Nőgyógyásznapló

Egy szülész-nőgyógyász első terhessége...

Miért nem jön a baba azonnal, ha nincs semmi gond?

2020. február 28. - nogyogyasznaplo

worried-girl-with-negative-pregnancy-test-pu7czl5.jpgA nők többségébe kamaszkoruk óta sulykolják, hogy ha egyetlen egyszer is felelőtlenül, megfelelő védekezés nélkül szexelnek, kész is a baj, terhesek maradnak. Amikor aztán eljön az ideje, hogy felnőtt fejjel babát szeretnének, meglepődnek, hogy nem is olyan egyszerű a dolog, sőt, az átlagnak hónapokig próbálkozni kell, hogy összejöjjön.

 

Ebben a helyzetben ez azért már nem hangzik olyan jól, hiszen sokan egészen idáig abban a tudatban élnek, hogy elég egyszer nem védekezni. El kell azonban fogadni, hogy ez nem biztos, hogy gyors folyamat, és türelemmel kell várni a gólyára.

Egészséges, fiatal, rendszeresen szerelmeskedő párok esetén 80-85%-ban egy éven belül bekövetkezik a gyermekáldás, két év alatt ez az esély 90%-ra nő. Az esélyek 35 éves korban felére csökkennek, 38 évesen negyedére, 40 évesen pedig már csupán 5%

Sokakban merül fel a kérdés, hogy ha elméletileg mindenkinél minden rendben, akkor mégis mi tart ennyi ideig?

Sok tényezőnek kell együttállnia, hogy baba legyen

Először is, nem állandóan fogamzóképes egy nő. Egy hónapban általában egyetlen ovuláció van (néhány kivétel lehet, amikor kettő – ilyenkor foganhatnak kétpetéjű ikrek). Ezt az ovulációt kell elcsípni, ilyenkor termékeny a nő. Ez jellemzően az ovuláció előtti pár napra, illetve az utána következő 24 órára korlátozódik. Vagyis a 30 napból eleve csak legfeljebb 5-6 nap játszhat.

Ha az időzítés jó, akkor is ott vannak az olyan tényezők, mint a petesejtek, spermiumok minősége. Gyengébb minőségű petesejt nem biztos, hogy megtermékenyül. Ha mégis, akkor még le kell jutnia a petevezetőkön át a méhbe, be kell ágyazódnia, el kell kezdeni osztódni. A gyengébb spermium sem biztos, hogy célba tud érni.

Van, hogy elindul, és mégsem lesz belőle semmi

Lehet gond „útközben” a méh felé, a beágyazódásnál, de az is előfordulhat, hogy a beágyazódást követően a sejtosztódásnál nem megy valami a nagykönyv szerint, és az esedékes menstruációval – vagy pár nap késéssel – a kezdeti fázisban lévő terhesség magától megszakad. Ezt biokémiai terhességnek hívjuk. 

Ezekről a terhességekről egyébként a nők nem is tudnának, ha nem lennének már olyan szuper terhességi tesztjeink, amik már az esedékes mensi előtti napokban is ki tudják mutatni a HCG hormon (ún. terhességi hormon) jelenlétét.

Millió dolognak kell tehát ahhoz stimmelnie, hogy egy fogantatás létrejöjjön, és sikeres legyen. Teljesen belefér, hogy ez beletelik néhány hónapba, különösebb gond nélkül is előfordulhat, hogy egy-egy tényező épp nem stimmel az adott ciklusban, így akkor nem jön létre várandósság. 

Ezek alapján 35 éves korig (egészséges, rendszeresen, szabályosan menstruáló nők esetén) egy év sikertelen próbálkozás után érdemes kivizsgálást indítani, 35 éves kor felett már fél év sikertelenség után, és ha valaki 40 éves, vagy több, és babát szeretne - függetlenül attól, hogy szült-e már korábban - érdemes azonnal nőgyógyászhoz fordulnia legalább egy alap hormonvizsgálatra.

A bejegyzés trackback címe:

https://nogyogyasznaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr6915470422

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása