A elit túltermelési válsága

Túl sok jól képzett ember van, akik nem jutnak be a fontos, jól fizetett pozíciókba, és ez válságot okozhat

Az alábbi szöveg majdnem teljes fordítás a The Economist-ból, a túltermelt elitről szól. és egy történész ún. kliodinamikai módszerére hívja fel a figyelmet. Nekem erről Isaac Asimov Alapítvány-trilógiája jutott eszembe, ott a pszicho-história az a módszer, amellyel elemzik és részben előrejelzik a történéseket...

De olvassák el, mit okoz a túl sok ember az elitben!

Tíz évvel ezelőtt Peter Turchin, a Connecticuti Egyetem tudósa megdöbbentő jóslatot tett a Nature-ben.

"A következő évtized valószínűleg az egyre növekvő instabilitás időszaka lesz az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában" - állította, rámutatva a "felsőfokú végzettségű fiatalok túltermelésére".

gettyimages-810323140.jpg

Az Európában kialakult populista politika, a Brexit, majd az amerikai Donald Trump 2016-os váratlan gyózelme, valamint a "gilets jaunes" és a Black Lives Matter tiltakozási hulláma egyes körökben híressé tették Turchin urat, és felkeltette a közgazdászok érdeklődését a „kliodinamika” iránt, amely matematikával modellezi a történelmi változásokat.

Turchin úr nézetei az „elitek túltermeléséről” kényelmetlen kérdéseket vetnek fel, de hasznos politikai tanulságokat is kínálnak.

Már az ókori Rómában és a császári Kínában is megtörtént, hogy a társadalmak a politikai stabilitás periódusairól az instabilitás felé fordultak, gyakran úgy 50 évente.

Nézzük Amerikát! Minden szakértő tudja, hogy a kongresszus béna, a demokraták és a republikánusok nem hajlandók kompromisszumot kötni egymással. Azt viszont kevesen tudják, hogy 1900 körül is erősen polarizált volt a kongresszus, mielőtt a 20. század közepén együttműködőbbé vált volna.

Mi okozza ezeket a zűrzavarokat, az ugrást a nyugalomból a káoszba? Turchin úr a társadalmakat nagy, összetett rendszereknek tekinti, amelyek bizonyos mintáknak, sőt, törvényeknek vannak alávetve. Ez teljesen más megközelítés, mint az akadémiai történetírás nagy részéé, amely előnyben részesíti a kis léptékű, mikrokozmosz jellegű tanulmányokat - állítja Niall Ferguson, a Stanford Egyetem munkatársa.

Az idén megjelent cikkében Turchin (Andrej Korotajevvel) az instabilitás előrejelzését vizsgálja, amelyet 2010-ben tett. Előrejelzési modellje sok elemet tartalmaz, de úgy tűnik, hogy Karl Marxhoz hasonlóan Turchin is úgy véli, hogy „a az összes eddig létező társadalom története az osztályharcok története.”

Ahol azonban Marx a proletariátusra összpontosított, Turchin-t jobban érdekli az elit, és az, hogy annak tagjai hogyan küzdenek egymás ellen. Az, hogy ki tartozik az elitbe, és hogyan nyilvánul meg a verseny, helyenként változik; az egyik példa a kormányzati hivatalok (és ennélfogva a munkahelyek) számához viszonyítva nagyszámú magasan képzett népesség.

De a harc akkor valószínű, ha a gazdasági egyenlőtlenség nagy. A csúcsért járó jutalom ekkor különösen jövedelmező, mind a kereseti erő, mind a politikai befolyás szempontjából, és akik kimaradnak, élénkebben érzik veszteségüket. A rosszérzés különösen erős azokban az emberekben, akik azt hitték, hogy nekik az elitben kell lenniük.

