Tahiti és Bora Bora úti beszámoló

Tahiti és Bora Bora úti beszámoló

Tahiti es Bora Bora: valóban álomhelyek? Úti beszámoló

2020. február 16. - Air Tahiti

Valóban olyan idilli és mesésen szép minden Francia Polinéziában? Utánajártunk mi van fényesen csillogó fotók és közösségi média posztok mögött. 

ba71fb97-9184-44a0-aa99-a7dc8a373ef4.jpegAkárhonnan nézzük, Tahiti nagyon messze van Magyarországtól. Földrajzi távolsága, közismert drágasága, elérhetetlensége az idilli képet csak tovább fokozhatja. Statisztika nincs róla, de becslésem szerint néhány tucat magyar turistánál több nem fordul meg erre fele évente. Mivel rokonlátogatóban voltam Új-Zélandon, az én utam innen vezetett Francia Polinéziába. Los Angelesen keresztül utazva le lehet csípni pár órát az ide jutásból, de 24 óránál kevesebb repülésből nemigen lehet megúszni. 

Francia Polinézia egy hatalmas földrajzi területen elszórt, 130 kisebb-nagyobb szigetcsoport, hivatalosan Franciaországhoz tartozó tengeren túli terület. (Lásd keretes írás) Fővárosa Pape'ete az egyik legismertebb szigeten, Tahitin található. Az összes nemzetközi repülőjárat ide érkezik, erre a furcsa nevű Faa’a településen levő repülőtérre mely Pape'etevel már összenőtt. Naponta 3-4 nemzetközi járatnál ritkán érkezik több az országba. A repülőtéren elég laza a hangulat, az Air Tahiti Nui légitársaság Boeing Dreamliner gépeiből a betonon gyalogolva jutunk az aprócska terminál épületbe. Itt egy három fős kis polinéz zenekar élő zenével szórakoztatja az érkezőket. Az országba lépéskor teljesen európai kinézetű, francia egyenruhát viselő határőrök kezelik az útlevelet.

Francia Polinézia relatív nagy autonómiával rendelkezik saját belügyeiket és gazdálkodásukat illetően. De a külügyeket, a katonai-védelmi és az egyetemi oktatás feladatait a francia állam látja el. Saját pénzt, a Csendes-óceáni valutaközösségi frankot használják, aminek az árfolyama az euróhoz van rögzítve. Formálisan nem tagjai az Európai Uniónak, de minden helyi állampolgár francia személyazonossággal és útlevéllel rendelkezik. Lakosai közvetlenül szavaznak a francia elnökválasztáson, képviselőik ott vannak a francia parlament mindkét házában. A francia állam jelentős anyagi támogatást nyújt évente a szigetvilágnak, ami az éves GDP 30-40%-át teszi ki. A helyi gazdaság alapját a turizmus képezi melyet a híres feketegyöngy termesztés exportja követ. Évente mintegy kétszázezer - jómódúbb - turista érkezik ide, döntő többségük az Egyesült Államokból. Viszonyítás képpen: a szintén nem olcsóságáról híres Maldív-szigetek évente másfélmillió látogatót fogad.

239c6562-4932-4483-ab59-7464f1801199.jpeg

Mivel a roaming díjak horrorisztikusak, jó szolgálatot tesz az itt tartózkodás alatt egy mobil wifi hotspot bérlése. Szinte minden szigeten jól használható és egészen jó minőségben lehet hazatelefonálni vele valamelyik internet alapú szolgáltatást (Viber, FaceTime) használva. Használatát gyakorlatban az korlátozza, hogy az időeltolódás 11 óra Budapesthez képest.

A főváros Pape'ete, messze nem az az “idilli paradicsom” ami a fejünkben élhet kép Tahitiről. Egy nagyjából ötvenezer lakosú kisvárost lehet elképzelni, reggeli közlekedési dugókkal és csekély természeti szépséggel. Érdemes viszont részt venni egy 4-5 órás szervezett túrán, ami körbevisz Tahiti szigetén, és megmutatják a főbb látnivalókat. A szigetet durván 3-4 óra alatt körbe lehet autózni, gyönyörű vízeséseket, fekete homokos tengerpartot és az ősi törzsi kultúra jellegzetességeit is meg lehet csodálni. Talán furán hangzik, de ennyi Dacia autót még talán Romániában sem láttam mint Tahitin. Nagy a szegénység és a munkanélküliség az országban - ahogy a túravezetőnk meséli-, akinek Dacia autója van a helyi lakosok közül az a középosztály krémjéhez tartozik. Tahiti tengerparti útján körbe autózva látunk olykor egy-két Porsche Cayenne luxusautót is, aminek az itteni használatát racionális alapon nehéz megfejteni. A szigeten egy szűk kétsávos autóút visz körbe, autópálya vagy gyorsabb haladásra való út nincs. Az egyetlen gyorsforgalmi út a reptér és a belváros közt megy két párhuzamos sávon, nem egészen 7 km hosszan. Pape'ete-ben található egy Mc'Donalds és két jobb szálloda - Sofitel és az Intercontinental-, de más európai színezetű vendéglátó helyet nem nagyon találni. Este viszont nagyon hangulatos a kikötőben tábort verő food truck-ok kavalkádja. Ízletes ételeket ehetünk itt, hatalmas adagok mellett, elsősorban helyi konyha ízeiből. Friss tonhal, kókusztejjel, némi répával és kígyóuborkával az egyik helyi kedvenc étel. Mindez nyersen! 

Tahitiről az utam a közeli Moorea szigetére vezetett. A szigetek közötti forgalmat az Air Tahiti ATR 72-es típusú turboporp gépeivel lehet megtenni. A repülési idő kerek 7 perc volt, így ezen az járaton gyanítom kevés a mélyvénás trombózis kialakulásának esélye. Sokat nem tudtam előzetesen Mooreáról, legfeljebb amit az úti beszámolókban olvastam, hogy az első három leglátogatottabb sziget egyikre. De az a döbbenet ami ott ért, leírhatatlan.

Moorea szó szerint  lélegzetelállító. Vulkanikus eredetű, zöldellő, buja trópusi növényzettel tarkított hegyekkel van tele, és mindehhez türkizkék elképesztően kristálytiszta tengervíz párosul. Reggeli kocogáskor azon kaptam magamat néha, hogy magamban ámuldozom: b.sszus te jó ég, ilyen nem létezik... Aki részt vesz egy hajós kiránduláson, körbeviszik a lagúnában, a tenger felől is megnézheti a szigetet, a látnivalókat. A túra megáll egy homokzátonyon, ahol kb. derékig ér a víz. Itt szabadon élő rájákat lehet simogatni, miközben egy-másfél méteres fekete foltos szirti cápák cikáznak pár centire a fürdőzőktől vízben. Kellett némi félelem elengedést gyakorolni, hogy bemásszak a cápák közé a vízbe, de pár perc múlva már nyugodtan tudtam fényképezni, fürdőzni köztük.

Őszintén irigylem azokat akik képesek a tengerparton pihenni naphosszat, de én nem közéjük tartozom. Mászkálhatnékom közepette kibéreltem egy kis robogót, hogy felfedezzem a szigetet. Húsz éve nem ültem motoron, így kissé mereven kapaszkodva vettem a sziget belseje, a hegyek felé az utam. A Belvedere kilátóig tartó út kifejezetten kellemes motorral, hűvös esőerdőn keresztül vezet, bár jópár helyen nedves, sáros volt az út, oda kellett figyelni. A látvány a kilátóból káprázatos. Bár fejembe vettem, hogy megkerülöm a szigetet a motorral, bő háromnegyed  óra part menti  motorozás után - még csak harmadánál jártam a távnak -, már éreztem, hogy ez nem az a kihívás lesz amit kipipálok. Az aszfalt perzselően forró volt, a karomat égette a trópusi napsütés és a rákent 30 faktoros napkrém éreztem hogy kevés volt. Visszafele viszont megálltam egy kimondhatatlanul hosszú nevű (Ta'ahiamanu) strandon merülni egyet a vízben. Teljesen képeslap, vagy poszterre való volt a látvány fogadott, és mindössze hárman voltunk az egész strandon ami egyébként egy nyilvános hely. Itt a holtszezon ami januárban van szó szerint értendő ezek szerint...

Bora Bora talán a legismertebb "paradicsomi" hely amit én eddig hallottam. Mooreán való tartózkodás után várakozással indultam neki az 50 perces repülőútnak Bora Bora felé, de nem igazán hittem hogy túl lehet ezeken a természeti szépségeken tenni. Azért ért egy két meglepetés Bora Borán, bár jóval megosztóbb hely mint a békés, de kevésbé közismert Moorea szigete.

Bora Bora durván kétszáz kilométerre fekszik Tahiti szigetétől északnyugatra. A  fő szigeten egyetlen magasabb vulkanikus eredetű hegy található, a Mount Otemanu. A sziget "lelkét", és valódi turista látványosságát ugyanakkor a hegyet körülvevő homoksávok, szirtek képezik, ami a belső sekélyebb lagúnát zárja el nyílt mély óceáni résztől. Szinte valamennyi nemzetközi luxus szállodalánc képviselteti magát Bora Bora homokszirtjein (Four Seasons, St. Regis, Intercontinental, Le Meridien, Sofitel, stb.) és itt létesültek a főként bungalókból álló szállodai apartmanok százai is. Ezen létesítmények célközönsége elsősorban nászutasok, illetve azon tehetősek akik zokszó nélkül kiperkálnak 3-4 millió forintot egy egyhetes itt tartózkodásért. Egy vízfeletti alap bungaló 350 ezer Forinttól indul éjszakánként, és az ár igen hamar felkúszhat másfélmillió forintra is, mérettől, elhelyezkedéstől és a szállodalánctól függően. Kim Kardashian nyaralt nemrég családjával Bora Borán - ahogy a helyi bulvárhírekben olvastam-, a kétszintes vízfeletti bungalóért másfél millió forintot fizetett éjszakánként.

Akik a fő szigeten szállnak meg - mint jómagam is - valamivel mérsékeltebb árakkal találkozhatnak. A tengerpart ugyanakkor itt többnyire törmelékes, a víz zavaros, nem igazán átlátszó, nem nyújt különösebb élményt. Hajós kirándulásra érdemes itt is elmenni, a már ismert  rája és cápa etetésen itt is átestem. De ami igazán izgalmas volt, hogy elvittek a legszebb kristálytiszta vizű részekre is a luxus szállodákhoz, ahol a látvány, a természeti élmény valóban lenyűgöző. A legizgalmasabb talán az volt amikor kivittek a nyílt óceáni részre merülni a cápák és hatalmas Mantra ráják közé. A víz itt gyönyörű sötétkék volt, hatalmas mélységbe szinte végtelelnül le lehetett látni, átengedte a fényt az óceán a fenékig. A szirti cápáknál jóval nagyobb citrom cápával találkozás bennem felpumpálta az adrenalint rendesen.

Önmagában Bora Bora fő szigetén túl sok látnivaló, tennivaló nincsen. A szigeten egy 32 km hosszú, vékony part menti út vezet körbe, amit sportszerűségből egy bérelt kerékpárral körbetekertem. Kissé monoton volt a túra, forró párás volt a levegő, és itt nem voltak olyan szép strandok - a szállásomhoz közeli Matira beachet leszámítva -, mint Mooreán. Tulajdonképpen két dolog maradt meg a kerékpározásból. Egyik, hogy a szigeten élő számtalan kóbor kutya egyike egyszer alaposan megkergetett ami számomra idegesítő volt. A másik hogy nagyjából a Four Seasons Hotel elhelyezkedésével szemben a fő szigeten egy hatalmas nyílt szemétlerakó található, ami büdös is volt. Ezt az oldalát Bora Borának a luxusszállodák vendégei - akik nem hagyják el a szirteken levő resortot -, valószínűleg nem ismerik meg. 

Zárszóul: nehéz mérleget vonni az itt tartózkodás élményeiből. Az anyatermészet itt valóban bőségesen, sok sok marokkal mérte a természeti szépséget, amiért megéri messze utazni ha van rá lehetősége valakinek. Mint mindennek ennek a helynek is két oldala van: Azon nagyon keveseknek akik megengedhetik magunknak a luxus szállodai resortok csillagászati árait, szinte hibátlan, "picture perfect" időtöltésben lehet részük itt. Aki pedig nem a burokban való nyaralás mellett dönt és ide utazik, érdemes felkészülnie kisebb-nagyobb csalódásokra is.  

