Pierre Kóstolgat

Gyógyít-e a húsleves?

2021. május 05. VPierre


Hetente legalább kétszer főzök húslevest, egyrészt függő vagyok, másrészt,
alaplé gyanánt mindenhez használom, mondhatni, ha egy receptben közönséges víz szerepel, én hús, vagy zöldség lével helyettesítem. A húsleves amúgy mágikus hatása nem szorul bizonyításra, annyit főztem már, de mégsem unom, szeretek ott állni mellette, és a készültség különböző fázisaiban kóstolgatni a levet. Többnyire rendesen megpakolom zöldségekkel, fűszerekkel, hosszan főzöm, gyöngyöztetem. A zöldség szétfő, de hát az a cél, hogy kiadja magából, amije van. Hat óránál kevesebbet nem főzöm, ha kedvem van, akkor tovább is. Aztán leszűröm, a szétfőtt zöldségeket, mi tagadás, kidobom, és, ha mégis zöldségekkel ennék húslevest, akkor frissen főzök egy éppen akkora adagot, amilyenre gusztusom van.

husleves_igazi.jpg

A húsleves és a melankólia kéz a kézben járnak, nem tudom bizonyítani, de minden a magánnyal kapcsolatos emlékem összefügg a húslevessel, tudniillik életem kétségbeejtő pillanataiban, és nem kevés volt ilyen, ha tehettem nekivágtam a legközelebbi piacnak, lehettem a világ bármely táján, elmerültem a forgatagban, ha kellett az utolsó filléremen is zöldséget vásároltam, meg valamilyen húst, hazavittem a zsákmányt, és levest főztem. Közben azon merengtem, hogy miképpen fogok kimászni az éppen aktuális lelki pocsolyából.

melankolia_3.jpg

Néztem a gyöngyöző levest, beszívtam az illatokat, számolgattam a zsírkarikákat, és közben nagyokat nyeltem. Egy idő után nem, hogy jobb kedvre derültem volna, hanem elmerültem a reménytelenség édeskés közegében. Mikor felocsúdtam, még a legnagyobb nyomorúságban is megterítettem, volt, hogy két személyre, bár egyedül voltam. A levest, ha volt kéznél, átöntöttem egy leveses kínálóba, és onnan mertem ki a tányérba. Főtt húst majszoltam, és úgy éreztem, hogy most jobb, bár tudtam, hogy nem az, de a leves minden benne főtt ízével, zamatával, mintha egy palack jó bort kortyolgattam volna, eltompított, sajátos melankólia lett úrrá rajtam: a megoldás kézközelben volt, állapítottam meg, de nem volt kedvem mozdulni.

melankolia.jpg

Manapság az elmúlás fenyegető érzése, mint szitáló eső, áztatja észrevétlen orcámat. És ez nem egy idézet, csak annak tűnik. Nem csak én érzek így. Az elmúlt év félelmei, bizonytalanságai még a legközömbösebb emberben is megtöbbszörözte a védekezési hajlandóságot. Minden megoldás számításba jöhet, csak legyünk túl ezen a lidércnyomáson.
Akár egy leves is megteszi, egy közönséges húsleves, csak gyógyítson. Persze egy leves nem gyógyít, bár egy időben minden kórházi éjjeliszekrényen ott gőzölgött, mert a húsleves maga az élet, a gondoskodás, a hiányzó együttlét forró leve. Gondosan kiválogatott tyúkhús, meg a zöldségek egy fazékban főnek, annak reményében, hogy legyőzi a kórt, és a beteg új erőre kap, hamarosan hazatérhet, és otthon az asztalfőn ülve szopogathatja a csirke bőrös nyakát.
A kínaiak, ahogy semmit sem, ezt sem bízzák a véletlenre. Utána néztem, ha már a „kínai kór” ólálkodik a kertek alatt, akkor a gyógymód is legyen kínai, kutyaharapást szőrével. Szerencsére kapható egy kínai „leveszöldség” válogatás. Az alább felsorolt nyersanyagokat tartalmazza a válogatás. De ezen kívül a hagyományos húsleves minden összetevőjét is beletettem, ehhez adtam a gyógynövényeket. Így lett teljes a leves: remélhetőleg gyógyítja a lelket, és a testet.

kinai_gyogyleves.jpg

Csüdfű, vagy baktövis

kinai_csufu_gyogynoveny.jpg

Kínában a csüdfüvet kétezer éve használják gyógyszerként. Immunerősítő hatású, óvja a májat, lassítja az öregedést, stressz oldó, csökkenti a vérnyomást, és erőteljesen baktérium rezisztens. Elősegíti az emésztést. Kísérletek bizonyítják, hogy különösen a krónikus tüdőproblémákra ajánlatos a használata.

Jujuba

jujuba.jpg

Szinte minden részét felhasználják. Kérge és levele a sok csersav miatt gyógyszernek és cserzőszernek alkalmas alapanyag. A Himalája északkeleti lejtőin selyemhernyót nevelnek rajta. A jujuba termését fájdalomcsillapítóként használják, de jó a torokgyulladásra is. Hatásos a cukorbetegség ellen is, serkenti az immunrendszert.

Édesgyökér

edes-gyoker.jpg

Kínában az egyik legnépszerűbb gyógynövény. Multifunkcionális: légzőszervi problémákra is alkalmazható, de daganatos megbetegedések gyógyítására is használják, édeskés íze miatt más keserű gyógynövények mellé javasolják.

Eperfa

eperfa.jpg

Termése a faeper vagy eper. Az eperfát egyes vidékeken szederfaként ismerik, gyümölcsét pedig szedernek mondják. Mind a fehér, mind a vörös és a fekete gyümölcs is jótékonyan hatnak a szívműködésre. Nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidáns hatóanyagokat.

Ogapi, vagy szibériai ginzeng

ogapi.jpg

A szibériai ginzeng Oroszország dél-keleti erdeiben, Észak-Kínában, Japánban, Koreában őshonos, általában 4 - 5 m magasra nő. Gyökerét alkalmazzák gyógyító célokra. Csakúgy, mint a koreai fajta esetében, a szibériai ginzeng használata is több ezer éves múltra tekint vissza. Kínában nem csak erősítő hatása miatt használják, hanem a gyulladásos folyamatok orvoslására is alkalmazzák. Jótékony hatással van a májra is.

Angyalgyökér

kinai_angyalgyoker_gyogynoveny.jpg

A növény levele és gyökere saláták, főzelékek, mártások ízesítője. Egyes országokban a növény szárát cukorban főzve kandírozzák, és tápszerként fogyasztják. Különlegesen kellemes, aromás illatos és édeskésen kesernyés ízű.
Az angyalgyökér étvágyjavító, szélhajtó, izzadást megszüntető, idegerősítő hatású. A nadragulya ellenmérge.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pierrekostolgat.blog.hu/api/trackback/id/tr6416522794

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gyalogrépa · http://suburbankitchen.blog.hu/ 2021.05.06. 04:44:28

Jöjjön az örök kérdés, ami mindig jó ürügy a veszekedésre. A kelkáposztát belefőzzük a levesbe, vagy külön főzzük és csak tálalásnál adjuk a leveshez, ha egyáltalán? (külön) A másik fogós kérdés a húsok forrázása körül adódik. Mit veszítünk azzal, ha kiöntjük a forralólevet és húsokat is lemossuk? (semmit)

Benikuty 2021.05.06. 07:25:14

@Gyalogrépa: Nem értem, hogy mit keres a kelkáposzta a leves közelében.
Hirtelen forralás után a marhahús levét ki kell önteni, a húsokat, csontokat leöblíteni, edényt kimosni. Az eredmény még úgy is kérdéses, ha a lé hőmérsékletét főzéskor nem engedjük 92-94 fok fölé.

Gyalogrépa · http://suburbankitchen.blog.hu/ 2021.05.07. 04:45:21

@Benikuty: Én sem értem, minek van belefőzve. Beírtam google-be hogy tyúkhúsleves. Az első oldalon lévő recepteknél vagy karalábét, vagy kelkáposztát főznek a levesbe. Mindegyiktől káposztaízű lesz a lé. Kiderül az is, hogy a húst alaposan meg kell mosni főzés előtt, de arról nem esik szó, hogy forralás után sem ártana. A mell-hasüreget tényleg nem árt átöblíteni főzés előtt, de a szárnyat, combot ugyan minek? Ha feljön a húsleves téma akárhol, erre a két dologra mindig ugrok, mint tyúk a takonyra. Ezekre mindig rákérdezek, mert a jelek szerint szükség van mindig, mindenhol kitérni rájuk. Nyilván ez ugyanúgy áll a marhahúslevesre is.

Gyalogrépa · http://suburbankitchen.blog.hu/ 2021.05.07. 04:48:33

Jó alkalom megkérdezni, mi lehet az oka annak, hogy egy 2015-ös kiadású Sacher szakácskönyvben a klasszikus marhahúslevesnél külön figyelmeztetés van a leveszöldségeknél, hogy sárgarépa nélkül készüljön?

Benikuty 2021.05.08. 21:17:57

@Gyalogrépa: egye meg, aki kitalálta! ;)

SuznVilága · www.suznvilaga.hu 2021.05.10. 12:56:52

Annyira, de annyira egyetértek! Én is függő vagyok, ez egy szeleburdi időszakomban a húgysav szintemen is látszott
süti beállítások módosítása