Hungarian Youth Conference Association

HYCA

Befejeződött a Csillagerőd felújítása és bővítése

A Liget Budapest Projekt keretében megújult az erődrendszer egy része

oktatasi_ismeretterjesztesi_feladatokat_lat_majd_el_a_csillagerod_korszeru_interaktiv_muzeumi_korulmenyek_kozott.jpg

A hatmilliárd forintos beruházással nem csak a Csillagerőd újult meg, hanem létrejött egy több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ is, ahol kiállítják majd a Szépművészeti Múzeum gipszgyűjteményének többszáz darabját, olyanokat mint Verocchio és Donatello szobrainak másolatát. A gyűjtemény eddig is hányattatott sorsú volt, hiszen az anyag nagy része hetven éve raktárakban porosodik, nagy részük pedig sérült is. Az erdőbe szállításukkal mint a tárolási, mind a restaurációs problémák megoldódnak. Emellett az új komplexum oktatási és ismeretterjesztési feladatokat is el fog látni. 

a_csillagerod_udvara_szabadteri_szinpadnak_is_alkalmas.jpg

A felújítást a bécsi katonai irattárban tárolt tervrajzok alapján végezték, így elmondható, hogy eredeti állapotába állították vissza a nagy múltú épületet. Az építészek ügyeltek arra is, hogy az épület a felújítást követően egyszerre legyen ódon és XXI. századi: a kiállítótermek mellett vetítő- ás előadóterem, múzeumpedagógiai foglalkoztató, múzeumshop és kávézó kaptak helyet. Az udvaron pedig komplex játszótér kapott helyet, valamint egy szabadtéri színpad, emellett pedig a felújítás során az ágyú- és lőállásokat eredeti állapotába helyezték vissza a restaurátorok. A felújítás során 34 000 köbméter földet mozgattak meg, 1 200 négyzetméter kőfelületet újítottak fel, valamint 115 000 bontott téglát építettek be. 

az_uj_kiallitoter_latvanyterve_a_szepmuveszeti_muzeum_gipszmasolataival_2.jpg

A szobormásolatokból álló kiállítás lehetővé teszi a szobrászat történeti áttekintését és párbeszédbe helyezését. Lehetőség lesz a Laokoón-csoport és Michelangelo szobrainak kontextualizálására is. 

Maga a Csillagerőd egyébként a komáromi erődrendszer egyik tagja, amelynek kialakítása a Monarchia legnagyobb katonai beruházása volt, könnyen elszállásolhattak benne kétszázezer embert is. A Csillagerőd 1850 és 1871 között épült, a két világháború között a honvédség használta, ezután szükséglakásokat alakítottak ki benne, majd az ÁFÉSZ tulajdonába került, és zöldségraktárként használták. 

A komplexum 2020. tavaszától válik látogathatóvá. 

Új irodalmi fesztivál indul Budapesten

PesText néven új irodalmi fesztivál indul Budapesten 2019. szeptember 24. és 28. között.

pestext.jpg

A rendezvényt a Magyar Irodalmi Jogvédő és Jogkezelő Egyesület és a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) szervezi három helyszínen: a PIM-ben, a Lumenben, és az A38 hajón. 

A programmal kapcsolatban pályázatot is hirdettek "Neked mit jelent a szabadság?" címmel, a műfaj kötetlen, ám terjedelemben nem haladhatja meg a 8000 karaktert. A nyertes műveket 200 000 forinttal jutalmazzák, illetve megjelenési lehetőséget kapnak a fesztiválra kiadott zineben. A nyertes alkotásokat angol, cseh, lengyel és szlovák nyelvre is lefordítják. 

Idén főképp a visegrádi országok kerülnek előtérbe, de érkeznek írók Izraelből, Törökországból, Horvátországból, Szerbiából, Észak-Macedóniából és Ausztriából is. A nemzetköziség mellett a fordítások előtérbe helyezése is fontos a PesText számára. A fesztiválon átadják a legfordítóbarátabb irodának járó Jeromos Oroszlán-díjat. Műfordító műhelymunkában is részt vehetnek az érdeklődők. 

A rendezvényen adják át a Zoran Gaši macedóniai születésű, albán származású, Szerbiában élő költő, performőr és képzőművész által alapított Csáth Géza-díjat is, közvetlenül a művész előadása után. 

A felsőőri közgyűlés az ORF magyar adásában

Az ORF osztrák állami közszolgálati műsorszolgáltató évente hat alkalmat, hatszor huszonöt percet szentel arra, hogy az ausztriai magyarság ügyeit bemutassa magyarul. A mostani kiadásban más ügyek mellett a Felsőőrön májusban megtartott közgyűlés is kapott öt perc műsoridőt.

A videó sajnos nem embeddelhető, így itt tekinthető meg. A MIK-ről szóló rész 4:33-nál kezdődik. 

A konferencián elfogadott zárónyilatkozat itt érhető el

„Éreztük – tettük – mutattuk” - beszámoló a Kultiválról

A vándorrendezvénynek idén, a Lakitelek Népfőiskola adott otthont. A négy napos rendezvényre a Kárpátmedencéből érkeztek az érdeklődő fiatalok, több mint negyven résztvevő két témában mélyíthette tudását előadások, és műhelymunkák formájában. A képzőművészet szekciót Bába István vezette. A fiatal festők, és a képzőművészet iránt érdeklődők minden lehetőséget kihasználhattak stílusuk fejlesztésére és a tehetségük felfedezésére. Az egyéni és páros munkák során a természeti struktúrák, az alkotás technikája került a középpontba, valamint lehetőség nyílt a saját portfóliók bemutatására is. A rendezvény fő célja a kapcsolatépítés szerte a Kárpát medencében, valamint a szakmai fejlődés a képzőművészet és a művelődésszervezés területén. A művelődésszervezés szekcióban a résztvevők belülről láthatták hogyan épül fel egy rendezvény, legyen szó akár egy napos foglalkozásról, vagy több napos fesztiválról. A műhelymunkák alkalmával szembesülhettek mindazon kihívásokkal, amelyek egy valódi fesztivál, kultúrműsor vagy tábor szervezésével járnak. A táborozók a külhoni művelődési intézetek munkatársaitól leshették el a kultúraszervezés mikéntjét, egészen a célcsoport kiválasztásától a költségvetés tételes leírásáig

kulti2.jpg

Rövid élménybeszámoló egy táborlakótól, Leczo Bencétől: 

"Hatalmas élmény volt különböző elcsatolt területekről érkező résztvevőkkel beszélgetni, szórakozni és dolgozni. Habár különböző problémákkal szembesülünk nap mint nap, hiszem, hogy tanulhatunk egymástól, kapcsolatokat építhetünk, ez pedig azzal jár, hogy magyar identitásunk tovább erősödik."

 Rövid élménybeszámoló egy táborlakótól, Bese Bernadettől:

"Nagyon nagy élmény volt az idei Kultivál. Maga a helyszín, Lakitelek is csodálatos volt, de a remek társaság tette fel a pontot az i-re. Nagyon tanulságosnak találom a képzőművészeti szekció munkáját. Rengeteg hasznos tanáccsal, tippel jöttem haza. Remélem jövőre is részt vehetek a rendezvényen."

Edmár Attila

KülhONi magyar nyár // 2019. július

Ahol ott kell lenned még ebben a hónapban...

Javában zajlik még a felvidéki Via Nova és a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata által, a Nyitra folyó partján rendezett Martosi Szabadegyetem, mellette pedig a közel 650 km-re található Marosvásárhely ad otthont a VIBE Fesztiválnak. A messzi keleti végeken pedig a Kárpátaljai Magyar Szabadegyetem helyszínére, Szinevérre igyekezett eljutni a tájegység magyar ifjúsága. A Kárpát-medence különböző pontjain valósulnak meg idén is a külhONi magyar nyár legnagyobb rendezvényei, ahol az adott magyar közösség fiataljai okulhatnak, szórakozhatnak, eszmét cserélhetnek és ami a legfontosabb: együtt lehetnek.

37644862_1769617143088106_7476163239009583104_o.jpg

A digitális mellett a zenei forradalmak korszakában mi szólíthatná meg leginkább az ifjúságot, mint a korszerű, divatos dallamok. Természetesen nemcsak azon esték vonzzák a fiatalokat, amelyeken már a hajnali fáradtság tessékeli őket be a párórás álmok birodalmába, de a nappal rendezett viták, szekcióbeszélgetések és tematikus előadások is csalogatóak. A határon túli magyar közösségi rendezvények talán azért is nyújtanak sokkal többet egy átlagos Szigetnél,  Voltnál vagy Leszfesztnél, mert nem feltétlenül a bulival és a szórakozással akarják megszólítani az érdeklődőket. Egyrészt például egy nagyváradi találkozhat székelyudvarhelyi haverjával sok időt követően valamelyik erdélyi eseményen, másrészt pedig a magyarországi látogató is újabb impulzusokat szerezhet a hely és a közösség varázsából.

36632965_841525572723107_1540275392328237056_o.jpg

Kedden indít teljes erőbedobással immár a XVII. Vajdasági Szabadegyetem a Vajdasági Ifjúsági Fórum (VIFÓ) rendezésében, hagyományosan a kishegyesi Kátai tanyán. A kulturális programoktól az esti „veretésig” mindent megtalál az elmélkedni és vadulni kívánó fiatal, természetesen a szokásos kedélyes, vajdasági lazasággal megfűszerezve. Július 15-én fogja megnyitni kapuit a felvidéki magyar közösség legrégebbi tábora Gombaszögön, amely a Sine Metu Polgári Társulás és a Diákhálózat rendezvénye. Az igényes zenei felhozatal mellett Gombaszög kiemelt programpontjai között szerepel Szlovákia új köztársasági elnöke, Zuzana Čaputová fogadása, illetve a magyar pártok vezetőinek vitája. Kéz a kézben jár a kettő, és már tradíció is lett ebből, hogy július közepe Gombaszög, de az utolsó hét Erdélyé, vagyis Tusványosé. 1989-ben indult el szabadegyetemként Bálványoson, amely az idők során átköltözött Székelyföld szívébe, Tusnádfürdőre és egyben fesztivállá is kinőtte magát. Az idén 30 éves eseményt a Pro Minoritate Alapítvány és a Magyar Ifjúsági Tanács valósítja meg az oltmenti völgyben.

Bakancslista júliusra:

  1. Vajdasági Szabadegyetem – JÚLIUS 9-14. https://www.facebook.com/events/109359939960839/
  2. Gombaszögi Nyári Tábor – JÚLIUS 15-21. https://www.facebook.com/events/406903540062390/
  3. Tusványos – JÚLIUS 23-28. https://www.facebook.com/tusvanyos/ 

Találkozzunk a külhONi magyar nyárban a Kárpát-medence más-más pontján!

 

Fotó: Gombaszögi Nyári Tábor (Facebook), VIFÓ (Facebook)

Selye János, a stresszkutatás atyja

Bécsben született, de Komáromban nőtt fel. 1936-ban jelent meg első publikációja az akkor még újdonságnak számító stressz témájában. 1700 publikáció fűződik a nevéhez. Tizenhétszer jelölték Nobel-díjra, ám egyszer sem ítélték oda neki.

selye.jpg

Forrás: Karsh.org

Már gyerekkorában kitűnt nyelvérzékével, ekkor hat nyelven olvasott és írt, ám nem volt jó tanuló. Mindig érdekelték az állatok, házuk pincéjében kutyákat vizsgált, ám mivel azok túl hangosak voltak, ezért patkányokon kezdett kísérletezni. Élete végéig ezeken az állatokon kísérletezett, többször emlegette  interjúiban, hogy a patkányok tették híressé. A későbbi stresszkutató Prágában diplomázott, egyetemista évei alatt gyakran négykor kelt, hogy aztán egészen estig kutathasson, lenyűgözték a természet csodái. Ez vezette abban is, hogy később Montrealban folytassa az állatkísérleteket.

Selye nem egy általános válaszreakciót kívánt felfedezni, hanem kíváncsi volt, bizonyos hormonokra hogyan reagálnak a patkányok. Befecskendezés után Selye öröme határtalan volt, hiszen egy addig nem dokumentált tünetegyüttest sikerült leírnia: megduzzadt mellékvesét, sorvadó csecsemőmirigyet, és véres gyomorfekélyt. Ezt a hármast egyébként stressztriádnak is nevezik. A stresszkutató csak akkor döbbent rá, hogy valami komplexebbet talált, mikor más vegyületek is ugyanezt a reakciót váltották ki az állatokból, sőt, a jeges vízben való úszás, vagy az extrém meleg is. Ekkor jött rá, hogy nem specifikus, hanem általános válaszreakciót fedezett fel. Ezt a megfigyelését a Nature-ben publikálta 1936-ban, akkor még általános adaptációs szindrómának nevezve azt. A féloldalas tanulmány a tudományterület legidézettebb szakirodalma lett.

