Aki társasházban él, tapasztalhatja, hogy sokan a folyosóra teszik ki áttelelésre a virágaikat, ott tartják kerékpárjaikat, vagy éppen oda pakolnak egy-két kisebb bútort, ami már nem fér el  a lakásban. Néhányan nem is ismerik az erre vonatkozó tűzvédelmi előírásokat, de vannak, akik tisztában vannak ezekkel, csak nem veszik elég komolyan. 

Márpedig komoly bírság járhat a közös használatban lévő lépcsőházakban, folyosókon szabálytalanul elhelyezett holmikért, amelyek tűz esetén akadályozzák a tűzoltók munkáját

- hívta fel a figyelmet a Femina.

Az előírások értelmében tűzvédelmi szempontból kétévente ellenőrzik a magas épületeket. Az vizsgálatot bejelentés alapján is elvégzik, erről legalább 5 nappal korábban értesítik a társasházat vagy lakásszövetkezetet.

Ilyenkor nemcsak a Tűzvédelmi Házirendet és a vonatkozó iratokat nézik át, hanem a menekülési útvonalakat és a közműfőelzárókat is ellenőrzik. Ezenkívül a tűzoltó készüléket, a kötelező biztonsági jeleket, és azt is vizsgálják, hogy az elektromos liftgépházakban, szemétledobókban nem tárolnak-e valamit. Ellenőrzik a közös használatú helyiségeket: a folyosót, szemétledobót, tárolókat, pincéket, szárítóhelyiségeket. A szabályok értelmében

a menekülő útvonalakat 110 centiméter szélességben  –  a 2015. március 5. után épült épületekben 120 centiméter szélességben  –  szabadon kell hagyni.

Tűzvédelmi szabálysértésnek minősül

  • Kiürítésre szolgáló nyílászáró lezárása úgy, hogy vész esetén sem nyitható ki, ilyen például a tetőterasz ajtajának lezárása.
  • Épületek menekülési útvonalain és azokkal egy légteret alkotó helyiségrészben szabálytalan tárolás, a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezés felügyelet nélküli üzemeltetése.
  • A menekülési útvonalnak, kiürítésre szolgáló nyílászáró nyílásának leszűkítése.
  • Az épületek menekülési útvonalain éghető anyagú installációk, dekorációk, szőnyegek, falikárpitok és egyéb, nem tárolásra szolgáló, valamint a helyiség rendeltetésével összefüggő tárgyaknak az elhelyezéssel érintett fal vagy a padló felületének 15 százalékánál nagyobb részén való elhelyezése.
  • Tűz- vagy füstgátló megszüntetése, eltávolítása, működésének akadályoztatása.
  • Ha a tűzoltási felvonulási út, terület maradéktalanul nem biztosított.
  • Oltóvízkivétel vagy oltóvíz-felhasználás akadályozása, azaz például, ha tele van pakolva az a helyiség, amelyben a tűzcsap található.
  • A tűzoltóság beavatkozásának akadályozása.
  • A tűzoltó készülék készenlétben tartásának, karbantartásának  hiánya.
  • A beépített tűzjelző vagy tűzoltó berendezés nem működik és/vagy nincs karbantartva.

Aki megsérti vagy nem tartja be az előírt szabályokat,  10 ezertől 1 millió forintig terjedő bírságot kaphat.