Eco-Cranes, a daruk világa

Daruk és emelők

Daruk és emelők

Ebéd a felhőkarcoló tetején

2024. február 29. - Daruk Karcsival

Szinte mindenki ismeri azt a fekete-fehér képet, amelyen 11 építőmunkás szédítő magasságban, mindenféle biztosítás nélkül lazán és fesztelenül üldögél, pihen és eszik egy acélgerendán New York belvárosa felett. Mitől olyan időtálló ez a fénykép és miért vonzza még mindig az embereket közel egy évszázaddal később is? Egy ikonikussá vált fénykép, ami mögötte van és a legenda újrateremtése.

Az eredeti fénykép

Az ikonikus pillanatról készített "Lunch Atop a Skyscraper" című fénykép először 1932. október 2-án jelent meg a New York-Herald-Tribune-ban. A képen 11 vasmunkás látható, amint egy gerendán ülve esznek több mint 800 láb magasan a föld felett. A felvétel reklámfotónak készült a Rockefeller Center (30 Rock) épület 69. emeletének építése során.

171_ebed_a_gerendan.jpg

forrás: rockefellercenter.com

A Rockefeller Center honlapja szerint annak idején több mint 40 000 ember dolgozott New York ikonikus épületének felépítése során.

Noha a 2010-es években egy ír pubban talált kópia miatt kisebbfajta nyomozás indult a képen szereplő állítólagos ír munkások személyazonosságának megállapítása érdekében, mivel az építkezés időszakáról nem maradt fenn írásos nyilvántartás, a gerendán üldögélők pontos kiléte rejtély maradt. Annyi bizonyos, hogy az építőmunkások között számtalan nemzet képviseltette magát: írek, olaszok, skandinávok, kelet-európaiak, németek és még Kanadából származó mohawkok is.

 171_rockefeller-833082_1280.jpg

supergig160 képe a Pixabay-ről

 

A kép a tökéletesen elkapott pillanat mellett azért is válhatott széles körben ismertté, mert másodlagos jelentősége is erős volt: az 1930-as években New York városa az építkezési láz kellős közepén volt, mindenütt daruk magasodtak, világkiállítást rendeztek, a felhőkarcolók addig soha nem látott magasságokba emelkedtek.

Az attrakció

Egy ilyen széles körben ismert fotó természetesen a Rockefeller Center marketingeseinek fantáziáját is megmozgatta. Tisztelgésül a kép és annak üzenete előtt – na meg, hogy még több látogatót csábítsanak az épületbe – megalkották és megnyitották a „The Beam” nevű attrakciójukat.

Az egyébként is igen látogatott, 360°-os körpanorámával rendelkező kilátóterasz vendégei számára megnyílt a lehetőség, hogy megtapasztalják az érzést és egy picikét részesei lehessenek a fotót övező felhajtásnak: egy újjáépített gerenda és egy hidraulikus szerkezet 12 láb, azaz több mint 3 és fél méter magasra emeli a látogatókat a kilátóterasz fölé, majd 180 fokban elforgatja őket, hogy lélegzetelállító kilátásuk nyíljon az eredeti kép hátterében is látható Central Parkra és azon túlra is.

171_manhattan-3425664_1280.jpg

Daria képe a Pixabay-ről

Természetesen a gerenda remek fotólehetőség is, enni viszont ma már aligha jut idő egy-egy menet során, arra a látogatóközpont éttermeit ajánlják.

A The Beam megnyitása egy nagyobb projekt része, az üzemeltetőknek vannak további grandiózus ötleteik is.

Gateway Arch – St. Louis, acélszalag a város fölött

Amikor a leghíresebb, legismertebb épületek vagy emlékművek kerülnek szóba, a legtöbben az Eiffel-tornyot, a Szabadság-szobrot, a Colosseumot, esetleg az Arab-félsziget lenyűgöző építményeit említik. A St. Louis-ban található Gateway Arch csak sokadik egy ilyen sorban, pedig egészen lenyűgöző építmény és nem csak a felvonók miatt.

Jelentős emlékhely

A Gateway Arch nem csupán egy építészeti csoda, hanem Amerika nyugati terjeszkedésének, a növekedésnek és az úttörő szellemnek a szimbóluma. A 630 láb, közel 200 méter magas csillogó, rozsdamentes acélszalagot formázó épület a város fölé, az égbe emelkedik, uralva a látképet, magára vonva minden tekintetet.

166_gateway.jpg

A finn származású Eero Saarinen építész által tervezett elegáns, modern megjelenésű Gateway Arch a Jefferson Nemzeti Terjeszkedési Emlékmű részeként Thomas Jeffersonnak a nyugati területek felfedezésében és letelepedés előtti megnyitásában játszott szerepének állít emléket.

Elhelyezkedése sem véletlenszerű: a Mississippi folyó és St. Louis városa volt ugyanis a 19. században a "Nyugat kapuja".

Három érdekes tény

A Gateway Arch nem csak emlékmű, mérnöki bravúr is. Rozsdamentes acélból készült külsejét nem festették le, hanem hagyták, hogy természetes módon oxidálódjon, így egyedi felületet hozva létre, amely a napfényben csillog. Méretei szintén lenyűgözőek, ez a legmagasabb ember alkotta emlékmű a nyugati féltekén.

Az Arch felállítása precíz mérnöki munka eredménye: a két lábat külön-külön építették, amely során egy ideiglenes felvonórendszer szállította a munkásokat és az anyagokat a lábakon felfelé. A két lábat aztán a csúcson egy zárókövön keresztül kötötték össze.

A Gateway Arch egyedülálló panorámát kínál. Ehhez egyedi felvonókapszulákkal viszik az utasokat az Arch csúcsára.

Egyedi felvonórendszer

A Gateway Arch belsejében egyedi felvonókapszuláiban egyenként öt ülő utas foglalhat helyet. A kapszulák nagy ablakokkal rendelkeznek, amelyekből a körülbelül négy percig tartó utazás során megfigyelhető a boltív belső szerkezete. A kapszulák úgy vannak kialakítva, hogy az út során az utasok végig vízszintesen maradjanak.

 

 Az Arch alatt lévő látogatóközpontban egy múzeum található, amely a nyugati terjeszkedésről, Lewis és Clark expedíciójáról, valamint St. Louisnak a Nyugat kapujaként betöltött szerepéről szól. Interaktív kiállítások, tárgyak és multimédiás bemutatók elevenítik fel a történelmet, és adnak kontextust a fölöttük magasodó emlékműhöz.

A Gateway Arch tehát nem csupán az amerikai kontinens meghódításának csillogó acél szimbóluma, de egy igazi építészeti gyöngyszem is. Olyan épület, amelyben a történelem és az innováció keresztezi egymást.

Mark Dawdy képét a Pixabay -ről töltöttem le.

Az Eiffel-torony liftjei

Azt gondolom, Párizs és az Eiffel-torony meglátogatása sokaknál szerepel a bakancslistán. Nálam is, annak ellenére, hogy voltam már a városban és a híres acéltoronynál, azonban olyan ködös, párás volt az időjárás, hogy semmi értelme nem lett volna felmenni, mert nem láttam volna semmit. Tehát vissza kell még mennem szép időben is.

167_eiffel-tower-522344_1920.jpg 

A korabeli liftek

Ma már persze mindennapos a lifthasználat, azonban az Eiffel-torony 1889-es világkiállításra történő megnyitása idején a liftek igazi vívmánynak számítottak és jelentős szerepük volt a torony átütő sikerében.

Sőt, a létrehozásában is, ugyanis már az építkezés során is alkalmaztak lifteket a földszint és a második emelt között. A keleti és a nyugati pilléreken Roux-Combaluzier gyártmányú, míg az északi és a déli pilléren Otis lifteket telepítettek.

Az Otissal az együttműködés azóta is folyamatos, persze folyamatos korszerűsítésekkel, de a mai napig üzemelnek Otis gyártmányú liftek a toronyban. A módosítások közül az elsőt maga Gustave Eiffel hajtotta végre: az 1900-as világkiállításra a keleti és a nyugati pilléren a Fives-Lille céggel együttműködve lecserélte a lifteket.

Meg kell még említeni a második és a harmadik emelet között működő, Edoux márkájú liftet, az ugyanis egyedülálló módon egy 80 méter hosszúságú hidraulikus henger segítségével működött.

A liftek napjainkban

Hiába telt el több mint 130 év az Eiffel-torony átadása óta, a monumentális acélszerkezet népszerűsége azóta is töretlen. Az érdeklődés olyan mértékű, hogy főszezonban nem ritka az akár több órás(!) várakozás a feljutásra. Ebben persze napjainkban is a liftek vannak a látogatók segítségére.

A földszint és a második emelet között három lift szállítja a látogatókat, míg egy teherlift kizárólagosan a személyzet, egy elektromos lift pedig a Jules Verne étterem vendégei számára van fenntartva.

A második és a harmadik emelet között két darab kétkabinos elektromos felvonó szállítja az utasokat.

Mivel folyamatos működésben vannak erős terhelés mellett, a torony felvonói esetében létfontosságú a folyamatos karbantartás: a technikai személyzet tagjai már kora reggel, a látogatók érkezése előtt átvizsgálják, majd az egész napos működés közben is folyamatosan ellenőrzik őket. Természetesen a javítások, alkatrészek cseréje és olajozása, valamint a felújítási munkák is rendszeresek.

Ahogy újra eljutok Párizsba, mindenképp felkeresem ezt a fantasztikus építményt, amely nem véletlenül szerepel az UNESCO listáján a Szajna partján lévő egyéb párizsi épületekkel, mint a világörökség része.

Frank Meitzke képét a Pixabay-ről töltöttem le.

Autómentés patakból - tűzoltódaruval

Közlekedési baleset történt a fővárosban 2023. decemberében. Önmagában ez nem hír, pláne nem egy darukkal és emelőkkel foglalkozó blogon, naponta számos kisebb-nagyobb koccanás, ütközés történik Budapest útjain. Ami ezt érdekesebbé tette számunkra a többinél, az a tény, hogy darus kiemelésre is szükség volt.

 

A baleset

A konkrét balesetben az egyik bérautó-hálózat Volkswagen e-Up-jával csúszott bele az Aranyhegyi-patakba a III. kerületi Nánási út elején egy férfi, miután a jeges úton elveszítette az uralmát az autó fölött.

A balesetet szerencsésen megúszta: nem sérült meg a csobbanásban, a hátsó ajtón keresztül pedig úgy tudott kimászni, hogy még a holmiját is kiszedte a patakba csúszott autóból. Mire ezt megtette, már a helyszínen is voltak a Katasztrófavédelem járókelők által riasztott szakemberei.

A mentés

Ők voltak azok, akik a megsérült elektromos autót kiemelték a patak vizéből. Ehhez pedig az egyik legkomolyabb darujukat, a Tadano Faun ATF 60-4-et vették igénybe, amelyek 2001-es leszállításuk óta, azaz több mint húsz éve teljesítenek szolgálatot Budapesten.

A mentést nehezítette, hogy annak megkezdése előtt a patak fölött húzódó nagyfeszültségű vezetéket biztonsági okokból áramtalanítani kellett.

A mentésről készült videót a  BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebookra feltöltött videójában lehet megnézni.

A daru

A Faun gyár székhelye a németországi Nürnbergben található. A gyár egy nürnbergi öntöde és az ansbachi járműgyár egyesülésével jött létre 1918-ban.

Több tulajdonosváltást követően a vállalatban 1990-ben szerzett többségi részesedést a japán Tadano cég, a struktúraváltások eredményeként pedig 2012-ben jött létre a ma is ismert Tadano Faun Gmbh.

A vállalat profilja egyértelműen az autódaruk gyártása, 30 tonnától egészen 600 tonna teherbírásig. A Katasztrófavédelem által a mentéshez használt 60 tonnás daru tehát a kisebb, kompakt gyártmányok közé tartozik a gyár termékei között.

164_xi-3.jpg

A képet a bbazsaphoto.hu oldalról töltöttem le.

Ez azonban előnyökkel is jár. A négytengelyű járműdaru ugyanis kiemelkedő manőverező képesség mellett jó emelési tulajdonságokkal is rendelkezik, mindezt relatíve alacsony önsúly mellett.

A kapcsolható összkerékhajtásnak köszönhetően a daru teljes felszereltség mellett is képes megmászni akár egy 46 fokos emelkedő, szűk helyen pedig az oldalazó kormányzás segíti a mozgatást. Az emelési feladatok ellátásához szükséges stabilitásról a hidraulikus stabilizátortalpak, a pontosságról a fejlett elektronikus vezérlés gondoskodik.

A hathengeres, több mint 300 lóerős Mercedes dízelmotor karbantartási igénye viszonylag alacsony, ezzel költséghatékonyabbá téve az autódaru üzemeltetését.

Az ATF 60-4 gémszerkezete öttagú, hidraulikus rendszerű, maximális gémkinyúlása meghaladja 40 métert. A daru teleszkóprendszere viszonylag egyszerű és megbízható, nem gyakoriak a meghibásodások.

Az autódaru most is könnyedén megoldotta a feladatot, a Katasztrófavédelem munkatársai probléma nélkül kiemelték az autót a patakból.

Üveggondolák a város felett

A korábban bemutatott ikonikus Katarina-liftről csodás panoráma nyílik Stockholm központjára és az Óvárosra, a Gamla Stanra. Van azonban egy másik érdekes építmény a városban, ahonnan pazar a kilátás: ez az Avicii Arena és a rajta található két gondola, a SkyView.

 

Avicii Arena vagy Globen?

163_stockholm-5010_1280.jpg

 realist képét a Pixabay -ről töltöttem le.

Az Avicii Arena, korábbi nevén Ericsson Globe, nagyon hamar felzárkózott a Gamla Stan, a Stadshuset és a T-Centralen mellé, mint Stockholm egyik kötelező látnivalója. Ez nem is csoda, hiszen az óriási golflabda alakú építmény a város fölé emelkedik, a látkép szerves részét képezi. Azonban nem csak a külseje ragadja meg a helyiek és a látogatók figyelmét; a több mint 16 ezer néző befogadására is képes Avicii Arena attól igazán különleges, ami belül és felül található.

Tudtad? A korábban Ericsson Globe elnevezésű arénát az Avicii néven alkotó stockholmi zenész, DJ, zenei producer Tim Bergling 2018-as halálát követően nevezték át Avicii Arenává. A progresszív és electro house műfajában alkotó DJ a világ élvonalába tartozott, számos világslágerrel a diszkográfiájában.

 

A SkyView

Az Avicii Arénában kínált egyik legizgalmasabb élmény a Skyview, amely nem más, két speciálisan kialakított üveggondolából áll, amelyek két párhuzamos pályán közlekednek és lélegzetelállító utazásra viszik a látogatókat az ikonikus földgömb külseje körül. A 2010. február 5-én átadott Skyview olyan egyedülálló kilátást nyújt Stockholmra és a város melletti szigetvilágra, amelyhez foghatót nehéz találni.

Amikor a látogatók az egyik gondolában megállnak 130 méter magasan az Arena tetején, és élvezik a 360 fokos panorámát, a másik gondolában felfelé vagy lefelé utaznak.

A 4,5 méter átmérőjű gondolák egyszerre legfeljebb 16 személyt tudnak szállítani. A pálya hossza körülbelül 100 méter. Az utazás általában körülbelül 20 percig tart, így elegendő idő áll rendelkezésére minden egyes utasnak, hogy elmerüljön a lenyűgöző kilátásban és készítsen néhány irigylésre méltó fotót az Instagramra.

Az NCC, a Sweco és a Stockholm Globe Arenas cégek által létrehozott látványosság bejárata az Arenatorgetre néző üvegezett teremben található, ahol a jegyárusítás, az ajándékbolt és – ismerve a svédek kávéhoz fűződő bensőséges viszonyát, egyáltalán nem meglepő módon - a SkyView Café is helyet kapott.

Liftekkel a víz alá

Egy lift számos helyzetben tehet jó szolgálatot és néha igazán különlegesek is lehetnek kialakításuk, elhelyezkedésük vagy akár sebességük miatt. A ma bemutatott liftek azonban azért különlegesek, mert a felvonózás élményét a vízzel vegyítik. Bizonyos esetben sajnos szó szerint.

Tauchgondel (Balti-tenger, Németország)

164_tauchgondel-insel-hintergrund-b3b9ca55.jpg

(Forrás)

A németországi Zingst festői tengerpartja mentén fekvő Tauchgondel egyedülálló kapu a víz alatti világ csodáihoz. Ez nem más, mint egy búvárgondola – innen a neve is –, amely egyszerű, de zseniális elven működik.

A Tauchgondel egy kényelmes, üveggel körülvett, tengeralattjáróra emlékeztető kapszula, amelyet kábelekkel egy szerkezethez rögzítenek, így süllyed 4-6 méteres mélységbe a Balti-tengerben, lehetővé téve az utasok számára, hogy emlékezetes víz alatti élményben részesüljenek.

