Kína ismét távozásra szólította fel a Milius nevű amerikai rombolót, amely behajózott a Dél-kínai-tenger Kína által sajátjának tartott részére – jelentette a kínai védelmi tárca. Hozzátették, hogy a hajót elküldték.

A Reuters szerint a rombolót ismét a Hszisa-(Paracel-)szigetek közelében észlelték.

A minisztérium egyik szóvivője felszólította az Egyesült Államokat, „sürgősen hagyjon fel az ilyen jellegű provokációval”, hozzátéve, hogy amennyiben nem teszi, „viselje a következményeket”.

A kínai hadsereg csütörtökön szintén azt közölte, hogy a romboló engedély nélkül jelent meg a szigeteknél, ahonnan a kínai erők elküldték.

Tagadták, hogy betolakodtak volna

Az amerikai haditengerészet, ahogyan előző nap, pénteken is tagadta a pekingi állítást, kiemelve, hogy a romboló rutinműveleteket hajtott végre, és „csupán élt hajózási jogával és szabadságával”.

A Dél-kínai-tengerre vonatkozó törvénytelen követelések súlyos fenyegetést jelentenek a tenger szabadságának elvére, beleértve a hajózási, az átrepülési szabadságot és a kereskedelmi szabadságot, valamint sértik a Dél-kínai-tengerrel határos államok gazdasági szabadságát is

– közölte az Egyesült Államok hetedik flottája.

„Az amerikai erők napi rendszerességgel hajtanak végre műveleteket a Dél-kínai-tengeren” – tette hozzá az amerikai haditengerészet.

Vitatják, kihez tartozik a tenger

Kína a nyersanyagokban gazdag, 3,5 millió négyzetkilométernyi Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, és több, hadi célokra kiépített szigetet hozott létre a vitatott területen.

A világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának számító tenger egyes részeit azonban a Fülöp-szigetekVietnámMalajzia, Brunei és Tajvan is magáénak tartja.

Kína azzal támasztja alá saját követelését, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.