IngatlanAngyal

Illetékmentesség, ami elvileg jár, gyakorlatilag nem (biztos) 

Mire vigyázz, amikor építési telket veszel?

2022. november 12. - M Éva

Ha építési telket tervezel venni, akkor ezt a cikket figyelmesen olvasd el! Nehogy pórul járj, mint mások! Különösen akkor húsbavágó ez a tudás, ha azért veszed a telket (mily meglepő!), hogy házat építs rajta. 

telek-_illetekmentesseg.jpg

Nézzük a mesét, ami megtörtént eset, és mint utólag kiderült, nem egyedi! A beazonosíthatóság elkerülése érdekében a nevet, helyszínt megváltoztattam.

Egyszer volt, hol nem volt...

Hősünk, László beépítetlen telket vásárolt egy alföldi településen. Élete álmát, saját családi házát tervezte ott felépíteni. László alapos ember, ezért, mielőtt a vásárlást illetően meghozta volna döntését, mindennek alaposan utánanézett.  

1.) Először is az illetékmentességnek. Ahogy azt sokan tudják, amennyiben egy telken a vásárlástól számított négy éven belül házat építesz, akkor illetékmentességet kapsz, vagyis a 4 % vagyonszerzési illetéket nem kell megfizetned.
László ennek alaposan utána nézett a NAV 19. információs füzetében, mely a Visszterhes vagyonátruházási illetékről szól. Sőt, még az Illetéktörvény vonatkozó részeit is elolvasta. 

nav_illetekmentesseg_telek_epitesre_1.png

Forrás: NAV 19. Információs füzet

2.) Kiderítette, hogy a Helyi Építési Szabályzat szerint mi az építési övezeti besorolása az ingatlannak. Ez alapján megállapította, hogy a telken meg tudja építeni az elképzelései szerinti házat. De hősünk biztosra ment, és beszélt az építési hatóság illetékesével is, aki megerősítette László meglátásait.

3.) László azt is tudta, hogy nemcsak a helyi építési szabályzatra kell odafigyelnie, hanem a helyi Településképi Rendeletnek is utána nézett, amit telefonton a település jegyzőjével átbeszélt. Ez újabb megerősítést adott neki, hogy semmi akadálya, hogy elképzelése szerinti álom házát megépítse.

4.) A Földhivatal Online felületén letöltötte a tulajdoni lapot és ellenőrizte, hogy az ingatlan besorolása beépítetlen telek.

5.) Mivel egy párnégyzetméteres, lebontandó,  bódészerű képződmény volt a telken, a biztonság kedvéért ellenőrizte a földhivatali térképet is, ami egy teljesen üres telket mutatott, tehát nyoma sem volt semmiféle épületnek.

Mindezek után megvette a telket 10 millió forintért, és nyugodtan várta a NAV levelét az illeték kiszabásának felfüggesztéséről. Ehelyett legnagyobb döbbenetére olyan levelet kapott, hogy fizesse meg a 400.000 Ft illetéket. Az ok: a telken lévő bódészerű képződmény. A NAV szerint emiatt nem veheti igénybe az illetékmentességet.

Ezekután László hosszú levelezésbe kezdett a NAV-val. Azonban hiába érvelt, hogy az 1000 nm-es ingatlan egy beépítetlen telek, amint azt az ingatlanjogi dokumentumok bizonyítanak, a NAV tántoríthatatlan volt. Konzultált ügyvéddel is, aki megerősítette, hogy neki van igaza. A tulajdoni lapon szereplő megnevezés (itt: beépítetlen telek) és a térkép a meghatározó, nem pedig az, hogy van valamilyen felépítmény a telken.

Mikor László megemlítette az ügyintézőnek, hogy ügyvéddel is beszélt, aki szerint neki van igaza, és gondolkodik azon, hogy perre viszi a dolgot,  az ügyintézőnek véletlenül kicsúszott a száján: " nyugodtan pereljen, úgyis mi nyerünk másodfokon is". Ezen aztán elgondolkodott hősünk.

A mérleg egyik serpenyőjében van 400.000 Ft, amit ki kell fizetnie (amiból aztán épülhetnek stadionok stb.), a másik oldalon pedig ott van az élete, az ideje, az energiája és a perköltség. Jó eséllyel veszít, hiszen megmondta az ügyintéző... Úgy döntött, elengedi a dolgot. Cserében viszont megvan az a szabadsága, hogyha úgy hozza az élet, és mégsem építkezik vagy eladja a telket, akkor nem kell megfizetnie az illetéket büntetéssel megspékelve.

Tanulság tehát a következő. Ha telket veszel, amin építkezni akarsz ÉS igénybe akarod venni az illetékmentességet ÉS van valamilyen építmény, bódé stb. a telken, akkor ELŐBB BONTASD LE AZ ELADÓVAL és csak utána szerződj!

Mellesleg ez a NAV gyakorlat, amint fent leírtam, azon túl, hogy azt erősíti meg, hogy Magyarország tényleg nem jogállam, azt a fajta mérhetetlen igazságtalanságot is mutatja, hogy nem azt bünteti a hatóság, aki a hibát vétette, hanem az ártatlant. Hiszen valamikor valaki az ilyen esetekben engedély nélkül épített fel valamilyen kulipintyót, azaz házféleséget.

A mesének itt a vége. Nem is igazi mese, hiszen itt a sárkány legyőzte a legkisebb királyfit.

Lakásbérlés - a bérbeadók 7 főbűne

...amivel a bérbeadók megkeserítik a bérlők életét

Lakásbérlés kapcsán jellemzően arról lehet olvasni, hogy mennyi veszély leselkedik a bérbeadókra, mert a bérlők nem fizetnek, lepusztítják a lakást stb. Sajnos vannak ilyen esetek. Jó néhány bérbeadó tud szomorú történet mesélni. Vannak azonban olyan bérlők, akikkel nincsen probléma. Nekem is volt régebben lakásom kiadva, és soha semmi gond nem volt. Számos bérbeadó tudna beszámolni olyan bérlőkről, akikre jó szívvel emlékeznek vissza.

Most viszont vegyük górcső alá az érem másik oldalát! Konkrét tapasztalatok alapján nézzük meg, mik azok a dolgok, amikkel megkeserítik a bérbeadók a bérlők életét! Akinek nem inge, ne vegye magára! :-)

ingatlanpiac-lakasberles-berbeadok_7_fobune.jpg

1. főbűn: a közjegyzői költséget a bérlőkkel fizettetik ki


Mit gondolsz, kinek az érdekét szolgálja a közjegyzői kiköltözési nyilatkozat, amit a bérbeadók megkövetelnek a bérlőktől? Természetesen az ő érdeküket szolgálja! Akkor miért kéne a bérlőnek fizetni ezt a költséget? A korrekt bérbeadó tudja ezt, és nem is várja el, hogy a bérlő fizesse. Sokan viszont bérlési feltételnek szabják, hogy a közjegyzői munkadíjat, ami 50.000 Ft körül kezdődik erre a dokumentumra vonatkozólag, a bérlő fizesse ki. Jobb esetben a felét.

Amennyiben ingatlanoson keresztül történik a bérbeadás, az ingatlanos is megsúgja a bérlőnek, hogy ez bizony nem korrekt, és nem a bérlőnek kéne fizetnie közjegyzői kiköltözési nyilatkozat költségét, de ennél többet nem tesznek, hiszen ők így is, úgy is megkapják az egy havi bérleti díjat, amikor a bérlő aláírja a szerződést. 

