A böjt növeli a balesetek kockázatát

2023.04.02. 06:30

A böjt fontos előírása a vallásoknak, és sokan vannak, akik be is tartják. Ám mint kiderült, a muszlim országokban a ramadánhoz kapcsolódó böjtölés idején nő a közlekedési balesetek kockázata. 

Szinte csak többsávos autóutak vannak azokon a helyeken, ahol a turisták járnak.
Szinte csak többsávos autóutak vannak azokon a helyeken, ahol a turisták járnak.

Éppen ezért a dubaji közúti közlekedési hatóság a ramadán időszakához kapcsolódó kommunikációs kampányt indított, hogy figyelmeztesse az úton lévőket a böjttel, illetve a napnyugta utáni étkezéssel, az iftárral járó közlekedési kockázatokra – írta a Perzsa-öböl országainak híreivel foglalkozó Gulf News. A ramadán idején a muszlim hívőknek 30 napos böjtöt kell tartaniuk. Napkeltétől napnyugtáig egyebek mellett tartózkodniuk kell az evéstől és az ivástól is. (A 14 éven aluli gyermekekre, a terhes és szoptatósanyákra, a harcoló katonákra és a betegekre nem vonatkozik ez a szabály.)

Napnyugta után csoportos étkezést, iftárt tartanak, amire meghívják a családtagokat és a barátokat is. Az Öböl-menti ország hatósága arra inti a gyalogosokat, hogy a böjtölés idején csak a kijelölt gyalogátkelő helyeken keresztezzék az utakat. A koplalás ugyanis a gyalogosok és járművezetők  figyelmét is gyengíti, az evési és étkezési szokások megváltozása miatt gyengül a sofőrök koncentrálóképessége. "Élvezze az iftárt és figyeljen az utazására!",  ezzel a címmel indult a tájékoztató kampány - mondta a hírportálnak Mitha bin Adai, a közlekedési hatóság igazgatója.

Az akciót az iszlám jótékonysági egyesületeket összefogó hatóság és az Egyesült Arab Emírségek olajvállalata is támogatja. A tájékoztatás egyik módszere, hogy a taxisoknak és a teherautó-sofőröknek szánt iftáros dobozokba helyezik el a jó tanácsokat tartalmazó szöveget.

A statisztikai adatok szerint egyébként a ramadán idején a legtöbb kellemetlenséget a ráfutásos balesetek okozzák, mivel az elbambuló autó-, busz- és teherautó-vezetők nem tartanak kellő követési távolságot az előttük haladótól. A jó tanács ezért úgy szól, hogy a szokásosnál jobban figyeljenek erre, és kapcsolják be a légkondicionálót, mert a melegben könnyebben elfáradnak a sofőrök. Emellett azt kéri a dubaji hatóság, hogy üljenek egyenes háttal és tartsák magasan az állukat vezetés közben. A további jó tanácsok listáján fél tucat szabály szerepel, ezek a következők:

  • Kerüljék a vezetést, miután a napnyugta után engedélyezett étkezéskor valami nehezet ettek. A napi böjttörő étkezés idején valami könnyűt vegyenek magukhoz, akár csak egy palack vizet, ha utána még vezetnek. Halásszák későbbre a nagyobb étkezést.
  • Figyeljenek oda arra, hogy a koplalás miatt rosszabb lehet a hangulatuk, illetve közlekedő társaik hangulata. Legyenek türelmesek.
  • Készüljenek fel a torlódásokra, dugókra tervezzenek hosszabb utazási időt, hogy elkerüljék az ezek okozta stresszt.
  • Kerüljék a veszekedést közlekedő társaikkal akkor is, ha azok nyilvánvalóan szabálytalankodnak. Ne aludjanak el az autójukban bekapcsolt légkondicionáló és zárt ablakok mellett, ebben az esetben ugyanis akár  a fulladásveszély is szóba jöhet. 
  • Aki azt tapasztalja magán, hogy a böjtölés idején idegesebb, türelmetlenebb, az inkább ebben az időszakban ne üljön a volán mögé. Használja a tömegközlekedést, hogy biztonságosan elérje úti célját.