Tervezzünk dolgozósarkot!
2019. december 06. írta: tervezzvelem

Tervezzünk dolgozósarkot!

Sokan vagyunk, akik otthon (is) dolgozunk vagy valamilyen hobbihoz van szükségünk egy kényelmes, nyugodt sarokra, kuckóra, ahova félrevonulhatunk és zavartalanul elmélyedhetünk kedvenc tevékenységünkben. Ebben a bejegyzésben arról lesz szó, hogyan tervezhetsz személyre szabott, áttekinthető, kis helyigényű dolgozósarkot.

A jó dolgozósarok főszereplője az asztal, aminek méreteiben az adott munkavégzés helyigényéhez kell igazodni. Legtöbbször elég egy kisebb méretű is. Emellett legalább ilyen fontosak a jól elhelyezett polcok, fali és egyéb szekrények, komódok, ahol minden a kezed ügyébe esik. 

dia6_8.JPG

A tervezés fő szempontjait legszemléletesebben saját dolgozószobám példáján keresztül tudom bemutatni.

- Mihez, milyen munkavégzéshez kell a hely?

Mivel nekem elég egy laptop, kisméretű asztalt terveztem, amin csak pár dolgot helyezek el: ceruzák, lámpa, egy-két személyes apróság, jegyzetfüzet, naptár. Ezen kívül pedig legyen annyi hely a laptop mellett, hogy egy A4-es papíron rajzolhassak, tervezhessek. Így jött ki az ideális méret, a 80x50 cm, ami kisebb lett, mint a korábbi, 120x60-as asztalom. Mivel a szoba inkább csak fél szoba és egyben időnként vendégszobaként is funkcionál, lényeges volt, hogy csökkentsük az asztal méretét. Viszont ez a 80 cm pont elég ahhoz, hogy akár ketten is odaüljünk, ha éppen egy tervet szeretnénk átbeszélni :)

Természetesen készen nem igazán találtam megfelelőt: vagy szélesebb volt vagy az anyaga nem tetszett. Ekkor került a képbe az a varrógépasztal, ami már évek óta várakozott a faházban. Szerettem volna egy szép, fa lapos asztalt, ami egyedi és saját kezűleg meg tudjuk oldani a felújítását. Ennek a kivitelezéséről, a felújításról és az asztallap kiválasztásáról majd még részletesen írok.

karpitozott_szek.jpg

- Milyen legyen a szék?

Mennyi időt töltesz az asztal mellett? Milyen jellegű munkát végzel? Lehet, hogy csak olvasgatsz, internetet böngészel, de az is megeshet, hogy hosszú órákat ücsörögsz itt. Éppen ezért a szék legyen kényelmes, olyan, ami megtámasztja a hátadat és jó ülőfelületet biztosít. Hosszas ülőmunkához gerinckímélő megoldás egy nagy labda vagy a térdelőszék.

Az én székem történetét itt olvashatjátok el.

- Milyen kiegészítő bútorokra lesz szükségem?

Itt is az a fő szempont, hogy milyen munkát, tevékenységet végzel: kell-e nyomtató, tárolsz-e iratokat, hobbihoz szükséges kellékeket. Vagyis ezek szabják meg, hogy mennyi fiókra, polcra lesz szükséged. Illetve az is lényeges, hogy mennyit szeretnél ezekből megmutatni, vagyis hogy a nyitott vagy a zárt tárolókat részesíted előnyben. Mivel nekem nagyon sok a papírom, az íróasztal mellé egy majdnem mennyezetig érő szekrényt terveztem be, ahol fiókokban, polcokon, illetve ajtó mögött rejtőznek a különféle iratok, tervek és a nyomtató. Nem szerettem volna, ha túlságosan nyomasztó lenne a szekrény nagy tömbje, ezért törtem meg az egységet nyitott és zárt részekkel, a legfelső elem pedig üvegajtós. Azt azonban jó ha tudod, a túl sok a nyitott rész, ha jól telepakolod ezzel-azzal, rendetlenség benyomását kelti, ezért inkább az apróbb holmiknak keress egy-egy szép dobozt, kosarat vagy egyszerűen kerüljenek ajtó mögé.

Az asztalomnak egyelőre nincs semmilyen fiókja, de tervezünk hozzá középre egyet, hogy az aktuális iratok helyben legyenek és ne az asztal tetején henteregjenek. Ezen kívül van egy ládám is, ami egyrészt jópofa, másrészt elfér az asztal lapja alatt és jó sok mindent elnyel a rajzeszközöktől a füzetekig, noteszekig.

20191107_164256.jpg

- Milyen megvilágításra, lámpára van szükségem?

Jobbkezeseknek bal felől, balkezeseknek jobb felől érkező fény az ideális. Nálam az asztalt úgy lehetett csak beállítani, hogy az ablak jobb oldalra és a hátam mögé esik, ugyanakkor jobbkezes vagyok. A lámpa viszont már a "jó" oldalra került, szürkébb őszi vagy téli napokon bizony napközben is szükségem van rá. Így tudtam kompenzálni a nem megfelelő adottságokat.

Fontos, hogy a lámpa megfelelően világítsa meg a munkafelületet, ne kelljen hunyorogni a félhomályban, de a túl erős megvilágítás se kápráztasson el. Én a meleg fényű izzókat részesítem előnyben, amelyeknek van egy kis sárgás színezete, viszont ezek nem vakítanak.

- Milyen színeket válasszak?

A dolgozósarokba élénkítő színek valók, olyanok, amelyek segítenek a koncentrálásban. Éppen ezért ne használj sok színt, hanem egy alapszínhez keress két-három kiegészítő színt, amelyek aztán több felületen köszönnek vissza. Például jó választás a natúr vagy törtfehér színhez a kék, illetve a zöld kiegészítőnek. És ezek mellett szépen érvényesülnek a fa felületek, a fémes vagy éppen fekete részletek.

Itt pedig a konkrét terveket láthatjátok. A szoba alaprajza:

dia1b.JPG

Kezdetben az IKEA Havsta szekrényén gondolkodtam, mert formájában, anyagában jobban tetszett, de az kevesebb lehetőséget kínált. Ekkor jött a képbe a Platsa sorozat, amelyet egységenként lehet összerakni, nyitott, ajtós és fiókos elemekből. Nekem pont erre volt szükségem és tényleg nagyon jól lehet a szoba adottságaihoz és az igényekhez alakítani. Sok és sokféle holmit nyel el.

Íme a végleges tervek. Illetve majdnem végleges, mert szinte már csak az áruházban dőlt el, hogy az asztal melletti szekrény alsó része is fiókos lesz.

dia2_15.JPG

dia3_12.JPG

dia4_11.JPG

dia8_7.JPG

dia7_8.JPG

dia9_6.JPG

dia10_6.JPG

És ez már a készülő dolgozószoba:

karpitozott_szek.jpg

szektortenet2_1.jpg

Ami még hátra van: párnavarrás és a galériafal megtervezése. Hamarosan ezzel folytatjuk! :-)

img_20191020_074118.jpg

Tetszett a cikk? Szívesen olvasnál még többet a lakberendezés témakörében? Kövess a Facebookon is!

Szívesen olvasnál még praktikus, színes ötletekről?

Ha szeretnéd tudni, hogyan lesz barátságos és praktikus az otthonod, ajánlom figyelmedbe az OTTHONUNK SZÍNEI című könyvet, amely gyakorlati és közérthető ismeretanyagot ad. Most ajándékba kapod, ha jelentkezel on-line lakberendező tanfolyamomra! A tanfolyam gyakorlatiasan foglalja össze azt a szaktudást, amely segítségedre lesz saját otthonod tervezésénél, átalakításánál. Nem kell több helyről böngészni, keresgélni, itt egyben megtalálod. 

Tovább olvasom

A bejegyzés trackback címe:

https://tervezzvelem.blog.hu/api/trackback/id/tr1415334326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása