readmylife

readmylife

Hogyan rombolja a NER a szállodapiacot és a szakmát?

2021. május 11. - whateveritis

Az a szomorú tapasztalatom, hogy az elmúlt hónapokban egyre több szakmabeli kapitulált a hatalomnak, és kezdték el átrendezni a közösségi oldalaikat annak reményében, hogy még nem kerültek fel egyetlen anti-NER listára sem. Évekre visszamenőleg bejegyzéseket törölnek, láthatatlanná tesznek, leszedik a megjelöléseket, kikövetik a "problémás" oldalakat (kormánykritikus sajtó, közéleti szereplők, stb). Van, aki odáig elmegy, hogy megváltoztatja a nevét (lehet, hogy csak kivesz belőle néhány betűt, lényeg az, hogy ne lehessen megtalálni), és lecseréli a profilképét valami mémre, vagy egyéb semleges izére. Félreértés ne essék, 1-2 évente nekem is eszembe jut, hogy kicsit ki kéne takarítani a közösségi profilomat, mert olyan képek vannak fent, amik 21-22 évesen jó poénnak tűntek, és azóta már kevésbé, vagy olyan emberekkel szerepelek rajta, akikkel évek óta megszűnt a kapcsolatom, meg végigmegyek az ismerőslistámon, és letörlöm azokat, akiken megakad a szemem, hogy "Ez meg ki a faszom?", ilyesmi. De ezeket mindig saját elhatározásból teszem, azzal a céllal, hogy az adott profil jobban tükrözze azt, hogy most milyen vagyok, és mi az, amit meg akarok mutatni magamból azoknak, akikkel ismerősök vagyunk/követjük egymást, nem pedig elrejtem magam teljesen, attól rettegve, mit fedeznek fel a pártközpontban. Lehet, hogy érdekeim szempontjából ezt rosszu teszem, főleg, ha melléteszem az elmúlt 2 hónap sikertelen álláskeresési hadjáratát, de egyszerűen erre nem vagyok hajlandó. Ha tőlem elvárják (egyébként szerintem helyesen), hogy ne vigyem magammal a munkába a magánéleti problémáimat, és keserítsem mások életét bent csak azért, mert otthon történt valami, amitől szar napom van, akkor ugyanezt a határt a munkáltató is tartsa tiszteletben, és ne vájkáljon a privát dolgaimban.

Na de, amit ezzel fel akartam vezetni, hogy akkor nézzük meg, mik azok a piacromboló hatások, amik így erősödnek, és amik egyre több embert késztetnek feladásra. Az ágazat jelenleg a gazdasági megsemmisülés állapotában van, tulajdonképpen az a vonat már elment, viszont a NER-szállodák működése nem csak a bevételt és a termelékenységet fogja felszámolni, hanem az egész szakmát. Ha egyszer túléljük ezt a rengeteg szart, ami jelenleg van, Lőrincestül, vírusostul, akkor nagyon nem mindegy, hogy egy piaci alapokra való visszarendeződést kell majd megszülnie a szakmának, ami amúgy is egy nagyon megterhelő folyamat lesz, vagy egy felégetett és sóval behintett semmiből kell majd valamit csinálnia, hogy újra létezzen vendéglátás/szálloda szakma az országban. A bejegyzés végén majd valami "megoldás"félére is kitérek.

 

Árazás

Ezen a területen kétféle torzítás lehetséges, gondolom, nem árulok el nagy titkot, hogy ez az alul-, és felülárazás. Előbbi komolyabb problémát jelent, így azzal kezdem, első körben a módszerrel. Ha valaki rászánja az időt, és végigpörgeti a foglalóoldalak valamelyikét, akkor azt láthatja, hogy a NER-szállodák árazása nagyjából egybevág a feltételezett versenytársaikéval, így akár úgy is tűnhet, hogy ők alapvetően trendkövetők, és nincs is velük semmi baj. Ez azonban sajnos csak a látszat, mert az ugye nem látszik, hogy az egyes házak zsebében mennyi pénz marad az adott szoba eladásából a költségeik után. Ha jobban belegondolunk, ez még nagyon hasonlít arra a piaci folyamatra, ahol a szereplők leversenyzik az árakat, ami által rákényszerülnek az innovációra és a költséghatékonyabb működésre. Igen ám, viszont ennek feltétele, hogy minden szereplő piaci körülmények között oldja meg a hatékonyságnövelést, és ennek jól behatárolható korlátai vannak. Ugyanis megtalálhatod azt a piaci szereplőt, akitől mondjuk a legkedvezőbb áron tudod például az üzemeltetéshez szükséges eszközöket beszerezni, de mindig ott van a korlát, hogy még a legjobb áron értékesítő cég is profitorientált, tehát nem fogja neked olyan áron adni a cuccokat, amiktől ő maga csődbe megy. A NER-szállodák ezt a korlátot tudják átlépni a magyar adófizetők pénzén. Töredékáron jutnak épületek tulajdon-, vagy bérleti jogához, és olyan cégektől tudnak eszközt és árut beszerezni, akik szintén megengedhetik maguknak a veszteséges működést, ugyanúgy a magyar (és egyéb EU-s) adófizetők kárára. Ilyen módon ezek a cégek már nem követik, hanem alakítják a trendet, és létrejön egy olyan futóverseny, amiben ők biciklire ülhetnek, és nem szól érte senki. Két utolsó védvonal van ebben a küzdelemben. Az egyik a lopások mértéke, vagyis jelenleg ennyi a max. lopott pénz, amit be tudnak csatornázni ezekbe az ellátási láncokba, ha többet akarnának, akkor azt már el kéne venni valami sportegyesülettől vagy német multitól. A másik - jelenleg erőteljesen veszélybe került - védvonal az a nem-NER szállodák mennyisége.

Ugyan kénytelenek voltak valamelyest igazodni a számukra hátrányos árazási trendhez, és bevállalni, hogy akár hónapokig nullás vagy veszteséges módon működnek (és megpróbálják a szezonban behozni), de még vannak annyian, hogy ha a NER-szállodák kollektíven radikális árcsökkentésbe fognának, azzal már ők válnának gyanússá. Röviden: ha van 10 darab ötcsillagos szálloda, amiből 9 átlagosan 250-300 euróért értékesít egy-egy szobát, a tizedik meg 100-ért, akkor az bizalmatlanságot gerjeszt a vendégekben és a mindenféle piaci felügyeletben, és azt már nem lehet kimagyarázni. Mint arra fentebb utaltam, a trükk abban van, hogy az organikus gazdasági folyamatokat imitálják, és annak leple alatt csatornázzák be a rendszerükbe a piacon kívüli előnyöket.

A másik, lényegesen egyszerűbb jelenség a felülárazás. Ezeket a sajtó sokszor meg is írja, hogy ilyen-olyan drága szobákat/egyéb dolgokat lehet venni az elvtársak szállodáiban. Ez részben gumicsont, részben meg annak az eredménye, hogy mivel ezeknek a cégeknek teljesen mindegy, fognak-e valaha profitot termelni, akár teljesen hasraütésszerűen is árazhatnak bármit. Más kérdés, hogy a piacról elszívja azokat a vendégeket, akiket a minél magasabb árcédulával lehet bevonzani. Ezek önmagukban nem elegek ahhoz, hogy fenntartsanak egy szállodát, viszont egy piaci szereplőnek sokat tud jelenteni, ha beesik egy-egy vendég, aki az átlag költés tízszeresét produkálja kicsekkoláskor. (Bár a tapasztalataim alapján ezeknek kb. egyharmada lopott hitelkártyával jön :D)

 

Engedélyek, ellenőrzések

Mielőtt kifejteném, ezt azzal az egyszerű példával tudnám ismertetni, hogy míg Tiborcz FCKN István a járvány kellős közepén mindenféle kötöttségek nélkül nyitogatja a szállodáit és fogad vendégeket, addig más helyekre meg ellenőrök szállnak ki, hogy megnézzék, tényleg üzleti céllal érkezett-e a nagyjából két darab bentlakó szobájuk. De azért ez egy többszintű dolog.

Első körben nézzük a beruházást. Ahhoz, hogy egyáltalán egy építkezésbe/felújításba belekezdj, egy rahedli engedélyre van szükséged, amik mindenféle szempontokhoz vannak kötve. Ez normális esetben úgy nézne ki, hogy vannak egyértelmű guideline-ok, amiknek betartásáért van egy felelősöd, aki felügyeli, hogy mind a tervezés, mind a kivitelezés alatt ezek a szempontok érvényesüljenek. Ezen felül megveszed a szükséges berendezéseket, megkötöd a felügyeleti/karbantartási szerződéseidet meg a biztosításod, és minden "mérföldkőnél" kihívod az illetékes hatóságot, aki ezeket jól megnézi, ha rendben van, akkor kapsz egy pecsétet, amivel mehetsz az illetékes hivatalba, ott kiállítják a soron következő engedélyt, oszt jónapot. Ebben mindössze néhány nehézsége szokott támadni azoknak a szerencsétlenek, akik a beruházás pillanatában még valamiért azt hitték, hogy itt piacgazdaság van:

a) a guideline-ok baszottul nem egyértelműek, és a hivatal állásfoglalása nem feltétlen egyezik az ellenőrző hatóságéval
b) a hatóságokra heteket/hónapokat kell várni, mert "nem érnek rá", illetve ha kétlépcsős ellenőrzés van, akkor a második simán beleköthet olyanba, amit az első elfogadott
c) a kötelezően beszerzendő berendezéseket (oltórendszer meg ilyenek) értékesítő és egyéb szükséges cégek NER-kézben vannak, és mindig készlethiány van, de legalább beszerelni/szerződést kötni is elég ráérősen jönnek ki (de igazából bármi, amit csak NER-közeli cégtől tudsz beszerezni, az csigalassúsággal fog megérkezni, ha meg külföldről próbálkozol, azt lefoglalják a vámon)
d) a hivatalok ide-oda passzolgatnak egymás között, természetes egymás állásfoglalásaiba belekötve
e) ha végre elkerülsz a megfelelő hivatalba, ami nagy valószínűséggel nem az, ami a vonatkozó törvényben le van írva, csak már nem érdekel, akkor is hetekig/hónapokig ülnek a már minden hatóság által jóváhagyott papírjaid aláírásán és lepecsételésén (Ez esetenként odáig fajul, hogy az illetékes csinovnyik elrejtőzik, nem hajlandó fogadni, elbújik, mert pontosan tudja, hogy nem tudná megválaszolni a kérdést, miért nem állította még ki az engedélyt)
f) esetleg informálisan megkeresnek azzal, hogy X sportegyesületnek juttatott pénzért cserébe ez a folyamat felgyorsítható (ez azonban nem opció, ha pl. egy Hunguest hotel környékén akarnál nyitni, mert akkor még pénzért se állnak le a szopatással)

