Pénz beszél...

Tudtad, hogy a párkapcsolatok mutatója a pénzügyi kassza? Amilyen a kassza típusa, úgy viszonyultok egymáshoz és a kapcsolathoz is. Tudd meg, te melyik kasszavariánsba tartozol, és hol tart most a kapcsolatod.

 

 

ket_kassza_-pixabay.png 

Közös kassza vagy külön kassza?

A párkapcsolat nem a pénzről szól. Vagy mégis? Számtalan vita forrása a pénz, vagy annak a hiánya, vagy az, ki és hogyan kezeli. A közös vagy külön kasszáról teljesen eltérő és megosztó vélemények születnek. Válaszd ki, Te melyik típusba tartozol?

Biztos vagyok benne, ha nálatok szóba kerül a pénz, ti sem vagytok rögtön egy véleményen.

Ha te már szeretnél komolyabban elköteleződni, de nem tudod, hogy a párod is partner-e ebben, akkor ez könnyen kiderülhet, ha elkezdtek a pénzről beszélni.  

Többféle pénzügyi kasszatípus létezik, és más-más jelentéssel bírnak.

Amikor felveted a közös kassza közös ágy lehetőségét a párodnak, lehet öröm és lehet csalódás a vége. Ha a társad is igent mond rá, mint egy boldog házasságra, az azt jelenti, komolyan, életre szólóan tervez veled. Ha viszont ő más alternatívát ajánl fel, nem biztos, hogy végleg szeretne melletted elköteleződni. Ez az egyoldalúság igencsak fájdalmas lehet a számodra, ami akár megkérdőjelezheti a kapcsolat eddigi hova tartását is. 

A közös kassza, közös ágy elvei:  

  • közös jövő, közös célok
  • egymáshoz való kötődés
  • közös együttműködés
  • közös tervek
  • függetlenség vagy összetartozás?

Természetesen a kapcsolat kezdetén a legtöbben még külön kasszán vannak, és talán szóba sem kerül a pénz és az összeköltözés. Ez a kapcsolat minőségétől is függ. Azonban közös kassza jelképezi a közös jövőt, az elköteleződési szándékot, és a kölcsönös felelősségvállalást. 

A közös kasszán lévők között is akad olyan, aki felvállalja a pénzügyminiszter szerepét. Ennek okai lehetnek:

  • a társ túlköltekező típus, és muszáj valakinek meghúzni a határt, hogy a hónap végére is maradjon pénz
  • pénzügyi függőséget akar kialakítani, megfosztva párját az önállóságtól, és mindent ő irányít – ez a társra nézve igen kiszolgáltatott és leértékelt szerep
  • amikor a társ nem képes felelősséget vállalni, és minden a másikra hárul

Vegyes, hibridautó modell típusú kasszarendszer:

A vegyes kassza úgy funkcionál, mint egy hibridautó. Amikor az elektromos hajtás van bekapcsolva, akkor az működik, amikor a benzin, akkor az, de mégis egy kasztniba van beépítve a két lehetőség. Tehát közös a háztartás, de a két kereseti forrás megőrzi a függetlenségét. 

Létrejöhet:

  • kisebb fokú elköteleződés, összeköltözés esetén
  • a közös dolgokat közösen fizetik, de a saját keresetét mindenki arra költi, amire akarja
  • egymásba vetett bizalom kérdése esetén - mi van, ha egyszer elhagy?

A vegyes kassza hosszú házasságokban is jelen van. Van, akinek nagyobb biztonságot nyújt, ha van saját tartaléka (is). Ez lehet gyermekkori negatív tapasztalatból, vagy előző rossz kapcsolatból eredő mintázat is. Részben érthető is az a félelem, "mi van, ha egyszer szétmegyünk, akkor mit csinálok?" Nagyobb biztonságban érzi így magát, ha nem köteleződik el teljesen.

A vegyes kassza több további kérdést is felvet:

Mi van, ha

  • az egyik fél többet keres? – csak annyit tesz a közösbe, amennyit feltétlenül szükséges
  • a társad épp nem dolgozik, mert babát vár, megszűnt a munkahelye, vagy tanul…
  • ő végzi a háztartási munkát, amíg te dolgozol, és semmit sem segítesz otthon – ez beleszámít?
  • sokkal többet keres és mégsem nagyvonalú – miért nem ad többet?
  • én mindenemet megosztom veled, te miért nem?

A külön kassza nem igazán igényel közös pénzügyi menedzselést, mindenki a sajátját költi. Ebben az esetben:

  • nem komoly az elköteleződési szándék egymás irányába
  • bizalmi kérdéseket vet fel – mennyire őszinte a kapcsolat
  • felelősségvállalás – mindenki a saját döntéseiért – mennyire felvállalt a kapcsolat

A pénzről való beszélgetés mindig kényes téma, pedig éppúgy hozzátartozik a párkapcsolathoz, mint a szex, vagy pl. az, ki vigye el a gyereket az iskolába.  

Mindenki válassza azt a megoldást, amelyben komfortosan érzi magát. Ugyanakkor kerüljenek tisztázásra a pénzügyi elvárások, igények. Ki mire szeretné költeni a tartalékot, milyen közös és egyéni célok legyenek belőle megvalósítva, mint pl. közös nyaralás, vagy egy új tanfolyam, ház felújítás…Ugyanakkor a kisebb projekteket is beszéljétek meg, bevásárlás, rezsi költség, stb. és a bevétel – kiadás oldalakat is érdemes tisztázni. 

Ha erről is nyíltan és őszintén tudtok beszélni, és a pénzügyi kérdésekben felelősségteljes döntést tudtok hozni, az növeli a kapcsolat értékét, és erősíti a köztetek lévő bizalmat és elköteleződést. Így nagy eséllyel egy kiegyensúlyozott, stabil, hosszútávú párkapcsolatban találjátok magatokat.

Ha nem tudod, most milyen kasszán kellene lenned, indulj ki abból, hogy hol tart most a kapcsolatod. 

Ahhoz, hogy el tudd dönteni számodra melyik kasszarendszer a megfelelő, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Van-e a pároddal a közös célotok?
  • Van-e kölcsönös bizalom a kapcsolatban?
  • Milyen az elköteleződési szándékotok egymás irányába?
  • Jelenleg milyen kasszán vagytok?

Ha vannak közös célok, megvan a bizalom és az elköteleződés, akkor kiváló opció lehet a közös kassza. Amikor vannak terveitek, de mégis féltek attól, hogy mi lesz, ha  szétmentek, vagy mindketten meg akarjátok őrizni a pénzügyi függetlenségetek is,  akkor a vegyes kassza jó választás lehet.

Amennyiben egyáltalán nem akartok elköteleződni egymás irányába, és közösen sem vállaltok semmit, akkor marad mindenki a saját pénztárcájánál, és abból gazdálkodik, ami van. 

Hogyha nem szeretnél leragadni egy szinten, hanem előrelépésre vágysz a párkapcsolatodban, akkor jelentkezz be hozzám egy konzultációra, ahol megtudhatod a további összefüggéseket a pénzügyi kasszád és a párkapcsolatod minősége között. Részletesebb elemzést tudok neked adni, hol tart most a kapcsolatod, és további segítséget kapsz ezek működtetéséhez.