Pierre Kóstolgat

Főőrség, avagy a szablyára tűzött malaccsülök

2021. október 22. VPierre

royal_terasz.jpg 

Hát, ha a királyság egyelőre még nem is tért vissza, ami késik, nem múlik, de addig is van már újjáépített Főőrségi palota, és benne egy kiállítás a valamikori testőrségről. Az 1904-ben alapított Magyar Királyi Darabont Testőrség a két háború közötti időszakban többnyire protokolláris funkciója mellett turisztikai látványosság is volt, a ceremónia, a díszes egyenruhák, a snájdig legények, meg az őrségváltás, főleg az. Azt a kérdést még senki nem tette fel, hogy mit ettek napközben ezek a deli legények. Gondoltam utánajárok. Persze nem jutottam sokra, ellenben belekóstoltam a Főőrség épületében működő bisztró – kávéház kínálatába.

Egy igen masszív, nyilván a funkciójából is eredően, robusztus épület ad otthont a Főőrség néven futó bisztrónak. Tágas, borús időben is napsugaras benyomást keltő helyiség. A kávéházi tonett székek, a világos pamlagok a fal mentén a két háború közötti békeidők hangulatát idézik. A mennyezetről szó szerint lenéző hatalmas fotók, többnyire a testőrség történetét feldolgozó, az amúgy az épületben működő testőr múzeum nyúlványai. Szokatlan így felszegett fejjel mennyezeti „freskókként” szemlélni ezeket a fotónagyításokat. A falakon is számosan vannak a testőrség történetét idéző fotográfiák, talán egy szemernyivel több is, mint az indokolt lenne egy bisztróban. De, hát nyilván a hely szelleme ezt kívánja.

belso_kepes.jpg

Kulináris értelemben kissé eklektikus étlapot tanulmányozok, próbálom a hely diktálta atmoszférához, a felidézett békeidőkhöz társítani, mondjuk, milyen jó lenne egy borjú frikandó, vagy töltött dagadó, esetleg csuka, vagy ne adj isten, kecsege, de ezeket csak vizionálom, viszont van helyette mindenféle, inkább egy képzelt általános ízlésű, feltehetően turista vendég kielégítésére alkalmas felhozatal. De, azért, ha ezektől eltekintek, hiszen én mégiscsak helybéli lennék, sikerül kiválasztani egy izgalmasnak tűnő összeállítást. Mivel tudvalevő, hogy Cézár saláta mániás, vagyis cezaromán vagyok, azt semmiképpen nem hagyhatom ki, bár nem tudom elképzelni, hogy a testőrök valaha is ilyesmit ettek volna, de, hát mentségemre szóljon, én sem vagyok testőr. Elismerem, hogy egy turisztikai célpont manapság nincs meg e nélkül a nemzetközileg beágyazott fogás nélkül. Bejön a messziről jött idegen, és még, ha oly nyitott is az új ízekre, ételekre, de, ha mégis elbizonytalanodna az eszemadta, megannyi Brutus, akkor ott a Cézár, abból baj nem lehet.

Biztató küllemű a Cézárom, egyrészről friss, zsenge, kisméretű levelek bőséges mennyiségű öntettel meglocsolva, erőteljes magos mustár dominanciával, látványosan sok parmezánnal, az öntet kissé eltér egy hagyományosabb, sósabb változattól, azonban karakteres így is. Másrészről tetszetős, és aránylag jól készült, szaftos, ritkaságszámba menő, csirkemell szeletek, kissé halovány,- elbírt volna némi határozottabb perzselést,- kiszerelésben. A pirított kenyérkockákról sem feledkeztek meg.

cazar_royal.jpg

Felkelti a figyelmem a szendvics trió. Füstölt sonkás, padlizsánkrémes, kecskesajtos. Ahol eddig ettem, ott mindig csalódás volt, mintha teljesen elfelejtették volna a régi szép idők születésnapi zsúros nyitott szendvicseit, igazi kenyérből, semmi szépelgés, nem a külcsín számított, hanem a friss kenyér, az sem baj, ha kissé vastagra szelve, jól megpakolva az éppen aktuális feltéttel, nem spórolva a vajjal alatta. Azért jegyeztem meg, hogy nyitott, mert már csak így lehet megkülönböztetni az elamerikanizálódott szendvicsek mindent elsöprő áradatától. Vivát, nyitott szendvics.

Na, nézzük: jó kezdet, hogy ezek sem különösebben szépek, viszont legnagyobb meglepetésemre nem valami szétbutított un. szendvicskenyéren van a feltét, hanem valódi kovászos házikenyéren, bőven megvajazva, mintha csak otthon készült volna. A padlizsánkrém füstős, ízes, a sonka is tisztességes, lehetne akár mangalica is, de ez legyen az én mániám, és a kecskesajtos, snidlinges brutál jó, még a borsóhajtást is megbocsájtom, mert nem üti a kecskesajtot.

harom_szendvics.jpg

Ezen felbuzdulva bekérek egy vegán fogást, mert az a tapasztalatom, hogy ebben a műfajban nem túl erősek, és nem is túl kreatívok a mai konyhák. Házi csicseriborsó, és padlizsánkrém, ropogóssal. Lehet, hogy egyszerűbb lett volna azt írni, hogy humusz, padlizsán, lencseropogós, mert bizony arról van itt szó, és őszintén meg vagyok lepve, mert nem vártam egy ilyen kompakt kis íz bombát, ami a ropogós által is, és amúgy is, nevezetesen a humuszban felkóstolt római kömény által, meg az erőteljesen füstös padlizsánban fellelhető snidling miatt kifejezetten izgalmas. Rá is cuppanok.

lencse_ropogos.jpg

A parajkrém leves bundás kenyérrel vagy gulyásleves dilemmában egyértelműen a parajkrém leves mellett döntök. Ez a kifőzdei reminiszcenciákat ébresztő fogás, nagyon is idevaló, végre valami békebeli. A bundás kenyérnek úgy alapból nincsen párja, de a fennhéjázó gasztronómiában mintha nem volna helye. Ezért is örülök, hogy ezt a mostoha sorsú ételt valaki végre befogadta. Úgy emlékszem, akkor volt igazán jó, ha vastagon befogta a tojás, ez itt annál elegánsabb, de azért, az, ami. A paraj meg hozza a spenót kellemes zöldes - kesernyés ízét, bár érzem, hogy némi tejszínnel szelídítették. Én nem tenném.

paraj_leves.jpg

Nem tudom mi az M.69 jelzésű étel, de a leírásból kiderül, hogy „ropogós malaccsülök szablya élen, pirított burgonyával, házi csalamádéval.” Na, az úristenit, normál üzemmódban ódzkodom az ilyen kiszerelésű fogásoktól, mert miközben valami hagyományőrző megközelítést sugall, mégis giccsesnek érzem, meg gyakran idegenforgalmi, mondhatnám, paraszt vakításként értékelhető. Ahogy meglátom, elbizonytalanodom, ez leginkább annak köszönhető, hogy a csülök látványra kifogástalan.

csulok_kard.jpg

Az erre a célra rövidebb méretre kovácsolt huszár szablya hamar kikerül a képből, marad az étel. Ritkán eszem csülköt, nem mintha nem szeretném, éppen ellenkezőleg, de megválogatom, hogy hol, mert nem szeretnék csalódni. Most is némi gyanakvással látok neki. Nem hiszek a szememnek, számnak, a Főőrségre kellett jönnöm, hogy leckét kapjak csülökkészítésből.

kozeli_csulok.jpg

A tizenkét órás 80 C fokos lassú sütés meghozta az eredményét, tökéletesen ropogós bőr, semmi gumisodás, lágyan omló szaftos hús, nem győzöm a pofámba tömni. Tőlem aztán szablyán is adhatják, lényeg, hogy a csülök kifogástalan, a mérete is ideális, érdemes egy kanyarra, nem hagynám ki.

tepett_csulok.jpg

A császármorzsa, amolyan bitang nagy testőr adag, nekem a fele is elég volna. Érdekes módon a gyümölcslekváron kívül vanília sodó is van hozzá. Ahol jól vegyül az odapörkölődött morzsa a lágyabbakkal, ott jól működik a készítmény, a vanília sodó lehetne bátrabb, de az egész hozza az átlagot.

csaszar_morzsa.jpg

Még csak annyi, mivel említettem, hogy megér egy nagyobb kanyart is a hely, a legkönnyebben, minden fakszni nélkül a Palota út felől, liften közelíthető meg.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pierrekostolgat.blog.hu/api/trackback/id/tr1516707918

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása