A történelem 4 legnagyobb vezetője
2021. március 04. írta: Négyes_

A történelem 4 legnagyobb vezetője

A "vezető" jelenthet államférfit, hadvezért, politikust és szellemi irány-mutatót is. Ebben a posztból ezúttal kihagyjuk a hadvezéreket, mert nekik egy külön posztot tervezünk szánni és szintén kimaradnak a nagy vallás-vezetők, próféták (Jézus, Buddha, Mohamed), mert nem fair a köztük történő különbségtétel. Blogunk szellemiségéhez illeszkedően tömören, rövid indoklásokkal mutatjuk be - teljesen szubjektíven (de a történelem alapos ismeretével) - listánk 4 tagját:

Iulius Caesar (Kr.e. 100 - Kr.e. 44)

caesar2.jpg

kép forrása: metmuseum.org

A történelem első nagy vezetőjének tekinthető, aki az addigi idők legnagyobb birodalmát irányíthatta önerőből feljutva a csúcsra. Volt helytartó, sikeres hadvezér és triumvir is. Csatáit megnyerte, az ütközetekben hadvezéri zsenialitását nem lehetett megkérdőjelezni. Katonái tűzbe mentek volna érte. Meghódította Galliát, majd az első triumvirátus belharcaiban legyőzve nagy riválisát, Pompeiust, megszerezte a teljhatalmat. A nép szerette, mert bár diktatúrát valósított meg, közben polgárjogot adományozott, gabonát osztott, csökkentette a lakbéreket, visszaszorította a bűnözést és naptárreformot hajtott végre. Vesztét a szenátorok mellőzése okozta, ők ölték meg Kr.e. 44 március 15-én, mégpedig 23 késszúrással a szenátus lépcsőjén. 

Otto von Bismarck (1815 - 1898)

bismarck.jpg

kép forrása: moderndiplomacy.eu

A történettudomány egy ország, sőt egy egész modern-kori birodalom megteremtőjeként emlékszik a "vaskancellárra". Ő volt az a porosz miniszterelnök, aki diplomáciai ravaszságával elérte, hogy Poroszország kiterjessze befolyását minden német területre és Európa elismerje (két háború után, 1866-ban és 1871-ben) a megszülető Német Birodalmat. Bismarck majdnem 30 éven keresztül (1862 és 1890 között) volt Európa meghatározó politikusa a németség legnagyobb vezetője.

Mohandász Gandhi (1869 - 1948)

gandhi.jpg

kép forrása: zeenews.india.com

Az egyik legtöbbet idézett vezető, politikus és mozgalmár, a független India atyja: Mohatma Gandhi. Bár eredeti végzettsége szerint jogász volt, ám Európából tanulmányait befejezve és hazatérve a brit elnyomás alatt álló, gyarmati India legismertebb szellemi vezetője lett. Akkoriban szokatlan módon mindvégig a békés meggyőzés híve maradt és így érte el 1947-re a független India megszületését. Egy évre rá egy nacoinalista merénylő kezétől halt meg.

Mustafa Kemal Atatürk (1881 - 1938)

ataturk.jpg

kép forrása: onedio.com

Az első világháború utáni feudális berendezkedésű Törökország átalakítója, a modern török állam létrehozója, minden törökök atyja: Mustafa Kemal. Pályafutását sikeres katonatisztként kezdte, majd tábornoki rangig jutva részt vett a szultáni berendezkedés 1920-as megdöntésében (saját kormányt alakítva). Hatalmas szerepe volt abban hogy Törökország elutasítsa az első, szégyenletes békekötést és után határait megvédve az Antant agressziójától, új, igazságosabb békét írhasson alá. Modern állammá változtatta és megerősítette hazáját.

Ráadás: 4 + 1

Fidel Castro (1926 - 2016)

castro.jpg

A történelem legnagyobb vezetőinek sorából nem hagyható ki (plusz helyet kapva) a kubai forradalmár Fidel Castro. A módos családba született és jogász végzettségű Castro 1950-ben, alig 24 évesen fordult a politika felé. Az amerikai befolyást lerázni akaró, a belső diktatúrát pedig felszámolni vágyó mozgalmával már 1953-ban megpróbálta átvenni a hatalmat, ám elsőre kudarcot vallott. Ekkor elhagyta Kubát, ám 1956 decemberében visszatért és saját hadsereget teremtve (Che Guevara segítségével) 2 évnyi harcot követően megszerezte a hatalmat. Közel fél évszázadon át vezette Kubát.

negyes_logo2.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://negyes.blog.hu/api/trackback/id/tr3616450118

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Történelemtanár_ 2021.03.04. 21:34:24

Stimmel mind a 4 pedig nagyon nehéz annyi remek történelmi vezetőből kiválasztani négyet. Nálam Roosevelt is helyet kapna, vagy Lincoln, a magyarok közül pedig talán Mátyás vagy Kossuth, esetleg Deák.

Négyes_ 2021.03.05. 01:28:14

@Aëtius_: Roosevelt és Deák is jogos lenne a legjobbak közt, elismerem. :)

Argus_ 2021.03.05. 15:06:14

Napoleon (bár ő elsősorban a hadvezérek listájára való),Lincoln, Mátyás, Horthy.

2021.03.05. 20:27:49

na és Hitler, Sztálin? ha nagy vezetőkről van szó, nem (az) számít, hogy "jó" v. "rossz" volt -e

szkepi 2021.03.05. 20:27:58

hát a mi kis minielnökünk? " én már szart se érek?"

nick papagiorgo 2021.03.05. 20:28:27

Napoleon nem elsősorban hadvezér, pl a Code Napoleon a mai civil polvári törvénykönyv alapja. Más kérdés, hogy hadvezérnek sem utolsó.

Azt hiányolom, hogy mi határozza meg, hogy mi a "nagy". Az ellenszenves figurák pl. Hitler, Sztálin kimaradtak, bár maguk is birodalmat építettek,igaz, vérrel. Mindazonáltal milliók követték őket, meghatározó szerepük volt a világtörténelemben, ha nem éltek volna, a történelem teljesen máshogy alakult volna, stb. stb. Hozzájuk képest pl. Atatürk csak egy "középvezető".

Nagy Sándort meg pl. teljesen elfelejtettük. Vagy ő majd a "hadvezér" kategóriában versenyez, Napoleonnal együtt - de akkor mit keres itt Julius Caesar?

Négyes_ 2021.03.05. 20:30:52

@nick papagiorgo: A helyzet az, hogy nálam Caesar elsősorban államférfi és másodsorbsn hadvezér, Nagy Sándor pedig elsősorban hadvezér és másodsorban hadvezér. De amúgy Napoeonnal együtt a hadvezéri listán lehet hogy ott lesz.

Négyes_ 2021.03.05. 20:31:44

... khm "másodsorban államférfit" akartam irni. Bocsánat :)

Control_ 2021.03.05. 21:00:50

A jó vezető számomra olyan személy, aki kivívta a tiszteletet és azt, hogy kövessék. Ezen a ponton kiesett nálam Sztálin, mert ő nem vívott ki semmit, egyszerűen megragadta a hatalmat Lenin halála után, és félelemből követték. Ugyancsak kiesnek a hadvezérek, mert őket a rangjuk miatt kötelező követni. De például Castro valóban elérte - anélkül, hogy diktátor vagy tábornok lett volna - hogy fél Kuba melléálljon és Gandhi is saját személyiségével érte el hogy szellemi lámpás lett.

Ők ketten, Gandhi és Castro mindenképp indokoltan vannak a listán. Bismarck és Caesar hatereset kategóriák. Caesar bár hadvezérként szerzett népszerűséget, aztán valódi államférfiként vezette Rómát. Bismarck előbb az akkor még nem túl nagy Poroszország miniszterelnöke lett és utána vált Európa legerősebb emberévé. Ez is nagy teljesítmény szerintem. Mustafa Kemál tábornokként szerezte meg a hatalmat az ankarai puccsban (1920) de hogy utána megszerzett hatalmával 18 évig sikeresen kormányozta Törökországot (1938-ig), mindvégig népszerű maradva és sikert sikerre halmozva, az már az ő érdeme és vezetői nagysága.

fkv.115 2021.03.05. 21:00:54

Leninnek több köze lett volna a listához mint Castronak.

AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.05. 21:01:07

@nick papagiorgo: No igen, Napoleon is volt akkora államférfi, mint Caesar, nemcsak a harctéren jeleskedett. Elég csak a Code Civilre gondolni. Nagy Sándort sem csak az öncélú hódítás motiválta .Egy hatalmas eurázsiai birodalmat képzelt el. Ezért is házasította vezéreit perzsa asszonyokkal (Szúzai menyegző). Korai halála után viszont vezérei marakodni kezdtek a koncon (diadokhosz háborúk).

Négyes_ 2021.03.05. 21:05:47

@Control_: Igen, egyetértek. Castrot nem akartam lehagyni, de lecserélni sem bírtam senkivel, így lett a 4+1 -es "sorszámú". Caesar és Kemal pasa esetében vártam a legtöbb kritikát, mert az tény, hogy katonai, hadvezéri múltjuk határesetté teszi őket. De Caesar útja a hatalomig és utána országlása megérdemli a listán tartását. Kemál esetében pedig az a különleges, hogy 18 évig követték a törökök és valódi eredményeket ért el: mint a Sevresi béke revideálása, Törökország területi egységének megőrzése, a görögök kitakarítása Törökországból, a Török állam európaivá tétele ... stb.

fkv.115 2021.03.05. 21:39:01

@Négyes_: Sajnos Kemál csak félsikert ért el a törökök felvilágosításával, nagy részük még mindig kőkorszaki allahakbáros, ezek hátán kapaszkodott fel a diktátori pozícióba a helyi Orbán, az Erdogan. Ezeknek inkább példa a Szulejmán, mint Kemál, Európa helyett pedig Ázsia az irányvonal. Törökország ma már határozottan visszafejlődött a Kemál előtti időkbe, nem része Európának. Persze ők ezt úgy haluzták be maguknak hogy a "geci" Európa nem akarta őket felvenni közéjük, de annyi eszük már nem volt hogy rájöjjenek hogy miért is, pont amiatt ami nem lett kemálos. Kemál hatását ezért csak átmenetinek lehet tekinteni, pont mint Nagy Sanyi vízióját. Bár neki legalább az örökösei többszáz évig elhúzták a dolgot, Kemál ezeknek meg már csak a törikönyvből meg a múzeumból ismerős.

Négyes_ 2021.03.05. 23:19:44

Tisztázandó: Mustafa Kemal Atatürknek nincs semmi köze az örmény népirtáshoz. Csak 1920-ban került hatalomra, az utolsó nagy genocídium pedig 1915-ban volt és ezért még a szultáni rendszer volt a felelős.

Alick 2021.03.06. 07:59:58

Dzsingisz Kán, a véreskezű megvilágosodott birodalomépítő.
:)

egyinges 2021.03.06. 08:00:32

Nagy vezetők szerintem azon személyek, akik felismerik a társadalmi változásokat, az emberi igényeket és annak megfelelően, akár 180°-os fordulatra is képesek. Szembe mennek saját ideológiai beállítottságukkal, ha a helyzet úgy hozza. Ilyen volt például Mihail Gorbacsov, vagy magyar példa: Deák Ferenc.
Kossuth Lajost említették előttem. Ő leegyszerűsítve: csinált egy kis káoszt, aztán elhúzott külföldre és onnan a "partvonalról" dirigált. Az én értékrendem szerint ő hazaáruló volt.

2021.03.06. 10:00:02

@Argus_: miért, Caesar nem?

2021.03.06. 10:00:20

@nick papagiorgo: "Napoleon nem elsősorban hadvezér, pl a Code Napoleon a mai civil polvári törvénykönyv alapja. Más kérdés, hogy hadvezérnek sem utolsó."

Konkrétan nyugodtan komolytalannak tekintheded azt a listát, ahol Napóleon az első kettőben nincs benne hadvezérként.

fkv.115 2021.03.06. 10:00:43

@egyinges: Hogy lenne már hazaáruló az aki a mi országunkért fegyverrel harcolt, kimondta a megszáűllók trónfosztását, stb? Nem is a megszállók, hanem a ruszkik nyomtak le minket, azok ellen meg csak úgy tudtunk volna harcolni, ha feltaláljuk a golyószórót. Hogy utána lelépett? És? Akkor már minden veszve volt, mit kellett volna tennie, felakaszttatni magát? Hogy az osztrákok elégedetten hátradőlhessenek? Még jó is hogy megvonta tőlük ezt a lehetőséget.

Angell Wing 2021.03.06. 14:17:20

II. Kurus? Ő már a fasorban sincs? Ő épített elsőként világbirodalmat.
Aztán Nagy Károly? - feltéve, ha létezett egyáltalán.

Lazacc 2021.03.06. 14:17:52

@egyinges: tökéletesen egyetértek! kossuthnek qrwajó volt a marketingje, ezért a néplélek érdemeinél sokkal magasabban jegyzi...

MEDVE1978 2021.03.06. 18:44:37

Hadvezér + államférfi kategóriában nálam Carl Gustaf Emil von Mannerheim is játszik, elég hasonló Castrohoz vagy Attatürkhöz.
Gandhi kevésbé, India vérben született meg és rögtön halomra lőtték egymást Pakisztánnal attól függetlenül, hogy ő mit meditált korábban.

Vissza Mannerheimhez, ő azért, mert folyamatosan a teljes karrierje alatt ő volt a kevésbé esélyes. Kezdődött ott, hogy az első világháborúban az oroszoknál győzött a szocialista forradalom, amit Leninék exportálni akartak a cári birodalom volt országaiba is. Mannerheim már tiszt volt az első világháborúban, ő volt a vezérkari főnök a polgárháborúban, amelynek a végén a fehérek nyertek. Utána a már legendaként, nem volt érdemi tisztsége, viszont a megbékélésen és egy erős Finnország megteremtésén dolgozott. A svédekkel katonai szövetséget akart kötni, de a svédek egyrészt semlegesek akartak maradni, másrészt nem volt elég erős a finn hadsereg. Utána 72 évesen 1939-ben újra szerepet vállalt és bedarálta a sokszoros túlerőben támadó szovjet hadsereget. Persze felfogta, hogy Finnország nem tud egy ekkora hadigépezetet egyedül megállítani, ezért miután az oroszok tovább dobták a katonáikat a húsdarálóba, ami lassan, de biztosan haladt előre, békét kötött. Utána szövetkezett a németekkel a szovjetek ellen, de lényegében csak finn területekre nyomultak be, nem volt hajlandó külföldön meghalni hagyni a hadseregét. 1944-ben aztán sikeresen kiugrott és lemenedzselte, hogy az országában maradt németek döntő része egy puskalövés nélkül ki tudjon menekülni. Sztálin végig tisztelte és azt mondta, hogy Finnország rengeteget köszönhet Mannerheimnek. Így sikerült elkerülniük a megszállást és a szovjet érdekövezetbe sorolást.

Mannerheim megtett mindent az országáért, kilátástalan helyzetben vezette a népét, amikor mindenki elhagyta és sokszoros túlerő támadta. Mégis sikerült úgy kijönnie a világháborúból, hogy az országot sem a németek, sem a szovjetek nem szállták meg, meg tudta őrizni a függetlenségét. A második világháború legnagyobb államférfia a véleményem szerint a háborúba szerelmes Churchill vagy Roosevelt a kanyarban sincsenek hozzá képest.

MEDVE1978 2021.03.06. 18:44:51

@fkv.115: Kossuth egy ambíciózus idealista volt. Az 1849-es Habsburg trónfosztáson, valamint később a Duna-menti Konföderáció ötletén is látszik, hogy mennyire nem értette vagy inkább későn értette meg a kora folyamatait. Feláldozta volna Görgey hadseregét a semmiért. Mivel sikertelen volt, ezért nem gondolom, hogy akár a legnagyobb magyar államférfiak közé tartozna.

fabianp 2021.03.06. 18:44:57

Ez erősen leegyszerűsített. Dzsingisz Kán. Hódító Mohamed szultán, Attila, Nagy Károly, Jézus, Budha,és még lehetne folytatni a végtelen sort.

Piri és Barkas 2021.03.06. 18:45:22

II. RAMSES ?
TIMUR LENK ?

2021.03.06. 18:45:32

@fkv.115: "Hogy lenne már hazaáruló az aki a mi országunkért fegyverrel harcolt, kimondta a megszáűllók trónfosztását, stb?"

Például úgy, hogy olyasmiért kampányolt, ami irreális volt és sokat is ártott következményeiben, az oroszokat kihagyni a számításból meg egyszerűen ostobaság volt már akkor is. Az ilyen heves lelkületű, de gondolkodni képtelen idióták tekinthetők a populizmus elődeinek, utólag mindig hazaárulás szaga van a dolognak. És nem egyszerűen lelépett, de az államkincstárral együtt lépett le.

Alick 2021.03.07. 01:24:24

@MEDVE1978: "Feláldozta volna Görgey hadseregét a semmiért."

Kossuth és Görgey viszonya eléggé emlékeztet Hitler és a profi tábornokai helyzetére. Kossuth ugyan nem volt népírtó, de demagógiában és érzelmi alapú döntéseivel emlékeztetett Adolfra.

midnight coder 2021.03.08. 11:01:53

@fkv.115: És mindkettõjükhöz Hitlernek és Mao-nak.

tamaszlav 2021.03.08. 11:02:03

@fabianp: Attila? Aki megörökölt egy erős birodalmat, megölette (valószínűleg) a testvérét, megtámadta Nyugat-Rómát, vesztett, majd az nászéjszakáján meghalt, elveszejtve a birodalmat? Attila a történelem egyik legtúlértékeltebb alakja.

blaubner 2021.03.08. 11:02:31

a történelmi vezető az én olvasatomban az, aki valami pozitív fejlődést, jelentős változást tud elérni, aminek szélesebb körű, maradandóbb hatása is van, azaz lendít egyet a történelem kerekén.

castrot ezért nem sorolnám ide, történelmileg nem oszt-nem szoroz, lánglelkű forradalmárnak jó volt, de vezetőként az oroszok négy évtizedes gazdasági-katonai támogatása nélkül pár év után megbukott volna. igazából gandhit is túlzónak érzem, kivívta india függetlenségét, de utána államférfiúi kvalitásait nem tudta kibontani, mert túl hamar meghalt.
hasonló kategóriában inkább mandela.

Bandibacsi34 2021.03.22. 10:34:29

Itt tenyleg Gandhi a gyenge pont, mert elerte India függetlenseget, de aztan megölték, bár a politikajat folytattak, csak nem úgy(ebben hasonlit Leninre).
Mondjuk a lista hosszu lehetne(Sztalint idetennem, mert megiscsak ipari szuperhatalmat hozott letre, ami megszerezte az atombombat, Mao a felgyarmat Kinabol csinalt szuperhatalmat, de hasonlo(bar kisebb orszagokban) Ho-Si Min, Karoly Robert, Napoleon, Cromwell, Hódító Vilmos, akar Augustus, aki nem hagyta Caesar orokseget elveszni, Nagy Konstantin(aki megreformalta a romai birodalmat)..
süti beállítások módosítása