2. főbűn: nem működnek a dolgok a lakásban


Bérbeadás előtt a bérbeadónak a lakásban mindent át kéne vizsgálni, ellenőrizni,hogy működik -e. Ha kell, akkor azokat megcsinálni, megjavíttatni mielőtt a bérlő birtokba veszi a lakást. Egy standard bérleti szerződésben ez benne is van, hogy a bérbeadó kötelessége gondoskodni arra, hogy a lakás felszerelései, gépei rendeltetésszerűen, balesetmentesen működjenek.

Nos, ez sokszor sajnos nem történik meg. Például csukódjanak az ajtók és ablakok, működjön a kazán, a radiátorok, és a redőnyöket lehessen rendeltetésszerűen használni. Lehetne folytatni még a sort.

Rengeteg olyan dolog van, ami nem derül ki a birtokbavételkor, hanem csak később, használat során. Például nyáron átvett lakásnál biztos,hogy nem derül ki, hogy a négy radiátorból kettő nem működik.Vagy ilyen a kazán éves átvizsgálási kötelezettsége. Olyan történetet is ismerek, hogy a bérlő bérbeadás előtt, a fűtési szezon elején rákérdezett, hogy ugye mire beköltözik, a bérbeadó megcsinálja a kazán átvizsgáltatását. A bérbeadó megígérte, majd később kiderült, hogy mégse és nem is volt hajlandó mulasztását pótolni. Később persze a bérleti időszakban a kazán elromlott, és a bérlőnek kellett rendelkezésre állni, takarítani a szerelő után.

Ez is olyan inkorrektség, amiért nyilván egy bérlő se fog felmondani, hiszen már becuccolt és sok energiát áldozott a költözésére.

Annyira jó lenne, ha a bérbeadók megértenék, hogy nemcsak a bérleti díjat kell bezsebelni, hanem kötelezettségeiket is teljesíteniük kellene. 

3. főbűn: nem tiszta a lakás


Hiába van benne a szerződésben, hogy a  bérbeadó tiszta állapotban kell átadja a lakást a bérlőnek, bizony a lakás sokszor nem tiszta, amikor a bérlő átveszi. Nincs hatalmas kosz, de nem is tiszta. Ha a mosogatógép büdös és a szűrő tele van ételmaradékkal, ha a sütőben ott van a sok odaégett maradvány, ha az ajtófélfáról súrolni kell a koszt, akkor az a lakás nem tiszta. Vagyis a bérlőnek ahhoz, hogy jól érezze magát, sokat kell suvickolnia a lakást. 

4. főbűn: készpénzben kérik a lakbért

 

A 21.század harmadik évtizedében nem átutalással vagy valamilyen digitális módon kérni a bérlőtől a havi bérleti díjat, bűn. És persze felmerül a kérdés, vajon miért nem akarja a bérbeadó, hogy nyoma maradjon annak, hogy 100-200-300 ezer forintot utaltak át neki havonta. Nem kell sok fantázia ahhoz, hogy arra gondoljunk, azért, mert a kedves bérbeadó nem fizet adót a bérleti díj után.

Ez a készpénzezés egyértelmű teher a bérlő számára. Először is fel kell venni a készpénzt. Azért ez sokaknak macera, hiszen a világ elment a bankkártyás irányba. Továbbá találkoznia kell, időpont egyeztetés. Az emberek nagy részének sok a dolga, nem hiányoznak a felesleges körök. De hát ezt is le kell nyelni a bérlőnek, mert az a bérbeadó, aki aki adót csal, az nem hajlandó átutalásos fizetésben megállapodni.

És mielőtt rávágná valaki, hogy, ilyenkor más lakást kell választani, sajnos ez nem ilyen egyszerű. A kínálat minősége sajnos meglehetősen szánalmas, és ha egyébként megfelelő egy lakás, akkor sajnos kénytelen az ember elfogadni a készpénzes fizetést. 

5. főbűn: lopják a bérlő idejét


Ha a lakás berendezéseinek a javításait a bérbeadó nem a birtokbaadás előtt intézi el, hanem csak akkor, amikor a bérlő kifogást emel (pl. kiderül októberben, hogy nem működik a radiátor), akkor a bérlő kénytelen elviselni a mesteremberekkel járó ügyintézést, a kosz eltakarítását stb. Nem arról beszélek, ha valami a bérlés alatt romlik el, hanem arról, amiről már a bérlés előtt lehetett tudni, hogy nincs rendben.

Szintén érdekes eset, amikor a bérbeadó a szerződés időtartama alatt találja, hogy például klímát szereltet. Nyilván a bérlő érdeke, hogy legyen klíma, ezért belegyezik, csak hát így a bérbeadó megússza a koszt, a takarítást. A szereléssel kapcsolatos idő és energiaveszteséget áthárítja a bérlőre.Mindeközben szedi a bérleti díjat. Ügyes.

További "időlopás", amikor a bérbeadó, akinek egyébként esze ágába sincs eladni a bérbeadás tárgyául szolgáló ingatlant, mégis megmutatja egy vagy több érdeklődőnek a lakást.Joga van hozzá, mivel ezt beletették a szerződésbe, a bérlő kénytelen ezt elviselni.Mivel biztosította a bérlőt, hogy neki esze ágában sincs eladni a lakást, ő aláírta. 

6. főbűn: nem mondanak igazat a lakással kapcsolatban

 
Vannak olyan dolgok, amik nem kerülnek bele a szerződésbe, de fontosak a bérbeadónak, mivel a lakhatási körülményeit vagy a költségeket jelentősen befolyásolja. Az alapos bérlő ezeket megkérdezi, és a bérbeadó válaszol. Nos,sajnos ezek a válaszok sokszor finoman szólva sem felelnek meg a valóságnak.

Nézzünk néhány példát!

Bérlő kérdése: Mennyi a fűtési költség?
Bérbeadó válasza:  Nagyon kevés, soha nem több 10.000 Ft-nál?
Valóság, ami a bérlés ideje alatt kiderül: téli hónapokban 20.000 Ft-os számla (úgy, hogy éjszaka nem fűt a bérlő)

Bérlő kérdése: Mennyire csendes a lakás a többi lakó szempontjából?
Bérbeadó válasza:  Nagyon csendes. Az egyetlen mellette lévő lakásnál főfal van, nem hallatszik semmi.
Valóság, ami a bérlés ideje alatt kiderül: A szomszéd lakásból még a beszélgetés is hallatszik, nem beszélve a szomszéd szexuális életéről. A második emeleti lakásban hallatszik a földszinti lakásból a gyerekek szaladgálása és sírása. A bejárati ajtó annyira gyenge, hogy mindent lehet hallani a lépcsőházból stb.

Az is "érdekes", amikor a bérlés alatt a bérbeadó véletlenül elszólja magát és közli a bérlővel, hogy ja, ebben a házban mindig voltak bolondok. És történetesen ezek a bolondok sok kellemetlenséget okoznak a bérlőnek.Csak hát ez az információt elhallgatták előle. 

7. főbűn:  a felújítási alapot a bérlőkkel fizettetik meg


Társasházi lakások esetén a közös költséget a bérbeadók a bérlőkkel fizettetik meg. Csakhogy a közös költség több elemből épül fel. Jogos, hogy a bérlőnek kell fizetni a lakás használatával kapcsolatos részt. Viszont a közös költség egyik része a felújítási alapba megy. Társasházanként változó, hogy ez mekkora összeg. Akármekkora része is ez a közös költségnek, nem korrekt ezt a bérlővel fizettetni, hiszen mi köze van a bérlőnek a társasház jövőbeli beruházásaihoz. Ez elsősorban a bérbeadó érdekeit képviseli hosszú távon.

A gyakorlatban a bérbeadók szinte kivétel nélkül a bérlővel fizettetik meg ezt a felújítási alapba menő közös költségi részt is. Szokássá vált ez a hazai lakásbérlési piacon, ezért mindenki így csinálja. Jó lenne, ha a bérlők fellázadnának és nem fizetnék ezt a részt.

............................

Magyarországon sajnos nincsen meg sem a jogi, sem az intézményi háttere (pl. a bérlőknek nincsen érdekvédelmi szervezete) annak, hogy a lakásbérleti piaci normálisan működjön. Igaziból csak az egyén felelősségén múlik, mennyire korrektül jár el. Ha olyan a bérbeadó, akkor bizony a fenti bűnlistából többet is elkövet. És teheti ezt büntetlenül. Hiszen, ha a bérlő aláírta a határozott idejű szerződést, akkor nem tud abból kiugrani (csak ha vállalja a jellemzően 2 havi kaució elvesztését), hiába érik ilyen-olyan kellemetlenségek, melyek a bérbeadó inkorrektségének vagy  kötelezettség szegésének a következménye. Mellesleg minden egyes költözés komoly idő-, energia- és pénzveszteség, amit a bérlőnek mérlegelnie kell mielőtt tovább lép. Így a határozatlan idejű szerződés esetén is sokáig tűr.

Kép forrása: pexels.com

...........................

Ha ingatlan eladás érdekel, akkor itt olvashatsz az IngatlanAngyal szolgáltatásairól.

 

Szabadulj meg a kacatoktól, és érezd magad jobban!

A selejtezés, lomtalanítás és rendrakás örömei

Tele vagyunk kacatokkal. Toljuk őket a lakásunkban jobbról balra, aztán balról jobbra. Hallgatva a nagy svéd bútoráruház hívogató szavára, újabb és újabb fantasztikus tárolási eszközöket veszünk, remélve, hogy az megoldja a problémánkat. Nem fogja. Padlások, pincék tele a kacatokkal. Sőt, ennél még elrettentőbb, rengeteg lakás, nyaraló is tele van felesleges bútorokkal, holmikkal, és otthon helyett bútorraktárként, lomtelepként funkcionálnak. Lehetne ezt másképp is csinálni. Hogyan? Ez a cikk erről szól.

szabadulj_meg_a_kacatoktol_1.png

Hogyan kezdődött nálam?


Családi tragédia miatt el kellett adnom magunknak tervezett szép, különleges, fagerendás  házunkat. Kisfiammal akkor már nem ott éltünk. Miközben a home staging elveknek megfelelően készítettem fel ingatlanunkat eladásra, majd el is adtam, egy 250 négyzetméteres  teljesen berendezett ház bútorait, tárgyait, az ott tartott holmikat kellett felszámolni. Valamit kellett kezdeni velük!

Hogy mit is csináljak, magamnak találtam ki, és elindultam azon az úton, amit egyszerűsítésnek vagy minimalizmusnak szoktam hívni. Birtoklás helyett elengedés. Szembe menve korunk fogyasztói társadalmának nyomásával és elvárásaival.

Selejtezéssel kellett kezdenem. Saját módszertanom segítségével már több ingatlan eladásomnál alkalmaztam ezt a módszert, és ez a hozzáállás része már a mindennapjaimnak,mert ez egy értékrendről szól. Arról, hogy próbáljunk meg fenntartható módon élni. A nagy szavakat le lehet hozni a mindennapok szintjére.

Mi ennek a lényege?

  • A számomra feleslegessé vált tárgyakat, bútorokat, holmikat nem tárolom, nem rakom a pincébe, padlásra, hanem megpróbálok újrafelhasználható módon megválni tőlük, úgy, hogy az ne szennyezze a környezetet: eladományozom, elajándékozom vagy eladom
  • Csak azt dobom ki, ami nem esik egyik fenti kategóriába se. De ezt a hulladékot, szemetet is a szelektív szemétgyűjtés elvei szerint.
  • Csak olyat adományozok, amit gusztusos, tiszta, esztétikus, használható.
  • Fontos az adományozás kultúrája.
  • Csak akkor veszek egy darab ruhát, ha minimum kettőt elajándékoztam.
  • Időről-időre górcső alá veszem a környezetem tárgyait, és ha azt látom, hogy több éve nem vettem kézbe, akkor megválok tőle.
  • Ez tudatosságot igényel, meghatározza vásárlási döntéseimet.
  • Folyamat, nincs vége és egyúttal tanulás.

Jó sok dolgot (ingóságot és ingatlant)  felszámoltam, elengedtem az elmúlt öt évben, és nagyon jó érzéssel tölt el, hogy mennyi tárgy nélkül megyek tovább az életben. Egyszerűbben, könnyebben.

Erre ráerősített, hogy időközben két évet Dániában éltem, és ott megtapasztalhattam, hogy cseppet sem hiányoztak itthon hátrahagyott javaim. Ez az időszak bebizonyította, ha lettek volna kétségeim, hogy lényeges kevesebb tárggyal a környezetünkben is boldogok tudunk lenni, sőt könnyebbé válik minden.

A mindennapokban is meg lehet világosodni, és neki lehet állni a selejtezésnek, a kacatoktól való megszabadulásnak, de a többség akkor szembesül ezzel, amikor költöznie kell, amikor ingatlanát adja el. Honlapomon több praktikus tanácsot olvashatsz arról, hogyan selejtezzél ingatlan eladáskor vagy ami még nehezebb érzelmileg, örökölt ingatlan eladásakor

2020-ban elkezdtem önkéntes munkát végezni az Adománytaxinál. Az Adománytaxi nagyszerű lehetőség a budapestiek számára, hogy fenntartható módon tudjanak megválni a számukra már felesleges, de mások számára értékes tárgyaiktól. Házhoz megyünk hónapról hónapra és begyűjtjük az adományokat, melyek aztán a rászorultakhoz jutnak.

ingatlan-eladasi-tanacsadas-2.jpg

Forrás: Saját tulajdonú fotó
Fotós: Jurassza Zsófia

Mozgalmak a világban:
The Minimalists, Marie Kondo és a svéd haláltakarítás


Miután 2015-ben elkezdtem eszerint élni, és haladtam ezen az úton, egyre többet és többet elengedve az életemből, érdekes módon "szembejöttek" velem olyan, nevezzük mozgalmaknak, amelyek hasonló dolgokat vallanak, amiket magamnak összeraktam. Megerősítettek, és árnyalták, gazdagították azt a módszert, amit kitaláltam magamnak. 

The Minimalists: Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus, amerikaiak

Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus már több mint 20 millió embernek segítettek, hogy jelentőségteljes életet éljenek, kevesebb holmival körülvéve. Hírleveleikkel,heti podcastjukkal mutatnak utat olvasóiknak.

Joshua akkor világosodott meg, amikor az elhunyt édesanyja után maradt tárgyak között próbált átevickélni egy olyan életbe, ahol az anyja emlékét úgy tudja megőrizni, hogy a dolgaitól megválik.

the-minimalists.jpeg             Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus
            Forrás: theminimalists.com

Marie Kondo vagy ahogy márka lett belőle KonMari, a japán vonal

A rendrakás nagyasszonya. Aki a selejtezés és rendrakás témájában még kezdő, érdemes KonMari  Rend a lelke mindennek című könyvét elolvasnia. Marie Kondó fontos állítása, hogy nem a tárolást kell mesterfokra emelni. Mindazonáltal a fenntarthatóságot hiányolom koncepciójából.

konmari_marie-kondo_portrait_1.jpg

Marie Kondo
Forrás: konmari.com

Margareta Magnusson, a svéd haláltakarítás

Margareta Magnusson könyve nagy botrányt kavar. Bevallom, nem értem, miért. Őszinte, egyenes és praktikus, amit ez az idős svéd hölgy mond. Ráadásul sok helyen a könyvben meg is nevetteti olvasóit. Képmutatás helyett pragmatikusan áll a kérdéshez.

Könyvének angol címe The Gentle Art of Swedish Death Cleaning  vagyis magyarul A svéd haláltakarítás kíméletes művészete. A magyar cím óvatoskodóan fogalmazódott meg: Végső rendrakás svéd módra. "A végső rendrakás annyira fontos, hogy szeretnék mindent elmondani róla. Remélem, szolgálhatok néhány tanáccsal, hiszen ezzel a feladattal előbb-utóbb valamennyiünknek szembe kell néznünk. Ha szeretnénk megkímélni szeretteink drága idejét a halálunk után, akkor ezt meg kell tennünk." - vall a szerző művéről. 

Van egy kedves, közel 90 éves barátnőm. Nála látom jó néhány éve már ezt a haláltakarítást, miközben sose olvasott Margareta Magnussonról. Magának találta ki, legalább 10 éve.

margareta_magnusson.jpg

Margareta Magnusson
Forrás: thelocal.se

A fenti három irányzat és álláspont csupán példák. Rengeteg egyéb lomtalanításra, rendcsinálásra ösztönző programot, tanácsadást és weboldalt, blogot lehet találni. Ezek jó inspirációt jelentenek. Aztán mindenki válassza ki a számára szimpatikusat, majd alakítsa ki a saját nézőpontját és stílusát!

Miért őrizget az ember kacatokat?


Ennek sok oka van. Nézzük a legfontosabbakat! A feng shui képviselői szerint a lomok, kacatok csupán a gondok fizikai oldalát jelentik. Mélyről ered a felesleges dolgok felhalmozására való hajlam.

1.) Jó lesz még valamire
Az ember a kacatokat általában a szükségesség ábrándja miatt gyűjtögeti.

2.) Az azonosság
Amiért az emberek zöme kötődik a holmijaihoz. Az a hit, hogy az azonosságuk összefügg a tárgyaikkal.

3.) A társadalmi helyzet
Sokan a gyarapodás látszatát akarják fenntartani, pedig az önbecsülés szintjének emelésére sohasem lesz alkalmas semmilyen drága kacat.

4.) A biztonság
A birtoklás biztonságérzetet ad. A hirdetések szándékosan építenek erre az emberi alapbeállítottságra. Ha nem birtokolsz valami, kevesebbnek fogod érezni magadat - nyomnak ezek az üzenetek.
Minden arról szólj: vásárolj, vásárolj, vásárolj.

5.) A ragaszkodás
A tárgyak iránti ragaszkodás és a birtoklási vágy közvetlenül az egóból ered. Felismerés kérdése, hogy boldogságunk nem függhet a dolgok birtoklásától.

6.) Örökletes lomdédelgető-kór
Mert vannak, akik ezt öröklik...

7.) Zsugoriság
Vannak, akik pazarlásnak élik meg, hogy megszabaduljanak bármitől, amit nem használtak ki teljesen.

8.) Kényszeres rendetlenség
Itt már valószínűleg csak szakember segíthet.

Az alábbi fotón az látható, amikor 2016-ban sikerült rávennem budai társasházunkban lakótársainkat, hogy az éves lomtalanítás alkalmával a közös tárolót, ami csurig volt lomokkal, kiürítsük. Ez a fotó a lomok mindössze egy részét mutatja. Kiderült, hogy az ott tárolt holmik nagy része nem tartozott egyik jelenlegi lakóhoz sem. Ugyanis amikor valaki elköltözött a házból története 40 éve alatt, a távozók nagy része elegánsan elfelejtkezett lomjairól.

lomtalanitas.jpg

Miért szabaduljunk meg a kacatoktól?


Ha nagyon tömören akarjuk összefoglalni, akkor azt mondhatjuk, sok kutatás által alátámasztva, hogy a sok lom emeli stressz-szintünket  és csökkenti hatékonyságunkat. A feng shui koncepciójában a hulladék, a lom, a fölösleges, idegen anyag rabul ejti az energiát.

A teljesség igénye nélkül, íme néhány indok, miért szabaduljunk meg kacatainktól.

1.) A szemét jelenléte fárasztó és lehangoló
A felesleges holmik halmozói azt állítják, nincs energiájuk a takarításra. Állandóan fáradtak. A kacataik, lomjaik körül megrekedt energia valóban fáradtságot és levertséget okoz.

2.) A múltban tart
Ha minden hely betelt a felesleges holmikkal, akkor nincs mód bármi újat befogadni. Ekkor a gondolataink szintén megrekednek a múltban, belesüppednek a régi gondokba. Engedjük, hát távozni a múltat!

3.) Zavart okoz
Amíg rendetlenségben és kacatok tömege között lakunk, lehetetlen világosan átlátni életünk célját. Miután eltakarítjuk ezeket az utunkból, tisztábban gondolkodunk és könnyebben  határozzuk el magunkat bármi újra.

4.) Röstellkedésre késztet
Eljön az a pillanat, amikor valakinek a lakása olyan koszos és rendetlen, hogy röstell embereket meghívni, vagy pánikba esik, ha valaki bejelentés nélkül érkezik. A lomok között csak egyedül lehet meglenni.

5.) A lomok megrekesztik az életet

6.) A rendetlenség lehangoló

7.) A lomgyűjtés tompítja az életöröm képességét
A lom ugyanúgy lehangolja az otthon alaphangulatát és légkörét, miként az élet életvezetésének képességét.

8.) A lomok sokba kerülnek
Vajon mennyibe kerül a lomok tárolása? Ki lehet számolni. Becsüld meg, hogy otthonodban, minden egyes helyiségben a térnek hány százalékát teszik ki a ritkán vagy soha nem használt tárgyak. Őszintén vegyed bele mindazokat a tárgyakat, amiket nem szeretsz vagy nem használtad az utóbbi években! Ezzel a számolással ki tudod használni, hogy havonta, évente mennyi pénzt dobsz ki a kacatok tárolására, még akkor is,ha ezt nem érzed, mert nem fizetsz ki tényleges számlát, viszont láthatatlanul mégis csak van "tárolási költséged".

Például egy nem lakott, hanem lomokkal tele lévő lakást, ha ki lehetne adni pl. havonta 150.000 Ft-ért, akkor 10 év alatt számold ki, mekkora veszteséget okoztál magadnak. Megéri?
 

Na, de akkor mit tegyünk?


Hát szabadulj meg a kacatoktól! Kezdd el még ma!

Bízom benne, hogy mire idáig jutsz az olvasásban, látni fogod, miért jó nekiállni a selejtezésnek, a rendrakásnak, elengedve sok-sok tárgyat magad körül.

Rengeteg hasznos tipp, tanács elérhető, ha kiindulási pontot keresel, akár a fenti három kiemelt honlapon, akár ingatlan eladás kapcsán az én honlapomon is. Az angolul tudóknak ajánlom még Karen Kingston honlapját, aki ennek a témának a specialistája, feng shui szakértő.

A környezetemben láttam, hogyan kaptak kedvet barátaim tőlem a selejtezéshez, a kacatoktól való megszabaduláshoz. Megkönnyebbülés lesz a jutalmad.

Láthatatlanul vagy láthatóan költséggel és anyagi veszteséggel jár a kacatok tárolása, nem beszélve életünkre és egészségünkre történő negatív kihatására. Nem érdemes időt, energiát és pénzt szánni a sosem használt holmik, kacatok tárolására, amelyekkel később csak gondod lesz.

