Woman Forever - Az idők változnak, a Nő örök!

Ösztön Szerinti Anya

Ösztön Szerinti Anya

Pánik: Először a babám nélkül

2019. november 14. - osztonszerintianya

A gyermeknevelés kapcsán számtalan mérföldkő adódik. Az egyik ilyen az első alkalom, amikor egy anyuka másra bízza a kisbabáját. Ez a pillanat nekem a héten jött el, és amilyen jól sikerült, annyira aggódtam, hogy is fog elsülni. Ráadásul olyan érzékeny időszakban teszteltük a bébiszittelést, amikor Ádám rosszul eszik, rosszul alszik, folyton nyűgös, és még az „idegenektől” is elsírja magát.

Sűrű napok állnak mögöttem, mögöttünk. Az egész egy takonykórral kezdődött kb. két hete, ami nagyjából egy hétig tartott… A gyermek csak szipogott látástól vakulásig, az orrszi-porszinál vonaglott és tekergett mint egy kígyó, de legalább a C-vitaminra rákattant és örömmel nyalogatta el a szájába kanalazott cseppeket. Eleinte aggódtunk, hiszen Ádám életének négy hónapja alatt egyszer sem volt beteg, így nem tudtuk, mennyire vegyük komolyan a taknyosságot, és egyáltalán, mit tehetünk, hogy jobban legyen. Mára teljesen meggyógyult, de a vitamint továbbra is kapja biztos, ami biztos alapon. Aztán a nátha ahogy ment, úgy jött helyette valami más, ismeretlen eredetű bolondéria.

A csöppem megint nehezen eszik, válogat a két oldal között, estére pedig olyan farkaséhség, álmosság és nyűgösség gyötri egyszerre, hogy azt se tudja, épp miért nyafizzon. Felnőttként persze megint nekünk kellene az okosabbnak lenni, de őszintén szólva, amikor enne, de csak tekereg a kezemben és fura hangon nyivákol, nyekereg, kényeskedik, magam sem tudom eldönteni, hogy öleljem, simogassam, nyugtassam, vagy tegyem le egy negyed órára és hagyjam, hogy kitombolja magát. Mivel nem vagyok se a magára hagyás, se a hangoskodás híve, így rendszerint marad az ölelés és a nyugtatás, de amikor eltol magától, miközben könny nélkül (!) sír, ha leteszem, a végén már abszolút tehetetlennek érzem magam. Ilyenkor adom át életem párjának a vonagló gyermeket, hogy csináljon vele, amit akar, amíg én lehiggadok kicsit, és át tudom gondolni, mi is legyen a következő lépés.

Eközben persze már eltelt jó egy-másfél óra a fürdetés és a vacsora(próbálkozás) óta, így a párom jobb híján a babakocsiban tologatást is beveti, hátha… pedig ez csak az esetek kb. tíz százalékában működik. Szóval ott tartunk, hogy szól a babazene, amitől már mi vagyunk olyan álmosak, hogy állva tudnánk elaludni, Ádámnak kipattanva a szemei, amiket persze egyfolytában dörgöl, olyan álmos, és nem történik semmi. Semmi azon túl, hogy

…egyre nyűgösebbek, türelmetlenebbek vagyunk így hárman, családilag, és bár mindannyian csak aludni szeretnénk, nyilvánvaló, hogy ez várat még magára kicsit.

szabadeste.jpg

Anyukák (majdnem) kimenőn

Valahogy így teltek az estéink mostanában, amikor is anyukám egyik nap azt mondta: „Hétfőn átugrok egy órára, csinálj magadnak valami programot, vigyázok Ádira!”. A kijelentés egyszerre volt ijesztő és vágyott. No nem az „énidő” miatt, hiszen ahogy korábban, azt most sem igénylem. Arra viszont vágyom, hogy az emberemmel némi időt kettesben tudjunk eltölteni, és mivel hamarosan elkezdem az egyetemet, valamint idővel dolgozni is kénytelen leszek, elkerülhetetlen, hogy megtanuljak a gyermek nélkül lenni. Én. Ádám olyan szociális, hogy bárkivel jól elvan, nekem viszont nehezemre esik egyedül lenni. Olyannyira, hogy amikor eljött a rettegett óra, és mindent jól előkészítve, Ádámot megetetve, elaltatva hagytam itt anyukámra, az ajtón kilépve máris remegni kezdett a lábam. Reszkető térdekkel battyogtam át Rékáékhoz, és a nyolc perces út végére már potyogtam a könnyeim… Azt hiszem, egyszerre éreztem meg a gyermekemtől elválasztó – nekem óriásinak tűnő – fizikai távolságot, és tört rám kisebb pánikroham, hiszen közel öt hónapja nem voltam egyedül az utcán. Fejben készültem ugyan erre a pillanatra és éreztem, hogy nem lesz könnyű, de hogy ennyire megvisel, azt nem gondoltam volna.

Szerencsére Rékáéknál repült az idő, és kis családjukban gyümölcskenyeret majszolgatva, a kétéves Csabival bújócskázva pillanatok alatt átlendültem a nehezén. Anyukám nem telefonált, közben a párom is hazaért, és hamar kiderült, hogy Ádi átaludta az első bébiszittelős alkalmát. Mire felébredt, az apukája már otthon volt, és fel sem tűnt neki, hogy az anyukája nincs otthon. Kicsit meg is sértődtem. Na jó, valójában örültem neki, hogy ilyen simán ment a dolog, amit hamarosan újra megismétlünk. Kell a gyakorlás. Ádinak, és nekem is.

Tetszett, amit olvastál? Oszd meg másokkal, kattints a KÖVETÉS gombra a jobb felső sarokban, és lájkold a Facebook oldalamat is, hogy ne maradj le a legfrissebb bejegyzésekről!

A bejegyzés trackback címe:

https://womanforever.blog.hu/api/trackback/id/tr4615305904

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kmera 2019.11.15. 11:35:57

A c-vitamin folyamatos adagolása tökéletesen fölösleges, és káros is lehet, ideértve azt is, ha a szoptató anya kapkod be túl sokat, meg indokolatlanul, "megszokásból". Ez nem gyógyszer, hanem vitamin, ha szoptatsz, akkor megkapja a baba, ami jár neki - feltételezve, hogy az anya változatosan és egészségesen táplálkozik -, majd ha hozzátáplálás lesz, akkor is arra kell figyelni, hogy változatos legyen a kaja, de csak úgy semmit ne adagolgass neki (ilyen vizsgálatot nem fog a gyerekorvos csinálni, ha nincs baja, akkor az pont azt jelenti, hogy jól van.)
A megfázásról: mindenkinél kb. egy hétig tart, vírus okozza, a taknyot kell serényen eltüntetni, hogy ne rakódjon le, és tudjon táplálkozni. Ha lázas lenne, akkor megvan, hogy ekkora babánál mikortól van szükség lázcsillapításra, alatta meg hadd dolgozzon vele az immunrendszere. A vírus az vírus, Lvoff is megmondta, sokat nem tudsz tenni ellene, valójában az a jó, ha minél többféle törzzsel találkozik, annál edzettebb lesz, immunizálódik. Ovi első évében lesz ez persze a legdurvább, vagy bölcsiben, mindegy, szóval amikor rendszeresen közösségbe kerül.
A szeparációs szorongás majd kb. 2 hónap múlva ér el titeket, addig az, hogy szociális a baba, nem jelent semmit, max. annyit, hogy nem baj, ha azt tapasztalja, hogy sokan vannak körülötte, de elkerülni ritkán lehet ezt a szakaszt, ki jobban, ki rosszabbul vészeli át, de ez még az idejét tekintve sem tuti, mert lesz még utána ilyen időszak, amikor nem teheted ki a lábad úgy, hogy ne nyúzza a lábad egy gyerek...
A baba megnyugtatása, meg hogy épp mi baja van, miért sír éjszakákon át: minden gyereknél más, de egyrészt még ő is szokja ezt a létet, maga sem tudja, hogy épp mi van, miért zizeg a hátsója, szóval ilyenkor más és más válhat be, de egy biztos: ilyenkor lehet a legtutibban elrontani a dolgot azzal, hogy bevezetsz egy olyan szokást (tehát nem a baba, hanem a szülő válaszreakciója a baba viselkedésére), amit majd bázi nehéz lesz lekoptatni: pl. hogy csak így és így alszik el, csak ezzel az idióta plüssel tud megnyugodni, stb. Annyi ilyen külső megnyugtatást ötleteljetek csak ki, vagy szokjatok rá, amennyit ti magatok is tudtok hosszabb távon vállalni, vagy nem nagyon tarthatatlan, mert tényleg nagyon fárasztó tud lenni a sok berögzül hülyeség. SAJÁT tapasztalat, amit a szerencsés másodiknál már igyekszünk elkerülni :-D :-D
A legfontosabb a babának: a szülő jelenléte. Bízzatok benne, próbáljatok ráhangolódni (nem ugrálni a kedvére, újabb és újabb ötletekkel szórakoztatni, vagy hasonló, ő az új, de ti vagytok a felnőttek, a kezdeti idők elmúltával majd fokozatosan edződni fog, és alkalmazkodnia kell a világhoz, hozzátok, a családhoz), szóval próbáljatok egy megnyugtató, biztonságos fészket kialakítani, aztán a többi majd megjön hozzá :-) Menni fog! :-)

vadrózsabokor 2019.11.15. 11:36:00

Extra gyorsan keress vm privát programot (kèpzès, tanulás, munka, jótèkonyság), vagy vedd fel a kapcsolatot (ha van) règi barátnôkkel, gyerekmentesen! Ebbôl lesz az ôsanyásodàs, helikopter, mama-hotel. Lehet neked semmi igènyed (vagy valójában lehetôsèged) èn-idôre, de a gyereket ne szívatsd meg, hogy nem szakadsz le róla. Van apja is! Ôt se szopasd, hogy kizárod. Nem magadnak szültèl!

osztonszerintianya 2019.11.15. 11:44:25

Kedves Kmera! Köszönöm a - kéretlen, de nyilván jó szándékkal írt - tanácsokat. A vitaminokról alapvetően más elveket vallunk. Szerintem a szervezet nagyobb igénybevételekor, mint a szoptatás vagy egy betegség, igenis szükség van az extra vitaminbevitelre. A vegyes táplálkozás pedig ma már sajnos az alap szükségleteket sem fedezi. Azzal egyetértek viszont, hogy annyi nyugtató segítséget találjunk ki a babónak, amennyit mi is elbírunk. Ezen vagyunk. Illetve ezért is váltogatjuk a technikákat, hogy ne egyvalamihez szokjon hozzá, hanem alapvetően inkább azt érezze, hogy nincs egyedül, ha szüksége van ránk, ott vagyunk.

osztonszerintianya 2019.11.15. 11:49:30

Kedves Vadrózsabokor! Köszönöm az aggodalmat. :) Alapvetően vallom, hogy senki és semmi nem fekete vagy fehér, így nem gondolom, hogy borítékolhatóan ősanyaság felé tartanék. :) Egy pillanatnyi érzést írtam le, fogalmaztam meg, ami az első külön töltött időről szólt. Nem menekültem haza, nem aggódtam szét magam körömrágva, hogy mi lesz, és hamarosan ismétlés pont azért, hogy én és a gyerek is megszokja, hogy külön vagyunk. Apu pedig egyáltalán nincs kizárva, sőt ő váltotta anyumat, amíg én barátnőztem (talán nem derült ki a bejegyzésből, nem egy órát voltam távol, közel 4 órán át nem látott a babóm).
süti beállítások módosítása
Ösztön Szerinti Anya