A szám, amit 14-szer hordoztak

Idén 15 éves a számhordozás intézménye, jubilálunk! 2004. májusától vihetjük ugyanis mobilszámokat másik szolgáltatóhoz, aminek örömére össze is állítottunk a Telenor segítségével egy csokorra való mókás tényt a telefonszámokról és a számhordozás legjeiről.  

shutterstock_1208277094.jpg

Visszatekintő 

A számhordozás kezdetekor, nem igazán számított rá senki, hogy egy 20/30/70-es szám más szolgáltatónál van, mint „kellene lennie”. Így, mivel nem saját hálózatba telefonált a gyanútlan hívó, előfordulhatott, hogy 15 éve még lényegesen magasabb volt így a percdíj. Ebből számtalan vita, a “hanyas vagy” szlogen és más elmésség alakult ki, és napvilágot láttak a „hordozott szám lekérdező adatbázisok”, amit online ma is elérünk az NMHH oldalán.  Érdemes csekkolni a számokat a tudakozóban is.

2017-ben már összesen 1 millió telefonszámot hordoztak Magyarországon. 

Ma már két nap alatt az új szolgáltató hálózatában csörrenhet meg a telefonunk, az átfutási idő a számhordozás kezdetekor még 15 nap volt. 

Az első (vezetékes) számhordozás a GTS-Datanetnél zajlott le. 

A Telenornál számhordozási “black friday” alakult ki 2016. március 30-án, amikor egy nap alatt 2824 telefonszámot hordoztak át sikeresen a szolgáltatóhoz.

Miért ragaszkodunk a telefonszámunkhoz?

Meglepően sokan viszik magukkal a régi, jól megszokott telefonszámukat, melynek több előnye is van, miközben ingyenes. Rengeteg kellemetlenségtől megkímél, ami egy átvett SIM kártyánál, vagy új telefonszám esetén adódhat - utóbbiakkal akár barátokat és munkát is veszíthetünk, ugye.

Ha új számot ad a szolgáltató, nem kizárt, hogy az a telefonszám már használatban volt másnál: a lezárt előfizetésekhez tartozó számokat ugyanis 6 hónapig pihentetik a szolgáltatók, utána újra kiosztható státuszt kapnak.

Az újra kiosztott telefonszámok egészen cifra helyzetekbe is sodorhatják az embert. Katát például, aki a fővárosban él, több éven át keresték bikafelvásárlással kapcsolatban, mert a szám régebben egy Lajos nevű szarvasmarha-tenyésztőé volt. A férfi kliensei olyannyira megszokták a telefonszámát, hogy az sem izgatta őket, hogy egy női hang szólalt meg. Lajos is jobban járt volna a számhordozással, hát még Kata!

Sokan fizetnek is a jobban megjegyezhető telefonszámért 

Különösen nincs értelme a sutba dobni a telefonszámodat, ha még költöttél is rá! Bár talán sokan nem is ismerik ezt a szolgáltatást, de a rendszámokhoz hasonlóan ebből is lehet egyedit, különlegeset vásárolni.

14 900 forintért például biztosan olyan telefonszámot kapsz, amit még sosem osztottak ki ezelőtt, és még válogathatsz is a rendelkezésre állók közül. A legtöbb egyedi telefonszámot egyébként lakossági felhasználásra igénylik, és általában születési dátumhoz kötődik vagy könnyen megjegyezhető számokból áll.

liltracker-1200.jpg

Ennél lényegesen drágábbak a nagyon hasonló számjegyekből felépülő, különleges telefonszámok. Például 2-3 számjegyből álló, könnyen megjegyezhetőt is tudsz vásárolni - mondjuk a futárcégednek.

A legdrágábbak között vannak az  „Egyforma számjegyekből (20AAAAAAA), vagy egy számból és azt követően azonos számjegyekből (20AAABBBB) képzett hívószámok”, amik 1 270 000 Ft-ba kerülnek. 

shutterstock_1214545486.jpg

A legtöbbet hordozott és legdrágább számok

Egy ilyen telefonszámnak, ami történetesen a 30ABBCCAA  (a személyiségi jogok miatt ebben a rejtjeles formában hivatkozunk rá) sikerült beállítania a rekordot. 2013 májusa és 2018 januárja között összesen 14 alkalommal hordozták körbe mind a három mobilszolgáltató között! A csattanó, hogy utoljára az eredeti szolgáltatóhoz vándorolt.

A különleges számok között van egy még borsosabb árú típus - az úgynevezett marketing kategóriás számoknak ráadásul nem egyszeri díja van. Ezeket egy évre lehet bérelni, az áruk pedig több millió is lehet. A legkülönlegesebb számokból is hordoztak néhányat a Telenorhoz:

70A00000A, 70A000000, 70A00000B

30A00000A, 30A000000, 30A00000B

70ABBBBBB, 30ABBBBBB

A legizgalmasabb kategóriába azok a számok tartoznak melyeket soha nem lehet hordozni, sőt, megkaparintani sem, mert ezek nem kiadható számok. Néhánynak technikai oka van, mint az autós telefonok (mára szinte kihalt kategória) kártyaszáma; szolgáltatásokhoz kötődők, mint helyi információk, illetve privát számok.

Végül szeretnénk elgondolkodtatni az összeesküvés-elméletek híveit. Léteznek olyan számtartományok is, amelyek nem kiadhatók, mivel azokkal nem rendelkezhetnek a szolgáltatók. Vajon ki lehet ezek tulajdonosa? 

TIPP: Sose hagyd elveszni a telefonszámodat, a számhordozás ingyenes, gyors és fájdalommentes. Ráadásul a Telenorhoz hordozott számok első havidíját most a cég állja, ha hűséget vállalsz az új Blue+ tarifára. Erről itt tudhatsz meg többet

A posztot a Telenor támogatta

telenor_disclaimer_1_1.png

A bejegyzés trackback címe:

https://zsebembenavilag.blog.hu/api/trackback/id/tr9014566540

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Zsebemben a világ

A zsebünkben egy olyan szerkezetet tartunk, ami sokkal többre képes, ha tudjuk, hogy hozhatjuk ki belőle a maximumot. Ehhez adunk tippeket, trükköket, írunk okosságokat nem csak a telefonokról, appokról és más okoseszközökről, de minden egyébről, amiből kiderül, hogy a technikának és a fejlesztőnek köszönhetően hogyan változik meg az életünk.Bemutatjuk, teszteljük a nélkülözhetetlen alkalmazásokat és kütyüket, érdekes listákat, toplistás érdekességeket állítunk össze - a Telenor támogatásával. Csatlakozz hozzánk, oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat, és kérdezz bátran!

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása