Mentsük meg a Földet!

Pearth

Pearth

A digitális szemét környezeti hatása/Digital trash’s impact on our environment

2019. április 19. - Pearth

A digitális szemét környezeti hatása

 

Mi is az a digitális szemét? Hogyan keletkezik? Hogyan tudjuk redukálni a méretét? A mai rohanó világban már lassan gyorsabban keletkezik digitális szemét, mint fizikai. Hogy hogyan és miért? Illetve ennek mik a hátulütői? Máris kifejtem bővebben. A technológia fejlődése lehetővé tette az ember számára, hogy relatíve olcsón a felhőben tárolhassa fájljait, melyeket bárhonnan és bármikor elér (ami szerintem baromi jó dolog), ha rendelkezik internet-hozzáféréssel. Ezek a fájlok ún. szerverfarmokon élnek, melyek üzemeléséhez energiára van szükség. Ez az energia keletkezhet szénből, atomból, szélből, egyéb megújuló-, illetve nem megújuló energiaforrásból. Ha magamból indulok ki, rengeteg olyan képem, illetve videóm van felhőben tárolva, melynek a kukában lenne a helye, viszont lusta vagyok kitörölni, akarom mondani eddig lusta voltam. Már elkezdtem törölni őket. Pont a mai nap beszéltem erről az egyik barátommal, és míg tettem-vettem, ő kitörölt közel 1000 képet a felhőjéből. Feltételezem, hogy sokan ezen cikk hatására sem fogják kitörölni a fölösleget, mivel rengeteg időbe telne. Viszont a napokban megismerkedtem egy rendkívül hasznos módszerrel, ami arról szól, hogy kis lépésekben érünk el változást. Tehát nem muszáj egyszerre kitörölni mindent, hanem ha van egy pár szabad percünk, kitörlünk pár képet, videót, aztán majd máskor folytatjuk tovább. Egyébként ezt a technikát az élet más területein is hasznosítani tudjuk, ahol némi változást szeretnénk elérni. Mondjuk a környezetvédelemben, vagy éppen hogy elkezdjünk sportolni.

 

A technológia rendkívül gyors fejlődésének köszönhetően egyre jobb minőségű képeket, illetve videókat tudunk telefonunkkal csinálni, melyeknek egyre nagyobb a méretük. Ha vásárolunk mondjuk 50 GB tárhelyet egy felhőben, és orrba-szájba gyártjuk a 4k felbontású videókat, bizony hamar ki fogunk fogyni a tárhelyből. Persze ekkor megvehetjük a következő csomagot, viszont ha nincs egy rendszer kialakítva, akkor az a következő csomag is hamar be fog telni. (Egyébként megfontolandó, hogy tényleg kell-e nekünk az a bizonyos 4k felbontás.) Olyan ez, mintha lenne egy nagy helyiségünk a házban, és elkezdenénk mindennel telepakolni. Ha nincs egy rendszer, akkor lehet bármekkora és bármennyi helyiségünk, az mindig be fog telni. Sok helyen olvasom, hogy milyen csodás is a magyar nyelv, ha csak a rendszer szót nézzük, rend-szer. Az életünket nagyban meg tudja könnyíteni, ha a különböző területein rendelkezünk bizonyos rendszerekkel. Legyen az a szemét szelektálása, a hivatalos papírjaink tárolása vagy akár a napi teendőink rendszerezése. Időt és energiát tudunk vele nyerni, melyet boldogabb percekre válthatunk be.

 

Bár gondolhatod, hogy mit számít az a pár videó és kép (adott esetben több ezer), azt kell mondjam, hogy nagy méretekben, mint minden más is a Földön, bizony sokat. Több száz millió embernek van előfizetése valamilyen felhőben, és ha azt nézzük, hogy ezen emberek fájljainak legalább a 10%-a szemét, akkor ahhoz bizony rendkívül sok energiára van szükség. Tudom, hogy jelenleg nem ez a legégetőbb probléma világunkban, viszont úgy éreztem szót kell róla ejtenem, mert az idő múlásával egyre inkább aktuális lesz ez a jelenség. Köszönöm, hogy megtiszteltél ezen bejegyzés elolvasásával. Legyen szép napod és ne feledd, ha bármi kérdésed van, írj: mate.pearth@gmail.com.



Digital trash’s impact on our environment

 

What is a digital trash? How is it created? How can we reduce its size? In today’s fast-paced world, digital trash are slowly growing faster than physical. How and why? What are the disadvantages? I’ll explain it in a sec. The advancement of technology has made it possible for people to store their files in the cloud relatively cheaply, accessible from anywhere and anytime (which is great I think) if they have Internet access. These files are stored in data centers, which require a lot of energy. This energy can be generated from coal, atom, wind, other renewable or non-renewable energy sources. As for me, I have a lot of pictures and videos stored in the cloud that should be in the trash, but I’m too lazy to delete them, I mean I was. I have already started to delete them. I talked about this to my friend today, and while I was doing my things, he erased nearly 1000 images from his cloud. I assume that many people won’t delete their unnecessary files as a result of this article, because it would take a lot of time. However, recently I got to know a quite useful method and its point is to reach our goals by smaller steps instead of trying to take a bigger leap. So you don’t have to delete everything at the same time, but if you have a couple of free minutes, you can delete some files, and then another time you can continue. By the way, we can use this technique in other areas in our lives, where we would like to achive some changes. Let’s say in environmental protection or just to start doing some kind of sport.

 

Thanks to the extremely rapid development of technology, we are able to make better and better quality images and videos with our phones, which are also getting bigger in size. Let’s say we buy 50 GB of storage space in a cloud and we make many 4k videos, then we’ll be out of space very soon. Of course we can still buy the bigger package, but if we have no system in our storage, then this package won’t last for a long period of time neither. (Otherwise consider whether we really need that particular 4k resolution.) It’s like having a big room in the house, and we would put there everything. If you don’t have a system, you can have any number of rooms, it’ll never be enough. We can make our lives much easier if we have some kind of a system in it. Whether it is separated collection of the trash, storing our official papers or even organizing our daily tasks. We can save time and energy with it, which we can switch to happier minutes.

 

Though you can think that what does a couple of videos and images matter (even thousands), I have to say that on a large scale, it does matter a lot like everything else on the Earth. Hundreds of millions of people have subscriptions in some sort of cloud based storage, and if we take at least 10% of these people’s files being waste, then they need a lot of energy to store. I know that this is not the most urgent problem in our world at the moment, but I felt I should write some words about it, because it will become more and more important over time. Last but not least, thank you for reading this post. Have a nice day and remember if you have any questions, don’t hesitate to write me an e-mail: mate.pearth@gmail.com.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pearth.blog.hu/api/trackback/id/tr10014774878

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

clemens 2019.04.20. 04:33:08

Egy lépéssel korábban kezelném a problémát!
Ne törölgesd a feltöltött Mega, és Gigabájtokat, hanem ne töltsd fel!
Valóban létezhet néhány olyan fájl amit hasznos lehet elérni különböző eszközökről, de a kismillió elkattintott fotó nem tartozik ezek közé.

midnightcoder2 2019.04.20. 08:36:10

@clemens: Ez így van. Kell két egy terrás winchester. Ja, és csak a jó képeket kell megtartani.

kvp 2019.04.20. 09:21:30

A felhoben levo, de nem hasznalt adat mar nem igenyel plusz energiat, mint ahogy az otthon mar pendriveon levo sem. A nezegetesuk az viszont energiaigenyes. A torlesuk (ha meg sem nezzuk), pedig pontosan megketszerezi a feltolteskor elhasznalt energiat.

Szoval penzt sporolni lehet azzal ha letoroljuk oket, de a nezegetes es maga a torles tobb energiat igenyel mintha soha tobbet ra se neznenk a kepekre. Foleg a nezegetes, valogatas zabalja az energiat, mivel ilyenkor padlogazon porognek a szerverek.

Ad Dio 2019.04.20. 09:36:32

@kvp:

"A felhoben levo, de nem hasznalt adat mar nem igenyel plusz energiat,"

Ez sajnos nem is lehetne távolabb a valóságtól...

data-economy.com/data-centres-world-will-consume-1-5-earths-power-2025/

munkanélküli informatikus 2019.04.20. 10:10:24

A hosszú távú tárolás energiaigénye közel nulla, ha okosan szervezzük. Egy ritkán használt winchehestert ki is lehet kapcsolni, ráadásul egy SSD annyira gyorsan bekapcsol, hogy szinte észre sem vesszük, hogy távoli adataink olyan meghajtóról érkeznek, ami egy másodperce még nem üzemelt.
Ha a hardvers részt megoldottuk, utána már csak egy okos szoftver kell a felhőbe, ami jó hatásfokkal képes megjósolni, hogy melyik adatra lehet bármely pillanatban szükség és mely adatokat lehet átmenetileg lekapcsolt meghajtókon tárolni.

munkanélküli informatikus 2019.04.20. 10:24:19

Egy tipp azok számára akik helyet akarnak felszabadítani: a a felülvizsgálat megkezdése előtt a fájlokat / mappákat ne időrendben rendezzük sorba, hanem méretük szerint, előre a legnagyobbakat. Sok esetben két-három nagy méretű file/mappa letörlésével százszor több hely szabadul fel néhány másodperc alatt, mint ezer picike letörlésével (ami esetleg órákig tart). Ha nincs időnk mindent átnézni, akkor inkább maradjon akár évekig több száz icipici fálj a meghajtón, mint két három, milliószor akkora méretű, szükségtelen óriás.

flash.gordon · http://kulhonban.blogspot.co.at 2019.04.20. 10:31:01

De miért a felhasználónak kéne foglalkoznia, hogy mi van a felhőkön? A felhő üzemeltetője nem tudna egy olyan programot készíteni, ami mondjuk az 5 éve meg nem nyitott fájlokat áthelyezi egy meghajtóra, ami sosem megy? Mindezt az összes usernél?
süti beállítások módosítása