Svéd(d)élet(t)

Az életünk Svédországban.

2019. szeptember 17.

A selyemcukor szülőhazája

Meglehetősen sok olyan dolog van, amiről az életem nagy részében azt hittem, hogy igazi Hungarikum. Például sokáig szent meggyőződésem volt, hogy a PEZ cukorka egy magyar találmány, holott valójában egy osztrák ember találta ki a két világháború között. (Na és persze a magyar oktatás erős névmagyarosítási hajlamai miatt tucatjával voltak történelmi alakok, akiket szintén magyarnak hittem, s csak később derült ki, hogy az ég egy adta világon semmi közük hozzánk.) Egy évvel ezelőttig szintén magyarnak hittem a selyemcukrot is. Ez az édesség úgy élt bennem, mint a szocializmusból megmaradt, minden vásárban és búcsúban ezerféle színben (és ízben) fellelhető cukorka, ami bár minden egyes alkalommal végigvágta a nyelvemet, de ennek ellenére nagyon szerettük és minden alkalommal vettünk egy csomaggal. Így hát nem kis elképedéssel vettem tudomásul, hogy ezt az édességet a svédek találták fel majd’ 200 évvel ezelőtt.

De hogy is jutottunk el ide? 

Még októberben történt, hogy utolsó erejével visszatért a nyár egy teljes hétvégére, huszonpár fokkal és szikrázó napsütéssel, így fogtuk magunkat és eltöltöttünk egy hosszú hétvégét Gränna-ban. Az ötlet onnan jött, hogy a nagy céges meetingekre menet a legtöbbször a Vättern tó melletti autópályán megyek, és ilyenkor mindig arra gondolok, hogy vissza kellene ide jönni kirándulni, pihenni.

Gränna egy mesebeli kis falu, a tó fölé magasodó domb oldalában. Viktor szerint hangulatában kicsit emlékeztet Tihanyra, sőt, hogy teljes legyen a párhuzam, még komp is van, amivel Visingsö szigetére lehet áthajózni, ahol viszont valamikor 1900 környékén teljesen megállt az idő. Ezzel kapcsolatban szintén Viktort tudnám idézni: “Mióta láttam a Váratlan utazás-t, azóta akarok elutazni a Prince Edward szigetre… de most már nem kell, mert ez pontosan ugyanolyan”. Egyébként magát Visingsö szigetét is eléggé kellemetlenül érintette, hogy csak ott állt meg az idő, de körülöttük nem: Az 1830-as évek elején kiváló üzletnek gondolták a tölgyfa-telepítést, hiszen ezeknek a fáknak ideális az itteni klíma, a királyi monopóliumot jelentő hadihajó-gyártáshoz szükséges tölgykitermelés pedig remek piacot biztosított. Röpke 140 év alatt a fák el is érték a szükséges magasságot és átmérőt - csakhogy addigra már nem fából építették a hajókat.

A szigetet körülölelő Vättern tó Svédország második legnagyobb tava (kb. 3,5x nagyobb a Balatonnál, és a legmélyebb pontján tízszer olyan mély), hihetetlenül tiszta vizével vonzza a horgászokat és a vízi sportot kedvelőket is.

v_ttern.jpg

visingso.jpgA képek forrása:google.com

De térjünk vissza Gränna-ra, ahová a hozzánk hasonlóan tömegiszonyos embereknek elsősorban csak szezonon kívül érdemes ellátogatni. A tóparti halas éttermek kivételével a legtöbb hely még ilyenkor is nyitva van, pedig az egyik helyi boltos szerint ez már teljesen kihalt időszak. Hát, nem is akarom tudni, hogy akkor milyen tömeg lehet egy júliusi hétvégén. Az aprócska település hangulatos házai között bolyongva fedezhetjük fel a helyi nevezetességeket, valamint azokat a kis polkagris - azaz selyemcukor - manufaktúrákat, amik miatt a turisták nagy számban látogatnak ide.

Ugyanis a svédek szerint a selyemcukrot egy bizonyos Amalia Eriksson terjesztette el még az 1800-as évek közepén, amikor fiatalon megözvegyült anyaként el kellett tartania magát valamint a gyermekeit, és ezt édesség- és karamell készítésével oldotta meg. Először csak esküvőkre és rendezvényekre szállított, majd 1895-ben megkapta a polgármester jóváhagyását egy önálló üzlethez, amit itt Gränna-ban nyitott meg. A faluban azóta is töretlenül üzemel a cukorkagyártás, gyakorlatilag ugyanazon recept és procedúra alapján, mint ahogy azt anno Amalia csinálta. Senki nem tudja pontosan, hogy honnan jutott a recepthez, egyesek szerint ő maga találta ki, míg mások szerint Németországból kapta. Mindenesetre a híre hamar elterjedt egész Svédországban, és tömegek kezdtek csak a selyemcukor miatt Gränna-ba utazni.

polkagris_butik.jpg

polksgris_butik.pngA képek forrása:google.com

A recept nagyon egyszerű: cukrot, vizet és egy kevés ecetet egészen 150 fokig melegítenek, majd kiöntenek egy hideg márványlapra (illetve újabban már vízhűtéses pultra), hagyják 70 fokig hűlni és elkezdik a formázást. Napjainkban ehhez már gépi segítséget is igénybe vesznek, mivel igen megterhelő munka. Ekkor kap színezést és ízesítést is a “tészta”. A megfelelő állag és hőmérséklet elérésekor aztán áthelyezik egy fa asztalra (így lassítják a hűtését) és tovább formázzák amíg el nem érik a kívánt méretet és alakot. A kihűlés után a cukor teljesen megkeményedik, így jól adagolható és csomagolható.

Az eredeti receptben a cukorka piros-fehér színű és mentolos ízesítésű, azonban ma már rengeteg különböző szín- és ízvariánsa létezik.

A faluban több olyan bolt is van, ahol a hátsó részben egyfajta látványműhely van kialakítva, így a látogatók egy nagy üvegfal mögül figyelve végigkövethetik az egész folyamatot.

Mondanom sem kell, hogy a svéd karácsonyi hagyományokban nagy szerepe van a polkagrisnek, ahogyan a svédek így hívják a selyemcukrot. A név egyébként a polka táncból (ami akkoriban népszerű volt errefelé) és az akkori időkben még egyfajta édességet jelentő  gris-ből áll össze. Ma a a svéd “gris” szó fő jelentése egyébként “disznó” :)

“A világ legnagyobb polkagris-e” rekordot is itt állították fel 2003 nyarán, amikor egy 2,3 tonnás darabot készítettek el, ami 2 méter és 24 centiméter hosszú volt. És, hogy nehogy azt higyjétek, hogy ez csak holmi “cukorkagyártás”; a polkagris készítésnek világbajnoksága is van, amit minden évben ugyanitt, Gränna-ban rendeznek meg 1994 óta.

Akit érdekel bővebben egy ilyen műhely, és a gyártás folyamata, az az alábbi videóban megtekintheti. Igaz, hogy a videó nyelve svéd, de a szöveg megértése nélkül is érdekes végignézni a procedúrát.

 És ha már erre jártunk, végre meglátogattuk azt a kávézót is, amit már jó előre kinéztem magamnak, bár akkor még csak a kilátás miatt, és nem tudtam a ránk váró egyéb érdekességekről. Vendéglátósként soha nem éreztem magamban a késztetést, hogy bármilyen saját vendéglátó vállalkozásba fogjak, ugyanis nagyjából tisztában vagyok vele, hogy mennyi munkával jár (napi 24 óra) és mennyi idő alatt térül meg (kb. soha). De itt megtaláltam azt, amit és ahogy szívesen csinálnék, akár a sajátomként is.

Az Uppgränna Naturhus a Vätternre néző domboldalon áll, az út mentén, egy hatalmas szántóföld végében. Gyakorlatilag háromszintes, de mivel domboldalba épült, ezért az út felől csak egy szint és az üvegtető látszik. Ugyanis az egész épület olyan, mintha egy hagyományos, tipikus svéd piros pajtára ráesett volna egy óriási üvegház :)

naturus.jpg

naturus2.jpgA képek forrása:google.com

Valójában ez is történt, és a folyamat fotókkal végigdokumentálva megtekinthető magában a kávézó/melegházban. Az egészet egy svéd hölgy találta ki és építette meg azzal a céllal, hogy valami közösségit és egyben fenntarthatót csináljon. Jól sikerült! Az épület egyben kávézó, mini étterem, családi tér, szállás, meditációs hely, valamint működő zéró emissziós eco-üvegház.

Az út felől a földszinten belépve egy kétemeletnyi belmagasságú üvegház-kertben találjuk magunkat mediterrán gyümölcsfákkal, különféle paradicsommal, a falakra felfutó uborkával és tökkel, mindennemű gyümölcsökkel. Itt is vannak már székek-asztalok, de tovább is mehetünk egy belső, étterem-szerű helyiségbe, ahonnan a konyhai kiszolgáló rész, egy “így készült” szoba, illetve a tóra néző terasz is nyílik. Igaz, a hátsó fal teljes egészében üvegből van, így bent ücsörögve is ugyanúgy gyönyörködhetünk a tóban. A kávézó-étteremben pár féle (naponta változó), házi sütésű süti (helyi, vagy környékbeli alapanyagokból) és meleg italok, ebédidőben pedig levesek, szendvics és saláták kaphatóak. A legfelső szinten, az üvegtető alatt egy pihenő-közösségi tér található, ahol például jógás összejöveteleket, meditációkat is szoktak tartani, de bárki kibérelheti. A legalsó szinten pedig egy külön citrusvilág 35 négyzetméteren, ahol különféle citromfák virágoznak boldogan a Vätternre nézve :)

A háttérben diszkrét zene. A falakon saját készítésű fotók a terményekről, szuperközeliben - mintha csak én fotóztam volna -, illetve panorámaképek a környező tájakról - mintha csak Viktor képeit látnám. Az emberek teáznak, kávéznak, feltöltődnek, és jellemzően annyira belemerülnek a nyugalomba, hogy még az annyira jellemző nonstop telefonnyomkodás is megszűnik. (Egyébként egy külön tábla is jelzi, hogy Wifi nincs, inkább tedd magadat te is offline-ba.) Csodás hely, ahol bármikor ki lehet szakadni egy kicsit a hétköznapokból. 

Egy másik kedves kis táblát a ház tövében kezdődő szántó mellett találtunk: arra kérnek, hogy ne sétálj rá, hiszen az maga az étel, amit odafent esznek. Kifelé menet pedig a kezünkbe nyomtak egy - természetesen újrahasznosított papírból készült - zacskót is, hogy vegyünk csak bátran grátisz az ajtó melletti (bio)almákból. És érdekes módon senki nem érzi úgy, hogy vödörszámra kellene vennie belőle.

Aki ért svédül, azt itt nézheti meg a honlapjukat: http://uppgrennanaturhus.se/, de már csak a képek miatt is ajánlom mindenkinek. Remélem még sokszor eljuthatunk ide, és találunk majd valami hasonlóan jót magunknak az életben.

NRebeka 13 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://svedelet.blog.hu/api/trackback/id/tr6315113772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2019.09.19. 02:50:22

