sablonmentes

az egészségtudatos, aktív és teljes élet művészete a skatulyákon & sémákon túl

Kisbaba mellett is fitten: 12 tipp az első 12 hónapra

A szoptatás alatti egészséges életmóddal legalább annyi régi sablonnal és káros berögződéssel találkozhat az újdonsült anyuka, mint a várandósság során. A „kettő helyett kell enni” mintájára továbbra is feleslegesen ajánlhatják az ismerősök a különféle desszertek és magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztását. De vajon tényleg nem ajánlott diétázni? És mi a helyzet az edzéssel – elapadhat a tej tőle? Mit mond a tudomány, és mit mutat a tapasztalat? 12 pontban összeszedtem mindent, ami nekem segített az első évben is megtartani a fitt formát és az egészséges életmódot – kisbaba mellett is.

67718996_363100694367296_158790099188842496_n.jpg

Szerencsére az egészséges életmód fontossága egyre szélesebb körben ismert, és egyre többen ismerik fel, hogy azok az életmódbeli döntések, amelyeket mi hozunk meg ma, nagyban befolyásolják a következő generáció (a gyermekeink) hosszú távú egészségét. Különösen igaz ez a várandósság és a szülés utáni életmódra – ugyanakkor talán ez az a két életszakasz, amellyel kapcsolatosan a legtöbb tévhit és régi, káros berögződés maradt velünk a régi időkből, amelyeket hiába szeretnénk, szinte lehetetlen elkerülni. Ahogy a várandósság során ott vannak az olyan sablonok, minthogy „kettő helyett kell enni” vagy hogy „mindent meg kell enni, amit a baba megkíván”, ugyanúgy találkozhatunk hasonló mondatokkal a gyermekünk születése után is – főleg, ha szeretnénk egészségtudatosan élni és figyelni magunkra:

  • „Ha sportolsz, elapad a tejed!”
  • „Nem diétázhatom, mert szoptatok!”
  • „Sok szénhidrátot kell enni, hogy legyen elég tejed!”
  • „Az első évben csak a baba fontos, magaddal nem kell foglalkoznod.”
  • „Majd lemennek a kilók, ez természetes, hogy több van rajtad, mint régen!”

Én is sok ilyen mondattal találkoztam, amelyek a kezdeti ijedelem után a várandóssághoz hasonlóan arra ösztökéltek, hogy minél többet olvassak a témában. Ezt a tudást és az elmúlt egy év tapasztalatát szerettem volna összegyűjteni egy blogbejegyzésben, és segíteni vele azoknak, akik bizonytalanok a szoptatás alatti egészséges életmóddal kapcsolatosan. A fiunk most lett egy éves, a gyermekágy hat hetének letelte után ugyanúgy folytattam a heti 4-6 edzést és a kiegyensúlyozott, tudatos táplálkozást, mint korábban. Eközben hat hónapos koráig az ajánlásoknak megfelelően kizárólag anyatejet kapott (még vizet sem ivott), majd pedig a BLW-zés hatalmas sikere után szép fokozatosan vált le 11 hónapos korában.

A sorozat első részét, amely a fitt, egészséges várandósságról és az azt övező tévhitekről szól, ITT találjátok.

Nézzük is, hogy melyek a legfontosabb dolgok az életmódunk területén, amelyek segíthetnek nemcsak formában maradni vagy formába lendülni, hanem abban is, hogy egy olyan életmódot alakítsunk ki, amellyel a hosszú távú egészségünk mellett a példamutatást is szolgáljuk.

1. Hozzáállás: koncentráljunk a pozitív példákra

Úgy tapasztalom és úgy is hiszem, hogy az élet minden területén a legeslegfontosabb a hozzáállás – itt kezdődik minden, így szinte az összes felsorolásom is. Fontos, hogy mindig próbáljunk meg elgondolkozni, szükséges esetben túllépni a köztudatban mélyen benne lévő, fentebb már említett olyan sablonokon, és inkább úgy álljunk hozzá, hogy

  • anyaként is van jogunk magunkkal foglalkozni
  • nem kell éveket várni azzal, hogy a saját (fizikai és lelki) szükségleteinkkel is foglalkozzunk
  • a gyerekeknek nem mártírszülőkre van szükségük, akik mindent feláldoznak értük, hanem olyanokra, akik jól érzik magukat a bőrükben, aktívak, pozitívak – jóban vannak magukkal és a világgal is
  • az edzéstől nem apad el a tej, sokkal inkább pozitív hatása van ránk
  • azzal, hogy figyelek az étkezésemre és az életmódomra, megtisztelem magam és a családom azzal, hogy a legjobbat igyekszem adni magunknak
  • MOST van a legjobb pillanat arra, hogy minden nap egy kicsit tegyek magamért, magunkért, az egészségemért – az egészségünkért

Mindig fordítsuk arra a tekintetünket, amerre haladni szeretnénk, olyan pozitív példákat keressünk, akik inspirálnak, motiválnak, sőt mit több, elgondolkodtatnak. Olyanokat, akik megmutatják, hogy kisbaba, gyerekek mellett is van élet, hogy meg lehet oldani (és hogy hogyan lehet megoldani) az egészséges életmódot. Mi is így tettünk, a sok ijesztgetést is igyekeztünk a javunkra fordítani, ami azt jelenti, hogy én például rengeteg tudományos kutatást és tanfolyamot végeztem el a témában, hogy tudjam: nemcsak maradhatunk fittek és foglalkozhatunk magunkkal újdonsült szülőkként is, de ez igazából a babának is jó. Sok ilyen példa van, keressük őket! 

2. Nem (csak) a fitt forma a lényeg, hanem a gyermekünk hosszú távú egészsége

Ahogy arról a várandósság alatti életmóddal kapcsolatos posztomban is írtam, a terhességnek egyáltalán nem kötelező velejárója a túlzott súlygyarapodás (sőt, orvosilag sem ajánlott), hiszen így sokkal könnyebb a szülés utáni regeneráció, sokkal kisebb az esély a szülés után a felszedett súly megtartására (PPWR, azaz postpartum weight retention), ami egy magas kockázati tényező arra, hogy a plusz kilók rajtunk is maradnak. A PPWR azért is probléma, mert a kutatások szerint befolyásolhatja a szoptatást is. Azaz a túlsúlyos anyukák kisebb eséllyel kezdenek el szoptatni és gyakoribb a szoptatás túl korai befejezése is náluk. Sőt, arra is találtak már bizonyítékot, hogy a szoptatás alatti anyai túlsúly programozhatja a gyermeket a későbbi elhízásra és inzulinrezisztenciára. Arról nem is beszélve, hogy azoknak, akik terhességi cukorbetegségük volt, azoknak hétszeres az esélyük arra, hogy a későbbiekben cukorbetegek lesznek. Ezt viszont nagymértékben lehet csökkenteni, ha életmódot váltanak a szülés után!

67684560_479228732809639_72577525598912512_n.jpg

Az egészséges életmód tehát segíthet a későbbi cukorbetegség kialakulásának megelőzésében, emellett támogatja a szoptatást, ami pedig abban is segíthet, hogy szülés után hamarabb formába lendüljünk. A várandósság alatt elraktározott zsír fedezheti a szoptatás alatt megnövekedett energiaigényt az első hónapokban, és a szülés utáni súlyvesztés az első három hónapban szokott a leggyorsabb lenni, és általában nagyobb mértékű azok között a nők között, akik kizárólagosan szoptatnak. Ami nem meglepő, hiszen a tejtermelés energiaigényes folyamat. Pontos számot nem lehet mondani, hogy „hány kalóriát égetünk el”, mert ez függ a termelt tej mennyiségétől, annak energiatartalmától, zsírtartalmától és az ételből származó energia a tej energiájává való átalakításának hatékonyságától, de a FAO napi plusz 505 kalóriás ajánlása egybecseng a gyakran hallott 4-600 kalóriával az első hat hónapban (a kizárólagos szoptatás ideje alatt, ez később csökken).

3. Diéta? Felejtsük el végre!

Nagyon sokat hallom, hogy hát jó lenne leadni azt az 5-10-15 kilót, ami terhesség után rajtam maradt, de szó sem lehet diétáról a szoptatás miatt. Nos, ebben egyetértünk – de a diétákat és a fogyókúrákat nem csak a szoptatás alatt/miatt lenne jó végleg elfelejteni, hanem úgy általában kitörölni mindenki szótárából. Hiszen ezek a kúrajellegű, restriktív diéták ideig-óráig működhetnek, de hosszú távon mindig visszahízás, anyagcsereproblémák és kudarcélmény lesz a vége - és ezek a megvonásos dolgok tényleg negatívan befolyásolhatják a szoptatást. De a jó hír, hogy tényleg nem különféle fenntarthatatlan, frusztrációt okozó fogyókúrákat kell próbálgatni, hanem (dobpergés) életmódot váltani – minél hamarabb, mert minden időszaknak meglesznek a maga nehézségei, és soha nem fog eljönni a megfelelő időpont hozzá. Sem akkor, amikor egy éves lesz a gyerek, sem akkor, amikor véget ér a szoptatás, sem akkor, amikor elkezdi a bölcsit/ovit…sem akkor, amikor befejezte az egyetemet.

67085105_2343210925950992_534967906480422912_n_1.jpg

A minőségi, kiegyensúlyozott, változatos és tápanyagdús étkezés nemcsak a kívánt súly elérésében segíthet, hanem egyidőben a tejtermelésben is – hiszen így sem minőségi, sem mennyiségi éhezés nem áll fent. Sőt, azáltal hogy megtiszteljük magunkat azzal, hogy feldolgozott, minden tápanyagot nélkülöző ételek helyett egészséges fogásokat eszünk, a gyermekünkért is teszünk, hiszen az étkezés minősége bizony a tej minőségét is befolyásolja. Én egyébként ugyanúgy ettem szoptatás alatt, mint a várandósság során, amikor pedig ugyanúgy étkeztem tovább, mint előtte…vagyis egy eltérés volt: még inkább sokkal jobban odafigyeltem arra, hogy változatosabban, egészségesebben egyek.

4. Kiegyensúlyozott, szélsőségek nélkül táplálkozás

Felejtsük el tehát a diétát, és kezdjünk el egészséges élni – ami soha nem a lemondásokról szól, hanem arról, hogy bármikor, bármilyen körülmények között fent tudjuk tartani és élvezzük is. A kiegyensúlyozott táplálkozáshoz jó iránymutató lehet a tányérmodell. Azaz minden főétkezésnél törekedjünk arra, hogy a tányérunk tartalmazzon negyedrészt teljes kiőrlésű gabonát vagy valamilyen hüvelyest, negyedrészt valamilyen fehérjeforrást és a tányér felén pedig nagyrészt zöldségek, kisebb részt gyümölcsök legyenek. Köztes étkezésekre is az olyan egészséges opciókat preferáljuk, mint például valamilyen mártogatós zöldségekkel (humusz, padlizsánkrém, tojásos túrókrém), chia puding, zabsüti vagy zabmuffin. Az egészséges étkezéshez nem tuti módszert kell keresni, hanem kiegyensúlyozottságot és fenntarthatóságot (ehhez meg egy jó szakembert, aki segít benne, ha nem tudjuk, merre induljunk).

5. Természetesség és változatosság

Azért is fontos figyelni az étkezésünkre, mert a változatos és minőségi étkezés  a gyermekünk későbbi ízlésvilágát is erősen befolyásolja!  Az anya terhesség alatti táplálkozása bizonyítottan hatással van a gyermek későbbi ízpreferenciájára. A kutatási eredmények alapján az, hogy az anya milyen változatosan étkezik a terhesség (majd a szoptatás) alatt összefüggésbe hozható a gyermek későbbi étvágyával. A változatosan étkező anyák  gyermekei nyitottabbak az új ételekre, és általánosan jobb evők (hiszen a magzatvíz, később pedig az anyatej közvetíti a gyermeknek azokat az ízeket, amelyeket az anya fogyasztott).

67153951_497294334339898_1182000344461213696_n.jpg

Egy másik kutatásban kismamákat három csoportra osztottak, és négy deci répalevet és/vagy vizet ittak hetente háromszor az utolsó trimeszterben és a szoptatás első két hónapjában. Majd később a hozzátáplálás során megnézték a kisbabák reakcióit arra, amikor vízben, majd répalében áztatott gabonapelyhet kaptak. Azok a gyerekek, akik akár a magzatvízben, akár a tejben megtapasztalták a répa ízét, máshogy reagáltak, mint azok, akiknek az édesanyja a vízivós csoportban volt: kevesebb negatív arckifejezést mutattak a répás gabonapehelyre.

Egy újabb kutatásban pedig azt is kimutatták, hogy a magas anyai zöldségfogyasztás és a hosszan tartó szoptatás együtt összefüggésbe hozható azzal, hogy a gyermek hat évesen milyen sok zöldséget fogyaszt. Azaz ha a gyermek a zöldségek ízeivel az anyatejen keresztül minél többször találkozik, annál nagyobb valószínűséggel fogja ő is szeretni a zöldségeket.

6. A cukor nem a tejtermeléshez járul hozzá

Sajnos a mai napig hatalmas tévhit az is, hogy ha nem viszünk be elég cukrot, akkor elapad a tejünk, és hogy a madártej vagy az ilyen édességek, desszertek serkentik a tejtermelés. Ezek a tévhitek nemcsak alaptalanok, de károsak is, ugyanis kimutatták, hogy a túlzásba vitt fruktózbevitel (például üdítőkből, édességekből) megjelenik az anyatejben, ami növeli a gyermeknél az esélyét a későbbi elhízásnak és 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Egyszerű szénhidrátok (csokik, péksütik, üdítők) helyett komplex formáit válasszuk, például teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, gyökérzöldségek, zöldségek, gyümölcsök - ez segít ugye abban is, hogy csökkentsük a későbbi cukorbetegség kialakulását, ha terhességi diabéteszünk volt, illetve ugye a megfelelő inzulinszint-menedzsment az alapja a formába lendülésnek. 

7. Előre tervezés és készülés

Számomra a legnagyobb segítség továbbra is az (immáron gyerek mellett), hogy hetente 20 percet rászánok, hogy átgondolom és összeírom a következő heti menüt nagyjából, eszerint egyszer nagybevásárolunk, majd hetente egyszer vagy kétszer rászánok időt az előre főzésre, amikor készül előre valamilyen minőségi fehérjeforrás (csirkemell, húsgolyók), komplex szénhidrátforrás (quinoa, köles, barna rizs, krumpli, répa, stb.), amelyeket csak friss zöldségekkel kell összedobni gyorsan és kész az ebéd (előre dobozolva). Vacsorára mindig valamilyen 10-15 perc alatt készíthető saláta alapú, de mégis laktató étel kerül az asztalra, amelyet együtt fogyasztunk el. Ha nincs megtervezve, ha nincsenek egészséges alternatívák készen a hűtőben, szekrényben (amiket csak össze kell gyorsan dobálni), akkor én elég kicsi esélyt látok a hosszú távú sikerre. Ha nincs ötleted, ha nem tudod, hogy vágj bele, akkor szívesen segítek ebben is.

67905286_377534492835755_4896749405954113536_n.jpg

8. Víz, víz, víz!

Naponta akár egy liter tejet is termelhetünk, a testünk 60-70%-a pedig víz, tehát láthatjuk, hogy minden szempontból fontos a megfelelő folyadékfogyasztás – főleg ilyenkor. Én szerintem simán volt, hogy 3-4 litert is megittam az első félévben, ami a BLW-zéssel folyamatosan visszacsökkent napi 2-3 literre. De ez a minimum, ami mindenkinek ajánlott (hivatalos EFSA-ajánlás szoptatós anyukáknak 2,7 liter naponta). Ez lehetőleg víz legyen, barátkozzunk meg vele. A gyümölcsleveket pedig kerüljük, mert ez az egyik legnagyobb, magát stabilan tartó tévhit, hogy a gyümölcslé egészséges. Sajnos nem az, és a benne található cukor a WHO szerint a szabad cukrok kategóriájába esik, amelyből a napi kalóriafogyasztás 5%-nál nem ajánlott többet bevinni. Ez 1800 kcal étrend esetén 22 grammot jelent, ami 2 deci gyümölcslevet jelent körülbelül, és akkor még nem is ettünk semmit.  

9. K-betűsök? Eper? Paradicsom? Igen!

Sajnos a "terhesen kettő helyett kell enni" tévhithez hasonlóan tartja magát az a nézet is, hogy a szoptató anya mindenféle tápanyagokban gazdag ételt vonjon meg magától (mindenféle zöldségektől, gyümölcsöktől kezdve a fehérjedús tápanyagokig). A mai napig emlékszem, hogy sírva hívtam fel a férjemet, miután elment a védőnő, és otthagyott egy A/4 oldalnyi tiltólistás étellel, amit mérgemben összegyűrtem és kidobtam. A kezdeti rémület azonban aztán arra ösztönzött, hogy még többet kutassak, olvassak és tanuljak a témában, és több szakemberrel történő beszélgetés is megerősítette, hogy ez egy régi, de annál károsabb berögződés, amelynek semmilyen tudományos alapja nincsen (ahogy a hozzátáplálási táblázatoknak vagy az allergének késői bevezetésének sem). A legutóbb megjelent csecsemőtáplálási protokoll például ezt így fogalmazza meg:

Az anyáknak a kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes táplálkozást kell javasolni. Nincs szükség semmilyen étel és ital tiltására addig, amíg a csecsemő tünet- és panaszmentes, kivéve a túlzott alkohol- és a koffein fogyasztása.

Azaz csak akkor kell diétázni, ha a baba valamilyen ételintoleranciáját, allergiáját szeretné bizonyítani az orvos (eliminációs diéta), vagy ha ez már be is bizonyosodott. Preventív jelleggel tehát nem érdemes megvonni magunktól semmilyen természetesen, tápanyagban gazdag ételféleséget, kövessünk egy kiegyensúlyozott és változatos étrendet, kerülve a feldolgozott élelmiszereket. 

10. Fokozatosság

Amíg korábban a várandósság alatt aktívak voltak az asszonyok, és a gyermekágy hat hetét szigorúan pihenéssel töltötték, addig mára mintha valami megfordult volna. Sokan indokolatlanul és feleslegesen kímélik magukat (azaz válnak teljesen inaktívvá, pedig a terhesség alatti rendszeres testmozgás pozitív hatásai bizonyítottak), szülés után pedig azonnal formába akarnak lendülni, és nem fogadják el a segítséget, mindent maguk akarnak ellátni. Szerintem térjünk vissza a régi mintához, maradjunk aktívak a várandósság alatt, de az első hat hétben pihenjünk, ne csak fogadjuk el, de kérjünk is segítséget. Az első hat hétben én is pihentem, és napról-napra növeltem a környéken a séták idejét és távját, amelyeket hol egyedül, hol hordozóval tettünk meg. Amikor lehetőségünk volt rá, akkor a férjem átvette Poldit, és én elmentem egyedül a környéken vagy ledőltem pihenni, magammal foglalkozni 1-2 órára már a kezdetektől. Az egészséges életmód ezekben a hetekben az új élethelyzetre történő ráhangolódást, regenerálódást, pihenést, a sok folyadékfogyasztást és a tudatos étkezést jelenti elsősorban.

52867304_790911181269979_2243085982171660288_n.jpg

11. Visszatérés a mozgáshoz

Sokszor lehet hallani ,hoy az edzéstől elapad a tej, de e egy újabb olyan sablon, amelyet ideje lenne elfelejteni, és felesleges ijesztgetni vele a (leendő) anyukákat. A sok-sok kutatás mellett talán még több gyakorlati tapasztalat és példa mutatja, hogy a moderált (azaz nem a napi 2órás, versenyszintű) sportolás, amelyet nem is csak a kinézetért, hanem a jó közérzetért és egészségért, feltöltődésért végzünk, inkább pozitív irányban befolyásolhatja a tejtermelés, hiszen:

  • Az edzés számos módon támogatja az anya jól-létét mind fizikailag, mind mentálisan, mind pedig lelkileg
  • Csökkenti a stresszt
  • Segíti a testúly-kontrollt (azaz formában maradni szülés után vagy formába lendülni)
  • Segíthet a szülés utáni depresszió csökkentésében, megelőzésében
  • Javítja a csontok erősségét (vagyis lelassítja a csontvesztést a szoptatás alatt!)

És mi az, amit a moderált edzés NEM befolyásol?

  • A tejtermelést
  • Könnyű vagy közepes intenzitású edzés után nem emelkedik a tejsav szintje az anyatejben, és nem befolyásolja a babát sem a tej elfogadásában
  • A fontos immunfaktorokat az anyatejben (SIgA, lactoferrin, lysozyme)
  • A fontos ásványi anyagokat az anyatejben (kalcium, foszfor, magnézium, kálium, só)
  • A makrotápanyagokat (fehérje, szénhidrát, zsír) az anyatejben vagy az anyatej energiasűrűségét

Az összes kutatás, amelyet elolvastam mind alátámasztották, amit én is tapasztaltam: az edzés csökkenti a stresszt, növeli a jókedvet, a stressztűrő képességet és az állóképességet, kitartást ad – amelyek újdonsült anyukaként nagyon jól jönnek. Emellett pedig segít formában maradni vagy éppen formába lendülni úgy, hogy közben nem befolyásolja a szoptatást (maximum pozitív irányban.