Persze, mondhatnánk, hogy nem világvége, ha csúszik a nyitás, de azt érdemes figyelembe venni, hogy hiába torpan meg a beruházás, és nem történik egy kapavágás sem, amíg nincs meg egyik-másik engedély, a pénz ugyanúgy ég el a projektben, és nem egyszer láttam rá példát, hogy az üzemeltetésre/nyitásra félretett büdzséhez is hozzá kellett nyúlni ilyenek miatt.

Ha már megvan a működési engedélyed, és üzemelsz, akkor sincs sokkal egyszerűbb dolgod. Egy csomó rutinellenőrzést kell magadnak megszervezni egyik-másik hatóságnál, amik ha nincsenek meg, akkor bevonhatják a működésidet. Nyilván hónapokkal előre már könyörögni kell, és akkor se valószínű, hogy időben kijönnek, hacsak valamelyik alkalmazottnak nincs valami ismerőse/rokona valamelyik hivatalban, akin keresztül el lehet jutni valakihez, aki egyáltalán hajlandó elismerni, hogy fél éve bombázod őket kérelmekkel. A NER-szállodákhoz természetesen azonnal kimennek, és hát nyilván csak olyan ellenőrzésekkel baszogatják őket, amit ők maguk kérnek. Ugyan minden be van már kötve a NAVhoz, és különböző mintázatok alapján könnyen ki lehet szúrni bizonyos szabálytalanságokat, de ezek csak akkor bizonyíthatóak, ha ennek konkrétan utána is mennek ellenőrzés formájában. Amíg csak a monitoron látnak ráutaló jeleket, addig élhetnek azzal a feltételezéssel, hogy ez véletlen, és élnek is vele. Ehhez képest a halandók simán gazdagodhatnak olyan élménnyel, hogy a reggeli kicsekkolás kellős közepén kiszáll a NAV, és rovancsol egy jót: kasszától ellépni, papírokat, számlákat beszolgáltatni, és gyakorlatilag neked szabbat van (nem mehetsz sehova, és nem nyúlhatsz pénzhez), amíg ők nem végeznek. Ilyenkor, ha nem szeretnéd a szálloda vendégértékeléseit mélyrepülésbe küldeni, akkor itt bizony megy mindenkinek a kompenzáció, akinek várnia kell, ami simán lehet az előző napi forgalmad 20-30%-a. Nem lettem volna az érintett kollégák helyében.

 

Munkaerőpiac

Egyszer írtam itt arról, hogy a szocializmusban az volt az egyik legnagyobb probléma az előmenetelek kapcsán, hogy a mérce nem a teljesítmény és az eredmények voltak, hanem a párthoz való lojalitás. Sajnos a NER-re ez ugyanúgy igaz, annyi "könnyítéssel", hogy itt még elmehetsz külföldre, meg van még pár cég, akiket nem vásároltak fel. Mivel itt most úgy voltam, hogy szarok a terjedelembe, ezt sem fogom ennyiben hagyni, és megnézzük részleteiben. A "világnézeti" alapon történő szelekcióról már ejtettem szót a bevezetőnél, így most azt nem vesézem ki jobban. Annyit egészítek ki hozzá, hogy mivel a szabályozószervek is NER-kézen vannak, és a támogatásokat is ők osztják, ez a típusú szelekció sajnos a NER-en kívülre is begyűrűzik, mert az egyes piaci szereplők félnek, hogy mégtöbb hátrány éri őket.

Először is, azoknak a cégeknek, akiknek nem kell aggódniuk holmi ellenőrzések miatt, simán jelenthetnek be olyan örömhíreket karácsonyi bulik keretében, hogy a következő évtől a dolgozók, az eddigi 60%-hoz képest már a fizetésük 70%-át kapják meg átutalás formájában, és csak 30% megy kiborítékolva. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy aki nincs bekötve a NER-be, vagy nincs nagyon kreatív könyvelője, az alapból csak azt a bizonyos 60-70%-ot tudja fizetni, boríték nélkül. A már többek közt fent is említett, piacon nem megszerezhető előnyöknek köszönhetően ezek a szállodák jobb fizetéseket tudnak kigazdálkodni, mint "megtűrt" társaik, és ez az olló az évek során egyre nagyobbra nő, ugyanis nem csak a jogosulatlan előnyök dolgoznak a háttérben, hanem az igazságtalan hátrányok is. Ezt most kicsit hülyén fogalmaztam meg, szóval nekifutok még egyszer. Az van, hogy amikor a NER-szálloda kap valami előnyt, azzal egyszerre a piaci szereplők kapnak valamilyen hátrányt. Ergo az egyik oldalon nem +1 lesz, a másikon pedig marad 0, hanem ott -1, ugyanis ezek az előnyök a semmiből nem teremthetőek elő, ezeket valahonnan el kell venni.

Másodsorban, ha egy cég nem profitorientált, nem érdekelt az optimalizációban, a hatékony működésben, a gazdaságosságban, az azt is jelenti, hogy az ott dolgozó munkaerő nem szembesül azokkal a kihívásokkal, amik a szakmai fejlődésüket szolgálják. Ezzel nem azt mondom, hogy semmilyen szakmai munka nem zajlik ezeken a helyeken, csak azt, hogy például a menedzsment a piac kihívásainak, az azok által előállított helyzetek töredékével szembesül csak, így nem is tanulja meg megoldani, kezelni ezeket. Ilyen értelemben a megszerzett tapasztalat kevésbé értékes, és inkább mérhető években, mint valódi tudásban. Mivel volt szerencsém többször is NER-közeli (vagy hát én kádári-szemléletűnek hívom őket) szállodából érkezett kollégákkal dolgozni, azt is mondhatom, hogy az imént meglehetősen enyhén fogalmaztam. Pozíció mögé bújás, és annak folyamatos féltése, felelősségeltolás, látszatteljesítmény, a konkrét, gyakorlati megoldásokra teljes vakság, azoktól teljes elzárkózás. Ez talán jobban leírja.

Harmadszor pedig, mondhatni, ezek eredményeképpen, és talán a legnagyobb probléma is ezzel, hogy a munkavállalókban azt a hamis képet alakítják ki, hogy ilyen egy rendes munkahely. Amikor pedig egy ilyen, rendkívül hiányos szaktudású, vezetői képességekkel nem rendelkező egyén elkezdi továbbadni saját nemlétező tudását és nézeteit, azzal már a következő generáció fejlődését is elkezdi rombolni. Egyelőre még nem tartunk ott, hogy a szálloda szakmában csak hasznavehetetlen emberek dolgozzanak, de afelé tartunk, gőzerővel. Ez az egyén szempontjából is káros, mert versenyképtelenné válik, ráadásul esélye nincs a konkrét szakmát megszeretni, megismerni (és később innoválni, jobbá tenni).

A sokszor NER-kézen lévő munkaerőkölcsönzők még szintén ide tartoznak, de erről szintén írtam már nagyon hosszan korábban, azt linkelem IDE.

 

Befektetői, tulajdonosi réteg

Na, ők azért nem könnyítik meg az együttérzést, szó se róla. Többször írtam már a (véleményem szerint javarészt érdemtelen) magyar tulajdonosi rétegről. Röviden talán úgy foglalható össze, hogy ezek általában pont annyira életképes figurák, mint a NER-es tulajok, csak ők nem kapnak emellé végtelen pénzt a magyar adófizetőktől.

Ilyen értelemben ezek a képességhiányos emberek alapból hendikeppel indulnak egy piaci környezetben, mert hát fingjuk nincs róla, hogy a szállodaüzemeltetést eszik vagy isszák. Viszont a baj ott kezdődik, hogy ezeknek a befektetőknek esélyük nincs még arra se, hogy a róluk feltételezhető elégtelen teljesítmény miatt bukjanak el. Ezzel a szektor természetes fejlődése nem megy végbe. De ezt meg is fordíthatjuk, jelenleg ha véletlen belépne a piacra egy megfelelő tőkével és képességekkel rendelkező befektető (aki legalább addig eljut, hogy rábízza azokra a dolgot, akik értenek hozzá), az is nagy valószínűséggel szopóágra kerül.

Ha egy befektető felméri a magyar piacot, akkor könnyen alakulhat ki benne a kép, hogy itt csak meg kell nyitni egy szállodát, és 1-2 éven belül annyi lóvé szakad a nyakadba, hogy már nyithatod is a következőt. Tehát ő egy gyorsan megtérülő bizniszre számít. Mivel ebben az országban vagyunk, ezért sajnos tény, hogy hiába érhető el egy Google-kereséssel és három kattintással az információ, hogy a szálloda egy (jó esetben) középhosszú távon megtérülő befektetés, aminek amúgy nem kimagasló a profitrátája, és baromi magas üzemeltetési költségei vannak, ez a bizonyos keresés a legtöbb vállalkozó számára áthatolhatatlan fal, ők a szemüknek hisznek.

Miután megkezdődik a beruházás/felvásárlás/akármi, a fent leírtakkal elkezd emberünk szembesülni, és a saját nem túl jó döntései mellett még az indokolatlan parkoltatások és szopatások is elkezdik olyan mértékben égetni a pénzét, hogy álmában se gondolta volna a nyomorult. Ez megalapozza a további rossz döntéseket, mert itt még mindig 1-2 éven belüli bankrobbantásra készül. Megkezdődik a költségcsökkentés, mert ugyebár ha valahol elkezd fogyni a pénz, akkor az a megoldás, hogy elveszünk mégtöbbet, ez a 2008as gazdasági válságban is bevált makro szinten (ja nem). Legyen magas színvonalú a szolgáltatás, de ne kelljen hozzá eszközt venni és több embert alkalmazni. Megkezdődik a beruházási költségek működési költséggé való átütemezése, csökken az operációra fordítható büdzsé, kevesebb ember rosszabb fizetésért, és hopp, sikerült is felhúzni egy szállodát, ami egy rakás szar, és az életben nem fog megtérülni. Esetenként itt történik meg, hogy jön a NER-közeli vállalkozó, és jutányos áron felvásárolja a kócerájt, onnantól meg már az adófizetők gondja.

