readmylife

readmylife

Csoda történt: Politikusok végre képviselték a vendéglátósokat

2021. január 23. - whateveritis

Egy szintén vendéglátás-szálloda területén tevékenykedő ismerősöm hívta fel a figyelmemet az ATV január 22-i Nap Híre adására. Annyit mondott, hogy nézzem meg, és csodálkozzak. Régebben jobban követtem a tévében levő hírháttér műsorokat, mostanra már csak elvétve nézek bele némelyikbe, mert az utóbbi 5 évben teljesen egyhangúvá, új információkat, véleményeket nem tartalmazó, súlytalan időkitöltéssé váltak. Nem bántam meg, hogy most rászántam az időt.

Előljáróban annyit, hogy a bejegyzés nem arra irányul, hogy a műsorban szereplő politikusok eddigi politikai pályáját, megnyilatkozásait, cselekedeteit értékelje ki vagy ítélje meg, pusztán az adás egy blokkjában elhangzó, egy bizonyos témakörben tett állásfoglalásukra reflektál. 

Az oltás témával indítanak, amit meghallva már majdnem lendült a kezem az egér felé, hogy nyomjam az ikszet, mert a könyökömön jön ki a dolog, és a jelenlegi diskurzust nem érzem hasznosnak, mert mindenféle információ nélkül spekulálnak, amikor ilyenkor szerintem információt kell követelni, nem feltételezések mentén próbálni politikai tőkét kovácsolni. Visszafogtam a kattintó reflexem az ajánlásra való tekintettel. 

dr. Komáromi Zoltán (DK), Ungár Péter (LMP) és Gyöngyösi Márton (Jobbik) elmélkedtek a témáról, és újat ugyan nem mondtak, annyi pluszpontot meg tudok adni a dologra, hogy legalább többnyire hagyták Komáromit, az egyetlen orvost a társaságból, beszélni. A komolyabb belemenéstől inkább megkímélem az olvasókat, és egyben magamat. Ezután jött a számomra érdekes része, ugyanis rákanyarodtak a lezárások témakörre (kb a 16. percnél), idézek:

 

Ungár Péter: "...ha sokáig zárva marad az ország, akkor nem úgy fognak emberek csődbe menni, hogy most konkrétan nem lesz munkájuk, hanem nem fognak ezek a munkahelyek évekig visszaállni. A magyar vendéglátóiparban [...] emberek százezrei vannak már most totál csődben. [...] Itt olyan gazdasági csőd lesz, ami szintén emberéleteket fog követelni, ha hagyjuk az arról való beszédet, hogy nem azért kezdtek el Olaszországban újranyitni éttermek, [...] mert nem tudják, hogy világjárvány van, hanem mert ezek az emberek elkeseredettek, nem kaptak állami segítséget, és valahogy megpróbálnának életben maradni."

Komáromi Zoltán: "[...] Aki nincs beoltva, de rendszeresen szűrik, az nyithat. Normális országban. De ehhez Magyarországon most is meg kéne csinálni naponta a 25ezer szűrést, és kiemelni 24 órán belül azokat, akik pozitívak vagy kontaktok. Úgy is meg lehet egy járványt előzni, és ki lehet nyitni, ha szűrés van, de nálunk se szűrés, se oltás."

Gyöngyösi Márton: "[Brüsszelben] tavaly március óta tart a totális bezártság. Ott minden étterem, minden szolgáltató, minden be van zárva, már lassan egy éve. Ott a kormánynál én azt látom, hogy gyors segélyt nyújt a vállalkozóknak. [...] Egy pofonegyszerű formulát kell kinyomtatni, kitölteni. Egy héten belül megérkezik a támogatás a kormánytól, és segíti a vállalkozásokat abban, hogy túléljék ezt a rettenetesen nehéz időszakot. Beszélek vendéglátósokkal itthon, és azt látom, hogy ők viszont bürokráciát látnak, várnak a pénzre, ha kitöltötték [a formanyomtatványokat], akkor se érkezik meg a számlájukra a pénz, és közben pedig mennek csődbe a vállalkozások. [...] Ahogy hazajövök, észlelhető a különbség, és a vállalkozások állapotán is látszik. A kétségbeesés itthon az katasztrofális, és legitim is."

Természetesen szóba kerül a kormány hozzáállása ezzel kapcsolatosan, miszerint ők a beruházásokat segítik, "munkaalapú társadalom" van, segélyt nem adunk, mert hozzászoknak, stb. A szokásos maszlag, amit eddig se tartottam elégséges magyarázatnak, megoldásnak meg aztán pláne.

Ungár Péter: "...a beruházás, mire visszapörgeti a gazdaságba azt a pénzt, amit utána az ember elkölt, [...] addig eltelt másfél év, amíg mindenki, aki a vendéglátóiparban van, munkanélküli. Tehát itt egy olyan időbeli csúszás van, amit nem fog tudni a beruházás megoldani, ráadásul itt nem az van, hogy emberek nem akarnak dolgozni, hanem megszűnt a lehetőségük, önhibájukon kívül. Ők lennének a legboldogabbak, ha dolgozhatnának. [...] Értelemszerűen, [...] az nem egy elvárható dolog, [...] hogy ugyanolyan válságálló legyen, meg tartaléka legyen egy [magyar] vállalkozásnak [mint egy belgának]. De ha megnézzük, hogy mennyi bértámogatást adott Szlovákia, Románia, Csehország, Lengyelország, Horvátország, Szerbia, ott van egy jó összehasonlítási alap, és egyszerűen látszik, hogy a bértámogatást sokkal nagyobb százalékban adták meg, mint Magyarországon. 

Gyöngyösi Márton: "A válságok kezelése, Keynes óta, az anticiklikus gazdaságpolitika. Amikor baj van, akkor az államnak, akár az államadósság rovására is, önteni kell a pénzt a vállalkozások megsegítésére. [...] Én azt látom, hogy más országokban, többek közt az Európai Unió a támogatási forrásait, alapvetően ezekre a célokra használják. Magyarországon pedig megnézem a közlönyt, és azt látom, hogy látványberuházásokra, futballstadionokra, egyetemi alapítványok 100 milliárdos kistafírozására van pénz. Ha egy vállalkozó ezt látja, hogy itt százmilliárdok mennek el olyan célokra, amelyek teljesen indokolatlanok egy válság közepén, akkor a vendéglátósok frusztrációját megértem, még ha nem is értek egyet azzal, hogy egyfajta ilyen passzív ellenállásba átmenjen ez a mozgalom."

Komáromi Zoltán: "Attól félek, hogy vége lesz ennek az iszonyatos időszaknak, és kinyitnak majd a vállalkozások, viszont annyira tönkremennek ők is, és az elbocsátott, tartalékukat felélt dolgozók, hogy ezek az emberek addigra már el fogják dönteni, hogy nem Magyarországon mennek el szakembernek, [...] és olyan szakemberhiány lesz, hogy az fogja gátolni a valódi nyitást. És ez sajnos vendéglátóiparban egy nagyon reális szcenárió."

 

Na, hát tényleg csodálkoztam, pozitív módon. Több szempontból is fontosnak tartom, hogy valamilyen formában megemlékezzek arról, hogy ezek a mondatok elhangoztak. Egyrészt azért, mert végre egy olyan téma, amiben valami pozitívat is ki tudok emelni, mert sokszor kapok olyan kritikát, hogy mindenben csak a hibát keresem. Ezúton is szeretném mondani, hogy nem így van, én igyekszem a jót is meglátni, de odahazudni nem fogom csak azért, hogy kiegyensúlyozottabbnak tűnjön a véleményem. Másrészt végre, egyszer ezalatt a rohadt járványidőszak alatt valakik összefüggő, koherens módon adtak hangot annak, amit itt a szakmában hónapok óta szajkózunk. Több posztban is érintettem már a témát.

A realitás talaján maradva, nyilván az ágazat ezzel nem került sokkal beljebb a szakadék széléről. Azt sem mondanám, hogy ettől bármelyik ellenzéki párt szimpatikusabbá vált volna számomra, viszont nem gondolom, hogy szó nélkül el kell menni amellett, hogy a teljes politikai palettát nézve, ez a három figura volt eddig hajlandó arra, hogy az ágazatunk álláspontját képviselje a nyilvánosság előtt, az oltásokon vagy halottak számán rettegés idejének kárára. Azt is érdemes kiemelni, hogy a téma nem a tipikus ellenzéki hiszti volt, hanem említenek érdemi, reális, más országokban kipróbált megoldásokat, mind gazdasági, mind járványkezelési szempontból. Nem olyan dolgokat mondanak, amikhez most ne állnának rendelkezésre a megfelelő eszközök, tehát nem kérik számon a kormányon, hogy miért nem tud ideteremteni 20 kamionnyi oltást, vagy visszamenőleg miért nem tud skandináv gazdasági modellt bevezetni.

Persze, nem akarok túl sokat belelátni a dologba, elvégre 11 hónapja éljük ezt a kibaszott korona-világot, és tavaly április óta pofázza ezt a teljes vendéglátós szakma, amit itt a szereplők elmondtak, és szántak rá nemegész 7 percet, ez is beletartozik a képbe. Ha valaki minden áron bele akar valamibe kötni, akkor az felróhatja, hogy Gyöngyösi ugyan helyesen hivatkozik Keynes-re az anticiklikus gazdaságpolitika kapcsán, de ha annyira megtanultuk volna ezt az 1930as évek után, akkor 2008-ban nem megszorításokkal próbált volna válságot kezelni az EU-ban mindenki, Lengyelországot kivéve. Ettől függetlenül a hivatkozás helyes, csak biztos van olyan, aki ezen rugózna, az ő kedvükért biggyesztettem ide. :)

Nem tudom, hogy ők most a pártjaik álláspontját képviselték-e, vagy saját elgondolásból nyilatkoztak így (valószínűleg utóbbi), de ahhoz képest, amit eddig ellenzéki (vagy magukat annak mondó) politikusok voltak képesek mondani a témáról, mindenképp előrelépés. Mert mi is volt mostanáig a kommunikáció? Ha felmerült a téma bármelyik műsorban, akkor azt vagy kikerülték azzal, hogy másra terelték a témát, és húzták addig, míg le nem járt a műsoridő, és "Hát, a turizmusra sajnos nem maradt időnk..." legyintéssel letudták az egészet, esetleg sajnálkoztak rajta nagyjából két mondatot, vagy beböfögtek annyit, hogy ha a vendéglátó/turisztikai ágazat nem kap érdemi segítséget, akkor legalább (a számomra is mindennek a legeslegalja) Tiborcz, meg ugye a Pénztáros Lőrinc sem kap több pénzt. Utóbbit legtöbbször a budapesti önkormányzati politikusok hangoztattak előszeretettel. Mint szállodai szakember, aki egyben budapesti lakos, külön üdvözlöm őket innen is. Nem vagyok egy nagy kommenthuszár, de ilyenkor nem győztem püfölni a billentyűzetet a videók alatt, hogy könyörgöm, 350-400ezer, nagyon szar helyzetbe került, megélhetésért, túlélésért küzdő magyar embert ne mossunk már össze ezzel a két suttyóval, kedves ellenzéki károgók, már csak azért se, mert ezek a szereplők, ha épp nem turizmuson keresztül, akkor a maradék 20 egyéb ágazaton keresztül fognak ugyanúgy élősködni rajtunk, ahova még beszivárogtak.

Továbbá, ezekkel a megszólalásokkal köptök egy kurvanagyot azokra, akik a szakmájuk iránt érzett felelősségből, önbecsülésüket kínkeservesen védeni próbálva, nehezítik jelentősen azzal a saját életüket (pedig teszik azt helyettünk is elegen), hogy nem vállalnak el munkát NER-oligarchák cégeiben, és nem tolják a szekerüket. Nem mellesleg Tiborcz drága novemberben, a lezárások bejelentésének hetén, valamiért lazán ki tudta nyitni az új, Andrássy úti szállodáját. Lőrinc tekintetes úr meg már rég kapott egy valag pénzt "válságkezelésre", miután jól kivágott minden alkalmazottat a Hunguest-ből, és elkezdte a kapott adóforintokból felújítani a komcsimaradvány hoteleit. Vagy szerintetek jobban tesszük, ha álnevesítjük a közösségi média profiljainkat (mert ilyenkor azt kell), majd elmegyünk hozzájuk dörgölőzni, hűségesküt tenni, és hálálkodni a naccságos uraknak a szar munkákért, amiket adnak? Mert még pár év, és ez marad az egyetlen választás, vagy a külföld, ha ez a töketlenkedés megy. Bárkinek, aki az elkövetkezendő években kormányon lesz, ha becsődöl a szektor, egész biztosan nagyon fog hiányozni a GDP 10-11%-a, amit amúgy megtermelne, szóval érdemes vele foglalkozni.

Hülyeség lenne abban reménykedni, hogy ilyen típusú, valódi érdekképviseletre cserélné az ellenzék nagy része a kommunikációját a félinformációkra alapozott hisztéria helyett (amiben jól kiegészítik kormányt), de "just for the record", álljon itt, hogy Gyöngyösi Márton, Ungár Péter és Komáromi Zoltán mutattak egy követendő példát, saját maguk számára is. Mert tök jó lenne, ha ők ezentúl tartanák magukat ehhez a véleményükhöz (mert ugye politikusoknál azért ez könnyen változhat), és az is tök jó lenne, ha erről legalább néhány párttársuk példát venne, és kicsivel többször jelenne meg a médiában olyan álláspont, ami az állampolgárokat képviseli, nem pedig a pártokat. Ez a felület, amire én itt írogatok, nem éppen a nyilvánosság csúcsa, de úgy teljes a kép, ha mostantól ezekre a politikusokra jobban odafigyelek, és ha esetleg hirtelen változás állna be a véleményükben, arról is írni fogok. Remélem továbbá, hogy ez a megnyilatkozásuk nem csak tőlem, hanem más szakmámbeliektől kap némi pozitív visszacsatolást, erősítve ezzel ezt a magatartást. Én drukkolok.

Aki szeretné megtekinteni az adást, az megtalálja az ATV YouTube csatornáján, vagy ide klikkelve megteheti. A releváns rész körülbelül a 16. percnél kezdődik.

Nem szoktam ilyet írni/kérni, de most kifejezetten örülnék annak, ha minél több emberhez eljutna, nem is feltétlen a bejegyzésem, de legalább az ATV Nap Hírének ez az adása. Így megköszönöm, ha akár a videót, akár a bejegyzést ajánlod másoknak is. Az a fontos, hogy minél több ember megismerje ezeknek a politikusoknak az állásfoglalását, így lesznek ők is számonkérhetők a későbbiekben. Szóval nem reklámot szeretnék nekik, hanem kontrollt, illetve ha véletlen azt hinnék, hogy így is lehet figyelmet kapni, hátha jobban belefeszülnek. :)

A bejegyzés trackback címe:

https://readmylife.blog.hu/api/trackback/id/tr8016400960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Visceroid 2021.01.24. 19:46:19

"Van itt 350-400 ezer nagyon rossz helyzetbe került magyar ember."

Van itt 8-9 millió nagyon rossz helyzetbe került magyar ember. Érdekelnek bárkit is? Nem igazán.

whateveritis 2021.01.24. 20:08:23

@Visceroid:
Korábban írtam már az általános válságkezelésről, vagy inkább annak a hiányáról. Szóval pl. engem érdekel a 8-9 millió ember is, nem tudom, az számít-e. Persze, nem én hozom a törvényeket, meg nem én fogom megmondani, mi merre hány óra, de elvileg annak is kéne számítania, ha valami a mezei állampolgárt érdekli. :)

A kiragadott mondatot kifejezetten annak kapcsán írtam, amiben azt az ellenzéki kommunikációt kritizálom, amiben a turizmus-vendéglátásban dolgozókat (350-400e) megbélyegzik azért, mert az iparágra rátelepedett két oligarcha.

Természetesen azért írok erről az iparágról, mert ebben dolgozom, szóval ennek a viszonyaira van a legjobb rálátásom. Ettől még nem gondolom, hogy az én szakmámban dolgozók fontosabbak lennének másoknál. Tény viszont, hogy a válság egyrészt nem gyűrűzött be a gazdaság minden területére, és ahova igen, oda is eltérő mértékben. A turizmus-vendéglátás szektort konkrétan lenullázta, így a jelen kontextusban tényleg egy speciális helyzetben vagyunk, már ha a teljes megsemmisülést annak lehet nevezni.

A magam szerény eszközeivel erre próbálom felhívni a figyelmet, és arra, hogy szerintem a segítségnyújtás csak akkor lesz hatékony, ha az a probléma méretéhez igazodik. Egyéb esetben úgy dobunk ki pénzt az ablakon, hogy közben a bajt sem oldjuk meg. De írtam már a szélesebb körű válságkezelésről, és az oltásellenességről, és a lezárásokról is általában. Mindet azért, mert érdekel :)

Köszönöm, hogy időt szántál a bejegyzésre.

accountant050915 2021.01.24. 20:08:41

Ki kell nyitni, ettermek, fitnesztermek, 50%-n, fertotlenitve rendesen, maszkot hordva. ( Utobbirol amugy annyit, hogy akarmelyik kajaldaba megyek be elviteles etelert, eloszeretettel hordjak orr alatt / allra tolva - na, ezen a teruleten peldat kell mutatni a szemelyzetnek.) Viszont, ha ez megtortenik akkor az ellenzek ne kezdje el verni az asztalt, hogy itt kiirtjak az embereket. Ebben legyen kepes mar konszenzusra jutni az osszes parlamenti part.

Buchhalter 2021.01.24. 20:08:42

@Visceroid: ez már globális probléma. Brazília nem tud segélyt adni januártól.Eddig 9 millió család kapott. A Hollandoknál több városban összecsaptak a korlátozás ellenesek a rendőrökkel. Olaszoknál a vendéglátósok leszarták a törvényeket és tömegesen kinyitottak. Mivel az olasz kormány a bukás szélén tántorog nem is léptek fel ellenük.Holnap a lengyeleknél nyitnak,A szitu hasonló a lengyel kormány is a szakadék szélén van. Több vezető közgazdász már jelezte,hogy max márciusig lehet még fenntartani a zárlatot ,utána sok helyen elszabadul a népharag és garantálják,hogy a most hatalmon levő kormányok fele a választásokon meg fog bukni és akkor még olcsón,verés nélkül megúszták.

whateveritis 2021.01.24. 20:19:47

@accountant050915:
Az általad említett jelenséggel én is találkoztam már. De az utcán is egyre kevesebb emberen látok maszkot, valószínűleg már nagyon belefásult a társadalom ebbe. Ez persze nem kifogás, mert a vírust ez nem érdekli. Nekem személy szerint se feltétlen esik jól, ha ilyet látok, mert nekem pl. van olyan "alapbetegségem", ami miatt nekem elég cink, ha elkapom. De közben nem tudok haragudni rájuk, mert lassan egy éve ebben az állandó szopatásban vagyunk.

