English

Egy nap a városban

Ajándékok, amiket az élmény miatt több év múlva is viszont fogsz látni

szucsadam 2019 december 11.

Nyilván nem kell bemutatnom senkinek a Reflexshopot: a Nyugati közelében, az Eötvös utcában indult boltjukban olyan játékok voltak, hogy bármelyik megkeseredett felnőtt csillogó szemmel ment ki, és megint gyereknek érezte magát. Akkor volt, hogy először rájöttem: nem onnantól számít valaki felnőttnek, hogy nem játszik élvezettel.

A kis üzletet később kiegészítette a tágas, budai üzlet. A Horvát utcában már volt elég hely arra, hogy az eladók szobabumerángozzanak, jojózzanak (nem egy jojóbajnok is szolgált már ki minket), vagy hogy mi is kipróbálhassunk akár több társast is, amiket az asztalokon kinyitva találunk.

Az eladók minden játékot ismernek, sokszor maguk is valamelyik játék magas szintű művelői. Tudnak segíteni abban, hogy 

konkrétan a te családodban, az életkorotok és érdeklődésetek figyelembe vételével mit érdemes választani úgy, hogy mindenki élvezze a dolgot.

A legjobb gyerekjáték az, amivel a felnőtt és a gyerek egyformán élvez játszani (és egyébként nagyon). Az agyatlan, értelmetlen játékok a gyereket is csak ideig-óráig kötik le, de a minőségi és szép társasok, amik ugyan nem bonyolultak, de élvezhetőek mindenkinek, az a család emlékezetes együtt töltött pillanatait gyarapíthatják. Ezt de szépen mondtam.

lrm_export_499104654668943_20191207_104600436.jpeg

A Harry Potter pedig ebből a szempontból jó témaválasztás. Azok, akik még gyerekként élvezték az első Harry Potter könyvet - vagy esetleg a filmet - ma már 25-35 éves felnőttek, sok esetben Harry Potter kompatibilis korú gyermekkel. És ahogy kinyitod a dobozt, megérzed újra azt a bizsergést:

dsc01668_1.JPG

Hányszor kívántad, hogy bárcsak meg nem történtté változtattad volna, hogy elolvastad a kedvenc könyvedet, vagy könyvsorzatodat? Ránézel a polcon, és szeretnéd újra kezdeni, de már nem lehet. A társasban, ahogy meglátod a hét különálló dobozt, és rájössz, hogy mindegyik egy külön, egymásra épülő játéksorozatot rejt, akkor ismét megcsap a titokzatos történet szele. 

lrm_export_499180195003307_20191207_104715976.jpeg

lrm_export_499135964971022_20191207_104631746.jpeg

A játék azonban nem történet alapú, nem szerepjáték. Az egyes számú dobozban egy külön játék van, a kettest csak akkor lehet kinyitni, ha ott átjutottunk. Az első doboz viszonylag sima: jönnek a gonoszok, ártani akarnak, de Harry és a többiek visszaverik őket, és végül jó esetben le is győzik egy csata során. Minden körben megtámadnak minket, mi pedig minden körben közös munkával jutunk előre. Minden játékos jó arc, összedolgozik. Összeveszés kizárt.

Későbbi dobozokban egyre nehezítik a játékot, az első játék még alapvető varázslatokkal operál, és bevezet az úgynevezett pakliépítő játékok világába, a hetedik játékra pedig már mind játéktéren, mind varázslatok terén igazán profiknak érezhetik magukat a játékosok. 

dsc00145.JPG

Itt már előbukkannak kockák is, és a szereplőkön is meglátszik az idő. Itt az első pakli Harryje az utolsó pakli Harryje mellett:

dsc01669.JPG

Az benne a jó, hogy a végén egy viszonylag bonyolult játékot is megtanulnak a kicsik is, mert fokozatosan viszi be őket a játék, miközben minden szint önmagában élvezetes. A szintek 40-50 perces játékot adnak, így ha egy csapat együltő helyében akarja végigvinni a csatákat, akkor 5-6 órát biztosan eltöltenek az asztalnál. De az a jó, hogy ezt simán hétfelé is lehet bontani, egy hétig játszani, úgy, hogy minden nap valami egészen újat ígér. Látni a karakterfejlődést a filmekből vett fotókon, és annak ellenére, hogy a játékban nincsenek karakterfejlődések, melléképzelhetjük. 

2017-ben Mensa Select társasjátékdíjas játék. És olyan ütemben veszik, hogy tényleg sietned kell, ha ezt akarod a fa alá, mert úgy tűnik, ez 2019 karácsonyának sikertársasa.

A Harry Potter: Roxforti csata (11+) elérhető itt, ára 15.990 forint.

Ha mégis elfogyna, vagy fiatalabb gyereknek szánsz ajándékot, itt van még néhány izgalmas tipp.

Toaster Pets rajzfilmkészítő stúdió szett
5+

Ha te is aggódsz az óvodás influenszerek eljövetelétől - főleg ami a sajátodat illeti -, de szeretnéd, ha a gyereked kiélhetné a filmkészítési vágyait, akkor ez a nektek való. Ártalmatlan, játékos, egyszerű. Annyira egyszerű a kezelése, hogy a lista elején, az ötéveseknek is ajánlható kategóriában szerepel. 

A játék maga egy összeszerelhető “stúdió”, amire egy okostelefont kell applikálni. A mai ötévesek pedig már két éve tudnak okostelefont használni, így ezzel nem lesz gond. Le kell tölteni egy appot, aminek a kameráját egy tükör fölé kell helyezni (tablet is ráfér az állványra), és innentől a film már csak gombnyomogatások kérdése. 

  • csak egy stúdió szettre és egy telefonra van szükség hozzá,
  • külön forgathatók klipek, amiket az applikáció automatikusan összevág,
  • a gyermek csak rendező és szinkronszínész, így nem problémás a megjelenése sem.

lrm_export_506602062773003_20191207_210328295.jpeg

Ha benyúlsz oldalról, és mozgatod a szereplőket, akkor a videón is mozognak, anélkül, hogy a kezed látszódna, a program pontosan kivágja. Váltogathatod a kameranézeteket, a helyszíneket, és mindenhol igénybe vehetsz interaktív eszközöket: írhatsz a táblára, kinyithatod az ajtókat, meggyújthatod a tábortüzet. Miután megnyomod a Felvétel gombot, mozgathatod a szereplőt, rákattintva beszéltetheted az állatot: amit mondasz, az lesz a videón hallható szöveg, a szereplő szája is mozog ilyenkor. A felvételt lehet szüneteltetni, megbeszélni, mi lesz a következő jelenet, majd azt is rögzítve lassan felvenni a filmet. Vágni nem kell, a szüneteltetett-újraindított, kamera-váltott felvétel egymás után maga a kész videó, amit pedig meg lehet osztani, vagy lementeni.

Elérhető itt, ára 8.990 forint.

Macska Mancs Brancs logikai játék
8+

Ez egy egyszemélyes logikai játék: macskákat kell elhelyezni egy táblán úgy, hogy minden rendelkezésre álló négyzetet elfoglaljanak az állatok. Rengeteg pálya van, különböző nehézségekkel: egy pálya megadja, melyik macskákat kell használni, valamint hogy hány szintes az adott pálya. Igen, több pályán is három dimenzióba kell összerakni a bábukat, olyan, mint egy 3D-s Tetris, macskákkal.

Vaaaaagy, kutyákkal!

dsc00085.JPG

dsc00089_1.JPG

dsc00100_1.JPG

Aki épp elvonul kicsit az ünnepi forgatagból, ezzel a konyhaasztalon elbabrálgathat fél órát. De játszhatják többen is, mert a nehezebb pályákon mindenki önkéntelenül odamondja az okosat, hogy szerinte hogyan kell, és melyik macskát hova rakni, hogy kijöjjön.

Elérhető itt, ára 3.790 forint.

Cat Lady
12+

“A macskák az új zombik” - mondta Tom Vasel a cicarajongók egyik új kedvencéről, a Cat Lady-ről készült kritikájában. És tényleg, az elmúlt években ellepték a polcokat a cuki cicás játékok, amik közül a legtöbb belépő szintű, könnyed társasjáték. Ilyen a Cat Lady is: ez egy nagyon szép rajzokkal elkészített pakliépítő játék. Baromi aranyos. Alapszabály, hogy ha van macskád, azt etesd is meg, különben mínusz pontokat kapsz. Ha kaját szereztél, de nem ette meg senki, azért is levonást kapsz. De nem mindent eszik meg minden macska… 

dsc00117_1.JPG

dsc00124_1.JPG

Gyors játék, és nagyon könnyed - ez a jelző tökéletesen ráillik -, negyed óra alatt vége, és simán együtt tud játszani vele egy kisiskolás és egy tinédzser.

A Cat Lady elérhető itt, ára 5.990 forint.

KLASK

A Klask ötlete eredetileg egy dán faiparos mester fejéből pattant ki. A játék egy gombfoci-pálya-szerűségen zajlik. Mindenki egy bábúval van, a bábuk egy golyót lökögetnek. A cél, hogy a golyó betaláljon az ellenfél kapujába, vagy hogy az ellenfél elessen, esetleg két mágneses csapda ráragadjon.

Igen, a játék eléggé mágneses. A bábunkat például az asztal alól, a kezünkben tartott mágneses rúddal irányíthatjuk. Amíg nem próbáltad, nem tudod, mennyire addiktív. A Reflexshop Horvát utcai boltjában ki van téve egy, ha két ember elkezd vele játszani, nincs megállás. Minimum negyed óra, amíg le tudsz kattanni. 

Többszörösen díjnyertes partijáték, tényleg minden korosztálynak. Elérhető itt, ára 14.990 forint.

Ezek tehát a legjobb Reflexshop-játékok most a családnak, ha szeretnénk, hogy életkortól függetlenül mindenki szívesen játsszon a másikkal. És higgyétek el, nincs jobb módszer a hangulatoldásra, a kínos csendek megtörésére és az emberek kezéből a telefon kiemelésére, mint a játék. Hiszen George Bernard Show is megmondta (és ez a Reflexshop mottója is):

“Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.”

További játékok (galéria):

Disclaimer: a Reflexshop az Egy nap a városban hirdetője

süti beállítások módosítása