68901887_497613317638974_3104952512499679232_n.jpg

Én a gyermekágy hat hetének letelte után visszatértem a heti 5 (4-6) edzéshez, azaz folytattam a kondizást, futást és az úszást is – egy hónap múlva az első félmaratonunkat futjuk hármasban. Nem meglepő, hogy nekem az egyik legnagyobb szerelem a futás, amihez három hónap után ajánlotta a gyógytornász a visszatérést, és ezt az időt becsülettel ki is vártam. A következő három hónapban futópadon és a környéken folyamatosan növeltem a távokat, majd Poldi 6-7 hónapos korában felavattuk a futóbabakocsinkat is. Azt hiszem, nem kell hosszam magyaráznia futóbabakocsi előnyeit: a picit a kezdetektől bevonjuk az aktív életmódba, együtt edzünk, nem „veszünk el időt” a családtól, közbe lehet iktatni bevásárlást, ügyintézést, gyerekorvost – úgyis olyan sokat kell jönni-menni gyerekkel is, miért ne mennénk futva? Mi legalábbis sokszor úgy vagyunk vele mint a Forrest Gump, és ahova csak lehet, futva közlekedünk.

 

12. Legyél olyan, amilyennek a gyermekedet szeretnéd látni

Az első évben is formában maradni, formába lendülni, figyelni magunkra és az életmódunkra nemcsak a fentebb felsorolt pozitív testi-lelki hatások miatt tanácsos, hanem azért is, mert ilyenkor a hozzátáplálással és a baba mindennapi tevékenységekbe történő bevonásával már bizony az első hónapoktól fontos példát mutatunk neki arról, hogy mit eszik vagy mennyire aktív a család. Az előbbihez szerintem egy egészségesen táplálkozó család esetében a legjobb módszer a BLW-zés, azaz a falatkás vagy igény szerinti hozzátáplálás, hiszen a kezdetektől azt eszi a baba, amit a család, részese a közös étkezéseknek, és az elejétől egyedül eszik – azaz nincs méricskélés, kanállal etetés, tukmálás vagy könyörgés, hanem bizalmat szavazunk a babának, hogy tudja, hogy mire, mennyire van szüksége, és hogy azt képes egyedül megenni. Szerintem az étkezéshez és az ételhez fűződő egészséges viszony már itt kezdődik, ezért nagyon fontos, hogy akkor is törekedjünk a jó példa mutatására, amikor azt gondoljunk, hogy nem számít, hiszen úgysem emlékszik rá.

Az első lenyomatok is ugyanúgy számítanak, ezért törekedjünk arra, hogy olyanok legyünk és úgy együnk, amilyennek a gyermekeinket szeretnénk (enni) látni 5-10-20 év múlva.

Mi ezért is folytattuk az egészséges életmódot, az edzést és a kiegyensúlyozott, tudatos táplálkozást és az utazást is a férjemmel a fiunk születése után. Mert szeretnénk, ha úgy nőne fel, hogy az aktív életmód, a világra való nyitottság és az (egészség)tudatosság természetes lenne a számára. És mert mi is így érezzük jól magunkat a bőrünkben.

 

Érdekel az egészséges életmód? Kisbabát terveztek, vártok vagy újdonsült anyuka vagy, és nem tudod, hogyan tehetnéd fittebbé a mindennapokat? Úgy érzed, nincs még arra is erőd, hogy a változatos és kiegyensúlyozott ételekkel foglalkozz? Segítek! Mindennapi tippekért és trükkökért kövesd az Insta-oldalamat és a blogot, ha pedig szeretnéd, ha valaki levenné rólad a menütervezés terhét és segítene az egészséges életmódban, akkor keress bizalommal a sablonmentes@gmail.com email címen, és dolgozzunk együtt!

 

Van olyan barátnőd, akik gyermeket terveznek, várnak a párjával vagy éppen már szoptat? Küldd el neki a cikket, hogy minél több sablont, régi berögződést és kételyt tudjunk eloszlatni a szoptatás alatti egészséges életmóddal kapcsolatosan – és hogy így minél egészségesebb lehessen a következő generáció!

