Share-minator

3+1 érdekes tény a tévéről

2021. január 25. - shareminator

Ez az eszköz mára a mindennapos életünk szerves részét képezi, és sokunk számára az elsődleges forrása a kikapcsolódásnak. Az elmúlt egy évben reneszánszát éli, rég nem látott népszerűségnek örvend. Az áruházakban zavarbaejtően sok típus közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbb készüléket, ám egy bő 70 évvel ezelőtt azonban ez koránt sem volt így. Lássunk hát néhány érdekességet a tévéről.

1_1.jpgForrás: home.bt.com

Feltalálásáról dióhéjban

A televízió feltalálása nem kizárólag egy ember érdeme. Egy viszonylag hosszú periódus során, több feltaláló járult hozzá az eszköz végleges mechanizmusához és formájához. A televízió úttörői közé soroljuk többek között Paul Gottlieb Nepkow nevét, aki 1884-ben fejlesztett ki egy forgólemezes technológiát, amely képeket továbbított vezetékeken, ezen az elven működik a ma ismert képfelbontás. Ezután nem sokkal találta fel Karl Ferdinand Braun a katódsugárcsövet, más néven képcsövet, amely létrehozta a nézők által látott képeket és amely koncepció szerint működnek a ma ismert eszközök is. A katódsugárcső egy olyan vákuumcső, amely képeket jelenít meg fluoreszkáló felületen elektromos sugár hatására. Braun elvét 1926-ban továbbfejlesztette John Logie Baird, aki átlátszó rudak tömbjeit felhasználva sikeresen továbbított vezetékeken nagy távolságra képet London és Glasgow között. Ugyanebben az évben szabadalmaztatta az elektronikus televízió rendszerét Tihanyi Kálmán és néhány évre rá a berlini rádiókiállításon debütál Mihály Dénes mechanikus rendszere is, aki 1936-ban a Gellért Szállóban mutatta be hazánkban a zárt láncú televíziós közvetítést.

Az első rendszeres elektronikus tévéadás 1935-ben indul el Berlinben, majd két évre rá Angliában is megkezdi külső sugárzását a BBC a koronázási ceremónia közvetítésével. 1939-ben az Egyesült Államokban szintén elindul az NBC első adása. 1957. május 1-én pedig megkezdődik a Magyar Televízió rendszeres műsorszórása a felvonulás közvetítésével.

2_2.jpgForrás: users.atw.hu

Az első megjelenések

Az első sorozat, egy szappanopera, 1946-ban debütált az Egyesült Államokban Faraway Hill címmel. Az epizódokat pedig közel két hónapon át követhette a közönség.

3_1.jpgForrás: wikipedia.com

 

Még 1939-ben Franklin D. Roosevelt is szerepelt az NBC kamerái előtt, ezzel ő pedig ő lett a történelem első elnöke, aki feltűnt a televízióban.

1957-ben a Magyar Televízió első adását követően heti 3 nap sugároztak műsort. Ebből kettő napon filmet, egyen pedig színházi előadást vagy sportműsort közvetítettek. Az első leadott színházi darab az Operaház Bánk bán-ja volt. Még ugyanebben az évben elindult a híradó őse, a Képes Híradó.

A legrégebben futó sorozatok

Hazánkban két kiemelkedő sorozat futott a leghosszabb ideig: az egyik az 1987-1999 között adásban lévő Szomszédok című szappanopera volt. A második, és ezzel az abszolút rekord hosszúságú Barátok Közt, amely 2021 nyarán fogja leadni utolsó epizódját és ezzel végleg elbúcsúzunk a Mátyás Király tértől és a Rózsa Kávézótól. A szériát 1997 óta követhették a nézők az RTL Klub műsorán.

A brit Coronation Street 1960 óta fut az angolok képernyőjén, amely mára a kultúrájuk egyik megkerülhetetlen elemévé nőtte ki magát. Szintén ők tudhatják magukénak a napjainkban is igen népszerű Doctor Who – Ki vagy Doki? című sorozatot, amely először 1963-1989 között futott majd 2005-ben új részekkel tért vissza, a legfrissebb évad pedig 2020 januárjába debütált.

6_1.jpg

Forrás: doctorwhohungary.hu

Az Egyesül Államok csúcstartója, amely a Guinness rekordok könyvében a világ leghosszabban futó szappanoperája címet birtokolja, az 1937-2009 között adásban lévő Guiding Light. Az eleinte rádiójátéknak indult széria 1952-ben érkezett meg a képernyőkre.

Külön érdekesség még, hogy szintén töretlen sikerrel fut 1954 óta a The Tonight Show, amelynek egyik ikonikus házigazdája Jay Leno volt, jelenleg pedig Jimmy Fallon vezeti 2014 óta.

7_1.jpgForrás: nchschant.com

 

Nézettség mérés

Magyarországon a csatornák nézettségét a Nielsen Közönségmérés Kft. végzi. Az első országos szintű mérés 1994-ben zajlott le. A kutatás mindig országos, reprezentatív minta alapján történik, melyben önkéntes alapon vehetnek részt a háztartások teljesen ingyenesen. A megfigyelésben résztvevőknél egy televízióhoz csatlakoztatott mérőműszert telepítenek. Az egy háztartásban élőknek külön-külön be kell jelentkezniük a rendszerbe, amely egyénre lebontva rögzíti a televíziós aktivitásokat. Az összegyűjtött adatokat végül a statisztikai eredmények alapján feldolgozzák, majd elkészítik a kimutatásokat.

 

 

Felhasznált források: 

https://forgos.uni-eszterhazy.hu/wp-content/tananyagok/tamop/mediumismeret_II/27_04/36_a_televzi_trtnete.html

https://hu.wikipedia.org/wiki/Telev%C3%ADzi%C3%B3

https://www.greelane.com/hu/hum%C3%A1n-t%C3%A1rgyak/t%C3%B6rt%C3%A9nelem-%C3%A9s-kult%C3%BAra/television-history-1992530/

https://hu.ign.com/toplista-1/16540/news/minden-idok-leghosszabban-futo-sorozatai

https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Telev%C3%ADzi%C3%B3#Az_els%C5%91k

https://en.wikipedia.org/wiki/NBC#Television

https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A9zetts%C3%A9gm%C3%A9r%C3%A9s

A bejegyzés trackback címe:

https://share-minator.blog.hu/api/trackback/id/tr216402960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása