Blog a házi kedvencek viselkedéséről

Házi Kedvencek

20 ok, amiért érdemes macskát tartania

2021. június 24. - Macicsiga

Ha régóta gondolkodik azon, hogy végre macskája legyen, de eddig hezitált, íme 20 "perdöntő" bizonyíték, hogy azonnal érdemes beszereznie egyet:

  1. A macskák legális örömforrások. :)
  2. Gyógyhatásúak. A dorombolással és hízelkedéssel csökkentik a stresszt. Elég megsimogatni egy kedves cicát és máris jobban vagyunk.

    macska9.jpg
  3. Bár vannak non-stop kommunikáló cicák, a legtöbbje csendes. Valószínűleg nem fogja zavarni a szomszédot a nyávogásával. 
  4. Csilli-villik. Egy macska naponta többször tisztítja magát és igényli is, hogy 0-24-ben szupertiszta legyen. A nagyobb szőrű macskák kérik a fésülést, amely külön móka lehet Önnek és a jószágnak is. Mondjuk 23:15-kor, hiszen éjszakai lények természetükből adódóan.

    macska_7.jpg

  5. Randiállatok. Egyes kutatások szerint a hölgyek többsége vonzónak találja, ha egy férfinek macskája van, sőt vonzóbbnak, mintha kutyája lenne. (A macskák simogatási módja eltér a kutyákhoz képest, finomabb mozdulatokon alapul... de ez egy külön cikket érdemel és majdnem biztos, hogy tudományosan nem eléggé megalapozott. :) )  
  6. Okosak, ugyanúgy taníthatók kézmozdulatokkal, szavakkal, mint a kutyák. Ha tehát az Ön macskája nem reagál, az nem értelmi hiányosság, hanem a komplett érdektelenség jele.
  7. Ha Ön éjszakai bagoly, a macska tökéletes társaság. Hiszen ekkor szoktak játszani és megtalálni azt a pingpong labdát, amit Ön 2012 óta elveszettnek hitt.
  8. Ha sokat tapogat egy macskát kiskorában, nagyon bújós lesz. Ha ennél is tovább menne és komolyabb elvárásai vannak, akkor válasszon "teknőcmintás" vagy fekete macskát, azok a legkedvesebbek, ennek evolúciós okai vannak. A sötétebb állatoknak mindig többet kellett "bizonyítaniuk".

    macska_2_1.jpg

  9. Kevés invesztációt igényelnek. Egy üres doboz, egy alig megrágott szívószál, egy agyonhasznált cipőfűző csodás játéklehetőség számukra. (Ettől persze minden gazdi szeretné a lehető legjobbat nyújtani az állatkáinak és szinte minden macskatulajdonos beszerez egy olyan macskajátékot vagy -bútort, amelyet a cica egy, azaz egy percig fog használni.)
  10. Nem közkeletű, de kiváló riasztók és házőrzők. Gyanús idegenek közeledtével morognak és jeleznek a gazdinak. Ahogy a lakásban is előbb fogják a furcsaságokat észlelni, mint Ön, pl. vízproblémákat vagy gázszivárgást.
  11. Túl sok vizet nem zavarnak, hiszen a nap kb. 60-70%-ában széppé alusszák magukat. A maradék 30-40%-ban belefér a tisztálkodás, a bújás és a játék.

    macska4_1.jpg

  12. A legtöbb macska nagyon szeret rádőlni, ráfeküdni, elterülni a gazdin. A macskák ölelgetősek és birtoklási hajlamúak.
  13. Titkos hódolók. Ha Ön arra ébred, hogy a macskája delejesen nézi Önt, az teljesen normális. Szereti Önt. Vagy Önre szállt egy bogár.
  14. Ha van szőrük, puhák. Amennyiben Ön nem kívánja a teljes fizetését szőrtelenítő görgetőre költeni, akkor válassza a bababőr érzetű kopasz macskákat.   

