Mi lehet a déjà vu érzés bibliai és talmudi források alapján?

cognifit_mental_exercises.jpg

Vajon ki ne érezte volna néha, hogy ami egy adott pillanatban történik az korábban már megesett vele. Az érzést déjà vu-nek hívják és számtalan magyarázata lehetséges, noha tényleges bizonyításra egyik sem került.

Egyik teória, az ún. kettős pálya elmélet szerint az okozza, hogy az egyik szemünkből néhány ezredmásodperccel előbb érkezik a látott kép az agyba, mint a másikból. Több alkalommal hipnózis segítségével sikerült déjà vu-t produkálni és megfigyelni ezt a jelenséget. A probléma ezzel a teóriával, hogy déjà vu-t csak rendkívül ritkán érzünk, szemünk azonban folyamatosan lát és észlel, így nehéz megmondani, hogy a jelenség miért nem történik gyakrabban vagy akár folyamatosan.

Szintén e teória ellen szól, hogy Chris Moulin neuropszichológus déjà vu-ról számolt be egy vak ember esetén, aki halláson, szagláson és tapintáson és halláson keresztül tapasztalta a furcsa érzést.

Egy másik, viszonylag új felfedezés szerint a déjà vu által ellenőrzi agyunk, hogy megvannak-e még emlékeink. Az Akira O'Connor professzor által a St. Andrews egyetemen folytatott vizsgálat 21 önkéntes agyát vizsgálta fMRI használatával és jutott arra az eredményre, hogy a déjà vu érzés eltűnése egyben annak jele is lehet, hogy az ember agya öregszik vagy az aggyal más problémák merülnek fel. 

De vajon van-e magyarázat a jelenségre a Tóra, a Biblia, a judaizmus alapján?

A déjà vu valószínüleg a prófécia jelenségével van összefüggésben. A prófécia röviden annyit tesz, hogy korábban, egyes emberek rendelkeztek olyan képességgel, mely lehetővé tette számukra, hogy az isteni „jeleket befogják” (Isten kommunikációját), értelmezzék. Ezek a jelek, például a lézersugárhoz és az ultrahanghoz hasonlóan léteznek és jelen vannak, azonban az emberi érzékszervek normális esetben nem képesek „befogni” azokat. A próféták, mintegy rádiókészülék vevője, „befogták” ezeket a jeleket és értelmezték az emberek számára, csakúgy, mint a rádiókészülék, mely a rádióhullámokat értelmes hanggá változtatja.

A rabbinikus hagyomány szerint a prófécia képessége az első jeruzsálemi Szentély pusztulása után (polgári időszámítás előtti 5. század) megszűnt, aki azután született, már nem rendelkezhetett ilyen képességgel.

Azonban a jövő álmokon keresztüli megismerése nem szűnt meg, igaz, értelmezésükhöz komoly rabbinikus szaktudás szükségeltetik, ráadásul álmainkra a legritkább esetben emlékszünk részleteiben.

A déjà vu jelensége is egyfajta „kis prófécia” lehet, melynek magyarázata abban keresendő, amit a Talmud és a zsidó misztika bölcsei a lélekről tanítanak. Lelkünknek ugyanis két része van, egy isteni (spirituális) és egy állati (ösztön), előbbi kapcsolatát a lélek forrásával, Istennel, folyamatosan fenntartja, a másik, az állati lélek a fizikai világgal kerül szoros összeköttetésbe. A bibliai Dániel könyvében azt olvassuk: „Egyedül én, Dániel, láttam ezt a látomást. A férfiak, akik velem voltak, nem látták azt, mert nagy rémület fogta el őket; elmenekültek és elrejtőztek.”1

A Talmud a verset úgy értelmezi,2 hogy a „férfiak” akikről Dániel beszél, Chágáj, Zechárjá és Máláchi próféták voltak, akik ugyan maguk is rendelkeztek a prófétálás képességével, mivel nem voltak Dániel szintjén, nem tapasztalták azokat a transzcendens jelenségeket, mint ő. A Talmud ennek alapján felteszi a logikus kérdést: ha nem látták, amit Dániel látott, vajon mitől ijedtek meg, miért fogta el őket a rémület? A Talmud azt válaszolja, hogy maguk nem látták ugyan, de lelkük isteni aspektusa, mely folyamatos „összeköttetésben” van Istennel, a lélek forrásával, tapasztalta a transzcendens jelenséget.

A déjà vu tehát egyfajta, kis prófécia lehet, melyet a lelkünk isteni oldala észlel, mely, csakúgy, mint Isten, örökkévaló, nem kötik őt a fizika törvényei, így időn és téren felül áll.

 Kövess a Facebookon: https://www.facebook.com/lekvaresjam.hu/ és keresd a Lekvár és JAM podcastet az Apple és a Google podcast lejátszóin, a Spotify-on, a Youtube-on, a Deezer-en és a TuneIn Radio-n.            

  1. Dániel 10:7
  2. Megila traktátus 3a

A bejegyzés trackback címe:

https://lekvaresjam.blog.hu/api/trackback/id/tr5515988382

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kvadrillio 2020.07.09. 09:05:47

KALETA OLVASTA VALAMELYIKET ???!

Alick 2020.07.09. 10:22:48

Érdekes... van egy ismerősöm, aki a környezetéről jövőbelátó naplót vezet, hogy kinek mikor fog gyereke születni (hónapos pontosságga, legalább 2 évvel előtte feljegyezve) és milyen nemű lesz. Legalább 15 ilyen "flash forwarding" beteljesedett, egy olyan eset volt, amikor jó féléves csúszás volt.

gigabursch 2020.07.09. 10:45:00

A dézsavú csak a mátrix hibája.
Mint az a közismert vallástörténeti dokumentumfilmből tudott.

steery 2020.07.09. 13:26:12

A lélek analóg adattároló, ami asszociatív (összehasonlítás) alapú műveleteket végez a benne körbepattogva tárolódó fényszálban eltárolt információkon. Az egyes életélmény információs blokkokat a hasonlóságaik, különbözőségeik alapján címkézi és rendszerezi. A hasonlósági fok meghatározása módosítható (hogy két különböző dolog mennyire hasonlít, illetve tűnik azonosnak, egy kalap alá vehetőnek). Ez azzal jár, hogy új élményeket úgy ismerhetsz fel és azonosíthatsz, mintha már korábban megtörténtek volna, pedig nem. A déja vu egyszerű mellékhatása az adatkezelő rendszered működésének. Ez nem jóslás, nem prófécia, nem igazlátás, nem isteni sugallat, csak sima informatika. Agy nélkül is előfordul, miután meghaltál és szabad lélekként kint flangálsz a testeden kívül a túlvilágon, ugyanúgy megtapasztalhatod. Úgy lehet megszüntetni, ha szűkre veszed a hasonlóságok felismerési tartományát, a különbségek észlelésére és azonosítására helyezve a hangsúlyt.

mikocami 2020.07.09. 14:17:12

Szóval:azt hiszed,hogy tudsz valamit?
Semmit.

Attilajukkaja 2020.07.09. 14:29:20

Ez a cikk miről szól?
Mi az a "gyengített erejű prófécia"???

Serény Vélemény 2020.07.09. 15:01:33

"A rabbinikus hagyomány szerint a prófécia képessége az első jeruzsálemi Szentély pusztulása után (polgári időszámítás előtti 5. század) megszűnt, aki azután született, már nem rendelkezhetett ilyen képességgel."

Ajjaj..... ha valami a Templom, sőt a Szent Sátor létezése előtt már működött, akkor miért lenne vége a Templom pusztulásával? Lásd még mondjuk Jákóv és a létra, amin angyalokat látott le-föl közlekedni a Menny és a Föld között jól...

efi 2020.07.09. 17:38:13

Kétségtelenül a cikkben hosszan levezetett vallási magyarázat a legmeggyőzőbb...

Lekvár és JAM

Úgy mondják dzsem, úgy írják jam, de az íze lekvár!

Címkék

10 tény (10) 30 év (2) Ábrahám (8) Ákéda (1) álom (1) Amerika (1) angyalok (1) antiszemitizmus (5) Bábel tornya (1) babona (1) beta iszrael (1) Biblia (88) cedáká (1) chábád (4) chanuka (3) cionizmus (4) Dávid (1) Édenkert (2) élet és halál (2) EMIH (2) esküvő (2) Eszter könyve (2) etióp zsidók (1) film (1) fogamzásgátlás (1) Frigyláda (1) gematria (1) Gog és Magog (1) gyász (3) háláchá (73) halál (1) hászidizmus (25) házasság (2) héber (2) hetiszerettemutaltam (19) hit (1) időjárás (1) ima (11) Izrael (14) Izsák (1) Jeruzsálem (2) jiddis (2) Jób (1) jom kipur (6) judaizmus (151) kabbala (22) klíma (1) Kohén Gádol (1) kol nidré (1) kommunizmus (1) konyha (3) környezetvédelem (1) körülmetélés (1) kóserság (6) kultúra (4) kurd zsidók (1) lélek (2) liturgia (1) magyarországi zsidóság (6) MAOIH (1) Mazsihisz (1) megtérés (11) Messiás (12) mezőgazdaság (1) Mózes (2) Nachum (1) naptár (2) Nimród (2) Noé (3) oktatás (1) özönvíz (2) perzsa zsidók (1) pészách (5) podcast (2) politika (48) prófécia (4) Purim (1) Rebbe (18) ros hásáná (5) Sábát (4) sakk (1) Sára (2) sávuot (2) sigd (1) sípucca (23) smita-év (1) sófár (2) spiritualitás (50) Szentély (6) szexualitás (2) szokások (90) szukot (3) Talmud (100) Tánjá (2) tanulás (1) Terách (2) teremtés (22) tfilin (1) tolerancia (1) Tóra (79) tóra tekercs (3) történelem (96) tsuvá (6) tudomány (10) túlvilág (1) ünnep (25) válás (1) vallásjog (87) Virtuális tanház (2) zene (2) zsidóság (161) zsinagóga (4) Címkefelhő
süti beállítások módosítása