Domokos Zsolt a Dunakiliti Agrár Zrt. ügyvezetője a Parameter.sk-nak megerősítette, felmerült a gyanú, hogy a 2300 tejelő tehenet tartó családi gazdaságukban is felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájásjárvány.

Az ügyvezető igazgató elmondta,

az állatoknál a betegségre jellemző enyhébb tüneteket fedeztek fel.

Az istállóik egy részét, ahol erre lehetőség volt, hermetikusan lezárták, azonnal értesítették az illetékes állatorvosokat, akik mintákat vettek, amelyek eredménye ma várható.

A lap információi szerint a betegség gyanúja egy Darnózseli településen lévő farmon is felmerült. Az ott tartott állatoktól kedden vettek vért, azt vizsgálatra küldték. Nem zárható ki, hogy ezen a telepen is felütötte a fejét a fertőzés. 

Dunakiliti közvetlenül a határ, a Duna mellett van, a településsel szemközt, a folyó túloldalán Somorja található. Darnózseli a fertőzés egyik szlovákiai gócpontjától, Bakától légvonalban 10 kilométerre van.

A ragadós száj- és körömfájás márciusban több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon, egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen azonosították a vírust. A fertőzött 1700 marhát leölték, a tetemeket Bábolnán földelték el. Azóta a Győr-Moson-Sopron megyei Levélen is megjelent a vírus, itt közel 3000 szarvasmarhát kell leölni.

A rendkívül fertőző betegség komoly gazdasági károkat okoz: már több ezer haszonállatot vágtak le, és több tucat munkavállalót bocsátottak el. Az Economx összefoglalta a fertőzés terjedésének hátterét, a hatósági intézkedéseket és a járvány megfékezéséért tett lépéseket.