    macskatartas.jpg

  15. Szórakoztatóak. A mozgásuk, a viselkedésük, a szokásaik. De ezek csak akkor fognak kiderülni, ha beszerez egy macskát. :)
  16. Egy cica az Ön tükre. Ha semmilyen külső inger nem indokolja a macska idegességét, de az mégis ideges, akkor Ön is az. Az állat jelzi, hogy valami nincs rendben a gazdával.
  17. Ha a macska kellően sportos, ideális esetben rendben tartja a ház környékét, a rágcsálóknak esélyük sincs. Erről Ön is meggyőződhet, mert "ajándékba" fogja kapni őket (vagy akár madarat, esetleg gyíkot is).

    macska_5.jpg

  18. Függetlenek. Teljesen önállóak, elszórakoztatják magukat egyedül is, bár mondják, hogy egy macska nem macska, érdemes párban tartani őket. Ha macskában gondolkodik, gondolkodjon testvérekben. (A macskák ugyanolyan figyelmet igényelnek, mint a kutyák. Ahogy Ön is igényelheti a figyelmet, kedvességet, simogatást, ők is. Tehát javasolt, hogy akkor legyen macskája, ha lesz ideje szeretnie őt.)  
  19. Képesek akár 180 fokkal is elforgatni a füleiket. (Ha valakit ez esetleg befolyásolna a döntésében, szeretne-e macskát. :) )
  20. És ami talán a legfontosabb: nagyon tudnak szeretni. Instant szeretetforrások.

macska8.jpg

Miért dorombolnak a macskák?

Kézenfekvő lenne az a válasz, hogy azért, mert jól érzik magukat, de a macskák ennél jóval komplexebb állatok. Nekünk, embereknek van a fejünkben egy pontos munkaköri leírás a macskákat illetően, amelyben kiemelt feladatok, hogy a cica jöjjön, szeressen és doromboljon. Először is nem mindegyik teszi, másfelől lehet, hogy dorombol, csak nem halljuk.

dorombolas.jpg

A dorombolásnak többek között a következő okai lehetnek, bár hozzá kell tenni, hogy a tudományra vár a teljes megfejtés:

A macska dorombol, mert vagy ő beteg vagy egy másik háziállat. Esetleg Ön, a gazda gyengélkedik. A macska jön és megoldja rezonanciával. Volt Önnek már csonttörése, műtétje? A macska biztosan ahhoz a területhez fog odakucorodni, ami gyógyításra vár. Rajta nem fog múlni. Az állatok vagy úgy gyógyulnak, hogy fekszenek, pihennek vagy vízbe mártóznak. A macskáknál a dorombolás egy extra funkció, ők ezzel is rekreálódnak, a zönge egyfajta fájdalomcsillapító. A macskák öngyógyítók.

Nyugtatják magukat. Nem is olyan ritka, hogy egy macska dorombol, ha szorult helyzetbe kerül, vagy sok macskával kell osztoznia a térben, pl. állatmenhelyen. A félős cicák dorombolnak az állatorvosnál.

Nincs mit szépíteni: manipulálnak. Jönnek, mert éhesek, vagy mert szeretnének kikéretőzni a kertbe a másik macskával játszani, vagy egyszerűen beszorult az agyonrágott szívószál a hűtő alá, ki kéne venni a kedvenc játékot. Egyszerűen bedobják magukat. Ennek az egyik legextrémebb formája a hajnali öt órai dorombolás, mert éhesek.

macska3_1.jpg

Kommunikációs forma a kölykökkel. Az anyamacska a létező összes módot meg fogja ragadni, hogy a kismacskáival kapcsolatban legyen, ehhez a dorombolás az egyik lehetőség.

A cica dorombol, mert boldog és elégedett. Jó Önnel, szereti Önt. Egyszerűen jól és biztonságban érzi magát, Ön a mennyország neki. Jó hír, hogy a dorombolás kis hatótávolságra van kitalálva: biztosan annak szól, aki a közelben van és vagy jó vele, vagy ő tud segíteni valamilyen módon. A dorombolás egyfajta macska-mantra. Az emberi szervezetre számos módon jótékonyan hat azon kívül, hogy nagyon nyugtató. A macskadorombolás hallgatása abszolút örömforrás.


Egy kedves olvasóm kislánya tette fel az alábbi röpkérdéseket. Válaszolok is:

  • „A dorombolás miért van?” A természet ajándéka, egy kommunikációs forma. Egy evolúciós előny: a macskák kedvesnek tűntek, így előbb jutottak táplálékhoz a háziasítás során.

  • „Hogy csinálják?” Bárcsak tudnánk! Több elmélet van, a legnépszerűbb, amelyet szeretünk elhinni: a macska a hangszálait rezegteti és a gége izomzata gyorsan összehúzódik. Bár nem minden macskaféle képes rá. A dorombolás feltétele, hogy a macskafajtának csontos nyelvcsontja legyen, pl. az oroszlánnak és tigrisnek porcos van, ők nem tudnak dorombolni. A pumának csontos van, ő tud. A gége rezgésével a nyelvcsont is rezonál, az támasztja alá a gégét. A porcos nyelvcsont rugalmasabb, mint a merev csontos, ezért a „porcosok” kimaradnak a dorombolásból, viszont remekül üvöltenek. Az is valami!

    tigris.jpg
  • „Baj, ha nem csinálják?” Mindenesetre gyanúsak. Ha sokat szeretgetjük őket, idővel elkezdenek dorombolni, de pl. a vadmacskák „leszoktatják” erről a kicsinyeiket, mert veszélyforrást jelent ez a fajta hangkibocsátás.

  • „Lehet rá edzeni?” Egy jó edzővel, igen. Sokat érdemes finoman fület vakargatni.

  • „Csak a macskák tudnak dorombolni?” A mosómedvék is ki tudnak hasonló hangot bocsátani. Ha egy nyúl kicsit megerőlteti magát, megközelítő érzetű zörejekre ő is képes.


Tudta? Evolúciós okok miatt a teknőcmintás és fekete macskák nagyon hízelkedősek és dorombolósak tudnak lenni.

macska_1.jpg

12 jele annak, hogy a macskája szereti Önt

Ismeri a viccet, hogy mire gondol a kutya és a macska etetés közben? Erre gondol a kutya: „Ezek az emberek etetnek, itatnak, simogatnak. Biztos istenek.” Erre pedig a macska: „Ezek az emberek etetnek, itatnak, simogatnak. Biztos valamilyen isten vagyok.”  

Míg a kutyáknál egyértelműbbek a szeretet jelei, a macskáknál vannak nem evidens magatartásformák is. Ha a lentiek közül bármelyiket is tapasztalja, a cicája valószínűleg szereti Önt.

1. Ha a fejét az Önéhez dörzsöli, akkor egyrészt az terület megjelölés, másfelől nincs kétség, mostantól haverok.

2. A macska farka rátekeredik az Ön lábára. Ha nem lenne egyértelmű a birtokviszony, akkor ilyenkor lépni sem lehet az állattól.

macska3.jpg

3. Lefekszik a hátára és megmutatja a hasát. Ez egy kifejezetten kiszolgáltatott helyzet a cica számára, Ön pedig 100% bizalmat élvez.

4. Bár a dorombolás nem csak a szeretet egyik jele, ha cirógatás közben dorombol a macskája, akkor nagyon jól érzi magát. Amennyiben gurgulázó, csacsogó nyávogást is tapasztal, akkor a macskának biztosan Ön jelenti a mennyországot.

macska4.jpg

5. „Ajándékot” hoz. Mondjuk egy termetes pockot, gyíkot vagy békát a kertből. Vagy egy fej nélküli madarat.

macska5.jpg

6. Ha szeretné megnyalni, megtisztogatni Önt, az tagadhatatlan vonzalom.

7. Dagaszt, például pulcsit, takarót. Ön a mama, papa vagy egy másik szeretett „macska” a szemében.

8. Szeretne együtt aludni. Ön nélkül nincs élet, összetartoznak.

macska.jpg

9. Esetleg féltékeny, ha Önhöz más is hozzáér. Másik cica vagy másik ember. Rohan és rendet tesz. Sőt, ha Ön elutazik egy hétre, akkor megsértődik.

10. Folyamatosan ölbe, mellkasra, karhoz, törzshöz fekszik. Vagy bárhova, csak legyen fizikai érintkezés. Vagy például munka közben a laptopon pihenteti a fejét. (Ami azt is indikálja, hogy legyen kedves inkább vele foglalkozni, mint dolgozni. Egyébként a laptop kiváló meleg fekhely is.)

macska2_1.jpg

11. Védi Önt. Kevesen tudják, de a macskák kiváló házőrzők, ami a jeladást illeti. Ha gyanús idegent tapasztalnak a bejáratnál, vagy a ház környékén, fújnak vagy morognak.

