Magyar Bartender Szövetség

World Bartender Day

2021. február 24. - MagyarBartenderSzövetség
Február 24. Ez az a nap, ami minden évben rólunk, bartenderekről szól! 
De mit is jelent és honnan indult ez a kezdeményezés, a bartenderek világnapja, amely mára már kultikussá nőtte ki magát ?
Szeretnénk benneteket is bevezetni e varázslatos történetbe, megpróbáltuk összeszedni a legfontosabb momentumokat, amik közrejátszottak a hivatalos World Bartender Day megszületésében. 
20210222_200006.jpg
Február 24-én ünnepeljük a Bartenderek Világnapját szerte a világon! Egy nap, amikor mindenki értékelheti a bartenderek munkáját, a bárok személyzetét, függetlenül attól, hogy vendég, influencer, vagy éppen vendég bartender. 
Kanyarodjunk vissza kicsit a törtélemben, a bartender szakma alapjaihoz:
Szakmánk eredete, az ázsiai, római és görög korszakokra vezethető vissza, amikor a csaposok többsége kocsmáros vagy serház (alehouse) tulajdonos volt, aki saját italt főzött és készített. Annak idején a csapos szakma, egy rossz hírű szakmának minősült, nagyon sokáig nem ismerték el etikailag és különböző jogi korlátokat szabtak az alkohol fogyasztására. Mígnem az 1850-es években berobbant a köztudatba Jeremiah „Jerry” Thomas munkássága, aki létrehozta a kreatív bartender imázst. Amerikai bartender, bárok tulajdonosa és működtetője volt New York City-ben.
20210220_215206.jpg
A koktélok népszerűsítésével kapcsolatos forradalmi munkája miatt az Egyesült Államokban a Bartending atyjának számított. 1862-ben publikálta a "How to Mix Drinks, or The Bon-Vivant's Companion" című könyvét, amely korszakalkotó volt a szakmában és új alapokra helyezte a szakma megítélését! A 20. század elején, amikor a koktélok népszerűvé váltak, az amerikaiak szembesültek a szövetségi kormány tiltó törvényeivel.
20210222_200157.jpg
1920-ban beköszöntött az Amerikai Szesztilalom (Prohibition). Az alkohol előállítását, szállítását, behozatalát és értékesítését az Egyesült Államokban teljes mértékben betiltották. A bartender kultúra azonban a szesztilalom alatt is életben maradt, sőt erősebb volt, mint valaha. A bárosok továbbra is az illegális, a gengszterek tulajdonában álló szuterén bárokban, társasági klubokban keverték az italokat, és finom koktélokkal kényeztették el a vendégeket.
A korszak szerepet játszott abban is, hogy az amerikai bárokban, már híres és közkedveltté vált koktélok elterjedjenek a világ többi részén is. Ugyanis, a bartender közösség összefogásának és a speakeasy bárokban lezajlott "titkos" eszmecseréknek köszönhetően sok amerikai bartender döntött amellett, hogy elhagyja az Egyesült Államokat és a világ más pontján folytatja pályafutását. A legtöbben Kubába vették az irányt. 1920-ban a főváros, Havana a világ egyik legyszebb városa volt, virágzó gazdasággal és kozmopolita kultúrával. Érthető, hogy a legtöbb bartender a 140 km-re fekvő kubai partokat vette célba. Itt a vendégek egy hétvégét eltölthettek néhány ital mellett, rendőrségi rajtaütés nélkül, és a bartenderek szabadon keverhették az italokat. Hatalmas mennyiségben fogyott a Daiquiri, a Mojito és sok más rum alapú koktél.
Ezenkívül többen Európába vették az irányt, köztük volt Harry MacElhone, akinek nevéhez fűződik, többek között a White Lady eredeti receptúrája, melyet először a londoni Ciro's Club-ban, majd később a párizsi New York Bar-ban népszerűsített. Ezenkívül az 1927-ben publikált "Barflies and Cocktails" című könyvében is megosztott pár klasszikus receptúrát, mint a Boulevardier, a Bloody Mary, a Sidecar, vagy a French 75.
20210222_195140.jpg
Ennek a korszaknak, olyan italokat köszönhetünk, mint a The Last Word, Bee's Knees, Mary Pickford, Gin Rickey, Sidecar, White Lady, Bacardi Cocktail, Ward Eight, French 75, Tom Collins, Monkey Gland, Hemingway Daiquiri, Chicago Fizz, Jack Rose és még sorolhatnánk.. Ezenkívül olyan klasszikus italoknak is mérföldkőnek bizonyult ez az időszak, mint a Mojito, Daiquiri, Gin & Tonic és az Old Fashioned, amik már ismertek és sikeresek voltak bár, de igazi ismertséget világszerte számukra is ez a korszak hozott. 
 A szesztilalomnak 13 hosszú év után lett vége, amikor is 1933-ban véglegesen hatályon kívül helyezték a törvényt.
"WORLD BARTENDER DAY" 
A bartenderek világnapjának pontos származása és alapítója a mai napig nem tisztázott. A kezdeményezés alapja a bárban, étteremben dolgozó bartenderek előtti tiszteletadás.
Egyetérthetünk abban, hogy a bartenderek, meghatározó mozgatórugói a sikeresen működő bároknak, hiszen ők felelnek a finom italokért, a jó hangulatért! Egy mosoly, egy „Kérem” vagy „Köszönöm” szó ösztönzőleg hat és varázsereje van! Nincs az a bartender, aki ezek hallatán, ne hozná ki a legtöbbet magából, munkája során, ne törekedne a jobb italok elkészítésére és kedvesebb kiszolgálásra.
Hogyan ünnepeljük ezt meg kellőképpen és hogyan tudjuk ezt a legtöbb emberrel megosztani világszerte? Nagyon egyszerűen!
A #WorldBartenderDay hashtag használatával! A koncepció alapja, a vendégek és a bartenderek ösztönzése az adott hely élményeinek, italainak, megosztására, a közösségi médiában, mindarról amit tapasztaltak. Képek, leírások megosztása a legtöbb közösségi oldalon! 
20210222_200225.jpg
"Amikor egy bartender már tudja előre, hogy a vendég mit fog rendelni, kevés van amit érdemes tudni róla" Don Marquis
Ezen a napon csak annyit kérünk tőletek, hogy osszátok meg Ti is a tapasztalataitokat! ❤
Szerző: Kinczler András
(Ha van olyan gondolatod, ami szerinted megérne egy blogbejegyzést, azt küld el nekünk a magyarbartenderszovetseg@gmail.com e-mail címre és mi szívesen megosztjuk itt az oldalunkon!)

A bejegyzés trackback címe:

https://magyarbartenderszovetseg.blog.hu/api/trackback/id/tr7316437716

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása