Utánpótlás Figyelő

ISMERD MEG! A Bozsik Egyesületi Program

2021. május 09. - Studium Projekt

A MLSZ által megreformált utánpótlás-nevelés egyik bástyája a Bozsik-program, mely országos szinten felel a legfiatalabb korosztályok versenyeztetéséért és szakmai fejlődéséért. Minden egyesületben futballozó gyermek számára 6 éves kortól 13 éves korig ez a program jelenti a hétvégi megmérettetést Magyarországon, U14-től pedig az MLSZ illetve a megyei képviseletek által szervezett bajnoki rendszerben pallérozódhatnak tovább a fiatal futballisták.

A következőkben egy rövid áttekintésben mutatjuk be a program felépítését, struktúráját.

bozsik-program.png

BOZSIK EGYESÜLETI PROGRAM

Az egész országot átfogó rendszerben 43 Bozsik Központ, 178 csoport, 1116 sportszervezet, 69 635 játékos lett regisztrálva a legutóbbi teljes szezonban. A programot 12 szakmai vezető mellett 12 koordinátor és egy Budapesti szakmai koordinátor szervezi az MLSZ megbízásából, a konkrét tornák és események megvalósításában pedig a lokális klubok nagyban kiveszik a részüket a szervezésből.

A Bozsik Programra szánt éves költségkeret az MLSZ részéről a legutóbbi évben 420 millió forint volt, ehhez további forrásokhoz jut a program a szponzorok és egyéb bevételi forrásokból.

Fesztiválok - U6/7 és U8/9 korosztály

Az előző évhez képest a sportszervezeteket egységes sportfelszereléssel, sporteszközökkel, valamint „Exerlights” eszközzel látta el a szövetség TAO, ill. MLSZ kompenzációból. Az őszi és tavaszi évadban 4-4 fesztivál kerül megrendezésre. A szakmai tartalom egységesítése érdekében „FUNINO” képzési módszertan került bevezetésre, amelyet az összes fesztivál teljes időtartama alatt alkalmaznak, ezáltal főként a játékokon keresztül ismerik meg a gyerekek a labdarúgás alapjait. Csoport szintű táborok helyett két csoport összevonásával nagyobb létszámú, szakmailag tartalmasabb fesztiválokat szervezhetnek a rendezők, jelentős szülői részvétel mellett. Az MLSZ központi támogatásával, valamint a TAO program segítségével 248 sportszervezet jutott azonos mennyiségű és minőségű sporteszköz csomaghoz, illetve a kognitív képességeket fejlesztő „Exerlights” eszközhöz. Ezzel országos szinten egységesítették a Bozsik Program megjelenését a csoport szintű rendezvények esetében.

Tornák - U10/11 és U12/13 korosztályok számára

Az „A” és „B” szintű tornákon az U11 és U10 korosztályok szerepeltek, számukra 6-6 tornát rendeznek az ősz és tavasz folyamán, országrészekre bontva. A csoport szintű „C” rendezvényeken 5-5 tornát szerveznek ősszel és tavasszal, elsősorban a kis sportszervezetek megjelenésével, területi besorolásban. A kiemelt „B” tornákon az alközpontok U11 és U13 csapatai (akik nem szerepelnek a versenyrendszerben) mellett a csoportok legjobbjai vettek részt, számukra ősszel és tavasszal 6-6 tornát rendezett a programvezetés, más-más helyszíneken.

Bozsik téli terem tornák

2019. december-2020. január és február hónapokban csoport szintű Bozsik Téli tornákat rendezett az MLSZ, U10/11 és U12/13 korosztályokban. A futsal labda használata elősegíti a sikeresebb technikai végrehajtást és az 1-1, 4-4 elleni játékhelyzetek megoldását.

További fejlesztések történtek, melyek egyben kiadásokat is jelentettek a főállású szakemberek ellátásában, egységes sportruházattal közel 100 sportszervezetet és felkészítő edzőt támogatott az MLSZ központi kompenzációból, továbbá hangsúlyt fektettek az egységes megjelenésre és látványra a rendezvényeken, tornákon. A szakmai tartalom érdekében a Bozsik Egyesületi Program rendezvényein sporteszközök, molinók, Bozsik pályazászlók, Fair Play kártyák kerültek beszerzésre, kiosztásra.

Magyarországon is keresik a következő Messit – Barça Academy Hungary

Messi, Xavi, Iniesta, Busquets, Pique, Fabregas, Puyol, Valdés, Jordi Alba, Sergi Roberto, Krkic vagy éppen Guardiola. Mindannyian a La Masia növendékei, majd világsztárok. Minek köszönhetik sikerüket? Annak a magas színvonalú műhelymunkának, amely a Barcelona akadémiáján működik. Ezt a szakmai tudást kezdték elhozni hazánkba is.

Kép forrása: https://fcbacademy.hu/hirek/item/41-regeneracio-fontossaga-a-mindennapi-eletben

2019-ben indult el az FC Barcelona magyarországi akadémiája Farkas Balázs (korábbi válogatott játékos) igazgató vezetésével, amely nagy népszerűségnek örvend. Nem is csoda, hisz a katalán együttestől érkező szakemberek figyelik az itt edződő fiatalokat, akiknek elővásárlási joguk is van a kiszemelteket Barcelonába igazolni.

Az utánpótlás központ, mely ötvözi az FC Barcelona értékeit, sportfilozófiáját egy magas színvonalú képzési stratégiával. Az itt nevelkedő fiatalok a futball szenvedélye mellett megtapasztalhatják a versenyzés izgalmait is.

A Barça Academy nemzetközi színvonalú hazai labdarúgó utánpótlás klub, mely az FC Barcelona együttműködésével jött létre. Egyediségük abban rejlik, hogy a világ több tájáról érkező innovációt és tudást hasznosítanak, köszönhetően a klub hátterének. Az akadémia 4-19 éves kor között képezi játékosait, és akár teljes karrier-ciklusokat képesek menedzselni.

Képzésük céljai:

  • Képzés a legmagasabb, világszintű FC Barcelona módszertan szerint
  • A labdarúgás értékeinek átültetése (oktatás, kultúra, integráció)
  • Pozitív hozzáállás kialakítása
  • Nevelés rendszeres fizikai aktivitásra
  • Motiváció kialakítása az edzésre járás kapcsán
  • Fair-Play gondolkodásmód kialakítása
  • Felkészítés sportversenyekre
  • környezet integrálása az MLSZ célkitűzéseihez

Az akadémiára jelentkezőknek részt kell venniük egy kiválasztónapon, ahol felmérik adottságaikat. Sikeres teljesítés után az MLSZ-hez bejelentett regisztrált játékosokká válnak a gyerekek. Az itt tanulókat magas kvalitású szakmai stáb fogadja széles körben (coaching-személyzet, kapusedző, dietetikus, stb.). A képzés korosztálytól függően 60-90 perc, 12 fős kiscsoportokban zajlik, játékosonként személyre szabott megközelítéssel. Fiúk és lányok együtt vesznek részt edzésen és a hétvégi játékokon. Mindemellett az akadémia lehetőséget biztosít egyéni edzésre, sport- és nyári táborokon való részvételre is.

Amennyiben szülő vagy és szívesen vinnéd gyermeked minőségi edzésekre (ahol a hangsúly nem a győzelem hajszolásán van!) feltétlen látogass el az akadémia hivatalos oldalára (https://fcbacademy.hu/kivalaszto) további információkért, ugyanis ebben a hónapban lesz a kiválasztó! Ha pedig fiatal focista vagy és érdekelne a lehetőség, ne habozz kipróbálni magad!

Kép forrása: https://fcbacademy.hu/strategia

Az amszterdami tehetséggyár, azaz a tradicionális holland sztárkeltető üzem

Nem nagyon van ember, aki ne szeretné az Ajax-ot (még a háziasszonyok is!), ne tisztelné, ne ismerné el. Van is miért! A ’70-es években indult virágzásnak a hollandok tulipánjai mellett a futballjuk is, amelyben óriási szerepe van egy magyarnak is. Az Ajax iskolapéldája a játékosnevelésnek és eladásnak. Hatalmas pluszban van a mérlegük az átigazolások terén, hogy pontosan mennyivel, görgetés után kiderül!
ajax_logo.png

Az amszterdami székhelyű egyesület Hollandia legsikeresebb és legnépszerűbb labdarúgó klubja, mely az 1900-as alapításának köszönhetően az egyik legrégebbi, ma is működő futballcsapata az országnak. Az 1916 óta eltelt több mint 100 évben az Ajax folyamatos résztvevője a Holland első osztálynak. A klub dicsőség-vitrinje az 1970-es évek elején kezdett gyors ütemben megtelni. Az Ajax új, minden eddiginél félelmetesebb taktikával lepte meg a világot: megszületett a „totális futball”. Az akkori labdarúgás a biztonságos védekezés és a gyors kontratámadások együttes alkalmazására épült, ám az Ajax a gólokban gazdag, látványos támadójáték, az egész pályás letámadás és a labdabirtoklási fölény célját szem előtt tartva fejlesztette stratégiáját. Az új stílus sok futásra, fegyelmezett csapatmunkára és gyors, pontos, egyérintős átadásokra épült, és az addig világszerte ismert klasszikus futball teljes megreformálását jelentette.

1972-ben Kovács István, erdélyi magyarként a bukaresti csapatát elhagyva az Ajax vezetőedzője lett, mellyel 2 év alatt 7 trófeát gyűjtött be, köztük 4 nemzetközi címet, mely minden idők egyik legnagyobb magyar vonatkozású sikere a világfutball történetében, és egyben az Ajax legsikeresebb szezonja is az ő nevéhez fűződik. Johan Cruijff az akkori világfutball legkiemelkedőbb alakja volt, 1964 és 1973 között az ő fenomenális teljesítményével, góljaival (240 mérkőzés/190 gól) és modern játékstílusával emelte az amszterdami alakulatot a világ vezető klubjai közé. A ’90-es években az UEFA kupát és a Bajnokok Ligája trófeáját is elhódította az amszterdami alakulat, ebben az időszakban olyan, ma már legendaként tisztelt játékosokat ismert meg a világ Ajax-mezben, mint Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert, Edgar Davids, Clarence Seedorf, és a Manchester United kapus ikonja, Edwin van der Sar.

A klub gazdálkodása merőben eltér a manapság igencsak népszerű state-run klubok pénzügyi stratégiájától. A klubba nem történik időről-időre közel-keleti, távol-keleti vagy éppen orosz forrásokból tőkebefecskendezés, és a költségvetést sem engedheti szabadon a klubvezetés, egyszóval felelős gazdasági stratégiát kell alkalmazniuk.

Az Ajax hosszú évtizedek óta kiemelkedő az egész világon az utánpótlás kiválasztási és képzési rendszerét tekintve, mely a játékospiacon való értékesítéskor a jó befektetésekhez hasonlóan, komoly bevételt generál a klubnak. A gazdasági társaságként működő labdarúgó klub tehát bevételeit nagyrészt a játékosok általi értékteremtésre alapozza.

Ezen a hatalmas tőkét bevonzó és mozgató piacon, az Ajax jól funkcionáló, termékeny, szakmailag hatékony, minőségi játékosokat kinevelő utánpótlásbázisára az egész klub mozgatórugójaként tekinthetünk, mely komoly versenyelőnyhöz juttathatja a csapatot, ennek köszönhető a klub lassan egy évszázadra visszanyúló sikertörténete, és hogy számtalan világklasszis játékos nevéről az amszterdami klub jut eszünkbe. A kinevelt játékosok eladása közvetlen bevétel növelő, csapatba való beépítése pedig közvetlen játékerő növelő lehet, ami a játékospiacon elköltött súlyos összegek megtakarítását, átigazolási költségek visszaszorítását eredményezi. Az utánpótlás-nevelés, gazdasági megközelítésből, egy módszer a csapat legjelentősebb inputjának biztosítására.

Az elmúlt két évtizedben olyan játékosok szerepeltek fiatalként, nemzetközi karrierjük berobbanása előtt az amszterdami gárdában, mint Luis Suarez, Zlatan Ibrahimovic, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Christian Eriksen, vagy a 77 millió fontért Barcelonába igazoló Frenkie de Jong, illetve a Juventusba hasonlóan 77 millió fontért szerződő Matthijs de Ligt.

Az Ajax az elmúlt 6 szezonban összesen 235 millió angol fontot költött játékosok igazolására. Ezzel szemben, az általuk kinevelt játékosok eladásából 506 milliót kerestek, így csak a játékosokkal való kereskedés 271 millió fontot hozott a konyhára, ezt az átigazolási politika hatékonyságot valószínűleg Európa összes klubja megirigyelné.

A következő táblázatot a Daily Mail gyűjtötte össze az elmúlt évek legsikeresebb amszterdami tehetségek értékesítéseiből:

ajax_jatekoseladasok.png

Baltimore Ravens az egyik nagy nyertese az idei első körös választásnak

Magyar idő szerint péntek hajnalban zajlott az NFL 2021-es játékos börzéjének első köre, a draft elemzéséhez és értékeléséhez Buday Zoltán, PFF elemző volt segítségemre.

A Super Bowl után közvetlen nagy esemény az amerikai futball világábán a játékosbörze, vagyis a draft. Az egyetemről érkező fiatal tehetségek a profi karrierét meghatározó napoknak lehetünk szemtanúi, a csapatoknak azonban nincs könnyű helyzete, hiszen hatalmas kockázattal jár a megfelelő tehetségek kiválasztása.

Buday Zoltánt kérdeztem, hogy mely szempontok alapján lehet valakiből elsőkörös választás, a munkája során milyen tényezőket vesz figyelemben.  Az első, amit feltétlen kiemelnék az a konzisztencia. Rengeteg egyetemi játékos csinált 1-2 olyan játékot, amire felkapja az ember a fejét és adott esetben meg is jegyzi a nevét, de az a legfontosabb kérdés, hogy ezt mennyire megbízhatóan tudja megismételni. Meg kell nézni az esetek milyen százalékában csinálja meg ezeket a jó játékokat, és akik a legkiegyensúlyozottabban nyújtanak, jó teljesítményt azokból lehetnek első körös választások vagy később akár All-Prok. Ha egy játékosnál pedig azt látjuk, hogy néha sikerül jó teljesítményt nyújtania és nagy játékot csinálnia, de nem mindig, akkor meg kell nézni, hogy ez miért van és volt-e valamilyen hátráltató tényező, ami megakadályozta őt abban, hogy konzisztens legyen vagy várható-e még technikai vagy fizikai fejlődés az esetében, ami arra a következő szintre emelné.

Tengerentúlon a major sportoknál maradva, több hónap akár év kell, hogy az első körben kiválasztott játékos a csapat meghatározó alapembere legyen. Az idei elsőkörös draftclass értékelésénél az első 14 játékosnak mindenképp kezdőnek kell lennie az első naptól kezdve, de igazából körülbelül az első körben kiválasztott játékosokból legalább 25 játékosnak kezdőnek kell lennie már a szezon elején. Az első kör vége felé választó jobb csapatoknál mint a New Orleans Saints vagy Tampa Bay Buccaneers lehetséges, hogy az általuk választott játékosok nem lesznek a kezdőcsapatban eleinte, mert ők inkább hosszabb távon nyújtanak segítséget a csapatnak

Az amerikai futballban az irányító a legfontosabb elem, ő köré építik a csapatot, a teljesítménye meghatározza a későbbi sikereket vagy éppenséggel kudarcokat, emiatt óriási figyelmet kapnak már az egyetemi évek alatt a fiatal játékosok. A tavalyi 1/1-es irányító Joe Burrow a gyenge támadófalnak köszönhetően súlyos sérülést szenvedett, vagy több korábbi első választott irányító nem tudott kiteljesedni a gyenge csapat teljesítmény miatt... Felvetődik az a kérdés, hogy irányítónak megéri-e első választottként elkelni a drafton? Sok mindenen múlik a dolog, talán annyira nem is a csapat összetételén, mint a csapatvezetés filozófiáján és minőségén. Amikor Baker Mayfield Clevelandbe került, akkor körülötte is a csapat kritikán aluli volt, de mivel tudatosan építkezett a csapat így pár évvel később rájátszásba jutottak és Baker Mayfieldből hős lett Clevelandben. Tehát kijelenthető, hogy 1/1-esként lehet a legtöbbet nyerni, mert ott kell a legmélyebbről felhozni egy csapatot és ez a legnagyobb kihívás. Ugyanakkor nyilván jobb egy irányítónak, ha erősebb csapatba kerül, de az NFL esélykiegyenlítő politikájának köszönhetően erre egyszerűen nincs annyira lehetőség. Én nem gondolom, hogy játékosok amiatt elutasítanák, hogy a leggyengébb csapatok draftolják őket, mert nem akarnak gyenge csapatba menni, ez a fajta kihívásoktól való megfutamodás nincs benne ezeknek a játékosoknak a mentalitásában.

Amerika a siker, pénz és csillogásról híres, a hollywoodi elemek az NFL-ben is megtalálhatóak. A korábbi évekből tapasztalható, egy-egy játékos körüli őrület, mindennap megjelenő cikkek, összevágott videók, amely magával rántja a nézőket. Azonban egy jó csapat nem hagyja magát befolyásolni ilyen vélemények által és egy jól megalapozott nagyon részletes kiértékelés alapján dönt, amit nem befolyásol egy-két nagy játék vagy egy-két újságcikk illetve elemzés. Ha mégis a hype szót párosítani kéne egy  idei kiválasztott játékosossal, akkor  Zach Wilson a New York Jets irányítója lenne a nyertes, akinek az értékelése óriásit emelkedett az elmúlt egy évben. 

A draft során, felmerülő alapkérdés, hogy mi alapján válasszon egy csapat. A legjobb elérhető játékos megszerzésére törekedjenek, vagy a hiányposztra igazoljanak. Azok a csapatok, akik többször választhatnak az első körben, releváns előnyre tehetnek szert, emiatt Baltimore Ravens az egyik nyertese az első körnek. A hiányzó puzzle darabka fogalma a Ravensnél tökéletesen megfigyelhető, hiszen olyan posztokra vittek játékosokat, amikre szükségük volt és Rashod Bateman érkezése nagy pluszt jelenthet a támadósornak, mondta végszóként Buday Zoltán.

süti beállítások módosítása