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tahitinui.blog.hu/api/trackback/id/tr8615429822

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

studkell 2020.02.18. 10:43:06

"Nagy a szegénység és a munkanélküliség az országban - ahogy a túravezetőnk meséli-, akinek Dacia autója van[VESSZŐ], a helyi lakosok közül az a középosztály krémjéhez tartozik." - posztoló

A gondolatjel ne kötőjel legyen. Mondjuk - valahogy - így kéne. Érdekes, hogy később jól sikerül írni, aztán megint nem. És ahova "bmeg"-et tudnál tenni, tegyél vesszőt. Az esetek 95%-ában bejön. És köszi a beszámolót!

ébrenjáró 2020.02.18. 10:55:52

@studkell: Uhhh bazmeg! te vagy nagyon vicces vagy, vagy nagyon beteg.

Na mi újság, Wagner úr? 2020.02.18. 12:29:06

"Viszonyítás képen???"
Milyen képen van viszonyítás? Az a kép talán kimaradt...
(Ugyanitt helyesírás korrepetálást vállalok)
Amúgy köszi a beszámolót, nem lehetett rossz ez a kis kirándulás ;)

Etniez 2020.02.18. 13:07:14

Bora-bora régi álmom, de túl drága.
Maldív kétszer megvolt, de még ennyiből se jönne ki egy overwater bungaló Borán.
Tahati mennyibe került?

Before · http://azbeszt.blog.hu 2020.02.18. 15:50:50

@ébrenjáró: Szerintem vicces és tök jó ötlet ez a bazmegelős vesszőzés! Az összetett szavak terén is van némi kihívás a szerző előtt, de nem nyelvtannáciskodni jöttem. :)

Jó az írás, hihetetlenül gyönyörűek a képek, úgy érzem, az általad említett kisebb-nagyobb csalódást mindenféle különösebb idegrendszeri megterhelés nélkül el tudnám viselni. :)

Rómaikömény 2020.02.18. 16:50:32

Köszi nagyon jo beszámoló! Egyetértek, nagyon szép de az oriási távolság miatt kicsit csalodás is.

gabroca 2020.02.18. 17:03:25

Nyilván a Four Seasons jól keres ott....Kidobott pénz oda messze utazni (kidobnám) szép dolgokat itt is látni pl Szardinia

Buncog 2020.02.18. 18:02:22

@Etniez: Ne foglalkozz Tahitivel, a Seychelles-szigetek sokkal komolyabb hely, ha nem a legkomolyabb.
Ugyanis ott olyan "óriás sziklakertek" tarkítják a partokat, ami sehol máshol nincs. A szigetcsoport nem vulkanikus, hanem gránit alapú. A világ legtöbbet fotózott tengerparti strandja is ott van. Tényleg szenzációs hely, azóta ütősebb desztinációt nem találok...

Etniez 2020.02.18. 18:15:30

@Buncog: igen, pont oda tervezünk menni. Úgy tudom az is jó, mint a Maldív, csak máshogy, árban hasonló hozzá.

Buncog 2020.02.18. 18:34:10

@Etniez: Hát, amit látni fogsz ott, az más lesz mint a Maldív. A fő sziget, Mahé közepe hegyes, kirándulós. De ezt csak akkor ajánlom, ha már túl vagy az összes beach-en. Autót bérelni kötelező, mert csak úgy tudod bejárni a szigetet. Jobbkormányos rendszer van! Nem tudom, mennyi a büdzsé, de még La Digue szigetére menjetek el 3-4 napot, ott van a fent említett Anse Source D'Argent, a legtöbbet fotózott beach. Főleg keresztény a lakosság és a templomaikban nagyon komoly dalokat énekelnek a gyerekek, felnőttek. Több helyen szinte gospelt nyomtak a helyiek, csúcs volt. De ezt csak akkor, ha túl vagytok minden természeti szépségen. Seyvillas.com itt a beaches fülön kiválaszthatod a megnézendő partokat.

Bircanyíró 2020.02.18. 18:49:09

Volt szerencsém felkeresni Mooreát és Bora Borát, ahol a poszt szerzőjéhez hasonló benyomásokat és élményeket szereztem. Ha valaki kíváncsi a ráják és cápák közti úszkálást, vagy Bora Bora körülbiciklizését videón megtekinteni, az alábbi linkekre kattintva megteheti:
www.youtube.com/watch?v=Kcfq2r-BQ7Y
www.youtube.com/watch?v=3WnsbPJos6s

Bircanyíró 2020.02.18. 18:51:52

@Buncog: Ha esetleg valakit érdekel, abszolút friss élmények Seychelles-ről itt:
www.youtube.com/watch?v=js8vwAbP-Cc

2020.02.18. 20:11:43

Érdekes írás volt, köszi!

És még nyelvtant is tanultunk b+ :)

Helga Osztafin 2020.02.18. 20:53:57

Szia, Nagyon tetszett az út leírás ,már én is nagyon várom ,hogy ott legyek !Tudnál segíteni abba, hogy hol lehet bérelni a Tahiti wifi -t .
Üdv:

Archie52 2020.02.18. 22:03:53

" Tahiti es Bora Bora: valóban álomhelyek? "
Szerintem kinek-kinek vérmérséklete, ízlése szerint.

Én 2019 októberében voltam Francia Polinéziában. A leírtakhoz tennék néhány észrevételt.
Wi-fi. Nekem egy surfroam SIM kártyám volt, simán tudtam használni internetezésre, VIBER telefonálásra. Nem kellett semmiféle hotspot. (mellesleg helyi SIM kártyát is vehetsz)

Papeete valóban nem “idilli paradicsom”. De azért megvan a maga hangulata. Én nem fizettem semmiféle körútra, béreltem egy kocsit és körbeautókáztam a szigetet. Azt azért nem mondanám, hogy " egy szűk kétsávos autóút " visz körbe. Ugyanolyan kétsávos út, mint általában a kétsávos utak.
Azt írod, hogy " két jobb szálloda - Sofitel és az Intercontinental-, de más európai színezetű vendéglátó helyet nem nagyon találni ". Szálloda témában nem tudok hozzászólni, mert nem is kerestem. Viszont rengeteg stúdió van, abban szálltam meg, és teljesen európai! volt. Az, hogy nem találtál más európai színezetű vendéglátó helyet, arra enged következtetni, hogy nem sokat sétáltál, gyalogoltál.

Moorea-ra komppal is át lehet menni. Kb 40 perces út, Én itthonról online vettem meg a jegyet.
Itt is béreltem autót, körbejártam a szigetet, sőt ahova Te robogóval mentél fel, oda Én az autóval. A Belvedere kilátóhoz. Nos, arra az útra írhatod, hogy szűk.
Abban száz százalékig egyetértek Veled, hogy a sziget lenyűgöző. Én a Tema'e Beachen "csobbantam". Na, ott is nagyítóval kellett keresni az embereket. Szóval nyugis, kellemes és árnyékos is volt.

Bora-Borán nem jártam. Helyette egy katamaránnal elhajóztam Tetiaroa szigetére. Ezt van aki inkább Brando szigetnek ismeri. Marlon Brando bérelte 99 évre, amikor itt filmet forgattak. Most a leszármazottai viszik tovább a bérlést. Itt is van egy luxury resort, ahol, ha jól tudom két évvel ezelőtt Barack Obama írta a memoárját. (nem tudom mennyit fizetett a szállásért)

Végül. Én roppant élveztem a helyszínt, az eltöltött időt, és örülök, hogy ezt választottam. (akár vissza is mennék, ha nem vonzanának még más helyek)

Archie52 2020.02.18. 22:09:28

@Helga Osztafin:
Úgy vélem a legnagyobb szolgáltatójuk a VINI. Náluk lehet venni "travel cardot", több méretben is. 3 GB, 10 GB. Övék a legjobb hálózati lefedettség is.
www.vini.pf/mobile/international/international-visitors

Archie52 2020.02.18. 22:15:35

@Etniez:
Overwater bungalow van Moorea-n is.

fordulo_bogyo 2020.02.19. 00:36:05

Aprosag:
Mantra ráják - helyesen: Manta ráják (r-nelkul)
Magyarul: ördögrája

A mantra valami mas. ;-)

Etniez 2020.02.19. 08:56:35

@Bircanyíró: Köszi, jó videók lettek!
süti beállítások módosítása