Szabadulj meg a kacatoktól, és meglátod, jobban fogod érezni magad!

Ha a rendcsináláson túl ingatlan eladásban is érdekelt vagy, akkor itt kaphatsz rendszeresen tippeket, tanácsokat, hasznos tartalmakat az ingatlan eladással kapcsolatban.

Forrás: A fenti blogbejegyzés Miért szabaduljunk meg..? és Miért őrizget...? részeinek megírásához felhasználtam Karen Kingston Rend a lelke mindennek című könyvét.

Hogyan bérelj lakást 2020 nyarán? 11 hasznos tanács

Bár bizonyos dolgok fejlődtek a hazai lakásbérleti piacon az elmúlt években, sok minden még kívánnivalót hagy maga után. A professzionális piac feltételei, azaz a jogszabályi és intézményi háttér nagyon hiányos. Ha lakásbérlésről van szó, akkor a cikkek és óvó tanácsok az esetek nagy részében a bérbeadóknak szólnak, és az ő szempontjukból fogalmazódnak meg. Hogy egy lépést tegyek az egyensúly felé, ebben a posztban a bérlők nézőpontját mutatom meg. Összeszedtem azokat a hasznos tudnivalókat, amelyeket, ha követ egy bérlő, akkor könnyebben találja meg bérelendő lakását, és a bérleti viszonnyal kevesebb kockázatot vállal.

Milyen most a lakásbérleti piac?

Az elmúlt években a magyar fizetésekhez képest egyre feljebb és feljebb emelkedtek, különösen Budapesten a lakásbérleti díjak. A bérlők jellemzően kiszolgáltatott helyzetben voltak ebben a helyzetben.

A koronavírus és az Airbnb szabályozás azonban sokat mindent megváltoztat, és többek között jelentős kihatással vannak a lakásbérleti piacra is. Ez a pillanat lehetőség, hogy a bérlők pozíciója erősödjön, és jobban ki tudjanak állni érdekeikért.

Sok cikkben olvashattunk arról, hogy mennyivel csökkentek a bérleti díjak:

"Az egész világot felforgató koronavírus az albérletek áraira is hatással van: mivel elmaradtak a turisták, azok közül, akik eddig rövid távra adták ki lakásukat, néhányan áttértek a hosszú távú bérleti piacra. Ez azt eredményezte, hogy nagyobb lett a kínálat, a bérlők jobb alkupozícióba kerültek mind az árat, mind pedig a minőséget illetően. Sok belvárosi lakás bérleti díja a 100 ezer forintos lélektani határ alá esett, ami az elmúlt években elképzelhetetlen volt. A járvány előtt még egy kevésbé előnyös adottságú szuterén garzont is ki lehetett adni 100 ezerért, most 80 ezerért kínálják a bútorozott, felújított, földszinti kis lakásokat. A nagyobb ingatlanoknál még nagyobb a visszaesés – derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből."

Forrás: hvg.hu

Az új helyzetben vélhetően a bérbeadók jobban megbecsülnek egy megbízható, szerződésszerűen teljesítő bérlőt, aki gondos az ingatlannal kapcsolatban. Talán azt is kiszámolják, hogy ha csökkentik a bérleti díjat, és ezáltal azonnal kiadják a lakást, azzal sokkal jobban járnak, mintha pl. kitartják az eredeti, mondjuk év eleji árukat, cserében viszont hónapokig nem tudják kiadni.

Az ingatlan.com aug.13-i adatai szerint Magyarországon jelenleg összesen 18.649 kiadó lakás van,  Budapesten pedig 13.232, vagyis a teljes kínálat 71%-a a fővárosban található.

lakasberles.jpg   Forrás: pixabay.com

11 tipp a bérlőknek

1. Elvárások és anyagi háttér tisztázása

Mindenek előtt jól gondold végig, milyen lakásra van szükséged, tisztázzad saját magaddal a szempontjaidat! Például melyek városrészben szeretnél élni? Kertvárosban vagy a belvárosban? Csendre vagy nyüzsgésre vágysz?

Az igényeiden túl alaposan számoljad át a költségvetésedet! Csak addig nyújtózkodj, ameddig a takaród tart! Nézd meg, hogy a havi jövedelmedből mekkora lakbért tudsz biztonságosan vállalni.

2. Időt igényel

Szánjál időt a keresésre! Akármilyen evidenciának számít, sokan azt gondolják, egy kicsit keresgélnek az ingatlan.com-on, és már meg is oldódott a kérdés. Nem, ez csak a tündérmesében van így.  A keresés időigényes.

3. Kínálat több forrásból

A keresésre használj több forrást! Barátok és ismerősök is ismerhetnek valakit, aki éppen bérbe akar adni egy lakást. Továbbá van élet az ingatlan.com-on kívül is. Néhány példa: Facebook, rentingo.com, alberlet.hu.

4. Bérlés csak személyes megtekintés után

Soha ne vegyél bérbe ingatlant, amit nem láttál a való világban, és nem győződtél meg, hogy az adja bérbe, aki tényleg jogosult rá!

5. Megtekintéskor az alaposság aranyat ér

A megtekintéskor legyél körültekintő, és a lehető legalaposabban vedd szemügyre a lakást és a környezetét! Érdemes egy check-listával menni, nehogy kihagyjál valamit. Például, ha fontos a csend, ellenőrizd a liftet, figyeld meg, van-e kocsma, étterem vagy hasonló ott, ahova az ablakaid vagy az erkélyed nyílik!

Előre írjad össze a szempontjaidat, és minden megtekintett lakást eszerint, azaz egységes szempontrendszer alapján  értékeljél! Telefonon a lehető legtöbb, számodra fontos dolgot kérdezzed meg, és tényleg csak azt nézzed meg, ami megfelel az elvárásaidnak! Felesleges utazgatni a városban és pazarolni az idődet egy lakásra, aminek van olyan tulajdonsága, ami nálad kizáró ok.

6. Tulajdoni lap jelentősége

A tulajdoni lapot kérjed el a tulajdonostól vagy az ingatlanközvetítőtől! Ez bizonyítja, hogy jogszerűen adja-e ki magát bérbeadónak. Ezt sajnos szinte egyik tulajdonos sem teszi meg magától. Legrosszabb esetben a Földhivatal Online-on le tudod tölteni, majd ellenőrizni a tulajdoni lapot.Léfontosságú, hogy attól béreljed a lakást, aki tényleg jogosult rá.

Figyelem, ez lehet a haszonélvező, nemcsak a tulajdonos. Mindenféleképpen kerüljön be a szerződésbe a helyrajzi szám is a címen kívül, továbbá az, hogy a bérbeadó szavatol azért, hogy harmadik személynek nincs olyan joga a bérlet tárgyán, amely a bérlőt a használatban korlátozná vagy akadályozná.

7. Alkudj!

Ha ingatlant veszel, akkor is lehet alkudni. Miért ne tennéd ezt lakásbérlésnél? Az ingatlan.com-on lévő árak a bérbeadók vágyálmai, amelyek nem mindig teljesülnek. Különösen a mostani helyzetben van létjogosultsága az alkunak.

8. Legyen szerződés!

Még ha ismerőstől is bérelsz, feltétlenül legyen írásbeli szerződés! Ha nem vagy gyakorlott szerződéskötésben, feltétlenül mutasd meg  szerződést valakinek, aki ért a szerződésekhez, de még jobb, ha ügyvéd látja.

Legkésőbb a szerződés aláírásakor, de jobb még előbb, nézzed meg a bérbeadó személyigazolványát, és egyeztessed, hogy ugyanez van-e a szerződésben. Persze a sajátodat szintén mutassad be a bérbeadónak!

9. Szerződéses feltételek már megtekintéskor

Sokan azt hiszik, elég, ha tetszik a lakás és elfogadható a bérleti díj. De mi van, ha egy 150.000 Ft/hó bérleti díjú lakásnak 50.000 Ft a közös költsége? Van jó néhány ilyen Budapesten. Vélhetően mindjárt elmegy a bérlők nagy részének a kedve az ilyen lakástól.

Vagyis a bérleti díjjal messze nincs vége a megállapodásnak. Sok energiát és időt spórolhatsz meg magadnak, ha már előre tisztázod a szerződéses feltételeket. Legjobb már akkor végig menni ezeken, amikor a lakást nézed meg (és elégedett is vagy vele).

  • Határozott vagy határozatlan időre szól a szerződés?
  • Mekkora a kaució összeg?
  • A kaució visszafizetésének ideje és felhasználhatósága
  • Minden hónap hányadikáig esedékes a lakbér?
  • Hogyan történik a közműszámlák fizetése, hogyan kapja meg a bérbeadó az óraállásokat?
  • Fizetés módja: azaz készpénz vagy átutalás. Ragaszkodj az átutaláshoz! Miért is kéne az idődet arra pazarolni, hogy a 21. században készpénzezzél?
  • Felmondási idő, rendes és rendkívüli felmondás esetében is

10. Odafigyelés a birtokba-adáskor

Légy nagyon körültekintő, amikor birtokba veszed a lakást! Készüljenek fotók mindenről! Ha bútorozottan béreled, akkor legyen pontosan felsorolva valamennyi bútor. Mindenféleképpen várjad el a tiszta lakást, és persze te is ugyanígy, tisztán adjad vissza a lakást! Kérjed az apró javítások megcsinálását, továbbá egy tisztasági festést, mielőtt beköltözöl!

11. Közjegyző

Sok bérbeadó ragaszkodik ahhoz, hogy közjegyzői okiratba foglalják a bérleti szerződést. A nap végén azt hiszem, a közjegyzők járnak ezzel jól, mert meglehetősen drága szolgáltatás. Jó lenne tudni, hány esetben éltek vele a bérbeadók, mióta bevezették. Ilyen esetben az is a közjegyző kötelessége lenne, hogy nézze át a szerződést, hogy vajon jogszerű-e. Tudok olyanról, hogy pont nem sikerült a közjegyzőnek a bérlőnek nézve jogszerűtlen pontot észrevennie és kivetetnie a szerződésből.

Ha tiszta a lelkiismerete a bérlőnek, akkor nem lehet gondja ennek az aláírásával. Csakhogy a díját fizesse a bérbeadó, hiszen ez kizárólag az ő érdekét szolgálja! Szerencsére vannak bérbeadók, akik így gondolják, de vannak, akik teljes mértékben a bérlővel akarják ezt kifizettetni. Ne hagyjad!

Miért nem tudod eladni az ingatlanodat?

Az ingatlan eladók legnagyobb tévedései 1. rész

Úgy gondoltam, tanulságos lehet sorra venni, miért nem tudják eladni a tulajdonosok lakásukat, házukat. Ennek több oka is lehet. Az egyik leggyakoribb és egyben egyik legnagyobb probléma a nem megfelelő árazás.

Miért árazzák túl ingatlanukat az eladók?
 

A pszichológiai oldaláról közelítem meg a választ. Ehhez ismerkedjünk meg egy kicsit Daniel Kahneman, az irracionalitás mestere nevével! Kahneman izraeli - amerikai pszichológus, aki 2002-ben közgazdasági Nobel-emlékdíjat kapott az Amos Nathan Tverskyvel közösen kidolgozott kilátáselméletért. A kilátáselméletben a két pszichológus  a racionalitástól eltérő magatartásainkat foglalták össze. A megtisztelõ elismerést Kahneman – a hivatalos indoklás szerint – azért a mély betekintésért kapta, amellyel „a pszichológiai kutatás felismeréseit a közgazdaság tudományba integrálta, különös tekintettel az emberi ítéletalkotásra és döntéshozatalra a bizonytalanság körülményei közepette.”

Ahogy Hámori Balázs írja tanulmányában, "Tversky és Kahneman közel harminc évig dolgoztak együtt, és ezenközben meglepő felfedezéseket tettek a bizonytalansággal szembesülő döntéshozók valós viselkedéséről. Felfedezésük lényege, hogy az emberek előrejelzéseik és állításaik megfogalmazásakor rendszerint nem követik a várható hasznosság racionális kalkulációjának a szabályait, illetve az előrejelzés statisztikai törvényszerűségeit. Ehelyett néhány alapvető heurisztikus eljárást alkalmaznak az ítéletalkotásra. E heurisztikákat nagyvonalúan úgy írhatjuk le, mint mentális műveleteket vagy „rövid utakat” (shortcuts) a döntésekhez. Bonyolult és kockázatos döntési helyzetekben az aktorok a Nobel-díjjal elismert elmélet szerint gyakran leegyszerűsítik a problémát – s a helyzet racionális elemzése helyett – szubjektív érzéseikre, előítéleteikre és hüvelykujjszabályokra hagyatkoznak.E heurisztikák létezésének kísérleti igazolása és formális leírása állt a szerzőpáros munkásságának középpontjában."

Az egyik ilyen heurisztika a ragaszkodási hatás vagy másként fogalmazva a már birtokolt tárgyak iránti elkötelezettség (endowement effect). Eszerint az emberek vonakodnak megválni a tulajdonukban levő dolgoktól. Az emberek azokat a javakat, amelyek birtokában vannak, sokkal magasabbra értékelik, mint amelyeket most kellene megszerezniük. Ha valaki tíz dollárért vásárol egy palack bordóit, és néhány év után a bordói ára 200 dollárra emelkedik, nem adja el a bordóit, de ugyanakkor nem is adna egy árverésen 200 dollárt érte. Feladni valamilyen már elért dolgot, mindig nehezebb, mint lemondani valaminek a megszerzéséről.

A kilátáselmélet azt állítja, hogy a palack megvásárlására vagy eladására való hajlandóság a viszonyítási ponttól függ. Tehát attól, hogy a tulajdonunkban van-e a kérdéses palack. Ha a tulajdonunkban van, akkor azt mérlegeljük, mekkora fájdalmat okozna lemondani róla. Ha nincs a tulajdonunkban, akkor pedig azt, mekkora élvezetet okozna, ha megszereznénk.

Az ingatlan eladók nagy része beleesik ennek a heurisztikának a csapdájába, és ezért árazzák túl ingatlanukat. Nagyon fontos tanulság Kahneman - Tversky munkásságából, hogy hiába gondoljuk azt, hogy racionálisak vagyunk, az emberek viselkedése bizony számos esetben irracionális.

Aki többet szeretne tudni irracionális döntéseinkről és a heurisztikákról, Kahneman Gyors és lassú gondolkodás című könyvében olvashat utána.

gyors_es_lassu_gondolkodas.JPG


Honnan veszik az eladók a hirdetési árat?

Érdekes lehetne erről kutatást készíteni. Tapasztalatom szerint a következő forrásokat használják az ingatlan eladók, amikor meghatározzák az árakat. Természetesen ezek kombinációit is alkalmazzák:

1.) Megnézik az ingatlan.com-on található hirdetési árakat. Ez orientációnak talán jó is lehetne, csak sajnos jellemzően rossz irányba megy el a dolog. A földszinti lakás tulajdonos nem korrigálja az árát se az átlaghoz viszonyítva, sem pedig az 5. emeleti, erkélyes lakás hirdetési árához viszonyítva sem. A felújítandó sem korrigálja a felújítotthoz képest. És ez így egy öngerjesztő árspirált hoz létre.

