Így jártam a gluténnel
Így jártam a gluténnel

Gluten-Free-Image.jpgEzt a témát azért nem tartom magamban, mert szerintem nagyon tanulságos. Én 100%-osan meg voltam győződve róla 27 éves koromig, hogy nem lehetek cöliákiás, hisz senki nem az a családban, de még I-es típusú cukorbetegség sem ütötte fel a fejét (ez azért fontos, mert ezt a két autoimmunbetegséget ugyanazon gén örökíti, így I-es típusú cukorbeteg gyermeke lehet cöliákiás és fordítva). Azonban valami nem stimmelt nálam a harmadik gyermekem születése, majd a ...

Újra itt...
Újra itt...

miteszikanya.pngA blog egy pár éve nem frissült. Ennek igen sok és szerteágazó oka volt .Többek között volt és van itt rész- majd teljesmunkaidős állás, második, majd aztán harmadik gyerek, COVID, költözés, kertészkedés, őstermelősdi, vállalkozósdi, gluténérzékenység, kapunyitási pánik, imposztor szindróma és stb… Bár az eddigi témám leginkább a terhesség alatti egészséges táplálkozás volt, és nem szűntem meg szeretni és kutatni ezt a témát, most mégis másra ...

Égjen a zsír! Viszont ezektől az ételektől nem fog
Égjen a zsír! Viszont ezektől az ételektől nem fog

zsiregetoetelek_miteszikanya_1.jpgZsírégető ételek? 

A minap futottam bele az egyik képmegosztó weboldalon a zsírégető ételek kategóriájába. Ezek a címszavak cikáztak a szemem előtt: 

“Idd magad soványra!”

“Chia mag+citrom+méz=leadhatsz 40 kilót is”

“9 étel amitől felgyorsul az anyagcseréd”

“Detox víz”

“Őrülten olvadnak le a kilók, ha ezt eszed…”

És még sorolhatnám. De találtam egy listát is a képek között, miszerint a 

  • káposzta
  • ...
A vajról szakszerűen
A vajról szakszerűen

bake-599521_1920.jpgM ár volt szó róla egy  korábbi cikkben , hogy az állati és növényi eredetű zsírok között mi az alapvető különbség. Most beszéljünk egy kicsit konkrétabban az állati eredetű zsírokról. Kifejezetten a vaj kapna ebben a cikkben nagyobb szerepet. Nagyon kérdéses ugyanis a megítélése, és sokan támadják, de még egyszer ugyanennyien állnak ki mellette. 

 

Vaj

Talán annyit mindenki tud a vajról, hogy tehéntejből készül (már, ami a boltokban kapható ...

Koleszterin – Étrendi kihívás, vagy csak a gyógyszer segíthet?
Koleszterin – Étrendi kihívás, vagy csak a gyógyszer segíthet?

koleszterinbomba_miteszikanya.jpgA koleszterinszint befolyásolása

A koleszterinről, HDL és LDL lipoporteinkeről már elmélkedtünk az  előző cikkben . Amit fontos megérteni belőle, hogy a koleszterin egy igencsak szükséges anyag a szervezetünkben. Ha nem juttatunk be táplálkozás útján koleszterint, akkor is elő fogja állítani a szervezetünk, mert KELL. Akkor mégis mi ez a nagy koleszterin mizéria? Miért akarja minden orvos csökkenteni a koleszterint? Kedvenc hasonlatommal élve, mert a ...

Amit a koleszterinről tudni akartál
Amit a koleszterinről tudni akartál

koleszterin-tojas.jpgBeszéljünk egy kicsit a  koleszterinről . Nagyon felkapott téma, ugyanis pár év leforgása alatt jelentősen csökkentették a laboreredmények határszámait. Így fordulhatott elő, hogy ha valakinek 10 éve ugyanazon összkoleszterin értéke nem volt csillagos laborparaméter, ma már átugrott a közepes rizikójú kategóriába. Sokak emiatt  nem is veszik tudomásul az orvos gyógyszeres vagy étrendi javaslatát , ami  nagy hiba , és később komoly gondot jelenthet…

...

Gondolnád, melyik a legfontosabb vitaminunk?
Gondolnád, melyik a legfontosabb vitaminunk?

d-vitamin.jpg

Az utóbbi években nem hiába felkapott téma a D-vitamin pótlás, hiszen tudjuk, hogy számos egészségügyi előnnyel jár, ha elegendő mennyiségben áll szervezetünk rendelkezésére. Magyarország lakosságának 95%-a azonban D-vitamin hiányos, melyre már a hazai 2013-as D-vitamin konszenzus is felhívta a figyelmet. Ennek ellenére sajnos a D-vitamin pótlás még mindig nem eléggé elterjedt.

A D-vitamin egy szteránvázas vegyület, a máj előanyagát, a még nem aktív ...

Növényi vagy állati? Ez itt a kérdés…
Növényi vagy állati? Ez itt a kérdés…

egeszseges_taplalkozas_koleszterin.jpgAhogy arra próbáltam rávezetni az  előző cikkben  az olvasót, a boszorkányégetés a táplálkozás területén általában nem vezet jóra. Nem üldözünk, de nem is emelünk piedesztálra élelmiszereket a modern tudományos álláspont szerint. Mértéket tartunk, és egyensúlyt. Természetesen vannak az egészséges(ebb) élelmiszerek, melyeknek gyakrabban kell(ene) megjelenni étrendünkben. És vannak a kevésbé egészségesek, ezekből kevesebbet, ritkábban fogyasszunk. 

...
Szükségünk van zsiradékokra?
Szükségünk van zsiradékokra?

zsiradek.jpgNéhány gondolat arról, miért és miről írok?

A táplálkozás körül az internet jóvoltából felrobbant a világ. Folyamatosan megy a vita a hivatalos táplálkozási ajánlások és a divatdiéták között, a szakemberek és a magukat táplálkozási gurunak kikiáltók között. Egyre másra bukkanak fel csoda diéták, elfeledett vagy újonnan felfedezett szuperélelmiszerek, valamint déd- és ükszüleink módszerei élik reneszánszukat.

Sokaknak van egy jól bevált ...

Mennyire egészséges a strandkaja?
Mennyire egészséges a strandkaja?

Dietetikusként elmondhatnám, hogy én aztán az egészséges kismamák mintapéldánya vagyok, hisz pontosan tudom mit, mikor és mennyit lehet/szabad/kell enni. De, hogy teljesen őszinte legyek, bár igyekszem a lehető legjobb és legtáplálóbb ételek közül választani, nem mindig sikerül úgy szerveznem a napjaimat, hogy mindig friss, zöldséges lasagne várjon az asztalon. Főleg nem nyáron, amikor a balatoni nyaralás alatt bizony lehetőségem sem volt a szálláshelyen ...

Többet szeretnél tudni? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Mit eszik Anya?

Üdvözöllek a blogon! Dietetikusként azzal a céllal kezdtem neki ennek a blognak, hogy hiteles, tudományos alapokon nyugvó, de mindenki számára könnyen érthető és elsajátítható információkat, tippeket adhassák át. Három gyermekes anyaként pedig az a célom, hogy segítsek sorstársaimon :)

Friss topikok

süti beállítások módosítása