Mi rejlik a koreai celeböngyilkosságok mögött?

Szinte havonta érkezik hír dél-koreai színészek és énekesek öngyilkosságáról, olyan gyakran, hogy az már szürreális, de sajnos van rá magyarázat.

Idén február 15-én saját kezével vetett véget életének a 24 éves dél-koreai színésznő, Sae Ron Kim. Kim gyerekszínészként vált ismertté a sokszoros díjnyertes Egy teljesen új élet (2009) főszereplőjeként, sorra kapta a remek szerepeket már felnőttként is. Az egyik legnagyobb ígéretként tartották számon, ám 2022 májusában ittasan nekiment a kocsijával egy fának, és kidöntött egy utcai transzformátort. A kárt azonnal megtérítette az érintett üzleteknek és lakóknak, akárcsak a kirótt büntetést, majd nyilvánosan bocsánatot kért.

Aztán ízekre szedték a médiában és minden közösségi felületen,

például azért, amiért két hónappal később meg merte ünnepelni a szülinapját. A soron következő filmje nem került a mozikba – poszthumusz mutatták be -, több szerepét visszamondták, a Netflix számára készült Kopók történetét teljesen újraírták, hogy jelenetei zömét kivághassák. Ügynöksége nem újított szerződést vele, adósságokat halmozott fel, majd egy kávézóban vállalt állást. Ez is baj volt, ekkor azt kapta meg, hogy túldramatizálja a helyzetet – ekkor már 700 millió won tartozása volt –, és ez már sok volt neki.

Sae Ron Kim a Kopókban - Forrás: Netflix

  

Sae Ron Kim a sokadik volt a sorban: a további áldozatok közé tartozik az Élősködők egyik főszereplője, Lee Sun-kyun, aki 2023-ban öngyilkos lett, a filmsztár Choi Jin-sil, aki 2008-ban halt meg, majd öt évvel később követte egykori baseballsztár férje, Cho Sung-min. A K-pop énekes Sulli és Goo Hara, illetve a színész Cha In Ha 2019-ben halt meg; Kim Jong-hyun, a rendkívül népszerű SHINee fiúbanda énekese 2017-ben végzett magával.

A közös bennük valamilyen elkövetett kisebb-nagyobb hiba, amit a közvélemény és a rajongók nem voltak hajlandók elnézni 

Lee Sun-kyunról például azt állította egy ismerőse, hogy füvezett, máig sem tudni, hogy igazat mondott-e. A koreai közvélemény nem bocsát meg a celebeknek, egy kisebb botlás is elég, miközben korrupt politikusok és üzletemberek ezerszer súlyosabb dolgokat is megúsznak.

Meghalt Lee Sun-kyun, a 4 Oscar-díjjal jutalmazott Élősködők sztárja

A dél-koreai színész 48 éves volt. Egy parkban találtak rá, állítólag búcsúlevelet is írt a családjának. Múlt hét óta rendőrségi nyomozás folyt ellene egy drogozós bulin való részvétel miatt.

Tovább

 

Igen, a világon máshol is nehéz a hírességeknek, a szórakoztatóiparban mindenhol éheznek a negatív hírekre, a szaftos pletykákra és a celebek ballépéseire, amikről aztán hetekig cikkeznek. De az ilyesmi máshol a legritkább esetben tör derékba egy karriert, és vezet ennyire kétségbeesett lépésre. Dél-Korea más:

itt az öngyilkosság olyan népbetegség, amiről nem illik beszélni.

Az ország a „világranglistán” a negyedik, egyes felmérések szerint a nőket tekintve az első. Létezik egy időskori, szegénységi öngyilkosság, mivel ekkor hullnak ki sokan a szociális hálóból, különösen vidéken, és létezik egy, a fiatalokat sújtó verzió, ami legalább ennyire súlyos. Ma a 10 és 29 évesek között a halálesetek több mint fele öngyilkosság, ami rettenetesen sok. Az ok a fiatalokra nehezedő teljesítménykényszer és az ehhez kapcsolódó „szégyenkultúra”.

Lee Sun-kyun az Élősködőkben - Forrás: Mozinet

 

A koreai sikerorientált társadalom ennek is köszönheti a gazdasági felemelkedését, a kudarc ezért jellemhiba – így a megszégyenülésből fakadó öngyilkosság is az. Amiről nem illik beszélni, és hiába létezik a megfelelő intézményrendszer, a segítséget igénybevevők száma hihetetlenül alacsony. A minden ébren töltött percüket a nyilvánosság előtt töltő celebek esetében ez a nyomás szinte elviselhetetlen. Egyrészt magánéletüket is az őket foglalkoztató szuperügynökségek, mint a Hybe határozzák meg a  randevúzástól a társasági életen át a kalóriabevitelig és az online tevékenységig. Másrészt meg kell felelniük a hatalmas és egyre követelőzőbb rajongótábornak, lásd BTS Army.

Ez a fajta „celebgyár” tette Dél-Koreát kulturális nagyhatalommá a K-poptól a Squid Game-en át a koreai filmgyártásig, de milyen áron?

A fiatal énekeseknek és színészeknek – a két szakma között nagy az átjárás – olyan magas elvárásoknak kell megfelelniük, amik lassan felőrlik őket. Aztán jönnek a hibák és a reakciók, amikre ma már iparág épül. YouTuberek, mindenféle tartalomgyártók szakosodtak arra, hogy ízekre szedjék és megalázzák a vétkezőt. Az egymással ellenséges rajongótáborok pedig mániákusan dolgoznak azon, hogy lerombolják a másik bálványait.

És ez egy ördögi kör: minden celebhalál a rajongók tucatjainak öngyilkosságához vezet, és persze rögtön megindul a vita arról, mit lehet tenni – ami eddig sehová sem vezetett. Sulli és Goo Hara halálát követően számos javaslat érkezett a zaklatás elleni fellépésre, de nem kerültek törvénybe azok a javaslatok, hogy a közösségi média felhasználói a valódi nevüket használják, vagy a webhelyek szűrjék a gyűlöletbeszédet és a hamis információkat. Nem vagy alig szabályozzák azokat a „molka” néven ismert mikrokamerákat sem, amikkel a pletykaoldalak a celebek magánéletéről próbálnak minél többet megtudni –

és amik az átlag koreai nők életét is megnehezítik, hiszen hotelszobákban, nyilvános WC-kben helyezik el őket.

Borítókép: Sulli, Song Jae-rim, Goo Hara – Forrás: Wikipedia

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.