Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

kínai császárnő
Olvasási idő kb. 8 perc

A hatalmas birodalmat császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül. Közülük mindössze egyetlen volt nő. Vu Cö-Tien ráadásul nem születése jogán, hanem eszének és politikai mesterkedéseinek köszönhetően emelkedett magasra.

Kína történetének 557 császárából mindössze egyetlen volt, aki nőként került a trónra, bármely más női uralkodó, mint a legendásan kegyetlen, végül a dinasztia bukását okozó Ce-Hszi is császárnéként vagy anyacsászárnéként gyakorolta a hatalmat. Vu Cö-Tien élete azonban nem csak ezért különleges. 

Kína utolsó császárnéja ágyasból lett uralkodó: a hatalomért bármire képes volt ez a nőKína utolsó császárnéja ágyasból lett uralkodó: a hatalomért bármire képes volt ez a nő

Több mint 100 év telt el halála óta, de még mindig meglehetősen rossz a megítélése az 50 éven át ármánykodó nőnek.

Tovább olvasom

Ahhoz, hogy megértsük, mekkora szerencse, kapcsolati tőke, és természetesen jó néhány kivégzés, gyilkosság és ármánykodás kellett ahhoz, hogy ebből a fiatalon a csangani császári palotába került lányból meghatározó országvezető váljon, érdemes ismernünk azokat a körülményeket, ahogy a császári ágyasok éltek az áthatolhatatlan falak között. 

Rájöttek a kutatók a kínai nagy fal titkáraRájöttek a kutatók a kínai nagy fal titkára

A világ legnagyobb ember alkotta építményéről sok legenda kering, többek között az, hogy nem lehet olyan erő, amely elpusztítaná. Rájöttek a titkára.

Tovább olvasom
Akkoriban még nem Peking volt a kínai császárok lakhelye
Akkoriban még nem Peking volt a kínai császárok lakhelyejejim / Getty Images Hungary

Ágyasként a palotába

Vu Cö-Tian születése idején a Tang-dinasztia gyakorolta a hatalmat Kína felett. Az akkori uralkodó a dinasztia alapítója egy véreskezű zsarnoktól, Kína újraegyesítőjétől ragadta el a hatalmat, és hozott békét, valamint a korszak körülményeihez képest – a 600-as évek elejét írtuk itt, Európában – gazdasági és társadalmi szempontból is állandó jólétet teremtett reformjaival. Kína fővárosa ekkor még nem Peking volt, hanem a mintegy 900 kilométerre, délnyugatra fekvő Csangan, mely a korabeli világ kétségkívül legnagyobb városa is volt egyben. Ma Hsziannak nevezik, Senhszi tartomány fővárosa. Innen indult a Selyemút, a városból fennmaradt, 11 kilométer hosszú városfal jól mutatja, hogy másfél ezer évvel ezelőtt mekkora is lehetett. A dinasztiaalapító császár fia, Tang-Cuj császár udvarába került ágyasként Vu Cö-Tien, a későbbi kínai császárnő. 

A császári udvar jelentős részét már ekkoriban is az udvarhölyek, illetve a közülük kiválasztott ágyasok tették ki.

A kínai császári udvarba bekerülő lányoknak kevés mozgásterük volt akkoriban
A kínai császári udvarba bekerülő lányoknak kevés mozgásterük volt akkoribanPascal Deloche / Godong / Getty Images Hungary

A történelmi dokumentumok és a szájhagyomány útján terjedő mesék arról beszélnek, hogy Vu császárnő sorsát már 5 éves korában megjósolták családja számára. A család otthonába tévedt szerzetes azt mondta Vu apjának, kár, hogy lánya nem fiúnak született, mert sok ember felett uralkodhatna. A babonás környezetben minden bizonnyal megtettek annak érdekében mindent, hogy ezt a jóslatot be is teljesítsék. Lányként egyetlen esély volt erre, ágyassá válni az intrikákkal teli császári udvarban és fiút szülni a mennyei származású uralkodónak. 

A nemesi családok lányai közül 12 éves korukat követően válogatták ki azon szerencséseket, akik a palotába léphettek, és amennyiben kiválaszttattak, ott udvarhölgynek tanulhattak.

Ehhez nem volt elég egy szép arc, okosnak is kellett lenni, műveltnek zenében, irodalomban, ismerni a klasszikusokat, a történelmet, versekből idézni. És persze nem ártott egy adag józan ész, logika sem, ha mindezek után túl is akartak élni a hatalmas versengésben. 

Vu Cö-Tien ágyasból feleség, majd császárnő lett
Vu Cö-Tien ágyasból feleség, majd császárnő lettsuperjoseph / Getty Images Hungary

Túlélte a császárt, hogy az új császár ágyasa lehessen

Vu Cö-Tien tehát a palotába került, Taj-cung császár udvarába. Kiemelkedő műveltségének köszönhetően hamar felemelkedett a ranglétrán és egyfajta titkári szerepet töltött be az egyre idősebb uralkodó mellett. Aztán az uralkodó meghalt. A hagyományok értelmében ekkor az összes ágyasa, és

a számára kiválasztott lányok is elhagyták a palota császári szárnyait, hogy átköltözzenek egy másik udvarba, ahol maradék életület leélik, elfeledve.

Vu azonban megszökött és visszatért a palotába, pedig ez lehetetlennek számított akkoriban, hiszen az új uralkodók friss, érintetlen feleséget érdemeltek. Ekkoriban viszont ő már jó ideje intim viszonyban állt Li-Csi koronaherceggel, Taj-cung kilencedik fiával, aki nemsokára Kao-cung néven császár lett.

A kínai császárnő uralma alatt virágzott a birodalom
A kínai császárnő uralma alatt virágzott a birodalomWikimedia Commons

Vu ezzel nemcsak feleséggé, de úgynevezett huanghouvá vált, mely az egyenrangú feleség vagy kormányzó császárné rangját jelentette.

660-ban férje is elhunyt, valószínűleg stroke-ot kapott. Vu Cö-Tien pedig az uralkodó egyik utolsó döntése nyomán régenscsászárnővé vált és minden hatalmat magához ragadott. Négy fia közül három császári rangot viselt, egyet ráadásul ő maga távolított el a hatalomból. Ekkor már a külsőségekre sem figyelt, nem egy lepel mögül, a háttérben állva, hanem az aktuális császár mellett, sőt helyett intézte az udvari ügyeket. Második fia, Zsuj-cung szinte börtönben élt saját udvarában, császárként, anyja elnyomásában. Majd némi nyomásra kikiáltotta édesanyját 690-ben császárnőnek. A császárnő új dinasztiát alapított, mely a Csou nevet viselte.

Háborúkat nyert és növelte Kína területét a császárnő

686-ban létrehozta saját titkosrendőrségét, melynek egyre elhatalmasodó paranoiája volt az oka. A rendőri terror teljesen elhatalmasodott az országban, árgus szemekkel figyelték a hivatalnokok és a politikai ellenlábasok minden lépését. Ez fokozatosan enyhült, ahogy hatalma megszilárdult, és elismerték országa minden szegletében uralkodóként.

Szakított az addigi egyik legfontosabb hagyománnyal: uralkodása alatta a nők szabadon férjhez mehettek és el is válhattak, egyenlő jogokat kaptak a férfiakkal. Még egy női miniszterelnököt is kinevezett, erősítve ezzel saját pozícióját is. 

Uralkodását Kína folyamatos terjeszkedése jellemezte, több háborút is indított, és egészen Közép-Ázsiáig tolta ki a birodalom határait. Harcolt a Tibeti Császárság ellen, leigázta a Koreiai-félsziget is, előbb az akkori – egyik – koreai királyság, Silla szövetségesenként Kogurjo ellen, majd fordítva, Kogurjo szövetségeseként Silla ellen. Leigázta a kitajokat, és a türkökkel is csatáztak seregei.

Hatalmas síremlékkel emlékeztek meg az egyetlen kínai császárnőről
Hatalmas síremlékkel emlékeztek meg az egyetlen kínai császárnőrőlWikimedia Commons

A birodalom kulturális és társadalmi életére is nagy hatást gyakorolt, Kína egyik legjelentősebb uralkodójává válva. Saját tapasztalatai alapján is tudta, mekkora jelentőséggel bír az oktatás, így támogatta mind az irodalmat, mind a taoizmust és a buddhizmus terjesztését. 

Mindeközben egy nagy problémája akadt: miután fiait eltávolította, és több puccskísérletet követően sem engedte a hatalom közelébe, ráadásul több unokáját is öngyilkosságra szólította fel, nem maradt örököse. Halála után végül első fia, Li Csung-Mao vette vissza a hatalmat, akit anyja korábban mintegy hatheti uralkodást követően lemondatott. 

Ha kíváncsi vagy arra a hun hercegnőre is, aki szinte elvette egy kínai császár eszét, ezt a cikkünket ajánljuk figyelmedbe. 

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Vilmos herceg megható üzenetet tett közzé: Katalinról posztolt
Vilmos herceg megható üzenetet tett közzé: Katalinról posztolt

Szívmelengető üzenetet írt Vilmos Katalinról.

január 9., 13:36

  • világom
Uniós szabály miatt tűnhet el ez a népszerű alapanyag – te is minden nap használod
Uniós szabály miatt tűnhet el ez a népszerű alapanyag – te is minden nap használod

Drasztikus változásokat hozhat az európai uniós szabály, amely szerint újrafeldolgozhatóvá kell válnia ennek az alapanyagnak.

január 8., 12:40

  • világom
Sziklafalba rejtették az ősi templomot: hátborzongató, amit benne találtak
Sziklafalba rejtették az ősi templomot: hátborzongató, amit benne találtak

Az ősi templom ódon falai között titkos szobákra bukkantak, ami meglepő felfedezésekhez vezetett.

január 10., 07:26

  • világom
Amerika elnöke volt, mégsem tette be a lábát soha Washingtonba
Amerika elnöke volt, mégsem tette be a lábát soha Washingtonba

Az amerikai történetírás feddhetetlen hősként ábrázolja az elnököt, de a modern kor kritikusan szemléli, több államban a szobrát is ledöntötték.

január 7., 15:10

  • világom
Saját fiával bújt ágyba, hogy kigyógyítsa a homoszexualitásból – gyilkosság lett a vége
Saját fiával bújt ágyba, hogy kigyógyítsa a homoszexualitásból – gyilkosság lett a vége

A fotómodellből lett milliomosfeleség, Barbara Daly Beakeland erőszakkal próbálta „kiűzni” fiából a másságot, az ügy gyilkossággal végződött.

január 10., 08:35

  • világom
Mit keres a magyar szent korona az amerikai elnöki könyvtárban?
Mit keres a magyar szent korona az amerikai elnöki könyvtárban?

80 éve menekítették ki a koronát Magyarországról, és 33 évnek kellett eltelnie, hogy visszakerüljön. Amerikában mégis ott díszeleg, hogy lehet ez?

január 9., 08:06

  • világom
Mellnagyobbítás otthon, hordozható szauna és társaik – így szépültek dédanyáink korában
Mellnagyobbítás otthon, hordozható szauna és társaik – így szépültek dédanyáink korában

A huszadik század szépségápolása bizarrabb volt, mint azt legvadabb álmainkban gondolnánk.

január 9., 19:30

  • világom
Magyar fotós képét adta közre a NASA: te is nézd meg a felvételt
Magyar fotós képét adta közre a NASA: te is nézd meg a felvételt

Meg is mutatjuk a NASA által a nap képének választott fotót.

25 perce

  • világom
Baljós jövő: a Földre támadhat a Nap, ha nem lépnek közbe
Baljós jövő: a Földre támadhat a Nap, ha nem lépnek közbe

A Föld körül zajló folyamatok hatalmas, a Nap irányából érkező veszélyt alakítanak ki.

január 9., 16:45

  • világom
Át lehet ásni a Föld túloldalára? Utánajártunk
Át lehet ásni a Föld túloldalára? Utánajártunk

Sokakat izgat a kérdés, hogy át lehet-e fúrni vagy ásni a Föld túloldalára. Most eláruljuk a választ.

január 7., 08:06

  • világom
Mínusz 45 fokban, szinte vakon gyalogol a Déli-sarkig a magyar rekorder: bejelentkezett Neszmélyi Emil
Mínusz 45 fokban, szinte vakon gyalogol a Déli-sarkig a magyar rekorder: bejelentkezett Neszmélyi Emil

Az extrém túrázó a napokban ismét bejelentkezett a -45 fokos hidegből, a Déli-sark felé tartó gyalogos expedíciójáról. Így van most.

január 11., 17:30

  • világom
Sugárzó rókákkal támadtak volna az amerikaiak a japánokra a II. világháborúban
Sugárzó rókákkal támadtak volna az amerikaiak a japánokra a II. világháborúban

Furcsa háborús trükköt akartak bevetni az amerikaiak a japánok ellen a II. világháborúban.

január 4., 13:36

  • világom
Az ügyvédnő úgy indult az elnökválasztáson, hogy a nők nem szavazhattak
Az ügyvédnő úgy indult az elnökválasztáson, hogy a nők nem szavazhattak

Belva Lockwood ügyvéd kétszer is elindult az Egyesült Államok elnökválasztásán.

január 12., 12:10

  • világom
Üzenetet küldtek az űrben rekedt asztronauták: több mint fél éve nem jutnak haza
Üzenetet küldtek az űrben rekedt asztronauták: több mint fél éve nem jutnak haza

Szerdán küldte a két űrhajós az üzenetet.