12. Lassan, kedvesen pislog és hosszan „szemez”. Ez egy másfajta tudatállapot. Ő az Ön első számú csodálója.

Vannak, akik kifogásolják, hogy a macskák nem elég bújósak, „nem eléggé kutyák”. A macskák többek között akkor lesznek bújósak, ha kicsi koruktól fogva sokat simogatjuk őket, sokat vannak kézben. Ha pedig idősebb korban kerülnek hozzánk, akkor a szelídítés egyik alappillére, hogy a macska saját tempójában, szépen lassan, sokszor simogatjuk. A szeretetteljes hozzáállással nem lehet tévedni.

Miért imádják a macskák a dobozokat?

Biztosan Ön is ismeri azokat a mémeket, amelyekben a drágán megvásárolt macskajáték érintetlen marad, bezzeg a sima kartondoboz, amit azonnal birtokba vesz a házi kedvenc! Teljesen mindegy, mekkora a doboz, a macska megoldja, tutira belefér.

Miért imádják a macskák a dobozokat? 

Először is pontosan tudják, hogy mi okoz nekik luxus életet. Nagyon szeretik a meleget. Ha összegömbölyödnek, akkor az általuk igényelt hőt is gyorsabban tudják felvenni és fenn is tudják tartani azt. 30-36 Celsius-fok az ideális számukra. Tipp: doboz radiátor közelében = mennyország. 

macska2.jpg

jó meleg

A doboz optikailag a mamamacska. Az anyamacska a kölyökkel összebújik, ezt a közös bújást reprenzentálja a doboz, azaz az alom. Jó érzés bebújni a dobozba, biztonságot ad, örömöt, endorfint szabadít fel a jószágokban. A doboz jól körülhatárolt, nincs benne sok váratlanság, ami a lehetséges stresszet illeti. Az ő háza, az ő vára. És egyébként is lesből szokott zsákmányra vadászni.

A macskák alapvetően szeretnek elrejtőzni, amellyel stresszet is csökkentenek. Ha Önnek két macskája van, az egyik biztosan domináns. Ha azt tapasztalja, hogy a szubmisszívebb macska bújkál, pl. a szekrényben ("nagy dobozban"), akkor ideje megoldás után néznie. (Erről is fogok írni hamarosan.)

Másfelől rejtőzködőnek születtek. Egy lehetséges konfliktus-helyzetben előbb fognak elbújni, mint "leállni" kezelni a kihívást. A doboz, a saját kuckó védelmet, biztonságot nyújt, legyen bármekkora is. Ha sok macska van pl. egy állatmenhelyen, és jut minden macskának doboz, már jelentősen csökkenthető a stressz számukra.

macska-dobozban.jpg

tökéletes védelem

Azon túl, hogy a doboz biztonságot nyújt, jó móka is. Egy új doboz új ingert is jelent, lehet ki-be ugrálni. A macskák játszótérnek is tekintik a dobozt. Ahogy a vázát, a virágos balkonládát, a kosarat és az üres bőröndöt is. Mi a helyzet a hordozóval? A macskák pontosan tudják, hogy a hordozó megjelenésével várhatóan a doktor következik. Nem vonzó. Bezzeg a kartondoboz, amely nyáron például hűs rezidenciát nyújhat!

Költözés esetén nem ritka, hogy eltűnnek a macskák a lakáson belül. Érdemes már a legelején saját dobozt, sarkot kijelölni nekik, javasolt velük kezdeni a kipakolást, hogy minél előbb adaptálódjanak a környezetükhöz.

És végül, de nem utolsó sorban: kíváncsiak. Feltételezik, hogy a doboz rejt számukra valamilyen meglepetést, csemegét. Ha nem, akkor pedig „jó lesz” a napi 10-12 órás szépségalváshoz. Különben mitől lennének ennyire gyönyörűek?

belefer2.jpg

belefér

süti beállítások módosítása