A biztonság érdekében a kabin nyomás alatt áll és a nagyméretű megfigyelőablakok biztosítják a tenger élénk élővilágában történő akadálytalan gyönyörködést. A tiszta vízben a gondolát körülvevő halrajok mellett a tengerfenék rákjai és lepényhalai egyaránt megfigyelhetőek. A fény játéka a vízen keresztül éteri minőséget kölcsönöz az élménynek.

A zingsti mellett további három búvárgondola is üzemel Grömitzben, Sellinben és Zinnowitzban. A 2006. és 2013. között üzembe állított eszközök mind a négy kapszulája retró stílusú megjelenést kapott és a harang alakú felvonók egyenként akár harminc embert is tudnak egyszerre szállítani.

AquaDom lift (Berlin, Németország)

164_aquadom-1920w.jpg

(Forrás)

A berlini AquaDom nem más, mint egy henger alakú, átlátszó falú lift, amely egy gigantikus, szintén hengeres formájú akvárium belsejében (!) szállította a Sea Life Centerbe érkezőket, utazás közben pedig mintegy kilencvenhét tengeri állatfaj ezerötszáz példányát mutatta meg utasainak.

A 2003 decemberében, épp 20 éve megnyitott AquaDom lift a technológia és a vízi csodák lenyűgöző keveréke, amely éppúgy lenyűgözte a vízicenterbe érkezőket, mint a körülötte lévő szálloda vendégeit.

A liftet körülvevő, 41 ragasztott akrilpanelből (26 panel a külső, 15 panel a belső henger számára) épült akvárium mintegy 11 méteres átmérőjével és 16 méteres magasságával, a világ legnagyobb hengeres akváriumának Guiness-rekordját is tartotta.

TUDTAD? Az akril, vagy más néven plexi sok szempontból hasonlít az üveghez, de míg súlya csupán fele, ütésállósága 17-szerese az üvegének.

De miért a múlt idő?

2022.december 16-án 5:45-kor az akvárium tartálya felszakadt és ennek következtében körülbelül 1 millió liter tengervíz ömlött a szállodába és a környező utcákra a benne lévő mintegy 1500 hallal együtt.

A kora reggeli balesetben két ember megsérült és kórházba került, amely szám alighanem magasabb lett volna, ha az összeomlás a nap folyamán később következik be. A baleset következtében a lift, a szálloda és néhány szomszédos üzlet megrongálódott, a halak többsége pedig elpusztult.

A sós víz áradata olyan erős volt, hogy a helyi szeizmográfok is érzékelték a lökést. Bűncselekmény gyanúja nem merült fel, a baleset oka továbbra sem tisztázott, a vizsgálatot pedig lezárták.

Az AquaDom lift és a körülötte lévő akvárium újjáépítéséről egyelőre nincsenek hírek.

A világ 5 vezető darugyártója 2023-ban

A világ cégóriásai minden iparágban versengenek egymással a vezető pozícióért. Nincs ez másként a daruk globális piacán sem, ahol minden egyes projekt újabb lehetőséget nyújt az előretörésre. Az idén is összeállított IC100 index egy általánosan elfogadott iparági rangsor, amely több objektív tényező alapján állítja fel a gyártók sorrendjét. Nézzük, mely cégek állnak az élén!

Az IC100 index - Nem egy tipikus rangsor

Mielőtt megnéznénk, mely cégek az iparág vezetői idén, kicsit térjünk ki az IC100 indexre! Ez ugyanis nem egy tipikus rangsor, a puszta emelőképességen túlmenően árnyaltabban értékeli a vállalatokat. A lista összeállítása során a cégek pénzügyi teljesítménye és stabilitása mellett olyan tényezők is szerepet kapnak, mint az innovatív teljesítmény és a vállaltok globális hatása. Nézzük, mik a rangsorolás fő kritériumai!

  • Globális lábnyom: A listán szereplő vállalatok határokon, kontinenseken átívelő, a világ minden pontján végrehajtott projektjeik vizsgálata alapján meghatározott hatósugara a rangsor egyik jelentős tényezője.
  • Pénzügyi stabilitás: Az IC100 index figyelembe veszi a rangsorolt vállalatok „pénzügyi egészségét”, azt, hogy tevékenységüket mennyire szilárd pénzügyi alapokon nyugodva végzik.
  • Innováció: Az index a technológiai fejlődés folyamatát is beépíti az értékelésbe és elismeri azokat a cégeket, amelyek a határokat feszegetik.

163_mammoet-crane.gif

(Forrás)

Ezek tehát az értékelés szempontrendszerének alapjai, most pedig nézzük a lista élén álló vállalatokat!

5. Maxim Crane Works

A cég emelőgépek, így hidraulikus autódaruk, terepjáró daruk, lánctalpas daruk, toronydaruk, hagyományos autódaruk és gémeskocsik bérlésére és értékesítésére szakosodott. Legnagyobb darujuk a Manitowoc 18000 Max-er.

A vállalat székhelye az Egyesült Államokban van, de világszerte tevékenykedik.

4. ALE

A negyedik pozícióban a brit ALE újítóként tűnik ki, nemcsak a teheremelés, hanem a pénzügyi műveletek területén is a határokat feszegetve. Az IC 100 Indexben elfoglalt helyük az innováció és a pénzügyi stabilitás fúziójának eredménye.

3. ALL Erection & Crane Rental Corp

Már dobogós a harmadik helyezett ALL Erection & Crane Rental Corp., egy olyan vállalat, amely könnyedén váltogat az építkezések és az energiaprojektek között. Pénzügyi sokoldalúságuk éppoly lenyűgöző, mint flottájuk sokszínűsége.

 2. Sarens: Precizitás és pénzügyi kifinomultság

A második helyezett belga Sarens nemcsak a darukkal, de pénzügyi területen is finom és precíz manőverekre képes. A Sarens több mint egyszerű daruüzemeltető, a cég pénzügyi stabilitása és kontinenseken átívelő globális lábnyoma alapozta meg az indexen elért kiváló helyezését.

 1. Mammoet

A lista élén egy állandó és jól ismert szereplő. Híven elnevezéséhez, a Mammoet mind emelőkapacitásban, mind pénzügyi stabilitásban abszolút nehézsúlyú. A Mammoet állandó helyezése az IC 100 indexben nemcsak a hidak és olajfúrótornyok emelésére való képességét tükrözi, hanem a vállalat globális befolyását, pénzügyi rugalmasságát és innovatív szellemét is.

Európa legmagasabb csúszdája

Néhány hete írtunk Chicago két felhőkarcolójának látványosságairól, amelyeket minden adrenalinfüggőnek ki kell próbálnia egyszer. Nem kell azonban olyan messzire utaznunk, ha pazar panorámára és adrenalinra vágyunk, a bécsi Duna-torony ugyanis új látványossággal gazdagodott.

 

A Duna-torony

A Duna-torony Bécs egyik jelképe, 252 méteres magasságával pedig egész Ausztria legmagasabb építménye. Jövőre lesz 60 éves, ugyanis az 1964-es Bécsi Nemzetközi Kertészeti Kiállításra készült el, ahogy az alatta-körülötte elterülő, 800 000 m2-es Duna-park is, amelyet Bécs korábbi szemétlerakójának helyén alakítottak ki.

 158_becs_csuszda.jpg

Gerhard Bögner képe a Pixabay -en.

 

Az elmúlt időszakban felújításon átesett torony eddig is népszerű volt a turisták körében, ami nem is csoda, hisz a 155 méteres magasságban lévő kül- és beltéri kilátóplatformokról egyaránt megcsodálható a csodálatos, 360 fokos körpanoráma, a torony kávézójában és saját tengelye körül forgó éttermében pedig ételek, italok és természetesen kávé is várja a látogatókat.

Pillanatok alatt a torony tetején

Már a feljutás sem mindennapi: két gyorslift szállítja fel- és le a vendégeket, akik a liftek üvegezett plafonján keresztül rálátnak a működtető mechanikára, valamint a 35 másodperces menetidő alatt fényjátékot is élvezhetnek.

A két lift egyenként maximum 15 személyt szállíthat, sebességük pedig 6,20m/s. A felvonókat már korábban, 2010-ben felújították és mind a meghajtásuk, mind a vezérlésük a legmodernebb és legbiztonságosabb. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy regeneratív hajtások alkalmazásával több mint 40%-os energiamegtakarítást értek el.

Új attrakció

A Duna-torony legújabb – a látogatottságot minden bizonnyal tovább növelő – új látványossága pedig nem más, mint egy csúszda. Ezt az átlátszó (!) és kivilágított látványosságot október elején helikopterrel emelték a helyére. A világhírű német ám Stockholmban élő német művész, Carsten Höller alkotása kívülről köti össze a torony két emeletét.

A legbátrabb látogatók 165 méter magasban, a torony északi oldalának külsején csúszhatnak le a csúszdán két emelet között, összesen 15 méternyit süllyedve.

Mivel a tervek szerint a csúszda legalább három évig a tornyon marad, a novemberi nyitást követően lesz még idő megszervezni egy utat az osztrák fővárosba és próbára tenni a bátorságunkat az üzemeltetői állítása szerint Európa legmagasabb csúszdáján.

Miért híres a Katarinahissen lift Stockholmban?

Amikor viszonylag rövid távon nagy szintkülönbséget kell legyőzni egy város tömegközlekedésében, két adekvát választás jut egyből a közlekedési szakemberek eszébe: a lift és a sikló. Stockholmban kis túlzással egyetlen méter sík szakasz sincs, a várost alkotó szigeteken kisebb-nagyobb szintemelkedéseket kell legyűrni a lakóknak és a turistáknak, nem meglepő tehát, hogy mindkét megoldásra találunk példát.

Legutóbbi siklóvasutas anyagunkban nem említettük a várost, pedig Stockholmban több sikló is üzemel. A legismertebb talán a Skansenban található, de egy példány jelentősen megkönnyíti a Nacka Strand városrészben élők vagy oda – akár a menetrendszerinti hajójárattal – érkezők dolgát is, megkímélve őket a meredek hegyoldalon történő kaptatástól.

157_stockholm_industrialwebp.jpg

forrás: www.mitti.se

Sokkal ismertebb azonban a Slussen metrómegálló mellett a víz fölé magasodó lift, amelyet egy komolyabb felújítást követően épp a napokban adtak vissza az utasoknak.

Nem mai darab

A Katarinahissen (vagy magyarul Katarina felvonó) megépítésének célja az volt, hogy a lift segítsen összekötni Slussen alsó utcáit Södermalm magaslatával, elérhetőbbé téve az utóbbit a helyiek számára. Ennek érdekében a Mosebacke Torg-on álló lift felső peronját impozáns, fémből készült gyaloghíd köti össze a södermalmi Katarinavägennel. A hidat, amely a kezdetektől fogva jelentős reklámhordozóként is funkcionál, a térképeken gångbro néven kell keresnünk.

A lift eredeti konstrukciója 1881-es, a sokak által ismert szerkezet jelentős része azonban már az 1936-os átépítésből származik. Erre azért volt szükség, mert az eredeti szerkezet már meggyengült és nem tudta biztonságosan fogadni a rengeteg látogatót.

Ezt követte a most befejezett jelentős felújítás, amelynek köszönhetően - a környék teljes rekonstrukciójával összhangban - a lift is eleget tesz a kor és az üzembiztos működés követelményeinek.

157_stockholm_daru.jpg

A lift 1900. körül. (A kép forrása)

 A felvonó legegyszerűbben a piros és zöld metróval, Slussen állomáson leszállva közelíthető meg.

Átfogó rekonstrukció

Amennyiben a városközpont és a Gamla Stan felől érkezünk, észrevehetjük, hogy a környéken a felvonó átadása ellenére továbbra is jelentős munkálatok zajlanak.

Az „Új Slussen” projekt keretében Stockholm belvárosában nem csupán új utakat, tereket és parkokat, valamint modern közlekedési csomópontot alakítanak ki, de a Mälarenen lévő zsilip átépítésével az időjárás változásával egyre sürgetőbbé váló vízgazdálkodási és árvízvédelmi feladatokat is ellátják.

Érdemes tehát felkeresni a Katarina felvonót, mert a lift peronjáról nem csupán magára a városra nyílik elképesztő kilátás, de azt is láthatjuk, hogyan fejlődik és zöldül tovább egy már most is modern és nyüzsgő nagyváros.

Az emberiség lakhatásának jövője vagy a nagyravágyás újabb emlékműve?

A szaúdi The Line projekt

Szaúd-Arábia és az országot irányító király, Szalman ibn Abdul-Aziz kétségtelenül nagy ambíciókkal rendelkezik. A közel-keleti ország a második legnagyobb kőolaj-kitermelő állam, egyben a legnagyobb olajexportőr a világon, ebből pedig felfoghatatlanul sok bevételük származik, aminek egy jelentős részét grandiózus projektekre költik.

Állandó a versengés a szomszédos Egyesült Arab Emírségekkel és Katarral, ezért az uralkodó és családja úgy érzi, a presztízsberuházásokra feltétlenül szükség van. Forma 1-es futam Katarban? Legyen Jeddában is! Futball világbajnokság a szomszédos államban?

Pumpáljuk fel rengeteg pénzzel a szaúdi bajnokságot és igazoljunk le Európából jó nevű, sőt, világbajnok és Aranylabdás játékosokat! Grandiózus építmények Dubaiban? Épüljenek hasonlók Szaúd-Arábiában is! Sőt, nagyobbak és még elképesztőbbek!

A Vonal

Kétségtelenül számos hatalmas és elképesztő beruházás van folyamatban az Arab-félsziget összes olajországában, azonban ezek közül is kiemelkedik az Al Khatt, azaz A Vonal. Ez nem más, mint egy intelligens város, amely egyetlen hatalmas, 170 km (!) hosszú és 500 méter magas, moduláris szerkezetű épületből áll majd, amely a Vörös-tengertől indulva Tabuk városáig tart.

156_220623-the-line-big-pic-2048x1024.jpeg

Forrás: Global Contruction Reviwe

Ez a terület méreteiben körülbelül Belgium teljes területével egyezik meg. Az épületben a tervek szerint 9 millió ember, Szaúd-Arábia jelenlegi lakosságának negyede fog élni. Hogy az elképzelés még grandiózusabb legyen, a gigantikus épület mellé terveznek egy felhőkarcolót is, amely természetesen a világ legmagasabbjai közé tartozik majd.

Az országra jellemző igen alacsony transzparencia miatt a projektről egyelőre viszonylag keveset lehet tudni, az azonban biztosnak tűnik, hogy a világ legjobb építészirodái dolgoznak rajta teljes titoktartás mellett és az előkészítő talajmunkák már megkezdődtek.

Futurisztikus elképzelések

A tervek szerint a várost teljes egészében megújuló energia fogja működtetni, ezzel csökkentve annak környezetterhelését. A Vonal három rétegből fog állni, egy felszíni a gyalogosok számára, egy földalatti az infrastruktúra számára, és egy másik földalatti a közlekedés számára. De nem ám autókkal!

A legalsó szintre a Tesla-, SpaceX-, és Twitter(X)-vezér Elon Musk találmányát, a Hyperloopot tervezik, míg a felszíni gyalogosközlekedést mozgójárdák segítik és gyorsítják majd.

A mozgójárda gyakorlatilag egy lassan mozgó szállítószalag, amely az embereket szállítja egy vízszintes vagy ferde síkban rövid és közepes távolságon. Működési elve a mozgólépcsőéhez hasonló, a mozgójárda esetében azonban nincsenek lépcsőfokok.

Állva vagy sétálva használhatjuk és ellentétben a mozgólépcsővel, a mozgójárdán sokkal könnyebben szállíthatók csomagok, baba- vagy bevásárlókocsik. Leggyakrabban párban, egymással ellentétes irányba telepítik őket, ezzel könnyítve a közlekedést mindkét irányba.

Ideális megoldás minden olyan helyen, ahol sok ember mozgását kell megoldani és nem kell rövid távon nagyobb szintkülönbséget leküzdeni. Persze, ismerve a projekt egyéb paramétereit, kíváncsian várjuk, mint jelent majd ez esetben a rövid és közepes távolság…

Kritikus hangok

A projektet több kritika érte a környezetre és a terület jelenlegi lakosságára gyakorolt hatása miatt, valamint többen is felmerült kétségeiknek adtak hangot az elképzelés technológiai és gazdasági megvalósíthatóságával kapcsolatban. A felhasznált üveg, acél és beton mennyisége miatt egyes szakértők szerint ugyanis nem lehet elérni a tervezett és ígért alacsony szén-dioxid-kibocsátási szintet.

Emellett jelentős nemzetközi felzúdulást váltottak ki azok a hírek is, amelyek szerint a szaúdi kormány annak érdekében, hogy helyet csináljon a projektnek, halálra ítélt embereket a falujuk kiürítésének megtagadása miatt.

Vannak tehát jogosnak tűnő ellenérzések a projekttel és a közel-keleti ország joggyakorlásával kapcsolatban, a munkálatok azonban már megkezdődtek. Néhány év múlva kiderül, hogy A Vonal valóban egy jövőbemutató sikerprojekt vagy csupán a nagyravágyás és a megalománia drága emlékműve lesz.

süti beállítások módosítása