január 10., 15:10

  • világom
Egy merényletet is túlélt a színésznő, aki a pletyka szerint nimfomán volt
Egy merényletet is túlélt a színésznő, aki a pletyka szerint nimfomán volt

Gombaszögi Frida túlélt egy merényletet, megörökölte az ország legnagyobb sajtóbirodalmát, de az ötvenes években nemkívánatos személy lett.

január 7., 12:10

  • világom
Ilyen valójában az Északi-sark: melegebb, mint az Antarktisz
Ilyen valójában az Északi-sark: melegebb, mint az Antarktisz

Tudományos magyarázat is van arra, hogy az örök fagy birodalmaként emlegetett Északi-sarkon miért van melegebb, mint az Antarktiszon.

január 4., 11:10

  • világom
Ebben az európai városban maradnak legtovább fiatalok az emberek
Ebben az európai városban maradnak legtovább fiatalok az emberek

Mindössze 15 százalékban múlik a genetikánkon, hogy milyen gyorsan öregszünk, nem mindegy az sem, hogy hol élünk.

január 4., 09:06

  • világom
Kinéztem az ablakon, fogtam az irataimat és menekültem: ilyen a kaliforniai tűzvész testközelből
Kinéztem az ablakon, fogtam az irataimat és menekültem: ilyen a kaliforniai tűzvész testközelből

Több mint 120 négyzetkilométeren pusztít a kaliforniai tűzvész, és az erős szél miatt valószínűleg még nincs közel a vége.

január 10., 13:36

  • világom
Veszélyes, új vírusfertőzés terjed Kínában, Magyarországot is elérte
Veszélyes, új vírusfertőzés terjed Kínában, Magyarországot is elérte

Súlyos szövődményeket is okozhat a régi-új vírus, a kezdeti tünetei a náthához hasonlóak.

január 7., 12:40

  • világom
A világ második leghíresebb utolsó vacsoráján osztriga is az asztalra került
A világ második leghíresebb utolsó vacsoráján osztriga is az asztalra került

A pompás vacsora sokak számára az utolsó volt.

január 5., 08:06

  • világom
A hatalom és gazdagság jelképe volt egykor, ma a szemétbe dobjuk
A hatalom és gazdagság jelképe volt egykor, ma a szemétbe dobjuk

Egykor az elegancia és a gazdagság jelképe volt, ma már egyenesen a kukába dobjuk.

január 5., 09:06

  • világom
Pán Péter a magyarok oldalán harcolt a háborúban
Pán Péter a magyarok oldalán harcolt a háborúban

111 éve tört ki az első világháború. Az évforduló kapcsán meglepő új információk kerültek elő, többek között Pán Péterről is.

január 4., 19:00

  • világom
Fogorvos ötlete volt az amerikaik őrült terve, denevérbombákkal támadtak volna
Fogorvos ötlete volt az amerikaik őrült terve, denevérbombákkal támadtak volna

Elképesztő ötlettel állt elő egy amerikai fogorvos, denevérekkel akarta legyőzni a japánokat.

január 5., 19:00

  • világom
A gyűlölet és a terror jelképévé vált ez a titkos társaság Amerikában
A gyűlölet és a terror jelképévé vált ez a titkos társaság Amerikában

Ismerd meg ennek a titkos társaságnak a sötét múltját: hogyan lett a gyűlölet és a terror szimbóluma, és milyen hatása van még ma is Amerikára?

január 4., 19:30

  • világom
Évi 50 millió jár ezért a munkáért, magyarok is jelentkezhetnek
Évi 50 millió jár ezért a munkáért, magyarok is jelentkezhetnek

Mintegy 200 embert keresnek a jól fizető munkára.

január 6., 13:36

  • világom
Ők a természet legöregebb élőlényei – a legfiatalabbak 200 évig élnek
Ők a természet legöregebb élőlényei – a legfiatalabbak 200 évig élnek

Egyes példányok még az ókorban születtek, és ma is velünk élnek.

január 5., 11:10

  • világom
Egyesülhetett volna a két Korea: hetvenéves baki akadályozta meg
Egyesülhetett volna a két Korea: hetvenéves baki akadályozta meg

Civilek milliói haltak meg a konfliktusban, ami miatt szertefoszlottak a két Korea egyesüléséről szőtt álmok.

január 4., 16:46

  • világom
Erre a helyre 100 ezer évig tilos lesz belépni: jó oka van
Erre a helyre 100 ezer évig tilos lesz belépni: jó oka van

A belépés nemcsak tilos, hanem kifejezetten életveszélyes is, ezért azt minden eszközzel igyekeznek megakadályozni.

január 5., 12:40

Ezt olvastad már?

Érdekességek