Popkultúra Kert

2023.okt.26.
Írta: nemcsaktravoltathivjakjohnnynak 4 komment

A 10 legijesztőbb fizimiskájú férfi színész - egy kivétellel

A holywoodi férfi színészek többnyire jóképűek, izmosak, bomlanak utánuk a lányok, stb. Ugye így van? Nos, nem minden esetben. Léteznek olyan színészek, akik (bár nyilván nem tehetnek róla) egyszerűen rohadt ijesztőek. Persze ehhez sok esetben hozzátartozik, hogy a legtöbb esetben az intrikus szerepeik teszik őket még ijesztőbbekké - dehát nem véletlen kapják meg ezeket a szerepeket.

A kivétel: van egy nő, aki annyira félelmetes, hogy tiszteletbeli helyet kapott a listán.

A lista nem teljes, sorrendet állítani szinte képtelenség, de íme azoknak a színészeknek a listája, akiktől a legtöbb esetben a hideg kiráz: 

10. David Dayan Fisher 

Többnyire negatív szereplőket játszik, vérbeli "kegyetlengyilkos" ábrázatából kiindulva kegyelemre nem sok esélyünk lesz nála. Amiből ismerős lehet: A nemzet aranya, 24, A sötét lovag: Felemelkedés.david.jpg

9. Luis Guzmán

A színész, akit mindenki ismer, de nem tudja a nevét... bár mostanában, "hála" a Wednesday sorozatnak talán többen megismerték. De régen, mint a "gonoszmexikói" karaktereként volt meg a filmnézők fejében.

luisg.jpg

8. Willem Dafoe

Top színész, bőven A-kategóriás és talán az egyik legördögibb arcú színész... érdekes, hogy pont ő játszotta el egyszer Jézust. Rengeteg filmből ismerhetjük, a személyes kedvencem, mint Zöld Manó! Akik nagyon félnének tőle: A John Wick-ben és az Amerikai Pszichóban egész nyugodt karaktereket játszik.

dafoereigns.png

7. Jon Voight

Fú... ha már csak Anakondában szerepelt volna, akkor is úgy került volna be a filmtörténelem-könyvekbe, mint az egyik legaljasabb kinézetű főgonosz... nem lennék az ellensége.

jno.jpg

6. Peter Greene

A maszk főgonosza, a Ponyvaregény "erőszakos" rendőre... ördögi kinézet, ördögi karakterek...

8vzhkc17qu2piqri1dikbkchtob.jpg

5. Peter Stormare

Na ő is minden második filmben benne van, de mindenhol ijesztő. Már csak azt kell eldönteni, hogy hol a legijesztőbb - én a Fargóra szavazok.

peter_stormare_headshot.jpg

4. Justin Theroux

Na ő az, akitől tényleges kiráz a hideg. Van sötét, ördögi van benne, még akkor is, amikor nem filmben látod. Vele tényleg nem találkoznék, sehol... 

c50b296e7867117ebe0afeff88c57118.jpg

3. Nestor Serrano

A másik olyan színész, akit mindenki ismer, de a nevét nem tudják. A "latinógonosz". 

350full.jpg

2. Anne Ramsey - a tiszteletbeli a kivétel

Élt egy hölgy, akinek annyira félelmetes volt a fizimiskája, hogy nem lehetett lehagyni a listáról. Keressetek csak rá a képeire. Ha nem lenne fix első helyezettünk, biztosan ő lenne a legfélelmetesebb színész, aki valaha élt.

mv5bmjazntuwmtcynl5bml5banbnxkftztcwmji1mtq3na_v1_1.jpg

1. Tony Todd

A legfélelmetesebb fizimiskájú színész valaha. Hozzátartozik, hogy igen "kellemes" szerepeket játszik, gondoljuk csak a Végső állomás filmekre. Na mindegy, inkább fejezzük is be itt a listát, nincs kedvem mást magamra haragítani. 

tony-todd-final-destination-1546938429.jpg

A jó, a hosszú és a kegyetlen - ez volt Scorsese új filmje

 

Sosem voltam elvetemült Scorsese-rajongó, valahogy rám nem hatnak a filmjeit átszövő átkok és varázslatok, amelyek oly sok embert fanatikusan tesznek a személye és művei iránt. Talán Puzsér Róbert mondta, hogy Scorsese az egyetlen olyan filmrendező, aki egyszerre lehet a kiművelt, sznob, entellektüel, valamint a tanyasi/belvárosi proli-suttyó abszolút kedvence. 

Nos, ez a tényállás legújabb filmje, a Megfojtott virágok után sem változott. Nem lettem egy csapásra rajongó, de a film tetszett, lekötött és nem vett el az életemből közel 3 és fél órát - sőt, inkább hozzáadott.

A valós cselekményeket - a tényfeltáró, non-fiction regény a Megfojtott virágok - Az amerikai bűnüldözés legsötétebb fejezete és az FBI születése címet viseli - Scorsesére jellemző műfaji elemekkel bemutató alkotás a távoli Amerikába repít el minket. Az első világháború után járunk. Az oszázs indiántörzs (én életemben először hallottam róluk) földjein hatalmas mennyiségű olaj található, ami a világ leggazdagabb népévé tette az őslakosokat. Természetesen, ezt nem nézték tétlenül - a fehér embereket azonnal beférkőztek köreikben és megpróbáltak minél több pénzt kisajtolni az eredeti tulajdonosokból. Egyesek nem maradtak meg a tisztességes eszközöknél - sőt, gyilkosságok, megfélemlítések és zsarolások kegyetlen kavalkádjai szővi át a történelem eme véres szegletét.

mv5bogu5zju2mjatmdcwnc00mjhilwizymqtmwuzzti1mdezmjjkxkeyxkfqcgdeqwfkcmlly2xh_v1.jpg

A befolyásolható Ernest Burkhart és felesége, Mollie. Nem egy tipikus házasság.

Amire figyelj a film során:

  • Amilyen természetesen (vagy épp bénázva) végzik el a gyilkosságokat, annál kegyetlenebb az egész
  • Lily Gladstone szenvedései
  • Robert De Niro mesterkedései
  • Leonardo DiCaprio fogai
  • A végső, rádiójátéknál, valamint a tárgyalásnál feltűnő vendégszereplőket

Amire ne figyelj:

  • a film hossza, tényleges közel három és fél órás
  • középen valahol egy fél óra nagyon leül - ekkor lehet mosdózni

Valós történetek

A mű alapján szolgáló regény dokumentarista jelleggel mutatja be a történeséket - érdekes volt megtudni, hogy mindez a valóságban is megtörtént. Így néztek ki valójában a szereplők:

nevtelen_terv.png

A lényeg igazából egy mondatban összefoglalható: jó lesz, nézzétek meg nyugodtan, de ne álmosan. 

Néhány "véres és finom falat" a szülinapos horrorkirálytól, Stephen Kingtől

 

380890202_10211310942565835_6684478159877394743_n.jpg

2023. szeptember 21: Stephen King 76. szülinapja ⏰

Háromból kettő könyve (akad azért egy-két gyengébb) egyszerűen letehetetlen, a borongós-szorongós és brutálisan erőszakos horror regényei mellett rengeteg lebilincselően izgalmas, valóságszagú krimit is írt. Vitathatatlanul a mai popkultúra szerves része és az egyik, ha nem a legnagyobb ma is élő alakja 🏆

A tiszteletére álljon itt néhány ajánlás a kedvenceimből:

📚 Aki kicsit hosszabb volumenű történetre áhítozik, annak merészen tudom ajánlani a Mr. Mercedes – Aki kapja, marja – Agykontroll trilógiát.

📚 Aki közepesen hosszúra vágyik, ne hagyja ki a közelmúltban megjelent rövidebb, Később című regényét.

📚 Aki pedig kevés időt tud erre szánni, válogathat ebből a három kevésbé ismert, rövid, de annál jobb történetéből:

📒 Leszoktató Rt. (megtalálható az Éjszakai műszak című könyvben) – milyen módszerekkel lehet a leghatékonyabb leszokni erről a káros szokásról… most kiderül.

📙 A légzőgyakorlat (megtalálható A remény rabjai című könyvben) – öregemberek rémtörténetekkel ijesztgetik magukat… az egyik igencsak hatásos, szinte levegőt is elfelejtünk venni.

📕 Egy jó házasság (megtalálható a Minden sötét, csillag sehol című könyvben) – mi tennél, ha a házastársadról kiderülne egy olyan szörnyű titok, amit csak a legrosszabb rémálmodban fordulhat elő… és ez a rémálom egy pillanat alatt valósággá válik.

Új Statham-franchise születik? Bitang jó lett a Meg 2.

486368_4742622_updates.jpg

65 millió évvel ezelőttről indulunk, egy remekbe szabott őskori jelenettel, amiről két mondás azon nyomban az eszünkbe juthat: elsőként a durvább "erősebb kutya szeretkezik", másodjára meg Qui-Gon Jinn híres-hírhedtté vált szállóigéje (ami jelen esetben tökéletesen passzol): mindig van egy nagyobb hal.

Hát nagy hal van itt, az biztos. A kritikák lehúzóak, de miért? Komolyan nem értem, hogy aki beül egy Őscápás/Statham filmre, az mit vár? Én, amit vártam, 110%-ig megkaptam. Azért írtam 110%-ot, mert sokkal többet is kaptam, mint vártam

- felhőtlen szórakozást,

- hamisítatlan moziélményt

- és egy körülírhatatlan jókedvet a film után, hogy "Na végre egy olyan film, ami tényleg megérte a mozijegy árát".

A sztoriról bővebben nem beszélnék, azt úgyis bárki el tudja olvasni a film bármelyik adatlapján. Amit sejthet mindenki, hogy megint őscápákkal lesz probléma - de ezzel együtt az emberekkel is, mivel árulás árulás hátán is várható a film során.

Az alkotók nyilván nem bírták ki, fura is volt, hogy az első részben Stathamtől egy darab ütést nem láthattuk... a második részben ezt azonnal pótolták, Statham akcióhősként tér vissza és 1 percen belül lever jó néhány szemetelő rosszfiút. Bár nem csak ő, a stáb minden tagja szuperhőssé avanzsál. Különösen élvezetes DJ átalakulása - ilyen jó karakterfejlődést 2 rész között már rég láttunk, hihetetlen vicces a túlélőpakkosluivuttyontáska.

Meg 2 movie poster (b) - 11" x 17" - Jason Statham - Meg 2 The  Trench poster | eBay

És még a régi kedvenc szereplőnk, Pippin, a kutya is visszatér...

Azért van egy kis Alkonyattól pirkadatig utóérzésem, mert a film olyan, mint ha két rendező rakta volna össze. Az első felében egy izzasztó, barát/barátnő kezét markolászgatós, feszültséggel teli akció-sci-fi-horror-thrillert kapunk 7000 méter mélységből, a második részben pedig egy qrva vicces akció-katasztrófa-vígjátékot. Lehet hallgatni a károgókra, hogy nem vicces, elcsépelt, gagyi stb. nyilván ízlések és pofonok, ami biztos, hogy nekem nagyon működött, s ahogy vége lett a moziban a filmnek, szívem szerint azonnal néztem volna meg újra. Az első résznél jobb.

apropó: én csak most tudtam meg, hogy van hozzá alapirodalom. Steve Alten: Meg: A Novel of Deep Terror című 1997-ben megjelent könyve, ami holnap már a könyvespolcomon lesz - persze magyarul, első kiadás, a címe pedig egyszerűen ellenállhatlan: Meg, a jurassic cápa! - és ezen kívül még van 7 rész!!!

Jöhet egy újabb Statham-franchise, én vevő vagyok rá!

 

SPOILER: Sokkolóan véres és perverz lesz a Sárkányok háza

 kepkivagas.PNG

Az új, Trónok Harca világában játszódó sorozat jelenleg hatalmas népszerűségnek örvend, a sorozat alapjául szolgáló regény viszont már évek óta megérkezett. Sokan olvasták, sokan nem, sokan már nem is emlékeztek... ami biztos, a könyv alapján számos meglepetés fogja még érni a széria kedvelőit.

A következőkben pontokban szedve olvashatjátok, hogy a George R. R. Martin amúgy fantasztikusan megírt regéje alapján mi várható a jövőben (aztán már csak az a kérdés, mit, mennyit és hogyan tartanak meg az alkotók.)

Figyelem! Kíméletlen SPOILEREK következnek. Csak az olvasson tovább, akit érdekel a cselekmény.

  • Alapjában véve rengeteg gyilkosságra és perverz szexre számíthatunk.
  • Viserys második gyereke lány lesz, Helaena, majd lesz még egy fia, Aemond.
  • Viserys elbocsátja Otto Hightowert, és helyette Lyonel Strong lesz a Király segítője.
  • Daemon visszatér Királyvárba, sárkányháton és egy saját készítésű koronával a fején – de térdet hajt Viserys előtt és kibékülnek.
  • Daemon és Rhaenyra egy verzió szerint simán összejönnek (vagyis Daemon elveszi Rhaenyra szüzességét), egy másik verzió szerint Rhaenyra el akarja csábítani Criston Cole-t és Daemon tanítja meg a lányt minden testi fortélyra.
  • Daemon mindezek után el akarja venni Rhaenyrát, ám ezért Viserys halálbüntetés terhe mellett száműzi a városból öccsét.
  • Laenor Velaryon, Corlys fia meleg.
  • Ser Criston Cole és Rhaenyra csúnyán összevesznek (Rhaenyra el akarta csábítani Cole-t, de utána lefekszik Ser Harwin Stronggal, a Csonttörővel). Egy másik verzióban viszont Cole akarja elcsábítani Rhaenyrát, és a lány áll ellen.
  • Rhaenyra hozzámegy Laenorhoz, habár nyílt titok, hogy a fiú nem a lányokat kedveli.
  • Criston Cole párbajban megöli Laenor szeretőjét, Ser Joffry Lonmouth-ot.
  • Rhaenyra első gyereke Jacaerys lesz - de a gyerek apja Ser Harwin Strong, tehát Jacaerys fattyú (barna haja lesz). Mindez titokban marad, a hivatalos verzió szerint Laenor gyereke.
  • Daemon első felesége (akit megvetett) meghal, és ezután feleségül veszi Laena Velaryont. Ikreik születnek: Baela és Rhaena. Ezután Viserys és Daemon kibékülnek.
  • Rhaenyra második gyereke Lucerys, a harmadik pedig Joffrey Velaryon lesz. Mind barna hajú (tehát Strong fattyai), és minden gyerekének lesz saját sárkánya.
  • Aemond szemét Lucerys még gyerekkorukban kiszúrja, utána egy zafírt hord a szeme helyén.
  • Rhaenyra rettenetesen meg fog hízni.
  • Laena fiút szül Daemonnak, de az újszülött és a feleség is belehal.
  • Laenort megölik.
  • Strongék bent égnek Harrenhallban.
  • Otto Hightower visszatér.
  • Rhanerya hozzámegy Daemonhoz – 2 gyerekük születik: Ifjabb Aegon és Viserys.
  • Idősebb Aegon és Helaena (Viserys és Alicent gyerekei), a két testvér összeházasodnak. Elsőként ikreik születnek: Jaehaerys és Jaehaera, majd egy fiuk, Maelor.
  • Mizéria is nagy szerepet kap még.
  • Viserys elhízik és betegségben hal meg.

kepsdsdskivagas.PNG

  • Alicent és Otto Alicent fiának, Aegonnak akarja a trónt, titokban tanácskoznak Viserys halála után, közben megölik a pénzmestert, aki hűséges Rhaenyrához.
  • Aemond megüli Vhagart, az utolsó hatalmas sárkányt, ami Hódító Aegonnal érkezett Westerosba.
  • Aegont megkoronázzák, Rhaenyra közben megszül, de egy torzszülöttet, aki rögtön meghal.
  • Rhaenyra összehívja a saját tanácsát (Daemon és Gerardys mester), Rhaenyrát is megkoronázzák.
  • Jacaerys és Lucerys sárkányokkal mennek haderőt gyűjteni, és eközben Aemond sárkányharcban (Vhagar) megöli Luceryst (Arrax).
  • Rhaenyra cserébe megöleti Idősebb Aegon és Helaena gyerekét, Jaehaeryst (Helaenának meg kellett neveznie, melyik gyerekét öljék meg, ő Mealort jelölte ki, de átverték).
  • Criston Cole lesz Idősebb Aegon király Segítője, Otto helyett.
  • Rhaenys (Meleys), a Sosemvolt királynő sárkánycsatában halt meg, Aegon (Sunfyre) és Aemond (Vhagar) ellen, Aegon közben súlyosan megég.
  • Félszemű Aemond lesz addig a „király” helyettese.
  • Rhaenyra lefejezteti Ser Otto Hightowert.
  • Ser Criston Cole-t lenyílazzák egy csatában.
  • Daemon és Aemond egymás ellen halnak meg sárkánycsatában.
  • Jacaerys sárkánycsatában hal meg.
  • Királyvárban egy félkezű Pásztor névre hallgató csavargó hatalmas lázadást szít.
  • Rhaenyrát teljesen eszét vesztette, az emberek gyűlölik.
  • Majdnem egész Királyvár elpusztul.
  • Joffrey, Rhaenyra harmadik fattyú fia lezuhan egy sárkányról, és széttépi a csőcselék
  • Rhaenyrát felfalja egy sárkány
  • Idősebb Aegon lesz a király
Címkék: sorozat, film

A hét filmje #2 - A halál és a lányka

halallan.jpg

Egyetlen tengerparti házban, egyetlen éjszaka alatt három ember élete változik meg örökre. Roman Polanski feszült filmje a kamaradráma és a múlttal való szembenézés műfajának diadala.

Dél-Amerikában, a banánköztársaságok földjén járunk, egy diktatúra bukása után. Az ország tudatosan nincs megnevezve, bár a legtöbb szakértő szerint egyértelműen Chile a helyszín. A cselekmény során mindössze három embert ismerünk meg: Gerardo Escobart, az újonnan alakult kormány frissen kinevezett igazságügyi minisztere; feleségét, a forradalom során súlyosan traumatizált Paulina; valamint Dr. Roberto Miranda, akiről semmit nem tudunk.

1975 és 1980 között a diktatúra szolgálói folyamatosan kínozták és gyilkolták az ellenállókat. De ennek vége és megalakul egy vizsgáló bizottság, aminek Gerardo Escobar lesz a vezetője. Épp a kinevezése után siet haza, ám útközben defektet kap, és egy kedves idegen segít neki hazajutni. Gerardo rendben megérkezik, feleségével megvacsoráznak és lefekszenek aludni. Azonban az éjszaka során az udvarias idegen visszatér egy pótkerékkel és Paulina szörnyű felfedezést tesz: azt állítja, hogy fogsága során az idegen, Dr. Miranda orvos többször megerőszakolta, és testileg-lelkileg, brutálisan kínozta őt. De vajon igazat állít-e, vagy csak a régi démonok tévesztették meg az asszonyt? A végén minden kiderül.

Érdekességek

1] A mű a sikeres, azonos című színdarab filmes adaptációja. Az alapsztorit az argentin születésű Ariel Dorfman írta, aki saját élettapasztalataiból merített az alkotófolyamat során. Az amerikai Broadway-előadásban nem kisebb nevek játszották a főszerepeket, mint Glenn Close, Gene Hackman és Richard Dreyfuss, a rendező pedig az a Mike Nichols volt, kinek neve egy másik világhírű dráma okán szintén felmerülhet – igaz, ott pont ellenkező volt a felállás, a darabból készítette el a filmet. Ez a Közelebb.

2] A forgatás alatt Roman Polanski a legváratlanabb pillanatokban sütötte el a fegyverét (bizonyára vaktölténnyel), hogy folyamatosan fenntartsa a feszültséget a stábtagokban. A rendező saját bevallása szerint saját filmjei közül A halál és a lányka a kedvence. Az enyém is.

Roman by Marta — Sigourney Weaver, Roman Polanski & Ben Kingsley on...

3] Hasonló témát dolgoz fel az irodalmi Nobel-díjas, perui Mario Vargas Llosa könyve, A Kecske ünnepe. A regény a Dominikai Köztársaság rémületes múltjába, a Trujillo-kor borzalmaiba enged betekintést, amikor minden a véreskezű diktátor kénye-kedve szerint zajlott. A nevéhez köthető a modern idők egyik legvéresebb népirtása, a petrezselyem-mészárlás, mikor hozzávetőleg 17-35 ezer haiti embert ölték meg a dominikai határ mentén. A “perejil” (petrezselyem) szót mondatták ki az áldozatokkal, mert a haitik az “r” betűt jellegzetes, franciás módon ejtik. Trujillo végül 1961-ben merénylet áldozata lett, gyilkosaira pedig a mai napig nemzeti hősként tekintenek az országban. A fő szervező, Antonio Imbert Barrera 2016-ig élt, a merénylet után fél évig bujkált az ország olasz nagykövetének házában.

A Kecske ünnepe · Mario Vargas Llosa · Könyv · Moly

 

A hét filmje #1 - Pacsirta

large_pacsirta.jpg

“A szépség belülről fakad” hangzik az igen elcsépelt mondás, de mit szólna ehhez a sárszegi Vajkay Ákos és neje? Vigasztalná őket? Aligha. Kosztolányi Dezső komor, pszichológiai drámájából készült nagyszerű film egy súlyos családi tragédiát mutat be. Az író leszámol a mindenkori családi idill hazug eszményével és bemutatja a szörnyű valóságot - mindez annyira progresszív, hogy arra nehezen találunk szavakat.  

A Vajkay család három tagot számlál. Apuka, anyuka és a lányuk, Pacsirta. A lány már elég idős ahhoz, hogy férjhez menjen, de sajnos csúnyasága és ebből adódó kellemetlen természete miatt igencsak híján van a kérőknek. A család közösen él egy sárszegi házikóban, és abszolút semmi érdekes nem történik az életükben.

Egy rövidebb huzavona után Pacsirta elutazik távol élő rokonaihoz, így az idős házaspár egyedül marad otthon néhány napra. A lány távozása után valami megváltozik: Ákos és felesége ismét felfedezik az élet apró örömeit. Eljárnak étterembe, ahol azt eszik, amit megkívánnak, akármilyen nehéz/zsíros ételről legyen szó, színházi előadásokat látogatnak és az alkoholt sem vetik meg. Olyanok, akár a kalitkából szabadult madár. Ákos egy mámoros, borgőzös pillanatában bevallja feleségének, s egyúttal önmagának is rejtett félelmét: búskomorságuk és üres mindennapjaik oka tagadhatatlanul Pacsirta. És Pacsirta hamarosan hazatér…

Pacsirta

A legtöbb nagy írónál rendre megjelennek a való élet által inspirált motívumok. Jelen esetben sincs másként: Kosztolányi csúnyácska húgáról, Mariskáról mintázta Pacsirtát, akiért ugyancsak aggódott az egész család. Továbbá, a regény helyszínéül szolgáló fiktív Sárszeget valójában az író-költő születési városa, Szabadka ihlette. A tervek szerint a szerb városban vették volna fel a jeleneteket, ám ott az 1960-as években nem volt lehetősége forgatni a stábnak, így egy másik alföldi településen, Baján készült el a film. 

3 érdekesség a filmről

1. Pacsirta megformálója, Nagy Anna a főiskolán Ádám Ottó, a régi idők nagy színházi rendezőjének osztályába járt. Képzése utolsó évében járt, amikor osztályfőnöke beajánlotta Pacsirta szerepére Ranódy Lászlónak. A fiatal színésznő pont akkoriban vesztette el szüleit, súlyos letargiáját pedig nagy mértékben át tudta vezetni a karakter életre keltése során. Az amúgy kifejezetten szép színésznőt jócskán meg kellett csúnyítani. Első körben kollódium oldattal kenték be az arcát, ám Anna annyira rosszul reagált a szerre, hogy kórházba került. Ennek okán visszatértek a hagyományos elmaszkírozáshoz, jött a műfogsor, anyajegy és minden más, amit a filmben láthatunk. 

Pacsirta - Alapfilmek

Nagy Anna a rendező, Ranódy László másik híres filmjében, az Árvácskában szintén feltűnik, igaz ott már egy intrikus szerepben: a kis Csöre gonosz nevelőanyjaként „csodálhatjuk” meg. Egy szó, mint száz: kivételes tehetségű színésznőről beszélünk.

2. Páger Antalról a soron következő filmünk kapcsán fogunk bővebben szót ejteni, de itt sem mehetünk el mellette: egészen elképesztő, amit a Pacsirtában nyújt. Nem véletlenül győzedelmeskedett Cannes-ban, a legjobb férfi alakítás díjáért folyó harcban (holtversenyben lett nyertes, az olasz Saro Urzìval.) Mellette Törőcsik Mari nyert még a Déryné, hol van?-nal (1975), rajtuk kívül magyar színművész azóta sem nyert.

3. A Pacsirta 2012-ben felkerült az „53 magyar film” listára, amelyben Sára Sándor operatőr kezdeményezésére a Magyar Művészeti Akadémia tagjai választották ki a szerintük legértékesebb magyar filmalkotásokat. Hogy miért pont 53? Eredetileg 52 filmet kellett volna megszavazniuk, ám mivel az utolsó helyen holtversenyen született, létrejött a legendás 53. Ranódy László mellesleg két filmjével is képviselteti magát a listán. Kitaláljátok, melyik a másik mű? Hát persze, hogy az Árvácska.

Pacsirta (1964) - IMDb

Ezt tudtad? Piton és Trelawney valójában házasok!

pitontrelawney.png

Na jó, elnézést kérek a clickbait címért!

A Harry Potter-rajongók tudhatják, hogy természetesen semmi ilyesmiről nincs szó.

Csupán annyi, hogy az Igazából szerelemben (amely épp aktuális) Alan Rickman (Piton) és Emma Thompson (Trelawney) egy házaspárt alakítanak!

Love Actually' script editor confirms fate of Alan Rickman and Emma  Thompson's troubled couple

Elnézést, hogy elraboltam 2 percet az életetekből! 

és Boldog Karácsonyt! :D

10 "lenézett" színész fenomenális alakítása

asasasas.png

A címben szereplő idézőjel indokolt, mivel kissé túlzás, hogy lenézzük a listában szereplő színészeket, de valljuk be, ha ugyan nem is mindegyiküknél, de a legtöbbjüknél sok esetben felmerül színészi tehetségük minőségének kérdése.

Ám pont ezek, a listában szereplő filmek (és az emlegetett színészek alakításai) a kétségbevonhatatlan bizonyítékai annak, hogy igenis kiváló színészekről beszélünk - csak épp a megfelelő film, szerep, rendező vagy bármi is kellett ahhoz, hogy ezt a fényességet meglássuk. 

De ne is szaporítsuk a szót, jöjjön a lista:

10. Gérard Depardieu - Pofa be!

A listán talán a legkevésbé lekezelt színészről beszélünk, Európában hatalmas népszerűségnek örvend, de sokan beskatulyázták a barátságos behemót szerepébe, mint például a jó öreg Obelix. Ennek ellenére a drámai szerepeiben is kiváló, többek között Jean Valjean-t se alakította olyan jól senki filmvásznon, mint ő A nyomorultak 4 részes, televíziós miniszériás adaptációjában. 

Na de amit a Pofa be! című felejthetetlenül vicces filmben előrántott magából a francia színész, az valami elképesztő. Minden mimikája, minden apró, esetlen mozdulata azonnali röhögésre ingerel, annyira hitelesen játssza az idióta, suttyó Quentint. Az egyik legviccesebb film a világon, elsősorban Depardieu-nek köszönhetően. 

Tais Toi ! Scene culte Merde Ruby on Make a GIF

 

9. Marlon Wayans - Rekviem egy álomért

A Wayans színészcsalád egyik tagja, az elsősorban testvérével, Shawn Wayans-szel ökörködő Marlon egy, a filmográfiájára jellemző bugyuta filmektől (Horrora akadva, Feketék fehéren, Ne légy barom-filmek) merőben eltérő alkotásban, a Rekviem egy álomért című drogdrámában csillogtatta meg drámai tehetségét, mint küszködő heroinista. Jared Leto mellett ugyan csak egy kis mellékszerep jutott neki, azonban azt maximális teljesítménnyel hozza le, öröm nézni, eszünkbe se jut Lö dög vagy Kurta (bár tagadhatatlan, hogy azokban a szerepekben is zseniális).

Charles carson marlon wayans darren aronofsky GIF - Find on GIFER

 

8. Casey Affleck - A régi város

Szintén egy olyan emberről beszélünk, akinek helye Hollywood A-kategóriás színészei között csak a pályája legelején volt kérdéses - amíg mindenki csak Ben Affleck kisöccseként könyvelte el. A fiatalabb fivér azonban mára bőven túlnőtte bátyját, amelynek talán legfényesebb bizonyítéka minden idők egyik legjobb drámája, A régi város. Affleck, a szörnyű gyászán túllépni képtelen családfő szerepében minden kétséget eloszlat tehetségét illetően, nem véletlenül söpört be a szerepért szinte minden elképzelhető díjat.

Best Manchester Movies GIFs | Gfycat

 

7. Ryan Gosling - Drive

Ryan Gosling hosszú ideig mint az épp ügyeletes szépfiú lett elkönyvelve, és sok filmjébe ki is szolgálja/szolgálta az erre éhes közönségét. Ezért is volt meglepő a 2011-es Drive, amely mint film is kiemelkedően teljesített, de Gosling mindenkit meglepett a szűkszavú, hidegvérű kaszkadőr szerepében, aki mellékállásban bűnözőknek segít meglépni a tetthelyekről, pl. (ha csak az első 10-20 percet idézzük fel) minden idők egyik legérdekesebb autós üldözési jelenetében. Gosling alakítása azóta is mérföldkő mind a színész karrierjében, mind a filmtörténetben.

Drive ryan gosling GIFs - Get the best gif on GIFER

 

6. Robert Pattinson - Jólét

Robert Pattinson már régóta (és nem mellesleg tudatosan) levetkőzte az Alkonyat-béli csillogó vámpír sztereotípiáját. Rendre a művészfilmes berkekben oly népszerű rendezők kegyeit keresi, és furábbnál furább filmekben vállal (készakarva) főszerepeket. Történetesen ő jelentkezett be a roppant tehetséges Safdie-fivérek pszichedelikus krimijének, a Jólét (Good Time) mozgató karektere, Connie Nikas szerepére is. A pitiáner rabló visszamaradott öccsét próbálja kimenteni a rendőri-kórházi őrizet alól, de semmi sem olyan könnyű, mint látszik. Őrült éjszakának néz elébe, ahol a legváratlanabb mozzanatok tekergetik jobbra-balra a nézők agyát. 

Connie Nikas - Good Time | Robert pattinson movies, Robert pattinson, Robert

 

5. Jamie Dornan - The Fall

Jamie Dornan A szürke ötven árnyalátával vált első számú közellenséggé, a szadista milliárdos karakterét nem tudta nyugodt gyomorral befogadni a társadalom nagy része. A színész Hollywoodban született, annyi érdekességgel, hogy nem az amerikai, hanem az északír verzióban. Így már nem meglepő az a tény se, hogy ő kapta meg a Belfast utcáin játszódó sorozat, a The Fall (magyarul Hajsza) egyik főszerepét, ahol már szakállal keseríti meg a nők életét - hidegvérrel. Paul Spector karaktere egy váratlan húzás volt a készítők részéről, érdemes adni neki egy esélyt.

jamie dornan gifs Page 7 | WiffleGif

 

4. David Carradine - Kill Bill 2.

A kungfu egyik amerikai úttörője pályája elején/közepén főként harcművészeti (és szemétre való ZS-kategóriás) filmekben szerepelt - és mint sok más hasonszőrű kollégáját, őt sem vették sosem komolyan. Szerencséjére azonban egy bizonyos Quentin Tarantino gyerekkorában rajongással nézte a filmjeit, és később felnővén meg is adta fiatalkori bálványának a lehetőséget: az amerikai rendező talán legjobb filmje, a Kill Bill címszerepét. Bill (már ha nem számítjuk a hangját és a kezét) ugyan csak a második részben tűnik fel kiélesedve, legalább annyira mély benyomást kelt, mint a végig színen lévő Uma Thurman. Egyszerűen megunhatatlan 4 és fél óráról beszélünk, a filmkészítés csúcsa ez. 

Latest David Carradine GIFs | Gfycat

 

3. Justin Timberlake - A közösségi háló

Az elsősorban zenészként sikeres Justin Timberlake-nél jogos lehet a kritika, hogy cipész maradjon a kaptafánál. Sok esetben valóban tragikus, mikor az eredeti szakmájuk szerint énekesek vagy épp sportolók próbálnak színészként helytállni, de az utóbbi idők filmtermését látva kimondhatjuk, hogy Timberlake színésznek is született tehetség. Kiváltképp A közösségi háló című Facebook-film érdemel említést (ami egyébként a fent említett Tarantino kedvenc filmje a 2010-es évekből), amiben egyszerűen lubickol Sean Parker intrikus szerepében. 

movie justin timberlake shade the social network sips tea sean parker  trending #GIF on #Giphy via #IFTTT http://gp… | Justin timberlake, Social  networks, New trends

 

2. Orlando Bloom - Élesítve

Legolas-ként és William Turnerként a közönség szerette, de a kritikusokra sosem tett mély benyomást az angol színész. Igaz, nagyon sok szerepe ezeken kívül nem volt (ha csak összeszámoljuk, a Gyűrűk és a Kalózok széria összesen eddig 11 részt számlál), de a most emlegetett Élesítvében (Unlocked) egy teljesen új formáját hozzá: egy agyontetovált ügynököt, aki igen érdekes jellemfejlődésen megy keresztül. Nem sokat, talán ha 10-15 percet van a képernyőn, de azzal el is lopta a show-t a többi színésztől (pedig a főszereplő Noomi Rapace mellett még Michael Douglas és John Malkovich is feltűnik). Azóta se tudjuk, honnan jött ez a szikra.

A filmről: muszlim terroristák, női akcióhős, bunkó főnökök, sorozatos árulások, gyilkoló vírus, robbantások és számtalan áldozat. Vajon mik ezek? A válasz: egy méltatlanul mellőzött akciófilm pompásan vegyített összetevői. A kritikus lehordták, én imádtam. Nekem higgyetek!

UNLOCKED (2017): New Trailer From Orlando Bloom, Noomi Rapace, Toni  Collette … | The Movie My Life

 

1. Adam Sandler - Csiszolatlan gyémánt

Ám, ha van a címben szereplő kijelentésnek tényleges csúcsa, az semmi más nem lehet, mint roppant irritáló pojácák szerepeiben tetszelgő Adam Sandler atomvillanás szerű alakítása a Csiszolatlan gyémántban.

Nem kéne meglepődnünk, amikor egy színész nagyon ügyesen játszik el egy karaktert - elvégre ez a munkája, nem? De sajnos Adam Sandler részéről borzalmasabbnál borzalmasabb filmekhez vagyunk szokva, mi több, még ő is tragikusan játszik bennünk - nyilván nem erőlteti meg magát. Ehhez képest is (vagy talán épp ezért) volt meghökkentő, amit a hóhányó ékszerész szerepében leművel. Howard Ratner egy látványosan zsidó kupec, a New York-i gyémánt árus tömeg egyik jellegtelen napszámosa. Egyik napról a másikra él, halmozza az adósságait (amit épp kölcsönkér, abból kifizeti a másikat), folyamatosan új kibúvókon, új bizniszeken agyal, de valójában csak egyetlen célja van: nagyobb balesetek és végtag vesztés nélkül túlélni az adott pillanatot.

Sokan Oscar-díjat kiáltottak (a háromszor díjazott Daniel Day-Lewis szintén odáig volt az alakításért), ám ez végül nem jött össze, sőt még a jelölés sem. Mikor az újságírók a hiányosságról érdeklődtek, egy névtelen akadémiai tag nyilatkozatában nem értette, hogy Sandler múltbéli pocsék produkciói után hogyan is várhatta bárki a jelölést. Ez szerintem mindent elmond az Oscar-díj nívójáról. Nem az adott alakítást nézik, hanem a teljes életművet? Ez mit képvisel?

Az pedig más kérdés, hogy a film egész hangulata, egyedi stílusa és zenei világa elképesztően hatásos, felejthetetlen és magába szippantó – volt olyan, akit nem rázott ki a hideg a film végi Gigi D’agostino szám alatt? (Szintén a Safdie-fivérek alkotása)

Uncut Gems Adam Sandler GIF - Uncut Gems Adam Sandler This Is How I Win -  Discover & Share GIFs

Címkék: Filmfa

Olimpiák a filmvásznon

olymp.png

 

A világ legnagyobb sporteseménye számtalanszor és számtalan módon megihlette már a filmgyártást. Következzenek a legismertebb darabok!

 

1. Tűzszekerek

Eric Liddell és Harold Abrahams - futás (1924, Párizs)

A Tűzszekerek és két brit olimpiai bajnok - TOKIÓ 2020

Mi mással lehetne kezdeni a sort, mint az 1981-es, legjobb filmnek járó Oscar-díjat bezsebelő alkotással. A Tűzszekerek két futó, Eric Liddell és Harold Abrahams küzdelmeit mutatja be – a misszionárius Eric Istenért fut, a zsidó Harold pedig a származásáért. A két fiú közötti izgalmas csatározás végkimenetelét kár lenne lelőni, tessék csak megtekinteni a művet. Egy tökéletesen összerakott, szórakoztató filmről beszélünk, Vangelis filmzenéje pedig csak hab a tortán.

 

2. Jég veled!

Jamaicai bobcsapat (1988, Calgary)

The Truth Behind the Jamaican Bobsled Team – The Yale Review of  International Studies 

Az aranyos családi film ugyan egy szépen kiszínezett változata a valós cselekményeknek, azonban még így is egy érdekes sztori történt meg az 1988-as téli olimpián (nem is beszélve a következő filmről.) Jamaicáról minden eszünkbe juthat, de semmi téli, az egyszer biztos. Néhány helyi viszont gondolt egyet és megvalósította az elképzelhetetlent: elvitte a szigetország szellemét a fagyos Kanadába. Plusz érdekesség: a film karaktereit valós személyekről mintázták, a műben azonban teljesen más neveket kaptak – ezzel is megelőzve bármilyen, ferdítésből kialakuló vitát.

 

3. Eddie, a sas

Michael Edwards - síugrás (1988, Calgary)

Eddie 'the Eagle' Edwards offers to ski jump for biopic - BBC News 

A jamaicaiakhoz hasonlóan, az esélytelenek nyugalmával indulhatott (szintén) 1988-ban Michael „Eddie” Edwards, becenevén a Sas, Kanada közönség kedvence (ez a Calgary hemzseg az érdekes sztoriktól). Eddie először lesikló volt, de síugrásban sokkal nagyobb esélye volt kijutni az olimpiára, mivel nem volt brit versenytársa. Rosszul látott (vastag szemüvege folyton bepárásodott), túlsúlyos volt és a felszerelése sem illett rá – nem jó esélyek... Mégis kijutott, és habár utolsóként végzett, neve örökre fennmaradt, mint az az igazi olimpikon, aki amatőrként önmaga legjobb teljesítményét akarja kihozni önmagából, fittyet hányva mindenfajta külső körülményre.

 

4. Én, Tonya

Tonya Harding - műkorcsolya (1992, Albertville; 1994, Lillehammer)

 Tonya Harding and Nancy Kerrigan: Where They Are Now | Time

Tonya Harding sajnos nem az olimpiai szerepléseiről, hanem a Nancy Kerriganhez köthető botrányáról lett ismert az utókor számára: felbérelt (valóban?) egy férfit, hogy állítsa el az útból (vélt vagy valós, ki tudja) legnagyobb vetélytársát. A „merénylet” megtörtént, ám nem hozta meg a várt eredményeket: Kerrigan ezüstérmes lett az olimpián, Tonya pedig csak nyolcadik. A film emellett főként a szülői terror következményeit mutatja be, s azt a hátborzongató családi "miliőt", amelyet Tonyának mind gyerek, mind felnőttkorában el kellett szenvednie. A film után nem tudjuk szívből utálni ezt a szegény, kissé bolond lányt.

 

5. Csoda a jégen

Amerikai férfi jégkorong-válogatott (1980, Lake Placid)

 1980 Olympic Hockey Team USA Roster

1980-ban a teljesen esélytelennek (néhány fogadóiroda 1000-szeresen pénzt fizetett a végső győzelmükre) tartott amerikai hokicsapat nyerte az olimpiai aranyat – mindezt a legyőzhetetlennek tartott Szovjetunió legyőzésével. A szovjetek 1964 óta minden olimpiát megnyerték (és persze 1980 után is a következő 3-at, az 1992-eset már Egyesített Csapat névvel), így toronymagas esélyesnek számítottak a végső győzelemre. Azonban az amerikai szövetségi kapitány, Herb Brooks módszereinek köszönhetően a főként amatőr egyetemistákból álló csapat véghez vitte a lehetetlent, amelyet azóta is csodaként emlegetnek a világon. A világhírű edzőt Kurt Russell alakítja a filmben.

 

6. München

(1972, München)

Brutális kivégzések az olimpián – A müncheni túszdráma története - WMN

A film, amely jócskán kilóg az eddigiek sorából: Steven Spielberg hosszú filmje nem a müncheni olimpiai játékokra, hanem az ott történt tragédiára és annak utóéletére fókuszál. 1972. szeptember 5-én a Fekete szeptember elnevezésű palesztin szervezet megtámadta az izraeli sportcsapat 11 olimpikonját. Az órákig eltartó és számos baklövéssel járó túszdrámában végül mind a 11 sportoló életét vesztette. Spielberg filmje jórészt az izraeliek megtorlását mutatja be, Eric Banával és Daniel Craiggel a főbb szerepekben.

 

7. Richard Jewell balladája

(1996, Atlanta)

 The Story of Security Guard Richard Jewell - Biography

Az előző filmhez hasonlóan, Clint Eastwood mozija sem a sporteseményekre koncentrál, hanem egy másik merényletre: 1996. július 27-én bomba robbant egy koncert közben, az atlantai nyári olimpiai egyik központi parkjában. Ugyan volt halálos áldozat és rengeteg sérült, egyöntetű vélemények alapján ez a szám sokkal magasabb lett volna, ha az éppen ott tartózkodó biztonsági őr, Richard Jewell nem hívja fel kollégái figyelmét egy különös csomagra. Így viszont még idejében ki tudták üríteni a területet és hős lett Richardból… Egészen addig, amíg a média meg nem neszelte a botrány szagot, és a nézettség/olvasottság érdekében nem etetik be az embereket, hogy Jewellnek köze volt a merénylethez, mi több, ő helyezte el a bombát, hogy később megtalálhassa, s ezáltal hőssé váljon. Mit tehet ilyenkor az ember? A film Richard küzdelmét mutatja be egy arctalan ellenséggel.

süti beállítások módosítása