Az amerikai elnök vasárnap különgépén ülve úgy nyilatkozott, már nagyon közel jártak a megegyezéshez Kínával, azonban a vámok közbeszóltak – számol be a Bloomberg.

A Trump-adminisztráció, így az alelnök JD Vance és a nemzetbiztonsági főtanácsadó, Mike Waltz is nagy erőkkel dolgoztak a TikTok amerikai felvásárlásán.

JD Vance alelnök a Fehér Ház Rózsekertjében április 2-án.
JD Vance alelnök a Fehér Ház Rózsekertjében április 2-án.
Kép: Getty Images, Andrew Harnik

Az elnök szerdai vámbejelentései előtt már karnyújtásnyira lehetett a megállapodás, egy amerikai befektetőkből álló konzorcium, melynek többek között tagja lett volna az Oracle, a Blackstone befektetési alapkezelő és az Andreessen Horowitz kockázati tőketársaság is, megvette volna a közösségi platformot.

Ha adok nekik egy kis vámcsökkentést, 15 perc alatt jóváhagyták volna az üzletet, ami mutatja a vámok erejét. 

– jegyezte meg Donald Trump.

Az elnök rendelete alapján az Amerikai Egyesült Államok további 34 százalékos vámot vet ki a kínai importra, a korábbi 20 százalékos adó után. Pénteken Kína is bejelentette viszontválaszát, április 10-től ők is 34 százalékos vámmal sújtják az amerikai behozatalt, valamint korlátozni tervezik egyes ritkaföldfémek kivitelét az országból.

Trump korábban azt mondta, hajlandó lenne engedményekre a kínai vámok kapcsán, ha az ázsiai nagyhatalom belegyezne a TikTok értékesítésébe.

A TikTok amerikai kézbe kerülését 2024-ben kétpárti törvényben rendelték el, melynek eredeti határideje január 19-e volt, eddig kellett volna a platform egyesült államokbeli részlegét birtokló ByteDance Ltd.-nek eladnia a céget, hogy az továbbra is működhessen az országban. Ezt a határidőt nemrég Trump 75 nappal meghosszabbította. Egy lehetséges adásvételt Kínának is jóvá kellene hagynia.

Foggal-körömmel ragaszkodik Trump a TikTokhoz

Nem adja könnyen Trump a TikTokot, annyira, hogy abban reménykedik, az eladási tárgyalásokat a kivetett vámok nem fogják megszakítani. Közben az amerikai elnök Vietnámmal is felvette a kapcsolatot.Bővebben>>>