Selye szerette volna tipologizálni a stresszt. Három fázisra osztotta fel, illetve később megkülönböztette két fajtáját is. Az első fázis az alarmreakció, a test ilyenkor felkészül a harcra vagy a menekülésre. A testben történő változások nagyobb erőkifejtés, és gyorsabb reakcióidőt tesznek lehetővé. A második fázis az alkalmazkodás és ellenállás fázisa. A szervezet adaptálódik a gyakran visszatérő stresszhelyzethez, viszont a stressz által előidézett változások – magas vérnyomás, alvászavar – megmaradnak. A harmadik fázis a kimerülés időszaka, ilyenkor a test tartalékai kimerülnek, az immunrendszer összeomlik, majd bekövetkezik a halál. Fontos felfedezése volt Selyének, hogy a stresszhelyzetre előre felkészített patkányok tovább bírják a stresszes állapotot, mint edzetlen társaik. A stressz két fajátáját – eustressz és distressz – akár úgy is fordíthatnánk, mint jó stressz, vagy rossz stressz. A stresszt kiváltó okok (stresszorok) függvényében pozitív, és negatív stressz is kialakulhat a szervezetben. Nem csak ez függ attól, hogy hogyan érint bennünket a stressz, hiszen közepes stresszszintnél teljesítünk a legjobban, míg alacsony, vagy nagyon magas szintnél csökkent a teljesítmény.

Selye munkamorálja töretlen volt, reggel hattól este hatig dolgozott, beleértve az ünnepnapokat is. Munkatársai alig mertek szabadságra menni. Mivel kutatásaiból kifolyólag tisztában volt a stressz káros hatásaival, mindent megtett, hogy kollégáit ne, vagy csak nagyon kis mértékben érintsék ezek a helyzetek. Mindennap kötelező szünetet tartottak a kutatásban résztvevők – napi háromszor – ahol beszélgethetttek, lazíthattak. A világhírű stresszkutató 1972-ben halt meg Montrealban. Hagyatékát, negyven kamionnyi könyvet és feljegyzést Szentes városa fogadta be a Selye Alapítvánnyal együtt 1991-ben. Végül a hozzá nem értés, és a szövevényes anyagi ügyek folyományaként 1998-ban az adóhatóság lefoglalta a 900 tonnányi egérrágta papírt, és négy forintos kilónkénti áron eladta a MÉH-nek. TIzenhétszer jelölték Nobel-díjra tíz éven keresztül, ám soha nem ítélték oda neki. A felvidéki Komárom magyar nyelvű gimnáziuma és egyeteme viseli a nevét. 

 

"....ne felejtsék el a kárpátaljai magyar diákok, egyetemista hallgatók és doktoranduszok, hogy ITTHON vannak – itthon Kárpátalján!"

Negyedik alkalommal rendezik meg a Kárpátaljai Nyári Egyetemet - több év kihagyás után. Bence Norberttel és Kosztur Andrással, az esemény két főszervezőjével beszélgettünk.

oldal_boritokep-1.png

A Kárpátaljai Nyári Egyetemet negyedik alkalommal rendezitek meg idén, viszont először 2003-ban tartották. Tizenegy év hosszú idő, főleg ha az ifjúsági szervezeteket nézzük. Minek köszönhető ennyi év kihagyás?

Bence Norbert: Valóban hosszú idő 11 év. Ennyi idő alatt rengeteg új program kialakult a diákszövetség életében. Természetesen a legnagyobb oka, hogy ez ideáig nem volt nyári egyetem, az a támogatások hiányára fogható, s az idő múlásával az új programok felváltották a nyári egyetemet… mostanáig.

Hogy jött az ötlet, hogy folytatnotok kell a Nyári Egyetemet?

Kosztur András: A szervezetünk egyik alelnöke, Fazekas Andrea korábban a KMDFKSZ-ben töltött be hasonló tisztséget, és a legutóbbi nyári egyetem szervezésében is részt vett. Tavaly nyáron éppen a párkányi MIK-közgyűlésről hazafelé jövet vetette fel, hogy érdemes lenne újból belevágni a dologba. Norbival mindkettőnknek nagyon megtetszett az ötlet és mondhatni rögtön el is kezdtük felmérni a lehetőségeket.

Helyszínül a tiszapéterfalvai református líceum áll rendelkezésetekre. Mi játszott szerepet a helyszín kiválasztásánál?

Bence Norbert: Az első-három nyári egyetemet Tiszapéterfalván rendezték a diákszövetségünk elődei, de ettől eltekintve Andrissal úgy gondoltuk, hogy megpróbáljuk egy másik helyen megvalósítani a rendezvényt, de sajnos felújítási folyamatok miatt ezt a lehetőséget nem tudtuk megragadni, így döntöttünk, hogy a továbbiakban mindenképpen Péterfalva mellett maradunk.

A Momentum Doctorandus először vesz részt a szervezésben (tekintettel arra, hogy a harmadik Nyári Egyetem után három évvel, 2011-ben alapították). Jelentett problémát ez a fajta tapasztalatlanság?

Kosztur András: Tény, hogy a szervezetünk fiatalabb, de mivel sorainkat doktoranduszok alkotják, míg a KMDFKSZ tagjai jórészt alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók, az átlagéletkorunk valójában magasabb. S mint alelnökünk fent említett példa mutatja, a szervezeti tapasztalatunk is megvan, hiszen sokan közülünk korábban más diákszervezetekben is aktívak voltak. Így ez biztos nem jelent majd problémát.

Bence Norbert: Teljes mértékben megvagyok győződve arról, hogy ez nem jelent problémát, hiszen az utóbbi években nagyon jól együtt tudunk működni.

Mi a célotok kárpátaljai és Kárpát-medencei szinten a Nyári Egyetem újbóli megszervezésével?

Kosztur András: Úgy véljük, a Kárpátaljai Nyári Egyetem egy hiánypótló rendezvény lehet, ugyanis vidékünkön nincs hasonló formátumban zajló esemény. A célunk, hogy a kikapcsolódást és az ismeretszerzést ötvöző programok révén közelebb hozzuk egymáshoz a fiatalokat, és nem csak a kárpátaljaiakat, hiszen a többi régióból is számítunk majd vendégekre.

Bence Norbert: Andrissal egyetértve ez teljes mértékben hiánypótló, hiszen a kárpátaljai fiataloknak nagy szüksége van az egyetemi tanév előtt egy megérdemelt kikapcsolódásra, ahol új ismereteket, barátokat és lehetőségeket szerezhetnek a fiataljaink.

Milyen témákra számíthatnak a nyár végén hozzátok látogatók?

Bence Norbert: Meglepően sokszínű lesz az idei nyári egyetemünk, ennek tudatában számos olyan témával találkozhatnak a résztvevők, amelyek a későbbiekben a hasznukat fogja szolgálni. Az első napot az oktatás, valamint az ifjúságpolitika köré építjük, míg a második nap a tudományról fog szólni, ahol a humán- és természettudományi előadások mellett, kísérletek és sikeres kutatások bemutatásával szeretnénk drukkolni a fiataloknak. A harmadik napot a sportnak szenteljük: „Ép testben, ép lélek!”, míg a negyedik napon bevezetjük a művészet világába a résztvevőket. Természetesen mindezt megfűszerezzük a szórakoztató programjainkkal is. Ilyen programok lesznek a(z): táncház, közösségi-est, karaoke-est, bográcsfőző-verseny, valamint egy koncert, amelyet hajnalig tartó vigadalom kísér majd.

Melyik korosztályt szeretnétek leginkább megszólítani?

Kosztur András: Természetesen a fiatalokat – ezen belül azonban nincs kimondott célcsoport. Ha valaki csak most kezdi egyetemi tanulmányait, vagy éppen már doktorál, reményeink szerint ugyanúgy megtalálja a kedvére való programokat a nyári egyetemen.

Röviden mi a fő üzenete a Kárpátaljai Nyári Egyetemnek?

Bence Norbert: A legnagyobb üzenete az, hogy ne felejtsék el a kárpátaljai magyar diákok, egyetemista hallgatók és doktoranduszok, hogy ITTHON vannak – itthon Kárpátalján! S mi mindent megfogunk tenni azért, hogy egyetemi és doktori éveikre büszkén emlékezhessenek vissza, mert mi vagyunk a kárpátaljai magyarság jövőjének a kulcsa!

Mit hallgatunk egyébként? Vol. 1. Felvidék és Vajdaság

dubioza_horyze.jpg           A Kárpát-medence különböző szegleteiben megfordulva – főként a tematikával nem bíró házibulik esetében – hall egy s mást az ember a YouTube és Spotify felületein. Kisebbségi magyarnak lenni nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Kárpátiát feltoljuk max. hangerőre, hogy aztán a vörösre püfölt mellre öntsünk véletlenül egy 20 fokos „vesszentrianont” (sőt, talán ez a magyarországi társadalom egy szűkebb rétegét jellemzi ma már). Az angolszász és a magyar zenei világon kívül a külhoni magyar fiatalokat más impulzusok is érik, azok pedig a többségi nemzetből érkeznek. Jelenlegi cikkem esetében ez a szlovák és szerb (vagy inkább bosnyák) zenei előadókat jelenti, amelyeket előszeretettel hallgatnak a felvidéki és vajdasági magyar fiatalok is. Nem végeztem ezzel kapcsolatban se szociológiai felmérést, se közvélemény-kutatást – egy saját tapasztalaton alapuló véleménycikk lesz a következő, amely egyben szemleként vagy ajánlóként is felfogható.

            A szlovák könnyűzene többrétű, viszont a szlovákiai hallgatók nagy hányada a cseh nyelvű dalok készséges befogadója is. A pop műfaját tekintve talán a legkiemelkedőbb a svájci származású Celeste Buckingham, aki mellett viszont a hip-hop és rap terén több hatalmas népszerűségnek örvendő, igénytelen „kasszasiker” futott be (ennek tankönyvi példája Patrik Vrbovský, közismertebb nevén Rytmus). A legnagyobb felvidéki magyar fesztivál és szabadegyetem a Gombaszögi Nyári Tábor, amelynek szervezői csapata internetes felmérés segítségével igyekszik évről évre kielégíteni a válaszadók (minden bizonnyal a következő év látogatóinak) zenei igényeit. Feltűnő – a válaszok alapján – a szlovák comedy rock/punk elismert képviselőinek, a Horkýže Slíže népszerűsége a szlovákiai magyar fiatalok körében. A nyitrai banda 1992-től szószerint – filmelméletből átvett kifejezéssel élve – a „mockumentary” vonalát követik nemcsak dalszövegeikben, de több esetben zenei világukban is. A fogyasztói társadalom szarkasztikus kifigurázásától a szlovákiai polgár kínos tabutémáinak hangoztatásáig sok mindent felvonultat a Horkýže Slíže. Popularitás tekintetében „szlovák exportcikk“ is, mivel Csehországban is előszeretettel hallgatják őket. Ironikus és humoros szövegeikhez társul a melodikus hangzásvilág, amelyről a Brďokoky c. számuk is árulkodik. Mivel Szlovákiában „bevett” Pozsony és az ország többi része, vagy inkább Nyugat és Kelet közötti feszültség, a zenekar a „pozsonyi srácokat” parodizálja ki, akik a „fákat és virágokat ültető parasztokat” nézik le.

            Szlovákiával szemben a balkáni régióban a populáris zenére erőteljes hatással bírnak a népi dallamok is. Talán nem túlzás azt mondani, hogy a  „jugoszláv identitás” részévé váltak az Emir Kusturica-filmekből (pl. Macskajaj, Cigányok idején, Underground) ismert vidáman zokogó rézfúvósok. Goran Bregović és a Bijelo Dugme új értelmet adott a „balkáni zenének”, amelyből merítkezett több zenekar is, beleértve az eklektikus stílusú Dubioza Kolektiv. Bosznia-Hercegovina több pontjáról származnak a banda tagjai, többek között az idegenforgalom szempontjából ismert Mostarból és Szarajevóból. Volt szerencsém megtapasztalni, hogy a bosnyák fővárosban egy sör mellett gyakran csendülnek fel az elektronika, dubstep, folk, hip-hop és rock elemeit keverő zenekar dalai a helyi kocsmákban. Amióta egy vajdasági magyar ismerősöm általuk tessékelt be engem az „őrült Balkán” ajtaján, azóta tény, nem bírtam szabadulni a „dub ’n folk” világából. Mindemellett hozzá kell tenni, hogy maga Vajdaság egy külön kulturális entitás, de ahogyan Köztes-Európa lágy ölén, úgy itt is kihatással vannak a kulturális körök egymásra. Erre jó példa az is, hogy Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a Dubioza, amelyet a budapesti A38-as hajón adott koncertjük is bizonyít. S talán, ha valaki egyszer belekóstol, then there’s no escape from Balkan…

 Czáboczky Szabolcs

 

"Olyan törvényeket hoztunk, amelyek elősegítették, hogy a száz év magány véget érjen"

Interjú Pánczél Károly parlamenti képviselővel, a Nemzeti összetartozás bizottsága elnökével

panczel-karoly.jpg

Forrás: Gyal.hu

1998 óta országgyűlési képviselő vagy, folyamatosan megnyered a választókerületedet, mi ennek a titka? Hogy látod, mi az, ami húsz éven át folyamatosan motivációt ad, és megmozgatja a településeket, polgármestereket, választópolgárokat, hogy rád szavazzanak?

Pontosítanunk kell kicsit, ’98 óta vagyok országgyűlési képviselő, de ’98-ban abban a választókerületben Gyimesi István gyáli polgármester volt az egyéni képviselő, és mikor úgy döntött, hogy a gyáli ügyekre koncentrál 2002-től, én kerültem be mint egyéni képviselő. Többségében sikerült nyerni, volt itt egy 2002-es nagy fordulat a választás második fordulójában, és sikerült az egyéni mandátumot megszerezni az akkor Ráckeve központú választókerületben. 2006-ban ez nem sikerült, de 2010, 2014, 2018 már egy újjáalakított választókerületben – hiszen lecsökkent az országgyűlési képviselők száma –, ami ma Dabas központú, egészen Budapest déli határától Bács-Kiskun megye határáig húzódik, tehát Alsónémeditől, Dunaharasztitól, Dabason, Kiskunlacházán, Ráckevén keresztül Dömsödig. Azt gondolom, hogy sikerült nagyon jó és hatékony együttműködést kialakítani polgármesterekkel, önkormányzatokkal, képviselő-testületekkel. Nagyjából azóta is változatlan a személyük, nagyon jó munkakapcsolat van közöttünk, ezt szerintem érzik a választópolgárok is. Az országos politikában is jól áll a Fidesz, nyugodtan mondhatom, hogy kvázi vidéken a miniszterelnök személyes presztízse magas, és ezek együttesen adják ezeket a sikereket. Én hosszú időn – négy cikluson – keresztül az Oktatási bizottságnak voltam a tagja – civilben tanárként dolgoztam –, aztán 2014-től kapcsolódhattam be a nemzetpolitikába azzal, hogy Potápi Árpád János, a Nemzeti összetartozás bizottságának korábbi elnöke államtitkár lett, azóta pedig én vezethetem a bizottságot. Nagy egymásra találás volt ez, a munkánkról elmondható, hogy sikeres és örömteli, és az a tény, hogy 2010-től Magyarországon ennyire hangsúlyos lett a politikában, és a Fidesz-KDNP politikájában a nemzetpolitika, az mindenképpen egy sikertörténet, és nagyon jó ebben a szolgálatban részt venni.

Mik a Nemzeti összetartozás bizottságában a prioritások, hogyan képzeljük el a munkát?

Ez egy fiatal bizottság, sőt, maga a terület is. 1990-től működnek a hagyományos bizottságok, Gazdasági bizottság, Oktatási bizottság, Kulturális (időnként külön vagy összevonva), Honvédelmi, Költségvetési bizottság s a többi. 2011-ig a határon túli ügyekkel a Külügyi bizottság foglalkozott, kvázi a bizottság részterületeként működött. Aztán 2010 után a nemzetpolitika előkerült, mint önálló terület azzal a vélekedéssel, hogy ez nem egy külügy, egy Kárpát-medencei magyar belügy – sőt a nyugati magyarsággal való foglalkozást is ideszámolom, a diaszpórát –, hogy erre kellene egy önálló bizottság. 2010 nagy fordulat volt, jött a második Orbán-kormány kétharmaddal, és még abban az évben, mikor még föl sem állt a kormány, a képviselők letették az esküt – pont kilenc éve –, mikor elfogadtuk a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényt, miszerint június 4-e a megemlékezés, de egyben a nemzeti összetartozás napja is. Ezt követte ugye az egyszerűsített honosításról szóló törvény, egy új választójogi törvény, ami megadta a szavazati jogot a nem Magyarországon élő magyar állampolgároknak, és 2011-ben pedig az új Alaptörvény, amelynek D) cikke kimondja, hogy Magyarország felelősséget visel a határon túli magyarságért. Mindez azt indokolta, hogy legyen egy önálló bizottság. Így 2011-ben kivált ez a rész a külügyből, Potápi Árpád János vezetésével alakult meg a bizottság, majd ’12-ben született egy új, az Országgyűlésről szóló törvény, amely tartalmazza, hogy a Nemzeti Összetartozás Bizottsága egy kötelezően létrehozandó állandó bizottság. 2014-től, mióta kisebb az Országgyűlés létszáma – közel négyszázról lecsökkent kétszázra – a bizottság 9 fővel működik a parlamenti arányoknak megfelelően hat kormánypárti képviselővel, három ellenzékivel – 2 Jobbikos, egy MSZP-s, a hat kormánypárti egy KDNP-s és öt Fideszes képviselő. Sajátossága az egyébként megszokott parlamenti munkához képest, hogy nemzetpolitikai ügyekben, miután az alapvető törvények megvannak, és nagy változtatásokat nem igényelnek, mindenféle  jogi kerettel rendelkezünk – létrehoztuk törvénnyel a Bethlen Gábor Alapkezelőt, amin keresztül a támogatásokat folyósítja az állam –, ezért előttünk annyi jogszabály, vagy jogszabály-előkészítés, mint más bizottságok előtt, nincs. Természetesen vannak nagy fajsúlyú ügyek, van minden évben költségvetés, ahol a nemzetpolitika egy komoly fejezet, elhangzik az előző költségvetés beszámolója, zárszámadás, a Bethlen Gábor Alapkezelő az éves beszámolóját a bizottság előtt tartja meg, meghallgatjuk azokat a nagykövet-jelölteket, akik olyan országokban fogják képviselni Magyarországot, amiben az ország nemzetpolitikailag érdekelt. Ezek főként a szomszédos országok, de ide tartoznak még azok a nyugati államok is, ahol nagyszámú magyar kisebbség él – Argentína, USA, Kanada –, illetve azok az országok, ahol jelenleg sok magyar munkavállaló dolgozik, mint például az Egyesült Királyság, Németország, Ausztria. Együtt dolgozunk Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter és miniszterelnök-helyettessel, és Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszterrel, hiszen a NÖB ügyei rendszerint diplomáciai ügyek – mind a Kárpát-medencében, a szomszédos országokban, mind a világban–, másrészt pedig ezek egy része gazdaságélénkítő program is egyben. Hagyományosan nálunk kerülnek napirendre az emlékezetpolitikai döntések, például határozati javaslatok emléknapokról, emlékévekről, illetve a történelmi múltra való emlékezés. Nagyvonalakban ezekből áll a bizottsági munka, ezen kívül a feladataink jelentős része kapcsolattartás olyan szervezetekkel, akik foglalkoznak nemzetpolitikával. Talán a legnagyobb ilyen a Rákóczi Szövetség, de ebbe a sorba illeszkedik a Magyar Ifjúsági Konferencia is, és természetesen a határon túli szervezetek. Pártok, politikai szereplők is gyakran megjelennek a bizottság előtt, tájékoztatást vagy beszámolót adva a tevékenységükről, illetve maga a bizottság is sokszor kap meghívást valamilyen határon túli eseményre.

Májusban indult – viszont vélhetően az EP-választások miatt kevesebb hangsúlyt kapott – a Székely Nemzeti Tanács által elindított aláírásgyűjtés. Ezzel kapcsolatban mi a kormány, vagy a bizottság álláspontja a nemzeti régiókra vonatkozó aláírásgyűjtés kapcsán?

Egy sikeres történeten már tulajdonképpen túl vagyunk, megfelelő számú aláírás gyűlt össze a Minority SafePack esetében. Itt is hasonló a dolog, az egy nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezés volt, az Európai Bíróság a Minority SafePack esetében is kimondta, hogy amennyiben egymillió aláírás bizonyos számú uniós államban összegyűlik, akkor az EU-nak foglalkoznia kell a kérdéssel. Évekkel ezelőtt kezdődtek az első lépések a Székely Nemzeti Tanács részéről, majd jóval ezután, évekkel később született a döntés, hogy ebben az ügyben is indulhat egy aláírásgyűjtés, amelynek végső hatérideje 2020 májusa. Nyilvánvaló, ha Magyarországról is kell 5-600 ezer aláírás, akkor ez kormányzati támogatás és felhívás nélkül nem megy. Legutóbb ebben az ügyben a stratégiai partnere a Magyar Kormánynak a Rákóczi Szövetség volt. Ők kaptak felkérést, forrást, és össze is gyűlt a szükséges mennyiségű aláírás. A FUEN, és elnöke, Vincze Lóránt,  ősszel fogják beadni a Minority SafePack aláíróíveit az EU újonnan felálló testületeihez. Visszatérve a kérdéshez, hasonlóan fontos az ügy, mert ha kimondja egyszer az EU, hogy léteznek őshonos nemzeti kisebbségek által lakott régiók, mi lefordíthatjuk a régiót egy önrendelkező területnek, egy önkormányzatisággal, egy autonómiával rendelkező területnek, ez pedig hatalmas előrelépés lenne. A Kormány még ebben az ügyben nem hozott döntést, vélhetően a Rákóczi Szövetség ugyanúgy partnere lesz. A múlt héten a szövetség harmincéves születésnapján tartott ünnepi közgyűlésen ott volt az SZNT vezetője, és felkérte partnernek a Rákóczi Szövetséget, tehát vélhetően ők újra részt vesznek az aláírásgyűjtésben, és van arra időnk, hogy akár az őszi önkormányzati kampányt kihasználjuk erre, mikor tagjaink felkeresik a választópolgárokat. Még az Országgyűlésben is születhetnek döntések, hiszen a Minority SafePack aláírásgyűjtést egy parlamenti határozat is támogatta, és a legtöbb frakció csatlakozott ehhez a határozathoz. Az SZNT aláírásgyűjtése annyira friss, hogy frakción belül még nem született állásfoglalás, de állunk elébe, ha a Nemzeti összetartozás bizottságának kell beterjesztenie a határozati javaslatot. Tegnap is általános vitája volt egy bizottság által beterjesztett határozati javaslatnak, ami a nemzeti összetartozás évéről szól.

Hogyan látod, a nemzeti összetartozás 2019-ben mit jelent? Hogyan határoznád meg?

Szerintem egy mondatban nem lehet definiálni. El lehet kezdeni, hogy egy nyelvet beszélünk, egy a kultúránk, a történelmi hagyományaink, és hogy mindezt nem felejtettük el az elmúlt száz évben, ez maga a nemzeti összetartozás. Idézhetnénk Wass Albertet: Percre se feledd, hogy testvéred minden magyar, bárhol is éljen. Ezen kívül volt még egy nagyon fontos üzenet, amit miniszterelnök úr mondott tavaly novemberben a Magyar Állandó Értekezleten, Budapesten, mikor odafordult a Kárpát-medencei magyar szervezetek vezetői, és a diaszpóra magyarsága felé, és azt mondta: a száz év magány véget ért. Tudjuk a száz év kiindulópontját, a Trianoni békediktátumot, mikor szétszaggattak bennünket, és egyszercsak öt országban – mára már nyolc – találta magát az akkori magyarság, és vegyük hozzá a diaszpóramagyarságot is. Elteltek ebből a száz évből úgy évtizedek, hogy erről tilos volt beszélni is. Tulajdonképpen köszönettel tartozunk mindazoknak – írók, tudósok, művészek, sportolók, kétkezi munkások, tanítók, lelkészek – akik a nemzeti összetartozást akkor is fönntartották, amikor ez nem volt hivatalos kormányprogram. 2010 előtt sok ilyen évtized volt.

2010-ben olyan törvényeket hoztunk, amelyek elősegítették, hogy a száz év magány véget érjen. Az egész anyaország hozzáállása a kérdéshez is azt jelzi, hogy ma elmondhatjuk, hogy a nemzeti összetartozás érzése újra egy élő dolog. Kezdve a magánemberi kapcsolatokkal, folytatva a falvak-települések testvérvárosi kapcsolataival, a civil szervezetek, sportegyesületek között élő kapcsolatok vannak, tehát nagyon színes és élő szövet ez a nemzeti összetartozásé, ami egyre erősebbnek tűnik, és megjelennek ezen egészen díszes hímzések, és kinőnek olyan szervezetek, mint a Magyar Ifjúsági Konferencia, melyek erősek és színesebbé teszik a kapcsolatot. Végre megtaláltuk a nyugati magyarságot is, akik egyébként a rabvilágban is őrizték a magyar szabadság eszméjét. Adódtak új feladatok, például az EU-csatlakozás egyik ajándéka a szabad munkavállalás, és több százezer magyar munkavállaló dolgozik manapság Nyugat-Európában, sok esetben huzamosabb ideig, a kapcsolatot pedig velük is tartani kell, ennek egyik formája az általuk létrehozott, önszerveződő egyesületek és hétvégi iskolák támogatása. A nemzetpolitikai államtitkárság fölmért kétszáz, a világban működő vasárnapi iskolát, és lehetővé tette, hogy oda is menjenek Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjasok. Időnként hajlamosak vagyunk a nemzetpolitikát csak a Kárpát-medencével azonosítani, csak az elszakított országrészekben gondolkodni, de legalább annyi magyar él Nyugat-Európában és a távoli földrészeken, mint a környező államokban.

Trianon századik évfordulójára várható valamilyen hivatalos kormányzati rendezvény, vagy tematikus év meghirdetése?

