Pusztító nyúl - Rettegjetek kábelszörnyek!
Én meg majd fizetek mindenért és közben sírok...

Nyuszigazdik – és nem nyuszisok – is találkozhattatok már számos olyan mémmel, amik igyekeznek kifigurázni egy borzasztóan rossz, bosszantó és igen veszélyes nyuszi tulajdonságot, a kábelrágást. Igazából, ha nem történik semmi baj, akkor az ember a levégén nem is nagyon tud mást tenni a nevetésen kívül – persze csak azután, hogy átmentünk az adott kábel kapcsán a „gyász öt fázisán”:

  1. Tagadás: „Neeem ez nem lehet, nem, nem, nem, nem, nem lehet, hogy megrágta! Neee! Nem hiszem el!”
  2. Harag: „Ajj nyuszkó, most ezt miért kellett? Olyan rossz nyuszi vagy! Annyi minden más rágni való van a szobában, miért pont eeeeezt?!”
  3. Alkudozás: „Bárcsak eltettem volna a helyére a laptopomat! Aaaj! Miért hagytam a kanapén azt a hülye laptopot! Bárcsak visszapörgethetném az időt és eltehetném!”
  4. Depresszió”: „Basszus tényleg nem tölti a gépet, teljesen elromlott, csak vennem kell egy másikat, de olyan baromira drága…☹” (& persze bömbölés és bánkódás mesterfokon Angelikával)
  5. Elfogadás: „Jó, az én hibám volt, legközelebb jobban vigyázok, rendelek egy töltőt a webshopon…”

Tóbiás 7-8 hónapos koráig volt ebben a „kábelrágós” korszakban. E hosszú időintervallum alatt pedig egészen nagy számú és a legkülönfélébb elektronikai cikkeket sikerült elpusztítania: hangfal, fülhallgató(k), mobil töltők tömkelege, laptoptöltő, hosszabbítók, állólámpa, vezetékes egér – és még sorolhatnám.

Persze próbáltam nevelni, és figyelni és mindent távol tartani tőle, a legtöbb dolog esetében vezeték nélküli megoldásokra váltottam, ahol csak lehetett, de valahogy mindig megtalálta az útját annak, hogy megkóstoljon hosszú, számára ínycsiklandozónak tűnő kábeleket. Borzasztó nagy szenvedés volt átélni ezt a korszakot. Aztán az igen nagy összegű anyagi ár felhalmozása után egyszer csak, mint egy varázsütésre kinőtte. Én voltam a legboldogabb nyuszimami a világon, hiszen sikerült elérni, hogy egy szobatiszta, szabad szobanyuszi vált belőle, akit teljesen hidegen hagynak az elektronikai cikkek és az őket árammal ellátó hosszú kígyócskák.

Egy hosszabb békés időszakot követően, mint tudjátok, úgy döntöttem, hogy Tóbiásnak jót tenne egy játszópajtás és így fogadtam örökbe a Nyúlmentő Alapítványtól Szédi nyuszit.

Szédi már nagyobbacska volt, mikor hozzánk került – és egy kis emlékeztető gyanánt elmondom, hogy őt az utcán találták, mert valaki kitette, akinek már nem kellett. Így a kicsi Szédit nem pöttöm korától neveltem én, ahogy Tóbiást, így már volt néhány berögzült rossz szokása. Tulajdonképpen miután sikerült az összeszoktatás kiderült, hogy Szédike úgy gondolta, bármint, de tényleg BÁRMIT megtehet.

nyulmesk_blogkep_20200329.png

Tóbiás alapvetően egy nyugodtabb, csendesebb nyuszi, ezzel ellentétben Szédi nagyon kíváncsi, energikus nyuszi, borzasztóan izgága, minden érdekli, ami az útjába kerül, így az elektronikai cikkek is. Tóbinál ezt a kábelrágást rosszalkodásként fogtam inkább fel, Szédinél viszont egy nagyon furcsa formát ölt. Ő háromféleképpen tud viszonyulni a tárgyakhoz:

  1. Egyrészt vannak dolgok, amik iránt megszállott: ilyen például a minden féle formájú, papírból készült dolog. A sima A4-es nyomtatópapírtól, füzetektől, a könyvtári és saját könyveken át a karton dobozokig mindent darabokra szed. Szerinte ezeknek a „cafat”, mint formátum a rendeltetés szerű állapotuk.
  2. Aztán ott van a második fajta viszonyulás, amit a kábelek tekintetében produkál: ez a „düh”. Minden kábel irritálja, utálja, ellenségként kezeli azokat. Bárhol legyenek is azoknak Szédi szerint el kell pusztulniuk és ő ebben nagyon szívesen segédkezik. Elképzelhetetlen lehet, de egyszerűen nem bírja elviselni a kábeleket és addig rágja őket, amíg működik. Ha már valamit teljesen tönkre tett, akkor többé nem kap új fognyomot a kábel. Éppen annyi fogmintát hagy bennük, ami halálhoz vezet.
  3. És végül, de nem utolsó sorban ott van a SZINTE TELJES KÖZÖNY. Most felteheted magadban nyugodtan azt a kérdést, hogy: „Hm… Vajon milyen tárgyak tartoznak ide?” TERMÉSZETESEN az összes olyan direktbe rágható szőnyeg, szalmarépa, fűlabda, fadarab és minden egyéb fogkoptatási céllal vásárolt játék. Hát nem érdekes? Csupán akkor fog hozzá e tárgyak rágásához, ha mozgatom és piszkálom velük – egyébként pedig örülhetek, ha megszagolja és nem hátat fordít, amikor játékra buzdítom velük.

Nos, jöjjön ezután az ismertető után akkor a FŐ ATTRAKCIÓ Széditől. Egy szürkésebb októberi napon történt a dolog. Hazaértem, borzasztóan „debilkedős” nyusszogós hangon köszöntöttem szobanyulaimat egy rettentő hosszú és fárasztó nap után. Minden rendben volt a szobában a szokásos „nyuszirend”, emlékszem még külön meg is dicsértem őket, hogy milyen aranyos nyunnyerók voltak aznap. Megetettem és megsimiztem őket, majd én magam is táplálék után néztem és gondoltam annak elfogyasztása közben „betolok egy kis Spektrum Home-ot”. Így hát magamhoz vettem a televíziókészülék és a set top box távirányítóját, nyomtam a szokásos gombocskákat és … S E M M I. Ezt követően, konstatáltam, hogy valami fura. Feltettem magamban a kérdést:

„hmm Angelika, nem szokott ezen a TV-n egy piros pötty világítani kikapcsolt állapotban? És a set top box sem világít se zölden, se pirosan… Mi a …?”

Felálltam, körülnéztem és mondtam a nyusziknak, hogy „jaj, de furcsa, valaki kihúzta a komód mögé rejtett kábeleket? De vajon miért?” Mindegy felkeltem a kanapéról, arrébb toltam a nyuszikarámot, hogy a komódhoz odaférjek, majd a komódot is kihúztam, hogy hozzáférjek a kábelekhez és a konnektorokhoz is. Vajon mit láttak a szemeim?

Az összes kábel halott, egyik részük csoffadtan lógott ki a konnektorból, a többi darab pedig vagy a földön hevert vagy a TV-ből és a set top boxból lógott ki szomorúan. Elképesztően kiakadtam, hiszen mindhárom kábel áram alatt volt az elrágás pillanatában és hihetetlenül hálás vagyok, hogy semmi baja nem lett a nyulaknak. Emellett pedig el nem tudtam képzelni, hogy hogy fért be egy nyúl egy olyan helyre, ahova az öklömet se tudtam betolni korábban. Azt meg pláne nem hittem el, hogy ennyi darabra rágott szét valamelyik 3 kábelt. Kiborító látvány volt, és megnyugtatok mindenkit: sírva fakadtam. Majd jött egy számonkérés, ahol Tóbiás feküdt, Szédi pedig vigyázban hallgatta a morgásomat.

De nem csupán ebből tudtam, hogy ő volt, hanem mert ahogy az lenni szokott, a bűnös visszatért a tett színhelyére, nem bírta ki és elkezdte dobálni a kábelcafatokat mindenfele. Ha még mindig azt gondolnátok, hogy egyáltalán nem biztos így sem az, hogy Szédi volt a ludas, akkor azt is hozzá teszem, hogy korábban többször is kísérletet tett arra, hogy a komód mögötti kábel erődítményt elfoglalja, ezért is került szorosan közvetlenül mellé a nyúlketrec egyik oldala. Ha esetleg még ezzel sem sikerült meggyőznöm titeket, akkor azt is elmesélem, hogy mindez előtt néhány nappal totál szétrágott egy IKEA-s puffot, csak azért, mert az abba a sarokba volt betolva, ahol ő ÉPPEN PONT feküdni szeretett volna.

Na ez a rossz szokás nála egy év után sem szűnt meg. Van, hogy lohad a rágás iránti lelkesedés, de sosem szabad megnyugodnom, mert a héten is ezt tettem és rögtön produkált is valamit, hogy nehogy azt higgyem, vége az izgalmakkal teli életnek.
Az e heti termés pedig:

1. Megkóstolt egy újabb laptoptöltőt – ez szerencsére még működik.

2. Sikerült szinte teljesen tönkre tennie az utolsó iPhone töltésére alkalmas kábelt – ezt egyébként már másodjára próbálta meg elpusztítani, ismerve az említett töltő gyengepontját, a fehér szigetelőszalaggal „begyógyított” részt. Hogy miért csak szinte? Mert a képen látható módon összeeszkábált módom még képes tölteni a mobilom, amíg nem szerzek karantén idején egy új kábelt.

3. Egy-egy harapással pedig véget vetett két IKEA-s fényfüzér életének a kis galád boholy.

nyulmesek_blog_20200329.png

Ma megfogadtam, hogy kitartóan, mentális egészségemet kockára téve megfogadom a különböző „how to train your rabbit to not chew things” (azaz a „hogyan tanítsd meg a nyuladat arra, hogy ne rágjon meg dolgokat”) videókban és cikkekben foglaltakat és a következő kombinált módszerrel kondicionálom Szédit a „nem rágásra”:

Bármikor, amikor olyan helyre szeretne menni, ahol kábel van, hangosan – de nem üvöltve és a szívrohamot hozva a nyúlra – mondom a nevét és a nem szót. Ha erre nem figyel, akkor jön a taps, majd megint mondom hangosan mondom azt, hogy: „SZÉDI, NEM!” Ezt addig ismétlem, amíg el nem megy a kedve a megkezdett cselekvéstől. Ha csupán a szó hatására nem hagyja abba a rágást, vagy nem mászik le onnan ahonnan a kábeleket kívánja elérni, akkor felállok, odamegyek hozzá és a „SZÉDI, NEM!”-et ismételgetve le- vagy éppen arrébb tessékelem a popójánál fogva a puha fehér szőrgombócomat.

Amihez pedig holnaptól hozzáfogok, az az, hogy a már úgyis megrágott kábelt mutatom neki, és teszem le a földre, és ha hozzáNYÚL – „hahahahahahahah” – akkor szintén jön a „SZÉDI, NEM!” rövidke mondat ismétlése, illetve eközben adok egy neki egy alternatív játékot, hogy azt rágja.

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ezzel a „nerágjsemmitdekábeltmegplánenenyúltréningmix”-szel sikerül-e elérnem bármiféle változást. Ha ti is kíváncsiak vagytok, hogy hogy ez a folyamat hogyan alakul, akkor kövessetek minket Instán, és az ehhez kapcsolódó beszámoló sztorikat, videókat pedig keressétek jövő héttől „#nerágjtréning„ nevű highlight alatt!

Egy szó, mint száz: Sok féle „nyusziszemélyiség” létezik, nyugodt, izgága, rágós és nem rágós. A nyuszikat persze lehet tanítani – és majd kiderül mekkora sikerem lesz például nekem ebben –, de alapvetően a megelőzés a legfontosabb: figyeljünk a dolgainkra, rejtsük el, burkoljuk be, tegyük elérhetetlen magasságba a kábeleket és minden olyan dolgot, ami nem nyuszinak való, így kerülhetők el leginkább a balesetek.

(Jaj, és azt elfejlettem mesélni, hogy a tévészerelő baromi nagyot nevetett a telefonban, majd élőben mikor meglátta a kábeleket és megtudta, hogy be volt minden dugva, elakadta a szava, majd azt kérdezte: és még életben van a nyúl?)

Nyuszipuszi mindenkinek!

Szédi, Tóbi & Angi <3

A bejegyzés trackback címe:

https://nyulmesek.blog.hu/api/trackback/id/tr7915570418

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ABC Jozsi 2020.03.30. 21:12:19

Én nyulat kizárólag lábasba rakok, nem szobába. Állatot amúgy sem tartunk szobában. Volt a lányaimnak is ilyenjük de már nem törődtek velük, azokból is pörkölt lett.. És persze kicsontoztam, nem tünt fel nekik. Nokedlivel és céklával falták, azóta sem mondtam el nekik :-)

SzMiki 2020.03.30. 21:26:31

@ABC Jozsi: Hamar megtanítottad nekik, mivel jár, ha kábelt rágnak:-)

kacsa. 2020.03.30. 22:26:44

Azt eddig is tudtam, hogy lakásban sokkal stresszesebb nyulat tartani, mint kint, de utólag hálát adok, hogy amikor ideiglenesen hozzánk került egy szobában tartott törpenyuszi, ő legalább ilyeneket nem csinált. A szobanyuszi befogadásának az volt az előzménye, hogy a kertben (ólban) elég hosszú ideig tartottunk nyulakat és azt hittük, hogy egy kis törpével már nem lesz gond.
Kertben egyébként nem volt nehéz a nyúltartás: bokrok és fák törzsét védeni kellett tőlük és figyelni kellett, hogy ha nem akarunk szaporulatot, akkor a bak ne legyen egyszerre kint a nősténnyel. Természetesen nem volt mindegy, hogy mit kapnak enni, de az sem volt bonyolult. Azt elég gyorsan megtanulták, hogy a nevükre odajöjjenek hozzánk, nagyon kezes jószágok voltak.

élhetetlen 2020.03.30. 22:48:18

Nehéz játék ez, állatokkal a lakásban. Jó régen volt, a barátnőm gyerekei még kicsik voltak, mikor a bátyja nyuszit vett a gyerekeknek húsvétra. Egy csúsztatott szintű házban laktak, meredek domboldalon. Jön be reggel dolgozni, kivagyok, megszökött a nyúl, fél órán keresztül kergettem a domboldalon, mire meg tudtam fogni. És ez többször. Aztán rásózták valakire, a gyerekeknek meg azt mondták, hogy megint megszökött, de anyu most nem találta meg. Más, az unokaöcsém úgy tíz évesen kezdett nyulakat tenyészteni (falu, udvar, ketrec). Ja, megenni nem lehet őket, ezek az ő nyulai, és egyre több. Jó, átvisszük a nagyszülőkhöz, ott majd szabadon engedik őket a réten. (Persze pörkölt lett belőlük), az öcsi meg pár év alatt kinőtte a nyúltenyésztést.
A harmadik a leghülyébb szitu, ékszerteknősök. Ahhoz elég magas volt az akvárium fala, hogy csak úgy nem volt megugorható, de az egyik kitalálta, hogy, ha felmászik a másik hátára, akkor ki tud mászni. Vendég voltam éppen náluk, és végignéztem, ahogy lebontották a fél lakást, szekrénysor elhúzva, stb., hogy hova szorult be a szerencsétlen, mert még csak nem is nyávog, mint egy macska, viszont, ha nem találják meg, akkor kiszárad. Na, ezektől illegálisan szabadultak meg, kivitték egy közterületen levő tavacskába, ahol ékszerteknősök voltak. Fél év múlva még felismerhetőek voltak, mert az akváriumban nem úgy koptak a körmeik, mint a szabadon élőké, de aztán összekoptak. Illegális, de mindenki boldog volt.

mel gibson 2020.03.31. 06:22:56

Szédike egyszer harapja át a 220at, lesz nyüszítés. Ígérd meg, hogy arról is írsz majd.
:D

angelikabiankanyul 2020.03.31. 17:13:55

@kacsa.: Hát igazából azt tudom mondani, hogy bennem is volt egy ilyen gondolat, nekünk is voltak otthon vidéken nyulaink, sajnos nem ebben a formában, ahogy én tartom őket. nos ez alapján én is úgy gondoltam, hogy egy törpenyuszival kevesebb gond lesz. Főleg, mert Tóbiás hamar megtanult mindent, és kinőtte minden rossz szokását. De minden nyúl más, és mivel bevállaltam, így megszenvedek vele, remélem sikerrel járok tanítás ügyileg. :) Köszönöm a kommentedet és hogy elmesélted nálatok, hogy ment ez. Remélem én is tudom majd őket hamarosan kinti/benti nyuszikkánt tartani. :)

angelikabiankanyul 2020.03.31. 17:14:52

@mel gibson: Hát remélem ez már nem történik meg, de más vicceset biztosan produál, majd azt leírom . :D

angelikabiankanyul 2020.03.31. 17:19:37

@élhetetlen: Igen-igen hát valóban nem könnyű és tényleg nem véletlenül mondják rájuk, hogy fürgék. Hamar eltudnak szökni, az biztos.
A második történetedre pedig azt tudom igazából kedvesen reagálni, hogy megértem, hogy vannak, akik későbbi fogyasztásra tartják a nyulakat, elfogadni nem tudom, mert nem tudom elképzelni, hogy ilyen aranos és egyébként okos - ha foglalkozva van velük - állatot megegyek és egyébként is a szívemhez vannak nőve, így ez még inkább igaz. Azt mondom, hogy felelősen, átgondoltan kell bármilyen fajta állat tartásába fogni, mert tényleg rengeteg gonddal jár és az ember a megannyi munka és teendő mellett maga is megunja a gondozást, nem hogy egy gyerek.
Örülök azért, hogy a tekiknek akkor találtatok egy szuper kis helyet! :)

kacsa. 2020.03.31. 17:47:03

@angelikabiankanyul: A nyulaknak az a marha nagy szerencsére, hogy aranyosak :). Nem akarom elvitatni a szellemi képességeiket, de a disznó állítólag sokkal okosabb és mégis megeszik. Igaz, én a nyulat enni is szeretem, de a sajátot csak nehéz szívvel ettem, ezért inkább elcseréltük vagy gazdát kerestünk a szaporulatnak. Itt is jól jött nekik a cukiságuk. Van abban igazság, hogy amelyik állatnak nevet adnak, azt már nem szívesen eszik meg. Nálunk a szülőknek volt neve, sokáig is éltek ;).
A versenyfutásnak nincs értelme velük szemben, csak a sarokba szorításnak. Mondom, nálunk szerencsére mindegyik nyúl gyorsan megtanulta, hogy vagy odajön a hívásra vagy becserkésszük. Neki is jobb volt így, nekünk is. Főleg, ha csak simogatás/finomság miatt hívtuk.
Ami a nyulaknál nagy hátrány, hogy könnyen elpusztulnak, ha megijesztik őket. Nálunk olyan volt a ketrecük, hogy a kutya és hasonlók nem fértek hozzájuk (a mi kutyánk szerencsére amúgy sem zaklatta őket), mégis amikor beszökött a kertbe egy kóbor kutya, annyira megijedtek tőle, hogy belepusztultak.

Mi a nyulmesék?

Saját nyuszis történeteinket és tanácsainkat olvashatjátok, többnyire szórakoztató formában , a felelős és tudatos állattartás jegyében! Olvass minket, nevess, és ha van történeted, amit megosztanál velünk és az olvasóinkkal, szívesen elmeséljük! Írj nekünk Facebookon, Instagramon vagy a nyulmesek@gmail.com e-mail címre!

Facebook oldalunk

Legújabb kommentek

süti beállítások módosítása