Még rosszabb, hogy a társadalmak általában egyre több elitet hoznak létre, részben azért, mert az oktatáshoz való hozzáférés idővel javulni szokott. Turchin mindezt a politikai káosz receptjének tekinti. Szókimondó, képzett emberek lázadnak, tülekednek a politikai és gazdasági hatalomért. Az elitek abbahagyják az együttműködést, "ellenelitek" keletkeznek, és a rend felbomlik.

 Az elégedetlen elitre való összpontosítás nem rossz módszer a politikai instabilitás megértésére. Hugh Trevor-Roper történész megjegyezte, hogy „a társadalmi válságokat nem az egymást kizáró érdekek egyértelmű ütközése, hanem az ellentétes érdekek körüli huzavona okozza”.

A francia forradalom elsősorban nem a nyomor következménye volt, hanem az alulfoglalkoztatott művelt osztály és az örökletes földbirtokosok közötti csatáé. A történészek úgy vélik, hogy „az iskolázott férfiak túlsúlyának problémája” hozzájárul az 1848-as európai forradalmakhoz. Turchin azt mondja, hogy bár a rabszolgaság volt az amerikai polgárháború kiváltó oka, alapvetőbb ennél a feltörekvő északi kapitalisták haragja volt az útjukba álló déliek miatt.

Az elit túltermelése is segíthet megmagyarázni a mostani, késői gazdag világ bajait. Egy fiatal számára rendkívül nehéz lett elit státuszt elérni, még akkor is, ha keményen dolgozik és a legjobb egyetemre jár. Az ingatlanárak olyan magasak, hogy csak az örökösöknek van esélyük folytatni szüleik életkörülményeit.

Néhány „szupersztár” cég ereje azt jelenti, hogy valójában kevés valóban jó munkahely van a környéken. Turchin úgy véli, hogy Amerika évente mintegy 25 000 „felesleges” ügyvédet állít elő. A brit diplomások több mint 30% -a „túlképzett” a valós munkájához képest. 

Mindez egyfajta magyarázat a látszólag rejtélyes tendenciára: miért vonzza nyilvánvalóan a jómódú embereket a radikalizmus. Jeremy Corbyn alatt a brit Munkáspárt több felső-közép- és középosztálybeli embert vonzott, mint korábban, még akkor is, ha a toryktól erősen balra haladt; egyértelműen vezetett a friss diplomások körében.

Joe Biden fölénye Bernie Sanders-sel szemben a demokrata előválasztások idején végzett közvélemény-kutatások során jóval kisebb volt a főiskolai végzettségű amerikaiak körében, mint azok között, akik nem fejezték be a középiskolát.

Turchin úr elméletei szerint a politikai remegés végül alábbhagy. "Előbb vagy utóbb az emberek többsége a stabilitás visszatérésére, és a harcok végére vágyik" - érvel. Az adatok már azt mutatják, hogy a bal- és a jobboldali populista pártok támogatása Európában csökken. A közvélemény-kutatások szerint Trump urat távozásra kényszerítik (megtörtént).

Egy másik lehetőség azok számára, akik el akarják kerülni az instabilitást, az a feltörekvő elitek létszámának csökkentése. Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke szorgalmazta a jobb szakképzést, kijelentve: "El kell ismernünk, hogy a fiatalok jelentős és növekvő része elhagyja az egyetemet, és nem diplomás munkát végez."

A felvilágosult elitek azonban hatékonyabb módon is gátolhatják a politikai instabilitás kialakulását. A 20. század elején az amerikai reformerek örökösödési adókat emeltek, hogy megakadályozzák az örökletes arisztokrácia kialakulását. A várostervezési rendszerek korszerűsítése csökkentheti a lakhatási költségeket, a munkaerőpiac deregulációja pedig segítene jó munkahelyeket teremteni a „felesleges” elit számára.

Turchin elemzése a társadalmakat irányító strukturális erőkről a politikai nyugtalanság érdekes magyarázata. De a kliodinamikának nem kell végzetesnek lennie.

The Economist