 2.) Az ingatlan eladók különféle baráti, ismerősi történetekből hallott árak alapján kitalálnak maguknak valamit. Még ha biztosak is azok az árak, akkor is nagyon fontos korrigálni az árakat az egyéni sajátosságokkal. Egy erkély nélkül lakás kevésbé értékes, mint egy erkélyes. Ha van egy lakáshoz kocsibeálló, az értékesebbé teszi az ingatlant a kocsibeállási lehetőséggel nem rendelkező lakásokhoz képest.

3.) Kiszámolják, hogy mennyit fektettek be az adott ingatlanba. A vételárhoz hozzáadják valamennyi költségüket, beleértve az illetéket és valamennyi ráfordítást. Lehet ezt azzal cifrázni, hogy különböző százalékokkal ezt felszorozzák, legyen az például az infláció, vagy valami más.

real_estate_unsplash_1.jpg      Forrás: unsplash.com
   

Mi a különbség a hirdetési ár és a tényleges eladási ár között?

Ügyfeleimnek nem győzöm hangsúlyozni, hogy az ingatlan.com-on található árak az eladók vágyálmai. Nem tudjuk sajnos, hogy mennyi ideje hirdeti, és hányszor csökkentette már az árat az adott ingatlan tulajdonosa. Ha az ingatlan.com ezt mutatná (nyilván nem véletlenül nem mutatja), akkor sokkal reálisabb képet kapnának az eladók és a vevők is az ingatlanok árairól.

A tényleges eladási árakat a Központi Statisztikai Hivatala Ingatlanadattára mutatja, utcánkénti lebontásban. Természetesen ezek átlagárak. Továbbá azt is láthatjuk az adattárból, hány ingatlant adtak el abban az utcában. Sajnos elég nagy időbeli elcsúszással válik ez a fontos adat publikussá. Idén októberben várható a 2019 évre vonatkozó árak kiadványának megjelenése.

Nézzük meg öt példán keresztül, milyen eltérések vannak a tényleges eladási árak és a hirdetési árak között!

Mindkét oszlopban átlagárak szerepelnek, tehát természetesen egyéni eltérésnek van helye. Azt láthatjuk, hogy helytől függően 42 - 69%-kal magasabbak a hirdetési árak jelenleg, mint amilyenek 2018-ban az eladási árak voltak. Torzító hatása van annak, hogy az ingatlan.com esetében utcára lebontott átlagár nincsen kikalkulálva. Kiszámolni manuálisan lehetne. Csupán azt szerettem volna érzékeltetni, hogy jelentősen magasabbak a hirdetési árak ma, mint a tényleges eladási árak voltak 2018-ban, a csúcson. Az ingatlanárak 2019-ben elkezdtek stagnálni, illetve csökkenni.

unsplash_ingatlanar.jpg      Forrás: unsplash.com

Majd alkudnak belőle!
 

Sok ingatlan eladó úgy vélekedik, nem baj, ha magas áron hirdeti az ingatlant, hiszen az emberek úgyis szeretnek alkudni. Bár az emberek valóban szeretnek alkudni, az irreálisan magas ár azt eredményezi, hogy az érdeklődő meg se emeli a telefont. Az emberek nagy része ugyanis komolytalannak tartja azt az eladót, aki a vevő fejében lévő árelképzeléséhez képest nagyon magasan hirdeti az ingatlanát, és nem akarja ilyen eladóra pazarolni az energiáját. Ezért is érdemes megfontolni, milyen árral hirdetjük ingatlanunkat.

Mi a tanulság és a megoldás?
 

A sikeres ingatlan eladásnak szükséges, de nem elégséges feltétele a jó ingatlan árazás. Sokszor az ingatlan eladó a ragaszkodás heurisztikájának csapdájába esik, ami esetleg még megtetéződik az elmúlt évek ingatlanpiaci szárnyalás okozta "megszédüléssel", kicsit erősebben fogalmazva a mohósággal.

Hiába nem csörren meg a telefon heteken, hónapokon keresztül, többekben még ez sem kapcsolja fel a piros lámpát, hogy valami nincs rendjén. Van, akit az sem zavar, ha egy év alatt nem tudja eladni az ingatlanát.

Sajnálatos az is, amikor ingatlan közvetítővel történik az eladási próbálkozás, és a megbízott ingatlan közvetítő nem mondja meg őszintén az ügyfélnek, hogy teljesen irreális árral próbálkozik. De legyünk igazságosak: az ingatlan közvetítők is tudnának sok olyan esetet mesélni, amikor az ingatlan tulajdonos nem hallgat rájuk, hiába mondják, hogy nem jó az árképzésük.

A fent ismertetett heurisztikát ismerve érdemes tehát újragondolni az árazást. Van, akinek ez egyedül is megy. Másoknak érdemes segítséget kérni. Egy külső fél, aki mentes a ragaszkodás heurisztikájától, segíteni tud abban, hogy sikerüljön az ingatlant helyesen beárazni. Ez a külső szem lehet ingatlan közvetítő, értékbecslő vagy tanácsadó.

Természetesen lehet árulni egy ingatlant évekig, csak nem érdemes. Elvesztegetett energia, pénz és idő. Márpedig ezek szűkös erőforrások, és botorság pazarolni őket.

Ha segítséget szeretnél ingatlanod eladásához, akkor olvassál még többet erről, és írjál az IngatlanAngyalnak.

 

Írásomhoz a következő forrásokat használtam fel:

- Kahneman: Gyors és lassú gondolkodás (könyv)
- Hámori Balázs: Kísérletek és kilátások, Daniel Kahneman (tanulmány)

Milyen hatása lesz Fekete Hattyúnak az ingatlanpiacra?

Mi is az a Fekete Hattyú?

"Ausztrália felfedezése előtt az óvilágban meg voltak győződve arról, hogy minden hattyú fehér. E hiedelem megtámadhatatlannak tűnt, hiszen minden tapasztalat kétségtelenül ezt igazolta. Az első fekete hattyú megpillantása minden bizonnyal elámított néhány ornitológust..., ám a történet jelentősége mégsem ebben rejlik. Rámutat a megfigyelésen alapuló tanulásunk rettentő korlátoltságára, tudásunk ingatagságára. Csupán egyetlen észrevétel érvénytelenítheti fehér hattyúk millióinak ezeréves, alapos megfigyelését. Ehhez mindössze egyetlenegy - állítólag elég csúf - fekete is elég."

feketehattyu.jpg                                                     Forrás: itt
 

A fentiek Nassim Nicholas Taleb: A fekete hattyú című könyvének bevezető sorai. A Fekete Hattyú egy jelenség. A rendkívül valószínűtlen események jelképe, amelyeknek három jellegzetességük van:

1. Előreláthatatlanok. A Fekete Hattyú kiugróan eltérő. Egyetlen múltbéli eseményből sem következtethetünk rá, mondja Taleb.

2. Hatásuk extrém. Rendkívüli következményekkel járnak.

3. A rendkívüliség magyarázatára utólag különféle magyarázatokat gyártunk.

Taleb könyve elején felvillant néhány példát, ha nem értenénk, mire gondol. "Ki sejthette volna előre Hitler hatalomra kerülését, és az azt követő háborút? Ki merészelt volna hinni a Szovjetunió hirtelen bekövetkező összeomlásában? Ki láthatta előre az internet elterjedését?"

A könyv zseniális, és egyúttal kiváló olvasmány. Én, aki közgazdászként sok-sok közgazdasági elméletet tanultam láthatóan értelmetlenül és feleslegesen, továbbá bemagoltam a könyvben is sokszor említett híres, sok esetben Nobel-díjas közgazdászok elméleteit, modelljeit, képleteit, különös örömmel olvastam a felszabadító gondolatokat. Olyan volt ez, mint amikor a mesében a kisgyerek kimondja, "A király meztelen!" De ennél sokkal-sokkal több, amit meg kell értenünk Taleb könyvéből. A 21. század egyik legfontosabb kötelező olvasmánya ez.

Taleb célja ezzel a  könyvvel, hogy "rávilágítson a véletlenszerűségekkel, különösképpen a kiemelkedő eltérésekkel, a nagy szórással szembeni vakságunkra".

 

A koronavírus és az ingatlanpiac

 

A fentiekből vélhetően már mindenki számár világos, hogy 2020 első hónapjaiban a világot cunami szerűen elkapó COVID-19 vírus okozta járvány egy Fekete Hattyú.

Hogy pontosan milyen hatása lesz a járványnak hosszú távon az ingatlanpiacra, nem tudjuk. Találgatások és vélemények vannak. Szinte minden nap megjelenik egy-egy cikk, szakértői vélemény erről. Sokszor ezek ellent is mondanak egymásnak. A pontosítás kedvéért hozzáteszem, hogy jelen írás kizárólag a lakóingatlanokkal foglalkozik, azon belül is elsősorban a használt ingatlanok piacával.

Az első dolog, amit fontos látni, függetlenül a járványtól, hogy már 2019 végén megtorpant az ingatlanárak emelkedése. A Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Nemzeti Bank számaiból ezt láthatjuk, továbbá azt, hogy 2019-ben Magyarországon kevesebb lakást adtak el (újat és használtat együttvéve), mint 2018-ban. Tehát az ingatlanpiaci szárnyalás véget ért.

Ebben a helyzetben érkezett a járvány és ennek hatására a gazdasági visszaesés. A Magyar Nemzeti Bank 2020. júniusi Lakáspiaci jelentésében többek között ezeket olvashatjuk a koronavírus - járványnak a hazai lakáspiacra gyakorolt hatásával kapcsolatban :

"A járvány közvetlen hatásai a bérleti piacon már megnyilvánultak a kínálat bővülésével és a bérleti díjak csökkenésével. Március eleje óta a turisztikai célú lakások jelentős számban jelentek meg a hosszú távú bérleti piacon, ami az albérleti árak mérséklődését eredményezte Budapesten. Előretekintve jelentősebb mértékű bérleti díjcsökkenés a bérleti szerződések újratárgyalásakor várható, ami jellemzően a nyári hónapokban esedékes. Az albérleti árak nagymértékű visszaesése csökkentheti a befektetési célra vásárolt ingatlanok értékét is, amely hatás tovább gyűrűzhet a többi ingatlan eladási árára."

"A járványhelyzet elhúzódásától függően a lakáspiacra gyakorolt hatás akár jelentős is lehet. Az elmúlt években a kedvező munkaerő-piaci kondíciók, a bővülő reáljövedelmek, a megtakarítások magas szintje, a kedvező finanszírozási környezet, valamint az otthonteremtési célokat szolgáló kormányzati intézkedések támogatták a lakáspiac keresleti oldalát. Elhúzódó válság esetén azonban megfordulhatnak az áremelkedés irányába ható makrogazdasági folyamatok. A munkaerőpiacot egyelőre jelentős bizonytalanság övezi, azonban előretekintve várhatóan csökkenhet a foglalkoztatottak száma. A gazdasági növekedés lassulása és a vállalkozások jövedelemtermelő-képességének visszaesése alacsonyabb bérdinamikával társulhat, ami növelheti a lakosság óvatosságát, visszavetve a lakossági beruházásokat. A gazdasági kilátások romlása, valamint a bankok kockázati toleranciájának mérséklődése a finanszírozási környezetben is változásokat hozott mind vevői, mind fejlesztői oldalon."

Jelenleg (2020. június - július) sok cikk szól arról, hogy pezseg a lakáspiac Magyarországon. Mondhatni, eufória van. Az emberek örülnek, hogy el lehet menni végre sörözni, ugyanúgy akik érintett, örül, ha végre vehet vagy eladhat ingatlant. Meglátjuk, ez meddig tart. Meglátásom szerint őszre már  tudni fogjuk azokat a gazdaságra vonatkozó számokat, amelyek azt mutatják, nagyobb a baj, mint amit a sörözések és a felszabadult öröm mutat.

Nem nehéz azt összerakni, hogy válságban az emberek elhalasztják a nagyobb értékű vásárlásukat. Amikor bizonytalan valakinek a munkahelye, vagy akár már el is vesztette az állását, vélhetően lemond a korábban tervezett lakásvásárlásáról. A tavaly piacra dobott szuper állampapír, illetve a friss, airbnb-t szabályozó intézkedések egyre kevésbé teszik a befektetők számára vonzóvá az ingatlant. Ez a lakáspiacon csökkenő keresletet hoz magával. Előbb vagy utóbb. Annak pedig hatása lesz az árakra. Előbb vagy utóbb. Ugyanis az ingatlanpiac nem gyorsan reagál.

Mindazonáltal válságban is van olyan élethelyzet, amikor az embereknek költözniük kell, és ezzel együtt ingatlant kell eladniuk vagy venniük. Az élet nem áll meg nehezebb gazdasági körülmények között sem. Viszont az valószínűsíthető, hogy a szárnyalásból piac beszűkülés lesz. Hogy mennyire, arra majd évek múlva fogunk rálátni.

Íme néhány év lakás eladási számai a KSH statisztikái szerint:

2007-ben       191.200

2008-ban       154.100

2009-ben        91.100

2010-ben        90.300

2018-ban       163.700

2019-ben       129.400 (előzetes) 

 3094606.jpgForrás: freepik.com

Mit lehet tenni egy ilyen helyzetben?

 

A külső hatásokat, így egy járványt vagy annak súlyos gazdasági és társadalmi hatásait az egyén nem tudja befolyásolni. Hasonlóképpen az ingatlanpiacot sem tudjuk egymagunk befolyásolni. Az viszont az egyéntől függ, hogyan reagálunk. Például úgy, hogy jól végig gondoljuk, mi az, ami a kontrollunkon belül van, mi az, amit mi megtehetünk.

Mindig lehet választani. Csak tőlünk függ. Választás kérdése az is, hogy reaktívak vagy proaktívak leszünk egy nem könnyű ingatlanpiaci helyzetben. Ingatlant akkor is el lehet adni, amikor éppen nem szárnyal a piac. Természetesen teljes karantén idején kicsit tovább tart, de bízzunk benne, erre itthon már nem lesz szükség. Az internetes mutatások persze segíthetnek.

Ha bizonyos ingatlan eladási tanácsokat követ valaki, akkor jól fel tudja készíteni ingatlanát az eladásra. Azzal pedig ki lehet emelni a tömegből egy ingatlant. Ezt home stagingnek nevezzük, ami szó szerint az otthon színpadra állítását jelenti. Saját ingatlanunk eladását érdemes projekt szemlélettel megközelíteni, ami segít abban, hogy sikeresen eladjuk lakásunkat vagy házunkat.

Ha ingatlan közvetítő nélkül akarod eladni ingatlanodat, és szívesen veszed tanácsadó segítségét, akkor az IngatlanAngyal szolgáltatásai neked szólnak.

süti beállítások módosítása