Slow Up

Egy lassú hétvége - de hogyan?

5 kihagyhatatlan nyári program a hétvégére

2020. június 26. - Who?Me?

Most, hogy úgy látszik végre megérkezett hozzánk is a jó idő, hivatalosan is elindulhat a nyár. Szabaduljunk ki a négy fal közül és élvezzük a természet szépségeit minőségi programok keretei között. Töltődjünk fel a hétvégén, miközben kihasználjuk ennek az évszaknak az előnyeit. Na de pontosan mit is csináljunk? Olvass tovább és derítsd ki! 

Abban egyetérthetünk, hogy a gyönyörű idő a legtöbb emberben felébreszti a lelkesedést a szabadban eltöltött minőségi programok iránt. Legalábbis bennem biztosan. De sokszor ennél a pontnál meg is állok és a tényleges élményt nem tapasztalom meg. Inkább választom az Internet és a légkondicionált szoba nyújtotta kényelmet. 

Ám ebben az évben - a karanténban töltött hónapok alatt - eldöntöttem másképp lesz. Viszont hiába határoztam el magam, fogalmam sem volt milyen programokat is tervezzek és szervezzek. Egy kis kutatás a napozóágyon fekve, limonádét szürcsölve ellenben meghozta az eredményét: összegyűjtöttem azokat az egynapos programokat, amik - véleményem szerint - kihagyhatatlanok egy szépséges nyári hétvégén.    

blogkep_3.jpg

Egy kis klasszikus mulatság 

Mi lehetne egyszerűbb és pénztárcabarátabb program, mint a klasszikus piknikezés. Akár romantikus randevúról, akár családi programról van szó ez egy tökéletes alkalom lehet a kikapcsolódásra és egy kis minőségi idő eltöltésére. Ami feltétlen szükséges hozzá: egy talpalatnyi zöld terület - lehet ez akár a saját kertünkben is -, az általunk szeretett ételek és italok. És persze ne felejtsük otthon a jókedvünket sem. 

A levendula ezer arca

Az elmúlt években hatalmas divatja lett a levendula mezőkön tett kirándulásoknak. Ám nem véletlen. Amellett, hogy gyönyörű látványt nyújtanak a virágok, igazán hasznosak és - szörp vagy fagylalt formájában - ízletesek is lehetnek. Egy kis internetes keresés után rengeteg helyet találhatunk, ahol akár saját magunk is szedhetjük csokorszámra a levendulat. (Ha pedig egész napos programra vágyunk június 28.-ig rendezik meg Tihanyban a Levendula Heteket.)  

dana-devolk-x2cncfz_xxu-unsplash.jpg

Gyümölcsszezon ON 

Ha Ti is a gyümölcsök szerelmesei vagytok mint én és több kilót meg tudnátok belőle enni, akkor ez a program tökéletes lesz számotokra: Szedd magad gyümölcs. Az éppen szezonban lévő gyümölcsöket lehet kedvező áron begyűjteni ilyenkor az ország számos helyén. A hazai több kiló ízletes és friss gyümölcsön kívül, minőségi időt is tölthetünk a természetben. Kell ennél több? 

Mint a filmekben

Ha rajongtok a régi filmekért biztos Ti is belefutottatok már az olyan jelentekbe, ahol a szereplők egy autósmoziban töltik az idejüket. Tudtátok, hogy ennek átélésére itthon is van lehetőség? Most nyáron például Budapesten több helyen is nyíltak autósmozik, ahol pár ezer forintért tekinthetünk meg klasszikus vagy épp modern remekműveket. Tökéletes randihelyszín lehet, de a korai vetítések nagy valószínűséggel a gyerekeket is le fogják nyűgözni.  

Kalandra fel

Utolsó programjavaslatnak egy újabb klasszikust hoztam: a túrázást. Persze nem az extrém túrákra kell itt gondolnunk, amikért órákat utazunk. Az is elég ha a legközelebbi erdőbe, Nemzeti Parkba vagy épp kisebb hegyre tervezzük a kalandozásunkat. A friss levegő és mozgás bizony remek kikapcsolódás lehet, még a melegebb napokon is. A legjobb megoldás persze az lehet, ha a túránkat összekapcsoljuk a piknikezéssel és az út végén megjutalmazzuk magunkat az isteni szendvicsekkel és süteményekkel, amivel megtöltöttük a piknik kosarunkat. 

annie-spratt-qyaka7w5umy-unsplash.jpg

Rengeteg más programot is tervezhetünk, szervezhetünk, találhatunk. Viszont a legfontosabbról ne feledkezzünk meg: kapcsolódjunk ki! Akár szó szerint is; kapcsoljuk ki mobilunkat és élvezzük a szeretteinkkel eltöltött időt és a természet nyújtotta szépségeket.

Ti  mit terveztek erre a hétvégére?

 

Fotók forrása: https://unsplash.com/

Az 5 legjobb film a nyáresti bekuckózáshoz

Végre itt a nyár, a jó idő… vagy mégsem? Mit lehet tenni, ha folyamatosan esik az eső és úgy érezzük kihagytunk egy évszakot? A jobb közérzet érdekében megnézhetünk például egy filmet. Na de melyiket? Legújabb bejegyzésemben összegyűjtöttem azt az 5 filmet, amelyek tökéletesek lehetnek egy nyáresti mozimaratonhoz.

Tudni kell rólam, hogy egyszerűen rajongok a filmekért, sorozatokért. Rossz szokásaim közé tartoznak, hogy képes vagyok milliószor megnézni a kedvenc filmjeimet vagy éppen egy nap alatt végigpörgetem a számomra izgalmas sorozatok évadjait. Az olvasás mellett, ez az a világ véleményem szerint, amely képes elvarázsolni, számtalan kalandot kínál és lehetőséget ad arra, hogy szerelembe ess a szereplőivel. (Persze csak egészséges keretek között.) 

Így pedig, hogy mostanában folytonosan rossz idő van esténként valamint a világjárványnak köszönhetően az éjszakai élet sem tért vissza a rendes kerékvágásba, újra találtam időt arra, hogy végignézzem kedvenc filmjeim közül azokat, amelyek véleményem szerint a legjobbak lehetnek egy kuckózós, lazítós estére. 

Készítsünk egy kis friss popcorn, helyezkedjünk el kényelmesen és indulhat a házi moziest.

2020-04-08_05_49_25_4.jpg

Időről időre

Személyes véleményem alapján az egyik legédesebb romantikus vígjáték ez a film, amiben a főszereplőnk (Domhnall Gleeson) 20-as évei elején rájön, hogy egy hamisítatlan időutazó. Ezt a képességét pedig főleg arra használja, hogy találjon magának egy barátnőt. Egészen addig míg nem találkozik Rachel McAdams karakterével, akivel szerelembe is esik. Persze csak ezután kezdődnek az igazi bonyodalmak, kalandok és nehézségek, amelyek együtt járnak az élettel. 

(Szigorúan csak olyanoknak ajánlom, akik felkészültek a sírásra és a nevetésre is egyaránt.) 

Házibuli

Ezt a francia remekművet először 12 évesen láthattam és a mai napig képes vagyok évente többször is újranézni. (Bár még most sem értem, hogy az én tini éveim, hogy hogy nem ilyenek voltak.) 

Bár a film főszereplője a 13 éves Vic és maga a történet is az ő életének kihívásairól, nehézségeiről szól, őszintén hiszem, hogy az idősebbek is örömüket lelhetik ebben a csodában. Magunkra ismerhetünk vagy éppen azonosulhatunk a szülőkkel, a lényeg, hogy ha egyszer belekezdünk a filmben garantáltan szakadni fogunk a nevetéstől. 
hazibuli.jpg

Julie & Julia - Két nő, egy recept

Ha képesek vagyunk eltekinteni attól a ténytől, hogy az egyik hősünket Meryl Streep testesíti meg, még akkor is egy remek filmet kapunk. Az ételektől kezdve, a karakterek vicces párbeszédein át, ez a mű bizony hamar az egyik kedvencünké válhat. 

A történet maga, két hölgy életének egy-egy periódusát más-más időben meséli el párhuzamosan, akiket a főzés szeretete és egy szakácskönyv köt össze. 

Egy lenyűgözően aranyos film ez, ami - viccet félretéve - még a blogoláshoz és a természetesen a főzéshez is meghozhatja a kedvünket. 

Napsütötte Toszkána

HŰHA. Csupa nagy betűvel, hiszen örök szerelem ez a film, ami egy szerethetően szerencsétlen nő toszkánai kalandjait követi nyomon. Van itt minden: csalódás, barátság, szerelem, útkeresés. A Napsütötte Toszkána lenyűgöző tájakat és egy - a főhősnő lelke körüli - izgalmas utazást mutat be nekünk. (Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom ezután a film után komolyan elkezdtem nézegetni a renoválásra szoruló 1 eurós házakat Olaszországban, főleg a Toszkán területeken.) 

Ha elveszve érezzük magunkat vagy csalódás ért bennünket ne habozzunk és nézzük meg ezt a filmet. Lényegesen pozitívabban és szebben fogjuk szemlélni utána a világot. (És ne feledjük, hogy eredetileg egy csodás könyvként született meg a történet.)

napst.jpg

Ízek, imák, szerelmek

Talán az egyik leghíresebb film, ami az önmagunk kereséséről szól. A csodálatos tájak, ínycsiklandozó ételeken kívül pedig rengeteg elgondolkodtató kérdéssel szolgáltat a mű. Julia Roberts bámulatos alakításán keresztül mi magunk is megtapasztalhatjuk, milyen lehet újrakezdeni az életünket. Milyen amikor kiégve, ott állunk, hogy akkor most hogyan tovább? Szintén akkor érdemes végigkövetni főhősünk kalandjait Olaszországon, Indián és Balin keresztül, ha mi is kicsit lehangolva, kétségbeesettnek érezzük magunkat. Aztán ki tudja? Lehet még ötleteket isadhat, hova utazzunk ha egyszer már lehet. 

Persze számtalan más érdekes, izgalmas, vicces film létezik, amelyek képesek elvarázsolni, felvidítani, elgondolkodtatni. Nektek van hasonló listátok?

 

(Képek forrása: PORT.hu/ Videók forrása: indavideo.hu)

#slowliving: a lassítás művészete

Találkoztál már a #slowliving fogalmával valamely közösségi média platformon, de fogalmad sem volt róla mit jelent? Esetleg már szerettél volna vagy éppen a karantént kihasználva most szeretnél lelassítani, de nem tudod hogyan? Görgess tovább és tudj meg mindent a slow mozgalomról, és pár apró trükkel kezdj bele Te is a lassítás művészetébe. 

A szürke hétköznapok forgatagában és végeláthatatlan teendők, listák világában könnyen elveszíthetjük saját magunkat. Annak ellenére, hogy folytonosan többet és többet akarunk elérni, megszerezni és birtokolni, útközben valahol elkallódnak az apró csodák, a boldog pillanatok. Végül arra eszmélhetünk, hogy bizony-bizony elszaladt mellettünk egy hét, pár hónap, majd sok-sok év. 

Bár ki nem használt évekről még nem nyilatkozhatok, ellenben a fent leírtak teljesen jellemzik azt az időszakot, amelyet a gimnáziumból kilépve tapasztaltam. Amikor az úgynevezett felnőttségre gondoltam, a fejemben mindig egyenlőséget húztam az elfoglaltság, állandó rohanás és a szüntelen produktivitás fogalmával. 19 évesen pedig ki nem érzi magát felnőttnek? Így én is próbáltam belegyömöszölni magam ebbe a képzeletbeli dobozba, ha pedig nem sikerült felérnem a saját magam állította elvárásokhoz, akkor sikertelennek, lustának éreztem magam. Ezen ideák kergetése közben pedig elfelejtettem élvezni az életet, megélni a felejthetetlennek számító pillanatokat, élményeket és elvesztettem valahol önmagamat. Rohantam és soha nem értem magam utol.

Ekkor találkoztam először a slow mozgalom fogalmával az Instagramon. Miután beleástam magam a témába rájöttem, pontosan erre van szükségem, hogy kitörjek a megszokott, rohanós mindennapok rengetegéből és elégedettebben élhessem az életemet: lassítanom kell. 

blogkep_2.jpg

De mi is az a slow mozgalom?

A Slow Movement megfogalmazása alapján a mozgalom lényege, hogy újra megtaláljuk és megerősítsük azokat a kapcsolatokat, amelyek boldogsággal töltenek el bennünket. Kapcsolat saját magunkkal, a családunkkal, a barátainkkal vagy éppen az étellel, amit elfogyasztunk. Ezek teszik teljessé az életünket, ám a felgyorsult világban könnyű elfeledkeznünk róluk, esetleg elhanyagolnunk őket, mondván később lesz rá időnk. Sajnos saját magamon is tapasztaltam, hogy az a később soha nem jön el.

A slow living kifejezését tekinthetjük egyfajta gyűjtő fogalomnak a mozgalom filozófiájának gyakorlatba való alkalmazására. Az életünk minden aspektusában alkalmazhatjuk a lassítás bölcseleteit, amelyeket elsőre ijesztően nagy szavaknak gondolnánk, ám egyáltalán nem azok. A legfontosabb összetevője ennek az életérzésnek, hogy tudatosan és figyelmesen alakítsuk a mindennapi rutinunkat, illetve ezen a módon próbáljuk meg élni az életünket. 

Ám ahogy Wendy Parkins és Geoffrey Craig Slow Living című könyvükben megfogalmazták:

“A slow living mindenek felett egy olyan vállalkozás részünkről, amelynek köszönhetően egy jelentőségteljes, fenntartható, meggondolt módon próbáljuk a jelenben élni és élvezni az életünket.”

Persze ez egyáltalán nem egyszerű, sőt. Kilépni a jól megszokott rohanásból, kiszakítani magunkat az állandó pörgésből, először ijesztő lehet. Azonban fontos tudnunk, hogy a lassítás egyáltalán nem megy rögtön mindenkinek. Inkább úgy kell gondolnunk rá, mint egy folyamatra, amelyben egyik kis lépésről haladunk a másikra: egyik szokásunk vonzza a következőt. Ilyen lehet a főzés, naponta egy hosszú séta vagy pár óra minőségi idő a szeretteinkkel.  

Néhány egyszerű tipp a kezdetekhez

Na de pontosan hogyan is kezdjünk neki a slow living-nek? Összegyűjtöttem azt a négy egyszerű, de hosszú távon hihetetlenül hatásos “gyakorlatot”, ami számomra rengeteget segített a kezdetekben.  

Kezdjük a napot korán

Eléggé ellentmondásosnak tűnhet, hogy a lassítás szellemiségében korábban keljünk fel reggelente, mint eddig megszoktuk. (Ez pedig talán akkor bizonyulhat a legnehezebbnek, ha - mint jómagam is - éjjeli baglyok vagyunk.) Azonban bizony-bizony elég sok előnye is lehet annak, ha a szokásosnál korábban kezdjük el a napunkat. Zavartalanul reggelizhetünk, kávézhatunk egyet, meglocsolhatjuk a növényeinket, olvashatunk egy könyvet vagy csak csendben, nyugodtan nézhetünk ki a fejünkből, miközben megtervezzük a napunkat. Ha motiváltnak érezzük magunkat sportolhatunk, esetleg meditálhatunk is egyet a reggeli rohanás előtt. Bármivel is töltjük el ezt az extra pár órát, utána sokkal könnyedebben vehetjük a nap hátralévő részének kihívásait.

koran_keles.jpg   

Szakítsunk időt a lelki feltöltődésre

Ezalatt pedig akármit érthetünk, egyetlen feltétele csak az, hogy önmagunkért tegyük meg azt a dolgot. Helyezzük magunkat előtérbe és engedjük meg magunknak azt a pár órás feltöltődést. Legyen szó itt a régóta kiszemelt könyvek olvasására vagy egy új hobbi elkezdésére. Szakítsunk időt arra, hogy feltöltődjünk, hogy aztán nagyobb odafigyeléssel és megértéssel fordulhassunk a világ felé.

feltoltodes.jpg

Próbáljunk minél több pillanatot offline tölteni

Nem kell feltétlenül digitális detoxot tartanunk és kivonulnunk az online térből, ám igenis üdítő lehet naponta pár órát zavartalanul eltölteni az okostelefonunk rezgése és értesítései nélkül. Nem feltétlenül maradunk le egyetlen fontos eseményről vagy hírről sem, ellenben több időnk marad a kézzelfogható világra. Igaz, ami igaz a digitális korunkban nehéz elképzelni, hogy a státuszunk offline legyen, azonban a kreatívan és nyugodtan megélt pillanatok sokkal boldogabbá tehetnek bennünket, mint egy újabb hirdetés az Instagramon.

Írjuk ki magunkból a gondolatainkat

Fontosnak tartom, hogy nem szabad magunkban tartanunk érzéseinket vagy hagyni, hogy azok felhalmozódjanak bennünk. A legegyszerűbb módja ennek, ha megosztjuk valakivel, akiben feltétel nélkül megbízunk. Viszont sokszor megesik, hogy hibába a bizalom, mégsem tudjuk vagy éppen nem akarjuk elmondani senkinek a legbensőségesebb gondolatainkat, érzéseinket. Esetleg még magunk se tudjuk pontosan megfogalmazni azokat. Ilyenkor a legjobb megoldás, ha kiírunk magunkból mindent. Könnyebbnek és felszabadultabbnak érezhetjük utána magunkat, ha ezt a fajta “naplóírást” beiktatjuk a mindennapi rutinunkba

iras.jpg

Elsőre nehéznek tűnhet ez a fajta szemléletmódváltás. Ellenben érdemes tekintetbe vennünk, hogy az életünk során folyamatosan változik, alakul mind a személyiségünk, mind pedig az az út, amelyet járunk. Ha pedig megpróbálunk lelassítani, megélni és élvezni minden egyes pillanatot, talán sokkal több időt tölthetünk boldogsággal, mint rohanással.

Te mit gondolsz a slow életstílusról?

5 szokás, ami megváltoztathatja az életedet

Elvesztél a monoton hétköznapok sűrűjében? Nem találod önmagad a sok teendő és kötelesség útvesztőjében? Szívesen megállnál egy percre, hogy összeszedd magad, de nem tudod hogyan? Olvass tovább, hogy megismerd azt az 5 egyszerű szokást, amelyek teljesen átalakíthatják az életed!

Pár hónappal ezelőtt teljesen el voltam veszve. Folytonosan rohantam, de soha nem értem magam utol annak ellenére, hogy állandóan listákat gyártottam arról, miket kellene megcsinálnom. Nem értettem miért nem jutok egyről a kettőre, vagy ha véletlenül jutok is, miért nem tudok örülni neki. Minden elért cél után már a következő lebegett a szemem előtt. Nem adtam magamnak időt, hogy feldolgozzam az adott pillanatot, élményt, sikert, egyszerűen csak hajtottam tovább a következő tétel kipipálásáért.

blogkep_1.jpg

Tudtam, hogy lassítanom kell, hogy meg kell változtatnom az életszemléletemet, mert fiatal korom ellenére igen sokszor kerültem a teljes kiégés közelébe. Ám fogalmam se volt arról, hogyan is kellene váltanom. Ellenben mindig is lenyűgözve figyeltem az északi népek gondolkodását és felfogását az életről. Így egy nap a könyvesboltban bóklászva ráakadtam Linnea Dunne könyvére, amely a lagomról szólt. Ami igazán felkeltette az érdeklődésemet, az az alcíme volt a műnek: “A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz”. Rohantam is a kasszához, és egy nappal később - egy nagy adag tudással felruházva - hozzá is láttam, hogy új szokásokat alakítsak ki, amelyek aztán megváltoztatták az életemet.   

Az egyensúly kialakítása

Az első és legfontosabb dolog amit megtanultam, hogy ki kell alakítani egy egyensúlyt az életünk különböző részei - a munka és a magánélet, vagy éppen az iskola, egyetem és magánélet - között. Viszont lényeges szem előtt tartani, itt nem arról van szó, hogy órákra lebontva, pontosan ugyanannyi időt töltünk el a különböző részekkel. Inkább úgy kell felfognunk ezt az egyensúlyt, hogy azonos figyelemmel fordulunk a teendőinkhez. Megpróbáljuk kihozni magunkból a maximumot, ám tudjuk, hogy mikor kell letennünk a munkát vagy nemet mondanunk egy kérésre. Amikor pedig a családi vagy szociális életünk pillanatait élvezzük, arra kell fókuszálnunk teljes mértékben. Használjunk ki minden egyes boldog percet, amit a szeretteinkkel töltünk és tudatosan éljük meg ezeket az időszakokat. 

egyensuly.jpg  

A minőségi ÉN-IDŐ megteremtése

A zsúfolt és pörgős hétköznapokat a legegyszerűbben úgy tudjuk megszakítani, ha megtaláljuk a módját egy kis minőségi én-idő eltöltésére. Ez a pár perc vagy óra tökéletes lehetőség lehet arra, hogy befelé figyeljünk és pozitív energiákkal, gondolatokkal töltődjünk fel. Engedjük szabadjára a kreatív énünket és alkossunk, olvassunk, süssünk-főzzünk, vagy sétáljunk egy kicsit a szabad levegőn (a karantén alatt már egy kis napozás is csodákra képes). Teljesen mindegy, hogy mivel töltjük ezt az időt, a lényeg az, hogy csakis magunkra koncentráljunk, arra, mi tesz minket boldoggá. Hiszem, hogy ha ilyen módon gondoskodunk magunkról az a közérzetünkre, a hangulatunkra és a többi emberrel való kapcsolatunkra is pozitív hatással lehet.  

Fika: kávészünet újragondolva

Be kell vallanom imádok kávézni. Szeretem a frissen lefőzött kávé illatát, az ízét és nyugalommal tölt el a kávékészítés folyamata is. Nem csoda tehát, hogy ezen szokások közül a fika gyakorlata áll a legközelebb a szívemhez. De mi is az a fika? Ez egy olyan gyakorlat, amely a svédeknél szinte szentnek számít. Ez a kávézás művészete, avagy egy “a következő szintre emelt kávészünetnek” is nevezhetnénk. A nap bármely időpontjában, akár többször is megejthetünk egy ilyen szünetet, amikor egy csésze gőzölgő kávé mellé isteni péksüteményeket fogyasztunk. Persze egyedül is élvezhetjük ezen mámoros perceket, ám ha hűen követni szeretnénk a svéd szokást, akkor barátaink vagy kollégáink körében töltjük ezeket a pillanatokat. Jó alkalom lehet ez egy kis kikapcsolódásra, feltöltekezésre és mindenekelőtt, hogy kapcsolatot teremtsünk a hozzánk közelállókkal. 

fika.jpg

A tudatos vásárlás szellemisége

A felsorolt szokások közül talán a tudatos vásárlást volt a legnehezebb elsajátítanom, sőt a mai napig kihívást jelent számomra, hiszen szeretem magam meglepni felesleges apróságokkal. Ám hiába tölt el jó érzéssel ez a fajta impulzív vásárlás, hihetetlenül múlandó is az öröm, így mindig újabb és újabb dolgokat akarok vásárolni. Ezen ördögi kör megtörésének okán kezdtem el tehát jobban odafigyelni mit is vásárolok, legyen szó akár élelmiszerről vagy éppen a divatipar termékeiről. Minden egyes vásárlás előtt többször is felteszem magamnak a kérdést: szükségem van erre? Nem árulok el nagy titkot ha azt mondom általában nemmel felelek. Amellett pedig, hogy ez a szokás komoly spórolással jár, a környezetünkre is jó hatással lehet, hiszen tudjuk, hogy az emberek túlfogyasztásának komoly következményei vannak a bolygónkra nézve.   

Vizualizáció, listák helyett

Bár ezt a szokást nem a könyvből tanultam, mégis úgy érzem óriási hatással volt az életemre. Sokáig írtam a különböző listákat, hogy miket kell megcsinálnom, mit szeretnék elérni, min kellene változtatnom, ám soha nem sikerült betartanom vagy kipipálnom ezeket a tételeket. Mígnem a neten kutakodva rátaláltam arra a megoldásra, ami nekem a legjobban bevált: a vizualizáció csodája. Ahelyett, hogy listába gyűjteném a céljaimat, inkább egy-egy képet társítok hozzá, amely pontosan megmutatja vagy éppen tükrözi azt, hogy mit szeretnék elérni. A lényeg, hogy ha meglátjuk a képet, rögtön az az érzés vagy cél ugorjon be, amit kitűztünk. A legjobb pedig, ha olyan helyre tesszük ki őket, ahol napjában többször is észrevesszük őket.

vision.jpg

Természetesen hiába vesszük fel ezeket a szokásokat, nem egyik napról a másikra változik meg az életünk. De annak ellenére, hogy bizony ez egy lassú folyamat, megéri pár apró változtatást bevezetni, amelynek köszönhetően egy kiegyensúlyozottabb, lassabb és boldogabb életet élhetünk. Sokszor nehéz elindítani a változást, de ha igazán elhatározzuk magunkat, semmi sem állíthat meg bennünket. 

Nektek van olyan szokásotok, amely megváltoztatta az életeteket?

Digitális detox: hogyan lépj ki egyszerűen az online térből

Folyton a Facebook-ot pörgeted a legújabb hírekért? Esetleg öt percenként frissíted az Instagramot? Vagy éppen hajnalok hajnalán a YouTube felületén barangolsz mondván: még egy videó pont belefér? Ha mind a három kérdésre - vagy legalább kettőre - igennel válaszoltál, lehet el kéne gondolkodnod azon, hogy tarts egy kis szünetet és belekezdj egy digitális detoxba. Na de hogyan is láss hozzá? Olvass tovább és megtudhatod.

Vonakodva de be kell vallanom, mióta huzamosabb időt kell itthon töltenem, elég sokat használom a telefonomat. Na jó, NAGYON sokat használom. Videókat nézek, össze-vissza lájkolok és random dolgokra keresek rá a Google-n. Néha amikor hajnali háromkor fekszem a sötétben, szememet a kis képernyőre függesztve, magamat se értem, hiszen akár másnap is folytathatnám, egy emberibb időben. De nem, nekem akkor is meg kell néznem azt a cuki macskás videót vagy azt a nőt, aki használt pelenkákat szagolgat. (Nem ér ítélkezni, tudom, hogy mindenki járt már a YouTube ezen fura szegletében.) 

Vajon miért van ez a belső kényszer? Függő lennék? Talán. Hiszen nem egyszeri bűnbeesés ez a viselkedés részemről, hanem sorozatos. Ellenben ha függő vagyok, akkor le kéne állnom vele, de mégis hogyan? 

blogkep.jpg

Az Oxford English Dictionary leírása alapján az Internet vagy digitális függő egy kényszeres, mértéktelen, ellenben igazán lelkes felhasználója az Internetnek. De miért is alakulhat ki valakinél ez a fajta függőség, milyen hatással lehetnek a mindennapi életünkre nézve és hogyan szoktassuk le magunkat róla? Ahogy egyre mélyebbre ástam a témában, számos kiváló cikket és tanulmányt találtam az okokról, a következményekről és a megoldásról.

A digitális függőség okai

2020-04-23_01_10_52_2.jpg

A Mindset Pszichológia egyik bejegyzése alapján számos oka lehet annak, hogy minden percünket élvezettel töltjük a közösségi média felületeinek böngészésével vagy okostelefonunk használatával. 

Ilyen a folytonos megerősítés mámorosan részegítő hatása. Ahányszor csak feltöltünk egy képet, megosztjuk a gondolatainkat és érzéseinket a digitális világban, barátaink, családtagjaink sőt akár számos idegen is lájkolhatja az adott tartalmat. Minél több embernek tetszik az amit megosztunk magunkról, annál nagyobb örömöt érzünk miatta. Ezen pozitív megerősítések egy idő után természetessé válnak, így mindig többet és többet szeretnénk belőle. 

A másik oka lehet a digitális függőség kialakulásának a FOMO (Fear Of Missing Out). A félelem, hogy lemaradunk egy-egy érdekes történésről vagy épp kimaradunk egy izgalmas eseményből. Ennek elkerülése végett pedig egyfolytában frissítjük a hírfolyamunkat vagy böngészünk az Interneten.

Felgyorsult életünkben, mindennapjainkban állandóan újabb és újabb ingerek érnek minket. Ám gyorsan megszokottá válhatnak ezek az újdonságok és ha ingerek nélkül maradunk gegyszerűen eluralkodhat rajtunk az unalom. Ennek elkerülésére és az üresjáratok kitöltésére használhatjuk a digitális világ lenyűgöző és izgalmas szegleteinek felfedezését, ahol megannyi újdonságot találhatunk.   

Milyen hatással lehet a hétköznapjainkra?

Pozitív megerősítés, a ki- és  lemaradástól való félelem, unaloműzés vagy éppen az újdonságkeresés hatására menekülhetünk az Internet bámulatos világába. Érdekes, lebilincselő univerzum ez, ám milyen hatással lehet a digitális függőség az életünk egyszerű mindennapjaira? Christian Montag tudományos cikke alapján érdemes átgondolnunk pontosan mennyi időt is töltünk az online térben.

2020-04-23_01_06_39_2.jpg

De milyen árat fizetünk ezekért a pillanatokért? Elveszíthetjük a kapcsolatot a kézzelfogható, valóságos életünkkel. Az, hogy manapság egyszerűen, pár kattintással bármit elérhetünk, megnézhetünk, “átélhetünk” nincs éppen túl jó hatással a hétköznapjainkra. Vegyünk például egy zenei fesztivált, koncertet vagy éppen egy egyszerű találkozást a barátainkkal. A lényeg minden egyes alkalommal az élményszerzés lenne, ám természetesen dokumentálni is szeretnék az Internet népe számára. Nem éppen szokatlan látvány, amikor a fiatalok egy-egy koncertet a telefonjuk képernyőjén nézik végig, vagy mielőtt belevetnék magukat a közös baráti ebédbe, mulatozásba, muszáj készíteniük egy képet. 

Persze nem baj, sőt mondhatjuk természetes késztetés, hogy emlékeket gyűjtsünk, hogy könnyebben előhívhassük a kellemes, boldog perceket. Ellenben, amikor már inkább azért szervezünk valamilyen eseményt vagy éppen azon rágódunk, hogyan lőjjünk egy tökéletes Insta-képet ahelyett, hogy élveznénk ezeket a pillanatokat, akkor ott már baj van. 

A digitális függőség legsúlyosabb következménye talán az, hogy elfelejtjük értékelni az apró örömöket, átélni a felejthetetlen pillanatokat és hagyjuk, hogy elszaladjon mellettünk a való világ.  

3 tipp a sikeres digitális detoxhoz

Na de ne búsulj, nincs minden veszve. Az, hogy felismerjük a problémát már egy kis lépés ahhoz, hogy meg is oldjuk. Most pedig, hogy be vagyunk zárva a négy fal közé, tökéletes alkalom lehet arra, hogy elkezdjük gyakorolni a leszokást. Így, amikor majd újra visszatér minden a normális kerékvágásba, egyszerűbben mondunk nemet az Internet csábításának. 