 

Ilyen részletekbemenő leírásnál azt hinnétek, hogy egy konkrét szállodáról beszélek. Sajnos nem. Én ezt a folyamatot személyesen kétszer éltem végig, és több volt kollégám munkahelyén is lement ez a forgatókönyv, minimális eltérésekkel.

Ha megpróbáljuk kivonatolni ezt a dolgot, akkor azt látjuk, hogy a piaci szereplő egyre kevesebb pénzből jut, egyre drágábban, egyre rosszabb lehetőségekhez, munkaerőhöz. Tehát egyre drágábban biztosít egyre alacsonyabb minőségű szolgáltatást, ami nincs már messze attól a választóvonaltól, ahol ez az egész már egy kicsit sem rentábilis.

 

Mit lehet ezzel kezdeni?

Egyesek felvetették a vendégek/fogyasztók bojkottra való felszólításának lehetőségét. Egyébként érzelmileg biztos hatalmas pluszt jelentene, ha a magyarok egyként mondanák azt, hogy na, ebből kurvára nem kérünk, de nincsenek illúzióim. Az általános szolidaritás-hiányon kívül más probléma is van ezzel. A NER-szállodák eddig se voltak profitorientáltak, tehát ezek a házak boldogan elműködnek vendégek nélkül is, annyival több pénzt szednek be (lopnak el) az adófizetőktől a fenntartásukra. Ezen kívül, mint azt írtam, a szabályozószervek is az ő kezükben vannak, tehát bármikor húzhatnak egy olyat, hogy holnaptól a SZÉP kártya csak a Lőrincnél, a Tiborcznál meg a Csányinál (mert egyébként az egyik legnagyobb bekötött szállodaláncot ő tulajdonolja, csak nem ő üzemelteti) érvényes.

Ami nélkül ezek a pénztemetők nem tudnak működni, azok a dolgozók. De hát a turisztikai ágazattól bármilyen értelmes kiállást várni a kivéreztetéssel és a megszállással szemben szintén nem túl reménykeltő. Itt meg nyilván az a helyzet áll fenn, hogy egész biztos egy csomóan dolgoznak ezeken a helyeken, akik nem örülnek neki, hogy a NER szekerét tolják (tudok is ilyet jópárat), de mivel itthon nagyjából senkinek nincs kapacitása arra, hogy megfinanszírozza a saját ellenállását, a számlák meg akkor is jönni fognak hó elején, ha az illető úgy dönt, hogy márpedig megpróbál kiállni valamiért, ehhez se fűzök sok reményt.

Ha az ágazat dolgozóiban lenne némi összetartás, akkor akár egy passzív ellenállással (amolyan lassítósztrájk-szerűen) is meg lehetne törni ezt a rendszert, de jelenleg a legnagyobb erejük ezeknek a szereplőknek épp a mi kiszolgáltatottságunk és megosztottságunk. Pedig az egységnek hatalmas ereje van. Volt szerencsém látni, ahogy egy 50-60 főt számláló személyzetből 6 ember egyszerre állt fel, és ez elég volt ahhoz, hogy megroppantson egy céget és egy alkalmatlan vezető székét. Szerintem ez a 10% nagyban is lehetne elég hangos, hogy változást érjen el.

Jelenleg úgy működik a rendszer, hogy a NER és az ő köre megkeseríti a rendszeren kívüli tőkések életét, akik (bár ezt bizonyos szintig amúgy is megtennék) ezt továbbadják a munkavállalóik felé, akik ezt már nem tudják hova továbbadni. Ezt a folyamatot lentről kell megfordítani, sok ország megtette már, szóval a "nem lehet" az nem kifogás, a szar igenis tud felfele folyni.

A bejegyzés trackback címe:

https://readmylife.blog.hu/api/trackback/id/tr9016529020

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Rodney_2 2021.05.12. 19:01:33

Te mióta vagy a szállodaiparban?

Dan da Man 2021.05.12. 19:01:41

Érdekes volt, de rendkívül elkeserítő.

És sokaknak még így is orbán az isten. Persze, mert az ő érdekeik ki vannak szolgálva.

És annak a hatását, amiről Te írsz, majd csak 10 év múlva fogjuk érezni - amikor már nem lehet majd visszafordítani...

Részvétem...

DFK 2021.05.12. 19:01:47

Elsőre javaslom, hogy tessenek befejezni a 60 % számlára, a többi zsebbe fizetést! Mert amíg ezt csinálják, nem kell pampogni.
Akinek nem tetszik az alkalmazotti lét (bármilyen szektorban), az vállalkozzon! Persze erre az emberek 10 %-a hajlandó és egy százalékuk alkalmas.
Gondolom akkor nem sírás, amikor LT volt a szállodaipar főtulajdonosa ... Gondolom, ha ML is ellenzéki lenne, nem is rínátok miatta, illetve ha LT féle csapat lenne kormányon, LT tulajdonossága esetén se sírnátok...

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.05.12. 19:02:00

Atya Isten, nem minden szálloda Soros gazdáé??? Botrány!

luis5 2021.05.12. 19:02:03

Röviden is leirhattad volna. Utálom Orbánt és pont.

whateveritis 2021.05.12. 19:33:22

@Rodney_2:
Most fogom a 8. évemet megkezdeni a szakmában (illetve még jóval régebben dolgoztam kb. 2,5 évet vendéglátásban, suli mellett) :) Kicsit több, mint a felében voltam vezetői poszton, eleinte középvezetőként, aztán nagyjából 3 éve már felsővezetőként, meg egyszer-kétszer végeztem tanácsadói/konzultációs munkát.

whateveritis 2021.05.12. 19:47:59

@Dan da Man:
Köszönöm a visszajelzést :) Tiéd az első komment bármelyik bejegyzésem alatt, amiben egy pozitív jelző szerepel a tartalomra vonatkozóan :D Emellett egyetértek, tényleg elkeserítő, főleg mivel amúgy nagyon szeretem a szakmámat.

Ez egy sokszintű probléma, aminek a megoldásában elengedhetetlen lenne, hogy a szakma is részt vegyen, de a tényleges megoldást szerintem az oktatás környékéről kellene elindítani. Én magam is ezért fektetek nagyon nagy hangsúlyt erre a munkáim során, és amúgy sok nagyon pozitív tapasztalatom fűződik ehhez, de csepp a tengerben, amit én csinálok. Egyéni szinten nekem hatalmas sikerélmény, amikor látom, hogy a kollégáimnál megmozdulnak azok a bizonyos kerekek, amik mindig is ott voltak, csak előtte senki nem kérte őket rá, hogy használják, viszont ennek a szakmára gyakorolt hatása egyelőre sajnos nem "mérhető". Abban reménykedem, hogy mondjuk az a 10-12 kollégám, akikre tényleg nagyon büszke vagyok, és baromi jó szakember lett belőlük, és a jelenlegi munkahelyük a tenyerén hordozza őket, majd ugyanígy fognak a saját csapatukhoz állni, és egyszer majd lesz ebből valami "kritikus tömeg", ami már képes lesz formálni. :)

Köszi még egyszer, és hogy időt szántál a bejegyzésre!

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.12. 19:51:23

Még párezer ember kimegy nyugatra! Megbírjuk!

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.12. 19:51:25

Némá, ôt hozzászólóból négy fideszgeci!
Birca viszont nem volt elêg gyors!

whateveritis 2021.05.12. 19:57:39

@DFK:
Nem. Leisztinger Tamás (aki legalább annyira a NER oligarchája, mint az MSZP-jé) kezében sincsenek jó helyen a szállodák, és senki máséban sem, aki nem piaci körülmények közt jut hozzá. Én arról tudok írni, amit a saját szememmel látok, saját bőrömön érzek. A lopásnak nincs színe. Viszont a bejegyzésemben piactorzító folyamatokról írok, aminek feltétele, hogy olyan mennyiségű lopott pénzen épült/felvásárolt szálloda legyen a piacon, hogy azt már torzítani tudja.

Ha mindenki vállalkozna, akinek nem tetszik az alkalmazotti viszony, akkor 10 millió vállalkozó országa lennénk, ahol mindenki ugyanazt a munkát végezné, mint eddig, csak már számlára, nem fizetésre, azt leszámítva, hogy még annyi munkajogi védelme se lenne, mint ma. Ezt hívják neoliberális utópiának.

Emmett Brown 2021.05.12. 20:20:36

@DFK: ja és a fergeteges bértámogatás tanulsága sem az, hogy legális/zsebbe fizetés megszűnjön.

Emmett Brown 2021.05.12. 20:20:48

@DFK: ez a poszt pont arra volt példa, hogy ebben a szektorban nem is érdemes vállalkozni lassan.

Posztcovid vendéglátós átrendeződés is érdekes lesz, ott sem azok húzzák le a rolót akik normál piaci körülmények között életképtelenek lennének.

whateveritis 2021.05.12. 20:26:48

@Emmett Brown:

Ez amúgy vegyes. Tényleg van több olyan szereplője is a vendéglátó-szálloda szektornak, akik már évek óta csak ügyeskedéssel tudtak életben maradni, és most őket beszántotta a covid, de sajnos, ahogy írod, sok olyan szereplő is tönkrement vagy iszonyú szar helyzetbe került, akik a válságon kívül amúgy rentábilisan működtek.

A baj azzal van, hogy "megmentésre" fixen azok kerültek, akikről pontosan lehet tudni, hogy piaci körülmények közt nem maradnának életben. És az ő "támogatásuk" nem ér véget a válság után se :\

Emmett Brown 2021.05.12. 20:38:24

@whateveritis: kihagytam egy "csak"-ot: helyesen ott sem "csak" azok...

Rodney_2 2021.05.12. 21:34:09

@whateveritis: Jó, köszönöm a választ. Nem akarlak bántani, de gondoltam hogy a NER előtti időkben nem dolgozál ebben az iparágban és talán semmiben. Az a rossz hírem, hogy korábban is minden szar volt. Én eléggé utálom ezt a bandát, de nagyon félek attól, hogy mi lesz ha jövőre nyer az egyesített ellenzék. Mindíg lehet még szarabb, tudod ??
Ja és én már 1990-ben dolgoztam és aktívan politizáltam is (nem voltam politikus, csak aktív támogató és párttag), kicsit más perspektíva. Elkúrásban és rablásban politikai oldaltól függetlenül minden eddigi garnitúra elég jól teljesített :(((
Sok sikert kívánok neked és ne add fel a minőségre és hatékonyságra törekvést!

A Leisztingerről meg annyit, hogy ő totál ballib oligarcha volt de 2010-ben szar helyzetbe került mert egy nagy beruházása nem jött be neki és akkor ezzel "kényszerítették", hogy legyen NER friendly és szponzoráljon egy focicsapatot is (ez a focimániát tényleg nem értem). Még ma is több a ballib oligarcha a Forbes listán mint a fideszes. Pl az Urbán-vagyon is mint SZDSZ közeli oligatrcha gyűlt össze nem túl szép módszerekkel, pech hogy meghalt korán és a felesége meg "ókonzervatív" nézeteket vall. Mariska pl meggyőződéses fideszes, simán megélt volna a sok milliárdos örökségből ha nem tetszik neki a NER. Vagy ott van a Varga Zoli a "médiabirodalmával" pl 24.hu meg Nők Lapja meg ilyenek. Ha azt hiszed, hogy az ő sajtója "független" és nem határozza meg a szerkesztőknek hogy minden módon harcolni kell az Orbánék ellen, akkor finoman szólva naiv vagy. Nem sorolom tovább.

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.12. 21:44:29

@DFK: nézzél már meg egy tíz évvel ezelőtti vastagbőr posztot f.kalap!

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.12. 22:15:50

@Rodney_2: utálod egy fenét!
Könyörgöm! Mikor volt olyan az elmúlt tíz évben amikor a fideszék bármelyik húzására azt mondtátok volna hogy ez már sok ez túlzás ezt nem kellett volna ez már nekem is sok volt?
Elárulom: SOHA!

Magyarország államformája ... Válsághelyzet 2021.05.12. 22:15:59

@luis5: "Röviden is leirhattad volna. Utálom Orbánt és pont."

Utálom a magyarellenes hazaárulókat. Igen, Ondó Viktort is.

whateveritis 2021.05.12. 22:45:19

@Rodney_2:
Nem vitatom, hogy az előző korszaknak is megvoltak a maga hibái, bűnei, viszont az már elmúlt. Hatalmas mulasztása a magyar társadalomnak, hogy nem lépett fel hatékonyan ezekkel szemben. Béna közhelyeket fogok puffogtatni, előre is elnézést: Lehet, hogy minden szar volt, viszont azzal már nem lehet mit kezdeni. Részben azért foglalkozom azzal, ami most van, mert - ha ugyan kevés esély is van rá - annál még megvan a lehetőség arra, hogy változtassunk. Szóval a múltból tanulni kell (nem eltanulni), a jelennel meg foglalkozni kell, azért, hogy a jövő jobb legyen. (Remélem, ez egyszer felkerül egy Topjoy kupakra) Amúgy azt teljesen megértem, hogy vannak aggályaid az ellenzékkel kapcsolatban, ha még nem unod az egyébként meglehetősen egysíkú, és néha túlzó mód terjengős mondataimat, akkor engedj meg egy kis önpromót, mert jópár korábbi bejegyzésemben én is megírtam pár kétségem/problémám velük kapcsolatban.

A mindig lehet szarabb dologgal szintén nem tudok vitatkozni, viszont erről nekem mindig az jut eszembe, hogy igen, lehetne rosszabb is, de amúgy lehetne akár jobb is. Ez sajnos szintén nem haladja meg a szerencsesüti bölcsességet, de most csak ennyi megy. Én azt akarom, hogy legyen jobb, függetlenül attól, hogy lehet-e rosszabb vagy sem. :)

A NER előtti idő nagy részében még iskolás voltam, amikor ugyan dolgoztam valamennyit vendéglátásban, de az akkori tájékozottságom életkoromhoz megfelelően elég korlátozott volt, illetve már az is bőven lekötötte a processzorokat, hogy ne ejtsem el a tálcát. :D Ez olyan dolog, amivel nem tudok mit kezdeni, akkor születtem, amikor, szerintem az iparág jelenlegi helyzetébe ettől még tudok hiteles betekintést nyújtani azoknak, akik megtisztelnek a bejegyzéseim elolvasásával. :)

Az is igaz, hogy vendéglátáson kívül elmélyülten semmilyen más iparágban nem dolgoztam. Diákmunkákat végeztem csak más területen, illetve egy rövid ideig szakszövegeket fordítgattam és különórákat tartottam. Úgyhogy abszolút vállalom (sokszor ki is hangsúlyozom a bejegyzéseimben), hogy a vendéglátás-szállodaiparon kívüli dolgokban csak az általános tapasztalataimra és tájékozottságomra tudok hagyatkozni, amikor véleményt mondok.

Köszönöm a biztatást, igyekezni fogok

Dont forget to bring a towel 2021.05.12. 22:45:36

@Magna cum laudeTigeri másztesz digrii: pont akkor amikor ti elismertetek valamit. valószínű soha. éppen ezért hiteltelen minden szavad.

Nzoltan 2021.05.13. 09:29:22

"Az a szomorú tapasztalatom, hogy az elmúlt hónapokban egyre több szakmabeli kapitulált a hatalomnak"

Üzletemberek.
Nem ideológiák mentén dolgoznak, hanem a körülmények szerint.
Eddig ha máshova kellett nyalni, mindenki megtette.

Hányok ettől a picsogástól.

white999 2021.05.13. 09:29:25

@Rodney_2: Nehéz állításod azon részével foglalkozni, hogy előtte is ilyenek voltak a rendszerek.
Igen Leisztinger békéjének is az volt az ára, hogy szeresse a focit. Mondjuk többször kijelentette, hogy utálja ami azért elég vicces volt de így hogy önként és dalolva eladta Mészárosnak az érdekeltségeit már a fociról is lemondhatott.
A szomorú az, hogy a posztot bárki megírhatta volna a saját területén. Lánci úr erre büszkén mondaná, hogy ez a NER működésének az alapja.
A Fideszesek ezt a nemzeti tőke létrejövetelének ünneplik. A többiek pedig lopásnak. Érdekes módon a maszop és a szadesz idejében ezt nem értékelték nemzeti tőke létrejöttének hanem lopásnak..
A fő gond vele, hogy a létrejövő (nevezzük nemzeti tőkének) rendszer szereplői tökéletesen életképtelenek abban a pillanatban ha nem a saját ország lakóvial és támogatás hiányánban kellene versenyezni. Amitől az országnak egyáltalán nem lesz jobb. Persze lehet reménykedni, hogy ha megerősödnek akkor majd milyen jó lesz és lenyomja a fejlett nyugatot de ennek annyi a valóságtartalma, mint hogy mészáros cégei a pandémia alatt majd segítik a hazai dolgozók. Kb. az elsők között rúgta ki az alkalmazottakat és multiban viselkedett a multiknál. Van olyan szállodája amit a felvett támogatás ellenére eladott egy kapavágás, felújítás nélkül egy ismert Bánk bán szereplőnek aki már túl is adott rajta.
Szóval egy fidesz hívő és mindenki más között az a különbség, hogy az egyik ezt egy fantasztikus zseniális csúcsteljesítménynek látja, míg az ellenkező oldal csak a simán szokásos lenyúlásnak de hogy versenyképesség nem lesz belőle az biztos. Mert a kiválasztása szerencséseknek nem teljesítmény alapon történik, hanem hűség elköteleződés ismeretségi alapon, amiből egyébként rengeteg tehetsége hozzáértő jobboldalit is kizárnak vagy elveszik a vagyontárgyait jövedelmét megélhetési lehetőségét. egyáltalán nem véletlen, hogy a fidsesz szavazó bázisa mára jórészt a volt mszp bázisa lett. Az agyatlan gondolkodni képtelen krumpliért megvehető tömeg kiegészülve a vallási fanatikusokkal és a holdudvarral. Tételezzük fel, hogy visszatérne az ellenzék akkor kezdődne előröl az egészt és ennek sose lesz vége, mert a magyar a ló két oldala mellett szeret lenni átesni, ahelyett, hogy rajta ülne és haladna előre.

Emmett Brown 2021.05.13. 10:01:10

@Nzoltan: olyan verzióra lenne igazán igény, hogy nem kell senkinek nyalni...

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.14. 19:54:06

@Dont forget to bring a towel: horgászkám horgászkám...!
Például ismerjem el hogy gyurcsányista vagyok miközben tíz évvel ezelőtt még őket szidtuk...?;)

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.14. 19:54:07

@Nzoltan: miért érzik sokan hogy a gazdádék a legrosszabbak?

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2021.05.14. 19:54:08

@white999: nagyrészt jó de a volt mszp-s nem viktorra szavaz!
A lovas példa nagyon ott van!

Dont forget to bring a towel 2021.05.16. 22:15:29

@Magna cum laudeTigeri másztesz digrii: nem érted. mindegy, majd jövőre nyertek, aztán .. semmi nem fog történni.

vackor1 2021.05.27. 01:48:14

Egy beruházásnál nagyjából a kertész munkája a legkisebb százalékos arány . Egyik ingatlanom tavaszi munkálatainál pont ott voltam én is és amíg dolgoztak, beszélgettünk az enyémmel, mondta, hogy dolgozik említett "zseninek" - a.k.a. ml - is, akinek a nevén már a fél Balatont felvásárolta a fényességesvezénylő, annyit mondott, hogy meg se kérdezik mennyibe fog kerülni, amit rendelnek a szállodákba, annyit számláz, amennyit csak akar, nem is foglalkoznak vele. Kifizetik és kész.
Szerinte ( is ) , minél nagyobb az összeg a számlán, annál jobb neki , annyival többet tud továbbszámlázni/elszámolni a vissza nem térítendő, közösből valahogyan mindig nál(uk)a landoló milliárdokból.
süti beállítások módosítása