De például az általam idézett szövegek közt volt egy (szerintem) konstruktív ellenzéki javaslat: legyen meg a napi 25ezer teszt, 24 órán belül különítsék el a pozitívra tesztelteket és a kontaktokat, és úgy nekik oké a nyitás (bár nem tudom, hogy ez szuverén vélemény volt vagy a párt állásfoglalása). Nekem ez nem tűnik irreális elvárásnak azért cserébe, hogy egy esetleges nyitás esetén a nagyon sipákoló, véresszájú lezáráspártiakat szépen megkérjék, hogy tegyék magukat takarékra.

Én feltételezem, hogy a nyitás/intézkedések lazítása lehetne egy olyan incentív, ami motiválná az embereket a szabálykövetésre. A nem-betartásukért járó szankciókat pedig lehet még feljebb csavarni egy ilyen esetben.

Ugyan a drága parlamenti pártjaink eddig semmiben nem tudtak megegyezni, de én is úgy látom, hogy ehhez nem sok kéne, és nagyon szükség volna rá.

Emmett Brown 2021.01.24. 20:20:06

Az ágazat meg lesz mentve, amint a nerlovagok be tudnak vásárolni a csődközeli helyekből, illetve szűkül a konkurenciájuk.

A novemberi bértámogatás egyébként van, ahol még nem érkezett meg...

Legalább az a narratíva, hogy szükség van "nemzeti tőkésekre" megdőlt,

whateveritis 2021.01.24. 20:30:47

@Emmett Brown:
Amit mondasz, arra van reális esély, sajnos. Nyilván, hogy ezt tekinthetjük-e valódi megmentésnek, az már szubjektív megítélés kérdése, én jobban örülnék, ha nem szűkülne tovább azoknak a helyeknek a listája, ahova még mehetek dolgozni... :) Ha még hajlandó is lennék felköpni és aláállni, listázva vagyok a NER-cégeknél, szóval amúgy se kaphatnék ott munkát.

Egyébként azzal egyetértek, hogy nemzeti tőkések a jelenlegi formájukban nem kellenek. De ezek nem tőkések, ezek EU-s pénzen meg az adóforintjainkon hízlalt, érdemtelen senkik. A cégeik alacsony (vagy nemlétező) hozzáadott értékű termékeket állítanak elő, csak nyelik be a lóvét, valójában versenyképtelenek. Szerintem olyan "nemzeti tőkésre" viszont lenne szükség, aki a tehetsége/szorgalma/jó ötlete mentén tesz szert a vagyonára, nem mutyikból. Csak hát ahhoz olyan rendszer is kell, ami legalább valamelyest hagy érvényesülni, és nem mindenre a lábon lövés a válasza.

Emmett Brown 2021.01.24. 20:48:06

@whateveritis: megnézném, hogy novemberre kinek mennyi lóvét fizettek ki a törölt szállodai foglalások után xD

whateveritis 2021.01.24. 21:35:15

@Emmett Brown:

Hát, én néhány pesti szállodáról tudok, hogy alakult náluk ez a buli, volt kollégák panaszolták el. Egyrészt pár szálloda (nem útszéli panzió kategóriások, akik sok éve jelen vannak a piacon) alapból kiesett a támogatottak köréből, mert van az egyik népszerű PMS-t (property management system) az egyik kormány által előírt online regisztrációra, összeköttetésre még a fejlesztő cég nem tette alkalmassá. A regisztráció feltétele a támogatásnak. Ezen kívül elég rövid volt a leadási határidő, szóval könnyen csúszhatott hiba a leküldésbe (akár egy véletlenül kihagyott oldal a szkennelésből, ilyesmi). Olyankor jön a hiánypótlás. Na, aki hiánypótlásos, az fix, hogy nem kapott még semmit. Én úgy értesültem, hogy azért néhány helyen már megkapták, de az ágazati chit-chat meg az ilyen témájú FB csoportok alapján azért még bőven nem ért oda mindenkihez. Én arra tippelnék, hogy le akarták zárni előbb a 2020-as évet, mert nem maradt már lóvé a perselyben.

De hogy mit is kell kifizetniük... A "leisure" foglalások két ütemben, egyszer májusban, egyszer szeptember-októberben döntő többségben már bőven elpárologtak a rendszerekből. November egyébként is egy olcsóbb hónap, ráadásul MICE (konferencia) hónap, tehát szabadidős turista alapból kevesebb jön.

A KSH részadatai alapján úgy számolom, hogy a novemberi átlagfoglaltság (ebben már csak az üzleti van benne) 6,3% lett, az összbevétel pedig 5,5 milliárd forint. Ezek alapján, legjobb esetben is a kitörölt leisure foglalások legfeljebb ekkora arányban lehettek, de szerintem még ennyi se, szóval olyan 4-6% között. Ha a szálláshelyek kétharmada tartott csak nyitva, akkor ha nagyon egyszerűen próbálok meg számolni, és a leisure átlagárat ugyanannyinak veszem, mint a bizniszt, akkor 12 és 16 millió közt kaphattak a szállodák, ha egyenlően oszlana el a pénz, de azok, akikkel én beszéltem, ennél alacsonyabb összegről számoltak be (már amennyit megítéltek nekik, utalást még nem kaptak). Ez egy egyszerű trükk, a NER szállodák hamarabb megkapták az infót, hogy ez lesz, ezért ők nem töröltek le olyan foglalásokat sem, amit már egyébként lemondtak, így a támogatásból is nagyobb részt tudtak bezsebelni.

Szállodás léptékben ez nagyjából egyenlő a nullával, talán a bértámogatások mellett a fizetések fennmaradó részére elég.

Nem mellesleg Ausztriában, a mi laboratóriumunkban, a tavaly novemberi foglalásokhoz mérték a támogatást, nem az ideihez. Nyilván a kormány is tudta, hogy ezzel a vállalásával kb. semmit nem kell majd fizetnie.

accountant050915 2021.01.24. 21:35:28

@whateveritis: én is utálom a maszkot, szemüveges vagyok és párásodik / kényelmetlen, telefonomon ha valamit néznem kell boltban akkor mindig pötyöghetem a PINt, mert az arcom nem ismeri fel stb. De bevállalom ezt a kellemetlenséget, ha ezzel is csak 5%-nyit hozzájárulok ahhoz, hogy kevesebb beteg legyen es elobb túllegyünk rajta.

A javasolt intézkedésekkel amúgy egyetertek, talán tényleg megjönne az esze sok embernek, ha látnák, hogy ezzel hozzá tudnának járulni a helyzet normalizalodasahoz. Csak ehhez tényleg arra lenne szükség, hogy mindenki beálljon néhány alapveto dolog (hordjuk a maszkot rendesen, kézmosás / fertotlenites, távolsagtartás stb) mögé és ne legyen egymásra mutogatás (a mindenki alatt nem csak az osszes partot ertem hanem olyan véleményformálókat is mint pl. Gödény, akármennyire is lenézem). Ha itt nem változik kurva gyorsan a helyzet abból nagyon nagy baj lehet társadalmi szinten - persze, ha valaki annak örül, hogy “legalább a Mészáros meg a Tiborc is megszopja” (amúgy nem), annak mindegy, de azért remélem az emberek nagyjánál nem ennyire egybites a gondolkodás.

white999 2021.01.24. 21:35:34

Irigylem a blogger gyermeki naivitását. Nem fog az ágazat összedőlni. Max két szereplős lesz. Na jó csak vicceltem az ilyen apró koncokat majd szétdobálják az államtitkárok és azok rokonai között. Lesz pénz a megmentésre csak ki kell várni amíg tönkremegy a szektor. Lehet mondani, hogy aprópénz, ez igaz de nem lehet minden héten műtrágya gyárat einstandolni. Szép lassan elfogytak a nagy dolgok a kicsit is meg kell becsülni. Az ilyen tipusu rendszerek addig tudnak fennmaradni amíg van szétosztható ellopható javadalom. A covid legalább ezt megoldotta nem kellett a fejüket törni új jogszabályokon valami szektorra.

white999 2021.01.24. 21:35:38

@Emmett Brown: Lehet a ner közeliek elég jól álltak foglalással a többiek csodálkoztak is, hogy hozzájuk ömlik a nép papíron. Kész agyrém, hogy a nem ner közeliek próbálják utánoznia ner-eseket.

whateveritis 2021.01.24. 21:41:36

@white999:
Hát, mondhatnám, hogy milyen rendes tőlük, hogy még ilyen kis tételekért is lehajolnak... :D

De ahogyan ezt egy fentebbi kommentemben is írtam, számomra ez a verzió egyet jelent a bedőléssel, és nyilván nem én fogom megváltani a világot, de próbálom felhívni a témára figyelmet. Hátha valahol pont elfogynak a politikai panelek, és 11 hónap leszarás után véletlen trendingek leszünk :)

Plusz ha a teljes szektort lenyúlják, akkor én az életben többet kapok munkát. :(

Köszi, hogy időt szántál a bejegyzésre!

whateveritis 2021.01.24. 21:53:21

@accountant050915:
Ez a Mészáros-Tiborcz egyenlő turizmus, tehát halál a turizmusra dolog főleg a budapesti ellenzéki polgik (függetlenektől is) meg egyéb azon a környéken lévőktől jött, illetve két konkrét pártra emlékszem, akiknek országos politikusai nyomtak be ilyet.

Egyetértek, és én is támogatnék valami hasonló, széleskörű konszenzust. Ami miatt sajnos mégis tartok tőle, hogy ez nem átgondolt, ad hoc módon fog történni, amivel további károk keletkeznek, az az, hogy például azt a kurva tesztelést tényleg az első pillanattól kezdve pofázza minden létező hazai és nemzetközi szervezet, az újdonsült orvos-celebek (szegényekkel mi lesz a járvány után? elapadnak a tévés szerepések), tényleg mindenki, és ennek ellenére alig volt pár alkalom a 11 hónapból, hogy a lakosságarányosan javasolt mennyiségű tesztet végezzék el.

Igazából, ha Gődényt végre elővennék a 2018-as választások során eszközölt lopása és kamupártozása miatt, azzal egy darabig lehetne neki elfoglaltságot gyártani... :D Ettől függetlenül én úgy gondolom, hogy joga van elmondani a véleményét, csak amikor meghívják tévébe szerepelni, akkor hatalmas betűkkel ki kéne írni a neve alá, hogy "X forint adófizetői pénzt lopott".

DFK 2021.01.24. 22:06:20

Évekig aranyeső volt az ágazatban. Hogy a rosszabb időkre nem volt tartalékolás...

whateveritis 2021.01.24. 22:29:51

@DFK:
Ez nem ennyire egyszerű. Természetesen voltak tartalékkal rendelkező szállodák, de aki számolt tartalékkal az éves büdzsében, az is legfeljebb a várható bevétel 20%-át különítette el.

Rosszabb idők és rosszabb idők közt is van különbség. 2020 elején nem volt ember a bolygón, aki azt mondta volna, hogy szinte a komplett éves bevétel ki fog esni az ágazatban. A 2008-as pénzügyi válságot például át tudta vészelni az ágazat, részben a tartalékolás miatt, részben meg egy masszív árcsökkentés miatt, és rámentek arra, hogy gyakorlatilag egész évben tele töltsék a szállodákat, és ha profitot nem is termelnek, annyi cash flow-t összeszednek, hogy folyamatosan tudjanak működni.

Egy olyan válságban, ahol konkrétan minden bevételi forrásodtól el vagy vágva, szerintem nem reális elvárás, hogy képes legyen valaki ezt kezelni.

A turisztikai ipar szárnyalása a 2020 előtti években pedig nem csak úgy jött, hanem nagyon komoly magánberuházások és szállodafejlesztési projektek mentek végbe, amitől versenyképesebbé vált a város. Ez viszont azt is eredményezte, hogy mint minden beruházás, ezeknek is egy része hitelből valósult meg, aminek ugye havi törlesztője van. Ezeknek a cégeknek/szállodáknak rögtön nem sok esélye volt tartalékot képezni, mert ha valamilyen "fölös" pénzük akadt, akkor azt legtöbben a hitelük alaptőkéjének csökkentésébe forgatták. Nem mellesleg egy gazdaság "válságállósága" a magángazdaság adósságállományától is függ.

Ezen felül évtizedes elmaradások voltak az iparágban például a bérek területén. A mai napig az egyik legrosszabbul kereső ágazat a turizmus, de részben a (szerintem helyes) nagyobb léptékű minimálbér emelések, és a kivándorlások okozta munkaerőhiány hatására nagy fokú bérfejlesztést hajtottak végre a cégek (és még mindig szarok a fizetések).

A vendéglátás-turizmus a szolgáltatóiparon belül talán a legemberigényesebb ágazat, és a legmagasabb bevételarányos üzemeltetési költséggel működő vállalkozások. Ezen felül mind a nyersanyagok ára, mind az energiaárak százalékosan nagyobb arányban nőttek, mint ahogy a turizmus bővült. Továbbá (országunk sajátossága) a NER lovagok piacon való megjelenése lefele versenyzik az árakat, mivel nekik sokszor nem kell például bérleti díjakat fizetni, és számos kedvezményt kapnak.

Budapesten nem egy olyan nagy volumennel (sok szobával) rendelkező szálloda van, aki az év során 2, de néha 3 hónapban is bekerülési áron tudja csak kiadni a szobáit, tehát 0 profitja van rajta, és csak a működési költséget fedezi.

Ezen kívül számos egyéb tényező van még, és igazából lehet, hogy már a második sornál ráuntál erre a kommentre, szóval tényleg csak arra szerettem volna kilyukadni, hogy a képlet nem ilyen egyszerű.

Ekrü 2021.01.24. 23:49:28

Szeptembertől novemberig az ellenzék azon sipákolt,hogy miért nincsen zárás,a "patásorbán" megöli az embereket,a fiatalok meg pláne a szórakozóhelyek látogatásával.A novemberi korlátozások után jött a "túl későn",az "előbb kellett volna" stb.Most meg a nyissunk ki.Az ellenzék nem a vendéglátósokat képviseli,hanem látva a nyugati világ (olaszok,hollandok) instabil helyzetét,megpróbál itt is egy engedetlenségi hullámot kiprovokálni....

whateveritis 2021.01.25. 00:55:29

@Ekrü:
Hú, sok dologra szeretnék reagálni.

Kezdem a könnyebbel: nekem egyáltalán nem úgy tűnik, hogy itt bárki provokálni akarna. Az egyetlen párt, aki engedetlenségre buzdítja a vendéglátósokat a jelenlegi palettáról, az a Mi Házunk Mozgalom, de ők mesekönyvet is darálnak, mert attól félnek, hogy bebuzulnak tőle. Én fenntartásokkal kezelem, amit mondanak. Ettől még az a kérdés szerintem legitim, hogy oké, ne legyen lázadás, de akkor mi legyen helyette? Mert ezt az ágazatot, a benne dolgozó embereket hagyták tönkremenni, hónapokon át nem volt hajlandó senki velük, velünk, érdemben foglalkozni, és az igazán nagy bajban otthagyott minket az egyébként általunk is fenntartott állam az út szélén. Direkt nem akarok a demagóg számháborúba belemenni, de nem nehéz meglátni, hogy a legutolsó értelmetlen pénzkidobás is fontosabb volt, mint ennek a 350-400ezer embernek a sorsa.

Gyöngyösi Márton az általam idézett beszélgetésben épp azzal fejezi be az egyik mondatát, hogy megérti a vendéglátósok frusztrációját, de nem ért egyet azzal, hogy ez ellenállásba csapjon át. Egy elég nagy szekciót szenteltem ebben a posztban is az ellenzéki kommunikáció kritikájának, nem véletlenül. Azonban rögtön provokációnak nevezni azt, ha valamelyiküknek hang jön ki a torkán, szerintem túlzás, ráadásul tartalmilag sem alátámasztható. Ettől függetlenül természetesen vannak ellenzéki provokátorok, akár a bejegyzésemben említett budapesti "erőközpont" polgármesterei is sokszor ide sorolhatók, akikkel ha találkoznék, el se merném mondani, melyik ágazatban dolgozom, mert félek, leköpnének.

Azért fogalmaztam úgy, hogy a vendéglátósokat képviselik ebben a beszélgetésben, mert azt a véleményt fogalmazták meg, amit az érintett ágazat szereplői, ha bénácska módon is, de próbálnak hangoztatni idestova 10 hónapja, illetve nem kerülték ki a témát, ahogy azt tette eddig sok más politikus. Egyiküknek sem látok a fejébe, és nem is tisztem megítélni, hogy esetlegesen milyen sötét erők szolgáltatában álltak, mikor végeredményben eljuttatták a véleményem (és sok kollégámét) a képernyőre, amit semmiféle pártszlogennel vagy ideológiával nem tűzdeltek tele. Én is sajnálatosnak tartom, hogy ott tartunk, hogy ezt értékelni kell, de az, hogy valakik legalább egyszer meghallották a szakma véleményét, nyűgjét, segélykiáltásait, az még mindig több azoknál, akik egyszer sem. Sajnos pont utóbbiak inkább várják a csődhullámot, és ugrásra készen állnak, hogy mehessenek a zsákmányra.

Én annak örülnék a legjobban, ha erre az egészre nem is lenne szükség, mert annyira profi módon kezelték a válságot, hogy látunk valami fényt az alagút végén. Én is ezt támogatnám, nem az engedetlenséget.

Az, hogy ki mikor hogyan követel lezárásokat meg nyitásokat, az ebben a kontextusban nem tartozik rám, és nem is tudom megítélni, mert nem értek hozzá, de a lezárások ütemét, indoklásait, és a felhasznált hivatkozási alapokat elnézve attól tartok, azok sem, akik kivitelezték. Nekem sem szimpatikus, amikor az ellenzék ad hoc módon talál valamit, ami miatt a károgó kommandó földhöz veri magát és sipákol, erre a bejegyzésben is hoztam példát. Ebben a beszélgetésben viszont egyáltalán nem ez történt.

Elhangzott a vendéglátó szektor álláspontja a jelenlegi helyzetről, és a kockázatok, amiket a további a elégtelen válságkezelés rejt magában. Elhangzott egy konstruktív javaslat, ami mentén elindulhatna valamiféle párbeszéd. Példaként meg lettek említve más országok válságkezelési gyakorlatai is, ami szintén egy útja lehet a katasztrófa elkerülésének. Mi, - már amennyire bátorkodhatom a kollégáim nevében is nyilatkozni - turizmusban, vendéglátásban dolgozók ennyit szeretnénk, már 10 hónapja. Az én meglátásom szerint beszélgetésben résztvevők pedig pontosan ennyit mondtak.

