Energia és mobilitás zöld szemszögből

Új eljárás a bioműanyagok újrahasznosítására

2020. június 05. • írta: ZöldEnergia

Angol tudósok legújabb kutatásának köszönhetően a növény alapú bioműanyagokat gyorsabban és nagyobb hatékonysággal lehet majd újrahasznosítani, írja a Bio Market Insights. A Birmingham-i és Bath-i Egyetemen dolgozó csoportok eredményei szerint az új újrahasznosítási eljárás nem csak gyorsabb az eddigieknél, de segítségével a bioműanyag átalakítható egy új biológiailag lebomló oldószerré, amely számos ipari alkalmazási területen — többek között a szépségápolási termékek előállítása vagy a gyógyszergyártás során — felhasználható.

A bioműanyagok, mint például a politejsav (angolul polylactic acid, PLA), egyre szélesebb körben váltja ki a fosszilis energiaforrásokból — kőolaj és földgáz — gyártott műanyagokat, például az eldobható műanyag poharak, csomagolási eszközök vagy akár a gyerekjátékok terén. Rendszerint, a felhasználási időszak végén vagy szeméttelepre kerülnek, vagy akár komposztálhatóak is, néhány hónapos lebomlási idővel számolva.

Az újonnan felfedezett eljárás segítségével, egy cink alapú katalizátort felhasználva metanol oldószerben, a bioműanyagok bizonyos fajtái lebonthatók alapalkotó elemeikre, a PLA esetében metil-tejsavra (metil-laktát). Az eredményeket az Industrial & Engineering Chemistry Research szaklapban publikálták a csoportok.

Három különböző PLA műanyagból készült terméken tesztelték az új lebontási folyamatot: eldobható poháron, 3D printer hulladékon és egy gyerek játékon. A legkönnyebben a vékony oldalfalú pohár bomlott le, már alacsony hőmérsékleten. A vaskosabb gyerekjáték lebontásához magasabb hőmérsékletre volt szükség, de ez is sikeresen megoldható volt.

A kutatók szerint az új folyamat igen ígéretes, hiszen a műanyag adalékanyagok — festékek, lágyítók, stb. — jelenlététől és a műanyag típusától (pl. az átlagos molekulasúlytól) függetlenül képesek voltak a különböző termékeket újrahasznosítani. Az eljáráshoz nagy reményeket fűz a kutatást vezető Joe Wood professzor is, hiszen ennek segítségével a bioműanyagok ipari szintű lebontása könnyen megoldható lesz, aminek köszönhetően ezek az anyagok nem kell, hogy a szeméttelepen végezzék majd, és az újrahasznosításnak köszönhetően értékes másodlagos vegyipari termékeket lehet majd belőlük előállítani.

Mivel a műanyag lebontása kémiai úton történik alkotó elemeire, így azok tisztasága is viszonylag könnyen szabályozható, ami a további hasznosítást jelentősen megkönnyíti, akár olyan magas minőségi elvárásokkal dolgozó szektorokban is, mint a gyógyszergyártás.

A kutatók a mostani kísérletek során csupán 300 ml-s térfogatig tudták a rendszert tesztelni. A következő lépésben a reakciót nagyobb reaktorokban kell majd tovább vizsgálni, mielőtt a tényleges ipari alkalmazás szóba jöhet.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://zoldenergia.blog.hu/api/trackback/id/tr3415741216

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása