Ha önnek is nehezen megy az átállás, akkor figyelmesen olvassa el az alább felsorolt tippeket!

Hosszú évek óta parázs viták tárgya az óraátállítás eltörlése, de sajnos nem ez lesz az utolsó alkalom, amikor minden átmenet nélkül egy másik időszámításhoz kell alkalmazkodnunk.

A nyári időszámítás kezdete mindig március utolsó vasárnapra, ami 2023-ban 26-ára esik. Ekkor kell majd hajnali 2-kor előre, hajnali 3-ra állítanunk az óráinkat:

mostantól egy órával kevesebbet alhatunk, viszont egy órával később fog sötétedni.

Talán furcsának tűnhet, de ez a mindössze egyórás változás sok embernél okozhat problémákat. Testünk érzékeny lehet az életritmus megváltozására, de ez természetesen nagyon egyén függő. Mindenesetre alább látható néhány tipp, hogy az erre érzékenyek hogyan vészeljék át az átállást. 

Ne kezdjünk alvásadóssággal!

Törekedjünk rá, hogy ezen a héten eleget aludjunk, legyen meg a 7-9 óra alvásunk, és különösen figyeljünk gyermekeink megfelelő alvásmennyiségére is. Feküdjünk és keljünk ezen a héten kicsit korábban. Ideális, ha az óraátállítás hetében minden este 15-20 perccel korábban fektetjük gyerekeinket és mi is ennyivel korábban térünk nyugovóra. Ezt elősegítheti, ha korábban is kelünk, akár csak az utolsó két reggelen.

Használjuk jól a fényt!

A fény a legerősebb jelzés a test belső órájának beállításához. Ne húzzuk be a sötétítő függönyt, hogy reggel mindjárt erős fénnyel találkozzunk, vagy kapcsoljunk rögtön ébredés után mesterséges fényt. Ha nem tudunk este elaludni, vagy éjjel felébredünk, akkor se a mobilunkat lapozgassuk, mert a képernyők által kibocsátott kék fény hatása elég üzenet lehet testünknek, hogy megváltoztassa alvásunk ritmusát. Este pedig eleve állítsuk sötétebbre a kijelzőket!

Tervezzük meg gondosan tevékenységeinket!

Az óraátállítás előtti este tudatosan készüljünk egy jó alvásra, válasszunk pihentető tevékenységet: egy lazító fürdőt, egy kellemes könyv olvasását vagy akár meditálhatunk is. Reggel, ébredés után viszont végezzünk testmozgást, tegyünk egy rövid sétát, vagy iktassunk be néhány egyszerű tornagyakorlatot.

Ezen a héten jobban figyeljünk arra, hogy mit eszünk-iszunk!

Kezdjünk fehérjedús reggelivel, ne engedjünk a magas szénhidráttartalmú ételeknek, amit egyébként az alváshiány fokozhat. Délután már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat, ételeket. Kávé, tea, kóla, csokoládé késői fogyasztása elalvási nehézségeket okozhat. A bor és az alkoholos italok szintén megzavarhatják az alvást.

Legyünk türelmesebbek és megértőek!

Szülőként legyünk türelmesek a gyermekekkel, hiszen nekik is alkalmazkodniuk kell az új időszámításhoz. Gyakoribb lehet a hiszti, az ingerlékenység, a figyelem hiánya náluk is. Ha tehetjük, iktassunk be délután egy rövid alvást, akár közösen. Mindenképpen limitáljuk a képernyőhasználatot, találjunk ki inkább egyéb csendesebb, médiamentes elfoglaltságot együtt. Tegyünk egy nagy sétát a friss levegőn, hogy este időben legyen meg az elalvás, és ne fáradtan vágjunk neki a következő hétnek.

(Borítókép: A Big Ben óratornya. Fotó: Northfoto)