A tavalyi negyedik negyedévben 2,3 százalékkal nőtt évesítve az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön közzétett előzetes becslése alapján. Az elemzők azonban nagyobb mértékű, 2,6 százalékos növekedésre számítottak a negyedik negyedévre – írja az MTI. 

A Bureau of Economic Analysis adatai szerint a tavalyi év harmadik negyedévében 3,1 százalék volt az évesített GDP-növekedés.

A negyedik negyedévben a GDP-növekedést elsősorban a fogyasztói kiadások és a szövetségi kormányzati kiadások bővülése erősítette, amelyet részben ellensúlyozott a beruházások csökkenése. A GDP kiszámításánál negatív előjellel figyelembe vett import csökkent a tavalyi utolsó negyedévben.

A Bureau of Economic Analysis közleménye szerint a negyedik negyedévben a GDP-növekedés ütemének lassulása a harmadik negyedévhez képest elsősorban a beruházások és az export visszaesését tükrözte.

A gazdasági teljesítmény kétharmadát adó fogyasztói kiadások 2023 első negyedéve óta a leggyorsabb ütemben, 4,2 százalékkal nőttek a negyedik negyedévben, a harmadikban jegyzett 3,7 százalékos bővülést követően.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve által preferált inflációs mutató, lényegében a fogyasztói árak változását követő személyes fogyasztási kiadások évesített árindex-emelkedése 2,3 százalékra gyorsult a harmadik negyedévi 1,5 százalékról. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított személyes fogyasztási kiadások magárindexe az elemzői várakozásokkal összhangban 2,5 százalékkal emelkedett a harmadik negyedévben regisztrált 2,2 százalék után.

2024-ben az amerikai GDP 2,8 százalékkal nőtt a 2023. évi 2,9 százalék után.

Tavaly a GDP-növekedést elsősorban a fogyasztói kiadások, a beruházások, az export és a szövetségi kormányzati kiadások növekedése erősítette, gyengítette viszont a GDP kiszámításánál negatív előjellel figyelembe vett import emelkedése.

Erősödéssel próbálkozik a forint, még emészti a friss GDP számokat

Érdemi fellendülés nincs a magyar gazdaságban, így a vártnál valamivel jobb GDP-adatra csak visszafogott piaci reakciók érkeztek.
Bővebben>>>