A SARS-CoV-2 mutációk kihívásai és a lehetséges népegészségügyi stratégiák

A jelenlegi COVID-19 vakcinák hatékonysága alacsonyabb lehet a SARS-CoV-2 új változataival szemben. Az Egyesült Királyságban megjelent új törzs nagyobb átvihetőséggel rendelkezik, mint a vírus korábbi törzsei. Tudósokat kérdeztünk meg, vajon az új mutációk veszélyeztetik-e a jelenlegi közegészségügyi intézkedéseket és a COVID-19 vakcinák hatékonyságát.

sars-cov-2-the-challenges-of-mutation-and-possible-strategies.jpg

Milyen SARS-CoV-2 mutációk vannak?

A vírusok az evolúciós folyamataiknak köszönhetően és a túlélésük érdekében folyamatosan változnak, mutálódnak. A legtöbb esetben ezek a mutációk nincsenek jelentős hatással az általános populációra; egyes mutációk viszont a szaporodásukkall szelektív előnyökre tehetnek szert, ilyen például a megnövekedett fertőzőképesség. A COVID-19-et okozó vírus több változata kering globálisan, a vírus néhány új változata (B.1.1.7, B.1.351 és P1) a kedvező mutációk révén jobban fertőzővé vált.

Az első figyelemre méltó új törzset - a B.1.1.7-et- először az Egyesült Királyságban fedezték fel 2020 végén; ennek a változatnak az elterjedése aggályokat vetett fel, mivel 30-70% -kal magasabb a fertőzőképessége. Bár ez a változat könnyebben és gyorsabban terjed, mint más változatok, nincs bizonyíték arra, hogy súlyosabb betegséget is okozna.

Az Egyesült Királyságban megjelent változat mellett Dél-Afrikában egy másik jelentős SARS-CoV-2 törzs - B.1.351 - jelent meg, melyet 2021 januárjától 23 EU / EGT országban azonosítottak. Ennek a változatnak van néhány közös jellemzője az Egyesült Királyságban észlelt variánssal.

A vírus harmadik változata - a P.1 - Brazíliában jelent meg, és további mutációkat tartalmaz, amelyek befolyásolhatják az immunválasz által keletkezett antitestek azon képességét, hogy felismerjék a vírust. 

A folyamatban lévő vizsgálatok azt vizsgálják, hogy az ezen új törzsek által okozott betegség különbözik-e más változatok által okozott betegségtől, és hogy ez befolyásolja-e a meglévő vakcinák hatékonyságát. Mivel ezen változatok elterjedtsége az EU / EGT országokban magas , az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) magasnak / nagyon magasnak értékelte az e változatokkal kapcsolatos kockázatot.

A gyermekekre gyakorolt ​​hatások

Szakértők és a meglévő adatok szerint az új brit SARS-CoV-2 törzs sokkal könnyebben terjed, mint a vírus korábbi törzsei. Ennek eredményeként felmerült a gyanú, miszerint nagyobb a hajlandóság a gyermekek megfertőzésére.

„Bár a kezdeti bizonyítékok magasabb prevalenciát mutattak Angliában a gyermekek körében, ez valószínűleg a változat korai elterjedésének volt az eredménye, amikor az iskolák nyitva, de a régió zárva volt, és az Egyesült Királyságban korlátozások voltak érvényben. A terjedés most egységesnek tűnik, ami azt sugallja, hogy a gyermekek nem rendelkeznek különösebb érzékenységgel a variáns iránt, de a variáns 30-70% -kal fertőzőbb az összes korcsoportban. " - Dr. Deepti Gurdasani, a londoni Mary Mary Egyetem klinikai epidemiológusa és statisztikai genetikusa 

Falus András emeritus professzor, a Semmelweis Egyetem immunológusa egyetért és hozzáteszi, hogy az új változatok gyorsabb terjedése következtében a közelmúltban ugyan valóban megnőtt a fertőzött fiatalok aránya, de úgy véli, hogy a gyermekek kevésbé érzékenyek a fertőzésekre és a COVID-19 betegségre, és hogy a gyermekek abszolút értelemben még mindig sokkal ellenállóbbak a fertőzésekkel szemben, mint az idősebb korosztály.

A visszatérő mutációk hatása a meglévő COVID-19 vakcinákra

Különböző típusú Covid-19 vakcinákat fejlesztettek ki illetve fejlesztenek jelenleg is. A vírus új mutációi aggályokat vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a meglévő vakcinák hatékonyak lesznek-e az új törzsek ellen.

