Új ellenség a láthatáron.

Nemsokára a kiskereskedelmi multikkal (is) harcban állunk.

lazar-janos-multik.jpg

Egyre gyakrabban lehet hallani Lázár János kiskereskedelmi multikkal kapcsolatos kirohanásait.

Szerinte ezekben a kereskedelmi láncokban alacsony a hazai gyártású élelmiszerek aránya, illetve Európa szemetét árulják.

Mielőtt bármit is leírnék, azt javaslom, hogy mindenki saját maga győződjön meg arról, hogy egy-egy termékkörben mennyi a magyar termék aránya egy külföld, vagy egy hazai tulajdonú multi esetében!

De nézzünk meg néhány olyan szempontot, melyről kevés szó esik ennek a multik magyarországi jelenléte kapcsán!

Tudják-e azt az emberek, hogy Magyarország legnagyobb borexportőre az egyik multi. Vagy éppen az elmúlt évben fél Európa magyar dinnyét evett, mert az egyik multi a teljes európai bolthálózatát innen látta el. Ráadásul exporttámogatás, meg kormányzati támogatás nélkül! Mert lássuk ezt az oldalt is, ide nemcsak behoznak külföldi árukat, hanem ki is visznek magyar árucikkeket. Az pedig, hogy ez milyen arányban történik az csak és kizárólag attól függ, hogy az adott magyar vállalkozás képes-e beszállítani ezekbe a láncokba.

Az hogy hogyan viselkedik egy tulajdonos ha magyar, csak meg kell nézni a Mátrai Erőmű történetét. Emlékszünk rá, hogy a német tulajdonos céltartalékot képzett környezetvédelmi kötelezettségek rendezésére. Mészáros Lőrinc megvette az erőművet, jól kifosztotta, majd drágán továbbadta az államnak. Ez egy 75 milliárdos történet.

De visszatérve a multinacionális kiskereskedelemhez, az abba való beszállításhoz az alábbi feltételek teljesülésére van szükség: versenyképes ár, minőség, megfelelő volumen és logisztikai háttér. A kérdés csupán az, hogy mit tett az elmúlt évben a kormányzat annak érdekében, hogy minél több magyar élelmiszeripari vállalkozás feleljen meg ezeknek a követelményeknek?

Semmit! 11 év kormányzás kevés volt ahhoz, hogy érdemi változásra kerüljön sor az élelmiszeriparban. A pályázati források a legritkább esetben teljesítik be az a célt, amire szánják őket. A társadalmi haszon elvész, leginkább működés finanszírozására vagy az adott vállalkozás vagyonának gyarapodását szolgálja. Gondoljunk bele, Nyíregyháza jelenlegi élelmiszeripara hol van a 90-es évekhez képest?

Nem kellene itt tenni valamit? Naponta tele vannak a hírek értelmetlenebb és még értelmetlenebb, soha meg nem térülő beruházásokkal.

De tegyük fel a kérdést másként! Volt-e bármikor is szó arról, hogy a Magyarországon a 80-as éveknek megfelelő volumenű, versenyképes élelmiszeripart hozzunk létre?

A válasz egyszerű, nem. Mert egy ilyen programot szisztematikusan, minden apró részletre kiterjedően kellene megtervezni és végrehajtani.

A tenni akarás helyett mások hibáztatása, vagy ellenségnek való nyilvánítása mindig könnyebb.

Ezen túl még néhány szempont, melyeket mindenképpen érdemes megvizsgálni. Minőségügyi rendszerek, vagy éppen a munkavállalók munkajogi és jövedelmi viszonyai, de legfőképpen a fogyasztó akarata.

Ezt egy következő bejegyzésben teszem meg.

A bejegyzés trackback címe:

https://kisbiro.blog.hu/api/trackback/id/tr816395492

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Nyíregyházi Kisbíró

A Momentum Mozgalom Nyíregyházi Helyi Szervezetének információs oldala. Elérhetőségünk: nyiregyhaza@momentum.hu illetve facebook.com/momentum.szszbm

Reklám

Hírek máshonnan

Nincs megjeleníthető elem

süti beállítások módosítása