A drasztikus megoldás

A legegyszerűbb és legdurvább megoldás az, ha egyszerűen kikapcsoljuk a telefonunkat, számítógépünket és eltesszük őket egy nem látható helyre, hogy még a bűnbeesés kockázatát is elkerüljük. Persze nem kell rögtön elvonulnunk az online térből, ám napi két-három óra “kikapcsolás”, csodákra képes. 

Egy kis magány, sose árt

Talán ez az a praktika, ami számomra a legjobban bevált. Ha besokallok és egy kis zavartalan magányra vagy minőségi időre vágyom, egyszerűen letörlöm a közösségi médiához kapcsolódó alkalmazásokat a telefonomról. Gyors és könnyű megoldás ez, ami nem is jár akkora lemondással, hiszen pár óra vagy nap után simán visszarakhatom őket és felvehetem a kapcsolatot a “külvilággal”. 

Az első lépés

Ha még a gondolatra is, hogy ne legyen a kezünkben a telefon vagy éppen nem tudnak minket elérni, pánik fog el, akkor a következő tipp lehet az első lépés a leszokás útján. Nem kell se kikapcsolnunk a telefonunkat, se törölnünk az alkalmazásokat. Szimplán állítsuk repülő üzemmódba és próbáljuk elfoglalni magunkat, hogy még csak ne is gondoljunk arra, hogy őrült módjára végig pörgetjük az összes felületet újra és újra.  

2020-04-23_01_13_51_2.jpg

Persze nem várható el senkitől, hogy egyik pillanatról a másikra teljesen kilépjen az online térből, főleg nem egy olyan személytől, aki függő. Ám apró lépésekkel, sok gyakorlással könnyedén eljuthatunk odáig, hogy már nem érezzük a késztetést és a sürgető vágyat arra, hogy minden percünket online töltsük. Ha pedig nincs ötletetek az offline idő kitöltésére, arra is van pár tippem. 

Ti kipróbálnátok a digitális detoxot?  

7+1 tipp hogyan ne őrülj meg a karantén alatt

Olyan régóta ülsz a négy fal között, hogy lassan már arra sem emlékszel milyen nap van? Esetleg ott tartasz, hogy már az is idegesít, ahogy a veled lakók levegőt vesznek? Ne aggódj, nem vagy egyedül ezekkel az érzésekkel! Viszont mielőtt teljesen belebolondulnál a bezártságba, amit önkéntes karanténnak nevezünk, itt van 7+1 tipp, hogy hogyan is úszd meg ép ésszel ezt az időszakot. 

Amikor elkezdődött ez az egész karantén dolog, azt hittem, milyen jó muri lesz végre otthon tölteni egy kis időt úgy, hogy nem érzem a produktivitás szellemének bűntudatot keltő monológját a fülemben, hiszen most pont ezt kell tennünk. Ellenben három nappal később és öt zacskó mogyorós pufi után már ott tartottam, hogy unalmamban egy falon mászó pókot tanulmányoztam ahelyett, hogy elkaptam volna. 

Kétségtelen, hogy az elmúlt pár hét teljesen felforgatta mindenki életét, hétköznapjait és időbeosztását. Vannak akik egyedül, mások pedig az egész családjukkal összezárva  töltik ezeket a nehéz perceket. Ám attól függetlenül, hogy egy világméretű járvánnyal nézünk szembe, nehéz leküzdenünk emberi mivoltunkat és nem összeveszni a másikkal, vagy éppen beleőrülni az unalomba. Azonban hiszem, hogy hasznosan, ép eszünket megőrizve is el tudjuk tölteni ezeket a napokat. Erre pedig a leghatásosabb mód, ha egy kis minőségi időt töltünk magunkkal és gondolatainkkal. Belátom ez nehéz, főleg ha több fős háztartásban élünk, viszont szükséges, hogy aztán pozitív energiákkal feltankolva könnyebben kezeljük a felmerülő nehézségeket, a stresszt és a szorongást, ami sajnos mostanság életünk szerves részét képezi.

blogkep_1.png

A minőségi énidő és a következő tippek teljesítéséhez pedig nincs szükséged több órás meditációra vagy hosszas elmélkedésekre. Elég ha naponta harminc percet úgy tudsz eltölteni, hogy kikapcsolsz és elnémítod a külvilágot, amelynek hatására sokkal nyugodtabban és pozitívabban tekintesz az előtted álló kihívásokra.

1. Próbáld ki azt a receptet

Emlékszel még arra a receptre, amit abban a szakácskönyvben vagy éppen az interneten böngészve találtál, de soha nem volt időd kipróbálni? Akkor itt az idő, hogy előkeresd és barangolj egy kicsit a gasztronómia csodálatos világában. Süsd meg azt a mennyei süteményt, készítsd el azt a régóta vágyott fogást, nevelj kovászt vagy keresd meg és fejleszd tökélyre a saját ikonikus fogásod, amelyről mindig Te fogsz eszébe jutni az embereknek.

2020-04-08_05_49_20_12.jpg

2. Mozgásra fel

Bár nem a sportolás iránt érzett szeretetemről vagyok híres, mégis a lustálkodással eltöltött időt jól esik megszakítani egy kis mozgással. Nem kell több órás kőkemény edzésekbe kezdened otthon, az is elég ha negyed órára elvonulsz és táncolsz egy kicsit a kedvenc zenédre. A lényeg, hogy élvezd és boldogsággal töltsön el. Hidd el, miután befejezted, sokkal energikusabbnak, kiegyensúlyozottabbnak fogod érezni magad.

3. Egy kis szünet belefér

A reggeli őrület előtt vagy éppen a home office közben, de megérdemelsz egy kis szünetet, amikor lassíthatsz és magadra tudsz koncentrálni. Készíts egy isteni kávét vagy egy bögre illatos teát, vedd elő a kedvenc süteményed és merülj el ezekben a pillanatokban. Harminc percig koncentrálj csak magadra, az érzéseidre és a gondolataidra.

2020-04-08_05_49_20_10.jpg

4. Zölden minden szebb

Habár itt a tavasz, sajnos nem igazán élvezhetjük testközelből ezt a gyönyörű évszakot. Mivel mi nem mehetünk ki akkor bizony nekünk kell behoznunk a lakásba. Legyen szó a zöld minden árnyalatában pompázó növényről, egy lélegzetelállítóan színes virágról vagy az illatos fűszernövényekről, itt az alkalom arra, hogy igazi növénysuttogóvá válj.

2020-04-08_05_49_21_2.jpg

5. Fedezz fel egy új világot

Annak ellenére, hogy be vagyunk zárva a négy fal közé, nem kell lemondanunk a mesés kalandok és lenyűgöző tájak csodájáról sem. Vedd elő kedvenc regényedet, novelládat vagy keress egy új történetet, mely elvarázsol és elfeledteti veled a hétköznapok stresszét. A lényeg, hogy olvassunk, olvassunk és olvassunk, hiszen most még az a kifogásunk se lehet, hogy nincs rá időnk.


2020-04-08_05_49_24_4.jpg 

6. Áss mélyebbre

Amikor kilátástalannak tűnik egy egy szituáció, nagyon nehéz pozitívan látni a jövőt és hinni abban, hogy egyszer vége lesz ennek a krízisnek is. Ám azzal nem sokat érünk, ha folytonosan negatív gondolatokkal kell küzdenünk. Ellenben segíthet, ha kiadjuk magunkból ezeket az érzéseket. Ha nem szívesen vagy éppen nem tudod kivel megosztani belső harcodat, vesd papírra azt. Például elkezdhetsz Hálanaplót vezetni. Reggel, este, esetleg egy nap többször is írd ki magadból miért lehetsz hálás. Ülj le egy bögre gőzölgő kávé, egy pohár bor vagy koktél társaságában és gyűjtsd össze napod azon pillanatait, amelyek boldoggá tettek. Ha ez nem a Te asztalod, azzal sincs probléma, hiszen azt is megteheted, hogy egy füzetben, egy word dokumentumban vagy a jegyzetben a telefonon leírod a gondolataidat, gondjaidat, érzéseidet.


2020-04-08_05_49_26_3.jpg

7. Vágj bele valami újba

Soha nem késő belekezdeni valami teljesen új és izgalmas dologba. Ahelyett, hogy öt percenként frissíted a közösségi média oldalaidat egy újabb érdekes cikkért vagy egy vicces képért, keress magadnak egy új hobbit, amibe a hét minden napján pár óráig el tudsz mélyedni. Tanulj meg festeni, rajzolni vagy vezesd le a feszültséget a színezéssel, amellyel akár a  gyermekkor felhőtlen szórakozását is felidézheted. Ezenkívül kísérletezhetsz a kötéssel, horgolással, varrással vagy belevetheted magad a különböző DIY projektek rejtelmeibe. Habár most nem utazhatunk külföldre, de ez a pár hét tökéletes alkalom lehet, hogy elkezdj egy új nyelvet tanulni, mellyel könnyen felfedezheted az adott kultúrát és szokásokat is.  

+1. Ha már eleged van az egyedüllétből 

Az, hogy nem lépünk ki otthonunkból nem azt jelenti, hogy a barátságokat, rokoni kapcsolatokat is el kell hanyagolnunk. Néha nem csak a minőségi énidő, hanem a barátokkal, családunkkal eltöltött felhőtlen, boldog percek, órák is el tudják feledtetni a problémákat. Ne hagyd, hogy ezen kapcsolatok eltűnjenek a személyes találkozások hiánya miatt. Hála a modern technika vívmányainak, számos módja van, hogy “élőben” töltsünk egymással minőségi időt. Például kávézz egyet reggel a legjobb barátnőddel, barátoddal a home office előtt. Rendezz vacsorapartit egy egyszerű videóhíváson keresztül, vagy szervezz mozi estet a Google Chrome funkciójának segítségével, amellyel közösen egyidőben tudtok filmet, sorozatot nézni barátaiddal a Netflixen. 

2020-04-08_05_49_25_4.jpg

Természetesen nem várható el senkitől, hogy sztoikus nyugalommal viselje ezt az időszakot. Őszintén bevallom, engem is elfog néha a pánik és a kétségbeesés, hogy mikor lesz ennek az egésznek vége. Belekerülök abba a végtelen körbe, amikor csak a vírusról tudok olvasni és videókat nézni. Viszont nem szabad engedni, hogy a félelem és a hírek elfoglalják minden gondolatunkat. Fontos, hogy próbáljuk megtalálni a pozitív oldalát a helyzetnek és kihozzuk a legtöbbet belőle. Hiszen túl fogunk ezen is jutni és véget fog érni ez az időszak, de csakis rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki belőle. :)

Te mivel töltöd otthon az időd? :)

süti beállítások módosítása