Médianapló

Médianapló - Sas Józsefnek köszönhet-e bármit a magyar kultúra?

2021. január 21. 11:14 - Zöldi László

Összegyűlt róla vagy kéttucatnyi idézet. Néhány a könyvelési botrányáig, majd amikor emiatt a Gyurcsány-kormány lehúzta a Kossuth-díjasok listájáról, megszűntek az őt kedvezően vagy kedvezőtlenül jellemző mondatok. Amidőn pedig vállalkozása, a Mikroszkóp Színpad is megszűnt, már csak a betegsége időzött néha a nyilvánosság fórumain.

A halála óta sokan búcsúztak tőle nyilvánosan is, leginkább a színészei és a vele kapcsolatban lévő egyéb színházi emberek. Az összeállítással mégse álltam a nyilvánosság elé, megvártam a hetilapok csütörtöki megjelenését. Hátha kiegészíthető, árnyalható lesz belőlük a dokumentáció. A hetilapok azonban nem siettek a segítségemre. A 168 Órában nem jelent meg róla nekrológ, a Magyar Narancsban sem. A Jelen nem található a boltban, ahol újságokat vásárolok, az ÉS-t se láttam a polcon, a Magyar Hang holnap lát napvilágot. Éppenséggel várhatnék, holnap talán teljesebb lesz a kép, de már most is nyilvánvaló, hogy a szellemi élet mértékadó része zavarban van. Nem tud mit kezdeni egy orrára pirosra festett pingpong labdát húzó színésszel.

Temetése holnap lesz a Kozma utcai zsidó temető művészparcellájában. Sas Józsefet január 22-én hantolják el, a Magyar Kultúra Napján. Vajon mihez van több köze a szertartásnak? A péntek vallási jelentőségéhez vagy az ökumenikus kultúránkhoz? Esetleg mind a kettőhöz? A Sas-jelenségre nincsenek válaszaim, de vannak kérdéseim. Vajon a kabaré ama válfaja, amelyet művelt, tekinthető-e a pesti kabarénak? Nézői tapasztalataim - és munkatársa, Beregi Péter emlékezete - szerint ugyanis kerülte a szó bármilyen értelmében vett zsidózást. Ha pedig mellőzte, vajon kijelenthető-e, hogy a pesti humor nem azonos a zsidó humorral? Vagy a kettő részben átfedi egymást a legutóbbi száz évben, Nagy Endrétől Sas Józsefig?

Ha átfedi, akkor Sas kisemberekhez szóló és ízlésem szerint leegyszerűsített humora nevezhető-e népinek? Ha esetleg nevezhetjük, vajon Sas József vélhető-e olyannak, aki adott is érdekeset, megszívlelendőt a magyar kultúrának? Érteni vélem persze a szerkesztők zavarát, akik inkább kihagyták az alkalmat, mintsem hogy szembe nézzenek az örökségével. De épp azon a napon, amikor idestova kétszáz éve, 1823-ban Kölcsey Ferenc letisztázta a Himnusz végleges szövegét, talán lesznek néhányan a Kozma utcai temetőben, akik eltűnődnek a kérdéseimen. Ha ezt el is mondják, meg is írják, ígérem, legjobb mondataikat átmentem a Sas Józsefről összeállítandó dokumentáció végére.             

 

Tíz mondat Sas Józsefről

 

A Mikroszkóp Színpad 1990 után a baloldali pártok propagandista adatbankjává alakult át, a rendkívül ügyes Sas József vezérletével. (Szalay Károly irodalomtörténész, Magyar Hírlap Online, 2007. augusztus 11.)

A rothadt rendszer buliszínésze. (Csurka István író, MIÉP.hu, 2008. március 20.)

Józsi az életben maradásért küzd valamennyi színpadon töltött percében, a mélyről jöttek elszántságával, a létükben fenyegetettek megkeseredett lázadásával. (Verebes István rendező, Élet és Irodalom, 2009. február 6.)

Nemcsak tőle kell elbúcsúznunk, hanem egy műfajtól is. (Gálvölgyi János színész, ATV, 2021. január 17.)

A magyar kabaré utolérhetetlen figurája. (Bánó András újságíró, HírKlikk.hu, 2021. január 17.)

Humánus világnézetébe belefér minden, ami korrekt, haladó és pénzt hoz. (Körmendi János színész eddig kiadatlan írása 2009-ből, Facebook.com, 2021. január 18.)

Ő volt a pesti kabaré működtetője. (Rónai Egon műsorvezető, ATV, 2021. január 18.)

Soha nem zsidózott a színpadon. (Beregi Péter színész, Rádió Bézs, 2021. január 18.)

A visszájáról fogalmazta meg évtizedek lényegét. (Szinetár Miklós rendező, Facebook.com, 2021. január 18.)

Doktor volt, nevetéssel gyógyított. (Heller Tamás színész, Bors Online, 2021. január 19.)

komment
süti beállítások módosítása