Az én (b)irodalmam

Gyermekkorom óta szenvedélyem az olvasás és az írás. Szabadidőmben novellák, versek, cikkek írásával foglalkozom. Hosszabb-rövidebb történeteimet szeretném itt bemutatni.

Friss topikok

Linkblog

A mohácsi hősök emlékére

2024.01.11. 09:32 | GigiT | Szólj hozzá!

(Készült: a Mohács 500 verspályázatra)

 

Harc életre – halálra!

Legyen a kettős kereszt a félhold halála!

Harcoljatok ó hős magyarok!

Küzdjetek a végsőkig drága harcosok!

 

Az ingovány elejt, ha nem vigyáztok!

A mocsár megöl, ha nem harcoltok!

Magyar acél a szablya ellen,

Isten Allahhal szemben.

 

A janicsárok tüze pusztít.

A magyar szív jajgat és sír.

Nem győzhettek pogány népek!

Talpra! Talpra, magyar vitézek!

 

A nádasban szürke arcok,

Elhallgatott a magyar dalnok.

Tízezer vitéz vére folyt el,

A remény páraként illant el.

 

Hol a király? Lajos merre?

Csele-patakban a teste!

Vízbe fúlt az uralkodó,

Szulejmán a bánathozó.

 

Félhold kúszik a magyar égre,

Mocsár a vitéz temetője.

Hősi ének hangzik messze,

Lesz még a töröknek veszte!

Nyugdíjas Orvosok köszöntése

2023.12.07. 08:57 | GigiT | Szólj hozzá!

Tisztelt Kollégák!

Már gyermekkoromtól csodálattal néztem az orvosokra. Gyermekorvosom, Gyuri bácsi mindig gyorsan meggyógyított, ha beteg voltam és mindig volt hozzám és szüleimhez néhány kedves szava. Gyermek szemmel ő egy igazi varázsló volt!

Úgy teltek az iskolás éveim, hogy majdan az egészségügyben szeretnék dolgozni. 21 évesen az iskolapadból kerültem első munkahelyemre a Markusovszky Kórház akkori sürgősségi részlegére, ahogy Önök ismerik az SSBER-re. Igen, a barna csempés épületbe.

Gyermeki lelkesedéssel vetettem bele magam a munkába, minden mentő érkezésekor nagyot dobbant a szívem, vajon milyen esetet hoznak és minden ügyeletet elvállaltam. Idősebb kolléganőim nem hitték, hogy egy „ilyen” helyen sokáig maradok, így hamar bezárult előttem a nővérszoba ajtaja, s mint egy árva gyermek a vizsgálóban töltöttem minden időmet. Újra elővettem az anatómia könyvet, ha nem volt beteg titokban a pult alatt ettem meg szendvicsemet, amit az orvos kollégák hamar észrevettek és a szárnyuk alá vettek. Kísértem őket a megbeszélésekre, a röntgen referálóra és tanítottak, magyaráztak, kérdeztek. Így ismertem meg a balesetsebészek világát és a szememben ők voltak a kerekasztal fehér lovagjai.

Később képeztem magam, de mindig visszataláltam az egészségügybe. Nagyszerű orvosokkal dolgozhattam együtt, van, aki már sajnos nincs közöttünk.

A gyermekosztályon Andits főorvos úrral közösen néztük át a kórlapokat, és a legnagyobb dicséretet is tőle kaptam egy alkalommal, amikor az eseteket tanulmányoztuk: „Te lány! Te nagyon jó diagnoszta vagy!” Ő nagyapám volt nagyapám helyett.

Huszonévesen a baleseti ambulancián egy orvos kolléga adta a kezembe Cronin: Réztábla a kapu alatt című könyvét, melyből szeretnék egy rövid részletet felolvasni:

„Heves és lelkes természetének egész lendületével belevetette magát a bélhurut elleni küzdelembe. Szerette munkáját, és hálát adott a sorsnak, hogy ily fiatalon már komoly orvosi feladattal kell megbirkóznia. Heteken át favágó módra dolgozott, de örömmel csinálta. Elég dolga volt a közönséges praxissal is, de hamar végzett vele, és boldogan sietett tífuszos betegeihez. Talán szerencséje volt. A hónap végén a fertőzött betegek állapota kivétel nélkül javult. Sikerült lokalizálnia a ragályt. Ha végiggondolta, hogy milyen gondosan járt el, és milyen erélyesen intézkedett – ügyelt a vízforralásra, a dezinfekcióra, a betegek elszigetelésére, karbolba áztatott lepedőt akasztatott minden ház ajtajára, rengeteg mészklórt rendelt Mrs. Page számlájára, és személyesen ellenőrizte, hogy bele is öntsék a csatornaárkokba -, ha mindezt átgondolta, ujjongva felkiáltott: - Istenem, csináltam valamit! Nemhiába vagyok itt!”

Hasonlóképpen kiáltottam fel én is, amikor sikerélményem volt a munkában és bizonyára Önök is így kiáltottak annak idején.

Ezzel a kiáltással dolgoztak tovább, sokszor fáradtan, egy-egy hosszú ügyelet után, de nem fordultak hátra, csak mentek tovább és dolgoztak, tanítottak, gyógyítottak.

Szeretném megköszönni Önöknek megannyi gyógyult páciens nevében a sok-sok évnyi alázatos, fáradhatatlan munkájukat és örülök, hogy ezen a téli délutánon is ennyien megtisztelték rendezvényünket. Szeretnék Önöknek jó egészséget kívánni és mivel lassan itt a karácsony, Boldog karácsonyi ünnepeket!

Nagyszüleim karácsonya

2023.11.10. 19:36 | GigiT | Szólj hozzá!

Szeles, hideg délután volt. Behúzódtunk kis lakásunkba, játszottunk a fiúkkal. Valamit vártunk. Jézus eljövetelét vagy egy játékos karácsony estét? Már nem tudom.

Anyám tüzet rakott a kályhában, melegnek kellett lenni, hisz ott volt a pár hónapos kishúgom.

Egyszer csak anyám oda lépett hozzám, pár forint csörgött a markában, majd súgta, hogy öltözzek és induljak fenyőfát vásárolni. Rettegtem a kinti hidegtől, nem akartam menni, de nem szóltam. Hogy miért engem küldött, hisz ott voltak a fiúk és a nővérem. Nem tudom. Gépiesen vettem fel a bakancsomat és kabátomat, ami még idősebb fivéremről maradt rám. Zsebre raktam a forintokat, majd kiléptem az utcára.

Már kezdett sötétedni, az utcák csendesek voltak, pedig a főváros karácsonykor is mozgolódik. Ez mégis egy csendes karácsony volt, mindenki örült a békének és a békés, bombázástól és lövöldözéstől mentes ünnepeknek.

Kispesten laktunk, így próbálkoztam az ismerős kofáknál, hátha akad nekik egy kisebb fa, de már mindenki zárta a boltját, elfogytak a fenyők. Villamosra ültem, egészen Budáig mentem, hogy találjak otthonra valamit. Folyton azon zakatolt az agyam, hogy fenyő nélkül nem mehetek haza!

Anyám szigorú asszony volt, nem tűrte az ellentmondást. Egész gyerekkoromban csak arra emlékszem, hogy kevés a pénzünk. Pedig apám keményen dolgozott. Magas, erős ember volt, ritkán nevetett, de tudtam, hogy szeret bennünket. Tűzoltóként dolgozott, majd szabadnapjain szenet hordott. Kocsinkat két lovunk húzta, úgy járta a környéket. Ezen az estén sem volt otthon, még dolgozott, így tudtam, hogy fáradtan érkezik haza, nem akartam elszomorítani azzal, hogy fenyő nélkül térek haza.

Ahogy barangoltam a hideg utcánkon, a hó is rákezdett. Egyre csípősebb volt a hideg, de csak mentem és mentem előre. Nem tudom megmondani, hány fenyő árus utasított vissza és küldött tovább. Láttam arcukon a szánalmat, ami először felbőszített, majd sírásra késztetett. Hogy sírhat egy nagy, erős fiú? Nagy, erős? Hisz csak 7 éves múltam, a második elemit jártam, még mit sem tudtam a világról. A háborút sem értettem, miért van.

Öt évesen a szüleim egyik nap összecsomagolták a legszükségesebb holminkat, majd szekérre ültünk és lezötykölődtünk Döröskére, mondván ott biztonságosabb. Így is volt. Csodás, játékos évet töltöttünk ott anyai nagyszüleimnél, az első elemit is ott jártam ki. Bár jöttek, mentek a katonák, nem érintett bennünket a véres, kegyetlen háború.

Lassan eljutottam egy fenyő árushoz. Látta könnyáztatta arcomat és a még nála lévő utolsó megmaradt gallyakat a kezembe nyomta és haza zavart. Futottam, szélvészként rohantam a pesti utcákon, ami addigra már teljesen kihalt. Csak néhány férfi kóválygott a félhomályban, szakadt katona ruhában, az egyik mankóval, egy lábon próbált előre jutni. Ez már a háború utáni nyomor volt a sötét karácsonyi utcán.

Nem tudom hány óra lehetett, amikor haza értem kipirulva, örömmel adtam át a fenyőágakat anyámnak. Ő hideg kék szemével végig mért, majd szó nélkül egy pofonnal jutalmazott. Én álltam az ajtóban lucskosan, fáradtan, elcsigázva, sajgó arccal, de nem érdekelt a pofon. Otthon voltam, végre haza értem!

Anyám vázába rakta az ágakat, pár színes papírt aggatott a végeire és almákat rakott a váza mellé, ez volt a mi karácsonyi ajándékunk.

Ekkor toppant be a házba apám mindenki fölé magasodva. Fáradt szemeivel a fenyőágakra pillantott, a fejét csóválta, majd végigmért bennünket és láttam a szemében a szeretetet, a bánatot, a tehetetlenséget.

Anyám reggeltől sürgött-forgott a házban. Imádta az ünnepeket, a karácsonyi áhitat egész nap ott volt fáradt, de mosolygós arcán. Nem számított milyen idő van odakinn, hisz apám elegendő fát készített a kályha mellé, egész nap pattogott a tűz. Karácsonyi dalokat énekeltünk, és anyám közben karácsonyi imákat mondott.

Szenteste napján mindenkinek meg volt a feladata. Anyám karamellás cukorból dió és mák ízesítéssel szaloncukrot főzött. Oh, micsoda illatok voltak azok! Két legidősebb nővérem sztaniolpapírból vagdosta a szaloncukor csomagolását, miközben fiatalabb nővéremmel színes papírból karácsonyfa díszeket hajtogattunk. Apám a fenyőfát készítette elő, ami minden évben a ház éke volt. Egy seprű nyelébe fúrt lyukakat, amibe fenyő gallyakat illesztett. Alulra nagyobbakat, felülre kisebbeket. Így mindig hiánytalanul sudár kis fa került a konyhaasztal fölé. A mennyezeten volt egy kampó, ahová édesapám felakasztotta, így helyet sem foglalt, hisz voltunk elegen. Egyedül a két öcsém nem dolgozott, hisz csupán pár évesek voltak, ők dióval gurigáztak és birkóztak hatalmas kacagások közepette.

Már híre, hamva sem volt a háborúnak. Még két éve sem volt, hogy Táplánfára költöztünk, apám új munkahelyet találva és új életet kezdve. Falun könnyű volt elhelyezkedni, a mezőgazdaságban mindig kellett az ember. A falu szélén egy kis házat építettek szüleim ahol sok-sok boldog évet töltöttem testvéreimmel. Nem volt sok pénzünk, de mindig volt mit enni, mit felvenni. Anyám méterben vásárolta a szövetet a házaló árustól, majd Singer varrógépén mindenkinek ő varrta a ruhákat. Az ólban volt egy tehenünk, akitől mindig tartottam, de bőségesen adta a tejet, aztán ott voltak a tyúkok, libák, amik tojást és húst is adtak. Egy évben egyszer öltünk disznót, amit apám gondosan etetett és hizlalt fel, hogy karácsonyra friss hús kerüljön az asztalra. Ezen az estén is sült húst szolgált fel anyám krumplival, mert az is volt a veremben. Mákos, diós bejgli került a süteményes tányérra zserbóval együtt.

Amikor beesteledett és elköltöttük a vacsorát, apám meggyújtotta a fa ágaira csíptetett gyertyákat, amik fénye beragyogta a kis konyhát. A fa alatt az asztalon mosolygós arcú rongybabák sorakoztak és faragott bábúk: lovacska, katona, kecske. Az őszi almák piroslottak a fehér asztalterítőn, az arany és ezüst sztaniolpapírba csomagolt diók csak úgy ragyogtak.

Az ajándékokat szüleink készítették nekünk nagy titokban és mi sosem voltunk ilyen boldogok!

Együtt voltunk, szeretetben, egészségben, békében a kis falucska utolsó házikójában.

 

(Margit és Nándor emlékére)

Lakóautónk története

2022.09.17. 20:13 | GigiT | Szólj hozzá!

„Minden nyár végén érzem szívszorítóan az idő múlását!

…vizes fürdőruhákban,

hosszú nyári estékben,

együtt töltött napokban,

tengeri csillagokban,

Duna kavicsokban,

balatoni naplementékben,

csendes semmittevésben,

közös emlékeink kincseskamrájában.”             

 

Két évvel ezelőtt, körülbelül ilyen tájban, csak csodás őszi napsütésben sétáltunk férjemmel és lányommal a Somló-hegyen és csodáltuk a táj szépségét, a csendet, a békét és a kis borospincéket. Akkor mondta ki először a férjem, hogy kellene nekünk egy kis nyári lak.

 

Nézelődtünk, számolgattunk és arra a megállapításra jutottunk, hogy nem értünk a szőlőhöz, nem szeretnénk kertet gondozni és – bár szép környezetben – de a nyaraló örökké ott fog állni és nem láthatunk világot. Ekkor gondolkodtunk tovább már-már lakókocsi irányában (amit húzni kell, és jaj nincs vonóhorog szeretett autónkon). Így lett az ötlet immáron teljes, azaz a lakóautó!!! Ám ha veszünk egy árban a Somló-hegyi nyaralónak megfelelő összegű autót, az sajnos majdnem olyan öreg, mint én! (hi-hi) Ám annyit mégsem lehet egy lakóautóra költeni, mint a lakásunk ára! És láss csodát! Férjem ezt is kitalálta – furgonból lesz a mi második otthonunk!

2020. őszén találtunk rá a furgonra egy ajkai autókereskedésben és amikor a kereskedő meghallotta mivé szeretnénk alakítani a hibátlan munkagépet, nagyot kacagott. A téli időszakban rengeteg videót néztünk furgonok átalakításáról, én elkészítettem a tervrajzot és a belső dizájnt, férjem a munka megvalósítását tervezte meg.

2021. februárjában, zord téli hétvégén álltunk neki a munkálatoknak. Először az ülések mögötti válaszfalat kellett kibontani, majd a szigetelés következett, a plafon szigetelése után az álmennyezet készítése. Tapétázást követően a padlóburkolatot raktuk le, és férjem elkészítette a rögzített magasított ágyat, mely alatt nagy lett a tárolási lehetőség. Eközben beszereztük a könnyű szerkezetű gardrób szekrényt, a szivacsos fotelágyat, a mini konyha szigetet (két főzőlapos villany tűzhely, egyes mosogatóval, fagyasztós hűtővel), szélfogót, kemping konyha szekrényt, bio WC-t, lámpákat és egyéb apróságokat. Eközben férjem beszerelte az elektromosságot és a víztartályokat.

2021. májusára furgonunkból Pom-Pom lett, a mi kis „csigaházunk”.

Az elmúlt két nyáron az alábbi helyeken kempingeztünk és a környékbeli tájakat, nevezetességeket jártuk körbe kerékpárral. Bizony, az egyik legfontosabb eszközünk a nyarak folyamán.

Jufa Vulkán Kemping (Celldömölk)

Miramare Camping Village (Chioggia, Olaszország)

Mirabella Camping (Zamárdi)

Punta Spin Camping (Grado, Olaszország)

Rév Kemping (Szántód)

Lucija Camping (Portoroz, Szlovénia)

És ez még csak a kezdet, ez év nyarára már bővítettük guruló otthonunkat elősátorral, plusz egy fotelággyal és jövőre a bővítés folytatódik, de most nem árulom el a titkokat.

 

Hogy miért kemping? Most tudtam meg milyen az igazi szabadság, a tökéletes pihenés, a végtelen nyár önfeledt élvezete és a családdal együtt töltött, megunhatatlan rengeteg 24 óra. Mert összezárva néhány négyzetméteren sokan azt gondolnák rettenetes, ám igazi csapatépítő és mi szuper csapat vagyunk!

 

Egy kis kezdő tőke és kreativitással Ti is nagyszerű guruló csodát tudtok építeni. Kérdésekre szívesen válaszolok, megtaláltok a facebookon, a Kempingezők csoportban és a Lakóautóval a világban! csoportban.

 

Skandináv jogrend a koraközépkorban

2022.02.13. 19:22 | GigiT | Szólj hozzá!

Egyik kedvenc tantárgyam az összehasonlító európai jogtörténet kapcsán szeretném közelebbről megvilágítani a koraközépkori skandináv társadalmat, azon belül a skandináv jogrendet.

A „skandináv” jelző hallatán a legtöbben négy országra asszociálnak: Svédországra, Finnországra, Dániára és Norvégiára. Ezek azok az országok, amelyeket a legfejlettebb térség államainak, jóléti államoknak neveznek. Ez a felsorolás gyakran kiegészítést nyer Izlanddal.

A skandináv jogfejlődés szorosabb értelemben a VIII. században kezdődő viking kirajzással indulhatott meg, ugyanis e rabló/felderítő expedíciók során történik egy hatalmas mértékű érintkezés Európa más népeivel, aminek során az északi germánok találkozhattak más, ekkor még inkább csak szokásoknak nevezhető rendező elvekkel.

A világ jogrendszereiben eleinte nem volt írásbeli törvény, nem alakult ez másképpen a skandináv jogrendszerekben sem. A jog szokásjogokból állt, amelyeket a skandináv népek maguknak fejlesztettek ki és reformáltak a „dolgoknak” nevezett üléseken. A szokásos törvényeket később írásban rögzítették a XI. és a XIII. század között. Ide tartozik a Gulathing törvény (XI. század, norvég); Jütland törvénye (1241, dán); valamint Uppland (1296, svéd) és Götaland (XIII. század, svéd) törvényei. Ezek a kódexnek alig nevezhető joggyűjtemények kezdetben hanyagolták az idegen befolyásokat, később a germán törvényekkel léptek kölcsönhatásba.

A középkori skandináv faluközösség, ami lényegét illetően már az i. sz. 5. századra kialakult, lényegében változatlan maradt a középkoron át. A kereszténység felvétele előtti, nemzetségi eredetű jogrendszer is fennmaradt. Ezt a szabad, fegyverviselő férfiak közössége, az őket magukba foglaló gyűlés, a ting szabályozta. A választott elöljáró, a lagman („a törvény embere”) irányította a jogszabályok megalkotását a helyi szükségletek szerint és azok fenntartását, alkalmazását.

A gyilkosságok jóvátételéül teljes összegű pénzváltságot kellett fizetni, felét fizették egy szem kiszúrásáért, negyedét egy fülért és így tovább. Az ítéletek kiszabása után annak érvényt szerezni igen nehéz volt, így a nagy hatalmú családokat nem igen tudták rászorítani a büntetés kifizetésére. A bonyolultabb vitákat gyakran párviadallal vagy tűzpróbával döntötték el. A lopást akasztással büntették, hiszen a tolvaj szegény ember, akinek az életénél nincs egyebe. A legrettegettebb büntetés a kiközösítés volt, mivel a számkivetettet bárki számonkérés nélkül megölhette, a közösségből kitaszítva nem maradhatott sokáig életben.

 Az alsó szintű közigazgatási egység a härad („száz”) volt. E felett a tartományok (land) voltak, amik sokáig nagy függetlenséggel rendelkeztek, önálló életet éltek. Közöttük az összekötő erőt a közös viking hagyományok, a közös katonai szervezet, és a sokáig még a kereszténység mellett-mögött is továbbélő többistenhit jelentette. A mindennapi életben jellemző volt rájuk a mérsékeltség, a hivalkodás megvetése, és a többnejűség. A számos feleség tartásának elterjedését és továbbélését a viking kalandozások, a csatákkal és a veszélyes kereskedelmi utakkal járó férfiveszteségek és a férfiak külföldi letelepedése is erősítették.

Svédországban a föld magántulajdonban volt és döntően ott is maradt a kereszténység felvétele után is, nem ismerték a feudális jellegű, feltételhez kötött birtoklási formákat. A társadalom túlnyomó többségét kitevő parasztság személyükben szabad emberekből állott. A szabadokat nem tudták alávetni a nemesek, mint másutt Európában a középkorban, azonban ők sem voltak egyenlőek.

A jobbágyság ismeretlen volt, a nagyobb földbirtokosok bérlőknek adták ki földjeiket, vagy saját kezelésű majorságokat alakították ki, amit alapvetően szolgákkal műveltek meg. A szolgák társadalmi csoportja tulajdonképpen a korábbi rabszolgaságnak felelt meg. A kora középkori vikingek rablógazdálkodása nagyrészt rabszolgák szerzésére, a velük folytatott kereskedelemre alapult, és közülük sokakat végül a nagy földbirtokosok földjein foglalkoztattak. 

A skandináv királyságok a kora középkorban kialakult nagyobb területi egységekből, a landokból álltak össze. A 10. században minden land élén egy-egy jarl állt. 

Az egységes királyságban a jarlok helyett a tartományok élére szintén ősi hagyományokra visszatekintő választott tisztségviselő, lagman került. Ők voltak azok, akik a tartományi népgyűlésen mindenki számára felidézték a szokásjogot, azokat ismertették, értelmezték. A lagmant részben a tartományi gyűlésem, tingen választották, részben pedig kinevezték. 

Svédországban a királyválasztásra kijelölt napon mindegyik lagsagából a lagmannak, továbbá 12 bölcs embernek kellett megjelennie a Mora mezei gyűlésen, Uppsalától délkeletre. Az első szavazatok leadása a „házigazda” Uppland főbíráját és a vele érkezett 12 embert illette, a sor végén pedig Västmanland küldöttei álltak. 

 A király megválasztását követően a lagmanoknak és a lagsagák jelen lévő küldötteinek a tartományban élők nevében, az alattvalók képviseletében hűségesküt kellett tennie. 

A megválasztott király kötelessége volt az ország bejárása lóháton, az eriksgata nevű körutazás megtétele. Országjárása során a király minden tartományban ígéretet tett koronázási esküje megtartására, illetve fogadta az alattvalók hódolatát.

Az állam központi irányítása szempontjából a legfontosabb igazgatási egységek a várkörzetek voltak. A király ezekre építette fegyveres hatalmát, és a várkörzetek vezető tisztségviselői helyben a király képviselői voltak. Ez a tisztség ugyanakkor a nemesek számára hatalmi, gazdasági pozíciójuk erősítését is jelentette.

Uppsalláról és az istenimádatról kicsit bővebben:

Az első házak az 5. században jelentek meg ezeken a területeken, és a 13. század elejére a Fyuris folyó partján fekvő helyi falut Kelet-Arosnak nevezték el. A vikingek számára különleges jelentőséggel bírt Uppsala temploma (a mai Svédország területén), amely eredetileg a maitól mintegy öt kilométerrel északabbra feküdt. Azon a helyen, amelyet ma Ó-Uppsala (Gamla Uppsala) névvel illetnek, és amelyet régen Östra Arosnak neveztek.

Kilencévente itt ülték meg a törzsek közös ünnepét, ahol a rituálék fontos elemét képezték az egyéni és közösségi áldozatok bemutatásának.

Minden kilencedik évben, a téli napfordulót jelentő Yule ünnepség alatt a vikingek többek közt férfiakat áldoztak fel az uppsalai templomban. A fejeket az isteneknek ajánlották fel, és az áldozatok testét a templom melletti ligetben akasztották fel. Az ünnepség kilenc napig tartott, és összesen 81 áldozatot jelentett.

A templom „oltárán" szinte minden fajból felajánlottak kilenc hím egyedet az isteneknek: kosokat, kecskéket, kutyákat, bárányokat, lovakat és embereket egyaránt. Végül az áldozatok testét a templom melletti ligetben akasztották fel a fákra.

 

Áldozataikkal és imádságaikkal „a tél sötét erejének további terjedését" kívánták megakadályozni és fényt, világosságot kértek. Az ünnepség három naptól három hétig is eltarthatott. Az Áldozat napját január 12-én ünnepelték. Majd hálát adtak a nappalok folyamatos hosszabbodásáért a tél sötétjével szemben.

A rítus híre messzire, még az egykori arab világba is eljutott. Nemcsak a vikingek, hanem ők is hittek abban, hogy a halhatatlan isteneket csak úgy lehet kiengesztelni, ha emberéletért emberéletet adnak cserébe.

A skandinávok számára a vérségi kötelék szent volt és sérthetetlen. A harcos meghalhat, de a nemzetség a halála után is fennmarad. A család nyújtotta a legfőbb védelmet és támaszt. A viking egyik legfőbb kötelessége volt ápolni a családi, baráti kapcsolatokat, hiszen e nélkül egyedül maradhatott a veszélyek közepette. Életét a nemzetség szokásai, törvényei határozták meg, s ezek megsértése beláthatatlan következményekkel járhatott. A nemzetségből való kiközösítés egyet jelentett a hontalansággal, a biztos halállal.

