1986. április 26-án éjszaka balul sült el egy régóta tervezett biztonsági próba a ma már Csernobilinak is nevezett, akkori nevén Vlagyimir Iljics Lenin Atomerőműben. Az ott dolgozók tudtukon kívül egy hatalmas atombombává tették az erőmű magját, ami éjjel fél kettő előtt hat perccel felrobbant. A baleset több tucatnyi ember közvetlen halálát okozta, és mai napig nem tudni, közvetve hány életért felelős. A szovjet atomenergetikai mérnökök számára kihívást jelentett, hogy miként tudják megállítani sugárzást, egy betonból készült szarkofágot építettek az érintett terület fölé.
Az építkezés mindössze 206 napig tartott, versenyfutás volt az idővel, hiszen a terület folyamatosan sugárzott. Azt is tudták, hogy ez örökké nem tart ki. 2007. szeptember 17-én hivatalosan is bejelentették, hogy az eredetileg felépített, ám az idő múlásával egyre romló állagú, régi szarkofág helyére új, acélból készült védőlétesítmény épül.
Az alábbi videón az új csernobili szarkofág tervezési munkáit, és azt is megnézheted, miként sikerült a helyére csúsztatni:
Így mozgatták a helyére az új csernobili szarkofágot
A beruházás öt év alatt valósult meg, 505 millió dollárba került. Az új védőlétesítmény közvetlenül a régi szarkofág mellett épült fel. Megépítése az erőmű közvetlen közelében zajlott, majd 2016-ban síneken tolták az érintett blokk fölé. Ehhez a régi kéményt is el kellett bontaniuk. Amint a helyére került, megkezdték a korábbi, betonból készült fedő bontását is, mely a még mindig magas sugárzás miatt nem volt egyszerű feladat hiszen az ott keletkező, nukleáris hulladékot is kezelni kellett. Az új, acél építmény egy félkörív alakú, 257 méter széles, 105 méter magas, 150 méter hosszú félhenger, melynek súlyát 20 ezer tonnára becsülik.
A létesítmény tervezett élettartamát 100 évre becsülték megépítésekor.
De nem számoltak azzal, hogy háborús károkat szenvedhet. Az orosz-ukrán háború kitörése után kiemelt figyelemmel követték a térség atomerőműveinek sorsát, melyek komoly védelmet kaptak. Ennek ellenére 2025. február 13-án éjszaka egy drón eltalálta a csernobili erőmű szarkofágját, azon egy körülbelül 6 négyzetméteres lyukat ütve.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentése szerint ugyan az épület szerkezete nem károsodott, a burkolat sérülése miatt jelentős javításokra van szükség. Úgy vélik, a védőszarkofág már nem működik a tervezett módon. Egyes szakemberek szerint az egész szerkezetet el kellene távolítani, lebontani és újraépíteni.

Három működő erőműve mellé építene újakat az ország.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés