Szurkol is, meg grundol is, azaz groundhopperkedik

Meghiúsított bajnokavató Budán

2021/06/11. - írta: pörgeszurkol

Érdekesen alakult idén a koronavírus miatt a BLSZ II. lezárása: csütörtökön úgy léphetett pályára a MUN, hogy ha nyer, akkor bajnok, ha nem, akkor marad az ezüst. Persze az igazi tét, a feljutás már eldőlt korábban, a MUN és Pestszentimrei SK jutottak fel a BLSZ I-be. A korábbi meccsek pótlása során a PSK kikapott a TF-től, így óriási lehetőség adódott a pár éve alapított MUN előtt: a Budatétény ellen kellett nyernie a bajnoki címért.

Így közvetlenül az Európa-bajnokság előtt természetesen már nem sok lehetőség adódott alsóbb osztályú meccsekre menni, bár az is igaz, hogy a szezon vasárnap, június 13-án ér véget, akkor játsszák le az utolsó pótolt mérkőzéseket, és az NB III-as osztályozóknak is akkor lesz vége. Az Eb alatt viszont én már átadom magam az Eb-láznak, addig viszont jól jött ez a potenciális bajnokavató Budatétényben.

Érdekesség, hogy mindkét együttes hazai pályán játszott: a Budatétény esetében gondolom nem kell magyarázat ehhez, de az idei kiírásban a kőbányai MUN SE hazai pályája is a Pokorny József Sporttelep volt, sőt, csütörtökön is a MUN volt a pályaválasztó. A csapat teljes neve Magyar Utánpótlás Nevelésért Sportegyesület, 2015-ben indult először valamelyik hivatalos bajnokságban: a blasz négyet és a blasz hármat is egyből megnyerte a csapat, az utóbbi éveket pedig a BLSZ II-ben töltötte, egészen mostanáig, hiszen a következő szezont már a budapesti amatőr bajnokságok legmagasabb szintén, az országosan negyedosztálynak számító BLSZ I-ben kezdi meg a MUN.

A Budatétény tradicionális együttes, hivatalos alapítása 1925-re datálódik, de a Rákosi-rendszer elvette a nevüket, előbb XXII. kerületi Textil, később Budafoki Zománc néven szerepelt a csapat a hetvenes évekig, majd a kilencvenes években alakult újjá a Budatétény SE, azóta töretlenül a BLSZ tagja. A harmincas években két idényt a másodosztályban is eltöltött a klub, míg újkori történelmében a negyedosztály a legmagasabb szint: a kétezres évek közepétől egészen 2013-ig a BLSZ I-ben szerepelt az együttes.

A budatétényi pálya a Jókai Mór utcában, a Tűztorony mellett fekszik, már bőven a dombokon. Kedves környék ez számomra, innen nem messze töltöttem a gyerekkorom első éveit, pár perc a pályától a volt általános iskolám, de amúgy a BMTE sporttelepe sincs messze.

A hamutartóhoz nincs közöm! Egyébként nagyon jó kis hely ez kedves kiszolgálással, és persze nagyon kellett ez a sör ennyi tekerés után. Jó ez a Soproni IPA - nem IPA, imádom.

Kerékpárral vágtam neki az útnak, még így is odaértem volna az első húsz perc végére, ám a Tűztorony másik oldalán található Erzsike presszó jobban vonzott - mégiscsak fel kellett frissítenem magam ennyi tekerés után. Kiváló hangulatú kocsma, ha úgy hozza a sors, hogy budafoki maradok, akkor tuti sokat járnék ide Budatétény-meccsek előtt. Egy hétköznap esti ötödosztályú meccsről lévén szó külön kiemelném, hogy a presszóba is tökéletesen behallatszott a dobolás, éneklés a pályáról - ahogyan a 40. percben a gólöröm is.

Azt már a szünetben tudtam meg, hogy a MUN azzal a találattal egyenlített, 1–1 volt az állás a félidőben, és az első gólra amúgy sem értem volna oda, az a 9. percben esett. Volt ugyan büfé a sporttelepen, de inkább a presszóban vásárolt üveges Krušovice mellett döntöttem.

img_1188.JPG

Nem azt mondom, hogy minden szabályt betartok akár biciklivel, akár autóval, de hogy ennyire suttyóparaszt módon is csak egy SUV, de főleg egy Audi tud parkolni, az is biztos.

Egy műfüves grundon zajlott a meccs, ezen kívül még egy kispálya (és a büfé) található itt, illetve az egyik hosszanti oldalon egy kisebb lelátó. Ez teljesen megtelt, de a sporttelep többi részén is bőven voltak nézők: főleg gyerekek és családok, de volt egy kis keménymagja a MUN-nak, akik doboltak is a szurkolás mellé, igazi meccshangulatot idézve. Ha a Nemzeti Sportnál dolgoznék, lazán beírtam volta 510 nézőt erre, a realitás talaján maradva azt mondom, nem kizárt, hogy megvolt a 200 is. Akárhogy is, csütörtök este ez az ötödosztályban elég szép nézőszám, Felcsúton is megirigyelnék egy hétközi meccsen.

img_1198.JPG

Ötödosztály, hétköznap este.

Becslésem alapján 40-60 százalék lehetett a Budatétény és a MUN szurkolóinak aránya - hangosabban szurkoltak a "hazaiak", de gyakran érkezett erre válasz a "vendégektől". A pályán sem volt olyan nagy fölénye a bajnokaspiránsnak, többet támadott a MUN, de szépen állta a sarat a Budatétény. Az iramra nem lehetett panasz, voltam már ennél unalmasabb, rosszabb színvonalú meccsen az NB III-ban is., persze a technikai megoldásokba sok hiba csúszott.

A közönség összetétele alapján nem meglepő, hogy nem hallottam semmi viccesebb vagy keményebb beszólást. Nyilván a bírót időnként mindkét oldal megtalálta, de nem fajultak el a beszólások.

A Budatétény csapatában egy ismerős játékost is felfedeztem Szikes Péter személyében, ő a Kerületben is letolt két idényt, most viszont csak 56 perc jutott neki, amiből én alig tízet láttam. A maga 36 évével nem ő volt a legidősebb a pályán, hanem az amúgy fiatalokból álló MUN 41 éves kapusa, de a Budatétény cserekapusa már az ötvenedik életévét tapossa - kár, hogy nem állt be, bár Veréb György visszatérése akkor is nagyobb szenzáció marad.

img_1199.JPG

A "hazai" nyomás végül eredményre vezetett, a 77. percben egy jogosnak tűnő tizenegyest értékesített a MUN. Ezzel bajnok volt a csapat, már csak azt a negyedórát kellett kibírni. Volt is egy kis piró a lelátón, az ehhez nyilván kevésbé szokott nézők egy része már pályabezárásról és milliós büntetésekről beszélt.

img_1200.JPG

Nem mondhatni, hogy csordogáltak az utolsó percek, kisebb lehetőségek itt is, ott is adódtak, majd a rendes játékidő végén szöglethez jutott a Budatétény. Első szándékból nem volt veszélyes a sarokrúgás, de a lecsorgó után szélre kitett labdánál nem véletlenül jött az üvöltés a kispadról: "ne adja be!"

img_1205.JPG

A MUN védői azonban nem tudták megakadályozni a beadást, és az abból születő gólt sem, 2–2-re módosult az állás, és maradt is ennyi a végére. A budatétényiek nagyon megünnepelték ezt a pontot (amit nem teljesen értett mindenki körülöttem - 13. lett ezzel a Budatétény), lehet az is benne volt, hogy nem akarták, hogy más legyen a bajnok a pályájukon.

Nagy csalódást persze nem okozott az eredmény, a MUN így is feljutott, és történelmében először játszhat a negyedosztályban -  viszont a pezsgő, amit a 85. perc körül vett elő valaki büfében, bizony feleslegessé vált.