Az ilyen szoros nemzetségi kötelék azonban veszélyeket is rejtett magában. A viking erkölcs megkövetelte a becsületen esett folt vérbosszúval történő lemosását. Legyen az akár a legkisebb sértés, súlyos bántalomnak tekintették, amely bosszúért kiáltott. Ez alól a nemzetség egyetlen tagja sem vonhatta ki magát. Emiatt az erkölcsi kényszer miatt sok háborúskodás tört ki nemzetségek között, amely gyakran túl élte a sértő felet is. A viking kor végére a bosszú helyét átvette az anyagi jóvátétel, amelynek nagyságát a thing határozta meg. De ez nem lett általános, csak nagyon kevés ügyet sikerült ilyen módon elintézni.

 

Felhasznált irodalom:

1.      Benkő Martin: Betekintés a skandináv jogrendszerekbe

(https://www.ojji.u-szeged.hu/images/dokumentumok/CLWP/benko_skandinav.pdf)

2.      Wikipédia: Svédország társadalma a középkorban (https://hu.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%A9dorsz%C3%A1g_t%C3%A1rsadalma_a_k%C3%B6z%C3%A9pkorban)

3.      Jeki Gabriella: Kilencévente nyolcvanegy véráldozat az istenekben (https://www.origo.hu/tudomany/20180515-az-aldozatok-testet-a-templom-melletti-ligetben-akasztottak-fel.html)

4.      Uppsala 

(https://nr-gazeta.ru/hu/uppsala-provincialnyi-staryi-gorod-shvecii-uppsala.html)

 

 

Készítette: Varga-Takács Georgina

PTE ÁJK jogi képzés hallgatója

Szombathely, 2022. február 13.

 

Esettanulmány egy szakrendelésen

2019.03.20. 14:31 | GigiT | 26 komment

Egy szakrendelés előtt unalmas perceimben, óráimban sikerült esettanulmányt folytatnom a szakdolgozók viselkedéséről. Még mielőtt bárki felháborodna, hogy megint a nővért bántják, talán érdemes végigolvasni eme néhány sort!

20 éve taposom az egészségügy kanyargós, gidres-gödrös útját, de azt tudja minden egészségügyben dolgozó, hogy a beteg bár csak az ujjbegyét vágta el egy papír fecnivel, akkor is az a legsúlyosabb panasza! A beteg, aki kint ül a folyosón sokszor éhgyomorral mert azt kérték tőle, esetleg ezer más egészségügyi problémával - és lassan peregnek a homokóra homokszemei amire beszólítják a vizsgálóba - kiszolgáltatott állapotban van. Ideges, nyugtalan, fél a vizsgálattól vagy a beavatkozástól. Általában laikusokról beszélünk, akik nem tanultak orvosi latint bár tudom a várakozás ideje alatt talán meg is tehetnék.

Hogy visszakanyarodjak mai élményeimhez az első megdöbbenés az alap kommunikáció hiánya, azaz a köszönés! A folyosón végiglibbenve élet és halál uraként, megvetően mérik végig a várakozó betegeket és csüggedten szűrik le a tanulságot: „Ma sem maradtak otthon a betegek!” A pihenőszobából élénk nevetés, és egyre trágárabb beszéd hallatszik. Talán nem is sejtik, hogy ezek az ajtók nem hangszigeteltek? Már 8 óra van, a betegek már nem férnek el a váróterem széksorain, de a beutalókat még senki sem szedte össze. Amikor végre elérkezik a beutalók beszedésének ideje a betegek próbálják tartani az érkezési sorrendet és olyan sorban nyújtják dokumentációikat. Ezzel szemben a kolléganő hol előre, hol hátra rakosgatja azokat, mint egy pakli magyar kártya lapjait, hogy biztosan jól össze legyenek keverve. Így aki elsőként érkezett a mai vizsgálatra délután 2 előtt nem tud onnét távozni!

Egy idős bácsi toppan az egyik vizsgáló ajtóba. Az asszisztens közli vele, hogy még egyszer mondja már a nevét, mert „fejek alapján” nem tudja beazonosítani a betegeket. Talán az arcok alapján! Majd ismételten eltelik közel egy óra, amikor a vizsgálóból kilépő asszisztens közli, hogy a doktorunk késik, aki rá vár „Várjon!” Hatalmas szókincs béli hiányosságokat tapasztalva egyre lejjebb csúszom a műanyag széken és megpróbálok emlékezni a fogadalomra, a kötelességre, a hivatástudatra.

Javaslom, hogy a közösségi oldalon és egyéb blogokban olvasható feljegyzéseket miszerint - „Fő erényük a mosoly és kedvesség.” Erősségük a hatalmas tudás, rugalmasság, empátia, az élet szeretete, tisztelete.” stb. közben teljesíteni is kellene. Természeten mindig vannak kivételek.

Búcsúzás

2017.11.16. 19:25 | GigiT | Szólj hozzá!

 

 

 

Az arany színű csavar gyorsan pörgött ki a helyéből és felemelkedett az antikolt barna tölgy koporsó fedele. Ott feküdt 74 évével, békés arcvonásokkal, a három barázdával homlokán, a rövid ősz hajával, melyet előtte két hete vágtam le.

 

Szép volt, az öregség minden szépségével, az öregség minden bölcsességével, amit elvitt magával és megannyi titok és tudomány, amit már sosem oszt meg velem. Nem éreztem a halál ridegségét, könyörtelen valóságát, csak a boldogságot, hogy még láthatom pár percig. Válaszoltam a temetkezési vállalat dolgozójának a kérdésekre, megerősítettem, hogy ő fekszik a koporsóban, majd amikor utoljára megsimogattam gyönyörű arcát a nylonon keresztül csak egy biccentéssel válaszoltam utolsó kérdésükre: „Lezárhatjuk?”

 

A T alakú csavarok hihetetlen gyorsasággal kerültek vissza helyükre és akkor éreztem újra azt a mérhetetlen fájdalmat a mellkasom közepén, amit akkor éreztem életemben először, amikor megtudtam, hogy elment.

 

Épp az orvostól érkeztem haza kislányommal, amikor férjemet hívta a sógorom, hogy nagyapámhoz rohamkocsi érkezett. Kapkodtam vissza magamra a ruhákat, hogy még a mentő előtt beérjek a sürgősségire a volt kollégákhoz és együtt mentsük meg papa életét. Ám a telefon ismét megszólalt és a férjem némán átölelt. Nem sírtam, hisz ott volt mellettünk a kislányom, aki szintén élt-halt a nagyapánkért. Aztán hihetetlen gyorsan cselekedtünk. A kislányomat kusza hazugságok közepette anyósomra bíztuk, majd rohantunk nagyszüleim otthonába. A folyosón feküdt, mintha épp csak elszundított volna. Mint ebéd után szokott, vagy amikor iszonyatos unalmas focimeccs van a TV-ben. Annyira szerettem volna újra látni a barna szemet azokkal az érdekes szürkés foltokkal. Szerettem volna hallani a hangját, ahogy azt mondja Cucikám, Ginuskám, a kislányomnak „Te Gyöngyvirág”. Rápillantottam szép ívű kezére, a hosszúkás formájú körmeire, amiket olyan nagy gonddal ápolt. A kezei, amivel megsimogatta lányom arany haját és azt mondta: „Te kis Buksi”.

 

De nem tette meg többé. Nem szólt, nem tárta ki erős karjait, hogy megöleljen, és nem figyelmeztetett, hogy: „Sírni csak a gyengék szoktak!”

 

S egy évvel később apámat is elkísértem végső útjára…

 

Azóta is ritkán sírok…

 

A magányos utazó

2017.07.11. 09:30 | GigiT | Szólj hozzá!

    A lenyugvó nap sugarait visszatükrözte a csendes tenger. A parti sziklák között talált egy nyugodt, helyet ahová letelepedett. Megviselt hátizsákját maga mellé dobta, válláról levette valamikor szebb időket látott gitárját és a homokba fektette. Elnyűtt cigaretta tartót vett elő zsebéből, rágyújtott, hátát egy másik sziklának támasztotta és figyelte a hullámok játékát.

    Úgy érezte ez a hely élete utolsó állomása. Mindig is egy szigetre vágyott, ahol nincs pénz, nincs idő, csak a gitárja és a cigije. Ennyi évet kellett várnia, amire elérte ezt az állomást. Ennyi elherdált, nyögve túlélt évet, távol az otthontól, a múlt minden fájdalmától és örömétől. Ha egyáltalán volt öröm…

A zenekarok, a nők, a városok úgy váltották egymást, hogy sokszor azt sem tudta épp kinek az ágyában ébredt egy részeg éjszaka után, nem tudta mikor és kivel lép fel, csak amikor már milliószor megszólalt az a kurva telefon és már számolatlanokká váltak az üzenetek.

Sosem voltak nagy tervei, talán ezért jutott ide, talán ezért ül most itt - elhagyva már az ötvenet – ezen a parton és nem tudja mi lesz holnap, vagy lesz-e holnap egyáltalán? Élt, mindig a mának élt. Dolgozott, mert pénz nélkül nincs pia, nincs cigi és nincs nő. Dolgozott, mert enni kellett, mert be kellett adni a közösbe, ha fellépésre indultak, de soha sem számított semmi, csak egy-egy koncert után a buli, a barátok, az alkohol okozta tompa gyönyör. S jött a pokol másnap reggel, amikor ágyában magányosan ébredt, és jött egy újabb semleges nap, ami úgysem hoz semmit!

Már majdnem elérte a pirosan izzó, szunnyadni készülő nap a tengert, amikor eszébe jutott egy hasonló nyári éjszaka. Az illatos pázsiton feküdtek és a csillagokat nézték. A lány fiatal volt, ártatlan barna szemei őt pásztázták, itta a kék szemek látványát, a fiatal férfi test minden mozdulatát, figyelte mellkasát, ahogy emelkedik és süllyed minden lélegzetvételnél. Izmos karját, amit a fizikai munka megerősített, az ujjakat, amivel a gitárt becézte, és amivel őt is cirógatta. Ő azt hitte ez a nyár este is olyan, mint a többi. Kicsit romantikáznak – ami bár távol áll tőle, de a lányok ezt szeretik – majd néhány sör után ma is megtörténik, mint a múlt hétvégén is. Ám ekkor a lány felült, hosszú barna hajának egy fürtjét idegesen csavargatta az ujján és nagy sóhaj után elmondta… Többet akart, komoly kapcsolatot, távol a zenekar vonzásától, távol az őrült buliktól, hisz várja őket a felelősség, aki ott növekszik még lapos pocakjában.

Másnap már a poros úton száguldott. Nem tudta merre megy, hová, csak minél gyorsabban és minél messzebb tőlük. Ő nem apának való, ő nem tud végignézni egy terhességet, nem tud otthon ülni esténként, hogy együtt átbeszéljék a nap történéseit, hogy milyen szépen növekszik, eszeget a kis poronty. Ő nem tudja óvodába kísérni, majd a leckéről mesélni. Ő egyet tud: élni a mának, a pillanatnak és fejest ugrani a végtelenbe.

 

    S most itt ül a már teljesen sötét égbolt alatt a sziklák tövében. Egyetlen vagyona az ütött kopott autó, amivel évtizedek óta rója az utakat, egyetlen társa a gitárja ahol a hat húrból egy megint elszakadt!

Hidzsáb vagy bikini?

2017.07.03. 12:47 | GigiT | Szólj hozzá!

   A tengerpart homokjában mindenki élvezettel süttette magát a ragyogó Nappal. Előkerültek a fürdőruhák, a bikinik, a tankinik. Volt, aki a fodrosra esküdött, volt, aki az örök feketét részesítette előnyben. Én is az egy hetes nyaralásomra három klasszikus darabbal indultam útnak, aztán a finisben még kettőt vásároltam egy közeli sport boltban, hisz tengerparton bikiniből soha sem elég!

   A napfürdőzés kellős közepén nem messze tőlem egy arab család telepedett le. A családfő és párja a 30-as éveik elején járhattak, mellettük egy 15 év körüli leánnyal, egy óvodás korú és egy karon ülő fiúcskával. Az apa rögvest belevetette magát és két fiát a habokba, lubickoltak, hahotáztak, labdáztak, kurjongattak. Eközben a leány és édesanyja gondosan „megterítettek” a homokban, apró dobozokból csemegék kerültek elő és csendesen beszélgetni kezdtek. A leány nem ment a víz közelébe, a telefonjával játszott, s ami meglepett, hogy egy olyan pólót és sortot viselt, amit mi felénk a 9-10 éves kölykök hordanak pizsama gyanánt. A tekintetemet mégis az asszony fogta meg…

Hosszú, tengerész csíkos szoknyát viselt, felül lenge, csontszín muszlin blúzt, amibe bele-belekapott a langyos szél. A blúz alatt átsejlett egy fehér pántos trikó és a melltartó. Sötét kontyba tűzött haját csontszín hidzsáb takarta, amit többször újra kellett kötnie a pajkos szél miatt. Arca akár a porcelán babáké. Tejeskávé színű makulátlan bőre, ívelt szemöldöke, alatta sötéten izzó szemei hosszú pillákkal, amikért mi vagyonokat fizetünk. Mosolyogva figyelte két kisebb gyermekét, szeretettel s alázattal tekintett férjére, odaadóan beszélt leányához. Ekkor tértem magamhoz s néztem körbe… Hisz ez az asszony így is boldog, pedig ha kiszámolom, amikor a legidősebb gyermek születhetett ő maga is csupán csak 15 éves lehetett, s mégsem törte meg a három gyermek kihordása, nem törte meg a férfiuralom abban a rút világban ahonnan származik. S mi, európaiak itt ülünk körülötte napozóágyainkban, kenegetjük magunkat extra erős naptejjel, rituálészerűen megigazítjuk magunkon bikinink pántját, hogy az tökéletesen tartsa kebleinket és irigykedve nézünk egy-egy vékonyabb, magasabb, izmosabb nőtársunkra.

 

   Ő nem nézett körbe, csak élvezte a tengert, amibe csak bokáig mehetett. Élvezte a napsütést, pedig csak az arcát cirógathatták a nap sugarai. Élvezte az életet és boldog volt, hogy a családjával lehet.

Egyszer volt egy műszempilla

2017.05.19. 09:38 | GigiT | Szólj hozzá!

A reggel első mozdulata mindig a sminkes tükör előtt indult. Ez egy rituálé, egy megrögzött szokás, a minden napok kezdete volt. Így lett teljes a nap, csak így indulhatott el a nap. Ez egyfajta alapszabály volt: a lakásból kimozdulni, ha csak a szemetet viszed le a kukához, csakis sminkben szabad!

Sosem vitte túlzásba, csak amit a jó megjelenés megkövetel. Az alapozó, rá egy kicsi barnás púder, hogy az Isten adta sápatag, szeplős bőrt megszínezze, egy kis pirosító, szemhéjpúder az öltözéknek megfelelően, a szempilla mely a spirállal szigorúan kétszer átkenve, majd egy kis szemöldök ceruza a hiányosságok pótlására.

Minden mozdulat a kisujjában volt, valahogy volt érzéke hozzá. Semmi felesleges mozdulat, semmi vattapamacs a hibák javítására, hisz sosem ejtett hibát.

Aztán meglátta barátnőjén azt a bizonyos műszempillát… Először csak méregette, nézegette, megformálta agyában a „mi lenne ha” szavakat, de lemondott róluk.

Szinte nap, mint nap találkoztak, nap, mint nap elvarázsolta a már ezer éve ismert barátnői tekintet, mert új volt, sejtelmes, valami megmagyarázhatatlan csábot adott a szemeknek.

Elérkezett az éves összejövetel, melyre alapos mérlegelés után kiválasztotta szettjét, de lehangolta a tükörből folyton ugyanúgy visszanéző tekintet. Kell még ide valami!

És akkor jött az ötlet, a sminkes barátnő, aki kihúzza a „bajból”.

A rendezvény előtti órákban már hátraszegett nyakkal ült, inkább feküdt a székben és értő, gondos ujjak dolgoztak arcán, szemein. A szempillák közé ismeretlen, de gőgösen büszke szálacskák kerültek, mik szinte kinevették a valódi pillákat, melyek bár sosem hagyták cserben gazdájukat, egy leheletnyivel mégis fakóbbak, kurtábbak voltak. A végeredmény egy leheletnyi smink csupán, ami kis színt vitt arcára, de a tekintet… beszélt, csábított, fantáziát megmozgatott.

A rendezvény sablonos volt, már-már unalmasnak mondható. Sodródott az árral, a beszélgetésekkel, a tréfákkal, majd véget ért az este.

A lakásban - melyet az éjszaka csendje belepett – tompán koppantak a levetett cipő tűsarkai. A padlón fáradtan pihegett a csipke szoknya, a kis fekete alsónemű szett és a forró fürdő habjai között megjelentek az első leázott pilla szálak. Megmosta arcát, érezte ujjain az idegen szálakat, melyek elhagyják szemhéját. Fásultan nézte az apró hullámok tetején lebegő, oly sok munkát és töprengést követelő szempillákat és hirtelen felkacagott…

        Nevette női hiúságát, a buta ábrándokat… S másnap reggel, amikor ismét leült a tükör elé, elégedetten fésülte ki a hűséges kis szempillákat.

Óda a cipősarokhoz

2017.03.07. 13:40 | GigiT | Szólj hozzá!

Hogy jól induljon a nap… ma egy kicsit Bridget Jonesosra vettem a figurát akaratom ellenére is! 

A szokásos ébredés, fürdőszobába be, fürdőszobából ki, amikor nem tudod eldönteni, hogy melyik szemhéjpúder lenne a legaktuálisabb és nem utolsó sorban a legtartósabb egy hosszú munkanapra. Persze nagyban megkönnyíti a helyzetet, ha már tudod, mit viselsz aznap. Hát én tudtam. Kéket minden mennyiségben!

Minden szépen alakult egészen addig, míg elhagytam az autót és az első macskaköveken megtett lépésekkor elhagytam a cipőm sarkát. Bakfütty!

Rohanás a boltba, ahol sikeresen bekeveredtem egy műszakra való szobafestő-mázoló közé és próbáltam kevésbé bicebóca léptekkel kislisszolni a bámuló tekintetek közül. Már-már sikerült volna, amikor a nagy válogatás közepette rám borult egy polcnyi Tuc keksz! Isteni!

Amire beértem munkahelyemre, a cipő sarok maradványa már szépen elkopott a járda és a macskakövek jóvoltából.

Hozhattam volna egy pótcipőt? Pont ma, amikor este még „fellépés” lesz a vezetőség előtt…! Némi kartonpapír és cellux segítségével kissé orvosoltam a problémát. Erre szokta mondani drága nagyapám: „- Nincs lehetetlen, csak tehetetlen!”

 

Egy pozitívumot azért sikerült becsempészni az égieknek a szürke és csete-bota reggelembe: nem kellett várakoznom egyetlen zebra előtt sem, már messziről udvariasan jelezték, hogy átmehetek. Hogy mi lehet az oka? Hát az új bőr szoknya! Bár nem az a bizonyos „kis szoknya”, amiért úgy oda volt Daniel Cleaver is az első részben, de szoknya a javából!

Szilveszteri szakítás

2016.12.30. 18:41 | GigiT | Szólj hozzá!

A pezsgősüveg már csak félig volt, egy méretes kristálypohár állt mellette üresen és a puha, bolyhos szőnyegen várták a következő kortyot. A tévében már ezerszer látta ezt a vígjátékot, idén sem jobb a felhozatal.

A szőnyegen elnyúlva a karácsonyfa tövében feküdt, vörös, göndör haja meztelen hátát félig takarta, az erre az alkalomra vásárolt kisestélyi már rongyként gyűrődött rajta, pedig szép darab volt és nem is olcsó! Testhez simuló fekete-ezüst, úgy combközépig érhetett, hátul szolidan felsliccelve. Rövid ujjal, hogy hófehér bőrét még fehérebbnek lehessen látni, no és a lábán a fekete necc harisnya meg a 10 centis sarokkal „megáldott” ezüst cipő.

Nem így és itt képzelte el a mai estét, az év utolsó éjszakáját…

 

Kora délután kezdte el a készülődést, Ő azt ígérte időben indulnak, még szeretné elvinni egy étterembe és csak utána érkeznek a partyra. A Nő le akarta beszélni az étteremről, hisz svédasztalos lesz az esti rendezvény, de Ő kettesben akart vele egy kis időt tölteni. Olyan furcsán szikrázott szürke szeme, amikor az mondta hogy „kettesben”… a lány már-már képzelt valamit… talán gyűrű? Áh, hogy is gondolhat ilyenre, hisz ő sem akar még gyökeret verni, azaz még élni akar Vele, de abszolút minden kötöttség nélkül, minden címszó nélkül. Na de ha annyira ragaszkodik hozzá, végül is már két éve együtt vannak… együtt! Micsoda hihetetlen, hogy ez a morózus sportoló, aki mellesleg egy idegenforgalommal foglalkozó cég vezetője őt választotta annyi hosszú combú szőke cicababa mellett. Micsoda fergeteges buli volt, melyre mindketten hivatalosak voltak. A lány mint rendezvényszervező, Ő pedig a „sztárvendég”…

 

Ott ültek a karácsonyi fényekkel feldíszített étteremben, halk zene szólt, már túl voltak az ételválasztáson, csendben kortyolgatták illatos rozéjukat. A Nő csak nézte ezt a megtermett, izomkolosszust, aki megannyi romantikus szócskát tudott a fülébe suttogni éjszakánként a szeretkezések után…

Kihívó mosoly kíséretében – mely minden fehér fogát megmutatta – zakója zsebéből kis dobozt húzott elő, egy apró intéssel jelezte a Nőnek, hogy nyújtsa az egyik kezét, majd a tenyerébe helyezte a bársony dobozt. A Nő kicsit kétkedőn pillantott rá, de rögtön felpattintotta és elé tárult egy fehérarany nyaklánc  látványa, apró gyöngy medállal…

-       Gyönyörű! – suttogta, de furcsa érzés kerítette hatalmába.

-       Akár csak Te! – dörmögte Ő.

-       Miért kapom, hisz egy hete volt karácsony?

Ő csak mosolygott, ugyanazzal a fogpaszta reklám mosolyával, majd furcsán felgyűrte homlokát…

-       Búcsú ajándék!

Na most jött az a furcsa érzés folytatása, amikor a rozé már nem esik jól, amikor a böfögésből mindjárt hányás lesz…

-      Miért, hová mész?

-      Ahogy már korábban is említettem bővül a cégem és Spanyolországba teszem át a székhelyet, ott szeretnék élni. Befejezem az amerikai focit, mindent elértem, amit akartam, most felvirágoztatom a céget.

-      És én ebbe már nem férek bele… Spanyolország nekem már sok, azaz én csak maradjak itt rendezvényeket szervezni, egy kis hülye, egy még kisebb irodában!

-     Nem érted Darling… - mosolygott tovább. Gyűlölte amikor Darlingnak szólítja, ez olyan Claire Kenneth könyvből való megszólítás, pedig Ő biztosan nem olvasott Kennethet…

 

Gyalog indult haza a hideg estén. Nem engedte, hogy Ő vigye haza. Levegőt akart, hogy érezze itt van még ezen a világon és nem zuhant egyenesen a pokolba.

Mégis többet várt Tőle.

És most ott hever a karácsonyfa alatt, a pezsgő már rendesen a fejébe szállt, lassan éjfél, már mindenki a trombitát fújja az ablaka alatt és ő egyedül van, magára hagyták. Elhagyta ez a félisten, ez a Zeusz… szokta ugratni ezekkel a szavakkal az egyik kolléganője amikor összejöttek.

Most mehet a „piacra”, a már kopott negyvenes szinglik után nézni, akik valamiért parlagon maradtak… jobb nem tudni miért…

Ellentétek vonzásában

2016.11.29. 14:41 | GigiT | Szólj hozzá!

10 év házasság, 13 év ismeretség már szép idő, de nekem oly kevés és örökké kevés is marad.

 

„Ha megszelídítesz, megfényesednék tőle az életem. Lépések neszét hallanám, amely az összes többi lépés neszétől különböznék. A többi lépés arra késztet, hogy a föld alá bújjak. A tiéd, mint valami muzsika, előcsalna a lyukamból.

 

Amikor hirtelen sötét felhők borítják el az eget és a jeges szél szinte belevág az arcunk bőrébe, majd a hó már-már vízszintesen sodródik a levegőben. Küzdünk minden lépésünkkel, majd érezzük hogy a nap megcirógatja fagyos orrunk hegyét, a szél lassul, a hóförgetegből csillogó pihék hullnak kabátunkra. –ezek vagyunk mi.

 

Egy apró eldobott cigarettacsikkből az erdő közepén pillanatok alatt hullámzó lángoszlopok lesznek. Amikor az állatok riadtan menekülnek, a korhadt és lángoló ágak hullnak alá az égből, a bozótos helyén lobogó lángfal emelkedik és nincs tovább… Ekkor az ég csatornái megnyílnak és ömleni kezd a hűvös eső. Először fojtogató a bűzös füst, majd az is csillapodik, elillan és a romok között néhány nap múlva megjelennek az első zöld fűszálak, a fák felélednek és ágaikon rügyek születnek. – ezek is mi vagyunk.

 

Mint a Világ örök ellentétei: az apály és a dagály, a tűz és a víz, a nappal és az éjszaka, a Nap és a Hold, a férfi és a nő! Melyek nem léteznek egymás nélkül.

 

Ilyen az a kapcsolat ami kifogyhatatlan, ami tovább visz a keserűségben, örömöt ad a bánatban, reményt a reménytelenségben, hitet ebben a hitetlen világban.

 

 

Ilyen a Mi kapcsolatunk, ahol a szerelem csak egy fogalom a sok között, ahol van gondoskodás, odaadás, vigasz, megbocsátás.

Olaszországban csak pozitívan

2016.11.12. 21:04 | GigiT | Szólj hozzá!

Buona giornata! Vagyis: Szép napot!

Kezdhetném így is, hisz Elizabeth Gilberthez hasonlóan én is Olaszországban találtam meg a pozitív életérzést, önmagamat, vagy a Dolce Vitát.

Nem azért járom minden évben ugyanazt az utat, hogy felmutassak egy 1 hetes nyaralást az ismerőseimnek a közösségi oldalon, hanem hogy élményekkel gazdagodjak együtt a családommal. Valószínűleg nem csak én szerettem bele az olasz életérzésbe, de ezt kis családom másik kettő tagja talán sosem vallja be.

Nem kimondottan a tenger és a napozóágy kényelme visz Olaszországba. Persze az sem marad ki abból a pár napból, hogy délutánonként amikor a férjem és a kislányom önfeledten játszanak a sós habokban és le akarják körözni egymást az úszás terén, én a napágyon elnyúlva az éppen aktuális kedvenc könyvemmel vagy magazinommal a kezemben közben alattomosan szemlélem az embereket a napszemüvegem mögött.

Az ifjú pár, akik már nem is annyira ifjúk, de felül semmiben, alul mindketten tangában csókolóznak a vízben, de csak bokáig mennek bele, majd mikor kiszakadnak egymás öleléséből alaposan körbenéznek, hogy a leghátsó sorokban is biztosan látták őket. És ott a két turista srác, akik talán egy órával ezelőtt érkeztek ide, alig tudnak elszakadni a tenger látványától, leterítik kopott polifoamjaikat, lehúzzák szakadt farmerjüket ami alatt már ott a fürdőnadrág és irány a tenger és a csajok! Apropó csajok: akik a bazársoron először bevásárolnak legalább három garnitúra bikinit, a legújabb O’bag táskával és Miss Sixty napszemüvegben elfoglalják helyüket a homokos part kellős közepén, közel a vizimentők emelvényétől, majd az első Aperol Spritz után már egyre hangosabban kacagnak és lekerülnek a bikini felsők is.

És akkor megjelennek a „barátaim”, ahogy férjem viccesen mondani szokta, azaz a mozgóárusok, azokból is a táskások. Igen, engem be lehet palizni, mindent megveszek! Férjem szerint már a homlokomra van írva… Kezdődik a kommunikáció: - Először közömbösen visszautasítom, hisz még van néhány napom, hogy ha a bazársoron mégsem találok „fogamra valót”, akkor marad az én lelkes fekete bőrű kofám. Azért persze a napszemüvegem mögül végigszemlélem a kínálatot. Szerintem észreveszi az árus, mert visszafordul és kezdődik az alkudozás. Én rámutatok egyre, megkérdezem az árát, majd kicsit sokallom, rámutatok egy másikra, majd megint visszautasítom. Aztán jön a homokba írás, vagyis lejjebb viszi az árakat, gyér olasz tudásommal már nem tudom követni a számokat, így hevesen rajzolunk a homokban, majd megérkezik a férjem, én ártatlanul rápillogok és ő megrántva vállát kifizeti nekem a táskát.

Aztán az új táskával a vállamon, vagy a kezemben, vagy az alkaromon (mert ott a legnőcisebb) elindulunk a városnézésre. Na de ne gondolja a Kedves olvasó, hogy csak a bazársor létezik… Nem, mi az óvárost keressük mindenhol, a szűk sikátorokat, a kis parkokat, a templomokat, kápolnákat, szobrokat és a temetőket.

Így igaz, egyik alkalommal Grado szigetén járva meglátogattuk a temető szigetet, ugyanis Gradot több kisebb sziget veszi körül és a város úgy épült meg, hogy a temető egy szomszédos szigeten kapott helyet. Hatalmas hófehér kerítés veszi körül nagy nyárfákkal övezve. A sírkövek a modern gránittól az öreg mohás műkőig fotókkal vannak díszítve. Az ember úgy érzi, hogy ismeri az itt eltemetett embereket. A temető túl végén van a kis kápolna szobrokkal és ólomüveg ablakaival. Ragyogó napsütésben az embert nem kapja el a szomorúság.

Grado szigetén a Sant Eufemia Basilica-ban látomásban volt részem. Azóta is olyan boldogan emlékszem vissza arra a pillanatra… Ez abban az évben volt, amikor drága nagyapám itt hagyott bennünket és nehezen tudtam feldolgozni az elvesztését, a hiányát. A templom tele volt turistákkal, az orgona mély hangon búgott és én csak mentem előre, a mellékoltárhoz, ahol Szent Eufémia szobra állt, alatta száz meg száz gyertyával. És akkor éreztem a hirtelen mély szomorúságot, melyet valami megfoghatatlan vidámság és béke váltott fel. A félhomályban a tömegben állva éreztem hogy itt van a nagyapám és tudtam hogy örökké itt lesz velem, mellettem. Bárhová megyek, ő velem marad. Nem tudtam visszatartani könnyeimet, csak peregtek végig arcomon egyre gyorsabban és sűrűbben. A templom ajtaján kilépve egy koldus asszony állított és ahelyett hogy kért volna tőlem azt mondta:-„ Perché piangere? Posso aiutarla?” (Miért sír? Segíthetek?) Én csak mosolyogva csóváltam a fejemet, ő visszamosolygott és továbbment. A kislányom mellém lépve megkérdezte, hogy miért sírok? Én csak annyit feleltem: -“ Találkoztam a Nándi papával!”

Ugyanakkor nagy hatással van rám minden egyes alkalommal Velence! Nem követem a japán turistákat, akik végigcsicsergik és hangos Ó-val meg Á-val rácsodálkoznak mindenre amit az idegenvezető mond. Nem követem a németeket, akik fegyelmezetten vonulnak végig a műemlékek előtt és mikor pár perc alatt megszemléltek valamit már ki is pipálják képzeletbeli noteszukban. “Na ezzel is megvolnánk!”

Én az a tipikus gyerek vagyok, a Szent Márk tér kellős közepén széttárt karokkal csak forgok és forgok és hálás vagyok hogy itt lehetek, a Dózse palota szomszédságában, a lagúnák városában és élvezem az útat a Marco Polo fedélzetén, pedig már zöld vagyok a tengeribetegségtől.

Este pedig egy finom vacsora után, mikor már megettem a spagetti carbonara-t, belekóstoltam férjem pizza di pesce legjobb részébe és megettem kislányom maradék venus vongole croccante baguette-jét, férjem kezét fogva végigsétálunk a város főutcáján a tömeg sodor minket a zene irányába, a tenger felől hűvös nyári szellő fújdogál, gyermekünk a tér szökőkútjában pancsol még jópár bambini-vel és imádjuk az életet, a Dolce Vita-t!

Az én '56-om

2016.10.22. 20:41 | GigiT | Szólj hozzá!

753x440.jpg    Azon a délutánon hiába siettem a gyárból a pályára, nem tartottak edzést. Mindenki zavart volt, a nagycsapat tagjaival nem is találkoztunk. Az edző mondta, hogy menjünk haza és majd kiderül, de itt egy darabig nem lesz meccs…

   Haza indultam, nem laktunk messze a pályától, sem a grundtól ahol kisgyermekkorom óta töltöttem az időt a haverokkal. Almát és szőlőt loptunk a közeli kertekből, és persze fociztunk. Kővel, tobozzal, rongylabdával (amit anyuka harisnyáiból csináltunk), később valaki szerzett egy lestrapált labdát, az már valami volt! Szívtuk a cigit a féllábú Lacival, akinek még gyerekkorunkban a vasúti sínen játszva egy szerelő kocsi vitte le a jobb lábát. Mankót kapott, kapusnak tökéletesen megfelelt a grundon, sőt olyannyira féltek tőle az ellenfél csatárai, hogy simán megnyertünk minden meccset. Persze, hisz a mankóval nagyot tudott ütni.

De ez régen volt, már szinte felnőttnek éreztük magunkat, 16 évesen! Imádtam az életet, hogy volt saját keresetem, egy nagyszerű csapat tagja voltam, az Olimpiai Válogatott bal összekötője! Addig a napig…

A három évvel idősebb bátyám este lelkesen jött haza, beszélt arról, hogy végigvonultak a Szabadság hídon, hogy látott pár embert megsebesülni a Kossuth Lajos utcában. Apám szigorú, határozott, erős ember volt. Olyan pofont kevert le a 19 éves bátyámnak, hogy alig állt meg a lábán. Mondta, hogy egyelőre mi jó helyen lakunk, de lehet hogy költöznünk kell, nem tudjuk mit hoz a holnap. Anyám ott volt a kicsikkel, a húgom 3 hónapos volt akkor.

Másnap elmentem dolgozni, de foglalkoztatott hogy mi lehet a „belvárosban”. Pár haverommal elindultunk gyalog. Szinte fel sem fogtam hogy ott megyek a hömpölygő tömegben, énekeljük a Himnuszt, szavaljuk a Szózatot. Aztán puskalövésekre lettem figyelmes, mindenki futott amerre látott. Egy férfi összecsuklott mellettem, a kabátja  mellkas tájékon véres lett. Futottam ahogy csak bírtam. Kapualjból ki, sikátorba be, amíg haza nem értem. Napokig nem tudtam aludni, tudtam hogy valami elkezdődött.

   Teltek a napok, amikor a gyárban és a grundon a haverok arról kezdtek el beszélni hogy jobb az élet nyugaton. El kellene indulni Angliába, Amerikába, vagy bárhová. Motoszkáltak a szavak a fejemben, lehet hogy új életet kellene kezdenem!?

November 5-e volt, egy nappal a Szovjetek visszaérkezése után. Anyám leküldött a közeli  pékhez kenyérért. Már hajnalban sorban állás volt. Mindenki a forradalomról és egy lehetséges újabb háborúról beszélt. Nem akartam háborút, elég volt! Aztán pár fickó azt mondta kimennek a vasútállomásra és elindulnak Sopronba, ők nyakukba veszik a világot. Kérdezték, hogy ki tart velük és én csak arra lettem figyelmes, hogy már fent kucorgok egy szennyes vagon belsejében vagy tíz ismeretlen fickóval akik között volt velem egykorú, de volt már közel ötven éves is. A zsebemben 9 forint volt, a három kiló kenyér ára, amit anyám nyomott a kezembe azon a reggelen, hisz nagy volt a család és éhesek voltunk…

Egyszer csak azt kiabálták, hogy lassan ugráljunk le a vonatról. Én tudtam hogy még nem értünk Sopronba, de már Nagycenknél leugráltunk hogy ne fussunk a katonák kezei közé akik akkor már ellenőrizték a határon átkelőket. Egy erdősáv mellett vonultunk végig amilyen csendben csak tudtunk. Amikor a határhoz értünk, egyenként, egymás jelzését figyelve rohantunk a közeli erdőig, ami már Ausztria volt. Gyalogoltunk. A hideg egyre jobban átjárta a testemet. Egy vékonyabb télikabát volt rajtam, az egyetlen kabátom. A ruha ami rajtam volt és a kabát belső zsebében a kilenc forint, az volt mindenem… meg a remény!

Hosszú gyaloglás után jutottunk el egy tanyára, ahol a gazda felajánlotta a pajtáját ahol a szénában egy éjszakára kipihenhettük magunkat, majd reggel egy kis kenyér és tej után megtaláltuk a következő vasútállomást, és a vonat elindult velem Olaszországba.

   Livorno télen szürke volt, de a lágerben, amit a katolikus papok vezettek kaptam egy kényelmes ágyat, váltás ruhát és dolgoztam. Takarítottam, cipekedtem, amit éppen kiosztottak rám. Egészen addig, amíg egy szabad hétvégén focizni nem kezdtünk és meglátták bennem a tehetséget. Onnantól kezdve az atya felmentett a munka alól, beálltam a helyi csapatba, kaptam egy kis pénzt és pár szál cigivel többet. Voltak ott magyarok bőven, találtam barátokat, terveztem a jövőt, de hiányzott Pest, a grund, és a kishúgom…

De ez már egy másik történet!

 

Biró Nándor életéből

(1940-2015)

Angyallá lett Borika

2011.11.08. 10:25 | GigiT | Szólj hozzá!

 

 Mikor kislányom betöltötte a második életévét, hirtelen hagytam abba a fogamzásgátló tabletta szedését. Úgy gondoltam szüksége van a gyermekemnek egy testvérre, szükségem van egy kisbabára!
 Férjem a döntést teljesen rám ruházta, hisz első gyermekünk világra jövetele sem volt zökkenőmentes, így akkor sem neheztelt volna soha, ha örökre lezárom a gyermekvállalás témakörét. Ám én nem így cselekedtem, és egyik napról a másikra beindult az újabb babaprojekt.
Tudtam, hogy nem sikerül a gyors teherbeesés, hisz kislányunk megfoganására is tizenöt hónapot vártunk. Próbáltam egészséges életmódot követni, elhagytam a nasikat a televízió nézése közben, tornáztam és a barátcserjéből készült tablettát fogyasztottam, ami segít a terhességi hormon termelődésében. S csodák csodája, a nyolcadik tabletta mentes hónap végén a terhességi teszten megjelent a bűvös második csík. Először csak halványan, aztán két nap múlva erőteljesebben. Amikor már teljesen biztos voltam az áldott állapotban, időpontot kértem a város egyik neves szülés orvosához. Ő is megerősítette a várandósság tényét, jött a találkozás a védőnővel és a jövő tervezgetése. Egy családi hosszú hétvége hármasban, azaz négyesben a Balaton partján. A felhőtlen nevetések, beszélgetések és játékok.
És következett az újabb vizsgálat, ami szerint a magzat valószínűleg nem lesz életképes! Egy világ omlott össze bennem. Álmatlan éjszakák következtek, újabb és újabb vizsgálatok. Az egyik orvos szerint semmi probléma, a másik szerint készüljek fel az eltávolításra. Aztán megtörtént, amire a lelkem mélyén számítottam, meghalt a nyolc hetes gyermekem. Berendeltek műtétre, amit munkaerőhiány miatt egyelőre nem tudtak elvégezni, így haza küldtek. Csupán két emberre volt szükségem: a megértő férjemre és a drága kislányomra. Hogy megölelhessem, beszívhassam édes gyermek illatát és terelje el a figyelmemet mély bánatomról.
Akkor éjjel a pokolban jártam. Testi és lelki fájdalmak versenyeztek bennem, melyik tud előbb legyűrni. Nem volt sem múlt, sem jövő, csupán a fájdalom. A vetélés olyan a nőgyógyászati osztályon, mint amikor egy utcai árus becsenget hozzánk egy átlagos napon: „Már megint egy!”. Nincs részvét, nincs egy jó szó, csak ferde pillantások, mintha saját akaratomból vetettem volna véget terhességemnek. Próbáltam gyorsan felépülni, hisz egy három éves gyermek nem láthatja bánatomat, ugyanakkor a férjem is hasonló lelki állapotban volt.
Ám a szekrényben tornyosuló kismama ruhák, a várandós kiskönyv amit a védőnő adott és a folytonos telefoncsörgés a: „Mi van veled? Fiatal vagy, lehet még gyermeked! Próbálj meg túllépni!” sablonos részvétnyilvánítások folyton eszembe juttatták, hogy volt egy második gyermekem. Ami így is van. A számomra nem egy 6 mm-es embrió halt el, hanem a gyermekem ment fel az égbe. Hisz láttam álmomban az arany haját ami pontosan olyan mint az első gyermekemé. Láttam ahogy kézen fogva sétálnak az úton és Borika /mert így neveztük volna/ felnéz a nővérére.
 Bori örökké velünk marad! Angyallá lett, aki őrzi cserfes nővérét a mennyből.

 

 

 

 2011.10.20.

 

Pohárköszöntő

2011.08.15. 13:09 | GigiT | Szólj hozzá!

Kedves Szabina, Attila, Kedves vendégek!

Elérkezett a nap, amelyre oly sokat készületetek és amit már nagyon vártunk! A nap, amikor Isten, az anyakönyvvezető és a meghívottak előtt örök hűséget fogadtatok egymásnak.

2003. őszén a futball pályán egy jobb hátvéd és egy diáklány megpillantották egymást. A pillantásból randevú, lángoló szerelem, eljegyzés és a mai napon esküvő lett. A közel nyolc év alatt már sikerült egymást megismernetek annyira, hogy e nagyszerű napot és a nászútat követően bátran vágjatok neki a hétköznapoknak. A közös hétköznapoknak, melyek között lesz napfényes, örömteli, de előfurdulnak borús, bánatos időszakok is. Ám ha mindig figyeltek egymásra, a nehéz napok gyorsan tovatűnnek.

Szeretnék a közös élethez sok boldogságot, türelmet, egészséget és gyermekeket kívánni! Váljon valóra minden közös álmotok!

Mert ahogy Balzac is mondja:

"Nincs több olyan,

hogy nélküled,

Tervem és jövőm van veled."

És most emeljük poharunkat az ifjú párra! Legyetek boldogok!

/Testvérem esküvőjére: 2011.07.30./

Veled (vers)

2010.07.08. 11:12 | GigiT | Szólj hozzá!

Vártam Rád s Te megjelentél,

Szívembe szerelmet ültettél.

A legnemesebb érzést adtad,

Melyet egy szegény halandó kaphat.

 

 

Csodálatos percek s órák,

Melyeket együtt éltünk át.

Boldog s gyönyörű évszakok,

Mit más sohasem adhatott.

 

S most folytatódik boldog életünk.

Ezentúl mindent együtt teszünk.

Köszönöm e csodás életet,

Melyben együtt lehetek Veled.

 

(2006. május 13-án mondtam IGEN-t a férjemnek. E vers első versszaka volt olvasható az esküvői meghívón.)

 

Álom

2010.04.24. 16:13 | GigiT | Szólj hozzá!

 

Az ölemben ülsz s én suttogok,
Szállnak a mesék, a dallamok.
 
Érzem selymes hajad illatát,
Hallom szívednek lágy ritmusát.
 
Lassan becsukod álmos szemed,
Mély sóhaj lesz minden lélegzeted.
 
A mesék világába visz az éjszaka,
Tündérország az álmod otthona.
 
És én ringatlak némán, türelmesen,
Pihenj csak karomban drága kedvesem!
 
Áldom az órát mikor anyává lettem,
Köszönöm neked édes gyermekem!

Levelek /novella/ 2. rész

2010.03.27. 18:24 | GigiT | Szólj hozzá!

 

     Eszter egyre zaklatottabb volt. Szíve hevesen vert, torkában gombócot érzett, könnyei szakadatlanul ömlöttek kék szemeiből. Forgatta kezében a harmadik borítékot és azt gondolta ha most nem lesz mersze kibontani, akkor talán soha többé nem szánja el magát hogy elolvassa. Aztán egy hirtelen mozdulattal feltépte a sárga papírt. Az írás eltért az előző két levélben látható kézírástól. Szinte nem voltak sorok, a betűk formája kusza, cikk-cakkos volt. Az asszonynak nyílván fájdalmai voltak és hatalmas erőfeszítést jelentett leírni egy-egy szót.
 
„Édesem!
 
     Nyílván majd megtapasztalod milyen a szerelem! Ragaszkodni egy férfihoz, egymásra áldozni egy egész és egyetlen életet!
     A mi kapcsolatunk apáddal az a fajta volt, ami a Nagy Könyvben meg van írva. Az érzés először lassan, tapogatózva közelített, majd mindent elsöpört. Aztán kissé halványabb lett, az állandóság őrizte az elcsitult lángot. A születésetekkel ismét fellobbant a tűz, majd megint a halvány láng mutatta összetartozásunkat. A megérett de letisztult szerelem jellemezte a mindennapokat. Fél szavakból is értettük egymást, a némaság is beszélt. Apád mérhetetlenül jó ember, aki önzetlen, nagylelkű, jószívű. Akire rábízhattam az egész életemet, a lényemet és mégsem élt vissza ezzel a bizalommal.
Ám a szívem egyik zugában sokáig őriztem egy férfi emlékét akit , még apáddal való megismerkedésünk előtt jóval korábban megszerettem. Nem volt diák szerelem, sem első szerelem, ahhoz már kissé „öreg” voltam. Mégis olyan érzéseket ébresztett bennem minden találkozás alkalmával, amit szinte magam előtt is szégyelltem. Ez amolyan lelki összetartozás volt, egy láthatatlan kapocs amit senki soha nem tudott szétszakítani. Történt néhány szakítás majd újra találkozás, de amikor apádat megismertem halványulni kezdtek Tivadar felé az érzéseim. Sokáig vívódtam magamban, hogy helyesen döntök-e ha elhagyom őt, ám apád nemes jelleme győzött. Hosszú évekig nem találkoztunk, szinte teljesen elfeledtem, és amikor egy társra szükségem volt a magányos és fájdalmas időkben ő megjelent. Megtudta, hogy beteg vagyok és amikor a legjobban gyötört a kór ő mindig jött és vigyázott rám.
Kérlek ne hozz elhamarkodott ítéletet, már nem a szeretők találkoztak, hanem régi barátok. Sosem csaltam meg apádat még gondolatban sem, ő számomra az örök, a halhatatlan, akitől két drága gyermeket kaptam.
Azt akartam, hogy ismerd meg e három levélen keresztül rövid életemet, ismerd az érzéseimet és ismerd meg a titkomat. Köszönöm Istennek hogy megajándékozott veletek, köszönöm az életet, amit visszaadok neki. Örökké szeretlen benneteket!
 
Isten áldjon!
 
Anya”
 