Falus professzor úgy véli, hogy a meglévő vakcinák továbbra is hatékonyak lesznek az új mutációk ellen:

„A vektoros vakcinák  az S-fehérje genetikai kódjának izomsejtekbe juttatására való hatékonysága viszonylag magas, illetve az mRNS-alapú vakcináknak nincs szükségük egyetlen vektorra sem azonos hatás eléréséhez. Annak a valószínűsége, hogy minden epitóp egyszerre mutálódik nagyon kicsi, ezért feltételezem, hogy az mRNS vakcinák hatékonyak lesznek a variánsokkal szemben." - Falus András professzor, a Semmelweis Egyetem immunológusa

Dr. Gurdasani szerint „A Johnson & Johnson és a Novavax vakcinakísérletek legújabb adatai szintén csökkent hatékonyságot mutatnak Dél-Afrikában, valószínűleg az ott keringő variáns eredményeként, amely szintén hordozza az E484K mutációt. Ezt a változatot az Egyesült Királyságban is azonosították már, még azokban az esetekben is, amelyek nem kapcsolódtak közvetlenül az utazáshoz.”

"Nyilvánvaló, hogy a vírus alkalmazkodóképességének növekedése, - amely a magas számú fertőzések miatt lehetséges- olyan kockázat, amelynek hosszú távú következményei lehetnek a járvány kontrollálására. Ennek megakadályozásának az egyetlen módja az eliminációs stratégiák követése, az továbbfertőződés teljes megakadályozása, ahogyan ezt több ország tette. "

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kockázatértékelése szerint a tagállamoknak figyelemmel kell kísérniük a vakcina hatékonyságát az új variánsokkal szemben és optimalizálniuk kell a korlátozott számú vakcinaadag-használatukat. 

Az ECDC azt is javasolja, hogy az állampolgárok kerüljék a nem alapvető utazásokat, és hogy a hatóságok folytassák az utazók tesztelését és karanténba helyezését. A Bizottság azonnali intézkedéseket javasol Európa felkészítésére a koronavírus-variánsokkal járó fokozott veszély miatt. A COVID-19 változatok elleni új európai biovédelmi felkészülési terv - az úgynevezett „HERA inkubátor” - az EU-ban és globálisan kutatókkal, biotechnológiai vállalatokkal, gyártókkal és állami hatóságokkal fog együttműködni az új változatok felderítésében, és az EMA által történő vakcina jóváhagyási folyamat felgyorsításában. 

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) útmutatásokat is közzétett az oltóanyaggyártók számára a COVID-19 vakcinák SARS-CoV-2 variánsokhoz történő alkalmazásáról.

A Zero-COVID stratégia

Nemzetközi tudósok csapata szorgalmazza a „COVID-19 fertőződés folyamatos és hosszútávú csökkentését” és követel olyan szigorú intézkedéseket, melyek szinte nullára csökkentik a fertőzés-átvitel lehetőségét. Ez a stratégia  az közismertebb néven a „No COVID” vagy „Zero COVID” stratégia.

2020 novemberében Dr. Gurdasani 79 kutatóból, közegészségügyi szakemberből és egészségügyi dolgozóból álló csoporttal együtt felhívást tett közzé a COVID-19 fenntartható közegészségügyi stratégiájára. Később Európa-szerte követeltek összehangolt szigorításokat a COVID-19 esetek összehangolt csökkentése érdekében Európában.

Dr. Deepti Gurdasani: „A vírus terjedésének visszaszorítására irányuló fél szigorítások nem működnek, és ismételt lezárásokhoz vezetnek majd, amelyek pusztító hatással vannak mind a közegészségre mind pedig a gazdaságra.

„A teljes stratégia kivitelezése 3-5 hónapig is tarthat az adott ország kezdeti esetszámától függően. A fertőzőbb mutáns változatok megnehezítik a vírus visszaszorítását, és valószínűleg szigorúbb intézkedésekre lesz ellenük szükség, beleértve az arcmaszk és a távolságtartási szabályozások felülvizsgálását is. Jobb tesztelési, nyomonkövetési, elkülönítési és támogatási rendszerekre lesz szükségünk. A zéró COVID stratégiát követő országok, mint például Új-Zéland, már megnyerték a csatát a koronavírussal szemben, és tették mindezt ezt úgy, hogy közben megmentették a gazdaságukat és végre visszatérhettek a normális életükhöz. ”- mondja Dr. Gurdasani.

 

A cikk fordítás. Az eredi cikk (angolul) itt találtható.