Válogatás az Érdekes Ujság első világháborús pályázatának legszebb, legérdekesebb, legszenzációsabb képeiből

2020. augusztus 09. Mai Manó Ház

Az Érdekes Ujság kísérő lapjával, a Kis Érdekessel közösen pályázatot írt ki a „legszebb, legérdekesebb, legszenzációsabb” harctéri felvételekre. A folyamatosan érkező, néha özönlő amatőr fotók láttán a lap joggal hirdette: „Nekünk munkatársunk az egész magyar közönség és munkatársaink a katonák is, akik a harc hevében sem feledkeznek meg a fotografáló gépről”. Azaz a közösségi média előfutáraként a lap a fronton szolgáló katonákra és időnként a hátország amatőr fotósaira bízta a tudósítást, amikor pénzjutalommal is járó pályázatot írt ki alapvetően mindenki számára. Az ötlet remekül bevált, a háborús hírekre éhes, a besorozott rokonokért aggódó közönség megmentette a nélkülözések miatt nem igazán kecsegtető jövő előtt álló lapot: már az első albumot újra kellett nyomniuk. A szerkesztőség a háború alatt tíz albumot adott ki, egyenként tizenkét nyomattal, amelyhez az érdeklődők díszdobozt és keretet is rendelhettek. (Részlet Berényi Marianna a MúzeumCafé 41. számában megjelent „Mélységes szeretettel, magasztaló hálával” – imho Az első világháború emlékezete a világ és Magyarország múzeumaiban című írásából)

»Az Érdekes Újság« és »A Kis Érdekes« szerkesztősége pályázatot hirdet a legszebb, legérdekesebb és legszenzációsabb harctéri felvételekre, és pedig
I. 1 drb. 1000 koronás első dijat......................... 1000 kor.
II. 3 drb. 300 koronás második dijat................. 900 kor
III. 11 drb. 100 koronás harmadik dijat................. 1100 kor  
Összesen 3000 kor.

A dijakra csakis olyan fényképfelvételek pályázhatnak, melyek a monarchia mostani nagy háborújára vonatkoznak, komoly harctéri vagy egyéb, a háborúval kapcsolatos szép jeleneteket ábrázolnak és még seholsem jelentek meg.
Hisszük és reméljük, hogy pályázatunk újabb serkentés lesz azoknak a derék katonáknak, akik a háború kevés pihenő óráiban eddig is kedvteléssel fényképeztek s felvételeikkel az egész háború alatt gazdagították Az Érdekes Ujság és A Kis Érdekes háborús számait. Hisszük és reméljük, hogy pályázatunk olyan felvételekkel fogja gazdagítani a nagy világháború képes okmánytárát, amelyek örök időkre tanúságot tesznek hazánk dicsőségéről és fiaink csodás vitézségéről. – írták 1915. január 3-án a lap hasábjain. 

Dicsekvés nélkül elmondhatjuk, hogy Az Érdekes Ujság háborús fényképpályázatai az egész világon hódítottak s a beérkezett képanyagból osztrák, német, holland, spanyol, svéd, dán és amerikai képes újságok száz és száz képet kértek tőlünk kölcsön, hogy a mi képeinkkel mutassák be az egész művelt világnak a magyarság háborúját. Szaklapok is elismerték, hogy Az Érdekes Újság háborús fényképpályázataiból a világháború egész lefotografált története bontakozik ki. Azt pedig mi tudjuk legjobban, hogy a harcoló magyar katonák mennyi szeretettel közeledtek és ragaszkodtak hozzánk e harctéri pályázatok egész tartama alatt.

Valamikor lekicsinylően ejtették ki az emberek azt a szót, hogy »amatőr«, a műkedvelő fotográfus készítményei előtt leereszkedő jóakarattal mondottak dicséretet és bírálatot, szóval a műkedvelő fotografálás nem állott oly magas fokon, hogy erősen és szabadon felvegye a hivatásos fényképészek munkáival a versenyt.
A mi műkedvelőinknek egyik csoportja magas művészi felvételeket produkált, ezek voltak a kiválasztottak, — a másik felük előtt azonban még hatalmas ut állott odáig, mig beérkezhetnek ők is munkáikkal az igazán kiválasztottak közé. Ma már úgy áll a dolog, hogy az amatőrök nagy tömege is olyan pompás fényképeket készít, melyeknél ötletesebbeket, ügyesebben megválasztott témákat és müvésziebben sikerült fotográfiákat, nem is képzelhetünk. A fényképezés fejlődésében ezt a nagy utat a nagy háború alatt tette meg.
A háború képzelhetetlen és vissza nem térő eseményei, azok a nagy látványosságok, melyek bekövetkezése hihetetlennek is tűnt fel az emberek előtt, emberi borzalmak és szenvedések, a háború uj harci művészetének eszközei, de már maga a háború is arra ösztökélte az embereket, hogy ne hagyjanak megörökitetlenül semmi megörökítésre méltó eseményt a mi nagy háborúnkból. És a fényképező kamera, a kodak, mely idáig csak vasárnap, vagy valamelyes ünnepi alkalmakkor, nyári utazásokkor került a kézbe, most a lövészárokban mindennapos jóbarát lett.
Nemcsak unaloműző a katonák kezében, hanem egyben hasznos munkát végző gépecske, mely megörökíti a jelen és az utókor számára a harctérnek azokat az eseményeit, melyek nélkül a háború szemléltetővé sem válhatna részünkre. A háborút és annak részléteit, a háborús előkészületeket, a harcok megkezdését és befejezését, a lövész- árokéletet, a csatát egész a rohamokig, a tüzérség munkáját mind a háborús fényképészek tették érzékelhetővé a mi részünkre. Azok számára, akik a háborút végig nem csinálják s az eljövendők számára, akiknek a háború már csak történelmi múlt lesz, ezek a fényképek teszik láthatóvá majd az egész háborút.
Az Érdekes Ujság háborús fényképpályázatainak is nagy szerepe volt abban, — nem szerénytelenség, ha ma már megállapítjuk — hogy nemcsak üres lobbot vetett a fényképező kedv, hanem pompás eredményt termelt. Két éven át, mióta a háború tart, igyekeztünk mi magunk is megörökittetni és munkatársaink sok ezrei fényképező kedvét is arra irányítottuk, hogy ne legyen a mi magyar háborúnknak olyan jellemző eseménye, kiemelkedő szenzáció bár, vagy harcászatilag kicsiny, de megható vagy kedves, szomorú vagy megnevettető eseménye, melyet a fényképezőgép meg ne örökítene s melyről be ne számolnánk lapunkban. Így született meg lapunk számára az a sok ezer és ezer háborús kép, melynél érdekesebb és szebb albumát el sem képzelhetjük a háborúnak. – olvashatjuk az Érdekes Ujság 1916. szeptember 3-i számában az általuk kiírt háborús fotópályázat eredményeinek összegzésében. 

A galériában látható képek az OSZK Fényképtárában és az Arcanum digitális adatbázisában találhatók. (Külön köszönet a Fényképtár munkatársainak, hogy engedélyükkel a Mai Manó Ház Blogon is bemutathatjuk a gyűjteményükben található képeket.)

(forrás: fototer.oszk.hu; adtplus.arcanum.hu; muzeumcafe.hu)

Egy német fotográfus által az első világháborúban készített burgonyakeményítővel és szénporral színezett , ritkán látott képekből ITT, a sebesült katonákról készített megrázó felvételekből pedig ITT találsz egy válogatást.

Ajánlott bejegyzések:

Ugrás a lap tetejére
süti beállítások módosítása