Túlzás nélkül lehet állítani, hogy magyar idő szerint este nyolc órakor érkezik a hét, sőt az utóbbi hetek legfontosabb gazdasági bejelentése, amire mindenki figyel a tőzsdéken: az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntése. Majd ezt követően fél 9-től tart sajtótájékoztatót a Fed elnöke, Jerome Powell. Már most borítékolható: kamatcsökkentés jöhet.
Ahogy arról a várható forgatókönyveket vizsgáló cikkünkben írtunk, a kérdés jelenleg elsősorban az, hogy a Fed mekkora vágással kezdi meg a monetáris kondíciók lazítását, ami lehet 25 vagy akár 50 bázispontos is.
Míg az elemzői várakozások épp szinte mind 25 bázispontos vágásról szólnak, addig50 bázispontos csökkenéssel számol a JP Morgan. Nem kizárható a megugró volatilitás sem a döntést követően, egy esetleges 50 bázispontos kamatvágás ugyanis azt üzenheti a piacoknak, hogy nagyobb a baj az amerikai gazdaság növekedési kilátásaival – írta szerda reggeli kommentárjában a K&H Értékpapír.
Az elmúlt tíz napban leadott elemzői várakozások közül 22 előrejelzés 25 bázispontos vágásról szól, és mindössze négyen várnak 50 bázispontost. Az idei évben a nagy jegybankok kamatdöntései előtt mindössze négy alkalommal fordult elő hasonló helyzet, abból három alkalommal a piaci várakozások realizálódtak, míg egy alkalommal az elemzői konszenzus – vetíti előre az Equilor.
Az árfolyamreakciók alapján a kisbefektetők elsősorban az elemzői konszenzust figyelik, nagyobb árfolyamreakció akkor indult, ha végül a piaci várakozás teljesült
– tette hozzá a befektetési szolgáltató. Az pedig már a szintén 25 bázispontos vágást váró MBH megállapítása, hogy akárcsak az amerikai piacokat, Európát is kivárás jellemzi a Fed kamatdöntése előtt. A második legnagyobb hazai bankcsoport elemzői magyar vizekre evezve kijelentik: a Fed kamatdöntése és a kamatvárakozások hatására a forint árfolyamában is nagyobb volatilitás jöhet.
A Fed kamatdöntésének eredményéről és az utána tartott sajtótájékoztatóról oldalunkon természetesen azonnal beszámolunk és elemezni fogjuk a kamatvágás, illetve a bejelentések piaci hatásait is.
Harcban az inflációval
Legutóbbi kamadöntő ülésén, július 31-én a Fed nem változtatott a kamatokon, akkor a piaci várakozásoknak megfelelően 5,25-5,5 százalék maradt az amerikai alapkamat. Ugyanakkor már akkor közel egyértelművé vált, hogy nincs akadálya a mostani, szeptemberi kamatcsökkentésnek. Erre leginkább abból lehetett következtetni, hogy a Fed elnöke a júliusi ülést megelőző hetekben többször is hangsúlyozta, a túl korai szigorításnak az infláció újbóli feléledése az egyes számú kockázata. Viszont a júliusi döntést követő Fed-sajtóközleményben hangsúlyozták, hogy a beérkező gazdasági adatok az inflációs cél elérése irányába mutatnak. Arról szintén szó esett, hogy a túl késői lazítás az inflációval való harcban felesleges reálgazdasági áldozatokat produkálhat.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!