Ha holnap elkezdenek provokálni, akkor, ahogy azt a bejegyzésemben is írtam, meg fogok emlékezni arról is, no meg arról, hogy ebben már nem tudok velük egyetérteni. Én remélem, hogy inkább valami párbeszéd-szerűség fog egyszer végre megkezdődni.

birka menet 2021.01.25. 00:55:36

@Ekrü:

a VALÓSÁGTAGADÓ VIKTÁTOROD nem tudja kezelni a válságot, ennek a következménye a kkv szektor lehalása, erröl beszél mndenki. Hol vannak az orbán által már jó régen beígert kínai vakcinák, hol vannak az orosz vakcinák, mijaf.szt csinál az orbánod, miért késlekedik, ki akadályozza meg, hogy beszerezze az általa beharangozott milliós illibernyák vakcina behozatalát?????

Iban7 2021.01.25. 02:33:10

@Emmett Brown: A 80%-át fizették volna ki a nov. 8 előtt lefoglalt szállásoknak, csakhogy közben kiderült, hogy a NTAK-nál hiányzik a 'devizanem' rubrika, így az euróban érkezett foglalásokat is forintban fizették ki, ami elég jelentős probléma, mert a bookingról és a szallas.hu-ról is euróban érkeznek be a foglalások. Hiába a reklamáció, közölték, hogy semmit nem tudnak tenni, ők csak a számokat látják, így lettek az 50-100 eurós foglalások után 40-80 forintos kifizetések.
Azt meg csak mellékesen jegyzem meg, hogy ha egy vendég vmelyik adata (pl. irányítószám v utcanév) nem kerül beküldésre egyből jelez az NTAK.

whateveritis 2021.01.25. 02:43:53

@Iban7:
Na, ismét elérkeztünk a kabaré szakaszba. Én azt hittem, hogy ma semmi nem fogja überelni, hogy a Vasárnap.hu portál a Mi Hazánkat liberális pártnak nevezte. Erre tessék. :D

Most megyek, és beleverem a fejem néhányszor a falba.

(Ha egy ország érdemtelen senkik pozícióba juttatásában látja a jövőjét, akkor csak ilyen szart fog előállítani, bármihez is nyúl. Komolyan, működik ebben a drága jó országban BÁRMI?)

Ménár Atya 2021.01.25. 08:29:45

Ez nehéz dolog, nincs igazán jó döntés a jelen helyzetben.
A megoldás a tömeges oltás lenne, de ez késik, a preferált gyártók nem tartják a szerződésben vállaltakat.
Az egész cirkusz arról szól, hogy a krónikus megbetegedéseket kezelhető szinten tartsák, ne dőljön be az egészségügy.
A halottak főleg idős és/vagy beteg emberek, nem nagyon változtatják meg a halálozási statisztikákat, tehát ez alapján lehetne engedni mindenféle nyitást.
A kérdés csupán erkölcsi innen , szemet hunyunk e a felett, hogy ez miatt sokkal többen és gyorsabban halnak meg emberek, vagy küzdünk a bezártsággal amíg lehet, hiszen elvileg már jön az oltás.
A fenti politikusok akik a pálya széléről ordibálnak, vállalják e,hogy a kormány nyit, és az ebből eredő következmények minden felelőssége az övék?
Jelenleg a feleségem cégét érintette ez a válság, ők 80% bért kaptak az államtól.
A ma ellenzékben lévő szoci-dk idején a 2009-es válság ami ugye jóval kisebb volt, egy ló nagy nemiszervét kapták az emberek, no meg hitelbedőlés és elszegényedés volt.
Persze lehetne jobb meg több most, de egyelőre ennyi van.
A vendéglátósok pedig pillanatok alatt helyrejönnek, mindenki utazni kocsmázni éttermezni akar, ez teljesen egyértelmű.
Tehát a kérdés csak annyi ,hogy kiállnak e ezek a politikusok, és a nép szemébe merik e mondani, emberek nyitunk oltás nélkül, és minden jó lesz nem fog emelkedni a halottak száma, mindenkit ellátunk, nem lesz több megbetegedés , minden ezzel ellentétes változásért mi vagyunk a felelősek.
Én várom, ha viszont ezt nem mondják, akkor csak populista lózung az egész.

Emmett Brown 2021.01.25. 08:29:45

@Ekrü: egyrészt ősszel tényleg későn jöttek az intézkedések, hagyták berobbanni a nyaralók által hazahozott-terjesztett második hullámot. Majd lezárták a határokat befelé, ahelyett, hogy negatív teszttel jöhetett volna Hansi, ha kedve szottyant volna némi euró itthoni elköltésére.

Egyébként nyilván nem a nyitás az egyetlen megoldás (amit óvintézkedésekkel meg lehetne próbálni lassan), az is működne, ha lenne valami épkézláb program a gazdaságmentő alapból átvészelni a kényszerszünetet.

apro_marosan_petergabor 2021.01.25. 08:29:46

Türelem.
Kifelé megyünk a COVID-ból. Tessék fegyelmezetten viselkedni, kevesebbet ágálni az oltások ellen, s még gyorsabban véget érnek a korlátozások. Téssék átprofilozni az üzleteket (vállalkozásokat) s könnyebb lesz addig (ételkihordás, bér apartmanok stb.) - a tulajdonosok ütemezzék át hiteleiket stb.
A megoldásokat kell keresni.

BICSKA 2021.01.25. 08:29:47

@whateveritis: Sajnos én is csak az utolsó egy percet láttam, de ha minden igaz, akkor a Civil a pályán-ban is hasonló "kiállás" volt a szakma mellett. (a Központ-os hír kapcsán jött fel a Téma)

whateveritis 2021.01.25. 08:41:23

@BICSKA:
Belenézek majd :) Egyébként egyszer-egyszer előkerült ez a vélemény máshol is, publicisztikákban, ilyesmi, ezt azért gondoltam kiemelni, mert itt kifejezetten politikusoktól hangzott el. Megértem az idézőjelet a kiállás szónál, én se várok csodát ettől, össz-vissz annyi a feltételezésem, hogy ez egy olyan téma, ami szerintem a politikusokon keresztül válhat esetleg trendinggé, szakmai érdekképviselet híján... No meg nem mintha őket érdekelné pont az én véleményem, de hiszek abban, hogy ha valami jót mondanak, akkor annak is hangot kell adni, hogy na, ez lenne a jó irány, légyszi ne térjetek vissza ahhoz, amikor összemossátok az egész szakmát a Lőrinccel :D

whateveritis 2021.01.25. 09:30:50

@Ménár Atya:

Főleg azért igyekszem a párbeszéd fontosságát hangsúlyozni, hogy ne csak ilyen végletekig lesarkított "take it or leave it" szituációkat állítsunk elő, mert annak sosincs jó vége. Abban igazad van, hogy alapvetően az egészségügyi rendszert a krónikus betegek és az idősek terhelik le, amikor megbetegednek. Már csak ha ezt veszem alapul, tehetne az ország egy próbát, hogy mi van akkor, ha nem kétállású kapcsolóként kezeljük ezt a dolgot, hanem a veszélyeztetett csoportot próbáljuk megóvni. Én is ide tartozom, és ha azt mondanák, hogy a nem-veszélyeztetettek visszamehetnek dolgozni, és elkezdhetik kilapátolni magukat a szarból, én meg (és a többi krónikus beteg meg a Terike néni) legyünk türelemmel, amíg jön az oltás, az egy fair ajánlat lenne. Egyrészt, ha elkezd termelni a gazdaság, akkor alapvetően az általam jelentett "holt terhet" is jobban fogja viselni, amíg itthon kell rohadnom az oltásig, plusz ez tényleg kézenfekvő lenne. Én ezt gondolom erkölcsi döntésnek, hogy hajlandóak-e ilyen módon különbséget tenni, nem kell rögtön a kaszást játszani.

Ebben a beszélgetésben sem azt mondják a felek, hogy "nyakló nélkül baszassuk", hanem elhangzik egy javaslat, hogy amennyiben stabilan el lenne végezve a 25ezer teszt, és el lennének különítve a pozitív esetek + a kontakot, akkor lehetne nyitni. Én ezt kiegészíteném a fenti javaslatommal, amiben a könnyen elpatkolókat megpróbálják valamilyen módon megvédeni.

A 2009-es válság megint nem tudom, hogy jön ide, az egy teljesen más forgatókönyv volt, más volt az EKB és az IMF direktívája is, tiltott volt a deficitfinanszírozás, és követelték mindenkitől a megszorításokat, de még ennél is fontosabb, hogy szeritem a "Gyurcsány így, meg a Gyurcsány úgy" az tök irreleváns. Megvan róla is a véleményem, korábban többször is megírtam, de jelenleg nem az ő dolga a válságot kezelni. Igen, ő szarul kezelt egy válságot (ha csak azt kezelte volna szarul...), de én nem látom, hogy ez a jelenlegi helyzetre bármennyire is hatással lenne.

A lehetne jobb is, de most ennyi van dologgal szintén nem tudok egyetérteni. Egy előző kommentben már megfogadtam, hogy nem fogok demagóg számháborúzni, de tényleg minden felesleges baromságra volt pénz, ezen kívül. Nyilván azért próbálom én is "népszerűsíteni" ezt a témát, mert ezen a ponton az "ez van" már egyszerűen nem elég, és muszáj lenne beszélnünk a "lehetne jobb is" részéről.

Lehet, hogy populista lózung, ez legfeljebb akkor derülne ki, ha most, holnap, jövő héten, kormányra kerülnének, és hát ilyen nyilván nem lesz. Ezért is fogalmaztam úgy, hogy nem a politikájukat/pártjukat/ellenzékiségüket dicsértem, hanem magát a tényt, hogy azt a véleményt képviselték, amit mi, vendéglátósok próbálunk hallatni, hónapok óta sikertelenül. Ez, és hogy volt mellé konstruktív, valóság talaján álló javaslatuk is, szerintem korrekt volt. Nem gondolom, hogy ez "pálya széléről bekiabálás" lett volna, csinált ilyet is az ellenzék (például amikor teli tüdőből követelték a lezárást, majd rájöttek, hogy akkor le kéne mondani a már lekötött tüntetést, aztán gyorsan meggondolták magukat, én is látom ezeket), de ez szerintem pont nem az. Hacsak nem azt kérjük számon rajtuk, hogy miért nincsenek kormányon. Azért nincsenek, mert ők az ellenzék, vagy ilyesmi.

Én is drukkolok a mihamarabbi tömeges oltásnak. Köszönöm, hogy időt szántál a bejegyzésre

Emmett Brown 2021.01.25. 09:31:01

@apro_marosan_petergabor: jaja, hiszen a betérő vendéglátás meg a kiszállítás az pont ugyanaz a műfaj...

whateveritis 2021.01.25. 09:47:57

@apro_marosan_petergabor:
Ne haragudj előre is, nem akarok bántó lenni, vagy háromszor visszatöröltem már a mondatot, és mindenhogy kicsit éles maradt, de tényleg nincs benne sértő szándék.

Nyilván azoknak az arcoknak is eszébe jutott ez, akik üzemeltetik ezeket a vállalkozásokat, sőt, még azt is lehet tudni, hogy ez mennyire hatékony:

A házhozszállítás a korábbi bevételek max 30-40%át tudja hozni, de a legtöbben csak mínuszt termelnek vele, és csak azért csinálják, hogy láthatóak maradjanak. Budapesten nagyjából 23ezer szállodai szoba van, és hát az apartmanokra való kereslet ezt meg se közelíti, de jelenleg nagyon nyitva se lehetnek, szóval ilyen szempontból mindegy, hogy szállodai szobát vagy forralt bort árulnak. Aki tudta, már átütemezett, de ebben nem sok köszönet volt az ágazat számára. Nemhogy a hiteleket, a bérleti díjakat alig engedték átütemezni.

Ezek nem lennének feltétlen rossz javaslatok, csak rettentően leegyszerűsítőek, és ezen a ponton már hónapok óta túl van mindenki. Ha ez ilyen könnyen menne, akkor gazdasági válságról sem kéne beszélni. (És akkor itt visszautalnék arra, hogy miért ilyen fontos beszélni erről a témáról, mert tényleg kimaradt a 2020-as diskurzusból, ezért tűnhet olyannak, hogy ez a probléma 2 hete áll fenn)

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2021.01.25. 09:48:07

@whateveritis: A fix tesztszám semmit nem ér, ha 25 ezer teszt is a whatever kategóriában van, amikor napi 5-6 ezer új fertőzöttet is találtak.

whateveritis 2021.01.25. 09:57:39

@molnibalage:
Én ezt mindig hangsúlyozom, hogy miattam van csak 9.999.999 vírusszakértő ebben az országban és nem tízmillió (meg szövetségi kapitány), én egy senki szállodás vagyok, és csak arra reflektáltam, ami a beszélgetésben elhangzott. :)

Ott azt mondják, hogy amennyiben menne a napi 25k teszt, a pozitív esetek és a kontaktok elkülönítése, akkor lenne esély a nyitásra. Képesítés híján én ezt nem tudom megítélni, hogy így van-e, én ebben annyit látok, hogy ez egy tök egyenes, hivatkozható javaslat, ami mentén akár lehetne kezdeni valami párbeszédet.

Lehet, hogy pont ezt mondanák a döntéshozók is, mint te, amire akár be lehetne dobni, hogy akkor a krónikus betegek meg az idősek maradjanak lockdown-ban az oltásig, de a nem-veszélyeztetetteknek kezdjük el visszaadni az életét, vagy valami egyéb alternatív javaslat, bármi. De meg lettek említve a környékbeli országok, és az ő válságkezelésük, és akkor arról is lehetne beszélni, ha a nyitás nagyon offos. És az is lehet, hogy valami teljesen más megoldás születne, nem tudom, ezért lenne jó, ha végre megnyitnánk ezt a társadalmi vitát.

Homo fideszbirkusz 2021.01.25. 10:05:11

@apro_marosan_petergabor:

Köszönjük hírhedt fideszes bértroll, hogy felmnondtad a propganda szöget, jövöre a nép kiállítja a számlát nektek az elkúrt válságkezelésröl, addig még legyetek egy kis türelemmel.

(az azért sokat mondó, hogy már nem megmondjátok a népnek, hogy minden frankó Orbanisztánban, a Legjobban teljesít, hanem könyörögve esedeztek, hogy legynek szívesek megérteni, hogy elkúrtátok és bizakodjanak a szebb jövőben)

Homo fideszbirkusz 2021.01.25. 10:11:36

@whateveritis:

Ha hoznának egy olyan szabályt, hogy egy szálloda csak max. 50%-os kapacitással müködhet (minden második szobát, minden második étterni asztalt) üresen kell hagyni, akkor ez jobb megoldás lenne- a jelenlegi zárlat+segély formációnál?

whateveritis 2021.01.25. 10:20:06

@Homo fideszbirkusz:
Szerintem az éttermeknél lenne értelme a valamilyen szabályozott keretek közt történő nyitásnak. A szállodákkal az a gond, hogy amíg külföldön mindenhol utazási tilalom meg lezárt határok vannak, addig sajnos hiába nyitnak ki. Ha már lehet majd utazni, akár valamilyen enyhített korlátozások mentén, akkor egy ilyen megoldás szerintem egyáltalán nem ördögtől való. Sőt, több szempontból is jó lehet, mivel az újranyitáskor még nagyon nyomi személyzettel fog csak tudni kinyitni mindenki, és egy félházon így legalább nem véreznek el.

A szállodáknál a jelenlegi helyzetben tényleg csak a hatékony válságkezelő intézkedések tudnának érdemi változást elérni. Nem csak a mostani, konkrét csődveszély miatt, hanem mert az újranyitás is költséges lesz. Valószínűleg egyszerre fog megnyitni a teljes európai piac, nekünk Bécs és Prága a két fő versenytársunk (ahol lényegesen több segítséget kaptak a szállodák már eddig is). Ha teljesen lecsövesedett szállodák nyitnak meg Budapesten, akkor nem leszünk versenyképesek, és a másik két város elszívja előlünk a teljes keresletet.

Ekrü 2021.01.25. 11:06:50

@whateveritis: Előre bocsátom,hogy nem félek a járványtól,nekem is tele a hócipőm a bezártságtól és van fiatal gyermekem akinek jelenleg szórakozni kéne nem itthon ülni.De sajnos ez a helyzet nem tőlünk és nem is a kormánytól függ,itt a lázadás/lázítás nem megoldás.Alapvetően mi még jobb helyzetben vagyunk mit a "hűdenagyonliberális" országok,elég megnézni a franciákat (6-tól kijárási tilalom),hollandokat,belgákat vagy akár a németeket,mindenhol sokkal szigorúbb rendeletek vannak.Szerintem ha valaki tényleg segíteni akar akkor pld.indítson kampányt ,hogy az emberek házhoz kérjék az ételt.(Én pld. étteremből rendelem a lezárások óta.)Mondjuk egy olyan kompromisszummal is kiegyeznék,hogy az éttermek/kávézók korlátozott időben és korlátozott vendégszámmal kinyithatnának,de ha ezt a kormány meglépi már előre látom,hogy olyan ellenzéki visítás kezdődne amilyet még ez az ország nem látott.Elég csak azt látni,hogy két hét kínai vakcinával való alaptalan riogatás után az ellenzéknek van pofája azt mondani,hogy a kormány a hibás ha az emberek bizalmatlanok a kínai vakcina iránt.

Emmett Brown 2021.01.25. 11:11:54

@whateveritis: a házhozszállítással nem csak a csökkent eladás a fő gond, hanem az, hogy, a kiszállítás az bezony irgalmatlanul drága. kisebb helyek nem tudják saját hatáskörben gazdaságosan megoldani, mert amennyi jármű/ember a csúcsidőben kellene, az ebéd és vacsora között kihasználatlanul pang. Ha pedig valamelyik nagy házhozszállítóval szerződnek, ott bizony kőkeményen a bruttó ár 25-30%-át + Áfát számláznak kiszállításért.

Emmett Brown 2021.01.25. 11:16:23

@Ekrü: az, hogy egyes országokban mennyire szigorúak a korlátozások önmagában semmit nem mond arról, hogy ez mennyire viseli meg a vállalkozásokat. Ha van normális támogatás/járulék-adókedvezmény stb akkor átvészelhető (a tavaszi kurzarbeit az például teljesen oké volt, egy szolid vállalható mínusszal ki lehetett jönni a dologból)

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2021.01.25. 11:31:21

@Emmett Brown: Meg maga az egész étel. Én szeretek főzni, magamra főzök és sokkal, sokkal, sokkal, sokkal olcsóbb...