 67786667_384711682192464_980955253207728128_n.jpg

 Források: 

 

  • A systematic review of maternal obesity and breastfeeding intention, initiation and duration. (link)
  • Balázs Zsuzsanna: Hogyan lesz a nőből anya? (link)
  • Breast-feeding mothers can exercise: results of a cohort study. (link)
  • Breastfeeding reduces postpartum weight retention. (link)
  • Effects of a Lifestyle Intervention in Routine Care on Short- and Long-Term Maternal Weight Retention and Breastfeeding Behavior-12 Months Follow-up of the Cluster-Randomized GeliS Trial. (link)
  • Exposure to maternal obesity during suckling outweighs in utero exposure in programming for post-weaning adiposity and insulin resistance in rats. (link)
  • FAO: Human energy requirements (link)
  • Lactation complicated by overweight and obesity: supporting the mother and newborn. (link)
  • La Leche League International: A szoptatás női művészete (link)
  • Maternal diet during lactation and breast-feeding practices have synergistic association with child diet at 6 years. (link)
  • Maternal prepregnancy body mass index and initiation and duration of breastfeeding: a review of the literature. (link)
  • Renee Kam: Exercise and breastfeeding. Australian Breastfeeding Association (link)
  • Sződy Judit: NEM kell mártírnak lenned! – akkor sem, ha szoptatsz (link)
  • The Effect of an Exercise Intervention During Early Lactation on Bone Mineral Density During the First Year Postpartum. (link)
  • Zen Vuong: From mother to baby: ‘Secondhand sugars’ can pass through breast milk (link

sablonmentes

Egészséges, aktív életmód és kiegyensúlyozott táplálkozás elrugaszkodva a sablonoktól – hogy ne váljunk sem a trendek játékszerévé, sem pedig a rutinok rabjává. Mert dogmák és fix elvek szerint élni, táplálkozni látszólag könnyű, hiszen mindig megvan a betanult megoldás, az élet általában nem így működik. Ha unod a sablonos megoldásokat és a diétás zsákutcákat, ha azt szeretnéd, hogy az étel végre ne stressz, hanem tápanyag és öröm forrása legyen, ha szeretnél egy egészségesebb, aktívabb és teljesebb életet élni, akkor jó helyen jársz. Ahogy akkor is, ha attól tartasz vagy azzal ijesztgetnek, hogy a baba születése után vége mindennek, és le kell mondani az egészséges életmódról vagy akár az utazásról - ezek is olyan sablonok, amelyeket érdemes elfelejteni.

Friss topikok

Címkék

ausztria (1) balkán (4) balti (1) belize (1) bevásárlás (1) blog (14) blw (21) burrito (1) costarica (5) dél-afrika (5) dobozolás (1) edzés (2) egészség (1) egészséges életmód (9) egészséges táplálkozás (11) egyiptom (4) életmód (33) elhízás (2) epigenetika (1) ételmód (1) evéslélektan (2) fajitas (1) félmaraton (1) finnország (1) fit (1) fitmom (1) fitness (4) fittanya (1) fussbabakocsival (2) futóbabakocsi (2) gasztrofelfedező (2) gasztrokaland (2) guacamole (1) guatemala (1) gyerekkori elhízás (1) gyerekmenü (1) gyermektáplálás (1) hordozás (1) hozzátáplálás (19) humusz (1) irak (3) irányelv (2) jamaica (1) jordánia (3) jó evő gyerek (2) kacsa (1) kajapakk (2) karantén (1) karanténkonyha (1) karib (1) konzerv (1) közel-kelet (5) közép-amerika (1) lakóautó (8) lakókocsi (10) lesotho (1) libanon (4) liliputi (1) mexikó (4) mozgás (1) muffin (1) nachos (1) nicaragua (1) padlizsán (1) pszichológus (1) receptek (23) reggeli (3) roadtrip (8) róma (2) sablonmentes (73) sablonmentes élet (3) sablonmentes étkezés (9) sablonmentes receptek (6) sablonmentes saláta (1) sablonmentes utazás (10) saláta (5) síelés (1) spárga (1) spenót (1) street food (2) sütőtök (1) szoptatás (1) szváziföld (1) taco (1) tanácsadás (2) terhesség (3) tetősátor (2) tipp (3) toast (1) tunézia (3) usa (4) utazás (52) utazás gyerekkel (41) uzsonna (1) vadkemping (2) válogatós (5) várandósság (1) világjárócsalád (1) yucatán (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása