Útikalauz anatómiába

A 7 leggyakoribb civilizációs betegség

2021.12.08. 06:44

Vannak betegségek, amelyek a fejlődő civilizáció következtében váltak a korábbinál sokkal gyakoribbá.

3_34.jpg

Civilizációs betegségeknek nevezzük azokat az egészségi problémákat, melyek esetszáma az utóbbi évtizedekben (jellemzően a fejlett országok lakossága körében) jelentősen megnőttek. A technikai fejlődés nyomán ugyanis megváltozott az életmód számos eleme, például a munkavégzés, a közlekedés, a táplálkozás és a szabadidő eltöltésének módja is.

A 7 leggyakoribb civilizációs betegség

1. Az érelmeszesedést már az egyiptomi múmiák maradványaiban is kimutatták, mégis a civilizációs betegségek közé sorolható, mivel következményei – a szív- és érrendszeri betegségek, az érkatasztrófák, a trombózis, az infarktus és a stroke – a fejlett országokban a halálozási statisztikák élén állnak. Kialakulásához hozzájárulhat az egészségtelen táplálkozás, a mozgáshiány és a stressz is.

2. Szemproblémák is gyakoribbá váltak megváltozott életmódunk következtében, hiszen az aránytalanul sok monitor előtt töltött idő, a mesterséges fények, a klimatizált munkahelyek száraz levegője szemszárazságot, szemfáradást és látászavarokat okozhat.

3. Az elhízás önmagában is kóros állapotnak minősül, és elősegítheti felgyorsíthatja a szív- és érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések, anyagcsere- és felszívódási zavarok, cukorbetegség, májproblémák, mozgásszervi gondok kialakulását is. Az oka leggyakrabban az, hogy több energiát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyire annak szüksége van, tehát amennyit az alapanyagcserével és az aktivitással elégetünk.

4. Az aranyér (a végbélnyílás környékén kialakuló visszértágulat) összefügg az ürítési nehézségekkel, a hátterében pedig a mozgásszegény vagy ülőéletmód, a rossz táplálkozási szokások, az elégtelen folyadékbevitel, bizonyos esetekben az egyéni hajlam is állhat.

5. A felnőttkori mozgásszervi betegségek a gyerekkori mozgásigény mellőzésére és az ergonomikus környezet hiányára vezethető vissza. Helytelen testtartás esetén az izmokra, ízületi felszínekre és tokokra, az ízületeket körülvevő szalagokra és a csigolyaközti porckorongokra az ideálisnál nagyobb terhelés hárul. Emiatt az első mozgásszervi panaszok akár már 20-25 éves korban is jelentkezhetnek.

6. Az allergiás megbetegedések száma jelentősen nőtt az utóbbi 20-30 évben, amelynek számos oka van: szerepet játszik benne a természetes környezettől való eltávolodás, szervezetünk legyengült immunvédelme, a városi légszennyezés és a sokféle kemikáliával való találkozás.

7. A pszichés zavarok, például a szorongás, a depresszió, a pánikbetegség is felkerült a civilizációs betegségek listájára. Ennek oka elsősorban a tartós stressz, amelyet súlyosbít, hogy a feszültség eredményes kezelése helyett sokan káros szokásokban keresik a feszültségoldást, például alkoholfogyasztásban, túlevésben, cigarettában, drogfogyasztásban.

Miért ezek a legelterjedtebb betegségek?

Általánossá vált az ülőmunka, sőt számos hobbitevékenységet is ebben a testhelyzetben végzünk, így a modern életvitel egyik legjellemzőbb vonása a mozgásszegénység lett. Ez viszont melegágya a legkülönfélébb betegségeknek, például az ízületi bántalmaknak, a kóros elhízásnak, a szív- és keringési bajoknak, a magas vérnyomásnak és a 2-es típusú cukorbetegségnek.

4_33.jpg

A modern életvitel másik alapvető jellemzője a tartós stressz, amely kezeletlenül hagyva többek között alvászavarokhoz, pszichés betegségekhez, depresszióhoz vezethet. Mindehhez olyan helytelen életmódbeli szokások társulnak, mint a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, például a sok finomított szénhidrátot, cukrot, zsiradékot, tartósítószert, sót tartalmazó, rostban és vitaminban viszont szegény kényelmi ételek fogyasztása, továbbá a nem megfelelő folyadékbevitel. Ezek sokféle érrendszeri, emésztőszervi megbetegedés, daganatos elváltozás alapjai lehetnek, amit súlyosbítanak az egyéb káros szokások, így a dohányzás, a drogok, az alkohol.

Ráadásul a fejlett iparral, közlekedéssel rendelkező országokban a lég- és környezetszennyezés, a sokféle kemikália is gyengíti a lakosság immunvédelmét, hozzájárul a daganatos betegek számának növekedéséhez és az allergiás tünetek gyakoribbá válásához, valamint a járványokkal, fertőzésekkel szembeni védekezőképesség csökkenéséhez.

A baj nem jár egyedül, mivel a civilizációs betegségekhez vezető káros hatások összegződnek, az egyik betegség elősegíti a másik megjelenését, például az elhízás gyakran együtt jár a magas vérnyomással, a máj megbetegedésével vagy ízületi károsodásokkal.

A hosszabb élettartam és a globalizáció hatása

A civilizációs betegségekhez szoktak sorolni néhány olyan betegséget is, amelyek előfordulási esetszámai nem a modern életmód káros hatásai következtében nőttek meg, hanem amiatt, hogy az elmúlt évszázadban jelentősen nőtt a várható élettartam. Ma ugyanis többen élik meg azt az életkort, amelyre ezek az elváltozások fokozottan jellemzőek. Ilyenek például a demenciát okozó betegségek, mint az Alzheimer-kór, de az idősödő populáció gyakori betegségei közé tartozik a csontritkulás is. Közvetve kapcsolódik a civilizációs életvitelhez az a jelenség, hogy az utazások nagy száma, illetve a globalizáció miatt ma már bármelyik elzárt helyi betegséggócból, endémiából kialakulhat nagy embertömegeket érintő, több országra vagy földrészre, sőt akár az egész világra kiterjedő járvány, pandémia.

10 egészségmegőrző tanács a civilizációs betegségek elkerülésére

1. Ne dohányozzon! Ha tud, szokjon le, ha nem, gyújtson rá kevesebbszer!
2. Táplálkozzon változatosan, fogyasszon minél több zöldséget és gyümölcsöt!
3. Maradjon fizikailag aktív!
4. Kezelje a stresszhelyzeteket, például a problémák megbeszélésével, és szánjon időt a kikapcsolódásra, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra!
5. Ha alkoholt fogyaszt, azt mértékkel tegye!
6. Védekezzen a tűző nap ellen, és védje a gyermekeket a leégéstől!
7. Törekedjen a biztonságos szexuális életre!
8. Vigyázzon az utakon, tartsa be a KRESZ-t!
9. Ismerje meg az elsősegélynyújtás legfontosabb elemeit!
10. Vegyen részt szűrővizsgálatokon!

A cikk a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

aefzuj 2021.12.08. 20:51:44

A KRESZ! Sírok......

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.08. 20:51:54

A legfontosabb mindez tudatosítása: annak megértése, hogy a liberális demokrácia rossz és egészségkárosító, s a fő oka mindennek.

trabant24 2021.12.08. 21:11:10

Kb: aludj minimum 7 órát, egyél sok halat, napi 10000 lépés, 2 l víz, + kerüld SzintiBoy -t, és szeresd Sanyi macskát. :P

gigabursch 2021.12.08. 21:29:28

Ergonomikus irodai széket meg íróasztalt az életben nem láttam.

Az irodai dolgozók java is hülye.
Cipő le, zokni le (rögtön 'le vagy foldelve', élből kisebb a stressz). Szoros nadrág derékban kilazítandó.., stb...
Ezer és egy munkakörben lehetne sokat tenni azért, a munkakörülmények a fenti példák analógiájának mentén átgondoltabbak legyenek.

S akkor a nehéz fizikai munkát végzők..., na az egy nagyon fontos kérdéskör lenne.

midnightcoder2 2021.12.09. 09:22:49

@gigabursch: Nehéz fizikai munkát végzõk a nagyapámék idejében voltak a kubikosok, vagy akik egész nap a búzamezõn kaszáltak, meg akik vállon hordták a liszteszsákokat a malomban.

És az az igazság, hogy az akkori roppant egészségesen táplálkozó, sokat mozgó polgár is csak meghalt úgy 70-80 évesen.

gigabursch 2021.12.10. 19:52:09

@midnightcoder2:
Vagy hamarabb...
Mert azért a tüdőgyulladással lassan 80-90 éve tudnak csak érdemben mit kezdeni.
Nem beszélve egy kis háborúról, ami felénk 70 éve nincs, de még a délszláv válság is már húsz éve elcsitult.
süti beállítások módosítása