Két pizzát rendelni, ami az étteremben is majdnem mirelit pizza házhozszállítással 5k HUF. Ebből kb. egy heti ebédet főzök két emberre úgy, hogy igen kemény mennyiségű hús is van benne...

Emmett Brown 2021.01.25. 15:55:47

@molnibalage: persze. az nyilván megint más, ha elmész valahova, és ott annyi a dolog, de kiszállítva azért sokat veszít az élvezhetőségéből a dolog.
a házhozszállítás az csak a nagy kiszállítócégeknek buli...

Kicknick 2021.01.25. 15:55:55

Az nem opció hogy az öregek meg aki veszélyeztetett és nincs beolva azok szépen otthon marandak meg vigyáznak magukra a többieket meg végre hagyják élni?
A jelen példákat nézve ugyanis a paragépek verték a billentyűzetet decemberben, hogy a karácsonyi tömegek meg családi bulik után majd mindmeghalunk , meg majd figyeljetek januárban mert akkora robbanás lesz oszt lófütty sincs, csak megy lefelé a görbe...a halálozás már október végi, az új esetek száma meg szeptemberi és csökken. Egy hét oszt kifut itt minden...

Fikalnyik Eugén 2021.01.25. 15:56:08

@whateveritis:
"Főleg azért igyekszem a párbeszéd fontosságát hangsúlyozni, hogy ne csak ilyen végletekig lesarkított "take it or leave it" szituációkat állítsunk elő, mert annak sosincs jó vége. "

Tudod egy olyan lehetetlen országban, mint a miénk, ahol az Orbán által létrehozott Idősügyi tanács - amelynek elnöke maga Orbán - tanácsod ad Orbánnak, hogy mit csináljon, no ott mit várunk? Lassan Orbán a saját magáról elnevezett díjat odaítéli majd saját magának, amit meglepve fogad majd, és könnyek között köszöni meg majd saját magának. Nincsenek politika mentes szakmai szervezetek, nincsenek politika mentes civil szerveződések, nincsenek politika mentes fórumok, sajtó vagy csak egy k.b.szott művelődési ház, ahol szabadon lehetne egy lakossági fórumot tartani a témáról, anélkül, hogy az igazgató engedélyt adna neked ha másként gondolkodsz mint ő. Nos ebben az országban mindenki megérdemli a sorsát, bár sajnos mindig a 30-60 közötti normálisan gondolkodni próbáló független embereken csattan az ostor, ideje lenne, ha ez a társadalmi csoport - a többieket eltartó, és közben pártot nem választó réteg - magához térne, és odacsapna az asztalra.

Ekrü 2021.01.25. 15:56:14

@Emmett Brown:
"az, hogy egyes országokban mennyire szigorúak a korlátozások önmagában semmit nem mond arról, hogy ez mennyire viseli meg a vállalkozásokat. "-Az viszont ,hogy ezekben az országokban lassan háborús helyzet alakul ki az igen.Persze lehet azt hazudni,hogy a "fejlettnyugaton" milyen f@sza a válságkezelés,csak épp az ottani hírek nem ezt támasztják alá.Elégedett ember ritkán szokott gyújtogatni lásd Hollandia vagy a franciák.Pedig nekik nincs olyan mindent ellenző és mindent leszóló, folyamatosan rémhírt terjesztő ellenzékük mint nekünk.

apro_marosan_petergabor 2021.01.25. 15:56:26

@Homo fideszbirkusz:
Elég jól állunk oltás dolgában, s még jobban állnánk, ha az EU - néhány brüsszeli papírgalacsin evő - nem tette volna bele ebbe az ügybe is a meglehetősen tehetségtelen s lassú kezét. Saját hatáskörben már elintéztük volna, mint a britek, vagy az izraeliek.
A sokat anyázott egészségügy is szépen teszi a dolgát. Az idős otthonokról, ahol már több befolyása van az ellenzéknek - nem annyira.
Vissszakanyarodva - sok támogatást adnak a szálloda-vendéglátó iparnak is átvészelni ezt a mindenkinek egyáltalán nem könnyű időszakot.

HaD 2021.01.25. 15:57:04

ez a rákhel nem véletlenül idegenforgalommal foglalkozik...azt tanulta Svájcban:):...úgyhogy csak tudja mit kell tenni)...a prociklikus matócsi és tsai meg már rég eljátszották a Keynes-i gazdpol lehetőségeit....mindazonáltal a rendszerváltó "elit" meg eljátszotta a fundamentális alapjait Keynes -féle rendszernek(dől orrán száján a zs ilyen esetben a külföldi tőkébe plusz a lopás még kétségbeesetten felpörög)....egyébként az építőiparból gyorsan nagyobb zs-t lehet kimosni...és ott is meg kell menteni pár százezer melóst....a vendéglátósok kb. fele nyugatról zúdult vissza.....és a cinikus politika őket az út szélén felejti....azaz ha nyugaton esetleg beindul vmi akkor húzzanak vissza..gondolják az "urak"

Homo fideszbirkusz 2021.01.25. 15:57:09

@Ekrü: "Elég csak azt látni,hogy két hét kínai vakcinával való alaptalan riogatás után az ellenzéknek van pofája azt mondani,hogy a kormány a hibás ha az emberek bizalmatlanok a kínai vakcina iránt."

Jaj de nagy hazudozásokat írtál már megint, de mit is várunk tőled, a teljesen elvakult Orbán hívőtől?
Magyarországon az a helyzet, hogy akármit is mond az ellenzék, azt a kétmillió Orbán hívőt nem tudja a szektás hitében megingatni, miszerint orbán vezérének mindenben igaza van. Erre te vagy a legjobb példa!

Tehát nem azért akar a magyaroknak csupán csak 1-2%-a kínai meg orosz vakcinával beoltatni magát, mert meghallja az ellenzék egészségügyi, gyógyszerbiztonsági - teljesen jogos! - kifogásait és most az egyszer megért és értékel, hanem azért, mert nem minden Homo fideszbirkusz olyan, hogy még a halálba is követné a vezírt.

És most azért nagyjából mindenki tudja, hogy a fertőzöttek átlag 97%-a (Orbanisztán: 88%) túléli a covidot, azonban a kínai meg egyéb diktatúrák bemondásra ajánlott csodaszereit a covidnál sokkal veszélyesebbnek tartja.

De téged senki nem fog lefogni, hogy adass be annyit a kétes hírnevü országok ellenőrizetlen csodaszereiből már ma, amennyit csak akarsz. Úgyhogy indíts, ne csak szövegelj, a kínai szerek már a spájzban vannak!

élhetetlen 2021.01.26. 03:33:07

@Ekrü: „Szerintem ha valaki tényleg segíteni akar akkor pld.indítson kampányt ,hogy az emberek házhoz kérjék az ételt.”. Jó ötlet. Épp ma néztem egy vendéglőt, kiszállítás 3000 felett, 600 forintért. 30 napra az étel 90 eft, plusz 18 eft, és ez napi egy étkezés. Két felnőtt, és két jó étvágyú kamasz, 360 + 18 eft, és még mindig csak egy étkezés. Erre kampány indítani, tényleg nagy segítés. Nem, nem akarok vitatkozni veled, csak megjegyzem, hogy az, hogy te ezt megengedheted magadnak, az nem jelent a többi emberre nézve semmit. A másik. „két hét kínai vakcinával való alaptalan riogatás”. Ez nézőpont kérdése, már beszéltünk róla. „lemondott gyógyszergyár (ahonnét vásárolni szándékozunk) igazgatósági elnöke, illetve Li Hui, a cégcsoport igazgatója, egyben az ellenőrzési részleg feje”. Az, hogy te természetesnek tartod, hogy a siker kapujában lemond két csúcsvezető, az magánügyed, az, hogy ez engem elgondolkodtat, ahhoz az ellenzéknek semmi köze. „az ellenzéknek van pofája azt mondani,hogy a kormány a hibás ha az emberek bizalmatlanok a kínai vakcina iránt.”. Nem találkoztam ilyen szöveggel eddig, a kormányt legfeljebb azért lehetne hibáztatni, hogy miért attól a cégtől vásárol, ahol belső problémák vannak. Ennek a két lemondásnak az okait nem ismerjük, de nem a gyártókapacitás szűkössége volt az, az látszik.

Emmett Brown 2021.01.26. 03:33:10

@Ekrü: mondom a VÁLLALKOZÁSOKAT.

@apro_marosan_petergabor: Hunguest 17 milliárd. oszt mégis kirúgtak egy nagy halom embert.

Ménár Atya 2021.01.26. 03:33:19

@whateveritis:
Sajnos, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a veszélyeztetett csoport az aki a leginkább tesz azért, hogy mindenképp megbetegedjen.
Gyakorlatilag nem tartják be a szabályokat amiket az ő érdekükben hoztak.
A nyitás egyenlő a halálozás, és a fertőzés szám felfutásával.
Már az hiba volt amikor nyáron elengedték európát nyaralgatni.
Most amikor látótávolságban a lehetséges megoldás, már kár lenne elrontani.
Szerintem nem kellene kiszúrni, az amúgy tisztességesen helytálló Eü rendszerrel, ill azokkal akiket a kialakult helyzet ellenére még így is ellátnak.
A tesztelések sem vezettek sehova, láthatjuk a szlovák példát, előbb leteszteltek mindenkit, elkülönítettek, aztán eltelt kis idő, és a megbetegedések ennek ellenére elkezdtek sokszorozódni.
A saját apám nehéz otthon tartani, és még otthon is hibázik, pl csak a szemetet vittem le fiam... a liftben ,ami kb 3 légköbméter, és napi 800 ember használja.
Tehát akaratlanul is hibáznak, és minél többen annál több beteg és halott lesz.

a 2009-es válság, csak annyiban vág ide, hogy azok kritizálnak,és magyarázzák mit hogy kellene csinálni, akik annak idején nem csináltak semmit, csak egy jó (2002)-es állapotból úgy lebutították a gazdaságot, és elszegényítették a társadalmat, hogy még ma is ezt nyögjük, tehát a gyurcsány-és bandájának semmi erkölcsi alapja nincs észt osztogatni azoknak akik helyrehozták amit a saját szavait idézve, elkúrták.

A most ennyi vannal valóban lehet vitatkozni, bár felesleges , ha ennyi van.
Az más kérdés, hogy miért csak ennyi van.

Szerintem ezek az emberek nem őszinték, a lényeg, hogy pont az ellenkezőjét mondják annak amit a kormány épp szeretne, vagy jónak lát.
Ez a legjobba az orosz vakcinánál jött le , lásd Orbán Putyinnak akar megflelni, míg mindenki az Eu által bonyolított vakcinákat használja addig Orbán megfelelési kényszerből Putyin felé gesztust akar tenni.
.....
Eltelt kis idő, és Merkel is orosz vakcinát szeretne, már ha van, kiderült hogy Orbán jól tette, hogy más forrás után nézett, mert az eu nem küld gyakorlatilag semmi értékelhető mennyiséget.

A vandéglátósokat sajnálom, de lábra fognak állni, mindenki várja már hogy nyissanak.
De az ellenzéki politikusoknak már nem hiszek, bocs, de szimpla hazug szarkeverőnek tartom a legtöbbet közülük, akik ebből a nehéz helyzetből is csak politikai előnyt akarnak szerezni.

Legyen nyitás
Minden oltásért fizessünk 100000 ft ot annak aki oltat
Mindenkinek adjunk 400000 ft-ot stbstb
Hát persze, és minden szállodában lakhassak ingyen, és legyen teljes ellátás ingyen masszőrrel, meg ingyen kurvákkal, ja és vegyen az állam mindenkinek egy Teslát, mert az jó......
Ki ne szeretné ezt, csak épp az nem derül ki, hogy ezt ki és miből fizeti.

Szóval kitartás, és oltasson mindenki.
Az a kormányzás csak adóemelést,és megszorításokat hozott, akkor is amikor más fejlődött, esetleg eurót vezetett be.

Ménár Atya 2021.01.26. 03:33:23

@Homo fideszbirkusz:
Még szerencse, hogy az egész ellenzéki szavazótábor alap végzettsége a virológus-agysebész :)
Jelzem, sem kínai, sem orosz nincs még, sem Eu bizniszből egy ampullányi sem, tehát nincs választási lehetőség sem jelenleg.
Bár az orosz már lassan komfortossá válik az Eu-ban, csak már lenne, mert most úgy néz ki hogy az Eu átverte a választóit.
Szerintem a kínaival is ez lesz , ha előbb lesz akkor hidd el hogy jó lesz.
Magam részéről megvárom a magyar szakik mit mondanak, nem orbán, vagy gyurcsány vagy pityipalkó, hanem a virológusok és hasonló hozzáértők.
Tehát egyelőre egy még nem is engedélyezett vakcinát ekézel, ami nincs forgalomban, persze az ellenzéki szektának mindegy, amit a Fletó vezír mond, mint a birkák követik :))
A kínai az rossz.....
És ezt te honnan tudod, mindened kínában gyártják, még a géped is amin ezt a sületlenséget bepötyögted :)

Ekrü 2021.01.26. 03:34:06

@Homo fideszbirkusz:
Szerintem igazad van,ne is oltasd be magad semmivel.Az oltástól a hülyéknek ugyanis 3 fülük és 2 farkuk nő,sőt onnantól kezdve beszéd helyett kukorékolnak.Isten ments', hogy rosszat kívánjak neked....:)))))

a nagy hohohorgász 2021.01.26. 03:34:42

Úgy sajnálom szegény pesti romkocsmakat( drogtanya plusz vizezett ginas pia 10xes kisker bolti áron ) a nagy szállodákat ( 5 éve fullon vannak) airbnbseket ( fullon volt a legtöbb plusz felvertek a kibaszott ingatlan árakat) talán egyedül a falusi kis szallasokat kéne segíteni. Az ágazati dolgozókat meg segítik.... szóval ez megint faszsag. Aki segíteni akar az menjen és adjon pénzt a sajatjabol... jut eszembe a Danubius láncot is felkarolna a poszter vagy azt azért nem????? Hahaha

whateveritis 2021.01.26. 04:07:55

@a nagy hohohorgász:
Remélem, hogy életed nehéz helyzetei során nem a sajátodhoz hasonló hozzáállású emberektől kell majd segítséget várnod. Amennyiben azért hánysz vért azokra, akik önhibájukon kívül rossz helyzetbe kerültek, mert veled is ezt tették, nem segített senki, amikor baj volt, akkor azt őszintén sajnálom, és ugyanúgy helytelennek tartom.

whateveritis 2021.01.26. 04:17:27

@törökkoppányi:
A rendszerváltás után nehezen tudtam volna elsütni, mert egyrészt nem léteztek azok a fórumok, ahol a magamfajta senki hallathatta a hangját, és mivel valamikor akkortájt születtem, valószínűleg nem rendelkeztem még a megfelelő kommunikációs készségekkel és tájékozottsággal. Ezt a mulasztásomat is próbálom jelenleg is jóvá tenni azzal, hogy a volna-volnázások helyett próbálom megérteni a problémát, és tehetetlenségben kesergés helyett megoldásokról, továbblépésről gondolkodni.

Korábbi kommentjeim valamelyikében is leírtam, hogy egy ember vagy embercsoport múltbéli károkozásai nem legitimálják további emberek vagy embercsoportok károkozásait. A múltat nem lehet megváltoztatni, bármennyit is kesergünk rajta, viszont az épp folyamatban lévő károkozással még lehet valamit kezdeni.

whateveritis 2021.01.26. 04:30:27

@Ménár Atya:
Épp azt próbáltam magyarázni az előző válaszomban is, hogy én itt nem az egyes ellenzéki politikusok szavahihetőségével, személyével, múltjával foglalkozom. Van egy kifejezett vélemény, amit nem ők, hanem a vendéglátó szakma hangoztat, fogalmazott meg. Ezt a véleményt hangosították ők fel. Tehát én nem ezekről az emberekről beszéltem eddig sem, hanem magáról a tartalomról, mert az a lényeg.

Az meg továbbra is a téma szempontjából teljességében irreleváns, hogy ki mit csinált 2009ben. Egy kritika ettől még pont ugyanannyira lehet jogos és nem jogos, mert - ebben az országban ugyan széleskörben utasítja ezt el mindenki - a tartalom a lényeg, és azért nem jutunk soha előre, mert állandó jelleggel ezeket a felesleges, egymás vélt vagy valós hitelességét aláásni próbáló parttalan vitákat folytatjuk le.

Az "ennyi van" részt továbbra sem tartom helytállónak, de átfogalmazom az előző válaszom: ezen kívül mindenre _elő tudtak teremteni_ pénzt. Akarat kérdése csak.

A bejegyzésemben a hisztériakeltést meg a fogyatékos ellenzéki megszólalásokat pedig többször is kritizáltam, de azt továbbra is tartom, hogy ez speciel pont nem volt az, azért, mert itt ténylegesen a szakma véleménye hangzott el, nem pártpolitikai hülyeség. Azt is leírtam, hogy ezzel nem lett hirtelen számomra egyik párt se szimpatikusabb, erről az egy konkrét dologról beszélek, mert a másik dolog, amiért sosem oldunk meg semmit, csak sodródunk a szarban, az az állandó generalizálás.

Engem - ebben a posztban - a vendéglátós szakma érdekel, az azt érintő válság, és a véleményü(n)k, amit itt most valakik hangoztattak. Ennyi, és nem több.

whateveritis 2021.01.26. 04:36:41

@Fikalnyik Eugén:
És még másik 200 dolgot fel lehetne sorolni, ha mindenképp felmentést szeretnék kapni személyes felelősségből. A "miért nem" kérdésre ez az ország öt percenként gyárt le ezer újabb választ, tudom, én is itt élek.

Viszont én ettől a munkám során is kivagyok, hogy elkúródik valami, leülök beszélni az érintettekkel, majd ledarálnak nekem egy teljes diagnosztikát arról, hogy milyen szar világban éünk és minden szar, mert ők is azt hiszik, hogy a felelősség vállalása egyet jelent a tarkólövéssel. Én erre minden esetben igyekszem rácáfolni, és nem a felelőskeresés meg a mutogatás érdekel, hanem a konkrét probléma, és annak megoldása. A bejegyzésben felhozott probléma meg társadalmi-gazdasági jellegű, amire csak közösen, párbeszéd mentén fogunk tudni valami megoldást találni.

whateveritis 2021.01.26. 04:39:54

@Kicknick:
Én pont ezt a lehetőséget vetettem fel az egyik kommentben. Azt hiszem, többen is írták rá, hogy az a gond, hogy a veszélyeztetettek nem elég szabálykövetőek, de szerintem döntéshozói szinten ennek a lehetőségét még nem vizsgálták meg egyáltalán. Szóval én ezt támogatnám, akár a szabályszegésekért járó szankciók szigorítása mellett is.
süti beállítások módosítása