A boltokban és pékségekben temérdek féle kenyér kapható, mégis, sokan egyöntetűen egészségtelen táplálékként tartják számon és zárják ki diétás étrendjükből.

Noha a fehérkenyér valóban nem a legelőnyösebb választás a fogyni vágyóknak, valamint a diabéteszben vagy más, vércukorszintet befolyásoló betegségben szenvedők számára sem egészséges, egyéb esetben nem bűn fogyasztani, ugyanakkor számos egészségesebb alternatívája létezik.

„Sok páciensem úgy gondolja, hogy nem kellene kenyeret ennie, ami szomorú számomra, mert a kenyér a teljes kiőrlésű gabonák nagyszerű forrása” – mondta el a CNN cikkében Natalie Mokari dietetikus. Hozzátette: a szénhidrátok kulcsfontosságúak az egészségünk megőrzése szempontjából. „Egy 2017-es tanulmány szerint a teljes kiőrlésű gabonák rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a vastagbél-, hasnyálmirigy- és gyomorrák kialakulását. A szénhidrátbevitel kulcsfontosságú egyebek mellett az agyunk működéséhez is, hogyha kiiktatjuk az étrendünkből, akkor fáradtabbnak, dekoncentráltabbnak érezhetjük magunkat, és a feladatainkra is kevésbé tudunk összpontosítani” – fejtette ki.

via GIPHY

A teljes kiőrlésű gabonából készült termékek több rostot és vitamint tartalmaznak, valamint a vércukorszintünkre is kevésbé vannak hatással, ami különösen hasznos lehet az inzulinrezisztenciában szenvedők számára.

Akik a belek egészsége miatt aggódnak vagy finomítás nélkül szeretnék érezni a fehér kenyér ízét, azoknak a kovászos kenyér a legjobb választás. A kovászolás során fermentáció megy végbe, melynek köszönhetően a szervezetünk könnyebben le tudja bontani a glutént, illetve a bélrendszerünkben élő, jótékony baktériumok közösségét is támogatja – írja a HáziPatika.com.

A diétázók számára egyre szélesebb körben érhetők el szénhidrátcsökkentett pékáruk is.

A dietetikus figyelmeztetése szerint bármilyen alternatív kenyeret is választunk, minden esetben érdemes ellenőrizni az összetevők listáját. A diétás kenyerek például több hozzáadott és szükségtelen összetevőt tartalmaznak, hogy jobb ízük legyen. 

A feltét sem mindegy

Az egészségünk szempontjából az is kulcsfontosságú, hogy mit fogyasztunk a kenyér mellé. Ha egészséges zsírokat és fehérjéket társítunk hozzáfogyasztunk mellé, az segít fenntartani a kenyérben lévő szénhidrátok elégetésével nyert gyors, ám csak ideiglenes lendületet. Egy reggeli alkalmával például fogyasszunk tojást, avokádót vagy mogyoróvajat a pirítósunk mellé.

Süssük magunk!

A lehető legjobb megoldás, ha magunknak sütjük a kenyeret. Így biztosan tudni fogjuk, hogy mit tartalmaz, ráadásul az infláció okozta állandó árnövekedés idején pénzt is spórolhatunk.

(Borítókép: Tésztagyúrás. Illusztráció: Northfoto)