Ééérdekes, sose hallottam még erről, a szót se ismertem korábban...Igaz, én nem cukros vagyok, hanem csokis, valszeg ennek tudható be...
:D
Majd minden évben járunk a Váttern-tó környékén, amikor megyünk haza magyarba' .És minden alkalommal beszélgetünk, hogy egyszer kéne itt a parton nyaralgatni.Az aktuális kocsink is onnan származik, egy magyar faszi vete újonnan, valahol Vadstenában, ha jól emléxem.(Ennek is mekkora esélye van, hogy a kocsi negyedik tulaja ismét egy magyar család legyen, kábé mint a lottóötös... :D )
Vajon mennyire melexik fel nyaranta vize?Szoktak a népek belemenni csobbanni a rettenetes svéd kánikula elől?
Ez is egy hiányossága az országnak Magyarországhoz képest, hogy nem igazán van nyári vízhőmérséklet-infó a tavak, folyók, tengerek melegségéről.(Vagy ha van, baromi jól titkolják) Oké, hogy 93 ezer tavat nem biztos, hogy könnyű méregetni egyfolytában, de azért egy pár referencia-tó lehetne legalább megyénként, amiket mérnek legalább hetente.
Ami amúgy itt felénk a főváros környékén nagyon megy, az a hosszú, nyúlós gumicukorszerű sz@r, amit leginkább fürdőszobai szaniter-tömítő-hézagkitöltő anyagnak gondolna az ember, első látásra.Na, ebből van kábé kétszáz féle szín és íz az ilyen fesztiválokon, piacokon, stb.Én mondjuk kiszaladnék a világból tőle, főleg a laktriszostól, de nagyon jól néz ki a szivárvány az asztalokon...

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2019.09.19. 02:51:52

Na, azért.Ért a szóból ő, csak kicsit rugdosni kell...

Yossarian_M 2019.09.19. 05:14:27

A cikk jo csak a tartalma hibas. Lengyel bevandorlo cukraszok dolgoztak fel otthoni vagyis lengyel modon a selyemcukrot. Innen a neve is, polkagris es a kekfeher szin is.
A pajta az ahol pl. a disznokat tartjak, tyukokat, aproallatot, a szo amit keresel az a csür. Jobban olvass utana mielott svedsegeket akarsz megosztani az arra nem erdemes olvasokozonseggel, az elozo irasaid egesz jok voltak

Womb Rаider 2019.09.19. 07:32:59

@Yossarian_M: Valójában tévedsz.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Csűr
A disznókat jellemzően ólakban tartották, Ami még mezgazd/állattartás terén szóba kerülhet, az a karám, akol, fészer.. nyilván attól függően, hogy az ország mely részén, milyen nyelvek áthatása érzékelhető.
Összegezve:
Pajta=Csűr

Womb Rаider 2019.09.19. 07:48:04

@Yossarian_M: "Innen a neve is, polkagris es a kekfeher szin is."
Bocs... de a lengyel nemzeti színek között relatíve kevés a kék..de kompenzálandó, van piros és fehér!!

Az írás érdekes, az üvegház nagyon monumentális.. és jól illeszkedik a jelenlegi trendekhez. :)

Yossarian_M 2019.09.19. 09:59:35

@Womb Rаider: elirtam, koran volt, persze hogy piros feher. A csur az meg csur, te meg nevezd aminek akarod,hulyekkel nem vitatkozom

Womb Rаider 2019.09.19. 10:10:35

@Yossarian_M: Jelzem, nem velem vitatkozol.. :)
mek.oszk.hu/02100/02115/html/1-1478.html

Mindenki hülye, de te helikopter vagy!!! Bármennyire is feszegetjük, ahol esetleg külön tárgyalják a 'pajta' elnevezést, ott sem említenek állattartási funkciókat :)
Örülök, hogy új ismeretekkel gazdagíthattalak ;)

Yossarian_M 2019.09.19. 10:16:48

Majd ha ellatogatsz barmelyik videken egy paraszthoz nevezd a csurt pajtanak, majd o elmagyarazza mi a kulonbseg. Ha utana is kovetkezetesen pajtanak nevezed meg valoszinuleg kapsz egy maflast is raadasul garantaltan nem leszel szivesen latott vendeg

Womb Rаider 2019.09.19. 10:58:10

@Yossarian_M:

"Terminológia

A csűr szó a középfelnémet schiur, schür, schir szóból vezethető le, és a 15. században jelent meg a magyar nyelvben. A pajta szó délszláv eredetű szó, modern analógiául szolgálhat a többfunkciójú épületekre használt horvát pojata (’istálló, kamra, csűr’) vagy a szlovén pojata (’szín, kunyhó, csűr, istálló’).

A csűr és a pajta elnevezések a magyar nyelvterület különböző részein jelölik az ugyanazt a funkciót betöltő gazdasági épületet. Mivel az Alföldön gazdaságtörténeti okokból ismeretlen ez az épülettípus, a keleti csűr és a nyugati pajta elnevezések elterjedési területei között a Zagyva–Tarna folyása képezi a meglepően éles határt. A Mátra környékén ismeretes ugyanezen épülettípus estálló elnevezése.

E kifejezések régiónként egyéb jelentéstartalommal is gazdagodhattak, sőt, eltérő funkciójú gazdasági épületeket is nevezhettek csűrnek, pajtának. Erdély egyes részein például, ahol a fentiek fényében a csűr (ebből a román șură) elnevezés használatos, ott a különálló vagy a csűr részeként kialakított istállót hívják pajtának. A Szabolcs vármegyei dohánykertészek a dohánypajtában szárították a dohányleveleket, a Dunántúlon a takarmánytároló állványos épületeket hívták lábaspajtának, az Alföld délkeleti sávjában pedig a voltaképpeni színt nevezték csűrnek.

A néprajzi szakirodalom a terminológiai egységesség okán elsősorban a csűr kifejezést használja: a torkos csűr például egy jobbára Délnyugat-Dunántúlon elterjedt csűrtípusra utal, azaz a népi terminológia elterjedését figyelembe véve pontosabb neve torkos pajta volna, az épülettípus szakterminusa mégis torkos csűr. "

De ezzel én lezártam a témát, a poszt fókusza nem ez.. de szükségét éreztem, hogy a káoszt megszüntessem a fejedben. Megtettem minden tőlem telhetőt, innentől térjünk vissza a témához.

NRebeka 2019.09.19. 17:16:59

@geegee: Nagyon érdemes oda elmenni, és amúgy legkevésbé a cukor miatt (én sem vagyok nagy rajongója :D). Nagyon szép és hangulatos kis hely, főleg ősszel vagy tavasszal.
A férjem üzeni, hogy a klart.se-n van vízhőmérséklet jelentés illetve a kedvenc "műsora" a P1-en a hajnali sjörapporten mert a gyerekkorában mindig hallgatott vízállásjelentést idézi a Kossuth rádióból. Épp csak a "hajóvonták találkozása tilos" hiányzik belőle :).

NRebeka 2019.09.19. 17:29:19

@Yossarian_M:
"Pajta : Fedett és zárt raktározási hely. Tágas gazdasági épület nagy tömegű termény, főleg dohány, gabona raktározására. / Tájszó: Nagyméretű, istállószerű épület, ahová a jószágot rossz időben, télen beterelik." Azt hiszem a tájszó miatt maradhatunk annyiban, hogy a ti tájatokon nem ez a pajta, nálunk meg ez.
A polkagris eredetéről pedig csak annyit, hogy ha svédül keresel rá, akkor minden esetben a fent leírtakkal találkozol. Persze a lengyelek lengyelnek mondják, a németek németnek, és biztos találni nemzetet, aki még a magáénak vallja. Nehéz lenne megmondani párszáz év távlatából, hogy kinek van igaza, de ez elég sok "nemzeti" étel esetében előfordul.Röviden :
"Amalia Eriksson fick 1859 tillstånd av magistraten i Gränna att bedriva sockerbageri och tillverka karameller. Hon var den första som tillverkade polkagrisar. Tillverkningen, i ett tidigare tullhus vid dåvarande södra infarten till Gränna, utvecklades bra, och Amalia Eriksson fick så småningom flera efterföljare med polkagristillverkning i staden.
Polkagrisar är uppkallade efter dansen polka, som var populär vid tidpunkten.Enligt Marabou kallades en sötsak för gris under denna tid, vilket ska ha bidragit till namnet."

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2019.09.22. 00:00:48

@NRebeka: Elhiszem, hogy szép hely, meg is nézném szívesen.
A klarton láttam ilyet én is, de nem mindenhol jelzik és néha az infó ami ki van téve, több hetes.Az alatt meg lehet 3 hidegfront.
Sjörapporten, haha, igen, a hajóvonták egy maradandó élmény.Meg a Sebes-Kőrös Csucsánál...
:D
süti beállítások módosítása