Hogyan változtass életmódot?

Moving room

A séta jótékony hatásai

2021. október 16. - Csányi Zsófia

A séta több szempontból is nagyon jó mozgásforma mindenki számára.

Először is nem kell hozzá más csak egy sportcipő és ha épp nem esik – bár van, akiknek ez sem akadály, például van, hogy nekem – már mehetünk is és barangolhatunk a városban vagy akár a természetben. Fizikai és óriási szellemi előnyökkel is jár, jelentős egészségvédő hatásokkal bír. De miért is?

Nézzük csak:

  • Ha naponta legalább 30 percet sétálunk - tehetjük ezt munkába, boltba menet-jövet – hangulatunkat is javítja, az idegrendszerre is jótékony hatása van.
  • Ha tényleg tudatosan figyelünk arra, hogy leengedjünk, kiszakadjunk a mindennapokból és kikapcsolódjunk séta közben, az a kreativitásunkra is hatással. Új ötleteink támadhatnak, új összefüggéseket figyelhetünk meg életünkben megoldandó kihívásainkban, tanulási teljesítményt növeli, energetizál és ahogy már az előbb írtam, jó érzéseket generál bennünk. Szemünket is gyönyörködtetheti a táj, legyünk városban vagy kint a természetben. Séta közben a szemünk messzebbre is fókuszál, így szemizmaink is meg vannak dolgoztatva. Ez fontos is, főleg annak, aki napközben a monitor előtt ülve végzi a munkáját. Ezzel azt hiszem vagyunk így egy páran.
  • Nem tudom mennyire ismeritek, de Japánban egyre elterjedtebb a shinrin-yoku, vagyis erdőfürdőzés szenvedélye. A természeti környezet adta jótékony hatásról mindenképpen szeretnék egy külön cikket írni. Elöljáróban annyit, hogy 2-2,5 órás erdőjárások felérnek egy olyan élménnyel, mintha megmártóznánk benne. Kitűnő stresszoldó és rossz kedv űző, pszichológiai hatásai megkérdőjelezhetetlenek. De talán, aki már járt kirándulni, túrázni annak ismerős lehet az érzés, főleg a csodaszép látvánnyal együtt.
  • A séta a fogyásban is segít, teljesen átmozgatja az alsó végtagok és a fenék izmait, főleg, ha egy emelkedős terepet választunk helyszínül, így segít a megfelelő alak és testsúly elérésében.
  • Gyaloglás közben kevesebb az esély a sérülésekre, mint futás közben. Kíméletes az ízületekkel.

dsc_0006.jpg

Séta közben - Esztergom

  • A WHO ajánlása szerint heti 150 perc közepesen intenzív dinamikus mozgással már elérhető a mozgás egészségvédő hatása.
  • Séta közben a vérkeringésünk is hatékonyabb, ezért jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra.
  • Erősíti az immunrendszerünket és a krónikus betegségek kockázata is lecsökkent.

Összességében a séta javítja a közérzetünket, segít egyfajta testi-lelki egyensúly kialakításához. Ezáltal pedig hozzájárul a jó alvás eléréséhez is, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat.

dsc_0731.jpg

Séta közben - Budapest /Dunapart

Tipp:

A gyaloglásnál figyeljünk az egyenletes légzésre. Az orron át szívjuk be a levegőt és a szájon fújjuk ki. Ez segít a vér oxigénellátásában, növeli a tüdőkapacitást és kevésbé fulladunk ki.  Vehetjük tempósra is az ütemet, lényeg, hogy jól érezzük magunkat benne!

Ha szeretnéd számolhatóod is a lépéseidet, erre manapság kitűnő alkalmazások vannak, amelyek letölthetők vagy a telefonban már megtalálhatók. A brit kormány irányelve szerint napi 10 ezer lépéssel már tettünk szervezetünk egészségéért. Ez azonban napi 2 órás sétát jelent, ami nem biztos, hogy a legtöbb ember napjába belefér. Azonban a jelenlegi kutatások szerint a napi 10 ezer lépés nem elengedhetetlen az egészségi előnyök zömének eléréséhez, ennek a fele is elég.*

Forrás:

https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/egeszsegugy/cikkek/tenyleg_10_ezer_lepes_kell_az_egeszseghez/20210205103840

A bejegyzés trackback címe:

https://movingroom.blog.hu/api/trackback/id/tr416723816

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2021.10.18. 09:53:49

10 ezer lépés hány méternyi sétát jelent? A Google Maps ugyanis meg tudja mutatni, hány métert közlekedtem és nem kell hozzá lépésszámláló. :)

Muzsikok közt 2021.10.18. 11:42:48

@Frady Endre: minden telefonban van lepesszamlalo, csak egy app kell pl. google fit aztan meri ha akarod ha nem

nekem a 10ezer lepes 1,5 ora, annyi nem hiszem h feltetlen minden nap kell

a lepeshossza mindenkinek mas, nekem kb. 80 centi de en magas vagyok

Csányi Zsófia 2021.10.18. 12:09:22

@Frady Endre: 7-8 km-nek felel meg, de nem muszáj egyben teljesíteni. Lehet ezt egész napra lebontva, csak akkor legyen nálunk mindig amivel mérjük. Egyébként már 4400 lépés is elégséges naponta.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2021.10.18. 13:18:45

@Muzsikok közt: Az én butatelefonomban - aminek csodájára járnak a kollégáim - csak telefonáló és esemesező funkció van, lépészszámláló nincs. :)
@Csányi Zsófia: Én általában 4,8 km-t gyaloglok (sétálok) naponta az otthon - munkahely - déli kajálóhely - munkahely - otthon útvonalon. Az többnek tűnik, mint a 4400 lépés. Egészséges is lennék tőle, ha nem lenne hátráltató tényezőként egy kifejlett haglund exostosis-om... ;-)

Csányi Zsófia 2021.10.18. 19:10:23

@Frady Endre: Valóban többnek! Sajnálom és mindenesetre akkor szép teljesítmény :)
süti beállítások módosítása