     A tó egyre nagyobb hullámokat sodort a partra, de az is lehet, hogy a szédülés és ez a szörnyű zúgás a fejében láttatja ezt a képet. Igen, a domb is remeg, az égen fekete körök cikáznak. A lány behunyta szemét és végigfeküdt a füvön, mert felállni ilyen állapotban úgysem tudott volna. Nem tudta mit gondoljon, hisz az anyja megkérte hogy ne ítélkezzen, de ebbe nem lehet beletörődni! Ki ez a Tivadar, aki anyámat a halálos ágyán istápolta? Az nem lehet, hogy erről senki nem tudott! Sára, aki odaadóan gondozta, apa aki a vizsgálatokra kísérte. És ott volt a háttérben ez a fickó aki a reményt tartotta anyában. Lassan felült, négykézláb mászva közelítette meg a tavat és a hűs vizet arcába loccsantotta. Várt, mélyeket lélegzett és tántorogva felállt. Gépies mozdulatokkal rakta össze kevés holmiját és indult el, mögötte a békés tájjal.
     Már dél elmúlt, amikor Eszter visszaért a házba. Az udvaron, a ház nyugati oldalánál kerti bútorok voltak felállítva és az egyik fotelban Sára üldögélt. Hatalmas szalmakalap vetett árnyékot arcára, egy újsággal legyezte meztelen vállait. Minden mozdulatában volt valami előkelő, kissé sznob jellemvonás. Ahogy azt a kalapot is viselte, mint egy főúri dáma. De talán az is volt. A lány próbálta óvatosan kinyitni a kaput, hogy észrevétlenül felsurranhasson a szobájába, de a kapu nem engedelmeskedett és hangosan megnyikordult. Sára felkapta fejét és mosolyogva intett keresztlányának.
-          Foglaltam asztalt itt a csárdában, öltözz át és indulunk! Én már farkas éhes vagyok! – kiáltotta.
-          Nem vagyok éhes! – mormogta Eszter.
-          Nem kérdeztem szívem! Jó lenne ha beszélgetnénk, hisz ezért jöttünk ide!
-          Akkor nemsokára jövök! – intett a lány és bement a házba.
Gépies mozdulatokkal készítette elő ruháját az ebédhez, zuhanyozott és felöltözött. Gondolta nem marad le Sárától és kék rövid ruhájához egy kék színű vászonkalapot vett fel.  Aranyszín haja kilógott a kalap alól, sápadt arcát pirosítóval ellensúlyozta.
     Így kora délután az étterem még szinte teljesen üres volt. A két nő a teraszon foglalt helyet, amit beárnyékolt a maga épület nádteteje. A terasz fal korlátja körös-körbe muskátliktól pompázott. Az asztalok hímzett terítővel voltak leterítve, rajtuk kézzel készített agyag vázákkal. Sára tanakodva lapozgatta az étlapot, hisz kevés olyan étel létezett, ami megfelelt az ő kényes ízlésének. Eszter viszont egykedvűen nézegette a felsorolást és hamar eldöntötte hogy ő bizony csak egy salátát kér.
-          Egy csárdában salátát? – vágott furcsa fintort Sára és az ő grillezett csirkehúsára gondolt mely után desszertet is fog rendelni.
-          Ma nem érzem jól magam, az ételt sem igazán kívánom. – magyarázta a lány.
-          Bánt valami, látom rajtad kicsim! – szólt lágy hangon az asszony és az asztalon pihenő hófehér kezet végigsimította.
-          Lehet! – suttogta Eszter.
-          Azért vagyok itt, hogy segítsek. Azért jöttünk ide, hogy megismerd anyádat de nem is beszélünk róla. Úgy bujkálsz előlem, mintha valami titkot rejtegetnél!
-          Talán igen!
-          Hogy? – nézett Sára értetlenül – Miről beszélsz?
-          Ki az a Tivadar? – nézett hirtelen szúrós szemmel a lány.
Sára megrezzent, arcából kiszaladt a vér, bőre sápadt lett, majd nyelt egy nagyot.
-          Honnan tudsz te Vámosiról? – kérdezett vissza Sára.
-          Vámosi Tivadar! – mormogta Eszter – Ismered?
-          Az enyhe túlzás! – vonta meg vállát Sára – Valamennyire ismerem. Anyád … barátja, vagy kije volt!
-          Sára! – csattant fel Eszter – Te tudtad jól, hogy ő amolyan örök szerelem volt anyád életében, és ti ezt csak úgy elnéztétek!
-          Lassíts Esztikém! – emelte fel hangját az asszony is – Honnan tudsz te erről a férfiról, Ki beszélt neked róla?
-          Az anyám!
Sára szemei forogtak, nagy levegőt vett, de mégsem tudott megszólalni.
-          A levendulás kép keretében találtam három levelet – kezdte Eszter higgadtabban – halála előtt néhány nappal írta azokat nekem. Ez amolyan romantikus önéletrajz, vagy egy nagy búcsú. Abban említi meg ezt az embert. Te tudtál a levelekről?
-          Nem. – dőlt hátra székében Sára és idegességében levette a kalapot fejéről és hajába túrt – Ezt jól eltervezte Nóra, ha nagyon belegondolok nem is csodálkozom rajta, hisz ő mindig ilyen volt. Álmodozó, romantikus, néha melankólikus. De talán Tivadarról nem kellett volna beszélnie.
-          Nem-e? – sziszegte Eszter – Úgy ír róla mint valami szamaritánusról, aki a távolból figyeli és követi, ha kell segít, de meghúzza magát.
-          Pontosan ilyen volt! – vágta rá Sára – Ő volt talán az első szerelem, ami olyan mély nyomot hagyott mindkettejük lelkében, hogy sosem hagyták el egymást igazán. Aki tovább lépett, az anyád volt. Sosem keresték egymást azután, hogy Nóra családot alapított. Ám amikor kiderült, hogy anyád súlyos beteg, a hír futótűzként terjedt és eljutott Tivadarhoz is. Megkereste Nórát és a nehéz időkben segítette lelkileg, de volt hogy egy-egy kezelésre is elkísérte, ha nekem valami halaszthatatlan ügyem volt. – sütötte le szemét Sára.
-          És apa?
-          Tudta, anyád elmondta már az elején. Zoltán tudta hogy nem lehet folyton anyád mellett, de neki mindig a legjobbat akarta így bízott Tivadar segítségében és nem gondolt hátsó szándékra. Nem is volt.
-          Azt akarod mondani, hogy hosszú évek után a régi szerelmesek barátként néztek egymásra ahol a hülye férj asszisztált? – folytatta gúnyosan a lány.
-          Apád nem hülye! Ugyanakkor abban a helyzetben amikor valakit gyötör a KEMO terápia utáni gyengeség, amikor a kanalat sem képes az ember felemelni, folyton hányingere van, szédül és a legrosszabb mind közül az átkozott halálfélelem, akkor mindenbe képesek vagyunk belekapaszkodni. Anyád ezt tette.
Az ebéd további része csendben zajlott. Sárában a múlt élesen felvillant, újra élte nővére szenvedését, küzdelmét az életért, ahol a halál győzedelmeskedett. Eszter viszont féltékeny volt, mint egy sebzett vad, úgy dúltak szívében az indulatok és gyűlölte az ismeretlen férfit.
     Sanyi bácsi reggel korán kelt és átment a házhoz hogy megöntözze a virágokat mire a nagy hőség ideér. Terebélyes szalmakalapjában mesebeli figurához hasonlított és természete is olyan volt mint egy jóságos öregapóé. Eszter ezen a reggelen korán ébredt, imádta a táj levegőjének fűszeres, friss illatát, amelyben keveredett a levendula, a Külső-tó iszapos nehéz levegője, a Belső-tó párás könnyed és a nyári Balaton friss illatával. Aztán megpillantotta a kertben dolgozgató öreget és leszaladt hozzá.
-          Jó reggel Sanyi bácsi! Milyen korán kezdte a munkát!
-          Ó drága Esztike! Én már beérem pár órácska alvással, no meg ki kell használni az ilyen szép és friss nyári reggeleket. – emelte meg nagy kalapját az öreg – De magácska miért kelt ilyen korán?
-          Én is szeretem ezeket a reggeleket. Azt hiszem Tihannyal nem lehet betelni!
-          Igen, ez így van. Emlékszem Nórácska is mennyire szeretett itt lenni, dolgozgatni, festegetni, mi is kaptunk tőle egy festményt, mielőtt örökre elment. – mondta búsan, csak úgy maga elé – A Belső-tavat festette meg, de micsoda színekkel!
Eszter keserűen mosolygott, majd ismét az öregember felé fordult:
-          Mondja Sanyi bácsi, ismerős magának a Vámosi Tivadar név? – nézett fürkészve a lány.
-          Igen! – vágta rá Sanyi bácsi, majd erősen töprengve összehúzta mindkét szemöldökét – Ő az örvényesi boros gazda. Remek ember, remek borral! – kacagta az öreg.
-          Borász ez az ember? – nézett nagy szemekkel a lány.
-          Az, de miért kérdi ezt tőlem Esztike? Itten mi nem szoktuk Vámosi úr nevét emlegetni!
-          Miért nem?
-          Hát … - vonta meg a vállát a bácsi - … ő olyan fantom volt errefele annak idején. Legalábbis mi így neveztük Bözsével magunk között. Ha Nórácska egyedül maradt, akkor megjelent ez a férfi és sokáig maradt.
-          Mi az, hogy sokáig maradt? – rikoltotta a lány, majd ijedtében a szájához kapta remegő kezét.
-          Napokig itt maradt. Levegőzni kísérte Nórácskát, elment vele a kórházba, várták az orvost, aki házhoz jött havonta kétszer.
-          Itt aludt az apám házában? – fuldokolta Eszter.
-          Nem is tudom, régen volt. – hebegte az öreg, és gyorsan odébb lépett egy másik virágágyáshoz.
Eszter nem sokat tűnődött, beszaladt a házba az autó kulcsáért és elszáguldott a ház elől.
     Néhány kilométer után már meg is érkezett Eszter Örvényesre. Nem kellett sokat kérdezősködnie, hogy a nyomára bukkanhasson Vámosinak. A kis település határában volt a szőlő, közvetlen mellette pedig a borászat épülete a borospincékkel. Az épület bejáratánál a kapu nyitva állt, a parkolókban néhány gépkocsi, távol a szőlőben két férfi ellenőrizte a növényeket. Eszter miután leparkolta kocsiját, az épület bejáratához sietett, mikor egy kék kertésznadrágos férfi lépett elé.
-          Segíthetek hölgyem?
-          Igen! – mondta meglepetten a lány – Vámosi Tivadart keresem!
-          Szerencséje van, még bent van az irodájában. Menjen csak, a folyosó legvégén a neve ki van írva az ajtón!
A férfi intett, majd továbbállt, Eszter pedig torkában dobogó szívvel belépett a ház hűvös folyosójára, amin gyorsan végigszaladt és az ajtó előtt mély levegőt vett s bekopogott. Hamar jött a válasz, amire az ajtó megnyikordult és belépett rajta Eszter. Egy középmagas, kissé pocakos férfi állt egy mappával a kezében az ablak előtt, látszott töpreng valamin. Haja sötétbarna volt és rövid, kissé viccesen nézett ki halász nadrágjában és vasalt ingben. Eszter állt, nem tudott megszólalni, csak a férfit figyelte és nyomban összehasonlította apjával, aki még mindig karcsú volt és magas termete tekintélyt sugárzott.
-          Mit óhajt? – dobta le a mappát az asztalra a férfi és közelebb lépett a lányhoz.
-          Lóránt Eszter vagyok! – mondta határozottan a lány és kezét nyújtotta.
-          Kezét csókolom! – mormogta a férfi és borús arccal nézett a lány szemébe.
-          Gondolom tudja, hogy ki vagyok? – kérdezte Eszter.
-          Igen, az arca olyan mint az édesanyjáé! Foglaljon helyet! – intett az íróasztal előtt pihenő két karosszékre.
-          Nem köszönöm, nem szándékozom sokáig maradni. Most jutott a tudomásomra, hogy az anyám betegsége idején ön gyakran látogatta őt a tihanyi házunkban!?
-          Igen, segítettem neki, no meg én voltam a beszélgető partnere is. – mosolygott keserűen a férfi és a múltra gondolt.
-          Ugyan miért szorult volna segítségre, amikor annyian körülvették? – csattant fel Eszter – Ott volt az apám, a keresztanyám, a házi ápoló, és a kertész házaspár a szomszédból!
-          Félreért engem drága Eszter!
-          Ne folytassa, nem vagyok kíváncsi a magyarázkodására! Higgye el nem könnyű nekem, hogy ennyi év után derült ki, hogy az anyámnak az utolsó napjaiban is szeretője volt!
-          Hogy mer ilyeneket mondani, legalább az anyja emlékét hagyja meg tisztán!
-          Azt magának sikerült beszennyeznie! – vágta vissza a lány és kirohant az épületből.
Sára mikor kilépett a napfényes teraszra, hangos vitára lett figyelmes a virágoskert irányából. Kíváncsian lépett az udvarra, amikor meglátta Sanyi bácsit és feleségét mérgelődni az ágyások között:
-          Meg kellett volna állítanod! – hadarta levegő után kapkodva az asszony.
-          És mit kellett volna mondanom?
-          Azt, hogy nem ismersz semmiféle Vámosit!
Erre a névre felkapta fejét Sára, kilépett a kapu elé, ahonnét eltűnt a lány autója és már tudta hogy nagy baj történt. Feldúlt arccal rohant a két öreghez.
-          Mi a fenét művelt maga gazember? – rikoltotta.
-          Sára!- lépett elé felbőszült arccal Bözse néni, aki terebélyes termetével némileg megfékezte az asszonyt.
-          Nem gondoltam, hogy ekkora lesz a baj! – sopánkodott az öreg.
-          Gratulálok, most már sajnálhatja!
-          Talán nem kellett volna éveken át titkolni a gyerekek előtt! – rikoltozott Bözse néni.
-          Titok? Mit tehettünk volna? Nóra ragaszkodott hozzá, mindenki másnak viszont olyan volt mint púp a hátunkon!
Ekkor nagy fékcsikorgással megérkezett Eszter. Nagy méreggel csapta be a kaput és ment volna egyenesen a házba, ha nem kapja el a karját Sára. A lány összerezzent és sírva az asszony nyakába borult. Zokogott, a bánat rázta egész testét, felháborodott és csalódott volt.
-          Miért kellett odamenned? – nézett Sára mélyen, szúrósan a lány szemébe.
-          Nem tudom, vagyis látni akartam! – hüppögte.
-          Mit? Hogy anyád kivel csalta meg apádat a leukémia okozta gyötrelmek közepette? Hogy két kezelés között amikor az ájulás, a hányinger, az étvágytalanság kínozta, kopasz fejjel kivel bújt ágyba? – tört ki az asszonyból, majd ő is sírva fakadt.
A kertben ácsorgó és mindent halló öreg csendben elballagott, magára hagyva a feldúlt nőket. Sára idegesen túrt hajába, habozva körbe nézett, hogy hallotta-e az utcán valaki a hangos kiáltozást, majd berohant a házba. Eszter összetörten állt az udvar közepén hajlott háttal, mintha mázsás súlyok rakódtak volna rá percek alatt. Most döbbent rá, hogy mit tett, háborgatott hosszú évek nyugvó történetét, háborgatott olyan embereket kik e történet szereplői voltak és még ítéletet is mondott felettük. Talán nem kellett volna idejönni, talán be kellett volna érni anyával kapcsolatban annyival, amennyi az emlékeiben megmaradt.
     A bőröndök a lépcső alján álltak, de a műterem ajtaja még nyitva volt. Eszter lépkedett halkan a képek előtt, majd visszatette helyére a levendulás festményt. Meggondolta magát, nem viszi haza. Ezzel a képpel bizonyára felzaklatná az apját és az öccsét, amihez nincs joga. Ebben a pár napban ismerte meg a múltat, az édesanyját s most hogy itt áll a műteremben mélységes szégyen önti el a lelkét. Mintha az anyja itt állna mögötte csalódottan, ám mégis szerető anyai szívvel. Bizonyára ott is állt, vagy figyelte valamelyik festményről, egy lombos fa mögül, egy hegytetőről, vagy a levendulák közül.
A csendet hirtelen csengőszó hasította ketté, a lány hirtelen összerezzent és lefutott a lépcsőn, ki a kapuig. Egy fiatal motoros fiú állt a bejárat előtt, bambán maga elé bámulva. Eszter kérdőn nézte a fiút.
-          Egy levelet hoztam Lóránt Eszternek!
-          Én vagyok! – és átvette a lapos borítékot.
A feladó helyén a Vámosi Borászat pecsétje állt. Remegő kézzel tépte fel a borítékot és észre sem vette, hogy a fiú elköszönt és hangos zúgással elhajtott motorján.
 
„Kedves Eszter!
 
     Elnézését kérem, hogy levelemmel zaklatom, de a látogatása alkalmával nem sikerült beszélgetnünk. S mivel lehet hogy ebben az életben erre sosem lesz alkalom, jobbnak láttam ha megírom e sorokat.
    Mondhatnám azt is, hogy bántottak a látogatásakor elhangzott szavai, de bizonyára én is így tettem volna ha az anyám emlékéről van szó. Tudnia kell, hogy szerettem az édesanyját. Szerettem szerelemmel fiatalkorunkban, majd odaadóan szerettem barátként. Soha nem szennyeztem volna be a családjukat fellobbanó testi vággyal, mert Nóra annál többet jelentett nekem. Az apját viszont tisztelem mind a mai napig. Az anyja egy soha meg nem értett művésznek tekintette magát mind a családja körében, mind a társadalomban, ám mégis nagy ember volt. Hisz rövid élete alatt volt szerencséje maradandót alkotni, tudott szeretni, és átélte azt a csodát hogy anya lehetett.
     Kérem ne szennyezze be egy olyan asszony múltját, aki egy tiszta ember volt és aki az Ön édesanyja! Ne vegye mondataimat kioktatásnak, csupán szerettem volna ha tudja milyen volt az ő valósága!
 
Tisztelettel: Vámosi Tivadar”
 
     A fekete márványon szikrázóan csillant meg a nyári napsugár. A temető néma volt, csak a fák leveleinek zizegését lehetett hallani, ahogy megérinti egyenként őket a forró szellő. Eszter egy vörös rózsacsokrot igazított a sír közepén álló vázába, majd a kétoldalt illatozó levendulabokrot öntözte meg. Ez a két virág volt édesanyja kedvence, erre jól emlékezett. Meghatódott amikor apa egy-egy szál rózsával jött haza munka után és szerelmesen átadta neki. Nem kellett hozzá alkalom, csak a szeretet, a hála és az összetartozás. És imádta a levendulát, ami meghatározta Tihany levegőjét, amibe mélyen beleszippantott, felnézett az apátságra, le a Belső-tóra és tudta, hogy hazatért.
 
Vége
 

Tudor asszonyok

2010.03.12. 17:21 | GigiT | Szólj hozzá!

 

    Hogy ki volt VIII. Henrik, a XVI. század elején trónra lépő csinos férfi, az egykori Yorki herceg, kinek ha nem hal meg fivére akkor sosem válik Anglia szeretett uralkodójává, majd őrjöngő hústömeggé? Ám negyven éves uralkodása alatt mégsem háborúiról, hadjáratairól és vitézségérő vált híressé, mind inkább különös házasságairól.
    A Tudorok történelme nem egy írót és történészt tett megszállott kutatóvá, ahogy engem is hamar rabul ejtett a reneszánsz Anglia, VIII. Henrik uralkodása és ami a „színfalak” mögött zajlott a királyi udvarban. Olvastam Robin Maxwell és Victoria Holt több könyvét akik történészek segítségével írták műveiket a Tudorokról. Mégis leginkább Antonia Fraser VIII. Henrik hat felesége című könyve nyűgözött le, aki a hat asszony életét történelemkönyv pontosságával mutatta be.
VIII. Henrik trónra lépésekor fiatal, ám a királynál mégis idősebb felesége a spanyol Aragóniai Katalin, a hithű katolikus, a férj egykori sógornője, ugyanis VII. Henrik elsőszülött fiához ment feleségül ám hamar megözvegyült. Számos gyermek világra hozója, akik közül egyetlen lány volt elég erős az élethez, a későbbiekben Véres Mária királynőként vált ismertté. Henrik és Katalin frigye válással végződött, mely csak úgy jöhetett létre ha Anglia szakít Rómával és a katolikus egyházzal. Hisz több éves „udvarlás” után végül feleségül vehette majd 1533. június elsején megkoronázhatta Boleyn Annát, akit a nép gyűlölködve Nan Bullennak, a király szajhájának nevezett.
Pedig nem ez volt a helyzet, hisz egy nő legnagyobb erénye a szüzessége amit a folytonos ostrom és vágyakozás ellenére is a sok éves válási procedúra ideje alatt képes volt megtartani, képes volt a királyt is „megbabonázni” és magához láncolni. Sajnos amit férje követelt tőle, a fiú trónörököst, nem tudta megadni, noha jövendőmondók megjósolták az Anna királyné méhéből fogant királyt aki arannyá változtatja az országot. Valami igazság volt e jóslatban, hisz Anna és Henrik egyetlen élő gyermeke a későbbiekben a szűz királynő azaz I. Erzsébet, aki elhozta Angliának az aranykort. Mivel Henrik nem kapta meg feleségétől az egyetlen ajándékot amiért oly hosszú évekig sóvárgott, megharagudott és ráunt a gyönyörű asszonyra és felségsértés, vérfertőzés vádjával elítélték. Az ítélet kard általi fővesztés, ami akkor hatalmas engedménynek számított. A híres és ügyes kezű hóhért Calais-ból hozatták aki éles kardjával szinte észrevétlenül sújtott le a hófehér, kecses nyakra.
Jane Seymour, a harmadik feleség volt a szerény, engedelmes nő aki nem sokáig élvezhette a nép szeretetét, mert az első gyermek születését követően gyermekágyi  lázban hunyt el. De megadta a királynak és az alattvalóknak a rég áhított trónörököst, aki VI. Edward a gyermek király csupán néhány évig uralkodhatott, ugyanis nem érte meg a felnőtté válást gyenge szervezete miatt.
A Tanács unszolására újabb feleség után nézett VIII. Henrik és hosszú keresés után Holbein mester festményét meglátva nőül vette az ismeretlen Klevei Annát. A festmény csalóka volt, a gyönyörű ara pedig nem a király „ínyének” megfelelő, így hat hónapnyi házasság de külön hálás után a király elvált Lady Annától és testvérhúgává fogadva az asszonyt aki megtarthatta birtokait, a királytól a nem csekély járandóságot és főleg a fejét! Egy feltételt szabtak csupán, miszerint nem térhet vissza soha szülőhazájába, hanem hű alattvalója marad az angol királynak.
A már elhízásnak és öregedésnek induló király ötödik asszonya a fiatal, szinte még gyermek Howard Katalin volt, a tövis nélküli rózsa. Ám bimbó korában elég szabados életet élt és megjátszott ártatlansággal gyorsan meghódította az uralkodót. Gyorsan felszarvazta a fülig szerelmes királyt, aki halálra ítélte a fiatal asszonyt és hamar porba hullt a Tower Hillen a csinos fej. A szeretők is megkapták a maguk büntetését, ami kínvallatással kezdődött és felnégyeléssel fejeződött be.
Az öreg, szinte nyomorék királynak aki már évek óta küzdött tályogos lábának elviselhetetlen fájdalmával és a súlya is csak gyarapodott, nem kellett más, csupán egy hallgatag, megfontolt ápolónő, akit meg is talált Parr Katalin személyében. Az asszony már fiatalon kétszer megözvegyült, így tudta hogy kell bánni egy rigolyás, csapongó természetű, öreg emberrel. Igaz a lutheránus vallást részesítette előnyben, tudta hol a határ és igyekezett diszkrét maradni vallási témákban, mivel hamar kieshetett volna férje kegyeiből és bizony az intő példa előtte volt, milyen hamar fel lehet cserélni a greenwichi palotát a Tower hideg cellájával. Lady Katalinnak megadatott hogy eltemesse Anglia nagy uralkodóját, Tudor Henriket.
    Először megdöbbentő a feleségek száma és azok sokban hasonló sorsa, végzete. Ám Antonia Fraser írónő szerint VIII. Henrik az akkori mércével mérve hűséges férfinak számított, hisz több felesége volt, mint szeretője. Ezt akkoriban még a francia uralkodó, I. Ferenc is viccesen megjegyezte. A történelmi kutatások három szeretőről számolnak be csupán hisz a többi törvényes (?) frigy volt.
Fiatal, magas, izmos, Anglia legcsinosabb férfija volt a tizennyolc éves király és őrült, zsarnok, gyilkos amikor meghalt? Döntse el mindenki maga. Számomra hatalmas uralkodó volt, akit irigyeltek és a XXI. század embere is megirigyelné hisz a hatalom nagyon csábító. S az a dráma amit kialakított e hat feleséggel: izgalmas, rejtélyes, amit csak a Tower, a King’s College kápolnája, a Hampton Court és még sorolhatnám hány templom és rezidencia falai némán őriznek az idők végezetéig.

Bemutatkozás

2010.03.04. 12:07 | GigiT | Szólj hozzá!

 

Már gyermekkoromban is nagy rajongója voltam a meséknek, de az olvasást bevallom nem az általános iskolai kötelező olvasmányok szerettették meg velem. 13 éves koromban a nyári szünetben rátaláltam nagymamám könyvespolcán Claire Kenneth könyveire, amiket nem tudtam letenni. Ilyen volt a Panoptikum, a Neonfény a Nílus felett, Randevú Rómában stb.
Mikor átrágtam magam az írónő szinte összes novelláján és regényén, megpróbáltam szerelmes novellákat „farigcsálni”, melyeket később versek követtek. Mikor egy futballcsapat szurkolója lettem, írtam néhány sporttémájú cikket is. Ma inkább rövidebb történeteket, gondolatokat írok, de büszke vagyok a Levelek című novellámra és első mesémre a Zsuzsó és a karácsonyi manók-ra.
A versek terén mesteremnek tekintem Ady Endrét és József Attilát, rajongok Shakespeare szonettjeiért és az angol tavi költő, William Wordsworth költeményeiért (talán azért is, mert a költő 1770. április 7-én látta meg a napvilágot, azaz pontosan 210 évvel idősebb nálam).
Nagy hatást gyakoroltak rám a Világirodalom legnagyobbjai, mint Viktor Hugo, Jane Austen, Oscar Wilde és nem utolsó sorban Gabriel Gárcia Márquez (az írónak többször olvastam a Szerelem a kolera idején című lenyűgöző regényét).
Továbbá kedvelem J. R. R. Tolkien műveit, Emily Bronte Üvöltő szelek című regényét.
Jelenleg VIII. Henrik életével és a XVI. századi Angliával kapcsolatban végzek kutatásokat.
Egyebekben 30 éves vagyok, boldogan élek férjemmel (aki mindenben támogat) és egy éves cserfes kislányommal.

Kert egy rózsája /vers/

2010.03.04. 10:19 | GigiT | Szólj hozzá!

 

Zsúfolt kert egy rózsája vagyok,
Te az eső mely lágyan simogat.
Hálából édes illatot adok,
Letépheted a bíbor szirmokat.
 
A Világűr egy csillaga vagyok,
Te a ragyogó napsugár.
A távolságok olyan nagyok,
Nem érinthetlek soha már.
 
Árván repkedő pillangó vagyok,
Te a legsimább víztükör.
Titokban hűvös csókot lopok,
És csenek belőled emlékül.
 
Folyó partján fűzfa vagyok,
Te a szél mely lágyan átölel.
Hajlongva csendesen sírok,
Ő a társam, ki nem hagy el.
 

Zsuzsó és a karácsonyi manók /mese/

2010.03.04. 09:49 | GigiT | Szólj hozzá!

 

     Rohanó életünkön túl, ahová nem hallatszik el a háborúk zaja, ahol csak kacagó gyerekek és türelmesen mosolygó felnőttek élnek, ahol a valóságot felváltja a mesés álom, ott található egy apró falucska, Gesztenyés.

Várakozás

2010.03.03. 20:53 | GigiT | Szólj hozzá!

   Mikor 2008. decemberében az utolsó gyertyát is meggyújtottuk az adventi koszorún, már tudtam hogy letelt a várakozás időszaka. Itt a karácsony és elérkezett a babám születésének ideje.

süti beállítások módosítása