Az utolsó magyar koronaherceg lányai

Habsburg Ottónak hét gyermeke volt. Ebben a bejegyzésben az öt lányáról lesz szó, elsősorban a nyilvánosságban vállalt szerepeikről.

Gyakran szembesülök azzal a véleménnyel, miszerint a közéletben a Habsburgok már csupán a múlt részei. Általában nem látom értelmét annak, hogy másokat győzködjek bármiről is, így udvariasan hallgatok és inkább elterelem a szót valami másra. Sok-sok bizonyíték van ugyanis arra, hogy ez a vélekedés valamennyire eltér a valóságtól.

ho_wedd1951.jpg

Egyes vélemények szerint az utolsó magyar királyi pár, Regina főhercegnő és Ottó főherceg 1951-ben
(a kép forrása: Habsburg Ottó emlékoldala)

Természetesen nem állítom azt, hogy bármi is a dinasztia szándékai szerint történne a magyar közéletben. Vannak azonban olyan érdekességek az utolsó magyar trónörökös lányai körül, melyek azért elgondolkodtatóak (a két fiúgyermekről és a többi Habsburgról majd más bejegyzések fognak szólni). Az időrend is indokolta a biológiai nem alapján való különbségtételt, de talán a blog olvasói tudják, hogy a dinasztián belül a férfiaknak jut (általában) az erős ember szerepe. Éppen ezért lehet érdekes megfigyelni, hogyan viszonyulnak a leánygyermekek a dinasztiájukhoz.

Andrea (1953)

Andrea születését nagyon sokan várták, a sajtó is nagyon sokat írt róla. A keresztelésén történt valami, ami talán Andrea főhercegnő életének legpolitikusabb pillanata volt. A keresztelésére használt víz három helyről érkezett. Az egyik a Jordán folyóból, ami királyi keresztelőknél nem ritka. A keresztelővíz másik része a mariazelli kútból érkezett. A harmadik részét a Tiszából vitték el olyan magyarok, akik II. Ottó királyt látták az édesapában. Ettől a pillanattól kezdve Andrea csak távolabb kerül a politikától.

Illetve annyiban nem egészen, hogy 1958-ig az édesapja öt évig tartó jogi harcot vív (a bíróságon is) leánya nevének anyakönyveztetése miatt, ami valamennyire politikai ügy. A szülők az osztrák főhercegnő és a magyar királyi hercegnő címeket szerették volna a vezetéknévhez beíratni. A nyugati német államban ezzel önmagában nem is lett volna gond, de mivel az osztrák törvényeket ez a névadás sértette volna, a würzburgi Anyakönyvi Hivatal megtagadja az anyakönyvezést. Az érvelésük szerint nem tehetnek olyat, ami a szomszédos Ausztria jogrendszerével ellentétes, amit a német bíróság is megerősített.

A közéleti kérdésekben nem nagyon aktív, a politikától szinte teljesen elzárkózva él. 1977-ben házasodott meg Karl Eugennel (1951), aki Neipperg örökös grófja. A család neve a borkedvelőknek lehet ismerős, mivel az egyik prémium borászat tulajdonosai (a legolcsóbb boruk már 50 ezer forinttól kapható, de félmilliós boraik is vannak, melyek még nem is a legdrágábbak). 

Gyermekeik:

  • Philipp (1978), Napóleon leszármazottját vette feleségül 2008-ban
  • Benedikt (1980)
  • Dominik (1981), 2012-ben egy hercegnőt vett feleségül
  • Hemma (1983)
  • Katharina (1986), egy herceggel házasodott 2012-ben

andreahabsburg_1977.jpg

 Habsburg Andrea és férje 1977-ben, Zita királyné és Habsburg Ottó társaságában, a Point de Vue c. lap 1977. december 8-i számának a címlapján
(a kép forrása és szerzői joga: Point de Vue c. lap)

A család eléggé visszavonultan él. Érdekesség, hogy e sorok írásakor a család feje 102 éves. Joseph Hubert von Neipperg 1918-ban született, az édesapja nagyon fontos közéleti ember volt (parlamenti képviselő, a katolikus nemesek érdekvédelmi szervezetének egyik kulcsembere).

Ezen sorok leírása után érkezett a hír, miszerint Joseph Hubert von Neipperg 2020. szeptember 12-én elhunyt. A család új vezetője Andrea férje lett.

A család a monacói, a liechtensteini és a jugoszláv királyi családdal is rokonságban áll.

habsburgandrea_bor.jpg

Habsburg Andrea, a férje, illetve Maria Degenfeld egy 2004-es borászati eseményen, ahol a házaspár a saját borát, Maria Degenfeld pedig a magyarországi pincészetéből származó tokaji borát reklámozta
(a kép forrása: AHGZ portál)

Mivel a családfő legidősebb fiának a felesége lett Habsburg Andrea, ezért a Neipperg-ügyeket figyelve találkozhatunk vele, mint a dinasztia leendőbeli vezetőjének a férjével. Nekik is van egy saját borászatuk és erdőgazdaságuk, de a nagy márkához képest lényegesebben olcsóbb minőségi borokat árusítanak (a boraik olyan 6000 forinttól indulnak és nincs 20 ezer forint feletti boruk a honlapjuk szerint).

Mónika (1954)

Habsburg Ottó második leánya egy spanyol herceghez ment férjhez 1980-ban. Hivatalosan elismert címe: "Santangelo hercegnője". A spanyol monarchikus rendszeren belül aránylag fontos szerepe van a férjének (Gonzaga a neve), mivel a legfontosabb spanyol (katalán) hercegi családok egyikéhez tartozik, mely családnak a feje is volt egy ideig.

habsburgmonika.JPG

Habsburg Mónika egy 2017-es rendezvényen
(a blog rendszeres olvasóinak az albán és a portugál "királyok" talán felismerhetőek a fényképen)

(a kép forrása: Ruanda Királyi Házának honlapja)

Habsburg Mónika nevében két magyar jellegű érdekességet találni. Egyrészt a nevét magyarosan írja, hosszú Ó-val és K-val. Másfelől a címhasználatának is van magyar jellege. Például a fényképen látható rendezvényen "Magyarország hercegnője és Santangelo hercegnéje" címet használták vele kapcsolatban. Ez nem áll tőle távol, mert például a páneurópai szervezet spanyol ágának az alelnökeként így azonosítja magát: "Magyarország és Csehország királyi hercegnője, Maqueda és Santángelo hercegnője".

habsurgmonika_paneu.jpg

"Princes Real de Hungría" - vagyis Magyarország királyi hercegnője, ez szerepel Mónika főhercegnő bemutatásában
(a kép forrása: Paneuropa Espana honlapja)

A férje családneve "de Casanova-Cardenás", (a Casanova nagyjából olyasmi politikai értéket képvisel, mint Magyarországon a Kossuth), viszont a spanyoloknál a Habsburg név is jól hangzik. Ezért a gyermekeik a Habsburg-Lotharingiai nevet is megkapták. Minden gyermek hivatalos családneve: "de Casanova-Cárdenas y Habsburgo-Lorena".

Gyermekeik:

  • Baltasar (1981)
  • Gabriel (1983)
  • Rafael (1986)
  • Santiago (1993)

A férje családja elég hosszú múlttal rendelkezik a katalán nemesek között, különböző címeket is kaptak, melyek nagyjából 1520-ig vezethetők vissza. A hercegi család élén több év alatt ment végbe egy változás, párhuzamosan azzal, hogy a spanyol monarchikus öröklésben szemléletváltás történt. Korábban az elsőszülött fiú elsőbbsége kétségtelen volt, de a XXI. századra elfogadták, hogy az első gyermek a címek örököse, nemtől függetlenül (ennek oka a spanyol bejegyzésben ki lett fejtve, röviden: a spanyol trónt a mostani király szándéka szerint a lánya örökli majd). E miatt Gonzaga herceg helyett a nővére lett a rangos hercegi címek örököse. Voltak kísérletek ilyen-olyan címmentésekre, de a vita egyértelmű lezárást kapott, így minden cím az elsőszülött leányé lett.

Gonzaga és Mónika ettől függetlenül is fontos közvetítői szerepet töltenek be a katalán-spanyol ellentétek feloldásában. A házaspár a legidősebb fiával közösen igyekszik olyan megoldáson dolgozni, amelyik a katalánoknak is megfelel, de nem sérti a spanyolokat sem (természetesen spanyolok alatt a spanyol királyra gondolok, akivel nagyon jó kapcsolatban állnak).

Ez az egész politikai program nagyjából a Cuidadanos nevű párt (egy katalán párt, akik a katalán függetlenség szószólóival szemben politizálnak) céljaival azonos, melyben Baltasar részt is vesz, a férj pedig nyíltan támogatja őket. Természetesen a különböző megbékélést segítő akciókban aktívan részt vesz Habsburg Mónika is, a férjével közösen. Az érvelésük olyasmit fogalmaz meg, hogy a katalánoknak nem érdeke hosszabb távon a spanyolokkal való teljes szakítás, de az egyes nem spanyol területek önállóságát megnyugtatóan rendezni kellene.

A család megélhetését egy nagykereskedők részére termelő gazdaság biztosítja, ahol főként gyümölcsöt és gabonát termelnek. Baltasar el szokta mondani, hogy számára egyénként Magyarország nagyon sokat jelent. Ugyanis amikor még gyermekként elkísérte a nagyapját (Habsburg Ottót) a magyarországi útjaira, akkor döntötte el, hogy aktív politikus szeretne lenni.

Politikusként Baltasar de Casanova formában használja a nevét (vagy Balta Casanova formában). Gabriel nevű testvére Gabriel Casanova Habsburg-ként nevezi meg magát. Santiago pedig a "Santiago de Casanova Habsburg" változat mellett döntött.

Michaela (1954)

Ő és Mónika ikertestvérek. Michaela nagyon hamar elköltözött otthonról és az USA-ban élte tovább az életét. Amikor Oprah vendége volt, akkor panaszkodott a gyermekkorára. Más családok megszokott életére vágyott inkább, legalábbis ezt mondta el a műsorban. Ő az egyedüli gyermek, aki nyíltan fogalmazott meg bírálatot a családját illetően, de a szüleivel e miatt nem lett rossz a kapcsolata.

h_michaela.jpg

Michaela amikor Oprah vendége volt, kritikusabban beszélt a gyermekkoráról, mint amit megszokott a nagyközönség
(a kép forrása: oprah.com)

Az első férje  Eric Alba-Teran d'Antin (1920-2004) volt 1993-ig. A második férje Hubertus von Kageneck (1940), aki egy bajor hercegnő fia volt, több királyi családnak is a leszármazottja (1994-1998 között voltak csak házasok). Csak az első házasságából vannak gyermekei. Egyes források szerint három gyermeke van, más források öt gyermekről írnak. 

  • Marc Teran d'Antin (1984)
  • Uriel Iteniel Gábor Szucs Teran d'Antin von Habsburg (1986)
  • Carla Regina Teran d'Antin (1987)
  • Justin Cristopher Teran d'Antin (1989)
  • Adam Christopher Szucs Teran d'Antin (1991)

Egyébként sok jel utal arra, hogy a két "Szucs" nevű gyermek csak valami tévedés, de amíg ezt a bejegyzést nem készítettem el, nem vettem észre. A jegyzeteimben mindig is ott szerepelt a három gyermekről szóló állítás, valamint az öt név.

hmichaela_j1.jpg

A főhercegnő által tervezett egyik ékszer
(a kép forrása: WorthPoint)

A főhercegnő egyébként híres a nevéhez kötődő ékszerekről, melyeket ő tervez. Az ékszerek MVH jelzéssel készülnek, mellettük egy miniatűr osztrák korona (MVH jelentése: Michaela von Habsburg). Az ékszerekhez jár egy külön kis füzet, ami igazolja, hogy ki az ékszer tervezője, illetve tartalmazza a hercegnő bemutatkozását is. Abban leírja, hogy az ékszereit az európai koronázási ékszerek ihlették.

Gabriela (1956)

Születése előtt édesanyja elutazott Luxemburgba. Azért oda, mert Luxemburg uralkodója 1919 és 1964 között Sarolta nagyhercegnő (1896-1985) volt, aki Habsburg Ottó közeli rokonának számított. Zita királyné testvére volt ugyanis az a Félix herceg (1893-1970), aki Sarolta nagyhercegnő férje lett. Vagyis előre lehetett sejteni, hogy a Habsburg Ottó anyai nagybátyja és a felesége által uralt állam anyakönyvezése együttműködő lesz. Az anyakönyvben ezért Gabriela így került megnevezésre: "Gabriela von Österreich-Ungarn". Október 14-én született, vagyis elég közeli időpontban a magyarországi eseményekhez. Ő maga egyébként nem tartja sokra a nemesi és uralkodói címeket, mivel szerinte azokat az ember kapja és nem a teljesítménye által éri el.

A honlapja szerint filozófiát és képzőművészetet tanult. A közéletben két dologról lett ismert. Képzőművészeti tevékenységéről és a diplomataként végzett rendkívüli munkájáról. Képzőművészként sok politikai jellegű alkotása volt, például ilyen a páneurópai pikniknek emléket állító magyarországi emlékmű.

Ő maga osztrák állampolgár, a németet soha nem kapta meg. A Die Presse részére adott interjúban elmondta, hogy miután az édesapja megkapta az útlevelet, mellyel Ausztriába is be lehetett utazni, a család többi tagja még nem kapta meg ezt a lehetőséget, vagyis a gyerekek még jó sok évig ki voltak tiltva Ausztriából. Ezért amikor az iskolában ausztriai osztálykirándulásra mentek, ő nem léphette át a határt. Ez csak 1971-ben vagy 1972-ben változott meg (ő maga bizonytalan a dátumban, de valószínűleg 1972-ről lehet szó).

gabriellahabs.jpg

Habsburg Gabriella és édesapja
(a kép forrása: canadaexlusive honlapja)

A magyar politika hivatalosan már Georgiának nevezi Grúziát (ami a grúzok óhaja), de ha azt írom vagy mondom, hogy Georgia, akkor kevesen ismerik még fel, hogy Grúziáról van szó. Ez azért lényeges most, mert Habsburg Gabriela Grúzia berlini nagykövete volt 2009 és 2013 között. Ez a státusz fontos volt a kaukázusi országnak, mivel a 2008-as oroszokkal folytatott háborúból rosszul jöttek ki (kissé túlzás, de Grúzia nagyjából olyan szerepet töltött be annak idején a Kaukázusban, mint a maradék Jugoszlávia Koszovóban, rendteremtőnek meg az oroszok jutottak nekik a NATO helyett). Az országnak sürgősen szükség volt a nyugati tekintélye helyreállítására, valamint európai jellege kétségtelen tényének a megerősítésére. Habsburg Gabriela személyében sokat nyertek azon, hogy egy neves Habsburg képviselte őket Berlinben.

 A férjével 1978-ban házasodott meg és 1997-ig voltak házasok. A férje Christian Meister (1954), aki egy polgári származású német jogász. Gabriela az egyedüli a gyerekek közül, aki nem nemesi származásúval kötött házasságot. Három gyermekük lett:

  • Severin (1981)
  • Lioba (1983)
  • Alene (1986)

Severin aktívnak számít közéleti szempontból. Habsburg Ottó unokájaként képviseli lényegében a nagyapja politikáját, kiemelt figyelmet szentelve az etnikai kérdéseknek és a sajtónak.

Lioba 2013-ban házasodott meg, a dél-afrikai származású Alistair Hayward nevű úrral, ők nem nagyon mutatkoznak közéleti szereplőként.

Habsburg Gabriella egy másik fontos szerepet is ellát, aminek van némi közéleti vonatkozása. A blogon még nem szerepelt a Csillagkeresztes Rend. Maga a rend valójában a "fontos hölgyek" rendje, hivatalosan egy katolikus női rend olyan nemes hölgyeknek, akiknek a férje is nemes (és itt a nemes kifejezetten herceget vagy fontos grófnőt jelent). A Rend élén a mindenkori császárné (királyné) áll, illetve ilyen hiányában kijelölnek valakit a feladatra. Az illető hölgy lesz az "első hölgy".

Ezt a szerepet az alábbi személyek töltötték be a XX. és a XXI. század során:

  • Gizella főhercegnő (1856-1932), Ferenc József és Erzsébet királyné második gyermeke; Erzsébet királyné halálakor került a Rend élére és addig maradt, ameddig nem lett új királyné; vagyis 1898-1916 között
  • Zita királyné (1892-1989), IV. Károly felesége; egészen addig állt a Rend élén, ameddig a fia nem házasodott meg; vagyis 1916-1951 között
  • Regina főhercegnő (1925-2010), Habsburg Ottó felesége; az esküvővel került a Rend élére és haláláig a vezető is maradt; vagyis 1951-2010 között

Amikor 2010-ben döntést kellett hozni, hogy ki legyen a Rend új vezetője, akkor a dinasztia vezetőjének a felesége sok ok miatt esélytelen volt erre a szerepre. Amikor valaki kérdezett erről akkoriban, nagyon magabiztosan állítottam azt, hogy Habsburg Mónika lesz majd Regina főhercegnő utódja, kis eséllyel esetleg Habsburg Andrea. Nos, hatalmasat tévedtem, Gabriella lett az! 

Ennek a ténynek nincs ugyan nagyon erős közéleti jellege, de valahogy jelzi azt a tényt, hogy az egykori uralkodó dinasztia körül kialakított intézmények (amolyan készenléti állapotban) megvannak, működnek. Sok jel utal arra, hogy ez nem több a hagyományok ápolásánál, de majd a két fiúgyermekről szóló bejegyzésben ismertetett információknál erre vissza fogok térni.

Walburga (1958)

Korábban már írtam arról, hogy nem Habsburg György esküvője volt az első Habsburgokhoz kapcsolódó esküvő a rendszerváltás utáni Magyarországon. Annyiban tévedtem, hogy egy 1993-ban szervezett esküvőről írtam, mint elsőről. Habsburg Walburga 1992-ben, hatalmas tömeg ünneplése közepette házasodott meg a budavári Mátyás-templomban (amire egyébként emlékeznem kellett volna, mert aznap éppen arra sétálva kerestünk egy nyugis beszélgetéshez helyet, így döbbenten vettük észre a tömeget és a rendőröket, de hát 28 éve volt...).

walburga1992.jpg

Walburga az 1992-es budapesti esküvőjén 
(a kép forrása: Dél-csehországi Tudományos Könyvtár honlapja)

Walburga főként a rendszerváltáskor volt sokat Magyarországon, legalábbis érzékelhető módon. Már gyermekként tudta, hogy a politika lesz a hivatása, talán nem véletlen, hogy ő beszéli a legtöbb nyelvet Habsburg Ottó gyermekei közül. Ami biztos, hogy angolul, franciául, magyarul, németül, spanyolul és svédül beszél, mely utóbbi nyelvet nagyon rövid idő alatt tanult meg. Magyarul néha-néha lehetett hallani, párszor (még 1990 előtt) úgy vettük észre, hogy magyarról németre fordított olyan németeknek, akik nem tudtak magyarul. 

Már 1973-ban, tehát 15 évesen alapítója volt a németországi páneurópai ifjúsági szervezetnek, majd később főként a páneurópai ügyekkel foglalkozott. Ahogyan arról egy korábbi bejegyzésben szó volt, személyesen is jelen volt a Sopron melletti Páneurópai piknik nevű rendezvényen, ahol édesapja üzenetét magyarul olvasta fel.

walburga2015.jpg

Magyarország (királyi) hercegnője vagyok - mondta el egy interjúban
(a kép forrása: Daniel Pereira interjúja)

A svéd Douglas gróffal (aki eredetileg skót) kötött házassága után aktív maradt a politikában. A svéd politikában először az EP-képviselői hellyel próbálkozott. Az általa választott párt egy tisztán jobboldali párt, nagyjából a svéd politikai jobboldal nagy pártja. Walburga először az EP-választásokon indult, 1999-ben és 2004-ben. Ez az időszak a párt megújulásával (mélypontjával) esett egybe, így nem nyert képviselői helyet (hiába dolgozott nagyon-nagyon sok éve az EP hivatalában, a svéd politika csak e miatt nem juttatott neki befutó helyet, ami egyébként egy nagyon tisztességes dolog, mert európai hivatalnokként dolgozni és a svéd választókat képviselni nem ugyanaz).

2006-ban és 2010-ben viszont képviselői helyet nyert a választásokon, így 2006 és 2014 között a svéd parlament képviselőjeként dolgozott. A választókerületében 2006-ban 23,38 százalékot, 2010-ben 27,94 százalékot ért el a pártja. A választások kissé eltérnek a magyartól, nagyjából az emberek pártra szavaznak, majd a párton belül egy jelöltet is megszavazhatnak. E miatt a politikusok saját pártjukon belül is versenyben vannak egymással, a pártközpont nem tud garantált helyeket biztosítani senkinek sem, mivel a törvényhozásba jutó képviselőről a párt helyi szavazói döntenek.

Ennek a rendszernek a hátulütőjét tapasztalta meg 2014-ben Walburga is. Elindult a választáson, a pártja nagyjából ugyanannyi szavazatot kapott, mint szokott. Ő maga viszont csupán 0,29 százaléknyi szavazatot szerzett meg. Ez számokra fordítva azt jelenti, hogy a párt 6726 voksot szerzett, a mandátumot kapó jelölt pedig 2217-et. Walburga 117 szavazattal maradt a 11. helyen (32 jelölt közül lehetett a párt helyi képviselőjét megválasztani).

Habsburg Walburgának és férjének egy gyermeke született 1994-ben. Moritz Douglas a neve és nemzetközi tanulmányokat végzett. Látványos közéleti szereplése nincs.

Walburga nem vonult vissza a közéletből, a Nemzetközi Páneurópai Unió alelnöke, valamint egy olyan intézménynek a vezetője, mely a pártállami rendszerek által elkövetett bűnöket kutatja, illetve aktívan formálják az emlékezetpolitikát.

A sorozat következő része Habsburg Ottó két fiának (és családtagjaiknak) a közéleti szereplésével fog foglalkozni, rajtuk keresztül sokkal közelebb fogunk kerülni a magyarországi közélethez is. 

Források

A fentebb írt állítások forrásait az alábbiakban lehet megtalálni: 

ABC (spanyol) hírportál

Agencia Estatal Boletín Oficial del Estado

AHGZ portál

Baier, Stephan; Demmerle, Eva: Habsburg Ottó élete (Európa Könyvkiadó, Budapest, 2003)

Barossg csatornája

Canada Exlusive magazin honlapja

Ciudadanos honlapja

Csillagkeresztes Rend (egyik) honlapja

Die Presse interjúja Habsburg Gabriellával

Dél-csehországi Tudományos Könyvtár honlapja

Gabriella von Habsburg honlapja

Gotha Almanach

Habsburg Ottó emlékoldala

HVG

Kindermann, Dieter: Habsburgok - birodalom nélkül. Gabo Kiadó, Budapest, 2012.

Lasvocesdelpueblo (Az emberek hangja) hírportál

La Verdad hírportál

Magyar Katolikus Lexikon

Moderatana

MyHeritage

Neippergsche borászat honlapja

Nemzetközi Páneurópai Unió honlapja

Netty Royal

Oprah.com

Point de Vue magazin, 1577. száma, 1977. december 8-i szám

Pvpstudio csatornája

Revista Otixé csatornája

Royalfanzine

Ruanda Királyi Házának honlapja

Schöpf Bankettservice

Spanyol Páneurópai mozgalom honlapja

Svéd választási hatóság

The Douglas Archives

ujszo.com

Vignobles Comtes von Neipperg honlapja

WorthPoint