2020-ra vannak tervek, a napokban kezdődött az általános vitája egy határozati javaslatnak, aminek a kiindulópontja 2019. március 8-án volt a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) ülésén, amit hagyományosan a házelnök hív össze. Ott született egy állásfoglalás, miszerint a KMKF felkéri az Országgyűlést, hogy nyilvánítsa 2020-at a nemzeti összetartozás évének. A Nemzeti összetartozás bizottsága elkészítette a javaslatot, tagjai egybehangzó igennel támogatták, majd benyújtotta az Országgyűlésnek, ahol a jelenlévő frakciók mindegyike támogatta. Részletekben voltak ugyan egyet nem értések, de az alapeszmével mindenki egyetértett. Mi azzal a szándékkal nyújtottuk be, hogy a száz évvel ezelőtti tragédiára emlékezni kell, meg kell emlékeznünk azokról a generációkról, akik ezt közvetlenül elszenvedték, és azt mondjuk, hogy ez az év álljon egy nap megemlékezésből, és 365 nap nemzeti összetartozásból. Azért nem gyászévet hirdetünk, mert 1920-ban halálra ítéltek bennünket, de túléltük. És nem csak egyszerűen túléltük ezt a száz évet, hanem olyan eredményeket tettünk le az asztalra Európában – legyen az tudomány, gazdaság, művészetek, sport vagy kultúra – amiket érdemes megmutatni a világnak. A határozati javaslat arról szól, hogy felszólít szervezeteket, intézményeket, egyházakat, hogy ez legyen egy emlékév, legyen úgy a száz esztendő emlékéve, hogy az eredményeinket bemutatjuk. Azt, hogy igenis létezik nemzeti összefogás.

Mik a tervei a NÖB-nek 2030-ig, mit tartanál sikernek mint a bizottság elnöke?

A 2030-ig célként kitűzött eredményeket a nemzeti összetartozás évének a határozata tartalmazza: egy új ajánlattal fordulunk a közép-európai népek felé. Látva az európai tendenciákat, ha nem működünk együtt, akkor a nemzetek meg fognak szűnni. Külön-külön az erős nemzet biztosan elveszik, együtt talán meg tudjuk őrizni a nemzeti identitást, ami nem zárja ki azt, hogy egy erős szerb nemzet, egy erős román nemzet, egy erős szlovák nemzet pontosan attól erős, hogy meg tud adni a területén élő őshonos nemzeti kisebbségnek közösségi jogokat, ami alapvető emberi jog – legalábbis mi annak gondoljuk az önrendelkezést. Együttműködést kínálunk – ezt egyébként elkezdtük az utóbbi években, gazdasági téren, közlekedésben, energiahálózatok összekapcsolásában tökéletesen együtt tudunk működni, működjünk együtt nemzetpolitikában is. Legyenek erős közép-kelet-európai nemzetek, akik az alapvető jogokat megadják az őshonos nemzetiségeknek, így például a magyarságnak is. Azt gondoljuk, hogy az autonómiaügyet – nevezzük így –, ma még Romániában, de a szlovák politikum nagy része is ilyen, ha meghallják, akkor rögtön szeparatizmust kiáltanak. Ez nem szeparatizmus, ez a békességnek, a társadalmi békének és a gazdasági prosperitásnak a záloga. Ha egy nemzeti kisebbség jól érzi magát a szülőföldjén, akkor ott társadalmi béke van, sőt, gazdasági fejlődés is megfigyelhető, ami a többségi nemzetnek csak az előnyére válhat. Azt várom, hogy 2030-ig ebben sikerüljön áttörést elérnünk, és ne arról kelljen majd beszélnünk, hogy Trianon nekünk Beke-Szőcs ügyet jelent, meg Malina Hedvig kálváriáját, Székely Mikó Kollégiumot, és vissza nem adott egyházi vagyonokat, hanem majd arról beszélhetünk, hogy száz év alatt eljutottunk a normális egymás mellett élésig.

Szerinted hogyan érhető el az, hogy a magyar fiatalok ne legyen közömbösek a külhoni magyarság iránt?

Nyilván megjelenik ez tantervben, de azt mondanám, hogy az alapja a pedagógusképzés. Sok tudást, élményt hozhat otthonról, a családból egy gyerek, aki hall szüleitől, nagyszüleitől a külhoni magyarságról. Nagyon sok olyan család él Magyarországon, akinek vannak valahol kárpátaljai, erdélyi, délvidéki gyökerei. Voltak évtizedek, mikor nem is beszéltek erről a nagyszülők az unokáknak. Egyrészt a család, másrészt a pedagógusképzés az alapja, hogy elkerüljük a közömbösséget. Nem akarom hibáztatni a mai felsőoktatást, vagy az onnan kikerülő pedagógusokat, de azt gondolom, hogy ott lehetne a nemzeti összetartozás iránti igény egy hangsúlyosabb, magán a szakmán túli hivatástudat. Azt gondolom, hogy a nemzetpolitika sokat tett azért, hogy a magyar fiatalok szemét felnyissa, hogy rácsodálkozzanak a Kárpát-medencére, hisz itt a Határtalanul program is, ami azzal a céllal született, hogy minden hetedik évfolyamos gyereknek megadasson, hogy tanulmányi kirándulásra mehessen egy elszakított országrészbe, és rácsodálkozhasson arra, hogy itt is magyarul beszélnek. A gyerekek úgy térnek haza, hogy a családjukat is nevelni tudják. Elmesélik, milyen volt például Székelyföldön, hogy ott is magyarul beszélnek. Ez a program olyan költségvetési kondíciókkal van ellátva, hogy aki pályázik, az nyer, és mindenki elmehet nagyobb anyagi ráfordítás nélkül, mert a szállás, az utazás, az étkezés, a biztosítás, a koszorúzás, a faültetés, sőt a programok is finanszírozhatóak ebből. A programot kiterjesztettük középiskolásokra, sőt, ellentétes irányúra is, hiszen a nyugati világból hozunk haza fiatalokat és kamaszokat, hogy nézzék meg a nagyszülők földjét. Tehát egyrészt pedagógusképzés, másrészt ezek a tanulmányi kirándulások tudják ráébreszteni a fiatalokat a nemzeti összetartozás fontosságára.

Van olyan személyiség, akit követendő példának tartasz akár hivatásodban, akár magánéletedben?

A nemzetpolitika kapcsán találkoztam gróf Esterházy János nevével, akiről egyébként azt a termet nevezték el, ahol Nemzeti összetartozás bizottsága ülésezik. Tipikus trianoni magyar sors az övé, egy igazi keresztény és magyar politikus, aki csak jó ember lehet: üldözték a kommunisták és a nácik is. Sajnos politikai rabként halt meg egy börtönben, és szülőföldjén még mindig nem történt meg a rehabilitációja, miközben boldoggá avatását már a lengyelek kezdeményezik, hiszen lengyel édesanyja és magyar édesapja volt, és Csehországban és Szlovákiában ő még mindig a háborús bűnös státuszban van. Eközben Oroszországban, ahol elítélték annak idején, már megtörtént a politikai rehabilitációja. Ő egy olyan sors és példa, aki kiemelkedik.

Aki egy lovaglóbottal védte meg a Nemzeti Múzeum kincseit

Harry Hill Bandholtz amerikai tábornok egy nemzetközi misszió tagjaként érkezett a megszállt Magyarországra, hogy megelőzze a további rekvirálásokat, és a lakosság vegzálását. Eredményes tevékenysége, embersége, elvhűsége miatt 1936-ban avatták fel s

bandholtz1.jpg

A románok már 1916-ban Budapest elfoglalását tűzték ki célul, ám akkor visszájára sült el a dolog: a bevehetetlennek ítélt Bukarestet a magyar erőket is magába foglaló központi hadsereg december 6-án elfoglalta a román fővárost. A román lakosság virágesővel ünnepelte a bevonulókat.

Így egy fokkal érthetőbb egyrészt a románok területéhsége – a sokat mantrázott ezeréves elnyomás tükrében –, másrészt pedig szimbolikussá vált Budapest elfoglalása – sikerességének egyébként a francia mintára 1922-ben emelt, majd három éve renovált bukaresti diadalívre került Budapesta felirat állít emléket, a többi, román hadsereg által elfoglalt város névtáblája mellett.

bandholtz_2.jpg

Román katonák a megszállt Budapesten

Az antantállamok ultimátumának, a Vix-jegyzéknek sem elfogadását, sem elutasítását nem vállalta a Berinkey-kormány (melynek idején Magyarország köztársasági elnöke Károlyi Mihály volt), a harminc órás ultimátum letelte előtt a teljes vezetés lemondott, és átadta a döntés jogát a szociáldemokratáknak, a helyzetet kihasználva pedig a Kommunisták Magyarországi Pártja Kun Bélával az élen kikiáltotta a Tanácsköztársaságot. Érdemi változást a fegyverkezésben ez nem hozott, hiszen nem történt mozgósítás, ez azzal is magyarázható, hogy a hazatérő katonákon úrrá lett a manapság poszttraumás stressz szindróma néven elhíresült tünetegyüttes, valamint hazatérve alkoholizáltak, fosztogattak, az ezt elszenvedő parasztság pedig fellázadt. Kun Béláék nem fogadták el a jegyzéket, ennek következtében a csehek, a románok és a szerbek szabadon mozoghattak a korábbi és az akkori Magyarország területén. Ezt tetézte az általános káosz is, hiszen néhány helyen – például Nyitrán – rendcsinálókként üdvözölték eleinte a csehszlovák katonákat. Ekkor természetesen még nem történtek meg részükről a későbbi atrocitások, sortüzek. A közlegények a vörös hatalomátvétel hírére, és egyébként is, a Monarchia összeomlása miatt figyelmen kívül hagyták a katonai - és egyébként mindenféle - hierarchiát. Megtörtént, hogy feletteseikről ők maguk tépték le a kitüntetéseket, és a rangjelzéseket.

A román bevonulás és mozgósítás hatására a Tanácsköztársaság mozgósítást rendelt el, és a hazafias jelszavak megtették hatásukat: a felduzzasztott Vörös Hadsereg a románok ellen mérsékelt, ám a csehszlovákok ellen egyértelmű sikereket ért el, Felvidék keleti felét Bártfáig elfoglalva. Clemenceau ekkor felajánlotta Kun Bélának, hogy a Felvidék kiűrítéséért cserébe a románok kivonják csapataikat a Tiszántúlról. A felvidéki kivonás után sem vonták vissza a románok csapataikat, az ellenük küldött magyar katonákat pedig a románok – létszámfölényüknek köszönhetően – legyőzték. Ennek eredményeként augusztus elsején a románok megszállták a magyar fővárost. Clemenceau utasította Magyarországot, hogy tegyék le a fegyvert, és az antant mindent megtesz annak érdekében, hogy a románok kivonuljanak a magyar fennhatóság alatti, ám megszállt területről. Nemcsak üres ígéret volt ez, Magyarországra érkezett a Szövetséges Katonai Misszió négy tábornok vezetésével – köztük Harry H. Bandholtz, az amerikai hadsereg tábornoka. A misszió szigorú jegyzéket készített a megszállóknak, miszerint kötelesek visszaadni a magyar kormány számára a vasúti, postai és távíróhálózatot, valamint juttassák vissza az időközben Romániába szállított ingóságokat, illetve hagyják abba az ingatlanok elfoglalását. Természetesen a jövőre tekintve is tilalom alá esett mindenféle rekvirálás. A megszálló románokat természetesen ez nem zavarta, hiszen Bandholtz a nyár végén 135 rekvirált áruval felpakol teherautó, és 25 vasúti kocsi indulását akadályozta meg. Október 5-én kétségbeesett hírt kapott az amerikai tábornok: a Magyar Nemzeti Múzeum előtt egy 15 teherautóból álló konvoj áll, elszállítandó műkincsekkel. Bandholtz azonnal a múzeum elé sietett pár kísérőjével, majd lovaglópálcájával elparancsolta a megszeppent román katonákat a múzeum lépcsőiről és az épületből. A románok biztosították, hogy másnap visszatérnek, erre a tábornok a misszió nevében lepecsételte a múzeum bejáratait, és magával vitte a kulcsokat. Emlékirataiban megemlékezik arról, hogy jobb híján az amerikai levélcenzúra bélyegzőjét használták. November 15-én, a románok kivonulása után visszaadta a kulcsot a múzeum igazgatójának, Fejérpataky Lászlónak. Az amerikai tábornok végül 1920. február 10-én elhagyta az országot, Párizsba utazott a magyar békeküldöttséggel.

bandholtz_3.jpg

Szobrát , Ligeti Miklós alkotását 1936-ban avatták fel a Szabadság téren. Az akkori román kormány heves tiltakozása miatt lovaglópálcáját a háta mögött tartja a rézalak. A szoboravatás komoly dilemma elé állította az amerikai diplomáciát is, hiszen sem Budapesttel, sem Bukaresttel nem szerettek volna konfrontálódni az ügyben, ráadásul kínos lett volna számukra tiltakozni saját tábornokuk szobrának felállítása ellen. Végül mindenféle visszhang nélkül történt a szoboravatás, ahol Horthy Miklós kormányzó is részt vett, illetve az amerikai követség részéről James B. Stewart vett részt, miközben a nagykövet – ürüggyel – Washingtonba utazott. Talapzatán a következő idézet áll a hős tábornoktól: „Csupán kormányom utasításait hajtottam végre úgy, ahogy azokat az amerikai hadsereg tisztjeként és úriemberként értelmeztem.”

(Képek forrása: MTVA, az USA budapesti nagykövetségének honlapja)

 

Kedves Olvasó!

Arra kérjük, hogy amennyiben cikkünk elnyerte tetszését, úgy támogassa munkánkat egy megosztással vagy közvetlenül anyagilag!

Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület

Bankszámlaszám: 11713081-21241587-00000000

IBAN: HU24117130812124158700000000

Otp bank BIC/SWIFT kód: OTPVHUHB  

 

 

süti beállítások módosítása